Trpljenje - patnja - križ

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Musafir
Posts: 102
Joined: 01/04/2004 04:02

#76

Post by Musafir »

Nigdje ni u jednoj knjizi nije spomenuto da su Musa a s. ( Mir nad njim), Isa a s. (Mir nad njim) ili Muhamed a s. (Mir nad njim), stvorili nebesa, zemlju i sve sta postoji. Allah je taj koji stvara. Molitve nase upucukemo samo nasem Gospodaru, stvaralac vidljivog i nevidlivog.




U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!



Sura 112 Al-Ihlas -- Iskrenost



1. Reci: "On je Allah - Jedan!

2. Allah je Utočište svakom!

3. Nije rodio i rođen nije,

4. i niko Mu ravan nije!"




SURA:5 EL-MA’IDA * TRPEZA


110. Kad Allah rekne: "O Isa sine Merjemin! Sjeti se blagodati Moje prema tebi i majci tvojoj. Kad sam te ojačao Ruhul-kudusom, govorio si s ljudima u bešici i sredovječan; i kad sam te poučio Knjizi i mudrosti i Tewratu i Indžilu; i kad si napravio od gline (nešto) kao lik ptice s dozvolom Mojom, pa si puhnuo u nju, te je bila ptica s dozvolom Mojom; i izliječio slijepca i gubavca s dozvolom Mojom; i kad si dizao mrtve s dozvolom Mojom; i kad sam odvratio od tebe sinove Israilove, kad si im došao sa dokazima jasnim, pa su rekli oni od njih koji nisu vjerovali: "Ovo je samo sihr očiti,"




SURA:59 EL-HAŠR * PROGONSTVO (Medina, 24 ajeta)


22. On je Allah, Koji je - nema boga osim Njega - Znalac nevidljivog i vidljivog. On je Milostivi, Milosrdni.



SURA:28 EL-KASAS * KAZIVANJE


68. A Gospodar tvoj stvara šta hoće i odabire! Nema za njih izbora! Slava Allahu, i Uzvišen neka je nad onim šta pridružuju!




SURA:13 ER-RA’D * GROM


16. Reci: "Ko je Gospodar nebesa i Zemlje?" Reci: "Allah!" Reci: "Pa zar uzimate mimo Njega zaštitnike, (koji) neće vladati za duše svoje korišću, niti štetom?" Reci: "Da li je jednak slijepac i onaj koji vidi? Ili, da li su jednake tmine i svjetlost?" Zar su načinili Allahu ortake (koji) stvaraju slično stvaranju Njegovom, pa im stvaranje izgleda nalik?" Reci: "Allah je Stvoritelj svake stvari, a On je Jedini, Onaj koji potčinjava."




SURA:30 ER-RUM * BIZANTINCI (Mekka, 60 ajeta)


11. Allah je počeo stvaranje, zatim ga ponavlja, potom ćete Njemu biti vraćeni.
22. I od znakova Njegovih je stvaranje nebesa i Zemlje, i različitost jezika vaših i boja vaših. Uistinu, u tome su znaci za učene!
27. I On je Taj koji počinje stvaranje, zatim ga ponavlja, a to je Njemu lakše. I Njegov primjer je najuzvišeniji na nebesima i Zemlji, a On je Moćni, Mudri.
30. Zato stani licem svojim vjeri pravoj, fitretu Allahovom, onom po kojem je stvorio ljude. Nema promjene stvaranja Allahovog. To je vjera prava, ali većina ljudi ne zna.
54. Allah je Taj koji vas je stvorio od slabog, zatim je poslije slabosti snagu načinio, potom je poslije snage slabost načinio i sijedu kosu. Stvara šta hoće, a On je Znalac, Moćni.




SURA:39 EZ-ZUMER * SKUPINE


4. Da je Allah želio da uzme dijete, sigurno bi od onog šta stvara izabrao šta hoće. Slava neka je Njemu! On, Allah, je Jedini, Nesavladivi!
6. Stvorio vas je od duše jedne, zatim je od nje načinio paricu njenu. I spustio vam je od stoke osam parova. Stvara vas u utrobama majki vaših, stvaranjem iza stvaranja, u tri tmine. To je Allah, Gospodar vaš!, Njegova je vlast. Nema boga osim Njega, pa kud se odvraćate?




SURA:2 EL-BEKARA * KRAVA


26. Uistinu! Allah se ne stidi da navede primjer (kao) što je komarac, te ono što je iznad njega. Pa što se tiče onih koji vjeruju, ta znaju da je to Istina od Gospodara njihovog; a što se tiče onih koji ne vjeruju pa govore: "Šta želi Allah ovim primjerom?" - zavodi njime mnoge i upućuje njime mnoge. A ne zavodi njime, izuzev grješnike




SURA:4 EN-NISA’ * ŽENE (Medina, 176 ajeta)


171. O sljedbenici Knjige! Ne pretjerujte u vjeri vašoj i govorite o Allahu jedino istinu. Mesih, Isa, sin Merjemin, samo je poslanik Allahov i Riječ Njegova koju je uputio Merjemi - i Duh od Njega. Zato vjerujte u Allaha i poslanike Njegove. I ne recite: "Trojica!" - prestanite, bolje je za vas! Samo je Allah Bog, Jedini! Slava neka je Njemu - da On ima dijete!!! Njegovo je šta je na nebesima i šta je na Zemlji; a dovoljan je Allah Zaštitnik.
smock
Posts: 5
Joined: 16/07/2004 15:37
Location: sarajevo

#77

Post by smock »

Posto sam novi na forumu a vidim da ovi prosvijetitelji kriju guzove iza knjiga pa nam pokusavaju objasniti u kojoj smo zabludi.,molim da me malo poduce Ako bi se malo ostavili knjiga nebi lose bilo,kontam malo prakse ,a ta je Bosna.Bogami su nam dobro objasnili pa bi zelio da ih nekako opravdas.
Jonatan
Posts: 246
Joined: 25/10/2003 00:00
Contact:

#78

Post by Jonatan »

smock wrote:Ako bi se malo ostavili knjiga nebi lose bilo
Ostavim se ja kolega Knjige svaki dan (osim nedjelje) od 06:00h do 16:30h i prihvatim se ugrađivanja klima uređaja, a nakon svega toga nađem malo hrane i za dušu svoju ;-)
smock
Posts: 5
Joined: 16/07/2004 15:37
Location: sarajevo

#79

Post by smock »

pa dobra ti furka!
Jonatan
Posts: 246
Joined: 25/10/2003 00:00
Contact:

#80

Post by Jonatan »

smock wrote:pa dobra ti furka!
A moraš se nečim baviti u životu :D
Post Reply