Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#11251 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Opal_89 »

Prije par godina je trebala velika uputnica za Opcu bolnicu za bilo kakav pregled ili ctg, mislim da se nista nije promijenilo. Jedino sto meni ginekolog u DZ nije htio dati uputnicu za porod jer nije bilo 28 dana prije termina, pa sam dobila uputnicu za ctg i zamolila one sestre u Vojnoj da mi je vrate, sto su i radile.
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#11252 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

Opal_89, evo ista situacija, nije mi htjela dati Veliku uputnicu iako mi je termin za 27 dana, kao rano je...pa probacu kao ti kad odem u Opću da ih zamolim da zadržim ovu uputnicu za ctg...
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#11253 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Opal_89 »

no_sikiriki wrote:Opal_89, evo ista situacija, nije mi htjela dati Veliku uputnicu iako mi je termin za 27 dana, kao rano je...pa probacu kao ti kad odem u Opću da ih zamolim da zadržim ovu uputnicu za ctg...
Zao mi je sto se ne moze vise na preglede ici kao prije od pocetka trudnoce. Je li se namjeravas tamo poroditi? I sta te je odvratilo od Jezera? Prvo dijete sam rodila u Opcoj, ali to dok su radili Masic, Guticka i ostali. Ovaj put ne znam sta bih ni gdje bih...
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#11254 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

Da, tamo se planiram poroditi (prvo i vjerovatno zadnje dijete :D)...iskreno Jezero mi nikad nije bilo u opticaju, uvijek sam imala neki negativan dojam kroz tuđe priče itd, a ovamo mi djeluje kao "manje zlo" jer je manje gužve itd, ne znam...inace mi je Gutićka vodila trudnoću privatno do sada, a iduće sedmice prelazim gore na te ctg-ove...
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#11255 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by azurna_obala »

no_sikiriki wrote:Opal_89, evo ista situacija, nije mi htjela dati Veliku uputnicu iako mi je termin za 27 dana, kao rano je...pa probacu kao ti kad odem u Opću da ih zamolim da zadržim ovu uputnicu za ctg...

Jesi probala tražiti uputnicu od dr opšte prakse?
Ja sam dobila bez problema od svoje dr iz ambulante.

Vojna je zaista dobra, samo jedini problem koji se može desiti to je da bebu iz nekog zdravstvenog razloga prebace na jezero, a ti ne možeš s njom. Nažalost.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#11256 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

azurna_obala wrote:
no_sikiriki wrote:Opal_89, evo ista situacija, nije mi htjela dati Veliku uputnicu iako mi je termin za 27 dana, kao rano je...pa probacu kao ti kad odem u Opću da ih zamolim da zadržim ovu uputnicu za ctg...

Jesi probala tražiti uputnicu od dr opšte prakse?
Ja sam dobila bez problema od svoje dr iz ambulante.

Vojna je zaista dobra, samo jedini problem koji se može desiti to je da bebu iz nekog zdravstvenog razloga prebace na jezero, a ti ne možeš s njom. Nažalost.
meni i mojoj curi su na jezeru spasili zivote, pa da, kojim slucajem, moram opet razmisljati o porodu isla bih nasigurno i na jezero

a s druge strane, beba koja je na pedijatriji, zbog nekog razloga, nakon poroda carskim rezom, svakako se ne moze vidjeti do maminog otpusta iz bolnice, tj 5 dana. bez obzira sto te dijeli 5 spratova.

sretno svima koje porod tek ceka! nek bude kratko i slatko! :)
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#11257 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

Da, dr. opce prakse mi nije htjela dati uputnicu za porod jer je "jos rano" pa mi je dala uputnicu za ctg monitoring s rijecima "jos cu ja dolaziti". (sto jednostavno kad moze komplikovano, izgleda vole da se druze bespotrebno sa nama). kazem a sta ako se ranije krenem poradjati, veli sestra primili bi me i bez uputnice :D

U svakom slucaju sto se poroda tice bice sta bude, meni je dr. rekla da nije bas tacan taj podatak vezan za Jezero/Opću u kontekstu ako nešto krene po zlu, rekla je da u Općoj imaju uslove, inkubatore, pedijatra itd. Pa sad iako je ona u krivu, tako je kako je, nadati se da ce sve biti ok na ovaj ili onaj nacin.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#11258 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by azurna_obala »

wewa wrote: meni i mojoj curi su na jezeru spasili zivote, pa da, kojim slucajem, moram opet razmisljati o porodu isla bih nasigurno i na jezero

a s druge strane, beba koja je na pedijatriji, zbog nekog razloga, nakon poroda carskim rezom, svakako se ne moze vidjeti do maminog otpusta iz bolnice, tj 5 dana. bez obzira sto te dijeli 5 spratova.

sretno svima koje porod tek ceka! nek bude kratko i slatko! :)
Za majku koja se tek porodila carskim rezom na jezeru, sigurno je mnogo lakše psihički podnijeti da je beba 5 spratova više, bez obzira što je ne moze vidjeti, nego majci koja ostaje u vojnoj bolnici, a beba ide gore. A da ne govorim o pristupu informacijama za dijete.

