Turisticki vodic br.2

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Locked
strongman

Turisticki vodic br.2

Post by strongman » 14/04/2012 16:38

s obzirom da su mi zakljucali temu a nisam sve rekao pokrenuo sam ovu drugu istog naziva da kazem ovim pametnjakovicima sta mislim...ne mislim vodati turiste po BiH...zar se ovjde nesto ima vidjeti nego mislim voditi ekskurzije po Spaniji, Turskoj, itd...pozdrav za sve

immuno

Re: Turisticki vodic br.2

Post by immuno » 14/04/2012 17:04

strongman wrote:s obzirom da su mi zakljucali temu a nisam sve rekao pokrenuo sam ovu drugu istog naziva da kazem ovim pametnjakovicima sta mislim...ne mislim vodati turiste po BiH...zar se ovjde nesto ima vidjeti nego mislim voditi ekskurzije po Spaniji, Turskoj, itd...pozdrav za sve

sto pitas nas kod nas se nema ionako sta vidjeti :x :x :x :x :x :x

strongman

Post by strongman » 14/04/2012 17:10

ne dipr...kod ima stvari da se vidi al u poredjenju sa drugim svjetskim metropolama mi smo mala maca...hajd da ti sad ne objasnjavam...nego ima li rOje koja zna sta o ovme :-D

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 14/04/2012 17:26

Oligarh wrote:Agencija nema pravo da ti organizuje kurs za vodica. Vrlo kratko i jasno, ides u obuku za nesto sto nije legalno. Razumijem tvoj entuzijazam za poslom i zelim ti mnogo srece, ali moras biti svjestan da ces kada prvi put budes primjecen sa grupom koju vodis po gradu od strane trzisne inspekcije ti biti kaznjen sa 200, agencija sa 700 i odgovorno lice u agenciji sa 200 KM.

Jbg, ima procedura - licenca Ministrarstva turizma, pa potom kantonalnog ministarstva privrede. Tek tada imas licencu, okacis akreditaciju i vodas turiste!

To sto radi ta agencija je nelegalno prema vazecoj zakonskoj regulativi, jer svu obuku za vodice NE VRSE agencije, vec ministarstvo turzima.
@Oligarše, objasni kakve su kazne i sankcije za kršenje pravila vođenja u Evropi i ostalom svijetu.
Hvala.

strongman

Post by strongman » 14/04/2012 17:36

ovdje neko nije normalan...pa kako ovi ostali ljudi iz moje agencije vode ekskurzije u inostranstvo...imam covjeka koji je turisticki vodic i koji je isao u istanbul 8 puta, 4 puta u spaniju, 2 puta u italiju, u cesku i madjarsku nekoliko puta i nije imao nikakvih problema...pa mozda cu i ja dobiti tu akreditaciju odnosno dokumentaciju da budem zvanicni vodic...napravio sam ovu temu da mi kazete oko toga ko zna sta je potrebno a ne samo govorite kazne kazne...pa po tome niko ne bi postao vodic...znaci velika je turisticka agencija...imaju mngoo buseva i sigurno rade po zakonu jer su dugo prisutni na trzistu

Oligarh

Post by Oligarh » 14/04/2012 17:41

PipiDugaDevetka wrote:
Oligarh wrote:Agencija nema pravo da ti organizuje kurs za vodica. Vrlo kratko i jasno, ides u obuku za nesto sto nije legalno. Razumijem tvoj entuzijazam za poslom i zelim ti mnogo srece, ali moras biti svjestan da ces kada prvi put budes primjecen sa grupom koju vodis po gradu od strane trzisne inspekcije ti biti kaznjen sa 200, agencija sa 700 i odgovorno lice u agenciji sa 200 KM.

Jbg, ima procedura - licenca Ministrarstva turizma, pa potom kantonalnog ministarstva privrede. Tek tada imas licencu, okacis akreditaciju i vodas turiste!

