Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Irish
Posts: 1229
Joined: 17/02/2010 19:58

#101 Re: Trudnjače online

Post by Irish »

yellow cat wrote:
encian wrote:a mucnine i glad ... ja sam skoro u depresiju pala. danima uzastopno sam zivjela na korici hljeba i nesto vode sklupcana na sofi jer bih pocela rigat cim bih digla glavu. a kad bi se stanje poboljsalo, i ja se najela posteno, imala sam osjecaj da nisam nista jela danima opet - crna rupa u stomaku :D . i tako 8 sedmica bez dana nekog bitnog poboljsana. onda jos 3 kad sam uspijevala nesto da pojedem i ustanem iz kreveta bez nagona na povracanje. gore od poroda, definitivno :-).
i kad su prošle mučnine? Korica hljeba :-) , aj, ja bih sebi kakva sam poguzija, barem plazmu keks kupila. :lol:
a jooj, enican je bas lose prosla :sad:
ali svaka je trudnoca razlicita i ne mora uopste znaciti da ce neko imati sve "standardne" simptome..i sta su uopste standardni simptomi? Ja npr. nisam ni povracala (znalo mi je doci malo muka ali nista strasno), niti mi se jede nesto posebno, niti jedem vise ili manje nego inace, ne ustajem nocu do frizidera :| nemam posebnih promjena raspolozenja..ma ustvari..nista od navedenog :D jedino, sto sam u prva tri mjeseca spavala ko opijena :-) bilo gdje i bilo kad :-D a inace funkcionisem bas kao i prije trudnoce..sve obavljam kao i inace i super se osjecam hvala Bogu :)
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#102 Re: Trudnjače online

Post by suza81 »

I meni su dva najgora mjeseca u zivotu do sada bila ona u kojima sam imala mucnine :( samo sam se, nakon sto bih dosla s posla povlacila po stanu ko kuja :D i spavala, spavala... nisam povracala cesto, uglavnom navece ako bih jela, to bi cucalo ko kamen u zeludcu ili zavrsilo u solji... imala sam cjelodnevne, a ne jutarnje mucnine i vecernje riganje :D
Po danu sam jela sta god stignem, ne bi li smanjila taj osjecaj mucnine, ali uzalud.... stalno sam je imala. Srecom, sada znam da i to prodje i da onda slijedi nekoliko mjeseci cistog zadovoljstva :-D
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#103 Re: Trudnjače online

Post by encian »

moje su se smanjile kad je trudnoca bila 11 sedmica. otada sam nekako mogla koliko-toliko normalno da zivim. sreca pa nisa radila, inace bih morala na bolovanje. prvi pravi obrok, ono pun tanjir i zadovoljna tiba, pojela sam kad sam bila vec skoro 18 sedmica trudna. smrsala sam bila 3 kg. sreca pa imam iskrivljen zeludac koji jako tesko izbaci hranu i pored stalnog riganja. inace mislim da bih izgubila jos. :-)

ali upoznala sam zenu koja je trudnocu provela u bolnici zbog mucnina. daju joj da jede, i onda je uspavaju da bilo sta ostane u stomaku. pa tako uvijek kazi "ne daj Boze gore".

meni trudnoca pravo nedostaje. i kad se priblizavala kraju, sve sam cmizdrila sto se zavrsava iako sam jedva cekala da vidim svoju bebu. mislim da sam zato i prenijela 10 dana :D . sad kad vidim trudnice, pravo im zavidim :-D . a zavidim i samoj sebi na svojoj bebi :lol:
User avatar
Irish
Posts: 1229
Joined: 17/02/2010 19:58

#104 Re: Trudnjače online

Post by Irish »

a jeste ovo sasvim poseban period...neki lijep osjecaj ..stalno prisutan :) ranije sam cula da se poneke zene osjecaju lose, bezvoljno, debelo itd...mozda ja jos nisam dovoljno velika, ali ja sam sebi bolja no ikad i bas se lijepo osjecam :) jedva cekam da jos porastem i da se ponosno pucim sa tibom :oops: :-D
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#105 Re: Trudnjače online

