Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#9701 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Cholina_Lokica »

Natural wrote:Imam dva pitanja za doktora, ako nije problem :)

Prvo: Koliko sam ja u stvari trudna, tj kako se računa u kojoj sam sedmici? Da li po amenoreji (danas bi bilo 12 sedmica + 3 dana) ili vremenu od ovulacije (17 dana manje)?

Drugo: Ovo je više psihičke prirode :-) Od kako sam zatrudnila moja plašljiva strana izlazi na vidjelo :? Da li je moguće da se nešto, ne daj Bože, desi bebi a da ja ne primijetim i da mislim da je sve uredu? Ne mogu nikako da se opustim i uživam u trudnoći (iako sam je jedva čekala). Prva je trudnoća u pitanju.

Hvala puno.
Sedmicu trudnoce oni racunaju od prvog dana zadnje menstruacije, ja to racunanje necu nikad prihvatiti, jednostavno mi to nema nikakve logike :lol:
Ja sam na pocetku isto bila sva istraumirana, doduse to je bilo tamo 7-8 sedmica i onda sam sebe ubjedila da se nece nista desiti, i da i ako bude MORAM primjetiti :D Ali ja sam bila istraumirana jer ja imam probleme sa trombozom, pa mi je i dr rekao da imamo sve pod kontrolom, i da uvijek mozemo reagovati na vrijeme, pa sam se opustila. Samo sto ja jedva uzivam, svi najgori simptomi mi dolaze u najjacem obliku, od mucnina, umora itd :lol:
PurpurHazel
Posts: 378
Joined: 12/09/2011 10:01

#9702 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by PurpurHazel »

Nedavno ste ovdje pisale o ručnoj izdajalici, pa ako nekom treba samo se javite s adresom da poklonim, korištena jedanput manje od 2 minute :D, meni nije bila baš od pomoći, a ful nova, pa da ne stoji u kući.
to je ova, Nuk Sensitive - http://www.ocado.com/productImages/566/ ... 858ff8e5ae
n1kky
Posts: 26
Joined: 25/08/2009 14:21

#9703 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by n1kky »

Žene moje, imam pitanje...Jel se moram na Jezeru naručiti za uzv pregled, ne može me moja doktorica primiti na uzv do sredine februara, sama radi i samo je jednna smjena. Dala mi je uputnicu i trebala bih na Jezero ili u Vojnu, svejedno je...Samo me zanima jel se treba naručivati i ako da, onda brojeve telefona ako neko ima :) Hvala vam <3
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#9704 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

manekenka u penziji wrote:@Lokica:

Ja sam radila i double i triple na DIP-u i sve je bilo OK. Isto sam se nacitala svega o reagensima i bespotrebno se isikirala.

@julisiz:

Doktore opet ja sa svojim menzesom, policisticnim jajnicima i hormonalnim disbalansom.
Vec sam prije ovo pisala:
-18.9.prvi menzes nakon prestanka dojenja
-17.11.drugi men.
03.12.krvarenje bez bolova, za koje sam vas pitala pa ste mi rekli da je visak estrogena

6.1. Krvarenje, isto kao i proslo, nista obilato, ali ovaj put sa bolovima. Zadnjih 6 dana me bole jajnici kao u toku menstruacije. Imam zuckasti iscjedak koji se osjeti na menstruaciju. Jutros su me bolovi probudili ali menzesa jos nema.
Sta bi moglo biti?
Trebam li ici na pregled ili se ovaj moj slucaj i dalje tretira kao normalna posljedica poroda i gore nabrojanih stanja, da ne kazem deformacija :lol: ?
Po ovome se čini da su sada menzesi redovni, ta dva zadnja. Taj žućkast iscjedak nije menzes.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#9705 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

Natural wrote:Imam dva pitanja za doktora, ako nije problem :)

Prvo: Koliko sam ja u stvari trudna, tj kako se računa u kojoj sam sedmici? Da li po amenoreji (danas bi bilo 12 sedmica + 3 dana) ili vremenu od ovulacije (17 dana manje)?

Drugo: Ovo je više psihičke prirode :-) Od kako sam zatrudnila moja plašljiva strana izlazi na vidjelo :? Da li je moguće da se nešto, ne daj Bože, desi bebi a da ja ne primijetim i da mislim da je sve uredu? Ne mogu nikako da se opustim i uživam u trudnoći (iako sam je jedva čekala). Prva je trudnoća u pitanju.