@no_sikiriki
Zao mi je sto te bezveze šetaju i pri tome odlučuju kad je vrijeme za nešto.
:-)
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#11259 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

azurna_obala wrote:
wewa wrote: meni i mojoj curi su na jezeru spasili zivote, pa da, kojim slucajem, moram opet razmisljati o porodu isla bih nasigurno i na jezero

a s druge strane, beba koja je na pedijatriji, zbog nekog razloga, nakon poroda carskim rezom, svakako se ne moze vidjeti do maminog otpusta iz bolnice, tj 5 dana. bez obzira sto te dijeli 5 spratova.

sretno svima koje porod tek ceka! nek bude kratko i slatko! :)
Za majku koja se tek porodila carskim rezom na jezeru, sigurno je mnogo lakše psihički podnijeti da je beba 5 spratova više, bez obzira što je ne moze vidjeti, nego majci koja ostaje u vojnoj bolnici, a beba ide gore. A da ne govorim o pristupu informacijama za dijete.

@no_sikiriki
Zao mi je sto te bezveze šetaju i pri tome odlučuju kad je vrijeme za nešto.
:-)
nije mjesto za detaljisanje, ali nije lako gdje god da si, a pristup informacijama je skoro-pa-nikakav.
bebu koja je na intenzivnom odjelu otac moze vidjeti jednom dnevno, a mama moze nazvati pa upitati...

ne zelim nikome zaista da sazna kako je. hvala Bogu pa proslo.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#11260 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by azurna_obala »

wewa wrote: nije mjesto za detaljisanje, ali nije lako gdje god da si, a pristup informacijama je skoro-pa-nikakav.
bebu koja je na intenzivnom odjelu otac moze vidjeti jednom dnevno, a mama moze nazvati pa upitati...

ne zelim nikome zaista da sazna kako je. hvala Bogu pa proslo.
Nažalost, ja iz svog iskustva govorim ovo sve. Neću ni ja u detalje, samo ću reći da meni kad sam nazvala nisu htjeli nikakvu informaciju dati, da bi dežurni ginekolog kad sam mu rekla da mi nisu ništa htjeli reći, lično nazvao i tek sam onda saznala sta je s bebom.

Ne ponovilo se nikome.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#11261 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

azurna_obala wrote:
wewa wrote: nije mjesto za detaljisanje, ali nije lako gdje god da si, a pristup informacijama je skoro-pa-nikakav.
bebu koja je na intenzivnom odjelu otac moze vidjeti jednom dnevno, a mama moze nazvati pa upitati...

ne zelim nikome zaista da sazna kako je. hvala Bogu pa proslo.
Nažalost, ja iz svog iskustva govorim ovo sve. Neću ni ja u detalje, samo ću reći da meni kad sam nazvala nisu htjeli nikakvu informaciju dati, da bi dežurni ginekolog kad sam mu rekla da mi nisu ništa htjeli reći, lično nazvao i tek sam onda saznala sta je s bebom.

Ne ponovilo se nikome.
blagonam se... :sad:
kad bi trebali imati najvise empatije, ona zakaze.

meni je nakon budjenja u intenzivnoj nekad u noci dosao dezurni pedijatar, rekao da je beba prebacena na pedijatriju na intenzivnu, obecao doci s novim informacijama - i nestao u magli.
a ja bez mobitela, bez icega provela 2,5 dana na intenzivnoj. poluluda. ma hej. i onda pitaju otkud ti ptsp.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#11262 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by azurna_obala »

[/list]
wewa wrote:
azurna_obala wrote:
wewa wrote: nije mjesto za detaljisanje, ali nije lako gdje god da si, a pristup informacijama je skoro-pa-nikakav.
bebu koja je na intenzivnom odjelu otac moze vidjeti jednom dnevno, a mama moze nazvati pa upitati...

ne zelim nikome zaista da sazna kako je. hvala Bogu pa proslo.
Nažalost, ja iz svog iskustva govorim ovo sve. Neću ni ja u detalje, samo ću reći da meni kad sam nazvala nisu htjeli nikakvu informaciju dati, da bi dežurni ginekolog kad sam mu rekla da mi nisu ništa htjeli reći, lično nazvao i tek sam onda saznala sta je s bebom.

