Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58732
Joined: 03/08/2010 19:04

#7176 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kakavdanakneiskustvu »

suspect_zero wrote:Danak, možeš li ti njoj kako srediti Jezero?


kontao sam to,doktor kod kojeg smo privatno išli na preglede prije deset dana mi reče da nema potrebe,da je mogu i ovdje u zenici sigurno poroditi,nisam pametan vala
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#7177 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by bizet »

@kakavdanak, razumijem nervozu i strahove, nema potrebe da ih meni predocavas
ako ti sta znaci i ja sam cekala preglede kod svog doktora u bolnici po sat, sat i po, i to u hodniku, nisam lezala, cak ni da podijelim krevet sa drugom trudnicom, a imala sam rizicnu trudnocu i zabranjeno mi je bilo stajati...kad je guzva guzva je i ne mozes nista drugo uraditi nego cekati i pri tome razmisljati pozitivno, u tih 2 sata je vjerovatno bilo hitnijih slucajeva koje je trebalo pregledati
na drugom spratu je drugi odjel, gore ne mogu lezati trudnice
covjece bice sve dobro, razmisljaj poitivno, a svaki problem koji imas pokusaj prvo rijesiti sa vasim doktorom ili nacelnikom sluzbe
taj komentar za Zepce, nije lijepo to sto si napisao

sve najbolje, od srca
suspect_zero
Posts: 25826
Joined: 11/10/2008 21:45

#7178 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by suspect_zero »

kakavdanakneiskustvu wrote:
suspect_zero wrote:Danak, možeš li ti njoj kako srediti Jezero?


kontao sam to,doktor kod kojeg smo privatno išli na preglede prije deset dana mi reče da nema potrebe,da je mogu i ovdje u zenici sigurno poroditi,nisam pametan vala

Ne kažem da su ovdje stručniji ili profesionalniji, pošto ne poznajem kakvi su u Zenici, al' ovdje bar ima mjesta za trudnice kojima je rizična trudnoća....čini mi se da su smještene na 6. spratu....i svaka mi je pričala da su zadovoljne i tretmanom i smještajem.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58732
Joined: 03/08/2010 19:04

#7179 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kakavdanakneiskustvu »

bizet wrote:@kakavdanak, razumijem nervozu i strahove, nema potrebe da ih meni predocavas
ako ti sta znaci i ja sam cekala preglede kod svog doktora u bolnici po sat, sat i po, i to u hodniku, nisam lezala, cak ni da podijelim krevet sa drugom trudnicom, a imala sam rizicnu trudnocu i zabranjeno mi je bilo stajati...kad je guzva guzva je i ne mozes nista drugo uraditi nego cekati i pri tome razmisljati pozitivno, u tih 2 sata je vjerovatno bilo hitnijih slucajeva koje je trebalo pregledati
na drugom spratu je drugi odjel, gore ne mogu lezati trudnice
covjece bice sve dobro, razmisljaj poitivno, a svaki problem koji imas pokusaj prvo rijesiti sa vasim doktorom ili nacelnikom sluzbe
taj komentar za Zepce, nije lijepo to sto si napisao

sve najbolje, od srca


mogu ležati trudnice i na drugom spratu,uvjerio sam se to svojim očima,prije tri godine je ležala žena koja je imala manje krvarenje,par dana i izašla kući,nebitno
znam ja da je možda bilo hitnijih slučajeva,možda,a možda i nije,ko zna,evo probao sam riješiti problem time što sam nazvao tog doktora oko pola 10 koji zna šta se sve desilo mojoj ženi,tek je u 11 pregledao,znam ja da treba razmišljati pozitivno ali je prevelik strah prisutan zbog prethodnih slučajeva
dva sata je čekala na pregled,tačnije i više od dva sata jer je vizita bila oko pola 9,da smo došli privatno odmah bi je pregledao,tako da je to tako,lijepo ili ne
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58732
Joined: 03/08/2010 19:04

#7180 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kakavdanakneiskustvu »

suspect_zero wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
suspect_zero wrote:Danak, možeš li ti njoj kako srediti Jezero?


