turisticka viza za Ameriku

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

zabrinut6
Posts: 3
Joined: 11/05/2010 17:13

#1 turisticka viza za Ameriku

Post by zabrinut6 »

Pozdrav...imam pitanje za one koji su u skorije vrijeme isli u Ameriku (studente ili bilo koga ko tacno zna) koji su dokumenti tacno potrebni da se predaju prilikom zakazanog razgovora u Sarajevskoj ambasadi? Naime, imam rodbinu u Americi i poslali su mi garantno pismo i neke jos dokumente koji trebaju da dodju ovih dana.Ja sam mislio da odem kod njih, i posto sam student, otisao bi tek tamo nekad u julu njima u posjetu na mjesec dana...I kako zakazati uopste taj razgovor u ambasadi? I kakav je to Pin koji se mora u Raiffeisen banci otvoriti... :? ocajno potrebna pomoc!! :(
Last edited by zabrinut6 on 12/05/2010 21:23, edited 1 time in total.
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#2 Re: studentska viza za Ameriku

Post by melb26sa »

zabrinut6 wrote:Pozdrav...imam pitanje za one koji su u skorije vrijeme isli u Ameriku (studente ili bilo koga ko tacno zna) koji su dokumenti tacno potrebni da se predaju prilikom zakazanog razgovora u Sarajevskoj ambasadi? Naime, imam rodbinu u Americi i poslali su mi garantno pismo i neke jos dokumente koji trebaju da dodju ovih dana.Ja sam mislio da odem kod njih, i posto sam student, otisao bi tek tamo nekad u julu njima u posjetu na mjesec dana...I kako zakazati uopste taj razgovor u ambasadi? I kakav je to Pin koji se mora u Raiffeisen banci otvoriti... :? ocajno potrebna pomoc!! :(

Ides turisticki u posjetu?

http://sarajevo.usembassy.gov/non-immigrant_visas.html

Kupis PIN u bilo kojoj Rajfajzen banci a i uplatu za vizu isto placas tamo.

Nazoves broj i zakazes si termin za turisticku vizu - obicno do mjesec, dva prije nego sto planiras u posjetu, zavisi koliko termina za intervju je dostupno.
Online ispunjavanje Ds-160 (procitaj link iznad), upload slike te ides na zakazani intervju sa dokazima da ces se vratiti u BiH - studentski status, krediti, porodica u BiH...
zabrinut6
Posts: 3
Joined: 11/05/2010 17:13

#3 Re: studentska viza za Ameriku

Post by zabrinut6 »

Ides turisticki u posjetu?

http://sarajevo.usembassy.gov/non-immigrant_visas.html

Kupis PIN u bilo kojoj Rajfajzen banci a i uplatu za vizu isto placas tamo.

Nazoves broj i zakazes si termin za turisticku vizu - obicno do mjesec, dva prije nego sto planiras u posjetu, zavisi koliko termina za intervju je dostupno.
Online ispunjavanje Ds-160 (procitaj link iznad), upload slike te ides na zakazani intervju sa dokazima da ces se vratiti u BiH - studentski status, krediti, porodica u BiH...
Da, turisticki u posjetu...
Ok, nasao sam uglavnom sve, samo ne pise sta tacno od dokumenata treba da ponesem... :-?
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18245
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#4 Re: studentska viza za Ameriku

Post by GandalfSivi »

Pogresan ti je naziv teme, studentska viza je kada ides da studiras, nemoj pogrijesiti pa za pogresnu aplicirati...
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#5 Re: studentska viza za Ameriku

Post by melb26sa »

zabrinut6 wrote:
Ides turisticki u posjetu?

http://sarajevo.usembassy.gov/non-immigrant_visas.html

Kupis PIN u bilo kojoj Rajfajzen banci a i uplatu za vizu isto placas tamo.

Nazoves broj i zakazes si termin za turisticku vizu - obicno do mjesec, dva prije nego sto planiras u posjetu, zavisi koliko termina za intervju je dostupno.
Online ispunjavanje Ds-160 (procitaj link iznad), upload slike te ides na zakazani intervju sa dokazima da ces se vratiti u BiH - studentski status, krediti, porodica u BiH...
Da, turisticki u posjetu...
Ok, nasao sam uglavnom sve, samo ne pise sta tacno od dokumenata treba da ponesem... :-?
Zato sto zavisi od osobe do osobe a na tebi je teret da ih uvjeris da ces se vratiti. Fino pise ekonomske i socijalne veze sa BiH: studentski status - potvrda sa studentske sluzbe plus indeks, krediti - potvrda iz banke, racun u banci - kopija izboda, porodica u BIH - stanujes kod njih - ovjerena kucna lista (odes u opstinu, ispunis kucnu listu izjavu i das par markica za taksu). Stogod jos mozes pokazati od dokumenata (nekretnine, povremeni posao) ti samo moze pomoci.
zabrinut6
Posts: 3
Joined: 11/05/2010 17:13