Ne ponovilo se nikome.
blagonam se... :sad:
kad bi trebali imati najvise empatije, ona zakaze.

meni je nakon budjenja u intenzivnoj nekad u noci dosao dezurni pedijatar, rekao da je beba prebacena na pedijatriju na intenzivnu, obecao doci s novim informacijama - i nestao u magli.
a ja bez mobitela, bez icega provela 2,5 dana na intenzivnoj. poluluda. ma hej. i onda pitaju otkud ti ptsp.
Bože sačuvaj, ne znam sta drugo da kažem. Generalno sa pedijatriji su zaista katastrofa drski, od one mlade dr do sestri. Kad sam konačno došla do bebe, i pitam dr jel sve ostalo uredu, kaže ona a kakvo je to pitanje, vi mene pitate da vas uvjerim da je sve uredu!
A ja na rubu nervnog sloma, što od fizičke boli, što od brige. Sutradan je napala muža kad je on isto pitao, jer nam nikad nisu htjeli reći sve, tek smo na otpusnom pismu vidjeli čime su bebu liječili i ostale detalje.

Hvala Bogu pa je prošlo.
Neka ti je živa i zdrava! :)
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#11263 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

azurna_obala wrote:
Bože sačuvaj, ne znam sta drugo da kažem. Generalno sa pedijatriji su zaista katastrofa drski, od one mlade dr do sestri. Kad sam konačno došla do bebe, i pitam dr jel sve ostalo uredu, kaže ona a kakvo je to pitanje, vi mene pitate da vas uvjerim da je sve uredu!
A ja na rubu nervnog sloma, što od fizičke boli, što od brige. Sutradan je napala muža kad je on isto pitao, jer nam nikad nisu htjeli reći sve, tek smo na otpusnom pismu vidjeli čime su bebu liječili i ostale detalje.

Hvala Bogu pa je prošlo.
Neka ti je živa i zdrava! :)
ma nama su bili dobri na pedijatriji, ostala je pilka 3 sedmice (nedonosce, pozurila u 35. sedmici i to usred carsije, blagomajci)

samo eto trebalo je prezivjeti tih 5 dana gledanja djeteta na slikama, a ona prikopcana na sve sto je bilo pri ruci od kablova. i ono jos dana na NICU. i ovo sad dok god smo zivi, a ona blentavo samostalna :)

sto sam se uopste javila - ja htjela porod u vodi, kod Nakasa. sve bila isplanirala. i onda vidis nema kako hoces. i vidis da je jezero ipak bolja opcija u slucaju bilo kakvih komplikacija, a u hitnim slucajevima jedina opcija. nas doslovno spasilo sto smo bile u gradu - od kuce do gore nijedna ne bi prezivjela.

hvala Bogu na svemu, nek nam cuva sve nase pilice :kiss:
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#11264 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by azurna_obala »

wewa wrote:
ma nama su bili dobri na pedijatriji, ostala je pilka 3 sedmice (nedonosce, pozurila u 35. sedmici i to usred carsije, blagomajci)

samo eto trebalo je prezivjeti tih 5 dana gledanja djeteta na slikama, a ona prikopcana na sve sto je bilo pri ruci od kablova. i ono jos dana na NICU. i ovo sad dok god smo zivi, a ona blentavo samostalna :)

sto sam se uopste javila - ja htjela porod u vodi, kod Nakasa. sve bila isplanirala. i onda vidis nema kako hoces. i vidis da je jezero ipak bolja opcija u slucaju bilo kakvih komplikacija, a u hitnim slucajevima jedina opcija. nas doslovno spasilo sto smo bile u gradu - od kuce do gore nijedna ne bi prezivjela.

hvala Bogu na svemu, nek nam cuva sve nase pilice :kiss:
[/quote]
Amin :kiss:
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#11265 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

+1 beba spašena na Jezeru

Sretno svim mamama i bebama :kiss:
User avatar
jalijas74
Posts: 1349
Joined: 17/11/2010 15:10

#11266 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by jalijas74 »

Obavještenje za korisnike programa dodatne prehrane majki-porodillja Kantona Sarajevo

Sarajevo, 16.10.2017. - Obavještavamo Vas da će se podjela dodatne prehrane za majke-porodilje Kantona Sarajevo privremeno obustaviti do izbora novog dobavljača a sve zbog proglema sa tenderskim procedurama.

Sve potrebne informacije o nastavku realizacije podjele će biti dostupne na web stranici Zavoda i na telefon 033 560 222.

