Troskovi vodjenja obrta

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Miger95
Posts: 12
Joined: 17/02/2015 08:35

#1 Troskovi vodjenja obrta

Post by Miger95 »

Pozdrav raja
Trazio sam po forumu ali nigdje nisam nasao koliki su mjesecni troskovi vodjenja obrta.

Stvar je slijedeca. Imam manju farmu koka nosilja pa bih htio da otvorim obrt zbog staza. Nasao sam koliki su troskovi prilikom pokretanja obrta ali me zanima koliki su mjesecni troskovi odrzavanja obrta? Kakvih obaveza imam prema drzavi?
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#3 Re: Troskovi vodjenja obrta

Post by Nadzorna_ploca »

U zavisnosti od obima posla da li ces biti u sistemu pdva. Ali cisto sumnjam.
Ako zaposlis radnika moras mu pustati doprinose i platu. Isto vrijedi i za tebe ali ti sebi ne pustas platu nego samo doprinose. U okviru plate ide i porez na dohodak zavisi kako bi se orijentisao. Porez na dobit ali tu imas olaksice pogotovo kad otvaras firmu na pocetku.
testni_akaunt
Posts: 677
Joined: 26/06/2013 08:44

#4 Re: Troskovi vodjenja obrta

Post by testni_akaunt »

1. Fiskalna kasa (kupovina, servis i mjesecno telecomu)
2. Isticanje firme, godisnja taksa
3. Zdravstveno i peny
4. Banka
5. Porez na kraju godine
Miger95
Posts: 12
Joined: 17/02/2015 08:35

#5 Re: Troskovi vodjenja obrta

Post by Miger95 »

Nadzorna_ploca wrote:U zavisnosti od obima posla da li ces biti u sistemu pdva. Ali cisto sumnjam.
Ako zaposlis radnika moras mu pustati doprinose i platu. Isto vrijedi i za tebe ali ti sebi ne pustas platu nego samo doprinose. U okviru plate ide i porez na dohodak zavisi kako bi se orijentisao. Porez na dobit ali tu imas olaksice pogotovo kad otvaras firmu na pocetku.

Radim samo ja nema potrebe za radnikom sad za sad.
Znaci ne ide porez za doprinose?
testni_akaunt
Posts: 677
Joined: 26/06/2013 08:44

#6 Re: Troskovi vodjenja obrta

Post by testni_akaunt »

Kakav porez na doprinose?

Ako ti je to jedini posao, moras se prijaviti na zdrastveno i penziono osiguranje.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#7 Re: Troskovi vodjenja obrta

Post by Puf »

Miger95 wrote:
Nadzorna_ploca wrote:U zavisnosti od obima posla da li ces biti u sistemu pdva. Ali cisto sumnjam.
Ako zaposlis radnika moras mu pustati doprinose i platu. Isto vrijedi i za tebe ali ti sebi ne pustas platu nego samo doprinose. U okviru plate ide i porez na dohodak zavisi kako bi se orijentisao. Porez na dobit ali tu imas olaksice pogotovo kad otvaras firmu na pocetku.

Radim samo ja nema potrebe za radnikom sad za sad.
Znaci ne ide porez za doprinose?
:shock: , jako konkretno, jasno i dobro formulisano pitanje.
Ci-Nick
Posts: 5173
Joined: 15/03/2015 17:38

#8 Re: Troskovi vodjenja obrta

Post by Ci-Nick »

Miger95 wrote:
Nadzorna_ploca wrote:U zavisnosti od obima posla da li ces biti u sistemu pdva. Ali cisto sumnjam.
Ako zaposlis radnika moras mu pustati doprinose i platu. Isto vrijedi i za tebe ali ti sebi ne pustas platu nego samo doprinose. U okviru plate ide i porez na dohodak zavisi kako bi se orijentisao. Porez na dobit ali tu imas olaksice pogotovo kad otvaras firmu na pocetku.