kontao sam to,doktor kod kojeg smo privatno išli na preglede prije deset dana mi reče da nema potrebe,da je mogu i ovdje u zenici sigurno poroditi,nisam pametan vala

Ne kažem da su ovdje stručniji ili profesionalniji, pošto ne poznajem kakvi su u Zenici, al' ovdje bar ima mjesta za trudnice kojima je rizična trudnoća....čini mi se da su smještene na 6. spratu....i svaka mi je pričala da su zadovoljne i tretmanom i smještajem.


a ne znam,možda ćemo probati
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#7181 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

Ja potpuno shvatam danaka. Ispade da je previše tražiti krevet u bolnici, a nije previše izdvajati mjesečno novce za doprinose iz zdravstva, pa sad kad insana nužda natjera da koristi to isto zdravstvo mora da pravi kompromis. Za ovo sto rade ženama jednostavno nema opravdanja.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#7182 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

bizet wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:je li još negdje kao u zeničkoj bolnici zna se desiti da na porodiljskiom odjelu čak dvije žene leže na jednom krevetu?
ama otkud ti ovo?...ja kad sam lezala ljetos nas 4 u cijeloj sobi, kreveta smo imale da smo mogle dva da sastavimo i da se valjamo
------
skoknuh ovdje samo da vas sve lijepe moje buduce mamice pozdravim, a i mamu @vazi :kiss:
------
@julisiz, a sta se nudi trudnicama kao alternativa sad kad je ginypral povucen?...cisto iz znatizelje...prije njega, prije 9 godina, je bio isti, zaboravih naziv, pa su i njega povukli...meni se cini da ce samo promijeniti naziv i opet istu drogu servirati...mada, pila sam ove godine ginypral 4 mjeseca, zive i zdrave smo obe, nadam se da nema naknadnih posljedica po bebu :?
Moje mišljenje i stav o heksoprenalinu (Gynipralu):
U knjigama koje sam ja konsultovao tokom svih ovih godina, prilično jasno stoji da lijekovi iz grupe beta-mimetika (u koje spadaju Gynipral i PrePar, to je taj ranije povučeni lijek) po svim istraživanjima NISU učinkoviti per os (na usta, tj u tabletarnom obliku). Svih ovih godina je od većine ljekara davan tek da se nešto da. Drago mi je da ste sretno iznijeli trudnoću, ali sam siguran da za to ne treba zahvaliti Gynipralu. Problem kod svih lijekova protiv prijevremenog poroda je u tome što oni djeluju tek kada otpočnu kontrakcije, a nauka i empirija kažu da je tada već kasno da se porod zaustavi. Za Gynipral i druge beta-mimetike je dokazano da SAMO u parenteralnom (infuzionom) obliku mogu odložiti porod, i to OKO 48 SATI, rijetko duže. Vrijednost toga je u tome što se može omogućiti kortikosteroidima za sazrijevanje fetalnih pluća da djeluju bar 24 sata, ali se prijevremeni porod ne može zaustaviti. (Koliko sam iz ove prilično smušeno sastavljene vijesti vidio, ampule neće biti povučene).
Iz svih tih razloga, a imajući u vidu ne male smetnje koje žene koje ga uzimaju osjećaju, Gynipral tablete sam propisivao vrlo rijetko, najčešće ako je žena već bila kod nekog drugog pa joj je on preporučio da ga pije, iz čisto pragmatičnih razloga.
Šta je alternativa? Imajući u vidu sve gorenavedeno, nikakve štete neće biti bez lijeka od kojeg ionako nije bilo neke koristi. Na žalost, niti jedan od lijekova koji su trenutno u upotrebi bilo gdje u svijetu (pa ni Gynipral, ni progesteron) ne može SPRIJEČITI nastanak kontrakcija, tj djelovati na molekularne promjene koje dovode do prijevremenog sazrijevanja grlića i prerane osjetljivosti materice na oksitocin (hormon hipofize koji izaziva kontrakcije). Kada se izumi takav lijek (kao i način da se te rane promjene prepoznaju), tek tada će se moći govoriti o uspjehu. Ne prognoziram da će to biti skoro. Do tada, prijevremeni porod ostaće nerješiva enigma i u najrazvijenijim zemljama, što najbolje ilustruje podatak da je učestalost prijevremenih poroda u SAD od 1996. zapravo u porastu (podatak nije sa bilo koje stranice na internetu, već iz referentnog udžbenika).
Zaključak: Lijepo je vjerovati da je iznošenje ugrožene trudnoće uspjeh nekog određenog lijeka ili nekog određenog doktora. Ali, bilo bi bolje kada bi naši doktori imali malo više iskrenosti prema trudnici i prema sebi samima, i više samopouzdanja. Ali za to je potrebno pročitati nešto malo više od promotivnog materijala farmaceutskih kuća.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#7183 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by bizet »

