Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#11201 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by pukepuke »

moonca wrote:
suza81 wrote:
no_sikiriki wrote:super hvala ti :) nadam se da ce proraditi ti instinkti, nisam inace bas majcinski tip pa me zato brine ali valjda je drugacije kad je tvoje :D
Totalno drugacije! Hormoni odrade svoje, prioriteti se presloze...doslovno se zaljubis :-)

Nisam ni ja nikada imala interesa za bebama i djecom dok nisam svoje dobila.
Kako ih dobi kada nisi imala interesa? :-)
Ja je potpuno razumijem, ni ja nisam bila majčinski tip, da volim djecu, da žudim imati svoju, nego je išlo po logici, hajde uzeli se, skućili se, red je i djecu imati. I onda, kako reče suza81, odjednom su djeca najvažnija. Dođe prirodno.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#11202 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by moonca »

pukepuke wrote:

Ja je potpuno razumijem, ni ja nisam bila majčinski tip, da volim djecu, da žudim imati svoju, nego je išlo po logici, hajde uzeli se, skućili se, red je i djecu imati. I onda, kako reče suza81, odjednom su djeca najvažnija. Dođe prirodno.
:)
Ne znam bas da li je i ovo preporucljivo. :-?
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#11203 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by pukepuke »

moonca wrote:
pukepuke wrote:

Ja je potpuno razumijem, ni ja nisam bila majčinski tip, da volim djecu, da žudim imati svoju, nego je išlo po logici, hajde uzeli se, skućili se, red je i djecu imati. I onda, kako reče suza81, odjednom su djeca najvažnija. Dođe prirodno.
:)
Ne znam bas da li je i ovo preporucljivo. :-?
Mislila sam reći i djeca su bila na redu, nakon što smo stekli neke osnovne uvjete za život, ne da ih je red imati. Uvijek sam zamišljala da ću imati djeu i više od dvoje ali da mi se život vrtio oko toga, nije.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#11204 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by moonca »

pukepuke wrote:
moonca wrote:
pukepuke wrote:

Ja je potpuno razumijem, ni ja nisam bila majčinski tip, da volim djecu, da žudim imati svoju, nego je išlo po logici, hajde uzeli se, skućili se, red je i djecu imati. I onda, kako reče suza81, odjednom su djeca najvažnija. Dođe prirodno.
:)
Ne znam bas da li je i ovo preporucljivo. :-?
Mislila sam reći i djeca su bila na redu, nakon što smo stekli neke osnovne uvjete za život, ne da ih je red imati. Uvijek sam zamišljala da ću imati djeu i više od dvoje ali da mi se život vrtio oko toga, nije.
:thumbup:
Da, ovako planiranje je pametno i namece na upjeh braka.
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#11205 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by suza81 »

moonca wrote:
suza81 wrote:
no_sikiriki wrote:super hvala ti :) nadam se da ce proraditi ti instinkti, nisam inace bas majcinski tip pa me zato brine ali valjda je drugacije kad je tvoje :D
Totalno drugacije! Hormoni odrade svoje, prioriteti se presloze...doslovno se zaljubis :-)

Nisam ni ja nikada imala interesa za bebama i djecom dok nisam svoje dobila.
Kako ih dobi kada nisi imala interesa? :-)
Cuj kako?!
Pa sexala se s muzem!
Mislila sam da je to opste poznata cinjenica :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#11206 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by moonca »

Cuj kako?!
Pa sexala se s muzem!
Mislila sam da je to opste poznata cinjenica :lol:
:facepalm: Sram te bilo.




:happyfamily:
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#11207 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by sadie_forever »

moonca wrote:
Cuj kako?!
Pa sexala se s muzem!
Mislila sam da je to opste poznata cinjenica :lol:
:facepalm: Sram te bilo.




:happyfamily:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#11208 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by hurmasica »

Prva kontrola novorođenčeta sa mjesec dana gdje se obavlja? Ako je opstina Centar u pitanju ne li to u Vrazovoj na pedijatrij? Da li treba kakva upitnica, najava ili se samo dođe sa bebom?

