Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#11226 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by MrsJ »

Morate imati minimalno 12 mjeseci da bi imali pravo od opštine dobijati taj iznos. Ja sam imala ugovor na 12 mjeseci ali sam na porodiljsko otišla nakon navršenih 7, tako da sam od opštine dobila 180 KM naknade a ostatak mi je firma platila do pune plate.
corei3
Posts: 716
Joined: 22/05/2014 09:42

#11227 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by corei3 »

:: imam i ovoj sad firmi 10 mjeseci a u staroj 4 godine. Brojili se to. Da li da i od predhodnog poslodavca trazim papire koji su mi potrebni
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#11228 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by MrsJ »

Ako ste imali prekid u radu (pa makar i 10 dana) između ta dva poslodavca onda vam se ne računa kao da ste više od 12 mjeseci zaposleni i nećete dobiti punu porodiljsku od opštine. Kod mene je bio slučaj da sam svake godine radila ali i imala po 15 dana prekid u radu (jer sam svake godine dobijala novi ugovor) i nije mi priznato što radim već 5,5 godina ukupno.
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#11229 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kredenac-ac »

Da li je neka od vas radila TORCH u skorije vrijeme? Ima li mogucnost da se radi na DIP-u (naravno, provjerila bi da li imaju trenutno reagens), koliko kosta privatno? Vidjela sam u Prolabu da je 2016 kostao 250KM.
Da li sadrzi i hepatitis B? Negdje pise da, negdje nestoji nista... koliko ste cekale nalaze?
Hvala mnogo!
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#11230 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

kredenac-ac wrote:Da li je neka od vas radila TORCH u skorije vrijeme? Ima li mogucnost da se radi na DIP-u (naravno, provjerila bi da li imaju trenutno reagens), koliko kosta privatno? Vidjela sam u Prolabu da je 2016 kostao 250KM.
Da li sadrzi i hepatitis B? Negdje pise da, negdje nestoji nista... koliko ste cekale nalaze?
Hvala mnogo!

Reagensa nema na DIP-u, ali ako imaš uputnicu rade refundaciju sredstava.

Edit: moraš i kod njih na DIP-u tražiti potvrdu da nema reagensa. Čeka se nekoliko dana. Elem, ne sjećam se tačno procedure, raspitaj se gore, najbolje da ih nazoveš, ali poenta je da refundiraš novac.
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#11231 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kredenac-ac »

Manekenka, hvala mnogo!

Torch ne sadrzi i hep B, on se radi posebno i privatno kosta od 25 do 40KM, kako gdje. DIP nema reagense za bilo sta od ovoga

Da li da radim kompletan torch + hep B ili samo rubeolu i hep b? 2 doktora, 2 razlicita misljenja
corei3
Posts: 716
Joined: 22/05/2014 09:42

#11232 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by corei3 »

Drage mame
Prijavili smo dijete,dobio je papire. Nesto se ne sijecam,moramo li ga u cipsu prijavljivati mi ili to ide automatski
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#11233 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by azurna_obala »

Ne ide automatski, bar nije išlo kad smo mi to radili.
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#11234 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by MrsJ »

Ja sam friška s tim. Ne ide automatski, morate otići sami prijaviti kada dobije rodni list.
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#11235 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

Nešto sam načula da je ukinuto odlaženje/javljanje na Jezero ili Vojnu mjesec pred porod, tj. ovo što sam čula odnosilo se na Jezero. Ima li iko tačne podatke vezano za ovo? Mene konkretno interesuje za Vojnu bolnicu. Srećom imam jos vremena ali volim da znam šta se zbiva :D
mnjonja
Posts: 265
Joined: 19/09/2017 09:33

#11236 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by mnjonja »

Zdravo

Zamolila bih za savjet
Gnojna angina, 7+6 sedmica..
Koji antibiotici su dozvoljeni?
Poslali su me iz opce prakse ginekologu...evo cekam vec sat i pol..i prijeti mi i infektivna :sad: :sad:
mnjonja
Posts: 265
Joined: 19/09/2017 09:33

#11237 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by mnjonja »

Pozdrav

Da li se iko susreo sa dr. Emirom Mahmutbegovicem?
Preporuka ili izbjegavati?
Hvala
User avatar
jalijas74
Posts: 1349
Joined: 17/11/2010 15:10

#11238 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by jalijas74 »

https://uploadslika.net/slike/at2

Zna li neko kakva je ove zajebancija ? Odem po paket za porodilje a tamo ovaj natpis.

Izgleda da je GOLD MIGNON konacno ispao iz trke i da ce prestati djeliti mljeko porodiljama kojem je rok 60 dana do isteka i onda najfitni multivitaminski sok pun vjestackih boja i zasadjivaca. :evil:
User avatar
sarajevo_84
Posts: 151
Joined: 24/11/2010 14:55

#11239 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by sarajevo_84 »

Pozdrav narode!
Nije me bilo sto godina aktivno, osim što sam redovno čitala postove.

Trenutno sam trudnica u 26. sedmici i za sad vodim trudnoću u Domu zdravlja kojem pripadam.
Interesuje me da li je istina da se na Jezero ne može javiti prije samog termina, odnosno prije 36. sedmice?! :roll:

Psiha me počinje napadati, a mislim da nisam slučaj koji ne treba posmatrati.

Ako neko ima provjerenu i frišku informaciju please help!!!

:zoka:
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#11240 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by laly »

sarajevo_84 wrote:Pozdrav narode!
Nije me bilo sto godina aktivno, osim što sam redovno čitala postove.

Trenutno sam trudnica u 26. sedmici i za sad vodim trudnoću u Domu zdravlja kojem pripadam.
Interesuje me da li je istina da se na Jezero ne može javiti prije samog termina, odnosno prije 36. sedmice?! :roll:

Psiha me počinje napadati, a mislim da nisam slučaj koji ne treba posmatrati.