@manekenko, nacin razmisljanja vam je ja ja i samo ja, razmisli malo o tome

@kakvdanak, napisi molbu komisiji da ti prebace zenu u Sarajevo, nemas sta izgubiti ako probas, mozda i odobre

@julisiz, havla na detaljnom odgovoru...bilo kako bilo dan nakon prestanka uzimanja ginyprala kod mene su se pojacale kontrakcije, osjetno...mozda je to stvar uma...nadam se da mi lijekovi nece biti potrebni u narednoj trudnoci
Last edited by bizet on 27/11/2013 22:26, edited 1 time in total.
DaCo_sa
Posts: 95
Joined: 17/06/2010 15:33

#7184 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by DaCo_sa »

julisiz es grant wrote:
JanuaryJones wrote:
DaCo_sa wrote:Jeli neka od vas radila amniocintezu i ako moze da mi objasni proceduru kako dobiti uputnicu za istu , jeli bas mora privatno ili moze s uputnicom pa preko pvt i koliko kosta ako ne moze , kakav je proces i jeli istina da postoje rizici za posljedice poput isticanja plodne vode poslije , infekcija i td. hvala unaprijed :-)
Radila privatno, bez uputnice. Sve prošlo uredu ;) u 18. sedmici sam bila kad su izvršili proceduru, ništa strašno. Ležala, odmarala intenzivno 3 dana, pošteda 7 dana. Postoji rizik koji moraš preuzeti na sebe, tj. odvagati koji ti je veći ;) da ne reklamiram nikoga, ostale info na pp.


Sent from my iPad using Tapatalk
Nemaju svi para...naravno da može sa uputnicom, radi se na GAK-u. Konsultuj se sa svojim doktorom...imaš doktora koji ti vodi trudnoću, nadam se?
Imam zdravstveno a cula sam da se s uputnicom moze i privatno to odradit ali nisam sigurna pa pitah jel neko vec radio tako da mi objasni ... u svakom slucaju hvala , imacu nadam se od sljedece sedmice svog dr, ( Nakas :izet: ) pa cu se dog, s njim sta i kako .
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#7185 Re: Odg: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

bizet wrote:@manekenko, nacin razmisljanja vam je ja ja i samo ja, razmisli malo o tome

@kakvdanak, napisi molbu komisiji da ti prebace zenu u Sarajevo, nemas sta izgubiti ako probas, mozda i odobre

@julisiz, havla na detaljnom odgovoru...bilo kako bilo dan nakon prestanka uzimanja ginyprala kod mene su se pojacale kontrakcije, osjetno...mozda je to stvar uma...nadam se da mi lijekovi nece biti potrebni u narednoj trudnoci
???
Sta mi reče osoba koja bi poslala žene kuci jer im je bolnica koji kilometar bliže... Sta mi reče osoba, koja budućem ocu jos nerodjenog djeteta, čija majka leži u bolnici radi strogog mirovanja, kaze da ne drami! Zaista se neki ljudi moraju pogledati u ogledalo, i pokušati da se bar malo suzdrze od nebuloza.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#7186 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran »

DaCo_sa wrote: Imam zdravstveno a cula sam da se s uputnicom moze i privatno to odradit ali nisam sigurna pa pitah jel neko vec radio tako da mi objasni ... u svakom slucaju hvala , imacu nadam se od sljedece sedmice svog dr, ( Nakas :izet: ) pa cu se dog, s njim sta i kako .
Vjerovatno ti je neko spomenuo ovo:
http://www.klix.ba/vijesti/bih/pacijent ... /100823074
Zavod Mehmedbašić je radio citogenetiku. Međutim, ovo je vijest iz 2010.
Na web stranici Zavoda se može naći saopštenje za 2011/2012
http://www.kzzosa.ba/index.php?type=1&a=news&id=33
E, tu već nema citogenetike.
I dalje nema više ništa.
Dakle, porazgovaraj sa svojim ljekarom. Ako postoje indikacije on će ti sigurno dati uputnicu i uradićeš analizu regularnim putem. Ako indikacija baš i nema a ti bi ipak da radiš citogenetičku analizu plodove vode onda ćeš da je platiš - u privatnoj ustanovi a sigurno možeš i na GAK-u.
Meni je u obje trudnoće jedina indikacija bila "starost porodilje" (= matora mater). Prvi put sam se zadovoljila nalazom NT dr. Maje Šlaković. Drugi put sam (matora mater + 6 god.) ipak pitala dr. Šlaković šta mi nudi prije amniocenteze (baš mi se nije radila) i uradila sam double test. Nalaz bio prihvatljiv i tu sam stala. Obje trudnoće ispale :thumbup:
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#7187 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by bizet »

@manekenka, prodjoh jako slicno iskustvo kao sto je i zena od kakvogdanaka a i iz istog smo grada i dijelimo istu sudbinu kad je upitanju nasa bolnica, mislim da tebi dalje ne trebam objasnjavati svoje razloge javljanja njemu

ono sto mi je zasmetalo kod tebe je nacin dozivljavanja okoline, svaka zena, imala ili ne zdravstveno osiguranje, treba da ima, i vecinom i ima, jednak tretman u bolnicama, bas zbog tog "luksuza" ti, kao i ja, placamo radovno zdravstveno, a sutra kad odemo u penziju za nas, i sve one koji nemaju nacina da ga plate, placace zene i muskarci poput tebe, danka i mene...to je bila moja poenta kad si ti u pitanju...a ako zelis mak na konac procitaj ponovo moj cijeli komentar danku i sta sam to prvo predlozila da poduzme

nego, da zavrsim dan u dobrom duhu,
manekenka, kakavdanak, vi ste upravu, ja nisam, zelim vam da sve prodje najbolje moguce i imate moju podrsku da istrajete do kraja uspjesno :)
User avatar
max07
Posts: 270
Joined: 28/01/2010 22:32

#7188 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by max07 »

