Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
eellmiccaaaa
Posts: 28
Joined: 17/07/2013 14:03

#7101 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by eellmiccaaaa »

beba mi zadnja 2 dana cesto povraca i to dosta obilno. stolica joj je prekjucer bila zelena i od tada je nije imala. inace je uvijek fine boje zuto smedje i cesto pomalo bljucka. 2 joj je mjeseca, je li normalno to sve.inace ne vidim nikakve promjene kod nje
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#7102 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones »

Pitanje za ove doktore koje navraćaju na temu. Zašto naši ginekolozi slabo (ili nikako) vode računa o pubičnoj simfizi i mogućim posljedicama prevelikog rastezanja iste? Zašto se sve svodi na 'to je normalno u trudnoći' i za to nema lijeka, proći će sāmo? Po meni nije normalno da žena, prava zdrava, sa urednom trudnoćom ima nesnosne bolove u području pub.kosti, da ne može ustat iz kreveta a da je okretanje tokom noći misaona imenica, da je svaki pokret toliko bolan kao da neko nabija šiljak koplja, da izvinete, po sred pub.kosti i dovodi do suza i da je oblačenje ponekad olimpijska disciplina.

Ne bih voljela da mi se desi dijastaza na porodu (beba je ionako 4 sedmice krupnija) pa da moram ganjati fizijatre, vježbe, ljuljačke, steznike za karlicu umjesto da se posvetim djetetu. Ima li nade?


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#7103 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Alhemicarkaa »

eellmiccaaaa wrote:beba mi zadnja 2 dana cesto povraca i to dosta obilno. stolica joj je prekjucer bila zelena i od tada je nije imala. inace je uvijek fine boje zuto smedje i cesto pomalo bljucka. 2 joj je mjeseca, je li normalno to sve.inace ne vidim nikakve promjene kod nje
Vjerovatno nije ništa posebno dok tebi izgleda ok, ali ja bih za svaki slučaj otišla doktoru, naročito ako obilno povrača.

January, i zaboravila sam na te bolove, kako ih opisa sjetih se da su mi bili identični tome. Ja sam nisko nosila, rodila sam 10 dana prije termina i poslije nije bilo nikakvih poslijedica. Doktor mi je u trudnoći jedino govorio da malo više mirujem :D
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#7104 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

JanuaryJones wrote:Pitanje za ove doktore koje navraćaju na temu. Zašto naši ginekolozi slabo (ili nikako) vode računa o pubičnoj simfizi i mogućim posljedicama prevelikog rastezanja iste? Zašto se sve svodi na 'to je normalno u trudnoći' i za to nema lijeka, proći će sāmo? Po meni nije normalno da žena, prava zdrava, sa urednom trudnoćom ima nesnosne bolove u području pub.kosti, da ne može ustat iz kreveta a da je okretanje tokom noći misaona imenica, da je svaki pokret toliko bolan kao da neko nabija šiljak koplja, da izvinete, po sred pub.kosti i dovodi do suza i da je oblačenje ponekad olimpijska disciplina.

Ne bih voljela da mi se desi dijastaza na porodu (beba je ionako 4 sedmice krupnija) pa da moram ganjati fizijatre, vježbe, ljuljačke, steznike za karlicu umjesto da se posvetim djetetu. Ima li nade?


Sent from my iPad using Tapatalk
Vodi se računa onoliko koliko se sama žena žali na isti problem. Meni se još nije desilo da mi žena stanje predstavlja tako dramatično, a i nema nekog lijeka nego što je i Alhemičarki savjetovao njen doktor.
Šta znači da je beba "četiri sedmice krupnija"? Je li trudnoća odpočetka "starija" po UZ nego po zadnjoj menstruaciji, ili je beba kasnije došla na težinu za čitav mjesec veću od normalne? Ne bih da te plašim, ali ako je ovo drugo, onda nešto gadno nije u redu.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#7105 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones »

Beba je po uzv mjerama naprednija, pokazuje tzv. ubrzan rast. Doktor je uradio neophodne testove da isključi moguće probleme, šećer i sl., radili smo i amnio, kuc kuc sve je uredu. Beba napedna. Ja napredna, bila velika beba. Otac isto tako, ogromna beba bio. Kontam da je zato što je nisko a i prilično krupna beba, da simfiza boli kako boli. Užasno.


Sent from my iPad using Tapatalk
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#7106 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

JanuaryJones wrote:Beba je po uzv mjerama naprednija, pokazuje tzv. ubrzan rast. Doktor je uradio neophodne testove da isključi moguće probleme, šećer i sl., radili smo i amnio, kuc kuc sve je uredu. Beba napedna. Ja napredna, bila velika beba. Otac isto tako, ogromna beba bio. Kontam da je zato što je nisko a i prilično krupna beba, da simfiza boli kako boli. Užasno.