Ako neko zna molim da me uputi hvala :-)
dona
Posts: 53
Joined: 06/07/2008 11:13

#11209 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by dona »

Pozdrav svim trudnicama i mamama :)
Zanima me da li neko zna da protumaci nalaz OGTT testa ( 24. sedmica trudnoce ):
na taste: 4.47
nakon 1h: 7.22
nakon 2h:6.04

Na kontrolu idem tek 05.09. a nestrpljiva sam da saznam da li je ovo ok, jer sam prije nekoliko godina imala inzulinsku rezistenciju.
Hvala unaprijed
User avatar
azurna_obala
Posts: 5597
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#11210 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by azurna_obala »

hurmasica wrote:Prva kontrola novorođenčeta sa mjesec dana gdje se obavlja? Ako je opstina Centar u pitanju ne li to u Vrazovoj na pedijatrij? Da li treba kakva upitnica, najava ili se samo dođe sa bebom?

Ako neko zna molim da me uputi hvala :-)
Koliko se sjećam, samo otpusno pismo i knjižica.
Ne treba najava, mi smo samo došli, rekli zbog čega, ide se na odjel za zdravu djecu. Ovako je u Omer Maslic.

Ideš tamo gdje želiš da imaš karton bebin.
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#11211 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by MrsJ »

Ne moraš ići u opštinu u kojoj ti je prebivalište. Ja sam u N.Sarajevu a idem u Vrazovu. Odeš samo i predaš knjižicu, kažeš da je prva kontrola. Samo otiđi ujutro ranije i po mogućnosti izbjegavaj kada je dr Adnan tu. Ja uvijek nazovem dan ranije i pitam ko je na zdravoj djeci sutradan. Super su dr Rovčanin i dr Lutvo.
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#11212 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by roki »

MrsJ wrote:Ne moraš ići u opštinu u kojoj ti je prebivalište. Ja sam u N.Sarajevu a idem u Vrazovu. Odeš samo i predaš knjižicu, kažeš da je prva kontrola. Samo otiđi ujutro ranije i po mogućnosti izbjegavaj kada je dr Adnan tu. Ja uvijek nazovem dan ranije i pitam ko je na zdravoj djeci sutradan. Super su dr Rovčanin i dr Lutvo.
Samo malo off topic.
Bjezite od adnana. Kad mi je jednom sastavio pricu kako ima 5 fakulteta i sl.
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#11213 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by hurmasica »

MrsJ wrote:Ne moraš ići u opštinu u kojoj ti je prebivalište. Ja sam u N.Sarajevu a idem u Vrazovu. Odeš samo i predaš knjižicu, kažeš da je prva kontrola. Samo otiđi ujutro ranije i po mogućnosti izbjegavaj kada je dr Adnan tu. Ja uvijek nazovem dan ranije i pitam ko je na zdravoj djeci sutradan. Super su dr Rovčanin i dr Lutvo.
Koji dr. LUTVO? Imate li slucajno broj telefona na koji mogu provjerit koji je dr. U smjeni?
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#11214 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Bellica »

dona wrote:Pozdrav svim trudnicama i mamama :)
Zanima me da li neko zna da protumaci nalaz OGTT testa ( 24. sedmica trudnoce ):
na taste: 4.47
nakon 1h: 7.22
nakon 2h:6.04

Na kontrolu idem tek 05.09. a nestrpljiva sam da saznam da li je ovo ok, jer sam prije nekoliko godina imala inzulinsku rezistenciju.
Hvala unaprijed
To je uredan nalaz, cak da je blago poviseno bilo bi OK nadam se da imas dobru antenatalnu zastitu ;-)
Bellica
Posts: 1714
Joined: 19/08/2009 14:32
Location: Sarajevo

#11215 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Bellica »

hurmasica wrote:Prva kontrola novorođenčeta sa mjesec dana gdje se obavlja? Ako je opstina Centar u pitanju ne li to u Vrazovoj na pedijatrij? Da li treba kakva upitnica, najava ili se samo dođe sa bebom?

