TUČA PROFESORA I UČENIKA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Nerko81.
Posts: 24
Joined: 02/03/2011 08:40

#1 TUČA PROFESORA I UČENIKA

Post by Nerko81. »

http://www.srbijanet.rs/vesti/drustvo/7 ... licom.html

Ispravniji naziv teme bi bio "Profesor se brani od učenika". Kuda ide ovo društvo? :? Kada sam ja išao u školu, više smo poštovali čistačicu nego što učenici danas poštuju nastavnike. Većina bi rekla da je nastavnik kriv što je do ovoga došlo. Čovjek je pred penziju, ima iskustvo. Učenik zna da mora dobiti prolaznu ocjenu (nepisano pravilo) i čime ga onda nastavnik može obuzdati? Ja sam nastavnik i bojim se ovakvih situacija. Da me izazove balavac zbog kojega bih izgubio diplomu. Rad pedagoga se sveo da kontrolišu pripreme kod nastavnika, a ako mu se kojim slučajem pošalje nemiran učenik, onda nastavnik nije sposoban da vlada djecom.
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#2 Re: TUČA PROFESORA I UČENIKA

Post by manki »

Kad sam ja išao u školu, čistačica je mog školskog opalila dnevnikom po glavi, i to baš ga zveknula, jer je dijete bilo bolesno i povratilo na hodniku. :D
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#3 Re: TUČA PROFESORA I UČENIKA

Post by Mr. Brightside »

manki wrote:Kad sam ja išao u školu, čistačica je mog školskog opalila dnevnikom po glavi, i to baš ga zveknula, jer je dijete bilo bolesno i povratilo na hodniku. :D
odkud cistacici dnevnik?
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#4 Re: TUČA PROFESORA I UČENIKA

Post by manki »

armin.i.am wrote:
manki wrote:Kad sam ja išao u školu, čistačica je mog školskog opalila dnevnikom po glavi, i to baš ga zveknula, jer je dijete bilo bolesno i povratilo na hodniku. :D
odkud cistacici dnevnik?
Ostavio učitelj na stolu na malom odmoru, pa joj on bio pri ruci jer je stol bio do vrata kod hodnika. :lol:
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#5 Re: TUČA PROFESORA I UČENIKA

Post by Jack Be Nimble »

Meni je uvijek bilo zalosno gledati kada se dvojica ucenika potuku, profesor uleti da ih razvoji, dvojica ucenika razbiju profesora.
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#6 Re: TUČA PROFESORA I UČENIKA

Post by veljaca »

Jack Be Nimble wrote:Meni je uvijek bilo zalosno gledati kada se dvojica ucenika potuku, profesor uleti da ih razvoji, dvojica ucenika razbiju profesora.
To se zove - navlakusa ....
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#7 Re: TUČA PROFESORA I UČENIKA

Post by zateznistub »

Pogotovo kad sam procitao u clanku da se ne zna da li je prvi poceo nastavnik ili ucenik. Lijepa stara vremena, kad je nastavnik/ucitelj bio strah i trepet. Onog ucenika je trebalo macolom u glavu da se ne pati ni drustvo ni on.
Mr. Brightside
Posts: 31338
Joined: 26/02/2011 13:07

#8 Re: TUČA PROFESORA I UČENIKA

Post by Mr. Brightside »

zateznistub wrote:Pogotovo kad sam procitao u clanku da se ne zna da li je prvi poceo nastavnik ili ucenik. Lijepa stara vremena, kad je nastavnik/ucitelj bio strah i trepet. Onog ucenika je trebalo macolom u glavu da se ne pati ni drustvo ni on.
a profesoru cestitati? :lol:
User avatar
markioni
Posts: 2448
Joined: 23/04/2008 17:59
Location: neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rjesava stvar
Contact:

#9 Re: TUČA PROFESORA I UČENIKA

Post by markioni »

shjoooooooo kolko sam ja puta htjeo zveknut stolicom u vugla profesoricu/e hihihi sva sreca da sam zavrsio "najljepsi" period zivota odavno *(da sam sad u srednjoj 80% bi tu nakanu pretvorio u djelo :) )
User avatar
Priorat
Posts: 1451
Joined: 07/04/2009 09:43
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#10 Re: TUČA PROFESORA I UČENIKA

Post by Priorat »