#6 Re: studentska viza za Ameriku

Post by zabrinut6 »


Zato sto zavisi od osobe do osobe a na tebi je teret da ih uvjeris da ces se vratiti. Fino pise ekonomske i socijalne veze sa BiH: studentski status - potvrda sa studentske sluzbe plus indeks, krediti - potvrda iz banke, racun u banci - kopija izboda, porodica u BIH - stanujes kod njih - ovjerena kucna lista (odes u opstinu, ispunis kucnu listu izjavu i das par markica za taksu). Stogod jos mozes pokazati od dokumenata (nekretnine, povremeni posao) ti samo moze pomoci.
oK...mislim da znam sta cu da ponesem od dokumenata ''pored dobre price''... zahvaljujem!
AdnaS
Posts: 1
Joined: 17/09/2012 11:48

#7 Re: turisticka viza za Ameriku

Post by AdnaS »

Trebala bih sa sestrom ici za par mjeseci u Ameriku,ja sam punoljetna i student,sestra je maloljetna.Da li bi to mogao biti problem i da li se zakazuju razgovori u tim slucajevima,da li je neko bio u slicnoj situaciji?Svaka pomoc bi bila dobrodosla :)
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#8 Re: turisticka viza za Ameriku

Post by agent_zero »

AdnaS wrote:Trebala bih sa sestrom ici za par mjeseci u Ameriku,ja sam punoljetna i student,sestra je maloljetna.Da li bi to mogao biti problem i da li se zakazuju razgovori u tim slucajevima,da li je neko bio u slicnoj situaciji?Svaka pomoc bi bila dobrodosla :)
Da, zakazuju se.

Barem je tako prije bilo. Član obitelji s kojim sam putovao je bio maloljetan.
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#9 Re: turisticka viza za Ameriku

Post by Entropio »

.
Neko27
Posts: 3
Joined: 21/09/2012 22:52

#10 Re: turisticka viza za Ameriku

Post by Neko27 »

Evo pitanje na istu temu ali malo drugačije. Neka mi javi neko ako ima iskustva s ovim, ako ste nedavno dobili vizu koliko vam je važila.
Čuo sam da sad izdaju vize koje su "multiple entry" i važe 10 godina. Interesuje me jesu li sve turističke vize "multiple entry" ili izdaju i "single entry" (važi mjesec-dva i može se koristiti samo jednom). U tom slučaju, kako odlučuju hoće li ti dati single ili multiple entry.
Neko27
Posts: 3
Joined: 21/09/2012 22:52

#11 Re: turisticka viza za Ameriku

Post by Neko27 »

AdnaS wrote:Trebala bih sa sestrom ici za par mjeseci u Ameriku,ja sam punoljetna i student,sestra je maloljetna.Da li bi to mogao biti problem i da li se zakazuju razgovori u tim slucajevima,da li je neko bio u slicnoj situaciji?Svaka pomoc bi bila dobrodosla :)
Treba. Preporučujem da roditelji od maloljetne osobe napišu punomoć da može putovati s tobom. Bilo bi dobro da se punomoć prevede i na engleski i ovjeri sa Apostille pečatom. To je najviše zbog aerodroma u Sarajevu, a može da bude i problem kad se budete vraćali. Moj maloljetni rođak iz Amerike je imo puno problema kad se vraćao u Ameriku nakon što je bio sam na raspustu u Sarajevu. Nisu ga htjeli da puste da sam putuje bez punomoći roditelja iako je imao 16 godina. Morali su da mu pošalju roditelji punomoć da mu daju dozvolu da putuje sam.

Smije li se znati u koji dio Amerike idete?
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#12 Re: turisticka viza za Ameriku

Post by muzicar_iz_parka »

Neko27 wrote:Evo pitanje na istu temu ali malo drugačije. Neka mi javi neko ako ima iskustva s ovim, ako ste nedavno dobili vizu koliko vam je važila.
Čuo sam da sad izdaju vize koje su "multiple entry" i važe 10 godina. Interesuje me jesu li sve turističke vize "multiple entry" ili izdaju i "single entry" (važi mjesec-dva i može se koristiti samo jednom). U tom slučaju, kako odlučuju hoće li ti dati single ili multiple entry.
Ti možeš da dobiješ vizu do 10 godina trajanja, ali ne postoji nikakvo pravilo koje obavezuje ambasadu na to.
Isto je i sa "entries", mada većinom daju multiple.
Teoretski mogu dati i vizu na godinu dana sa "M", znači u tome roku možeš ići neograničen broj puta u USA.
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#13 Re: turisticka viza za Ameriku

Post by melb26sa »

Neko27 wrote:Evo pitanje na istu temu ali malo drugačije. Neka mi javi neko ako ima iskustva s ovim, ako ste nedavno dobili vizu koliko vam je važila.
Čuo sam da sad izdaju vize koje su "multiple entry" i važe 10 godina. Interesuje me jesu li sve turističke vize "multiple entry" ili izdaju i "single entry" (važi mjesec-dva i može se koristiti samo jednom). U tom slučaju, kako odlučuju hoće li ti dati single ili multiple entry.