safran wrote:
DaCo_sa wrote: Imam zdravstveno a cula sam da se s uputnicom moze i privatno to odradit ali nisam sigurna pa pitah jel neko vec radio tako da mi objasni ... u svakom slucaju hvala , imacu nadam se od sljedece sedmice svog dr, ( Nakas :izet: ) pa cu se dog, s njim sta i kako .
Vjerovatno ti je neko spomenuo ovo:
http://www.klix.ba/vijesti/bih/pacijent ... /100823074
Zavod Mehmedbašić je radio citogenetiku. Međutim, ovo je vijest iz 2010.
Na web stranici Zavoda se može naći saopštenje za 2011/2012
http://www.kzzosa.ba/index.php?type=1&a=news&id=33
E, tu već nema citogenetike.
I dalje nema više ništa.
Dakle, porazgovaraj sa svojim ljekarom. Ako postoje indikacije on će ti sigurno dati uputnicu i uradićeš analizu regularnim putem. Ako indikacija baš i nema a ti bi ipak da radiš citogenetičku analizu plodove vode onda ćeš da je platiš - u privatnoj ustanovi a sigurno možeš i na GAK-u.
Meni je u obje trudnoće jedina indikacija bila "starost porodilje" (= matora mater). Prvi put sam se zadovoljila nalazom NT dr. Maje Šlaković. Drugi put sam (matora mater + 6 god.) ipak pitala dr. Šlaković šta mi nudi prije amniocenteze (baš mi se nije radila) i uradila sam double test. Nalaz bio prihvatljiv i tu sam stala. Obje trudnoće ispale :thumbup:
Ja sam trudnocu vodila kod Mehmedbasica i predlozili su mi da za amniocentezu trazim uputnicu u Skerlicevoj, objasnivsi mi da oni mjesecno imaju pravo na tri uputnice od ZZO. Kad sam tamo otisla kod direktora, samo me je blijedo pogledao i rekao da mjesecima (to je bio april/maj 2012.g.) od ZZO nisu dobili uputnice. U cijeloj toj frci sam medjutim izgubila previse vremena i kako sam bila vec u 20.sedmici trudnoce, nije imalo smisla raditi amniocentezu na GAK-u (receno mi da se na nalaz ceka 4 - 5 sedmica ili cak i vise), tako da mi je Medhmedbasic predlozio da kod njega radim sve i platim naravno cijeli iznos. U isto vrijeme je mene isprepadao nekim dijagnozama i navodnim "cistama" na mozgu bebe, tako da nisam imala izbora nego da amniocentezu (odn. PCR-test) radim kod njega. Iskreno, ostao mi je gorak okus u ustima nakon svega ovoga i ne mogu se oteti utisku da je sve bilo namjesteno.
Dakle, mislim da nema nista od one price da se amniocenteza sa uputnicom moze raditi i kod Mehmedbasica.
Ako zelis ili moras raditi nalaz, otidji sto prije na GAK. Koliko se sjecam i ako je jos uvijek isto, punkcija plodne vode radi se ponedjeljkom, a rade je razni ljekari, cini mi se kako je ko dezurni. I ne brini, nije strasno, iglu skoro da i ne osjetis, a dovoljno je da samo nekoliko dana malo vise mirujes. Jako rijetko dolazi do infekcije ili oticanja plodne vode nakon punkcije.
DaCo_sa
Posts: 95
Joined: 17/06/2010 15:33

#7189 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by DaCo_sa »

Vjerovatno ti je neko spomenuo ovo:
http://www.klix.ba/vijesti/bih/pacijent ... /100823074
Zavod Mehmedbašić je radio citogenetiku. Međutim, ovo je vijest iz 2010.
Na web stranici Zavoda se može naći saopštenje za 2011/2012
http://www.kzzosa.ba/index.php?type=1&a=news&id=33
E, tu već nema citogenetike.
I dalje nema više ništa.
Dakle, porazgovaraj sa svojim ljekarom. Ako postoje indikacije on će ti sigurno dati uputnicu i uradićeš analizu regularnim putem. Ako indikacija baš i nema a ti bi ipak da radiš citogenetičku analizu plodove vode onda ćeš da je platiš - u privatnoj ustanovi a sigurno možeš i na GAK-u.
Meni je u obje trudnoće jedina indikacija bila "starost porodilje" (= matora mater). Prvi put sam se zadovoljila nalazom NT dr. Maje Šlaković. Drugi put sam (matora mater + 6 god.) ipak pitala dr. Šlaković šta mi nudi prije amniocenteze (baš mi se nije radila) i uradila sam double test. Nalaz bio prihvatljiv i tu sam stala. Obje trudnoće ispale :thumbup:[/quote]