Radim samo ja nema potrebe za radnikom sad za sad.
Znaci ne ide porez za doprinose?
Potraži čovjeka ekonomske struke, plati mu da ti objasni osnovne ekonomske pojmove, da ti objasni kako ćeš voditi evidenciju prihoda i rashoda.
Čisto da znaš koliko te košta jedno proizvedeno jaje i po kojoj cijeni ti se isplati prodavati.
Da sračunate da li tvoja proizvodnja može pokriti troškove doprinosa i poreza. Da li ti se isplati.
User avatar
decko_sa_kovaca
Posts: 2962
Joined: 09/11/2014 18:28

#9 Re: Troskovi vodjenja obrta

Post by decko_sa_kovaca »

Miger95 wrote:Pozdrav raja
Trazio sam po forumu ali nigdje nisam nasao koliki su mjesecni troskovi vodjenja obrta.

Stvar je slijedeca. Imam manju farmu koka nosilja pa bih htio da otvorim obrt zbog staza. Nasao sam koliki su troskovi prilikom pokretanja obrta ali me zanima koliki su mjesecni troskovi odrzavanja obrta? Kakvih obaveza imam prema drzavi?
Ja s nosim te troskove sacu ti reci sve.
Oni ti obracunaju osnovicu na osnovu zanimanja al sve je to u 50 maraka. Meni je osnovica 830 maraka na osnovu toga meni su mjesecni doprinosi 366 maraka
Kasa 9,60
Banka 15 + svaka uplatnica 1 km ,a imas ih oko 15
Kasa ti je 600 maraka al to je jednom
Na godisnjem nivou imas knjige moje su 260 km
Imas taksu na reklamu ja placam 30 km
Imas servis kase 58 km
Imas porez od 10% na ostvarenu dobit
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#10 Re: Troskovi vodjenja obrta

Post by Tabijat »

decko_sa_kovaca wrote:
Miger95 wrote:Pozdrav raja
Trazio sam po forumu ali nigdje nisam nasao koliki su mjesecni troskovi vodjenja obrta.

Stvar je slijedeca. Imam manju farmu koka nosilja pa bih htio da otvorim obrt zbog staza. Nasao sam koliki su troskovi prilikom pokretanja obrta ali me zanima koliki su mjesecni troskovi odrzavanja obrta? Kakvih obaveza imam prema drzavi?
Ja s nosim te troskove sacu ti reci sve.
Oni ti obracunaju osnovicu na osnovu zanimanja al sve je to u 50 maraka. Meni je osnovica 830 maraka na osnovu toga meni su mjesecni doprinosi 366 maraka
Kasa 9,60
Banka 15 + svaka uplatnica 1 km ,a imas ih oko 15
Kasa ti je 600 maraka al to je jednom
Na godisnjem nivou imas knjige moje su 260 km
Imas taksu na reklamu ja placam 30 km
Imas servis kase 58 km
Imas porez od 10% na ostvarenu dobit

A ako već imaš posao? Informacije dobijam oprečne, da li u obrtu MORA neko biti zaposlen (pa zato osnovica, doprinosi itd) ili ne mora (dodatna djelatnost - valjda je to to?). I mene ovo interesuje detaljno. Zapravo bi ja formulisala, kako freelancer moze izdati račun za svoju uslugu, a da nije ugovor o djelu (ili autorskom djelu).
User avatar
decko_sa_kovaca
Posts: 2962
Joined: 09/11/2014 18:28

#11 Re: Troskovi vodjenja obrta

Post by decko_sa_kovaca »

Tabijat wrote:
decko_sa_kovaca wrote:
Miger95 wrote:Pozdrav raja
Trazio sam po forumu ali nigdje nisam nasao koliki su mjesecni troskovi vodjenja obrta.

Stvar je slijedeca. Imam manju farmu koka nosilja pa bih htio da otvorim obrt zbog staza. Nasao sam koliki su troskovi prilikom pokretanja obrta ali me zanima koliki su mjesecni troskovi odrzavanja obrta? Kakvih obaveza imam prema drzavi?
Ja s nosim te troskove sacu ti reci sve.
Oni ti obracunaju osnovicu na osnovu zanimanja al sve je to u 50 maraka. Meni je osnovica 830 maraka na osnovu toga meni su mjesecni doprinosi 366 maraka
Kasa 9,60
Banka 15 + svaka uplatnica 1 km ,a imas ih oko 15
Kasa ti je 600 maraka al to je jednom
Na godisnjem nivou imas knjige moje su 260 km
Imas taksu na reklamu ja placam 30 km
Imas servis kase 58 km
Imas porez od 10% na ostvarenu dobit

