Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#11326 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by male_okice »

azurna_obala wrote:
Dzontra_Volta wrote:Je li ijedna od vas poslala muža na porodiljsko? :D
Zna li neko koja dokumentacija treba za to? Je li ista kao i za majku ili...?
Ne sjećam se bas tačno, ali mislim da otac ne može na porodiljsko, tj. ima pravo sedmicu ili tako nešto kad se beba rodi. U zakonu stoje neke odredbe u kojim slučajevima otac može na porodiljsko.
Mi smo to htjeli, ali iz tog nekog razloga nismo mogli.
u RS-u znam da moze, ali stim da majka se onda mora vratiti na posao, ne mogu oboje biti na porodiljskom.
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#11327 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Dzontra_Volta »

male_okice wrote:
azurna_obala wrote:
Dzontra_Volta wrote:Je li ijedna od vas poslala muža na porodiljsko? :D
Zna li neko koja dokumentacija treba za to? Je li ista kao i za majku ili...?
Ne sjećam se bas tačno, ali mislim da otac ne može na porodiljsko, tj. ima pravo sedmicu ili tako nešto kad se beba rodi. U zakonu stoje neke odredbe u kojim slučajevima otac može na porodiljsko.
Mi smo to htjeli, ali iz tog nekog razloga nismo mogli.
u RS-u znam da moze, ali stim da majka se onda mora vratiti na posao, ne mogu oboje biti na porodiljskom.
Naravno, i u Federaciji isto.
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#11328 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Opal_89 »

kindlas wrote:Jedno brzinsko pitanje vezano za porod. Ukoliko ce porod biti na Jezeru da li je bolje odabrati nekog doktora ili prepustiti da te porodi onaj ko se zadesi tu? I sta bude ako ste npr. odabrale nekog doktora a on ne bude u smjeni za vrijeme poroda, da li ce on doci iako nije njegova smjena ili ste ga samo djaba odabrali i ako nece koja je onda svrha tog biranja doktora? Hvala
I mene ovo zanima. Prvo su govorili da se trudnoća ne može voditi, kao prije, kod nekog doktora, već samo kad se uđe u 9. mjesec da se dolazi na kontrole i ctg. A opet svaki put kad odem gore na neki pregled dolaze pacijentice u regularnim terminima koje vode cijelu trudnoću kod tih doktora. I par puta sam čula u čekaonici kako ti isti pacijenti kada dođe vrijeme poroda zovu doktore, pa oni dođu iako nisu u dežuri. Izgleda da sve to zavisi kako kome, i ko je u pitanju.
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#11329 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by hurmasica »

Opal_89 wrote:
kindlas wrote:Jedno brzinsko pitanje vezano za porod. Ukoliko ce porod biti na Jezeru da li je bolje odabrati nekog doktora ili prepustiti da te porodi onaj ko se zadesi tu? I sta bude ako ste npr. odabrale nekog doktora a on ne bude u smjeni za vrijeme poroda, da li ce on doci iako nije njegova smjena ili ste ga samo djaba odabrali i ako nece koja je onda svrha tog biranja doktora? Hvala
I mene ovo zanima. Prvo su govorili da se trudnoća ne može voditi, kao prije, kod nekog doktora, već samo kad se uđe u 9. mjesec da se dolazi na kontrole i ctg. A opet svaki put kad odem gore na neki pregled dolaze pacijentice u regularnim terminima koje vode cijelu trudnoću kod tih doktora. I par puta sam čula u čekaonici kako ti isti pacijenti kada dođe vrijeme poroda zovu doktore, pa oni dođu iako nisu u dežuri. Izgleda da sve to zavisi kako kome, i ko je u pitanju.
Poradja vas doktor koji je u smjeni izuzev ako nije unaprijed dogovoren inducirani porod ili carski rez.
Desava se da trudnice vode trudnocu na jezeru ako je u pitanju patoloska trudnca kao sto je bilo kod mene pa me je na kraju i porodio doktor koji mi je vodio trudnocu. Zbog dijagnoze trudnocu sam od 6. Mjeseca vodila na Gak.
Zdrave trudnice se javljaju na Gak pred porod.
User avatar
x0z0y0
Posts: 1473
Joined: 10/11/2007 21:51

#11330 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by x0z0y0 »