---------------

Tender je prosao istice neki vremenski period za zalbe, kaze da pozovem sada u petak 24 11 2017 znace puno vise detalja.
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#11267 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Opal_89 »

Šta ste koristile u toku trudnoće za problematičnu kožu lica, jer klindamicin navodno nije preporučen...a hormoni rade svoj posao :sad:
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#11268 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

Ako ima neko iskustva i da mi moze hitno odgovoriti bila bih vrlo zahvalna jer mislim da cu se poroditi danas/sutra, dakle imam kontrakcije od jutros, bila u bolnici itd i odlucila da odem kuci iako su rekli da mogu ostati jer nisam jos otvorena ali je grlic ili cerviks ili sta vec skracen ne sjecam se kako rece dr sto znaci da se porod priblizava.
Nakon sto sam stigla kuci poslije vaginalnog pregleda vidim svjezu krv i otad je tu malkice po malo bude, nista previse, a taj vaginalni pregled je zabolio i jos uvijek imam taj neki osjecaj dole poslije toga pa vjerujem da je krvarenje rezultat toga. Medjutim na papiru iz bolnice pise kao uputa da se dodje ako ima krvarenja pa ne znam da li da ovo ignorisem jer sam poprilicno sigurna da je posljedica vag. pregleda ili da ipak idem ranije u bolnicu (kontrakcije su na 10-15 min, nisu jos regularne ni pretjerano intenzivne) da nesto ne riskiram?
User avatar
Angel_of...
Posts: 311
Joined: 24/07/2009 18:43

#11269 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Angel_of... »

no_sikiriki wrote:Ako ima neko iskustva i da mi moze hitno odgovoriti bila bih vrlo zahvalna jer mislim da cu se poroditi danas/sutra, dakle imam kontrakcije od jutros, bila u bolnici itd i odlucila da odem kuci iako su rekli da mogu ostati jer nisam jos otvorena ali je grlic ili cerviks ili sta vec skracen ne sjecam se kako rece dr sto znaci da se porod priblizava.
Nakon sto sam stigla kuci poslije vaginalnog pregleda vidim svjezu krv i otad je tu malkice po malo bude, nista previse, a taj vaginalni pregled je zabolio i jos uvijek imam taj neki osjecaj dole poslije toga pa vjerujem da je krvarenje rezultat toga. Medjutim na papiru iz bolnice pise kao uputa da se dodje ako ima krvarenja pa ne znam da li da ovo ignorisem jer sam poprilicno sigurna da je posljedica vag. pregleda ili da ipak idem ranije u bolnicu (kontrakcije su na 10-15 min, nisu jos regularne ni pretjerano intenzivne) da nesto ne riskiram?
Nemam iskustva, ali bih na tvom mjestu otisla u bolnicu. Bolje da dzaba odes nego da nagadjas tako od cega je i da li se nesto desava... :thumbup:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#11270 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

normalno je to krvaruckanje poslije pregleda u tako kasnoj fazi trudnoce

pravo krvarenje ne mozes promasiti, biliv ju mi

probaj se malo opustiti, odmoriti, super je sto kontrakcije same rade :thumbup:
bice to brzo aBd, nek bude sretno i lako!
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#11271 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

wewa hvala ti puno na odgovoru, sad zasad sam kuci jer je to skroz minimalno sad, samo ostane na toalet papiru cini mi se. a kontrakcije su cudne jer su ranije bile na krace, sad mozda na 12 minuta itd...u svakom slucaju sto kasnije cu u bolnicu ako ne bude nikakvih zabrinjavajucih dogodovstina, ipak je kod kuce lagodnije nego tamo camiti :)
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#11272 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Opal_89 »

Dobih uputnicu za TORCH test na DIP-u. Je li i tu znaju imati problema sa reagensima? I da li treba termin za to?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#11273 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by O'zone »

Opal_89 wrote:Dobih uputnicu za TORCH test na DIP-u. Je li i tu znaju imati problema sa reagensima? I da li treba termin za to?
Supruga bila prije dva mjeseca i potrefi se da su reagensi tek stigli. Druga trudnica koja se zatekla tu sa njom joj je rekla da je čekala dva mjeseca da stignu. Tako da će vjerovatno biti problema ali možda budeš imala i sreće :) Ne treba termin samo odeš sa uputnicom.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#11274 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by O'zone »

Kad sam već tu da pitam u ime žene mi moje gdje se radi OGTT?
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#11275 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones »

O'zone wrote:Kad sam već tu da pitam u ime žene mi moje gdje se radi OGTT?
U Domu Zdravlja kojem pripada, u laboratoriji.
Post Reply