Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#11376 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Opal_89 »

papirica wrote:Pozdrav, ako moze savjet oko odabira ginekologa u Sarajevu. Trudna sam prvi put i ne znam kome da odem, citala sam da su Divanovic, Mehmedbasic i Kozaric ok doktori, pa ne znam ima li neko iskustava kada su oni u pitanju?
Dr. Masic u Vogosci, s tim da se termini cekaju oko mjesec dana, a prvu smjenu radi u MUP-ovoj ambulanti gdje dodjes sa knjizicom i cekas na red (prednost imaju uposlenici MUP-a bez obzira sto si trudnica).
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#11377 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Kio »

Pozdrav,

Zna li ko gdje mogu nabaviti plivasept losion od kamilice
http://www.pliva-sept.hr/img/proizvodi/losion.jpg suprugu i bebicu ce otpustiti za koji dan. Imam malo vise od jednog pakovanja, ali bih volio da se obezbjedim dodatno. Zvao sam vecinu apoteka u Sarajevu i u RS, i nigdje nisam nasao.

Hvala :)
Dzontra_Volta
Posts: 6454
Joined: 20/01/2011 11:10

#11378 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Dzontra_Volta »

Kio wrote:Pozdrav,

Zna li ko gdje mogu nabaviti plivasept losion od kamilice
http://www.pliva-sept.hr/img/proizvodi/losion.jpg suprugu i bebicu ce otpustiti za koji dan. Imam malo vise od jednog pakovanja, ali bih volio da se obezbjedim dodatno. Zvao sam vecinu apoteka u Sarajevu i u RS, i nigdje nisam nasao.

Hvala :)
Bilo je nekad u Baby Centru, koji ima poslovnicu i unutar klinike na Jezeru.
benuni
Posts: 42
Joined: 18/05/2017 20:09

#11379 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by benuni »

Kio wrote:Pozdrav,

Zna li ko gdje mogu nabaviti plivasept losion od kamilice
http://www.pliva-sept.hr/img/proizvodi/losion.jpg suprugu i bebicu ce otpustiti za koji dan. Imam malo vise od jednog pakovanja, ali bih volio da se obezbjedim dodatno. Zvao sam vecinu apoteka u Sarajevu i u RS, i nigdje nisam nasao.

Hvala :)
Prvo..čestitam!
dalje..Nije konkretan odgovor ali Plivasept navodno zbog preagresivnosti povlače iz apoteka pa ga je teško ili nemoguće naći. Probaj par puta oprati ruke istim pa ćeš vidjeti koliko isušuje kožu. Dermatitis različitih oblika je moderna bolest koja na žalost skoro svako drugo dijete zakači i ne treba rizikovati sa primjenom nečega što bi moglo biti okidač. U svakom slučaju pedijatri ne preporučuju kupanje bebe duže od sedam dana Plivaseptom pa ti i ne treba više od jednog pakovanja, a koje zaista može dugo trajati.
Razumljivo je ushićenje i želja da sve bude spremno ali nadam se da sam te odgovorila :lol: Kako god, sretno sa novim malim životom :-D
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#11380 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

moja cura je bila u inkubatoru 3 sedmice, ja porodjena carskim rezom i nijednom se nismo okupale nicim antibakterijskim

njoj prvo obicna voda, pa kamilica, pa u drugom mjesecu Baleina kupka, po kap u kadicu... i danas, sa skoro 4 god kupa se istom kupkom.
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#11381 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Kio »

Hvala na odgovorima. Puno su pomogli :thumbup:
I hvala na cestitki :bih:
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#11382 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Kio »

Pitanje za tate. Gdje mogu kupiti natpise dobrodoslice za suprugu i bebu, razne balone i to. Balone sma nasao u Jumbu, ali natpise nigdje. To jedino da sam napravim, ili ako neko ima iskustava.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#11383 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by sabanss »

Što se tiče Plivasepta i dermatitisa trebate vidjeti kako izgleda kad se beba zarazi MRSA-om tj. dođe do infekcije. Koliko je to alergija i dermatitisa poslije kad se imunološki sistem sje*e u prvim danima života.