Nerko81. wrote:http://www.srbijanet.rs/vesti/drustvo/7 ... licom.html

Ispravniji naziv teme bi bio "Profesor se brani od učenika". Kuda ide ovo društvo? :? Kada sam ja išao u školu, više smo poštovali čistačicu nego što učenici danas poštuju nastavnike. Većina bi rekla da je nastavnik kriv što je do ovoga došlo. Čovjek je pred penziju, ima iskustvo. Učenik zna da mora dobiti prolaznu ocjenu (nepisano pravilo) i čime ga onda nastavnik može obuzdati? Ja sam nastavnik i bojim se ovakvih situacija. Da me izazove balavac zbog kojega bih izgubio diplomu. Rad pedagoga se sveo da kontrolišu pripreme kod nastavnika, a ako mu se kojim slučajem pošalje nemiran učenik, onda nastavnik nije sposoban da vlada djecom.

internet nerko internet je promijenio svijet...sve ovo sto se danas desava je "zahvala" internetu...pretvorio je svijet u globalno selo!!!
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#11 Re: TUČA PROFESORA I UČENIKA

Post by kritichar »

Tako je kad primitivcima daš demokratiju

P.S I ovaj profesor smotan
User avatar
Wutkica
Posts: 4468
Joined: 27/08/2010 12:32
Location: middlearth

#12 Re: TUČA PROFESORA I UČENIKA

Post by Wutkica »

Meni je dovoljna cinjenica sto roditelji idu u skole prijete nastavnom odjelu i tako...sve to djeca vide od njih...ne pada kruska ispod jabuke :)
User avatar
Truba
Posts: 81788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13 Re: TUČA PROFESORA I UČENIKA

Post by Truba »

ja sam se u trećem osnovne tukao na igmanu s jedno 3-4 djaka
i kad me neko safato za glavu s leđa okrenem se i puknem štocom u stomak :D
kad ono mlada profa :D ali nije moja bila pa se sve smirilo :lol: :lol: :lol: :lol:

inače FUJ
Nerko81.
Posts: 24
Joined: 02/03/2011 08:40

#14 Re: TUČA PROFESORA I UČENIKA

Post by Nerko81. »

U našem društvu se ne cijeni nauka i škola. Babo je u kladionici, mama prati serije a djeca neodgojena rade šta hoće. Gdje su sada oni pobornici da nastavnik odgaja djecu u školi. Dobro je da izvuče čitavu glavu. Ovakvi našu djecu proganjaju po tramvajima, pale starice ...Hajd nek se ovaj balavac naleti na kamiondžiju, taksistu ...
User avatar
al_akhisari
Posts: 1887
Joined: 25/07/2008 10:28

#15 Re: TUČA PROFESORA I UČENIKA

Post by al_akhisari »