Post by yellow cat »

Irish wrote:a jeste ovo sasvim poseban period...neki lijep osjecaj ..stalno prisutan :) ranije sam cula da se poneke zene osjecaju lose, bezvoljno, debelo itd...mozda ja jos nisam dovoljno velika, ali ja sam sebi bolja no ikad i bas se lijepo osjecam :) jedva cekam da jos porastem i da se ponosno pucim sa tibom :oops: :-D
znate šta, kad vas čujem kako se hvalite, hoću i ja tibu i bebu. :-D
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#106 Re: Trudnjače online

Post by suza81 »

encian wrote:
meni trudnoca pravo nedostaje. i kad se priblizavala kraju, sve sam cmizdrila sto se zavrsava iako sam jedva cekala da vidim svoju bebu. mislim da sam zato i prenijela 10 dana :D . sad kad vidim trudnice, pravo im zavidim :-D . a zavidim i samoj sebi na svojoj bebi :lol:

jaoo :sad: ja bas u zadnje vrijeme razmisljam upravo o tome kako ce mi nedostajati moj tiba kad se beba rodi i kako bih mogla bit ovako trudna jos puno mjeseci :D bas sam blesava, ali sad mi je drago kad vidim da nisam jedina!
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#107 Re: Trudnjače online

Post by duboka_misao »

suza81 wrote:

jaoo :sad: ja bas u zadnje vrijeme razmisljam upravo o tome kako ce mi nedostajati moj tiba kad se beba rodi i kako bih mogla bit ovako trudna jos puno mjeseci :D bas sam blesava, ali sad mi je drago kad vidim da nisam jedina!
jedino sto mi nece nedostajati je nemogucnost vidjanja mojih privatnih djelova, saginjanja da obucem carape /cipele ili dohvacanje bilo cega sto se nalazi ispod visine tibe :D
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#108 Re: Trudnjače online

Post by yellow cat »

@duboka misao, pa je li tebi tvoja bebica probila termin?
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#109 Re: Trudnjače online

Post by duboka_misao »

yellow cat wrote:@duboka misao, pa je li tebi tvoja bebica probila termin?
ovaj bi armirani beton probio :D muz kaze na mene, tvrdoglav evo danas treci dan crni pojas jos cekamo :D idemo sutra cika doktoru na kontrolu .
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#110 Re: Trudnjače online

Post by encian »

hahaha, i meni su govorili da sam skroz nenormalna, pa mi je bas drago procitati da ni ja nisam jedina. moj se princ rodio ujutro dana kad sam bila zakazana za indukciju, nakon sedmicu dana kontrakcija koje su dolazile do frekvencije od 5 minuta svake noci i 2 smicanja/skidanja membrana (stripping membranes - kako li se to vec zove kod nas). bit ce i kod vas sve dobro :) .
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#111 Re: Trudnjače online

Post by duboka_misao »

encian wrote:hahaha, i meni su govorili da sam skroz nenormalna, pa mi je bas drago procitati da ni ja nisam jedina. moj se princ rodio ujutro dana kad sam bila zakazana za indukciju, nakon sedmicu dana kontrakcija koje su dolazile do frekvencije od 5 minuta svake noci i 2 smicanja/skidanja membrana (stripping membranes - kako li se to vec zove kod nas). bit ce i kod vas sve dobro :) .
ma bice abd, junior je 2 sedmice ionako napredniji tako da ga mozemo iskipovati kad god, al nesto ne bih ja carski radije indukcija (da mu zaprijetim indukcijom?)
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#112 Re: Trudnjače online

Post by yellow cat »

duboka_misao wrote:ma bice abd, junior je 2 sedmice ionako napredniji tako da ga mozemo iskipovati kad god, al nesto ne bih ja carski radije indukcija (da mu zaprijetim indukcijom?)
nemoj mama galamiti na dečka svog:)
User avatar
Irish
Posts: 1229
Joined: 17/02/2010 19:58