Ako se odluci za porod u Opcoj bolnici, kakva uputnica treba, da bi se krenulo sa vodjenjem trudnoce tamo? (36. Sedmica)
Ko je daje, dok ginekolog ili opca praksa?
Kakva je procedura uOpcoj kad se dodje sa uputnicom? Sjest i cekat?
Treba li se narucivati?
Da lije dozvoljeno unosenje kofera pri porodu?
Pri izlasku, da li se donosi odjeca porodilji i bebi ili to treba biti u tom koferu?
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#11331 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

x0z0y0 wrote:Ako se odluci za porod u Opcoj bolnici, kakva uputnica treba, da bi se krenulo sa vodjenjem trudnoce tamo? (36. Sedmica)
Ko je daje, dok ginekolog ili opca praksa?
Kakva je procedura uOpcoj kad se dodje sa uputnicom? Sjest i cekat?
Treba li se narucivati?
Da lije dozvoljeno unosenje kofera pri porodu?
Pri izlasku, da li se donosi odjeca porodilji i bebi ili to treba biti u tom koferu?
Ja sam se porodila prije 4.5 mjeseca u Opcoj i situacija je bila sljedeca:
U 36. sedmici dr. opce prakse mi je dala uputnicu za CTG, a u 38. sedmici mi je dala tzv. Veliku uputnicu za porod (nisu mi htjeli dati tu uputnicu ranije)
Kad dodjes u Opcu da, predas knjizicu i prozovu te za CTG. To je bilo relativno brzo, ali ocitanje nalaza je znalo trajati od 1.5-3h.
Nisam se narucivala, samo se dodje.
Da ja sam imala mali kofer. Praksa je da se donosi odjeca porodilji ali moze se komotno i ponijeti u tom koferu, to je do tebe.
lijepa u dusi
Posts: 2875
Joined: 02/11/2014 13:07

#11332 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by lijepa u dusi »

Sta znaci dijagnoza
Graviditas hbd VIII, Ab imminens?

Inace, pocetak 8. sedmice u pitanju.
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#11333 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by male_okice »

lijepa u dusi wrote:Sta znaci dijagnoza
Graviditas hbd VIII, Ab imminens?

Inace, pocetak 8. sedmice u pitanju.
Znaci da si 8 sedmica trudnoce i da imas sanse za spontani. Ne znam jel ti doktor prepisao neku terapiju lijekova ili mirovanje mada bi po pravilu trebalo.

https://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1247/1/
lijepa u dusi
Posts: 2875
Joined: 02/11/2014 13:07

#11334 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by lijepa u dusi »

male_okice wrote:
lijepa u dusi wrote:Sta znaci dijagnoza
Graviditas hbd VIII, Ab imminens?

Inace, pocetak 8. sedmice u pitanju.
Znaci da si 8 sedmica trudnoce i da imas sanse za spontani. Ne znam jel ti doktor prepisao neku terapiju lijekova ili mirovanje mada bi po pravilu trebalo.

https://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1247/1/
Jeste, progesteron i aspirin (doplerom slaba srcana akcija koja se inace vidi da je pravilna i jaka, cuje se, ali dopler slabo). Je li jos neko imao slicnu situaciju, kako je proslo?
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#11335 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by male_okice »

Licno u nekom mom drustvu nije bilo takvih dijagnoza. Jesu bile dvije, evo sad i treca gdje su se pocele otvarati prijevremeno i visok pritisak pa je bilo strogo mirovanje ali to vec posluje 6 mjeseca.

Pokusaj da se odmaras i ne nerviras, pij terapiju i nadaj se najboljem.
lijepa u dusi
Posts: 2875
Joined: 02/11/2014 13:07

#11336 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by lijepa u dusi »

male_okice wrote:Licno u nekom mom drustvu nije bilo takvih dijagnoza. Jesu bile dvije, evo sad i treca gdje su se pocele otvarati prijevremeno i visok pritisak pa je bilo strogo mirovanje ali to vec posluje 6 mjeseca.

Pokusaj da se odmaras i ne nerviras, pij terapiju i nadaj se najboljem.
Hvala puno. Imala sam uzasan stres zadnjih nekoliko dana, bas me pogodilo, pa pretpostavljam da je to utjecalo.
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#11337 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Opal_89 »

lijepa u dusi wrote:
male_okice wrote:
lijepa u dusi wrote:Sta znaci dijagnoza
Graviditas hbd VIII, Ab imminens?

Inace, pocetak 8. sedmice u pitanju.
Znaci da si 8 sedmica trudnoce i da imas sanse za spontani. Ne znam jel ti doktor prepisao neku terapiju lijekova ili mirovanje mada bi po pravilu trebalo.

https://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1247/1/
Jeste, progesteron i aspirin (doplerom slaba srcana akcija koja se inace vidi da je pravilna i jaka, cuje se, ali dopler slabo). Je li jos neko imao slicnu situaciju, kako je proslo?
Meni je kroz cijelu trudnoću pisala dijagnoza Ab imminens, jer sam od 8 sedmice do 7 mjeseca pila Duphaston koji je ustvari progesteron (3x1) i Apaurin. Lijek mi je propisan zbog povremenih grčeva za koje je doktorica smatrala da su kontrakcije. Tako da mislim da se ova dijagnoza piše i zbog opreza jer si dobila lijekove za održavanje trudnoće, a sigurno da će sve proći dobro aBd. Sada sam u 33. sedmici i guram dalje. Samo misli pozitivno i gdje god možeš pazi se da ne podižeš neki teret i izbjegavaš stres, iako znam da je to nemoguće, ali misli malo i na sebe.
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#11338 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kredenac-ac »