To sto radi ta agencija je nelegalno prema vazecoj zakonskoj regulativi, jer svu obuku za vodice NE VRSE agencije, vec ministarstvo turzima.
@Oligarše, objasni kakve su kazne i sankcije za kršenje pravila vođenja u Evropi i ostalom svijetu.
Hvala.
Kako u kojoj zemlji, Pipi. Recimo imas zemalja kao sto su sve arapske zemlje gdje ne mozes ni pomisliti da budes vodic bez certifikata Min. turizma (Egipat, Tunis, Jordan). Znam da su neke evropske zemlje promijenile standarde po tom pitanju, dodale su asistencije lokalnih vodica. Mnogo ljudi brka pojmove. Ako ides sa grupom iz BiH u Italiju, recimo, ti pratis grupu kao TOUR LEADER ili TOUR DIRECTOR. Nisi vodic "at the spot" recimo u Firenzi vec si koordinator grupe i asistent lokalnom licenciranom vodicu.

Ali ako neko misli da moze sam povesti grupu iz Sarajeva u Italiju i voditi ih po npr Veneciji pri tome procitavsi par recenica o mostu Rialto, San Marco trgu nek pripremi i nekih 1500 EUR za svaki slucaj, za kaznu.

Nijedna ozbiljna agencija ne salje grupu ukoliko ne obezbijedi licencirane vodice na licu mjesta za poludnevne ili dnevne razglede. A opet kazem, jedno je biti tour leader, a nesto sasvim drugo ta carobna rijec VODIC!

Ali Pipi svako danas otvara agenciju, svako se danas misli igrati turistickog radnika. Ja koji imam zaokruzen turnus od 5 godina rada u hotelu, 5 u agencijama i 3 u avio kompaniji (vani, ne ovdje) jos uvijek se moram upoznavati sa pravilima koja se konstatno updejtuju, a kamoli neko ko je od turizma vidio samo par ljetovanja. Turizam je jedan izrazito zahtjevan posao, a ne more, provod i koke...

strongman

Post by strongman » 14/04/2012 17:46

Oligarh wrote:
PipiDugaDevetka wrote:

Hvala.
Kako u kojoj zemlji, Pipi. Recimo imas zemalja kao sto su sve arapske zemlje gdje ne mozes ni pomisliti da budes vodic bez certifikata Min. turizma (Egipat, Tunis, Jordan). Znam da su neke evropske zemlje promijenile standarde po tom pitanju, dodale su asistencije lokalnih vodica. Mnogo ljudi brka pojmove. Ako ides sa grupom iz BiH u Italiju, recimo, ti pratis grupu kao TOUR LEADER ili TOUR DIRECTOR. Nisi vodic "at the spot" recimo u Firenzi vec si koordinator grupe i asistent lokalnom licenciranom vodicu.

Ali ako neko misli da moze sam povesti grupu iz Sarajeva u Italiju i voditi ih po npr Veneciji pri tome procitavsi par recenica o mostu Rialto, San Marco trgu nek pripremi i nekih 1500 EUR za svaki slucaj, za kaznu.

Nijedna ozbiljna agencija ne salje grupu ukoliko ne obezbijedi licencirane vodice na licu mjesta za poludnevne ili dnevne razglede. A opet kazem, jedno je biti tour leader, a nesto sasvim drugo ta carobna rijec VODIC!

Ali Pipi svako danas otvara agenciju, svako se danas misli igrati turistickog radnika. Ja koji imam zaokruzen turnus od 5 godina rada u hotelu, 5 u agencijama i 3 u avio kompaniji (vani, ne ovdje) jos uvijek se moram upoznavati sa pravilima koja se konstatno updateriju, a kamoli neko ko je od turizma vidio samo par ljetovanja. Turizam je jedan izrazito zahtjevan posao, a ne more, provod i koke...
pa eto mozda ne znam terminologiju mozda je i tour leader...al pouzdano znam da ovi ljudi idu sami sa vozacima..i sta hoces reci da je Sol azur , buena vista ili biss tours neki pocetnici...sigurno imaju ljudi sve potrebno...a ti imas toliko iskustva a visis na ovom forumu cudo ne radis na nekoj poznatoj turistickoj destinaciji ili negdje u agenciji ili nesto slicno...pih nas narod...