#113 Re: Trudnjače online

Post by Irish »

Ne znam kako ali maloprije sam slucajno naletjela na lijekove koji se ne smiju koristiti u trudnoci, medju kojima je i Sinoderm krema ( fluocinolonacetonida, kortikosteroid) koju ja koristim cca 2 x sedmicno (na vlasistu) poslije pranja kose :shock: :? nije to neka velika povrsina ali imam 5-6 flekica(ekcem) koje eto namazem poslije pranja :shock:
i sta sad :? iskusne???
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#114 Re: Trudnjače online

Post by duboka_misao »

Irish wrote:Ne znam kako ali maloprije sam slucajno naletjela na lijekove koji se ne smiju koristiti u trudnoci, medju kojima je i Sinoderm krema ( fluocinolonacetonida, kortikosteroid) koju ja koristim cca 2 x sedmicno (na vlasistu) poslije pranja kose :shock: :? nije to neka velika povrsina ali imam 5-6 flekica(ekcem) koje eto namazem poslije pranja :shock:
i sta sad :? iskusne???

nesmije se korisititi definitivno i meni su zabranili imala neke flekice pa su mi rekli kad prodje trudnoca da nastavim sa koristenjem, takodje sve sto sadrzi jaka etericna ulja se ne koristi.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#115 Re: Trudnjače online

Post by encian »

@duboka_misao: nemoj vala na carski ako ne moras. daleko je veca invazivnost tog postupka nego indukcije (ako porod krene prirodne, zamoli doktore da ti ne daju indukciju - drip i gel).

@irish: nista, sad samo prestani to koristiti. ja sam muz narucila neke prirodne proizvode iz rocky mountain soap company i pomoglo mu je.


nego dame, kakav porodjaj ocekujete, cemu se nadate, cega se bojite? planirate li dojiti? kakve majke zelite biti? :-D
User avatar
Irish
Posts: 1229
Joined: 17/02/2010 19:58

#116 Re: Trudnjače online

Post by Irish »

hvala vam na odgovorima :)
Evo vec satima surfam i citam o mogucim posljedicama :sad: a naravno da odmah prestajem sa koriscenjem..samo me strah vec ucinjenog :?
Zakazala sam se danas kod dermatologa po misljenje a sutra mi je svakako kontrola kod gin-a, pa cu cuti sta oboje imaju da kazu :|
User avatar
Bihnela
Posts: 123
Joined: 10/07/2009 13:03

#117 Re: Trudnjače online

Post by Bihnela »

evo jos jedna trudnica, odgovor na pitanje od encian,

ocekujem sto je moguce prirodniji porod, koliko je takav upste moguce u nasim bolnicama,

planiram da dojim i mislim da sam se dobro informisala o dojenu , sto na zalost mnoge trunice ne urade i prekinu dojenje pod uticajem pogrsnih informacija koje im serviraju kojekave komsinice, teke, strine i sl,

evo 101 razlog za dojenje http://djeca.org/site/index.php?option= ... iew&id=518 :thumbup: ...

dalje planiram za bebicu platene pelene, nakon dugotrajnog iscitavanja i poredjenja platnenih pelena, odlucila sam se za nabavku starinskih pelena tzv TETRA pelena, i pokusat cu sto ranije sa odvikavanjem...
kad vidim danasnju djecu kako do 3 godine jadna sjede upisana u onim jednokratnim pelenama srce mi se slama... :sad:

i jos nesto odlucila sam se za intenzivno nosenje bebice neki zbog razloga su tu http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID ... 7&Show=655 i za tu svrhu planiram da kupim warp maramu....


p.s. tema je divna ali, naslov, iako od milja je :-)

toliko za pocetak :-D
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#118 Re: Trudnjače online

Post by duboka_misao »

encian wrote:@duboka_misao: nemoj vala na carski ako ne moras. daleko je veca invazivnost tog postupka nego indukcije (ako porod krene prirodne, zamoli doktore da ti ne daju indukciju - drip i gel).