Hvala puno.
1. Uvijek se računa po amenoreji, ukoliko na UZ pregledima u prvom trimestru plod veličinom ne odstupa više od +- 7 dana od trudnoće prema zadnjem menzesu. Tada se računa prema ultrazvučnom nalazu.
2. Prihvati trudnoću kao normalno stanje. Kada nema jačih bolova (normalno je da povremeno "žigne" ispod stomaka, to će ti svaka trudnica potvrditi) ni krvarenja, redovno ideš na kontrole, nema razloga da brineš. Gledaj to ovako: zamisli da nisi trudna, nemaš nikakvih tegoba, ali se bojiš da negdje u tvom tijelu raste rak. To je onda hipohondrija, zar ne? Opusti se.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#9706 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

Doktore, hvala vam puno.
Menzesa jos nema. Bolovi su povremeno tu, cak i natecene grudi. Valjda ce ova agonija od PMS-a vise prestati.
Moj gineklog mi je davno predlagao da se vratim na Jazz, ali ja sam odbila zbog smrtnih slucajeva koji su se javljali bas u tom periodu kod zena koje su koristile pilule.
Da li mislite da bi mi biljni preparati mogli pomoci kao npr.feminisan A ili je moje stanje "izljecivo" samo sa pilulama?
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#9707 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LieToMe »

Ja samo da se prijavim...AGAIN :mrgreen:

Jutros bila kod Divketa, 8+2 sedmice, sve uredno, bebici lijepo kuca srce, vidjeli smo i guzu :lol: Mucnina ovaj put mnogo mnogo manje...

Uglavnom ja pravo :sretan: danas :D
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#9708 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Cholina_Lokica »

LieToMe wrote:Ja samo da se prijavim...AGAIN :mrgreen:

Jutros bila kod Divketa, 8+2 sedmice, sve uredno, bebici lijepo kuca srce, vidjeli smo i guzu :lol: Mucnina ovaj put mnogo mnogo manje...

Uglavnom ja pravo :sretan: danas :D
:mrgreen: :kiss:
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#9709 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LieToMe »

Cholina_Lokica wrote:
LieToMe wrote:Ja samo da se prijavim...AGAIN :mrgreen:

Jutros bila kod Divketa, 8+2 sedmice, sve uredno, bebici lijepo kuca srce, vidjeli smo i guzu :lol: Mucnina ovaj put mnogo mnogo manje...

Uglavnom ja pravo :sretan: danas :D
:mrgreen: :kiss:
Btw i ja tebi cestitam :kiss:
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#9710 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by CherryLips »

LieToMe wrote:Ja samo da se prijavim...AGAIN :mrgreen:

Jutros bila kod Divketa, 8+2 sedmice, sve uredno, bebici lijepo kuca srce, vidjeli smo i guzu :lol: Mucnina ovaj put mnogo mnogo manje...

Uglavnom ja pravo :sretan: danas :D
Cestitke od srca.....:)uživaj po drugi put:)
Ovaj drugi krug starih\novih trudnica ide punom paRom:)
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#9711 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LieToMe »

CherryLips wrote:
LieToMe wrote:Ja samo da se prijavim...AGAIN :mrgreen:

Jutros bila kod Divketa, 8+2 sedmice, sve uredno, bebici lijepo kuca srce, vidjeli smo i guzu :lol: Mucnina ovaj put mnogo mnogo manje...

Uglavnom ja pravo :sretan: danas :D
Cestitke od srca.....:)uživaj po drugi put:)
Ovaj drugi krug starih\novih trudnica ide punom paRom:)
Hvala hvala :kiss:
Kolo srece se okrece :lol:
radenska
Posts: 1262
Joined: 13/07/2011 22:43

#9712 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by radenska »

aaaa cestitke na trudnoci. vidjeces aBd koliko je covjek opusteniji s drugim djetetom. Ja i moja cura evo uzivamo,mazimo se, bracu poslali nani :D
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#9713 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones »

radenska wrote:aaaa cestitke na trudnoci. vidjeces aBd koliko je covjek opusteniji s drugim djetetom. Ja i moja cura evo uzivamo,mazimo se, bracu poslali nani :D
Kako i mi planiramo drugo, mene najviše brine odnos spram prvog djeteta tj. odnos prema drugom a prvo je još beba tako reći. Kako si se nosila s tim, jesi li razmišljala kako podijelit ljubav na dva ili je došlo samo od sebe?