A ako već imaš posao? Informacije dobijam oprečne, da li u obrtu MORA neko biti zaposlen (pa zato osnovica, doprinosi itd) ili ne mora (dodatna djelatnost - valjda je to to?). I mene ovo interesuje detaljno. Zapravo bi ja formulisala, kako freelancer moze izdati račun za svoju uslugu, a da nije ugovor o djelu (ili autorskom djelu).
Ne moras imati uposlene radnike. Meni nije dodatna djelatnost i nemoj mislit da sam neki strucnjak oko toga ja samo znam za sta meni uzimaju pare pa ako neko zeli da zapocne neki poso mogu mu reci koji su mu obavezujuci troskovi i mozda jos po nesto
Tabijat
Posts: 1277
Joined: 25/12/2013 15:29

#12 Re: Troskovi vodjenja obrta

Post by Tabijat »

Pa koji su onda troškovi ako nemaš uposlene radnike, a nisi ni ti uposlen u tom obrtu, tj nije ti primarna djelatnost?
User avatar
decko_sa_kovaca
Posts: 2962
Joined: 09/11/2014 18:28

#13 Re: Troskovi vodjenja obrta

Post by decko_sa_kovaca »

Ne znam za te dodatne djelatnosti jer je meni ovo primarna djelatnost mozda je isto. Ja sam gore naveo troskove bez radnika za radnike imas na minimalnu platu od 425 maraka doprinose 266 maraka plus 20-30 maraka na uplatnice.
Miger95
Posts: 12
Joined: 17/02/2015 08:35

#14 Re: Troskovi vodjenja obrta

Post by Miger95 »

Samo da javim registrovao sam obrt i troskovi koje imam su cc160 KM mjesecno. Uz troskove otvaranja obrta okvirno oko 100KM.
testni_akaunt
Posts: 677
Joined: 26/06/2013 08:44

#15 Re: Troskovi vodjenja obrta

Post by testni_akaunt »

Fali ti fiskalna kasa u toj priči
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#16 Re: Troskovi vodjenja obrta

Post by aldm »

Pozdrav,

Necete mi zamjeriti nadam se na duplom pitanju (na 2 teme) :) . Planiram u narednom periodu pokrenuti obrt. Djelatnost: IT (programiranje). Ocekivani mjesecni doprinos novca je preko 2400 KM.

Kako novih zakon o prihodima utice na obrte? Da li i za njih vazi da ce se doprinosi placati 32% na ukupno kolicinu novca i porez od 13%, kao i za freelancere? Ako ima neko ko je pravnik, link na nacrt Zakona koji regulira ovo pitanje bi vise nego dobrodosao. Pokusao sam naci tekst Zakona na internetu, ali nalazim samo onaj od 2018, ne znam je li to to...

Hvala unaprijed,

:sax:
sahbazzz
Posts: 321
Joined: 19/07/2020 12:27

#17 Re: Troskovi vodjenja obrta

Post by sahbazzz »

aldm wrote: 19/11/2021 13:19 Pozdrav,

Necete mi zamjeriti nadam se na duplom pitanju (na 2 teme) :) . Planiram u narednom periodu pokrenuti obrt. Djelatnost: IT (programiranje). Ocekivani mjesecni doprinos novca je preko 2400 KM.

Kako novih zakon o prihodima utice na obrte? Da li i za njih vazi da ce se doprinosi placati 32% na ukupno kolicinu novca i porez od 13%, kao i za freelancere? Ako ima neko ko je pravnik, link na nacrt Zakona koji regulira ovo pitanje bi vise nego dobrodosao. Pokusao sam naci tekst Zakona na internetu, ali nalazim samo onaj od 2018, ne znam je li to to...

Hvala unaprijed,

:sax:
Novi zakon utice na obrtnike kao i na svakoga, znaci ako povecaju porez i ti ces ga morati placati. Sto se tice doprinosa ti ces placati cca 670KM, vjerovatno ce te smjestit u onu "najskuplju" kategoriju gdje je osnovica oko 1600KM (ako dohodak planiras voditi kroz poslovne knjige naravno). Potencijalno ce doci do smanjenja ovih doprinosa na ovu cifru 32% sto si pomenuo, ali kad ce to biti ko zna. U tom slucaju ce se i porez na dohodak povecati sa 10% na 13% sto bi trebalo biti povoljnije kad se sve sabere i oduzme.
User avatar
ElRe
Posts: 10796
Joined: 12/12/2011 11:28