Ako neko zna molim da me uputi hvala :-)
I ja toplo preporucujem Dr. Lutvu. Ne daj Boze ako je sta na Pedijatrijskoj klinici, onda dr. Zijo Begic I Dr. Amina
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#11216 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by hurmasica »

:o
Bellica wrote:
hurmasica wrote:Prva kontrola novorođenčeta sa mjesec dana gdje se obavlja? Ako je opstina Centar u pitanju ne li to u Vrazovoj na pedijatrij? Da li treba kakva upitnica, najava ili se samo dođe sa bebom?

Ako neko zna molim da me uputi hvala :-)
I ja toplo preporucujem Dr. Lutvu. Ne daj Boze ako je sta na Pedijatrijskoj klinici, onda dr. Zijo Begic I Dr. Amina
Hvala lijepo :kiss:
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#11217 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by MrsJ »

Dr Lutvo Sporišević, novi je doktor u Vrazovoj i odličan je. Ja uvijek nazovem da vidim kada je on u smjeni. Onako na prvu djeluje malo blentavo :-D ali skontate poslije da je odličan doktor.
corei3
Posts: 716
Joined: 22/05/2014 09:42

#11218 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by corei3 »

Gdje u sarajevu kupiti za krevetić nepropusnu presvlaku kada djete zapiški okolo. Ima u yisku sa jedne strane kao pomuk a sa druge nepropusni sloj ali mi se ne daje 20KM
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#11219 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

corei3 wrote:Gdje u sarajevu kupiti za krevetić nepropusnu presvlaku kada djete zapiški okolo. Ima u yisku sa jedne strane kao pomuk a sa druge nepropusni sloj ali mi se ne daje 20KM
zna biti u bingu, na baby tekstilu

ima mislim i u fis-u u halilovicima
User avatar
cicamica
Posts: 21
Joined: 21/01/2017 13:42

#11220 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by cicamica »

Pozdrav,
Kad ste otvorile porodiljsko tj. Koliko dana pred termin?
Mora li 28 dana pred termin? Moze li se prvo pisat godišnji pa onda npr.14 dana pred termin?
Utiče li to sta poslije na naknadu?

Također, kako papirologija ide, sta treba?
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#11221 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by DaffyDuck »

Po zakonu ti je il mjesec prije ili na dan termina, nema između. Sad jel ti imas godisnji za iskoristiti do termina, to vjerovatno mozes.
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#11222 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by MrsJ »

Ukoliko si na bolovanju (trudničkom) onda moraš porodiljsko otvoriti 28 dana prije termina. Ja sam išla na komisiju i oni su mi rekli da se mora otvoriti 28 dana prije.
User avatar
cicamica
Posts: 21
Joined: 21/01/2017 13:42

#11223 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by cicamica »

Meni rekoše ovako: Bolovanje moras zakljucit 28 dana pred termin kad dospijeva porodiljsko na otvaranje, ali ne moras odmah koristiti porodiljsko ako imas upisati ostatak GO. Po zakonu ne smiješ da radis 28 pred termin sto kao ne znaci da ne mozes pisat GO jer i tako ne radis. E sad, nemamo svi tolike dane u GO do termina, pa ima li neka u praksi da je otvorila porodiljsko manje od 28 dana do termina?
User avatar
azurna_obala
Posts: 5597
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#11224 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by azurna_obala »

Ja sam porodiljsko otvorila danom poroda, nazvala u Zavod za materinstvo i naglasila da tako želim. Muž otišao i završio.

Kod mene je godišnji drugačiji i ne mogu ga koristiti bilo kad, tako da sam otvorila bolovanje kod svoje dr opšte prakse pod komplikacije u trudnoći do poroda, i čekala porođaj.
corei3
Posts: 716
Joined: 22/05/2014 09:42

#11225 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by corei3 »

Imam 10 mjeseci radnog staza brije nego sam otisla na trudnicko. Da li imam pravo na punu porodiljsku naknadu. Da li ona sad iznosi 400KM.
Ostala sam u radnom odnosu
Post Reply