I čestitke LieToMe, laganu trudnoću želim ;-)
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#9714 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

manekenka u penziji wrote:Doktore, hvala vam puno.
Menzesa jos nema. Bolovi su povremeno tu, cak i natecene grudi. Valjda ce ova agonija od PMS-a vise prestati.
Moj gineklog mi je davno predlagao da se vratim na Jazz, ali ja sam odbila zbog smrtnih slucajeva koji su se javljali bas u tom periodu kod zena koje su koristile pilule.
Da li mislite da bi mi biljni preparati mogli pomoci kao npr.feminisan A ili je moje stanje "izljecivo" samo sa pilulama?
Oralnih kontraceptiva ne treba da se bojiš ako nisi iz visokorizične skupine: nemaš visok pritisak, srčane mane koje dovode do ubrzanog rada srca, dijabetes, migrene, tromboflebitis (samo PROŠIRENE VENE, bez tromboze i upale, nisu prepreka za COC, strah od toga je još jedna od posljedica neznanja naših ginekologa), karcinom dojke ili materice, nisi preboljela infarkt ili moždani udar, i nisi pušač.
Za biljne preparate-možeš pokušati, ali ovo gore ti navedoh da znaš inače.
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#9715 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LieToMe »

JanuaryJones wrote:
radenska wrote:aaaa cestitke na trudnoci. vidjeces aBd koliko je covjek opusteniji s drugim djetetom. Ja i moja cura evo uzivamo,mazimo se, bracu poslali nani :D
Kako i mi planiramo drugo, mene najviše brine odnos spram prvog djeteta tj. odnos prema drugom a prvo je još beba tako reći. Kako si se nosila s tim, jesi li razmišljala kako podijelit ljubav na dva ili je došlo samo od sebe?

I čestitke LieToMe, laganu trudnoću želim ;-)
Hvala hvala :mrgreen: :kiss:

Sto se tice razlike ja mislim da tu nema nekog pravila nego da je to do roditelja kako se postave prema djetetu i kakvog je karaktera dijete. Moja po prirodi nije ljubomorna, dijeli igracke sa drugom djecom, kad uzina hrani i svoje plisane igracke, pazljiva je zaista, kad lezim uzme svoju dekicu dodje i pokrije me :D nije agresivna ne grebe se ne tuce se, mada zna se izboriti za svoje (po potrebi). Posto imam jake mucnine prvi put se prepala kad sam povracala sad vec udje u wc i mazi me po ledjima dok se ja prevrcem nad wc soljom :lol: onda stane i ibreti se nad sadrzajem i govori pih pih :lol:

Sad, kakva ce biti kad dodje beba za nekih 7 mjeseci (njoj ce biti nesto malo vise od 2 i po godine) nadam se da se nece bitno promijeniti. Mada svako dijete se nekako namece i bori za paznju. Ja se vala uopste ne zamaram tim razmisljanjima. Mislim da ce se to lijepo sve posloziti.
radenska
Posts: 1262
Joined: 13/07/2011 22:43

#9716 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by radenska »

Moj ce iduci cetvrtak da napuni 2 godine. Da,da dvije godine. U porodilistu smo sve tri ( 3 zene u sobi, sve drugorotke) djecu zvale imenima prve djece, valjda covjek navikao. Vidjecete, sve je puno ljepse s drugim.
Ja kad sam rodila prvo dijete imala sam uzasnu epiziotomiju, mnogo konaca, padala u nesvijest prvih 10 dana, a dobrih dvadesetak nisam smjela ni pomisliti da sjednem. Dojenje propalo jer ja nisam nista znala a svi su zvocali da je dijete gladno.

Drugi porod je mnoooogo laksi nego prvi. Mene je bilo strasno strah drugog poroda. Bolovi poceli kuci, za sat i po se spustili na 10 min, jedva stigla do bolnice. Nisu me sjekli ( bila mi je neka aida hadzismajlovic na porodu i dr ardat), stvarno se trudila i da sam je pazljivije slusala ne bih ni pukla. Par konaca. Ove dvije sto su bile u sobi sa mnom su mogle normalno hodati i sjediti tako da se ne bojite toga. Mene nisu stigli ni klistirati ja bila otvorena 8 kad sam dosla na prijemno.

Dojenje je islo klimavo na pocetku dok nisam otkrila nacine zarstananja ranica.