Da li je doktor jos uvijek aktivan na temi?
Imajuci u vidu da dr Nakas vise nije medju nama da li bi preporucili Vojnu ili Jezero? Znamda je nezahvalno i nezgodno, ali moze li ovdje ili u privatnu poruku preporuka za neke doktore od kojih ne moram bjezati kao od :twisted: hvala mnogo
Last edited by kredenac-ac on 10/11/2018 13:32, edited 1 time in total.
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#11339 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by hurmasica »

kredenac-ac wrote:Da li je doktor jos uvijek aktivan na temi? Zanima me da li su prethodni sterilitet, resekcija septuma, pcos, hasimoto, i jedan spontani indikacija za carski ili se gledaju i drugi faktori?

Imajuci u vidu da dr Nakas vise nije medju nama da li bi preporucili Vojnu ili Jezero? Znamda je nezahvalno i nezgodno, ali moze li ovdje ili u privatnu poruku preporuka za neke doktore od kojih ne moram bjezati kao od :twisted: hvala mnogo
Preporuka za carski rez dr. Nikulin, Jezero
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#11340 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kakavdanakneiskustvu »

ako je termin poroda 14.8.,kad pocinje 9.mjesec trudnoce?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#11341 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kakavdanakneiskustvu »

kakavdanakneiskustvu wrote:ako je termin poroda 14.8.,kad pocinje 9.mjesec trudnoce?
??
no_sikiriki
Posts: 16543
Joined: 11/12/2012 13:21

#11342 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

kakavdanakneiskustvu wrote:ako je termin poroda 14.8.,kad pocinje 9.mjesec trudnoce?
pa mjesec prije toga, sredinom jula? :D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#11343 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kakavdanakneiskustvu »

no_sikiriki wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:ako je termin poroda 14.8.,kad pocinje 9.mjesec trudnoce?
pa mjesec prije toga, sredinom jula? :D
:thumbup:
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#11344 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Euridika »

kakavdanakneiskustvu wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:ako je termin poroda 14.8.,kad pocinje 9.mjesec trudnoce?
??
Trudnoća traje 40 sedmica od prvog dana posljednje menstruacije, odnosno 10 lunarnih mjeseci, odnosno 9 mjeseci + 7 dana. Ulazak u 9-ti mjesec se smatra kad trudnica napuni 36 sedmica trudnoće. U ovom primjeru, to bi bio 17. 07.
karabaja989
Posts: 37
Joined: 08/01/2012 23:52

#11346 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by karabaja989 »

poklonjeno
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#11347 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Opal_89 »

Ima li neko kontakt i preporuku za privatnu patronažnu sestru u Sarajevu? Nekada je to bila Azra tzv. Sisa :D ali kazu da je otisla u penziju i da je imala neku mladju kolegicu kojoj je prenijela znanje.
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#11348 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by male_okice »

Opal_89 wrote:Ima li neko kontakt i preporuku za privatnu patronažnu sestru u Sarajevu? Nekada je to bila Azra tzv. Sisa :D ali kazu da je otisla u penziju i da je imala neku mladju kolegicu kojoj je prenijela znanje.

Imate na fb-u onu grupu dojenje je in, tamo imate i one certificirane savjetnice za dojenje koje rade za ono udruzenje, ja mislim da vam oni imaju/nude tu opciju patronaze kad se porodite ali mozete tamo poslati poruku i sigurno ce vam se javiti neko.
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#11349 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Opal_89 »

male_okice wrote:
Opal_89 wrote:Ima li neko kontakt i preporuku za privatnu patronažnu sestru u Sarajevu? Nekada je to bila Azra tzv. Sisa :D ali kazu da je otisla u penziju i da je imala neku mladju kolegicu kojoj je prenijela znanje.

Imate na fb-u onu grupu dojenje je in, tamo imate i one certificirane savjetnice za dojenje koje rade za ono udruzenje, ja mislim da vam oni imaju/nude tu opciju patronaze kad se porodite ali mozete tamo poslati poruku i sigurno ce vam se javiti neko.
Hvala :thumbup:
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#11350 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by didzej1602 »

Ima li ko nesto sto pomaze sa mucninama i povracanjem? 8. sedmica, jedino se kamilica zadrzi u meni, sve ostalo ili povratim ili osjecam toliku mucninu da moram sama da izazovem povracanje :-? Sva hrana mi se gadi, povrce i zdravija jela posebno, pretpostavljam jer se tako hranim posljednih godinu dana pa se organizam zasitio, odkud znam. Spas su mi zasad peciva, kifle ili kriske hljeba, ali ako ovako nastavim strah me da ne zavrsim sa 100 kila
Post Reply