Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#2076 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LaCici »

LeeLooSA wrote:Nije bas tako, bebe koje imaju povisen bilirubin puno spavaju i slabo jedu i treba ih sto vise hraniti da sto prije ispiske suvisni bilirubin.
Ja nemam iskustva, ali ovo je nama babica na posljednjim vjezbama isto rekla.
User avatar
niko_niko_kao_ja
Posts: 679
Joined: 15/05/2010 06:19
Location: Ti si bio svugde u mom' svemu

#2077 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by niko_niko_kao_ja »

LaCici wrote:
LeeLooSA wrote:Nije bas tako, bebe koje imaju povisen bilirubin puno spavaju i slabo jedu i treba ih sto vise hraniti da sto prije ispiske suvisni bilirubin.
Ja nemam iskustva, ali ovo je nama babica na posljednjim vjezbama isto rekla.
da to je tacno, ali ako beba nije zuta i dovoljno piski i kaki ona tako izbacuje bilirubin i nema razloga za brigu. :wink:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#2078 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

da, pravo je pitanje jel beba stvarno ima povisen bilirubin?

a ova fizioloska zutica je ucestala pojava zbog preranog presijecanja pupcane vrpce, prije nego prestane pulsirati... jos cesca nakon carskog reza.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#2079 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Alhemicarkaa »

Podoji mi traju minimalno pola sata po siki nekad i više. Recimo jutros je bio sat, po pola sata na svakoj siki, možda čak i više. Trudim se da se ne opterečujem koliko traju, dojim je sve dok ona hoće, pa ako je to 40 minuta na jednoj siki, onda je ostavim. I moja beba doji i spava, nekad mislim da samo instiktivno povlači, ali čujem da guta, tako da sam više manje uvjerena da ima mlijeka (barem sam se jedne dileme riješila :D ). I pravi pauze, povuče par puta pa stane i opet. Ako je stanka duža ja je malo stimulišem da nastavi. Ne bih je budila da se ne bojim te žutice, a i ne budim je ja sad baš ono da je uzmem i pokušavam konektovati na siku, već prvo je osluškujem da li mljacka, stavlja li ruku u usta, malim prstom provjerim hoće li otvoriti usta, ako otvori stavim prst i ako cucla zaključim da je gladna i probudim je. Ali sam se prepala što noćas nikako neće baš zbog žutice, stalno joj zagledam boju. Rumena je. Danas je dojila samo tri puta, ali podoji nam stvarno dugo traju (nijedan nije bio ispod sat vremena), međutim pelena je čista čitav dan.
User avatar
Šifija
Posts: 11
Joined: 06/04/2012 11:40

#2080 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Šifija »

vanad wrote:
@sifija - moja se prva beba okrenula u 31. sedmici i tako ostala do kraja tako da ima jos vremena kod tebe. Postoje i vjezbe koje pomazu kod okretanja pa ako budes zainteresovana mogu malo progooglat pa ti pronaci.

super, hvala ti, nisam znala...
ako i na sljedecem pregledu bude u ovom polozaju, valja nesta ciniti :)
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#2081 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by safran »

Ja sam mama jedne uspavane bebe - nije imao povišen bilirubin ali je puno spavao (i dan danas puno spava) i nije se budio da doji po noći. Po danu smo imali maratonske podoje - uglavnom dok spava a po noći slabo ili nikako. Ja sam nastojala da ga dojim u snu ali nije išlo, da ga probudim nema šanse - znao je po 7 sati sastaviti u komadu. Pošto mi je mlijeko naglo nadolazilo, a znajući od prošlog puta da nema šanse da podoji tvrde dojke te opravdano se plašeći mastitisa, praznila sam ih pa sam mu mlijeko davala kašičicom ili špricom u toku noći. Po danu opet maraton ali sve nekako slabo, nejako i kroz san. Stolica jednom sedmično - suhi klikeri, ni nalik na normalnu bebeću. Da ne dužim - patronažna mi je donijela vagu i 15-og dana je imao -400 g u odnosu na porođajnu masu. Znam da bebe kaliraju nakon poroda ali kad sam vidjela cifru soba se okrenula oko mene. Dvije sedmice po porodu bi već trebalo da napreduju. Uglavnom, prihvatila sam se flašice i dok je on spavao ispumpavala svoje mlijeko kojeg je bilo prilično pa mu davala u snu kako bi jaknuo. Otpuštanje mlijeka je druga priča - dojke pune ali se slabo prazne - dok beba doji prazne se ali sa pumpicom već nije išlo. Onda sam poslala muža po Hipp pre a u međuvremenu visila na ringeraji i rodi i pokušavala skontati šta to radim pogrešno. Uglavnom, sistem je proradio na sljedeći način - dojenje koliko god hoće a onda, kad se iznervira i odbija dojku, na flašicu moje mlijeko - ako ga ima - ako nema onda Hipp. Već za 4-5 dana je jaknuo i počeo sam tražiti repete. U početku je bilo 40 ml na flašicu pa se to postepeno smanjivalo da bi negdje u 5. sedmici dovoljno bilo 20 ml pa i manje. U 6. sedmici je već bilo podoja bez dodavanja i baš nam je fino išlo, ja se opustila i počela uživati u dojenju a onda smo morali na Pedijatriju i tu je dojenju bio kraj.