nego dame, kakav porodjaj ocekujete, cemu se nadate, cega se bojite? planirate li dojiti? kakve majke zelite biti? :-D
ma danas bili na kontroli presla sam danas 4 dan termin i doktorica predlaze da uzme uzorak plodne vode amnio, a ja nesto ne bih mislim da je prerano za tako nesto invazivno,neznam nikoga ko je rodio djete na tacan datum ! Carski niposto, mada dosta doktora to danas forsira jer je njima lakse a to sto cu se ja previjati u bolovima par dana nakon toga manje vise,indukcija sve zavisi kako krene sto kazes, a dojenje pod obavezno ako naravno budem imala mljeka!
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#119 Re: Trudnjače online

Post by duboka_misao »

Bihnela wrote:evo jos jedna trudnica, odgovor na pitanje od encian,

ocekujem sto je moguce prirodniji porod, koliko je takav upste moguce u nasim bolnicama,

planiram da dojim i mislim da sam se dobro informisala o dojenu , sto na zalost mnoge trunice ne urade i prekinu dojenje pod uticajem pogrsnih informacija koje im serviraju kojekave komsinice, teke, strine i sl,

evo 101 razlog za dojenje http://djeca.org/site/index.php?option= ... iew&id=518 :thumbup: ...

dalje planiram za bebicu platene pelene, nakon dugotrajnog iscitavanja i poredjenja platnenih pelena, odlucila sam se za nabavku starinskih pelena tzv TETRA pelena, i pokusat cu sto ranije sa odvikavanjem...
kad vidim danasnju djecu kako do 3 godine jadna sjede upisana u onim jednokratnim pelenama srce mi se slama... :sad:

i jos nesto odlucila sam se za intenzivno nosenje bebice neki zbog razloga su tu http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID ... 7&Show=655 i za tu svrhu planiram da kupim warp maramu....


p.s. tema je divna ali, naslov, iako od milja je :-)

toliko za pocetak :-D
imas dobru prodavnicu http://www.mybabysaurus.com/ u Sa sa pelenama i wrap i sling maramama :thumbup:
User avatar
Bihnela
Posts: 123
Joined: 10/07/2009 13:03

#120 Re: Trudnjače online

Post by Bihnela »

znam za to...warp maramu cu da kupim...djeluje mi bolje od slinga...a za pelene sam ipak odlucila obicne starinske tetra pelene...a i ove sivane su isto super
User avatar
Bihnela
Posts: 123
Joined: 10/07/2009 13:03

#121 Re: Trudnjače online

Post by Bihnela »

[/quote] a dojenje pod obavezno ako naravno budem imala mljeka! [/quote]

Mnoge žene koje prekidaju dojenje čine to zato što im je rečeno, ili su same uvjerene, da nemaju dosta mlijeka za svoju bebu. Ovaj mit se ponavlja gotovo svakodnevno u našem društvu i mnoge majke upravo zbog njega odustaju od dojenja.

"Premršava si da bi mogla dojiti!", "Imaš premale grudi da bi dojila, u njima nema dovoljno mlijeka!", "Dijete ti je non-stop na prsima, zašto ga izgladnjuješ?", "Dijete ti premalo spava – mlijeko ti je slabo", "Dijete ti stalno plače – gladno je",... Kada nas ljudi koje smatramo najbliskijima podcjenjuju makar jednim ovakvim komentarom, nerijetko počinjemo sumnjati u sebe i svoje sposobnosti. A baš je pomanjkanje samopouzdanja veliki neprijatelj uspješnog dojenja.

Dojenje je, jednostavno, sistem ponude i potražnje. Što su vaše dojke više i češće stimulirane, to ćete proizvoditi više mlijeka. Stimulacija je najučinkovitija kada beba siše (uz uvjet da ispravno zahvaća dojku svojim ustima). Pumpice za izdajanje ni u kom slučaju ne mogu izvući iz dojke onoliko mlijeka koliko može beba koja doji, pa stoga niti mililitri izdojenog mlijeka ne mogu biti pouzdano mjerilo o količini mlijeka u maminim dojkama. Što više vremena vaša beba provede na prsima efektivno sišući, to ćete imati više mlijeka.