#18 Re: Troskovi vodjenja obrta

Post by ElRe »

Da li u FBiH stranac sa privremenim boravkom može otvoriti obrt koji će se baviti uvozom određenog tipa robe i maliprodajom?
User avatar
_Reds_
Posts: 9352
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#19 Re: Troskovi vodjenja obrta

Post by _Reds_ »

Koliko znam obrt kod nas ne može uvoziti. Nešto su govorili da će to izmjeniti, ali ja ne znam da je izmjenjeno.
User avatar
ElRe
Posts: 10796
Joined: 12/12/2011 11:28

#20 Re: Troskovi vodjenja obrta

Post by ElRe »

_Reds_ wrote: 29/11/2021 08:50 Koliko znam obrt kod nas ne može uvoziti. Nešto su govorili da će to izmjeniti, ali ja ne znam da je izmjenjeno.
Može, uz registraciju kod UIO da se dobije carinski broj.
aldm
Posts: 258
Joined: 21/08/2008 22:17

#21 Re: Troskovi vodjenja obrta

Post by aldm »

Hvala lijepo.

Koliko traje procedura otvaranja obrta, od dana kas se preda u Opstinu?

U Opstini se ceka do 7 dana kako mi rekose. A onda bi trebalo u poreznu. Koliko se ceka porezna da to zavrsi? I jel ima jos neko cekanje poslije porezne, osim ono na banku dok se otvori devizni racun?
sahbazzz wrote: 19/11/2021 15:17
aldm wrote: 19/11/2021 13:19 Pozdrav,

Necete mi zamjeriti nadam se na duplom pitanju (na 2 teme) :) . Planiram u narednom periodu pokrenuti obrt. Djelatnost: IT (programiranje). Ocekivani mjesecni doprinos novca je preko 2400 KM.

Kako novih zakon o prihodima utice na obrte? Da li i za njih vazi da ce se doprinosi placati 32% na ukupno kolicinu novca i porez od 13%, kao i za freelancere? Ako ima neko ko je pravnik, link na nacrt Zakona koji regulira ovo pitanje bi vise nego dobrodosao. Pokusao sam naci tekst Zakona na internetu, ali nalazim samo onaj od 2018, ne znam je li to to...

Hvala unaprijed,

:sax:
Novi zakon utice na obrtnike kao i na svakoga, znaci ako povecaju porez i ti ces ga morati placati. Sto se tice doprinosa ti ces placati cca 670KM, vjerovatno ce te smjestit u onu "najskuplju" kategoriju gdje je osnovica oko 1600KM (ako dohodak planiras voditi kroz poslovne knjige naravno). Potencijalno ce doci do smanjenja ovih doprinosa na ovu cifru 32% sto si pomenuo, ali kad ce to biti ko zna. U tom slucaju ce se i porez na dohodak povecati sa 10% na 13% sto bi trebalo biti povoljnije kad se sve sabere i oduzme.
sahbazzz
Posts: 321
Joined: 19/07/2020 12:27

#22 Re: Troskovi vodjenja obrta

Post by sahbazzz »

Zavisi od opcine, ali generalno, do 7 dana se ceka rjesenje. Nakon toga izradis pecat i sa njim trebas ici u poreznu upravu po ID broj.
To ce biti gotovo za dan, dva, tri, opet zavisi od posla koliko imaju ( :-) ). Onda ides u zavod za statistiku FBiH da te razvrstaju po djelatnostima, to bude isti dan gotovo ili mozda iduceg dana. Na kraju ide banka, ja sam poprilicno cekao da sve odradim sa bankom, ne znam kako ces ti proci ali eto, cini mi se da sam 7 dana cekao dok se sve zavrsi, hrpa papira za potpisat, e-bankarstvo itd.
U medjuvremenu dok to radis, mozes otici i zavrsiti sve sa knjigovodstvom, ukoliko neces sam da vodis knjge, sto ne preporucujem ako ne znam bas dobro. Sve u svemu rekao bih od dvije do 3 sedmice sve potraje, nije nesto puno.

I da, na kraju trebas fiskalizaciju odradit, ali ti mozes raditi vec kad dobijes ID broj cini mi se.
Post Reply