Uglavnom, alhemičarko, bilirubin ili ne, nastoj joj utrpati barem jedan podoj u toku noći a ako baš ne ide onda povremeno na kantar. Pa ako napreduje onda se zahvali svevišnjem i spavaj snom pravednika.
LeeLooSA
Posts: 231
Joined: 22/05/2007 14:01
Location: SA

#2082 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by LeeLooSA »

Ne gleda se bilirubin/zutica po obrazima, vec po guzi. Znaci, skini bebi pelenu, digni joj none i pritisni prstom po guzi. Ako ispod prsta (kad ga jel' dignes) bude zuto, vjerovatnoca je velika da je i bilirubin povisen. Ako ostane bijelo ili roza, onda je OK. A jel' ti bila patronazna?
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#2083 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

Alhemicarkaa wrote:Podoji mi traju minimalno pola sata po siki nekad i više. Recimo jutros je bio sat, po pola sata na svakoj siki, možda čak i više. Trudim se da se ne opterečujem koliko traju, dojim je sve dok ona hoće, pa ako je to 40 minuta na jednoj siki, onda je ostavim. I moja beba doji i spava, nekad mislim da samo instiktivno povlači, ali čujem da guta, tako da sam više manje uvjerena da ima mlijeka (barem sam se jedne dileme riješila :D ). I pravi pauze, povuče par puta pa stane i opet. Ako je stanka duža ja je malo stimulišem da nastavi. Ne bih je budila da se ne bojim te žutice, a i ne budim je ja sad baš ono da je uzmem i pokušavam konektovati na siku, već prvo je osluškujem da li mljacka, stavlja li ruku u usta, malim prstom provjerim hoće li otvoriti usta, ako otvori stavim prst i ako cucla zaključim da je gladna i probudim je. Ali sam se prepala što noćas nikako neće baš zbog žutice, stalno joj zagledam boju. Rumena je. Danas je dojila samo tri puta, ali podoji nam stvarno dugo traju (nijedan nije bio ispod sat vremena), međutim pelena je čista čitav dan.
i, jel bilo kakice do popodne?

evo jedan tekstic po tvojoj mjeri:
(za majke beba do 2 tjedna starosti)

Dojenje, kao što znamo, funkcionira po sistemu „ponude i potražnje“: onoliko mlijeka koliko beba svojim sisanjem izvlači iz dojke, toliko novog mlijeka stvara majčino tijelo za sljedeći podoj. Kako bi se uspostavila ravnoteža između ponude i potražnje, prvih tjedana je potrebno dojiti često. U najvećem broju slučajeva, 8 do 12 podoja tijekom 24 sata je dovoljno da se potakne proizvodnja zadovoljavajuće količine mlijeka i da se dojenje postepeno uhoda (uz uvjet da majka pazi doji li u pravilnom položaju!).

Poznato je, također, da uspjeh dojenja između ostalog ovisi i o tome odgovara li majka na bebin "zahtjev" za dojenjem, tj. doji li bebu onda kad beba pokazuje znakove da to želi, a ne prema nekom rasporedu.