Nerko81. wrote:http://www.srbijanet.rs/vesti/drustvo/7 ... licom.html

Ispravniji naziv teme bi bio "Profesor se brani od učenika". Kuda ide ovo društvo? :? Kada sam ja išao u školu, više smo poštovali čistačicu nego što učenici danas poštuju nastavnike. Većina bi rekla da je nastavnik kriv što je do ovoga došlo. Čovjek je pred penziju, ima iskustvo. Učenik zna da mora dobiti prolaznu ocjenu (nepisano pravilo) i čime ga onda nastavnik može obuzdati? Ja sam nastavnik i bojim se ovakvih situacija. Da me izazove balavac zbog kojega bih izgubio diplomu. Rad pedagoga se sveo da kontrolišu pripreme kod nastavnika, a ako mu se kojim slučajem pošalje nemiran učenik, onda nastavnik nije sposoban da vlada djecom.
...prije svega, covjek ne moze ravnodusno gledati na stvari, kao sto je ovaj video :sad: takodjer, zelim reci da je nasilje u skolama veoma ozbiljan problem i, nazalost, nesto sto je postalo svakodnevnica; u stvari, mozemo govoriti o vise vrsta nasilja: nasilje ucenika nad ucenicima, nasilje ucenika nad nastavnicima, nasilje nastavnika nad ucenicima...o tome, koja od pomenutih vrsta nasilja je najrasirenija i najrasprostranjenija, dalo bi se govoriti; nekada je bilo "normalno" da nasilje u skoli provode nastavnici, sada je vise trend da ucenici nasilje vrse nad drugom djecom; a, zrtve nasilje su cesto i sami nastavnici...o uzrocima ovih pojava, moglo bi se pisati jako mnogo; pri tome veoma cesto ljudi pojednostavljeno posmatraju stvari, trazeci krivce: u samoj djeci, u roditeljima, u nastavnicima,...
potvrdu tome nalazimo i u citiranom, "vecina bi rekla da je kriv nastavnik sto je od ovoga doslo", a, primjera ovakvog tipa je mnogo u svakodnevnoj praksi...moje misljenje, je da su uzroci ovih dogadjanja slozeni, i kao takvi se ne mogu jednostavno i jednostrano tumaciti, a samim time niti sprijeciti...stanje drustva u cjelini, ekonomska situacija, kriza porodice, kriza obrazovnog sistema, kriza morala, opca besperspektivnost,...su neki od vaznih uzroka ovih pojavnosti...zelim reci da porodica, niti skola sama ne moze rjesiti ovaj problem; odnosno, da je za njegovo rjesavanje potrebno ukljucivanje svih sfera i subjekata ( prvenstveno radeci pri tom na prevenicji pojave nasilje ), od cega smo mi daleko svetlosne godine...
...a, sad da se malo vratim u stvarnost i tematiku citiranog posta...posto i sam dolazim iz prozvane branse, zelim reci nekoliko stvari; sistem organizacije obrazovanja kod nas je takav da veoma cesto, kao takav "hrani" ovakve i slicne negativne pojavnosti ( etnicki pristup, ustroj, ne postojanje odgovarajucih sluzbi podrske skolama,...); zatim nastavno osoblje: ogroman je broj strucnih, predanih ljudi koji svakodnevno cine nevjerovatno lijepe i korisne stvari u nasim skolama, ali, budimo fer i posteni i priznajmo da se u nasim skolama danas, nalazi i veliki broj kadrova cije mjesto nije smjelo biti niti blizu skola, a da ne pricamo da nam odgajaju djecu ( cinjenica je da takvi niti umiju, a veoma cesto se i ne trude svoj posao raditi na odgovarajuci nacin; pri tom smatrajuci da su svi drugi odgovorni i krivi za to, i ne pomisljajuci da se stvari mogu raditi i na drugaciji i kvalitetniji nacin; navedeno je neraskidivo vezano za uspostavljanje nuznog autoriteta nad djecom, autoriteta koji ce pocivati na znanju, sposobnosti, strucnosti - pri cemu, naravno, je opet moguce da se negativne pojavnosti mogu i smiju pojaviti, ali kao incidenti, nikako kao pravilo )...kad sve navedeno uzmemo u obzir, dobijemo fakticko stanje...sto se tice ocjene rada i uloge pedagoga, izneseno je jos jedna generalizacija...razmisljanje da oni posjeduju carobni stapic nije ispravno...
Nerko81.
Posts: 24
Joined: 02/03/2011 08:40

#16 Re: TUČA PROFESORA I UČENIKA

Post by Nerko81. »

al_akhisari wrote:
Nerko81. wrote:http://www.srbijanet.rs/vesti/drustvo/7 ... licom.html