Oligarh

Post by Oligarh » 14/04/2012 17:50

strongman wrote:ovdje neko nije normalan...pa kako ovi ostali ljudi iz moje agencije vode ekskurzije u inostranstvo...imam covjeka koji je turisticki vodic i koji je isao u istanbul 8 puta, 4 puta u spaniju, 2 puta u italiju, u cesku i madjarsku nekoliko puta i nije imao nikakvih problema...pa mozda cu i ja dobiti tu akreditaciju odnosno dokumentaciju da budem zvanicni vodic...napravio sam ovu temu da mi kazete oko toga ko zna sta je potrebno a ne samo govorite kazne kazne...pa po tome niko ne bi postao vodic...znaci velika je turisticka agencija...imaju mngoo buseva i sigurno rade po zakonu jer su dugo prisutni na trzistu
Iskreno, sve ok, zelim ti srecu u poslu. Lijep je ovo, ali i jako odgovoran posao. Nije do tebe, vec do agencije da zna neka pravila oko putovanja grupa. Ali posto je velika agencija, oni to vjerovatno znaju.

A ti se uhvati recimo Lonley Planeta i tamo ces naci sve sto ti treba. Samim tim ces da se dobro upoznas i sa engleskom turistickom terminologijom, ali da naucis o destinacijama na jedan interesatan i sveobuhvatan nacin.

I jedan moj savjet kada budes radio sa nasim ljudima: Uvijek imaj par informacijama o svakoj destinaciji na koju ides, a koju ces tesko naci u turistickim knjigama. Recimo, kada ides u Prag, pricaj ljudima da je interesanto da su Cesi iako po izgledima gradova i silnim crkvama se na bi dalo zakljuciti, ujedno i najveca agnostisicka nacija na svijetu prema procentima u odnosu na broj stanovnika...

Imas za svaku destinaciju milion informacija, a Google je tvoj najbolji prijatelj!

Oligarh

Post by Oligarh » 14/04/2012 17:53

strongman wrote: pa eto mozda ne znam terminologiju mozda je i tour leader...al pouzdano znam da ovi ljudi idu sami sa vozacima..i sta hoces reci da je Sol azur , buena vista ili biss tours neki pocetnici...sigurno imaju ljudi sve potrebno...a ti imas toliko iskustva a visis na ovom forumu cudo ne radis na nekoj poznatoj turistickoj destinaciji ili negdje u agenciji ili nesto slicno...pih nas narod...
Eto vidis kakav si?! I ne znas nista o meni, gdje ja radim, sta radim, a donis zakljucke i sudis ko sam i sta sam!

Nauci, prijatelju, znanje i informacije (pa cak i o nekome o kome znas dosta toga, sto je moj slucaj sa gore navedim) su bogatstvo koje se ne dijeli sa svakim!

Toliko od mene!

Peace out!

strongman

Post by strongman » 14/04/2012 17:55

jesu svi fini nagovoris im se a oni sve najbolje zele...hehhe sve rade samo daih ne bi banovali...eh sad zakljucajte temu i tako mi je bilo dosadno pa sam ove malo zezao :-D :sax:

strongman

Post by strongman » 14/04/2012 17:57

pa ne znas ni ti o meni..a pricas tako cuj 1500 eura heheheheheh
pa momci sto su ovoj agenciji a ako hoces da znas u pitanju je buena vista su isli svagdje i ja ih bas pitao o svemu i svacemu i sad ko fol ti se nasao da pricas nesto..bjazi ba

strongman

Post by strongman » 14/04/2012 17:57

kako si ti to naucioheheheh preko googla :-D haj ba

strongman

Post by strongman » 14/04/2012 17:59

ili mozda si naucen rodjen...al ja ipak mislim da is naucen rodjen jeer nas narod je sav naucen rodjen..sve znaju sve mogu a mentalitet nula...izvini Thomas Cook nisam te prepoznao .-D

Locked