No, što učiniti ako vam se čini da vaša novorođena beba puno spava – spava više i dulje nego ste očekivali? Kako u toj situaciji spojiti "dojenje na zahtjev" s potrebom što češćih podoja kako bi se potaknula proizvodnja dovoljne količine mlijeka? Što ako mali spavač redovito zaspi na početku podoja pa niste sigurni je li dovoljno dojio? Svaku majku koja barem malo zna o tome kako u stvarnosti funkcionira dojenje, možda će (pre)dugo spavanje njezine novorođene bebe navesti na pitanja:

Može li moja beba koja mnogo spava dobro napredovati unatoč manjem broju dnevnih podoja?
Hoću li imati dovoljno mlijeka ako beba nedovoljno dugo i nedovoljno često doji?
Krenimo ispočetka:

Učestalost podoja

Jako je važno da se što neposrednije nakon poroda stimulira proizvodnja mlijeka. Novorođenčad bi stoga trebala dojiti najmanje 8, a još bolje 10-12 puta (pa i češće) tijekom 24 sata. Nije rijetko da novorođene bebe katkad doje satima bez prekida (tkz. cluster feedings), a zatim spavaju i po nekoliko sati bez prekida. Ovi duži periodi dnevnog spavanja su u redu tako dugo dok beba zadržava onaj minimalni broj od 8 podoja dnevno, ima najmanje 6 mokrih i 3-4 pokakane pelene dnevno, odnosno ako dobro napreduje.

Dojenje na zahtjev

Ono što podrazumijevamo pod nazivom "dojenje na zahtjev", obično započinje kad je beba stara nekoliko tjedana, kada vrati svoju porođajnu težinu i uspostavi se proizvodnja mlijeka. Zdrava beba, starija od 2 tjedna, neće vam zaspati tijekom podoja ako je još uvijek gladna, nego će vam itekako dati do znanja da želi još jesti. Suprotno tome, nije rijetko da novorođenčad starosti do 2 tjedna zaspi tijekom podoja. Prema tome, majka koja doji na zahtjev svoga djeteta bi mogla lako zaključiti da je njezina uspavana beba zapravo - sita i zadovoljna beba. No, pazite - ovo nije uvijek slučaj! Za mnoge, tkz. "mirne bebe" (mlađe od 2 tjedna), a koje imaju duge periode spavanja, te zaspe nedugo nakon početka podoja, često se kasnije uspostavi da ne napreduju dovoljno dobro, a u najgorim slučajevima čak završe i kao - dehidrirane.

Zašto su bebe pospane

Postoji mnogo razloga:

lijekovi koje je majka primala prije i tijekom porođaja: epiduralna analgezija, lijekovi protiv bolova, ...)
neko medicinsko stanje: žutica, infekcija i sl. Žutica je vrlo česta kod novorođenčadi i čini bebe vrlo pospanima. Tako nastaje neka vrsta uzročno-posljedičnog kruga: beba koja je pospana zbog žutice često ne doji dovoljno učinkovito – zato što ne doji učinkovito - ne kaka, zato što ne kaka - razina bilirubina raste.
previše stimulacije: neke bebe "bježe" u san zbog previše bučne i svijetle okoline
prejak dotok mlijeka: neke bebe se nemaju snage boriti s prejakim refleksom otpuštanja mlijeka, pa odustanu od dojenja i zaspu minutu ili dvije nakon početka podoja
nedovoljan dotok mlijeka: ponovo uzročno-posljedični krug: beba koja ne prima dovoljno mlijeka postaje sve pospanija i slabija te radije zaspi nego da plače i traži podoj.
snažno sisanje koje je potrebno da bi se aktivirao refleks otpuštanja mlijeka, i mlijeko zaista počelo stizati do bebinih usta, može umoriti novorođenče, i ono će možda brzo nakon početka podoja zaspati
Što možete učiniti?