Ja sam trudnocu vodila kod Mehmedbasica i predlozili su mi da za amniocentezu trazim uputnicu u Skerlicevoj, objasnivsi mi da oni mjesecno imaju pravo na tri uputnice od ZZO. Kad sam tamo otisla kod direktora, samo me je blijedo pogledao i rekao da mjesecima (to je bio april/maj 2012.g.) od ZZO nisu dobili uputnice. U cijeloj toj frci sam medjutim izgubila previse vremena i kako sam bila vec u 20.sedmici trudnoce, nije imalo smisla raditi amniocentezu na GAK-u (receno mi da se na nalaz ceka 4 - 5 sedmica ili cak i vise), tako da mi je Medhmedbasic predlozio da kod njega radim sve i platim naravno cijeli iznos. U isto vrijeme je mene isprepadao nekim dijagnozama i navodnim "cistama" na mozgu bebe, tako da nisam imala izbora nego da amniocentezu (odn. PCR-test) radim kod njega. Iskreno, ostao mi je gorak okus u ustima nakon svega ovoga i ne mogu se oteti utisku da je sve bilo namjesteno.
Dakle, mislim da nema nista od one price da se amniocenteza sa uputnicom moze raditi i kod Mehmedbasica.
Ako zelis ili moras raditi nalaz, otidji sto prije na GAK. Koliko se sjecam i ako je jos uvijek isto, punkcija plodne vode radi se ponedjeljkom, a rade je razni ljekari, cini mi se kako je ko dezurni. I ne brini, nije strasno, iglu skoro da i ne osjetis, a dovoljno je da samo nekoliko dana malo vise mirujes. Jako rijetko dolazi do infekcije ili oticanja plodne vode nakon punkcije.[/quote





Jedina indikacija mi je mojih 34 god i prva trudnoca , do sad hvala Bogu je bilo sve ok na uz ali ja bih na svoju inicijativu to odradila cisto radi svog mira , 4-5 sed da cekam na nalaz ???? pa tacno bi poludila :shock
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#7190 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran »

Da, da, za poluditi. Ne znam da li si radila neki od biohemijskih testova - neinvazivni su - u prvom trimestru double u drugom triple. Ovo su procjene rizika ali meni je sa skoro 39 godina u drugoj trudnoći double bio dovoljan (doduše, poznajem dr. Šlaković iz studentskih dana i znam kakav je štreber u pitanju - pa kad ona kaže da je OK onda je OK). Možda da razmisliš o toj opciji. Pretpostavljam da ti je već rađen nuhalni nabor. Konačno, ideš u zaista dobre ruke - Nakaš možda djeluje neozbiljno ali zaista ozbiljno doživljava svoj posao. Ja sam primljena pred njegovu dežuru u 42. sedmici sa puknutim vodenjakom. Cijelu noć sam se nadala trudovima pa sam, netipično za mene, bila vrlo lakog sna. Svaki put kad sam otvorila oči pored mene je bio ili on ili specijalizantica ili sestra.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#7191 Re: Odg: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

bizet wrote:
ono sto mi je zasmetalo kod tebe je nacin dozivljavanja okoline, svaka zena, imala ili ne zdravstveno osiguranje, treba da ima, i vecinom i ima, jednak tretman u bolnicama, bas zbog tog "luksuza" ti, kao i ja, placamo radovno zdravstveno, a sutra kad odemo u penziju za nas, i sve one koji nemaju nacina da ga plate, placace zene i muskarci poput tebe, danka i mene...to je bila moja poenta kad si ti u pitanju...a ako zelis mak na konac procitaj ponovo moj cijeli komentar danku i sta sam to prvo predlozila da poduzme
Kažeš bolnica nije hotel, pa opravdavas nedostatak kreveta i dvije zene na istom. Kažeš da bi vratila žene čija je beba i zdravlje ugroženo jer nema kapaciteta i onda kažeš da je moj komentar narcisoidan jer ne priznajem kompromise kada je u pitanju pravo na zdravstvo kao i na taj krevet koji ne treba da se dijeli.

Zadnji post ti svakako ne razumijem jer sa njim opet tvrdis nešto drugo, suprotno od tvojih prvobitnih stavova.
Bilo kako bilo, ja sam svoju raspravu ovim završila.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk
DaCo_sa
Posts: 95
Joined: 17/06/2010 15:33