Sent from my iPad using Tapatalk
Upravo zbog toga i boli...dobro, bitno je da je urađeno šta treba, ali 4 sedmice...baš mašala :D
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#7107 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones »

julisiz es grant wrote:
JanuaryJones wrote:Beba je po uzv mjerama naprednija, pokazuje tzv. ubrzan rast. Doktor je uradio neophodne testove da isključi moguće probleme, šećer i sl., radili smo i amnio, kuc kuc sve je uredu. Beba napedna. Ja napredna, bila velika beba. Otac isto tako, ogromna beba bio. Kontam da je zato što je nisko a i prilično krupna beba, da simfiza boli kako boli. Užasno.


Sent from my iPad using Tapatalk
Upravo zbog toga i boli...dobro, bitno je da je urađeno šta treba, ali 4 sedmice...baš mašala :D
I ja kažem, mašala momak ;) Ko god me vidi, konta porodiću se za dan dva a imam još 7 sedmica do termina. Mene zanima može li doći do pucanja simfize kad je već ovako bolna i može li se to na porodu spriječiti...tj. jesu li doktori upućeni u to?


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
max07
Posts: 270
Joined: 28/01/2010 22:32

#7108 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by max07 »

Moja beba je od neke 20.sedmice trudnoce uvijek bila veca za neke 4 sedmice, tako da je u 36.sedmici trudnoce vec imala sve parametre bebe u 40.sedmici. Svi nalazi, a radila ih bezbroj, takodjer bili uredni.
A mali, kad se rodio - sa 38+2, bio tezak "samo" 4,050 gr. i dugacak 53 cm. Tako da ne brini, UZ, pa cak i najbolji, tu dobro zna omasiti.

I ja sam znala imati strasne bolove i pritisak na pubicnu kost, ali je to trajalo nekih dan-dva pa se opet smirivalo.
Evo i Alhemicarka kaze kako i kod nje nije bilo nikakvih posljedica.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#7109 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

JanuaryJones wrote:
julisiz es grant wrote:
JanuaryJones wrote:Beba je po uzv mjerama naprednija, pokazuje tzv. ubrzan rast. Doktor je uradio neophodne testove da isključi moguće probleme, šećer i sl., radili smo i amnio, kuc kuc sve je uredu. Beba napedna. Ja napredna, bila velika beba. Otac isto tako, ogromna beba bio. Kontam da je zato što je nisko a i prilično krupna beba, da simfiza boli kako boli. Užasno.


Sent from my iPad using Tapatalk
Upravo zbog toga i boli...dobro, bitno je da je urađeno šta treba, ali 4 sedmice...baš mašala :D
I ja kažem, mašala momak ;) Ko god me vidi, konta porodiću se za dan dva a imam još 7 sedmica do termina. Mene zanima može li doći do pucanja simfize kad je već ovako bolna i može li se to na porodu spriječiti...tj. jesu li doktori upućeni u to?


Sent from my iPad using Tapatalk
To se ne može predvidjeti šta će se desiti u porodu, ali iz iskustva iz više bolnica mogu reći da se dijastaza simfize dešava izuzetno rijetko. Sretno i ne misli o tome.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#7110 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

A sta je sa cistama u trudnoći? Meni se anehogeno polje (gdje je bio izgubljeni blizanac) jedno vrijeme umirilo s rastom, pa ja opet počelo da raste a prošle sedmice se pretvorilo u cistu. Koliko je to opasno? Primam progesteron svaki 5 dan i pijem tri dabrostona dnevno.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#7111 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Alhemicarkaa »

January, ne oslanjaj se na pokazatelje UZV o težini bebe, znaju dobro omašiti. I meni su govorili napredna beba, krupnija, pa ja rodih curu 50 cm i 3 i 300 znači ono baš prosjek.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#7112 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones »

Alhemicarkaa wrote:January, ne oslanjaj se na pokazatelje UZV o težini bebe, znaju dobro omašiti. I meni su govorili napredna beba, krupnija, pa ja rodih curu 50 cm i 3 i 300 znači ono baš prosjek.
Jasno mi je da uzv nije mjerilo al' sva sam u stomak o'šla, plus momak se ugnijezdio nisko pa ko da švercam lubenice ispod jakne :D vidjećemo aBd uskoro ;D


Sent from my iPad using Tapatalk
User avatar
vanad
Posts: 500
Joined: 29/12/2011 12:06