Dojite u položaju nogometne lopte (bebe prije i lakše zaspu ako doje u položaju kolijevke). Vidi - položaji
Ponudite bebi dojku najmanje svaka 2 sata i danju i noću. Noću eventualno dopustite jedan razmak od 4 sata. Vrijeme uvijek računajte od početka podoja: npr., započeli ste podoj u 14 sati i on je trajao otprilike do 14,45. Sljedeći podoj pokušajte u 16 sati. (Da, vjerojatno će vam se činiti da ništa drugo ni ne radite osim što dojite, čekate da beba podrigne i mijenjate pelene. No, to je tako u prvih tjedan, dva. Stoga i ne planirajte u ovo doba ništa drugo raditi: bit ćete sretni ako uopće ulovite koji slobodan trenutak za tuširanje.) Zamolite nekoga za pomoć u kućanskim poslovima. Vaši trenutni najvažniji poslovi su: uspostaviti proizvodnju mlijeka, osigurati da beba dovoljno jede i što više se odmarati. Važno je da shvatite kako vrijeme koje beba provodi na dojci nije siguran znak učinkovitog podoja. Npr., ako bebu stavite na dojku i ona aktivno siše minutu – dvije, a zatim "žvače" dojku i doji u snu sljedećih 30 minuta, moguće je da neće primiti dovoljno zadnjeg, masnijeg mlijeka bez obzira što vam se čini da je podoj trajao 40 minuta. Kvaliteta nutritivnog sisanja jednako je važna kao i vrijeme provedeno na dojci. Mama bi trebala paziti da beba tijekom podoja AKTIVNO siše i GUTA mlijeko.
Pratite znakove bebinog ulaska u laki san. Prelasci iz lakog u duboki san su kod beba češći nego u odraslih. Vaši pokušaji da probudite bebu i ponudite joj dojku bit će mnogo uspješniji upravo ako ih radite u fazi lakog sna. Znakovi lakog sna su:
pomaci očima (REM) unatoč zatvorenim vjeđama
pomaci mišića lica
pomaci ručicama, nožicama ili ustima (kao da siše)
Zapamtite, vaši pokušaji da probudite dijete koje spava dubokim snom mogu biti potpuno neuspješni, no već nekoliko minuta kasnije možete uloviti jednu od faza lakog sna.

Čim primijetite da vam slabi dotok mlijeka na jednoj dojci, pokušajte kompresije dojke i/ili premjestite bebu na drugu dojku na nekoliko minuta, a zatim je opet vratite na prvu dojku i pustite je da zaspi sišući
Poduprite svoju dojku za vrijeme podoja kako ne biste njezinom težinom opterećivali bebinu bradu
Izdojite nekoliko kapi mlijeka na bebine usnice ili ispustite mlaz mlijeka direktno u bebina usta - to će je potaknuti da prihvati dojku.
Otkrijte bebu, skinite je do pelena i uspostavite kontakt kože na kožu
Smanjite rasvjetu u sobi. Oči novorođenčeta su osjetljive na svjetlost pa će zbog previše osvjetljenja oči radije držati zatvorene.
Pričajte bebi i pokušajte s njom uspostaviti kontakt očima
Podignite bebu, naizmjenično je stavljajte u okomit pa u vodoravan položaj.
Pojačajte stimulaciju: nježno mazite bebu kružnim pokretima po leđima ili vrhu glavice.
Presvucite pelenu. Većinu beba će to razbuditi.
Nježno obrišite bebino lice rashlađenom vlažnom tkaninom.
Upamtite: ako imate pospanu bebu koju treba podsjećati na dojenje, najvažnije je da budete sigurni da prima dovoljno mlijeka. Redovito pratite broj mokrih i pokakanih pelena, osobito ovih prvih nekoliko tjedana. Ako beba ne dobiva dovoljno na težini, potražite savjet stručne osobe kako biste još jednom analizirali vašu praksu dojenja i pronašli moguće rješenje problema.

I na kraju, ma kako iscrpljujuća bila, ova faza je također - prolazna. Jednom kada beba počne stabilno i redovito namicati grame možete se opustiti i započeti dojenje na zahtjev. Tada izbacite gledanje na sat i dopustite vašoj bebi da sama uspostavi svoj ritam hranjenja.

Sretno!

Preporučujemo vam da pročitate i ovaj tekst:

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID ... &Show=1890
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#2084 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by duboka_misao »

zene gdje ima kupiti djumbir ? da probam za ove mucnine , povracam min 5 puta na dan , varam se sa kiflama citav dan ...
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#2085 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

duboka_misao wrote:zene gdje ima kupiti djumbir ? da probam za ove mucnine , povracam min 5 puta na dan , varam se sa kiflama citav dan ...
u merkatoru imas i frisak i usecereni - a jesi probala s bademima?
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#2086 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

Alhemicarko, evo sta sam ti iskopala - sve bitne stvari za pocetak dojenja na jednom mjestu:

Postoje pokazatelji koji jasno pokazuju napreduje li vaša beba dobro isključivim dojenjem, a možete ih osobno pratiti i kontrolirati svaki dan:

Učinkovito sisanje - gutanje mlijeka
Beba koja učinkovito doji i prima dovoljnu količinu mlijeka na prsima siše na vrlo specifičan način. Pazite! To što beba ima dojku u ustima i radi pokrete ustima kao da siše, ne znači nužno i da guta mlijeko. Podoj započinje brzim neujednačenim pokretima vilice. Nakon nekoliko sekundi ili nakon minute, pokrene se refleks otpuštanja mlijeka, pa beba ujednačenim ritmičkim pokretima guta mlijeko koje samo teče. Kad beba efikasno guta, uz ritmičke pokrete usana i obraza, može se primijetiti i lagano micanje bebinih ušiju i kože oko sljepoočnica. Uz to, mama u tišini može čuti zvuk gutljaja, zatim kratku pauzu, pa opet gutljaj, pauza...". Beba bi trebala bar nekoliko minuta po podoju gutati točno na ovaj način.