#7192 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by DaCo_sa »

safran wrote:Da, da, za poluditi. Ne znam da li si radila neki od biohemijskih testova - neinvazivni su - u prvom trimestru double u drugom triple. Ovo su procjene rizika ali meni je sa skoro 39 godina u drugoj trudnoći double bio dovoljan (doduše, poznajem dr. Šlaković iz studentskih dana i znam kakav je štreber u pitanju - pa kad ona kaže da je OK onda je OK). Možda da razmisliš o toj opciji. Pretpostavljam da ti je već rađen nuhalni nabor. Konačno, ideš u zaista dobre ruke - Nakaš možda djeluje neozbiljno ali zaista ozbiljno doživljava svoj posao. Ja sam primljena pred njegovu dežuru u 42. sedmici sa puknutim vodenjakom. Cijelu noć sam se nadala trudovima pa sam, netipično za mene, bila vrlo lakog sna. Svaki put kad sam otvorila oči pored mene je bio ili on ili specijalizantica ili sestra.
Jeste radjen nuhalni u 11-oj sed i markeri u 13-toj i sve ok ali eto dr. kod kojeg sam isla privatno rece da zbog zbira godina muza i mene uradim i triple ali kako sam se malo raspitala o istom odbila sam da ga radim jer nije bas pouzdan pa zasto se onda izlagati stresu a i trosku ... uradicu amniocintezu jer je najpouzdanija pa sta bude .Jedva cekam da se upoznam i s Nakasem , da konacno imam dr. da mi vodi trudnocu a takodjer sam cula sve najbolje o njemu i da je bas takav kao sto ga ti opisa :)
ja_neplivacica
Posts: 6
Joined: 20/05/2013 10:35

#7193 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by ja_neplivacica »

DaCo_sa wrote:
safran wrote:Da, da, za poluditi. Ne znam da li si radila neki od biohemijskih testova - neinvazivni su - u prvom trimestru double u drugom triple. Ovo su procjene rizika ali meni je sa skoro 39 godina u drugoj trudnoći double bio dovoljan (doduše, poznajem dr. Šlaković iz studentskih dana i znam kakav je štreber u pitanju - pa kad ona kaže da je OK onda je OK). Možda da razmisliš o toj opciji. Pretpostavljam da ti je već rađen nuhalni nabor. Konačno, ideš u zaista dobre ruke - Nakaš možda djeluje neozbiljno ali zaista ozbiljno doživljava svoj posao. Ja sam primljena pred njegovu dežuru u 42. sedmici sa puknutim vodenjakom. Cijelu noć sam se nadala trudovima pa sam, netipično za mene, bila vrlo lakog sna. Svaki put kad sam otvorila oči pored mene je bio ili on ili specijalizantica ili sestra.
Jeste radjen nuhalni u 11-oj sed i markeri u 13-toj i sve ok ali eto dr. kod kojeg sam isla privatno rece da zbog zbira godina muza i mene uradim i triple ali kako sam se malo raspitala o istom odbila sam da ga radim jer nije bas pouzdan pa zasto se onda izlagati stresu a i trosku ... uradicu amniocintezu jer je najpouzdanija pa sta bude .Jedva cekam da se upoznam i s Nakasem , da konacno imam dr. da mi vodi trudnocu a takodjer sam cula sve najbolje o njemu i da je bas takav kao sto ga ti opisa :)
ja sam radila amnio na jezeru proslog ljeta iz potpuno istih razloga, 34 godine, zbir godina 70, najpouzdanije je...samo da znas da se tih 4-5 sedmica cekanja odnosi na potpunu citogenetsku analizu, a "brzi" nalaz (QF PCR) na eventualnu trisomiju kromozoma 13, 18, 21, X i Y dobijes vec nakon nekoliko dana i onda mozes biti puno mirnija dok cekas
Sunculish
Posts: 415
Joined: 22/01/2013 13:27

#7194 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Sunculish »

ja_neplivacica wrote:ja sam radila amnio na jezeru proslog ljeta iz potpuno istih razloga, 34 godine, zbir godina 70
Ihh, mm i ja davno prevalili taj zbir ali nam niko nije rekao da radimo amniocintezu :? doduše meni je bilo 31 godinu kada sam zatrudnila.