MRSA je još uvijek aktuelna na Jezeru btw...
papirica
Posts: 5
Joined: 30/08/2018 11:05

#11384 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by papirica »

Mozete li podijeliti svoja iskustva i vezi tvrde stolice u trudnoci. Uvijek sam imala problema s tim ali ovo sada je bas grozno, izostaje mi stolica po nekoliko dana i tvrda je, jedem sve sto podstice stolicu i vodim racuna oko toga ali dzaba. Ima li neko da je pio nesto, tablete, sirup neki, ljekaru sam narucena tek za dvadest dana i ne znam kako cu cekati do tada da cujem njegovo misljenje, jer mi je bas grozno. Bila bih zahvalna na odgovorima :?
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#11385 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kredenac-ac »

papirica wrote:Mozete li podijeliti svoja iskustva i vezi tvrde stolice u trudnoci. Uvijek sam imala problema s tim ali ovo sada je bas grozno, izostaje mi stolica po nekoliko dana i tvrda je, jedem sve sto podstice stolicu i vodim racuna oko toga ali dzaba. Ima li neko da je pio nesto, tablete, sirup neki, ljekaru sam narucena tek za dvadest dana i ne znam kako cu cekati do tada da cujem njegovo misljenje, jer mi je bas grozno. Bila bih zahvalna na odgovorima :?
Pored ishrane bogate vlaknima i povecanog unosa vode pokusaj magnezij direkt granule, donat mg, prolom voda, mlaka voda na taste, sok od sljive, kompot od voca (sljive najvise), obavljanje nuzde u cucecem polozaju. Bez preporuke ginekologa nista od lijekova
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#11386 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kredenac-ac »

Sta mislite o prisustvu oceva prirodnom porodjaju i da li je to dozvoljeno u Sarajevu u Opstoj ili na Jezeru? Ako jeste koliko kosta i kakva je procedura
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#11387 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

kredenac-ac wrote:Sta mislite o prisustvu oceva prirodnom porodjaju i da li je to dozvoljeno u Sarajevu u Opstoj ili na Jezeru? Ako jeste koliko kosta i kakva je procedura
Dozvoljeno je ali u praksi nista od toga, realno. Ne kosta nista, procedura je bris grla i nosa od muza da je cist par dana pred porod. ALi realno, s obzirom da je porod ovdje ni nalik na onaj u americkim filmovima, to prisustvo se nece desiti jer zena najcesce bude u kontrakcijama satima/danima prije nego sto se porodi, a muzu je dozvoljeno da bude tu samo tokom samog cina poroda, tako da je to sve skupa u sustini neizvodivo ovdje.
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#11388 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kredenac-ac »

Hvala ti puno. :bih: :lol: ne znam da li je tuzno ili smijesno
papirica
Posts: 5
Joined: 30/08/2018 11:05

#11389 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by papirica »

kredenac-ac wrote:
papirica wrote:Mozete li podijeliti svoja iskustva i vezi tvrde stolice u trudnoci. Uvijek sam imala problema s tim ali ovo sada je bas grozno, izostaje mi stolica po nekoliko dana i tvrda je, jedem sve sto podstice stolicu i vodim racuna oko toga ali dzaba. Ima li neko da je pio nesto, tablete, sirup neki, ljekaru sam narucena tek za dvadest dana i ne znam kako cu cekati do tada da cujem njegovo misljenje, jer mi je bas grozno. Bila bih zahvalna na odgovorima :?
Pored ishrane bogate vlaknima i povecanog unosa vode pokusaj magnezij direkt granule, donat mg, prolom voda, mlaka voda na taste, sok od sljive, kompot od voca (sljive najvise), obavljanje nuzde u cucecem polozaju. Bez preporuke ginekologa nista od lijekova
Sve ovo praktikujem, cak i maslinovo ulje pijem ali nece pa nece, a sada pijem donat ujutro i na cesrce po casu i primjetila sam da stomak bar pocne da mi radi, pa bi to vjerovatno pomogao nekome kome je ovo novina... treba valjda biti uporan .. : :sad:
User avatar
WildRedRose
Posts: 23712
Joined: 03/09/2012 00:58
Location: Nikad fiksna.

#11390 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by WildRedRose »

papirica wrote: Sve ovo praktikujem, cak i maslinovo ulje pijem ali nece pa nece, a sada pijem donat ujutro i na cesrce po casu i primjetila sam da stomak bar pocne da mi radi, pa bi to vjerovatno pomogao nekome kome je ovo novina... treba valjda biti uporan .. : :sad:
Pokusaj navecer popiti oko dvije case donata, ili one MG Mivela vode, trebalo bi da ti pomogne kroz par sati. :)
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#11391 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