Jednom kada naučite prepoznati znakove učinkovitog sisanja, shvatit ćete koliko je pogrešan savjet majci da doji 20 minuta na jednoj dojci. Beba koja tijekom podoja ima periode kada samo "žvače" dojku, u tih "20 minuta" može ostati gladna.

Broj i izgled pokakanih pelena
Prvih nekoliko dana nakon rođenja beba će imati tamno zelenu, gotovo crnu stolicu. To je mekonij koji se nakupio bebinim crijevima tijekom trudnoće. Od 3. dana života stolice postaju sve svjetlije zbog sve više konzumiranog majčinog mlijeka. Obično od 5. dana stolica počinje izgledati kao "normalna": kremaste do vodene konzistencije, boje senfa i bez mirisa. Međutim, može i varirati od ovoga opisa, te biti zelenkaste ili narančaste boje, sadržavati malene ugruške ili malo sluzi, ili biti pjenasta (zbog mjehurića zraka). Različitost boje i konzistencije ne mora značiti ništa loše. Kod isključivo dojene djece, kada stolica nakon navršenog 3. dana života postaje sve svjetlija, to znači da beba prima dovoljno majčinog mlijeka i napreduje dobro. Oprez! Bebu koja 4. i 5. dan nakon rođenja još uvijek ispušta mekonij, treba odmah odvesti liječniku.

Uz prepoznavanje znakova gutanja kod podoja, praćenje učestalosti i količine stolica je jedan od najboljih dokaza prima li beba dovoljno mlijeka.

U periodu od 4. dana života do kraja 1. tjedna, beba bi trebala postepeno povećavati broj pokakanih pelena, te bi od 1. do 6. tjedna života trebala imati barem 3-4 stolice dnevno. Mnoge bebe će se pokakati odmah poslije ili čak tijekom svakog podoja. Ako beba mlađa od 6 tjedana, tijekom 24 sata nema barem 3 pokakane pelene, to može biti znak da ne prima dovoljno zadnjeg, hranjivijeg mlijeka te bi bilo dobro provjeriti dobitak na težini, a ako je on premalen, vidjeti zašto dojenje ne funkcionira kako treba. Većina isključivo dojenih beba nakon 6. tjedna od rođenja naglo promijene broj pokakanih pelena: neke kakaju i više puta dnevno, neke jednom dnevno, a neke svaka tri dana ili čak i rjeđe. Kod nekih beba će proći i po dva tjedna dana bez stolice. Ovo stanje je normalno tako dugo dok beba dobro napreduje u težini, općenito izgleda dobro, a stolica koja se naknadno pojavi je uobičajene konzistencije i boje. Nikakvi postupci za nasilno stimuliranje pražnjenja crijeva nisu poželjni.

Broj popišanih pelena

Ako vaša beba starija od 5 dana isključivo doji i ima barem 6 popišanih pelena unutar 24 sata, možete biti sigurni da prima dovoljnu količinu mlijeka. Nažalost, današnje "super suhe" klix pelene često izgledaju suhe čak i kad su prepune urina pa je mami ponekad teško ustanoviti je li beba smočila pelenu. "Mokra pelena" je težine kao da ste u suhu jednokratnu pelenu dodali 1-2 žlice vode.

Ako djetetu uz dojenje dajete vodu ili bilo kakvu drugu tekućinu, (što je inače potpuno nepotrebno dok dojite), broj popišanih pelena ne može biti siguran indikator doji li beba dovoljno.

Bebin urin bi trebao biti gotovo bezbojan, premda vas ne treba zabrinuti ni ako je povremeno nešto tamniji.