Ako u bilo kojem trenutku pomislite da možda nećete imati dovoljno mlijeka, nesvjesno ćete započeti cijeli niz postupaka kojima ćete zapravo podupirati taj stav, a sebi postepeno otežavati prirodni proces dojenja. Umjesto dojenja na zahtjev vaše bebe, možda ćete joj dati dudicu da bude mirna između dva podoja kako biste dali "vremena svojim dojkama da se ponovo napune mlijekom". Ovo je prva u nizu pogrešaka! Novorođenčad ima urođenu potrebu za čestim sisanjem, a smisao te prirodne potrebe je da osigura dovoljnu količinu mlijeka za dugi period dojenja.

Slično se događa u periodima pojačanog rasta, tzv. skokovima u razvoju, kada dijete povećava broj (a često i trajanje) podoja kako bi majčinom tijelu dalo znak da poveća proizvodnju mlijeka. Nažalost, mnoge majke krivo protumače bebino neprestano sisanje kao znak da više nemaju dovoljno mlijeka pa započnu dohranjivati adaptiranim mlijekom, na bočicu. To je sljedeća pogreška! Što više adaptiranog mlijeka vaša beba popije – to će manje dojiti, što manje doji – proizvodit ćete manje mlijeka.

Nadalje, kada nakon početne punoće i normalne fiziološke prepunjenosti majka osjeti da su joj dojke gotovo preko noći postale meke i osjetno manje, prva je pomisao: "Ostala sam bez mlijeka!" Još jedna u nizu pogrešaka! Mlijeko ne može nestati preko noći! To što su dojke meke na dodir i djeluju prazno – znak je da je došlo do ravnoteže između ponude i potražnje!

Istina, teško je naučiti vjerovati u snagu i mogućnosti svoga vlastitog tijela. No, ne zaboravimo da nas ne bi uopće bilo da nije bilo majčinog mlijeka i dojenja. Dojenje koje je obavijeno sumnjom u uspjeh, zapravo je unaprijed osuđeno na neuspjeh. Ako svaki put kad vaša novorođena beba zaplače pomislite da je gladna zato što vi "nemate dosta mlijeka", umjesto da je privinete k sebi i stavite na prsa bez mnogo razmišljanja, zakoračujete na prvu stubu koja vodi prema neuspješnom dojenju.

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID ... &Show=1930
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#122 Re: Trudnjače online

Post by duboka_misao »

Bihnela wrote:znam za to...warp maramu cu da kupim...djeluje mi bolje od slinga...a za pelene sam ipak odlucila obicne starinske tetra pelene...a i ove sivane su isto super
ja sam vec kupila 20 KM je 10 kom cca po Sarajevu , uzela dva paketa al sve kontam bice malo :D pripremila i povoje a ove pelene na drikere sto ima kod babysaurusa to je vec za odraslije malo i tuta trening, ali mi se svidjaju i drago mi je sto ima isto kao i za sling i ove ostale stvarcice kod njih .

p.s sto se tice dojenja ako gledamo na velicinu grudi junior nece nikad biti gladan :lol:
User avatar
Bihnela
Posts: 123
Joined: 10/07/2009 13:03

#123 Re: Trudnjače online

Post by Bihnela »

i to je jedan o mitova da u velikim grudima ima mnogo mlijeka... :-D

treba citati o dojenju najbolji tekstovi su na RODI http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=96

a ima i ovdje http://www.trudnoca.net/podrubrika.php?n=Dojenje&r=18 ili http://www.maminosunce.hr/default.asp?categoryId=51
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#124 Re: Trudnjače online

Post by encian »

ja sam isla kod specijaliste za dojenje u sklopu prenatalnih casova, i na moje "ako bude bilo dovoljno mlijeka" zena mi je rekla da je u svojoj tridesetogodisnjoj karijeri srela samo jednu majku koja nije mogla napraviti dovoljno mlijeka, i to zbog toga sto je bila na hormonalnim terapijama. bihnela je prenijela vecinu bitnih stvari, ja cu dopuniti iz svog iskustva jer sam prosla pravu nocnu moru sa dojenjem. naime, mlijeko koje je nadoslo, jednostavno se povuklo jer beba nije vukla.