papirica wrote:Mozete li podijeliti svoja iskustva i vezi tvrde stolice u trudnoci. Uvijek sam imala problema s tim ali ovo sada je bas grozno, izostaje mi stolica po nekoliko dana i tvrda je, jedem sve sto podstice stolicu i vodim racuna oko toga ali dzaba. Ima li neko da je pio nesto, tablete, sirup neki, ljekaru sam narucena tek za dvadest dana i ne znam kako cu cekati do tada da cujem njegovo misljenje, jer mi je bas grozno. Bila bih zahvalna na odgovorima :?
Imala sam isti problem u trudnoci i nazalost nisam nista poduzela pa sad i 10 mjeseci nakon poroda imam problema s hemoroidima koje sam dobila u trudnoci, tako da je vrlo vazno to rijesiti na vrijeme. Psilijum je zakon i moze se uzimati u trudnoci (1 mala kasika u casi vode se razmuti), nekima funkcionise za par sati, meni licno naredno jutro, kad sam se porodila to mi je bio spas, u biljnoj apoteci kod Katedrale uzimam.
funeral blues
Posts: 1763
Joined: 08/02/2011 11:15

#11392 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by funeral blues »

Imam spisak dežura na GAK-u za ovaj mjesec i htjela bih kod određenog doktora otići, jer sam pri kraju i ginekolog me uputio gore na pregled. Imam uputnicu. Ne htjede me naručiti telefonom, "to morate lično s doktorom dogovoriti" šta god im to značilo.
Kako ide to gore?
Da odem taj dan kad je taj dr dežurni i čekam ili?
funky_baby
Posts: 260
Joined: 27/04/2007 20:38
Location: sous le ciel...

#11393 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by funky_baby »

ako mozes naci broj tel tog doktora, bilo bi dobro da mu se javis da ces doci.
ukoliko ne mozes, otiđi i sacekaj ga, vrte se oni svakako stalno gore. pretpostavljam da ces raditi i ctg, pa ces svakako morati malo sacekati.
funeral blues
Posts: 1763
Joined: 08/02/2011 11:15

#11394 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by funeral blues »

Hvala ti :)
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#11395 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kredenac-ac »

Ima li neko svjez sa otvaranjem porodiljnog da pojasni rokove i proceduru? Moze li od dana poroda ili mora mjesec prije. Gdje se dobiju i nose papiri itd
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#11396 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by male_okice »

U Rs-u ti je ovako: Porodiljno ti otvaraju 28 dana pred termin. Tj kad udjes u 9 mj trudnoce. I taj period ti se racuna u onu god dana porodiljskog i ti pocinjes raditi kad beba napuni 11 mj.
Postupak je da sa nalazom ginekologa ides porodicnom koji ti otvara bolovanje i pripremi ostalu dokumentaciju za komisiju. Zatim dobijes termin kad zasjeda komisija i dobijes od njih potvrdu o bolovanju. To je vise formalnost jer svako bolovanje preko 40 dana odobrava komisija a kad si trudan to se vidi jel. Poslije svaki mjesec dostavljas doznake o bolovanju poslodavcu.
Ovdje jedino sto mozes jeste iskombinovati sebi npr tvoj godisnji pa budes taj 9mjesec na godisnjem i onda odes na porodiljsko.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5571
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#11397 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by azurna_obala »

kredenac-ac wrote:Ima li neko svjez sa otvaranjem porodiljnog da pojasni rokove i proceduru? Moze li od dana poroda ili mora mjesec prije. Gdje se dobiju i nose papiri itd

Ja sam otvorila bolovanje kad sam se porodila prošle godine.
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#11398 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kredenac-ac »

Hvala puno. Zanima me da li se tih 28 dana prije poroda mora uzeti ili moze i s danom poroda. Neki kazu da ako je koristeno trudnicko mora 28 dana prije, a neko se dogovori s doktorom...
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#11399 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

kredenac-ac wrote:Hvala puno. Zanima me da li se tih 28 dana prije poroda mora uzeti ili moze i s danom poroda. Neki kazu da ako je koristeno trudnicko mora 28 dana prije, a neko se dogovori s doktorom...
ako je koristeno bolovanje zbog komplikacija u trudnoci, onda se porodiljsko odsustvo otvara 28 dana prije termina

ako trudnica radi, u teoriji moze s posla na porod :)
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#11400 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by kredenac-ac »

wewa wrote:
kredenac-ac wrote:Hvala puno. Zanima me da li se tih 28 dana prije poroda mora uzeti ili moze i s danom poroda. Neki kazu da ako je koristeno trudnicko mora 28 dana prije, a neko se dogovori s doktorom...
ako je koristeno bolovanje zbog komplikacija u trudnoci, onda se porodiljsko odsustvo otvara 28 dana prije termina

ako trudnica radi, u teoriji moze s posla na porod :)
Hvala puno!
Post Reply