Sljedeće situacije vas možda mogu zabrinuti, a NE ZNAČE da imate "premalo" mlijeka, niti da vaša beba premalo doji:

1. Dojke vam djeluju mekane i prazne

Mama koja se navikla na punoću i težinu svojih grudi, te stvorila sliku u kojoj u grudima ima puno mlijeka samo ako su dojke pune i teške, može se zabrinuti što su joj dojke odjednom postale meke i djeluju prazno. Prva pomisao je da više nema dovoljno mlijeka i da "to malo što ima u prsima" ne može biti dovoljno za njezinu bebu. Ne dopustite da vas ovo zabrine! Nakon početne prepunjenosti dojki, a osobito nakon nekoliko tjedana dojenja, vaše tijelo se savršeno prilagodi bebinim zahtjevima. Ako dojite na zahtjev svoje bebe, proizvodite točno onoliko mlijeka koliko vaša beba svojim sisanjem traži. Mekane dojke su znak da je došlo do uspostave ravnoteže između ponude i potražnje.

2. Beba se noću budi nekoliko puta

San većine novih roditelja je beba koja spava cijelu noć. Iskreno, to je prilično nerealno očekivanje! Ako beba stara 10-ak dana prespava cijelu noć, vjerojatnije je da će primati manje mlijeka.

3. Beba plače nakon podoja

Istina je da bebe plaču zbog gladi, ali postoje mnogi drugi razlozi za plač. Ne ograničavajte vrijeme trajanja podoja! Dovršite podoj na jednoj strani (neka beba sasvim isprazni dojku) prije nego ponudite drugu dojku.

4. Podoji su učestali i dugo traju

Što je jednoj majci prečesto, drugoj može biti prerijetko. Jedna će podoj u trajanju pola sata smatrati predugim, a druga prekratkim. Ne zaboravite: NEMA PRAVILA KOLIKO ČESTO I KOLIKO DUGO TREBAJU TRAJATI PODOJI. Prema istraživanjima, nije istina da beba popije 90% mlijeka u prvih 10 minuta. Dopustite svojoj bebi da sama uspostavi svoj raspored hranjenja i da doji koliko želi. Zapamtite: beba može biti na prsima i 2 sata, a pritom svega 2 minute učinkovito sisati (gutati). U tom slučaju beba vam može ostati gladna i nakon dvosatnog podoja. Ako beba zaspi na dojci nedugo nakon početka podoja, radite kompresije dojke da potaknete brži protok mlijeka.

5. Ne uspijevate izdojiti "mnogo" mlijeka

Ovo ništa ne znači i ne bi vas trebalo zabrinjavati. Ne izdajajte se zato da biste saznali koliko mlijeka imate u dojkama, jer vas rezultat može zabrinuti i navesti na pogrešne zaključke. Vi zasigurno imate onoliko mlijeka koliko vaša beba svojim sisanjem izvlači iz dojki. Problem može nastati ako mlijeko koje imate u dojkama ne dolazi do bebe jer:

dojite u lošem položaju;
beba nepravilno prihvaća dojku;
beba neučinkovito doji (ne guta mlijeko);
zakočen je refleks otpuštanja mlijeka.
Svi ovi problemi se relativno lako mogu riješiti. Nazovite Rodin SOS telefon.

6. Beba nakon podoja prihvaća bočicu s nadohranom

To nikako ne mora značiti da je beba nakon podoja još uvijek bila gladna. Beba može zbog izražene potrebe za nenutritivnim sisanjem prihvatiti dudu na bočici. Ne zaboravite da se uporaba bočice može umiješati u uspješno dojenje i učiniti ga manje uspješnim.
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#2087 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by duboka_misao »

wewa wrote:
duboka_misao wrote:zene gdje ima kupiti djumbir ? da probam za ove mucnine , povracam min 5 puta na dan , varam se sa kiflama citav dan ...
u merkatoru imas i frisak i usecereni - a jesi probala s bademima?
jesam wewo , nista djumbir mi je zadnja nada njega nisam nikako probala, jest mi druga trudnoca, al povracam ko da je prva, ima da roknem onog ko kaze da je lakse drugi put..
User avatar
niko_niko_kao_ja
Posts: 679
Joined: 15/05/2010 06:19
Location: Ti si bio svugde u mom' svemu

#2088 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by niko_niko_kao_ja »

cini mi se da je sve nekako individualno. moj bebac, kao sto vec rekoh, jede kad zeli, ne budim ga da jede, a spavanje se zna oduziti, podoji nam traju 10- 15 minuta maksimalno, i danas smo bili na kontroli i dobili smo za mjesec dana 1500 gr. iskljucivo dojenjem. :-D
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#2089 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

niko_niko_kao_ja wrote:cini mi se da je sve nekako individualno. moj bebac, kao sto vec rekoh, jede kad zeli, ne budim ga da jede, a spavanje se zna oduziti, podoji nam traju 10- 15 minuta maksimalno, i danas smo bili na kontroli i dobili smo za mjesec dana 1500 gr. iskljucivo dojenjem. :-D
ma bravo! :thumbup:
User avatar
vanad
Posts: 500
Joined: 29/12/2011 12:06