Djeca se vole isto al je cinjenica da jedno malo zapostavis u odredjenim momentima. Kad beba doji, starijem nesto uvijek treba, ukake se u isto vrijeme, sve nesto u isto vrijeme kao da se dogovaraju. A on nije nimalo ljubomoran, potpuno je ravnodusan na nju. Pridje ovako nekad pa kao da je ljubi on i mazi. Uglavnom, zadovoljna sam, mnogo bolje je proslo nego sto sam ocekivala
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#9717 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

julisiz es grant wrote:
manekenka u penziji wrote:Doktore, hvala vam puno.
Menzesa jos nema. Bolovi su povremeno tu, cak i natecene grudi. Valjda ce ova agonija od PMS-a vise prestati.
Moj gineklog mi je davno predlagao da se vratim na Jazz, ali ja sam odbila zbog smrtnih slucajeva koji su se javljali bas u tom periodu kod zena koje su koristile pilule.
Da li mislite da bi mi biljni preparati mogli pomoci kao npr.feminisan A ili je moje stanje "izljecivo" samo sa pilulama?
Oralnih kontraceptiva ne treba da se bojiš ako nisi iz visokorizične skupine: nemaš visok pritisak, srčane mane koje dovode do ubrzanog rada srca, dijabetes, migrene, tromboflebitis (samo PROŠIRENE VENE, bez tromboze i upale, nisu prepreka za COC, strah od toga je još jedna od posljedica neznanja naših ginekologa), karcinom dojke ili materice, nisi preboljela infarkt ili moždani udar, i nisi pušač.
Za biljne preparate-možeš pokušati, ali ovo gore ti navedoh da znaš inače.
Hvala vam mnogo na pojasnjenju. Mislim da cu se ipak vratiti na Jazz.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#9718 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones »

Podijeli sa nama tips and tricka za zarastanje bradavica ;-) pliz
radenska
Posts: 1262
Joined: 13/07/2011 22:43

#9719 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by radenska »

Ma najbitnije je bebu pravilno postaviti. Muslim da si rijetke zene koje odmah s lahkocom doje. Ipak baba jako povuce a bradavice su osjetljive. E mad SAM vidjela da beba doji krv zgroziila SAM se. Neopodnosljivi bolovi. Koristila SAM avent kremu I onu is dma nista nisu pomogle. Onda SAM kupila multi mam komprese i balsam. 20 KM 12 kompresa. Ja SAM stavljala poslije svakog podoja po pola sata I onda stavljala. Balsam. Ali ne smijete previse jer cete stvoriti gljivice od vlaznosti. Znaci prestati cim zarastu ragade. Poslije toga nakon svakog Ali svakog podoja namazati bradavice mlijekom I susiti na zraku. Ja SAM nekad I fenom ako nizam imala vremena.. Poslije 10 Dana (od poroda) nista nine boljelo. Mnogo puts SAM dosla u iskusenje da dam bocicu a onda SAM bacila I hipp ad I bocicu da ne big dolazila u iskusenje. Same ne treba odustajati ,moja tajra he za mjessec dobila 1200 gr. Izvinite na greskama sin mi otima tablet is ruku.
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#9720 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran »

JanuaryJones wrote:
radenska wrote:aaaa cestitke na trudnoci. vidjeces aBd koliko je covjek opusteniji s drugim djetetom. Ja i moja cura evo uzivamo,mazimo se, bracu poslali nani :D
Kako i mi planiramo drugo, mene najviše brine odnos spram prvog djeteta tj. odnos prema drugom a prvo je još beba tako reći. Kako si se nosila s tim, jesi li razmišljala kako podijelit ljubav na dva ili je došlo samo od sebe?

I čestitke LieToMe, laganu trudnoću želim ;-)
JJ majka dva djeteta kaže da se ljubav ne dijeli već množi. Također i količina obaveza ide na kub ali ovo je možda zbog poveće razlike (6 god) pa se obaveze bitno razlikuju.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#9721 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones »

Hehehehe @safran ;-) nisam mislila bukvalno dijeli nego jednostavno ne znam šta da mislim. Bebač je još mali, pomješani su mi osjećaji, hoću li i drugo voljeti ovoliko (znam da hoću, al djavo ne da mira), hoće li prvo biti zakinuto i slične nedoumice. Nekako mi je sve brzo prošlo (nećemo veliku razliku pa zato).
dance_mom
Posts: 87
Joined: 05/05/2014 08:53