Ako neko ima provjerenu i frišku informaciju please help!!!

:zoka:
Ja sam se porodila u avgustu. Ovako je bilo vodis trudnocu kod ginekologa u domu zdravlja ili privatno i u 37 sedmici dobijas uputnicu za CTG i uputnicu za porodjaj. Ali pred sam moj porodjaj doslo je do promjene da ginekolozi u domovima zdravlja vise ne mogu dati uputnicu za CTG koji se radi na Jezeru. Znaci CTG se od ljetos radi u domovima zdravlja, a ne na klinici. Znaci na kliniku se javljas pred porodjaj 39/40 sedmica. Da li se od avgusta nesto promijenilo ne znam. Ti ako zelis da ti trudnocu vodi doktor sa Jezera moras dobiti uputnicu od svog ginekologa u domu zdravlja.
NinolaJoss
Posts: 1
Joined: 07/09/2015 13:21

#11241 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by NinolaJoss »

sarajevo_84 wrote:Pozdrav narode!
Nije me bilo sto godina aktivno, osim što sam redovno čitala postove.

Trenutno sam trudnica u 26. sedmici i za sad vodim trudnoću u Domu zdravlja kojem pripadam.
Interesuje me da li je istina da se na Jezero ne može javiti prije samog termina, odnosno prije 36. sedmice?! :roll:

Psiha me počinje napadati, a mislim da nisam slučaj koji ne treba posmatrati.

Ako neko ima provjerenu i frišku informaciju please help!!!

:zoka:
Istina je. Meni je termin u subotu. Sve preglede do sada sam obavljala u Domu zdravlja. A u cetvrtak bi trebala tek otići na Jezero.(tako mi rece danas kad sam radila ctg)
Na pocetku doktorica mi je rekla da se trudnoća vodi sve do kraja u Domu z.a na Jezero se ide kad te zaboli da rodis.
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#11242 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

Zna li iko da li to isto sve vazi za one koji hoce da se porode u Općoj Bolnici?
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#11243 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by CherryLips »

Ne znam zasto bi sve zene da sto prije pocnu odlaziti na Jezero na preglede , ko da je gore aman bolja usluga nego u dz
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#11244 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by laly »

Na ultra zvuku kukova bebe 2,5 mjeseci receno je da su kukovi dobri, ali da jos nema jezgrice tj da nisu jos zreli. Da li je neko imao slican slucaj i da li je to zabrinjavajuce?
User avatar
jalijas74
Posts: 1349
Joined: 17/11/2010 15:10

#11245 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by jalijas74 »

laly wrote:Na ultra zvuku kukova bebe 2,5 mjeseci receno je da su kukovi dobri, ali da jos nema jezgrice tj da nisu jos zreli. Da li je neko imao slican slucaj i da li je to zabrinjavajuce?
Nastaviti sa vjezbicama
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#11246 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by CherryLips »

jalijas74 wrote:
laly wrote:Na ultra zvuku kukova bebe 2,5 mjeseci receno je da su kukovi dobri, ali da jos nema jezgrice tj da nisu jos zreli. Da li je neko imao slican slucaj i da li je to zabrinjavajuce?
Nastaviti sa vjezbicama
I ja bih nakon odr vremena ponovo na uz kukova
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#11247 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

Zna li neko proceduru kad se uđe u deveti mjesec ako se mislite poroditi u Općoj bolnici? Trebam sad tek da se javim tamo i pocnem sa ctg pregledima, i maloprije sam bila u svom Domu zdravlja gdje je bila konfuzija oko toga kakva mi treba uputnica, neko mi reče da tražim Veliku uputnicu ali kad sam to rekla i spomenula ctg sestra mi reče da mi treba uputnica za ctg a ne Velika uputnica za porod (trebam sutra pokupiti uputnicu jer dr. opce prakse nije jos bila tu). Pretpostavljam da onda ipak moram svaki put kad hocu na ctg/pregled ici prvo u Dom zdravlja po uputnicu? ILi da ipak insistiram na toj nekoj uputnici s kojom mogu ici svaki put u bolnicu bez da idem u Dom zdravlja?
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#11248 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by azurna_obala »

Samo velika uputnica koju pokažeš prvi put kad dođeš na ctg u vojnu. Bar sam ja tako. Traži uputnicu za porod, ne možeš nikad znati hoćeš li se ranije poroditi, tako neka ti već bude spremna. I tu uputnicu nosiš sa sobom uvijek na ctg, u slučaju potrebe da imaš.
Sretno.
PS mali savjet
Obavezno jedi prije ctg ili ponesi sa sobom nešto da pojedeš. Meni je sestra u Skerlicevoj rekla da popijem čašu cole :lol: da šećer razbudi bebu.
no_sikiriki
Posts: 17275
Joined: 11/12/2012 13:21

#11249 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

azurna_obala hvala ti puno za info. Insistiracu onda sutra da mi da tu veliku uputnicu. A cula sam da treba malac da bude budan mada ne znam kolko reaguje na šećer, to je kod njega onako nasumicno kako mu se cefne :D srecom dosta je aktivan inace pa valjda ne bude bas tad odlucio da spava :D
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#11250 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by azurna_obala »

no_sikiriki wrote:azurna_obala hvala ti puno za info. Insistiracu onda sutra da mi da tu veliku uputnicu. A cula sam da treba malac da bude budan mada ne znam kolko reaguje na šećer, to je kod njega onako nasumicno kako mu se cefne :D srecom dosta je aktivan inace pa valjda ne bude bas tad odlucio da spava :D
Nema na čemu i sretno! Da sve prođe u najboljem redu :mrgreen:
Post Reply