Da li neka pod budućih mama planira da pohrani matične ćelije u Cryo Save-u? Dobili smo tri poklon vaučera u vrijednosti od po 100 eur, pa bih svoje rado poklonila. Et ako ko hoće neka javi na pp.
P.S. Jednoj porodici ide jedan vaučer, ne može sva tri iskoristiti. :(
blondina
Posts: 205
Joined: 21/04/2011 14:46

#7195 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by blondina »

Molim za pomoć ovog našeg doktora sa foruma.
Naime,ja sam 15 nedjelja trudnoce,i preksinoc sam prokrvarila i to obilno,odam sam otišla na hitnu,sa hitne na GAK.Doktor koji me primio mislio je na prvu da je pobačaj,ali kad je uradio UZ vidio je da je sve ok ali je ginekološkim pregledom otkrio mi polip.Ostala sam na posmatranju kod njih,danas izašla i dobila da pijem Dabroston 3x1.Ne krvariv vise nikako od te noći,nista me nije bolilo niti me sad ista boli.Ali ne znam sta ce mi dalje raditi,kod ginekologa koji mi vodi trudnocu cu za koji dan dok mi bude gorova otpusnica,ali me zanima da ji je to sta opasno,i sat se radi sa tim polipom.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#7196 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

Samo da pohvalim sestricu Izmirlija Amru koja je jučer radila na zaprimanju knjižica u sobi 1 gdje se daje krv. Onakva profesionalnost, susretljivost i raspolozenost na radnom mjestu se jako rijetko vidja! Svaka joj čast!

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk
User avatar
šatirana_ljubičica
Posts: 4798
Joined: 20/11/2010 12:37

#7197 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by šatirana_ljubičica »

@blondina, ne sekiraj se, čitala sam na drugim forumima da su žene imale polipe i da se sve dobro završavalo.
naravno, sačekaćemo odgovor od doktora, ali u međuvremenu dok ne pročita post... :kiss: ne brini, sve će biti dobro akobogda.
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#7198 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kadinica »

Ja sam isto imala krvarenje u prvoj trudnoći, nije bilo obilno, ali sam mirovala mjesec dana, pila Dabroston i iznijela regularno trudnoću do kraja.

Kod mene je bio krvni ugrušak u maternici, smješten ispod ploda, pa kad je izašao, više nije bilo opasnosti. Da je bio na drugom mjestu, mogao je povući plod sa sobom i dovesti do spontanog.

Kakva je situacija sa polipom, nemam pojma, nadam se samo da je na "dobrom" mjestu, da ne ugrožava bebu.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#7199 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

Sunculish wrote:
ja_neplivacica wrote:ja sam radila amnio na jezeru proslog ljeta iz potpuno istih razloga, 34 godine, zbir godina 70
Ihh, mm i ja davno prevalili taj zbir ali nam niko nije rekao da radimo amniocintezu :? doduše meni je bilo 31 godinu kada sam zatrudnila.
Da mi je znati ko su ovi ginekolozi koji vam za dobre pare zbir vaših godina i godina muža računaju kao rizik, da ih kolegijalno zatjeram u pičku materinu lopovsku (i nestručnu).
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#7200 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

blondina wrote:Molim za pomoć ovog našeg doktora sa foruma.
Naime,ja sam 15 nedjelja trudnoce,i preksinoc sam prokrvarila i to obilno,odam sam otišla na hitnu,sa hitne na GAK.Doktor koji me primio mislio je na prvu da je pobačaj,ali kad je uradio UZ vidio je da je sve ok ali je ginekološkim pregledom otkrio mi polip.Ostala sam na posmatranju kod njih,danas izašla i dobila da pijem Dabroston 3x1.Ne krvariv vise nikako od te noći,nista me nije bolilo niti me sad ista boli.Ali ne znam sta ce mi dalje raditi,kod ginekologa koji mi vodi trudnocu cu za koji dan dok mi bude gorova otpusnica,ali me zanima da ji je to sta opasno,i sat se radi sa tim polipom.
Vjerovatno je krvarenje iz polipa, posebno ako si imala odnos prije toga. Ipak, nasatvi piti Dabroston, on neće škoditi, i ja bih uradio sve kao i taj doktor što te pregledao. Polip na grliću nije nikakva opasnost za trudnoću i porod, ne misli više na to i mirno spavaj.
Post Reply