#2090 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by vanad »

ma jeste, sve je to individualno. Zato i jeste tesko u pocetku. Kad bi to sve islo kao sto je napisano ne bi toliko zena odustajalo od dojenja. Ja kazem ne budi bebu ali zato sto je moja bila non-stop budna i ja bila zeljna sna. Zaspe na 20 minuta max a djetetu sedam dana...
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#2091 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

vanad wrote:ma jeste, sve je to individualno. Zato i jeste tesko u pocetku. Kad bi to sve islo kao sto je napisano ne bi toliko zena odustajalo od dojenja. Ja kazem ne budi bebu ali zato sto je moja bila non-stop budna i ja bila zeljna sna. Zaspe na 20 minuta max a djetetu sedam dana...
zene odustaju iz mnogo razloga, ali ponajmanje zbog onog sto je napisano. odustaju zbog objektivnih poteskoca, odustaju zbog slabe ili nikakve podrske, pa cak i sabotiranja dojenja (slabo ti mlijeko, male ti grudi, beba predugo sisa, mora da nema mlijeka i slicne nebuloze), odustaju jer se moraju vratiti na posao, neke bome i zbog komocije - flasicu moze dati bilo ko...

zenama treba pomoci, bilo savjetom, bilo da ih se saslusa. uzasno su bitna iskustva drugih zena - i to razlicita, da zena zna da nije sama na svijetu ;-)
User avatar
vanad
Posts: 500
Joined: 29/12/2011 12:06

#2092 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by vanad »

nisam tim mislila da ne treba zene savjetovati nego brate da ne postoji univerzalni savjet...nekomu pomogne jedno nekome nesto drugo...tim sam mislila da treba saslusati i isprobati sta djeluje kod tvog bebca. Ja sama znam sta sam se sve napatila dok nismo sa bebom nasle zajednicki jezik. Za prvi mjesec sam smrsala vise nego sto sam dobila u citavoj trudnoci. Podocnjaci mi do obraza bili. Ali sam se izborila i poslije su mi sve zene sa flasicom zavidjele sto je meni lako kad moja beba fino doji a one moraju da po noci spremaju i steriliziraju bocice. A to sto su odustale radi tih istih problema sto sam se ja borila to sve zaborave. Zato kazem zene istrajte, isplati se.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#2093 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

ma naravno ;) nema univerzalnog savjeta ni za sta, a posebno za trudnocu i bebe... a tek kad krene ozbiljno odgajanje, ajme kako je to uzbudljivo :D

u biti, po svemu sto sam dosad vidjela, najvise koristi zena ima od direktnog kontakta sa strucnom osobom - da li je to drzavni centar za dojenje, grupa za podrsku dojenju, patronazna sestra koja zaista zna o cemu prica, prijateljica, rodica, sestra, majka, neko ko je dojio dugo i uspjesno.
steta sto su zene danas tako otudjene jedne od drugih, znanje koje se prije prenosilo s generacije na generaciju kao da je propalo u zemlju pa umjesto price uz kaficu mi citamo forume, portale i knjige....
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#2094 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by suza81 »

Wewa kraljica :thumbup:
Nasa wewapedia :lol:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#2095 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

suza81 wrote:Wewa kraljica :thumbup:
Nasa wewapedia :lol:
dje onaj zoom, da mi mijenja nick :lol: :kiss:
spacebound
Posts: 268
Joined: 20/05/2011 12:40

#2096 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by spacebound »

Meni nikako nije jasno kad neke žene kažu da im je lakše što ne doje,spreme flašicu i gotovo :? Neću uopšte da spominjem da se ne može porediti kvalitet nego mi nije jasno baš to kako je nekom lakše pripremiti flašicu nego samo ponuditi siku gdje je već spremno toplo sterilno najbolje mlijeko za bebicu.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#2097 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

spacebound wrote:Meni nikako nije jasno kad neke žene kažu da im je lakše što ne doje,spreme flašicu i gotovo :? Neću uopšte da spominjem da se ne može porediti kvalitet nego mi nije jasno baš to kako je nekom lakše pripremiti flašicu nego samo ponuditi siku gdje je već spremno toplo sterilno najbolje mlijeko za bebicu.
lakse je ako neko drugi spremi flasicu.
a i ja bih prije u komociji vlastitog kreveta bebi ponudila dojku, nego onako pospana ustajala, grijala vodu, pravila hapu i cicala odgovarajucu temperaturu - i jos sve to dok beba urla od gladi :-)
User avatar
Mminna
Posts: 9
Joined: 22/03/2012 11:53