1. pobrinite se da beba uzme dojku pravilno. areolu, a ne samo bradavicu.
2. poslusajte da li beba guta. ako i dalje sumnjate da li beba dobija dovoljno: izvagajte pelene :). treba da bude vise od 225 ml urina dnevno (1ml otprilike jednako 1gr) otprilike od bebinog 7.og dana. ne zaboravite odbiti tezinu suhe pelene. i vise od 3 ukakane pelene. kolicine se mijenjaju otprilike poslije 6 sedmica.
3. svaki put kad se beba oglasi, dajte joj dojku. bebu ne mozete hraniti previse ni predugo. moj je bebac bio na grudima prvih dana po 12 sati dnevno, svaki drugi sat po cijeli sat.

ako beba ne vuce, mozete ispumpati ali tek nakon sto ste dali bebi da doji. dati bebi da jezikom zahvaca iz posudice, ili bolje dati joj da cucla prst i spricom sa braunilom polako utiskivati ispumpano mlijeko. tako se moj naucio da doji. flasica ni kasika ni pod razno - beba mora da radi da dobije mlijeko! ako grudi bole (ja sam imala rane i beba je svako malo kakila moju krv :( ), najbolji savjet koji sam dobila je - puter :D .

NIKADA maloj bebi nemojte dati cuclu ili flasicu. to se daje tek poslije babina. a evo da razbijemo i jos neke mitove:

majcino mlijeko se vari za otprilike 2 sata, tako da ako beba spava duze od toga, ne znaci da nije gladna nego da
a. navikla se da podnese malo gladi u cast malo duzeg spavanja
b. secer joj je toliko pao da ne moze da se probudi. ovo se pogotovo desava kod novorodjencadi, i beba koje jos nisu krenule dobivati tezinu rapidno nakon sto su nadoknadile izgubljenu tezinu poslije rodjenja. zato se bebe do tada hrane svaki drugi sat dnevno i svaki treci nocu, bez obzira sto bosanske pametnice savjetuju "ma pusti bona dijete da spava" :x
kvalitet majcinog mlijeka iznenadjujuce je slican kod razlicitih majki. to je zato sto tijelo pravi optimalan balans masti, secera, vode i ostalog. sto ce reci, sladak obrok ne znaci vise secera, mastan obrok ne znaci vise masti. treba vam otprilike 500 kalorija vise nego prije trudnoce dnevno. znaci, cim beba "me", a vi joj dojku u usta i dojenje ce biti pun pogodak :D .



uh eto istresoh se ja. ako kome sta treba, moze i na pp.



sto se pelena tice, ja sam probala pamucne, ali mi se beba izasula prvi i jedini put kad sam ih stavila. nakon jos malo istrazivanja, skontah da ima puno stetnijih sastojaka u kozmetici za bebe nego u pelenama. u svakom slucaju vam savjetujem da prvih par sedmica koristite klix, cisto da vam bude lakse i da se bolje odmorite i naviknete. ja se jos nadam da cu koristiti pamucne, makar po danu.


BTW, ovo je def najbolji site o dojenju koji postoji, iako je malo neugledan:

http://www.kellymom.com/bf/index.html
User avatar
Bihnela
Posts: 123
Joined: 10/07/2009 13:03

#125 Re: Trudnjače online

Post by Bihnela »

čitajmo o dojenju...da bi, kad dodje vrijeme, nase bebice imale savjesne, informisane majke, koje ne sumnjaju u sposobnosti svoga tijela, koje ce im dati najbolju hranu za bebe... :thumbup: za dojenje
Post Reply