Zavisi od situacije - nedavno je djevojka ovdje na forumu pitala za novu vizu za ameriku (turisticka). Prvi put joj dali na 6 mjeseci jedan ulaz. Sad kad se vratila treba opet pokusati za novu vizu - mozda opet dobije samo na jedan ulaz a mozda dobije 10godisnju multiple entry - sve zavisi koje dokaze ima, ima li posao, kredit, studira li, ko od porodice je u Bosni.

Tako i za tebe - zavisi od tvoje situacije na koji ces period dobiti vizu i sa koliko ulazaka.
Neko27
Posts: 3
Joined: 21/09/2012 22:52

#14 Re: turisticka viza za Ameriku

Post by Neko27 »

melb26sa wrote:Zavisi od situacije - nedavno je djevojka ovdje na forumu pitala za novu vizu za ameriku (turisticka). Prvi put joj dali na 6 mjeseci jedan ulaz. Sad kad se vratila treba opet pokusati za novu vizu - mozda opet dobije samo na jedan ulaz a mozda dobije 10godisnju multiple entry - sve zavisi koje dokaze ima, ima li posao, kredit, studira li, ko od porodice je u Bosni.

Tako i za tebe - zavisi od tvoje situacije na koji ces period dobiti vizu i sa koliko ulazaka.
Hvala. Znaš li jesu li toj curi dali vizu koja važi 6 mjeseci, ili su joj dozvolili 6 mjeseci da ostane. Ambasada izda vizu koju moraš upotrijebiti prije roka isteka, a kad dođeš u Ameriku, onda granična služba odredi kolko možeš ostati. Znači, drugim riječima, datum isteka vize je datum do kojeg moraš ući u Ameriku, tj ti možeš upotrijebiti vizu čak i dan prije isteka. Meni treba samo jedan ulaz za sad, ali me interesuje hoću li morati odma ići ako bi mi odobrili vizu koja važi mjesec ili dva, ili ću moći ići malo kasnije za par mjeseci. Malo neobična situacija ali moram unaprijed da isplaniram hoću li ići ili ne...
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#15 Re: turisticka viza za Ameriku

Post by melb26sa »

Neko27 wrote:
melb26sa wrote:Zavisi od situacije - nedavno je djevojka ovdje na forumu pitala za novu vizu za ameriku (turisticka). Prvi put joj dali na 6 mjeseci jedan ulaz. Sad kad se vratila treba opet pokusati za novu vizu - mozda opet dobije samo na jedan ulaz a mozda dobije 10godisnju multiple entry - sve zavisi koje dokaze ima, ima li posao, kredit, studira li, ko od porodice je u Bosni.

Tako i za tebe - zavisi od tvoje situacije na koji ces period dobiti vizu i sa koliko ulazaka.
Hvala. Znaš li jesu li toj curi dali vizu koja važi 6 mjeseci, ili su joj dozvolili 6 mjeseci da ostane. Ambasada izda vizu koju moraš upotrijebiti prije roka isteka, a kad dođeš u Ameriku, onda granična služba odredi kolko možeš ostati. Znači, drugim riječima, datum isteka vize je datum do kojeg moraš ući u Ameriku, tj ti možeš upotrijebiti vizu čak i dan prije isteka. Meni treba samo jedan ulaz za sad, ali me interesuje hoću li morati odma ići ako bi mi odobrili vizu koja važi mjesec ili dva, ili ću moći ići malo kasnije za par mjeseci. Malo neobična situacija ali moram unaprijed da isplaniram hoću li ići ili ne...
Koliko se sjecam, nije se opet javila da li je isla po novu vizu.

Ti kad ispunjavas aplikaciju za vizu dajes orijentacioni datum kada zelis uci u zemlju - na osnovu toga ako/kad dobijes vizu vidjeces na koji period je izdata. Krajnji datum ulaska u zemlju je napisan na vizi. Na POE imigracioni sluzbenik odlucuje koji period ce ti dati na I-94 - moze biti mjesec, 10 dana ili max 6 mjeseci.