#2098 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Mminna »

cestitam porodiljama,ja sam usla da se pridruzim klubu porodilja i pohvalim da sam rodila i ja u nedjelju ujutro .hvala bogu sve proslo ok,u najboljem redu,voljela bih da sve imate porod kao ja...pukao mi vodenjak oko 4 sata ujutro i pocele kontrakcije na svako 7 minuta,dok smo se spremili,krenuli i dosli do bolnice tj.oko pola 6 kontrakcije vec na 3 minute.bol je ubitacan,al sreca pa sve brzo prodje.tamo izvrsili prijem ,klistiranje,priprema,ja lezala na stolu jedva prezivljavajuce kontrakcije one posljednje...ukljucili mi drip,i odmah poceo nagon za tiskanje.malo tiskanja,malo pomoci doktorice i babice koje su bile u polusnu kad sam dosla :-D ...i izleti curica teska kao i kod alkemicarkee 3300,duga 48 masala.osjecala sam se kao da sam se ja rodila a ne ona,nakon tih bolova.hvala bogu sve je tako brzo i prirodno proslo.sivanje mi nije toliko tesko palo nakon poroda :D mogli su mi radit sta god hoce,ja sam imala u glavi samo da je najgore proslo.jos sam i zezala doktoricu da pozuri,da mi ne veze goblen dolje,da moram nazvat muza (koji je cekao ispred) i mamu da im javim. et...prebacili me na drugi sto i pokrili da se odmorim malo,a ja od babice trazila da mi doda torbu da uzmem telefon...mama nije mogla vjerovat da sam se porodila koliko sam joj dobro zvucala i smijala se :-D .

uglavnom,sad se i mi mucimo sa dojenjem,al napredujemo polahko...bebac slusa,svu noc prespava,malo me zeza kad pocne da jede,jer znam da je gladna,vidim kako trazi ustima,mlijeka ima kod mene na sve strane...a ona uhvati pa pusti,uhvati pa pusti,licka ono sto curi,al sve kroz plac...i tako svaki put..zaceni se od placa,i kad se umori placuci i ganjajuci sisu,onda povuce da me znoj oblije i ne popusta po 40 minuta do sat vremena :shock: ja se jadna slomim dok joj se namjestim i sva utrnem dok jede ,ne smijem se maknut da ne popusti...hvala vama koje ste postavile ove info u vezi dojenja ,i sto me vise zanimalo,u vezi kakice,jer kod moje male vec dva dana pelena zuta,narandjasta,pa sam se prepala da ne kaki,vec samo mokri.a znaci ipak je to kakica,samo cudne boje ;-) ...ljubim i sorry na ovako opsirnom raportu! :D
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#2099 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

cestitam na djevojcici! uzivajte u mazenju :kiss:
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#2100 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Alhemicarkaa »

:-D
Baš sam danas skontala da je to sve individualno, kako ste već zaključile.
Elem, bila je patronažna, nema žuticu :thumbup: jednostavno je spavalica i to je njen ritam. I patronažnoj je bilo čudno da doji samo jednom u toku noći, ali kaže da beba odlično izgleda, čudila mi se da izdržim sat i po sa bebom na sisi, ali ja sam odlučila da dojim i nije mi teško ništa. Jeste naporno, ali na kraju ipak uživam, kad me gleda onim svojim okicama punim povjerenja dok je na sisi sva se istopim.
Kakica je bilo nekoliko od jučer, i to onih pravih, a za jednu smo imali uživo prenos :lol: samo što smo je razmotali a mala prvo popiški pelenu (i to ko dječak, kao iz fontane :lol: ), a onda se i ukaki. Da ću se ovoliko radovati kaki i toliko je iščekivati nisam znala.
wewo, po svim ovim tekstovima moja mala napreduje i uspostavila je dojenje (da ne ureknem), miče ušima, a čak čujem i gutljaje kako guta. To je i patronažna rekla - čuju se baš puni gutljaji.
Hvala svima na savjetima, da Bog do ovako ostane, dojili bi do druge godine :)
Post Reply