Ispravniji naziv teme bi bio "Profesor se brani od učenika". Kuda ide ovo društvo? :? Kada sam ja išao u školu, više smo poštovali čistačicu nego što učenici danas poštuju nastavnike. Većina bi rekla da je nastavnik kriv što je do ovoga došlo. Čovjek je pred penziju, ima iskustvo. Učenik zna da mora dobiti prolaznu ocjenu (nepisano pravilo) i čime ga onda nastavnik može obuzdati? Ja sam nastavnik i bojim se ovakvih situacija. Da me izazove balavac zbog kojega bih izgubio diplomu. Rad pedagoga se sveo da kontrolišu pripreme kod nastavnika, a ako mu se kojim slučajem pošalje nemiran učenik, onda nastavnik nije sposoban da vlada djecom.
...prije svega, covjek ne moze ravnodusno gledati na stvari, kao sto je ovaj video :sad: takodjer, zelim reci da je nasilje u skolama veoma ozbiljan problem i, nazalost, nesto sto je postalo svakodnevnica; u stvari, mozemo govoriti o vise vrsta nasilja: nasilje ucenika nad ucenicima, nasilje ucenika nad nastavnicima, nasilje nastavnika nad ucenicima...o tome, koja od pomenutih vrsta nasilja je najrasirenija i najrasprostranjenija, dalo bi se govoriti; nekada je bilo "normalno" da nasilje u skoli provode nastavnici, sada je vise trend da ucenici nasilje vrse nad drugom djecom; a, zrtve nasilje su cesto i sami nastavnici...o uzrocima ovih pojava, moglo bi se pisati jako mnogo; pri tome veoma cesto ljudi pojednostavljeno posmatraju stvari, trazeci krivce: u samoj djeci, u roditeljima, u nastavnicima,...
potvrdu tome nalazimo i u citiranom, "vecina bi rekla da je kriv nastavnik sto je od ovoga doslo", a, primjera ovakvog tipa je mnogo u svakodnevnoj praksi...moje misljenje, je da su uzroci ovih dogadjanja slozeni, i kao takvi se ne mogu jednostavno i jednostrano tumaciti, a samim time niti sprijeciti...stanje drustva u cjelini, ekonomska situacija, kriza porodice, kriza obrazovnog sistema, kriza morala, opca besperspektivnost,...su neki od vaznih uzroka ovih pojavnosti...zelim reci da porodica, niti skola sama ne moze rjesiti ovaj problem; odnosno, da je za njegovo rjesavanje potrebno ukljucivanje svih sfera i subjekata ( prvenstveno radeci pri tom na prevenicji pojave nasilje ), od cega smo mi daleko svetlosne godine...
...a, sad da se malo vratim u stvarnost i tematiku citiranog posta...posto i sam dolazim iz prozvane branse, zelim reci nekoliko stvari; sistem organizacije obrazovanja kod nas je takav da veoma cesto, kao takav "hrani" ovakve i slicne negativne pojavnosti ( etnicki pristup, ustroj, ne postojanje odgovarajucih sluzbi podrske skolama,...); zatim nastavno osoblje: ogroman je broj strucnih, predanih ljudi koji svakodnevno cine nevjerovatno lijepe i korisne stvari u nasim skolama, ali, budimo fer i posteni i priznajmo da se u nasim skolama danas, nalazi i veliki broj kadrova cije mjesto nije smjelo biti niti blizu skola, a da ne pricamo da nam odgajaju djecu ( cinjenica je da takvi niti umiju, a veoma cesto se i ne trude svoj posao raditi na odgovarajuci nacin; pri tom smatrajuci da su svi drugi odgovorni i krivi za to, i ne pomisljajuci da se stvari mogu raditi i na drugaciji i kvalitetniji nacin; navedeno je neraskidivo vezano za uspostavljanje nuznog autoriteta nad djecom, autoriteta koji ce pocivati na znanju, sposobnosti, strucnosti - pri cemu, naravno, je opet moguce da se negativne pojavnosti mogu i smiju pojaviti, ali kao incidenti, nikako kao pravilo )...kad sve navedeno uzmemo u obzir, dobijemo fakticko stanje...sto se tice ocjene rada i uloge pedagoga, izneseno je jos jedna generalizacija...razmisljanje da oni posjeduju carobni stapic nije ispravno...
Slažem se s tobom. Uništena je porodica kao ćelija društva. Ali današnja djeca su nezainteresovana. Pokušavam da pored redovne nastave s njima popričam o ophođenju prema drugovima, starijim, ispričam zanimljivu poučnu priču... Ne tražim apsolutnu tišinu, živa su to stvorenja, neobuzdana, gori krv. Ali me zabrinjava nepoštovanje prema starijim. U jednoj školi u kojoj sam radio, učenik 8 razreda se skinuo go pred nastavnicom od 63 godine. Nažalost, došlo je vrijeme kada se respektuje samo jači a ne stariji, pametniji i iskusniji. Djeca znaju da ih ne smijemo oboriti (nepisano pravilo), vladanje se na kraju godine većini popravi. Srednje škole ih vuku za rukav da se upišu baš kod njih. Briga njih šta nastavnik priča. Što se tiče pedagoga, postoje izuzeci. Generalno, oni se bave pregledanjem priprema, sedmičnih planova....
TalkTalkTalk
Posts: 119
Joined: 25/03/2011 01:37

#17 Re: TUČA PROFESORA I UČENIKA

Post by TalkTalkTalk »

Nista vise nije kao prije :-)
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#18 Re: TUČA PROFESORA I UČENIKA

Post by MAN-lion's coach »

Najgori su roditelji kada dođu se tući sa sjekirama po školi zato što im neko dijete od nastavnika/profesora dira i maltretira.
User avatar
Decerto
Posts: 2443
Joined: 14/09/2010 07:58
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.
Contact:

#19 Re: TUČA PROFESORA I UČENIKA

Post by Decerto »

Ovog malog poslat fritzlu,zakljucat ih obojicu u podrum i zdrao...
Post Reply