#7113 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by vanad »

meni su u 35. sedmici rekli da beba ima tri kile, u 39. sedmici ponove kako ima tri kile. Ja se prepala da nesto nije u redu sa bebom. Tri puta mi je kontrolisala i kaze ja kako god mjerim meni 3 kile izadje a izgleda sve ok. I mali se rodi u 41. sedmici 3.24 g.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#7114 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

vanad wrote:meni su u 35. sedmici rekli da beba ima tri kile, u 39. sedmici ponove kako ima tri kile. Ja se prepala da nesto nije u redu sa bebom. Tri puta mi je kontrolisala i kaze ja kako god mjerim meni 3 kile izadje a izgleda sve ok. I mali se rodi u 41. sedmici 3.24 g.
Nakon 36. nedjelje beba vrlo malo dobija na težini, a i mjerenje je nepreciznije (beba je veća i manje je plodove vode, pa najvažniji parametar za izračunavanje težine, opseg abdomena, je lako podložan promjenama usljed pritiska zidova materice i dijelova čeda).
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#7115 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

manekenka u penziji wrote:A sta je sa cistama u trudnoći? Meni se anehogeno polje (gdje je bio izgubljeni blizanac) jedno vrijeme umirilo s rastom, pa ja opet počelo da raste a prošle sedmice se pretvorilo u cistu. Koliko je to opasno? Primam progesteron svaki 5 dan i pijem tri dabrostona dnevno.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk
Kako sam shvatio to je njegova gestacijska vrećica. Ako je tako, onda sve u redu.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#7116 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

Vjerovatno, moj ginekolog je to u početku nazivao g.vrećicom, pa anehogenim poljem, a sad kaže da je cista (zbog oblika i dimenzija). Mah, ko kad imam vremena, pa čitam sve i svašta i istraumiram samu sebe, pogotovo jer sam čitala da se ciste trebaju ukloniti operacijom.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#7117 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

manekenka u penziji wrote:Vjerovatno, moj ginekolog je to u početku nazivao g.vrećicom, pa anehogenim poljem, a sad kaže da je cista (zbog oblika i dimenzija). Mah, ko kad imam vremena, pa čitam sve i svašta i istraumiram samu sebe, pogotovo jer sam čitala da se ciste trebaju ukloniti operacijom.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk
Kakva operacija, ako je na mjestu gdje je bio plod, to je u materici. Nekada ni mi ne budemo dovoljno razumljivi pacijenticama, to mi je jasno, ali nažalost tako je.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#7118 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

Očito trebam prestati sa čitanjem drugih foruma. :) :) :) dosta ima stručnih termina na nalazu koji dobijem, kao sto ti kažeš, pa ja vjerovatno povezem nepovezivo i u to uvrstim subjektivna mišljenja žena koje nisu nista upućenije od mene.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#7119 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by CherryLips »

Samo da se i ja tuspasim,UZ fulio u 500 gr tezinu bebice,navodno jer je beba bila nabijena glavicom dole...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#7120 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

CherryLips wrote:Samo da se i ja tuspasim,UZ fulio u 500 gr tezinu bebice,navodno jer je beba bila nabijena glavicom dole...
U terminu standardna devijacija procjene težine iznosi cca +- 500 gr, i ja uvijek to naglasim ženama. Nisam od onih koji se hvale da pogađaju u gram jer je to prosto nemoguće (i nepotrebno).
suspect_zero
Posts: 25757
Joined: 11/10/2008 21:45

#7121 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by suspect_zero »

julisiz es grant wrote: U terminu standardna devijacija procjene težine iznosi cca +- 500 gr, i ja uvijek to naglasim ženama. Nisam od onih koji se hvale da pogađaju u gram jer je to prosto nemoguće (i nepotrebno).

Jeli ovo imamo čika ginekologa na temi? :)
blondina
Posts: 205
Joined: 21/04/2011 14:46

#7122 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by blondina »

Ako bi mi neko mogao pomoći,naime radila sam nalaz Double test i juče mi je nalaz bio gotov,ali sam nestrpljiva da do utorka čekam da odem kod doktora da mi očita nalaz.Ako neko zna da mi kaže šta je pokazatelja da je nalaz u redu.Ništa mi ovdje nije jasno na ovom papiru :-D
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#7123 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

blondina wrote:Ako bi mi neko mogao pomoći,naime radila sam nalaz Double test i juče mi je nalaz bio gotov,ali sam nestrpljiva da do utorka čekam da odem kod doktora da mi očita nalaz.Ako neko zna da mi kaže šta je pokazatelja da je nalaz u redu.Ništa mi ovdje nije jasno na ovom papiru :-D
Piše li gdje rizik za trisomiju 21, 18, 13, pa onda neke brojke?
blondina
Posts: 205
Joined: 21/04/2011 14:46

#7124 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by blondina »

Ima ovako piše : Rizik za trisomiju 13/18 + NT < 1:10000
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#7125 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by julisiz es grant »

blondina wrote:Ima ovako piše : Rizik za trisomiju 13/18 + NT < 1:10000
Mora pisati i rizik za trisomiju 21 (to je Downov sindrom) negdje, pogledaj.
Post Reply