Ja sam jednom trazila i dobila vizu na mjesec dana - toliko imala odmora, toliko isplanirano. Na POE isto tako rekla samo mjesec dana, evo povratna karta i pismo od sefa - bez problema.
Sestre su bez problema dobile 10-godisnje vize u 2008oj kad su nam dolazile u posjetu, samo je vazno imati dokaze o jakom vezama sa BIH kako bi se prevazislo immigrant intent. Posao, studij, skola, porodica, krediti, i slicno...
beki-king
Posts: 1
Joined: 19/07/2013 17:26

#16 Re: turisticka viza za Ameriku

Post by beki-king »

imam pitanje...trebam da predam za vizu turistcku zelim na mjesec dana kod rodbine,radim u firmi duze godina ali tek sam osiguran i prijavljen prije par dana..da li je problem ako predam za vizu u novembru,hoce li mi reci da sam malo vremena u radnom odnosu..:(
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#17 Re: turisticka viza za Ameriku

Post by mini2 »

pozdrav
ima li neko skorija iskustva u vezi sa dobivanjem turisticke vize u americi? mislila sam nekad u septembru otici u kratku posjetu prijateljici (desetak dana)...
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#18 Re: turisticka viza za Ameriku

Post by klosar pravi »

Znam da je dobila vizu od druga sestra i na moje pitanje koliko je cekala odobrenje rekla je ako se dobro sjecam pola godine, al' ovo baš uzmi s rezervom jer ima tome par godina moguce da griješim.
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#19 Re: turisticka viza za Ameriku

Post by mini2 »

jao, to mi se bas nekako dugo cini, predugo... na stranici americke ambasade sam citala da kao jedno 10 dana traje da te pozovu na razgovor... sad ne znam kad/ako odobre vizu koliko se onda jos ceka, ne bi trebalo biti that long :shock:
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#20 Re: turisticka viza za Ameriku

Post by Fudo387 »

mini2 wrote:jao, to mi se bas nekako dugo cini, predugo... na stranici americke ambasade sam citala da kao jedno 10 dana traje da te pozovu na razgovor... sad ne znam kad/ako odobre vizu koliko se onda jos ceka, ne bi trebalo biti that long :shock:
Dobices brzo ako ti odobre.
Problem je sto ti nece odobriti.
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#21 Re: turisticka viza za Ameriku

Post by Paco »

Na stranici ambasade se registrujes, popunis sve potrebne formulare i ispunis upitnike (treba ti oko 2-2.5 sata da sve to uradis), ubacis svoju fotku (prema standardima koji su navedeni), uplatis (placanje kreditnom karticom), odaberes jedan od ponudjenih slobodnih termina za intervju i na kraju isprintas aplikaciju i kod koji dobijes (po izgledu nesto slicno vizi).

Nakon intervjua u ambasadi ces odmah znati da li je viza odobrena ili ne. Ukoliko ti ne kazu odmah da li je viza odobrena i da trebaju izvrsiti dodatne provjere, na njihovoj stranici mozes pratiti status putem vec registrovanog naloga. Pasos ostaje kod njih dok ti ne urade i ne zalijepe vizu, nakon cega ti isti putem DHL-a salju na kucnu adresu u roku max. do 2 sedmice. Cijena dostave je ukljucena u cijenu koju prethodno platis prilikom apliciranja.

Sretno.
Amberh234
Posts: 13
Joined: 05/11/2018 18:39

#22 Re: turisticka viza za Ameriku

Post by Amberh234 »

Ljudi treba da predam studentsku vizu uskoro Ucenje engleskog jezika sta je potrebno od mojih dokumenata jel mi treba poso za tu vizu da me veze nesto za BiH i imam 19 godina jel potreban sistematski hocul radit sistematski Za tu vrstu vize lijep pozdrav molim vas odgovorite sto prije da da znam lijep pozdrav
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45218
Joined: 29/12/2005 01:20

#23 Re: turisticka viza za Ameriku

Post by jeza u ledja »

Mozda prvo da naucis bosanski jezik? :-)
Amberh234
Posts: 13
Joined: 05/11/2018 18:39

#24 Re: turisticka viza za Ameriku

Post by Amberh234 »

jeza u ledja wrote:Mozda prvo da naucis bosanski jezik? :-)
Kako mislis da naucim bosanski jezik
zlajapravaraja
Posts: 4039
Joined: 23/10/2009 12:56

#25 Re: turisticka viza za Ameriku

Post by zlajapravaraja »

Amberh234 wrote:
jeza u ledja wrote:Mozda prvo da naucis bosanski jezik? :-)
Kako mislis da naucim bosanski jezik
Ko ne zna maternji, ne može naučiti ni neki strani jezik.

Odličan savjet ti je dao čiko.
Post Reply