#9722 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by dance_mom »

JanuaryJones wrote:Hehehehe @safran ;-) nisam mislila bukvalno dijeli nego jednostavno ne znam šta da mislim. Bebač je još mali, pomješani su mi osjećaji, hoću li i drugo voljeti ovoliko (znam da hoću, al djavo ne da mira), hoće li prvo biti zakinuto i slične nedoumice. Nekako mi je sve brzo prošlo (nećemo veliku razliku pa zato).
LieToMe, čestitam...Uživaj u trudnoći i neka sve prođe savršeno :)

JJ itekako se množi ljubav, u mom slučaju čak i prema starijoj curici. A što se tiče ljubomore, ima dosta i do toga kako starijem djetetu predstaviti dolazak nove bebe. Truditi se što više da dijete ne osjeti da je zapostavljeno zbog bebe i to je to. Mislim i da dijete, što je mlađe, lakše prihvati ovo drugo. Moja je, naprimjer, večeras poljubila seku za laku noć i otišla spavati...i tako svaku noć :)
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#9723 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran »

JanuaryJones wrote:Hehehehe @safran ;-) nisam mislila bukvalno dijeli nego jednostavno ne znam šta da mislim. Bebač je još mali, pomješani su mi osjećaji, hoću li i drugo voljeti ovoliko (znam da hoću, al djavo ne da mira), hoće li prvo biti zakinuto i slične nedoumice. Nekako mi je sve brzo prošlo (nećemo veliku razliku pa zato).
Eh, pa i ja sam imala iste dileme, znam tačno gdje si. Ali evo ti i dance potvrđuje. Kod mene su već stariji, dječaci, stalno neki fajt, stariji traži neka prava koja ima mali, mali se bori za poziciju velikog a onda se negdje povuku i nešto zajednički planiraju i izvedu (pasjaluk, dabome) ali je sjajno gledati tu njihovu interakciju. Znaš da ćeš iskihati ali ti nekako milo oko srca.
A sa drugom bebom su svi opušteniji - položila si pelene, dojenje, čvrstu hranu, zube, stolice ... imaš više vremena za starije dijete. Ja mogu reći da je moj stariji sa bratom dobio i bolju mamu.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#9724 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones »

Hvala žene ;)
User avatar
vanad
Posts: 500
Joined: 29/12/2011 12:06

#9725 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by vanad »

JanuaryJones wrote:Hehehehe @safran ;-) nisam mislila bukvalno dijeli nego jednostavno ne znam šta da mislim. Bebač je još mali, pomješani su mi osjećaji, hoću li i drugo voljeti ovoliko (znam da hoću, al djavo ne da mira), hoće li prvo biti zakinuto i slične nedoumice. Nekako mi je sve brzo prošlo (nećemo veliku razliku pa zato).
Evo kod mene je 21 mjesec razlika...U mom slucaju nije ni mogla kraca jer sam prestala dojiti curicu, jednom dobila i iz prve zatrudnila. Bilo je ono...hajde da pokusamo pa kad upali, upali...aha...
Ja sam drugu bebu docekala sa prvom u pelenama. Naravno da sam htjela da nauci na tutu prije rodjenja brata ali djaba ti sve kad nece, nece (Btw. brat joj je krenuo na tutu sa godinu na veliku nuzdu a od 20 mjeseci skroz, jos nas samo nocna handri). I tako ja dodjem sa bratom kuci, nije tu bilo neke one klasicne ljubomore, vise znatizelja. Nisam mogla bebu sekunde ostaviti samu, odmah je "rospija" bila tu. Il u kreveticu, il u ogradici...fino se popne i pipka. Nakon par dana je krenula faza, mama je top. Do tada nam je tata bio top, mama je bila druga violina. Medjutim prva tri mjeseca nakon rodjenja bebe, ona se bukvalno nije odvajala od mene. Kud ja tu i ona. A dojenje je bila posebna prica, ja dojim a ona mi bukvalno sjedi na glavi. Ali eto to je trajalo dva, tri mjeseca i valjda kad je skontala da joj braco nece odvesti mamu, smirila se. Nikad mu nista nazao nije uradila.
Evo sad ona ima 4, on 2 i super se slazu. Fino se igraju, naravno i svadjaju ali to je sve za djecu. Znaci sto se mene tice :thumbup:
Post Reply