Troskovi gradnje kuce u Sarajevu

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ljevoruki
Posts: 4753
Joined: 20/05/2011 22:49

#1 Troskovi gradnje kuce u Sarajevu

Post by ljevoruki »

Mislim da je bila slicna tema ali ne mogu je naci.


Zanima me sljedece:

- Koliko bi kostalo rusenje stare kuce i pravljenja nove kuce u Sarajevu? U pitanju je kuca 10 x10, prizemlje i sprat, mozda i potkrovlje u maloj uskoj ulici.

- Da li se i to racuna po m2 kao za kupovinu stana ili je neka druga racunica u pitanju?

- Ako kuca koja se rusi ima sve uredne papire treba li mi nova gradjevinska dozvola ako bi nova kuca bila istih dimenzija?

- Sta bi bilo bolje, unajmiti gradjevinsku firmu ili invidiualno majstore za svaku fazu gradnje?

Ako neko ima iskustva bio bih zahvalan na savjetima.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#2 Re: Troskovi gradnje kuce u Sarajevu

Post by zijancer »

Građevinska cijena izgradnje ti je cca. 1.300 - 1.400 KM/m2 neto površine, za rušenje bi trebalo da je manja, ali ne znam pouzdano pa da ne nagađam.

Za bilo kakvu novu izgradnju treba i nova građevinska, dok recimo za krečenje i izmjenu oluka i tako
te sitnice na starom objektu ne treba.

Ako kuća ima sve uredne papire, odnosno ako je izgrađena sa odobrenjem, kod novog odobrenja za građenje,
prilikom obračuna naknada (uređenje, renta, sklonište) odbijaju ti uknjiženu kvadraturu i plaćaš samo za eventualne
nove kvadrate koji se pojave.

Firme će te oguliti, a pojedinačni fazeri raspametiti, to moraš sam promozgati (ako si neiskusan idi na varijantu sa firmom ali angažuj
kakav nadzor da to pretambura - najbolje građevinac stare škole u penziji) :P

I ne zaboravi najvažnije prije upuštanja u cijelu priču, a to je da provjeriš da li je taj tvoj objekat uopšte predviđen za zadržavanje na tom mjestu. Od toga ti otprilike sve zavisi. Ne mora biti loša vijest, nekada se desi da je planiran i veći objekat, ali nemoj zbog toga silovati arhitektu da siluje parcelu. Stay normal.
User avatar
ljevoruki
Posts: 4753
Joined: 20/05/2011 22:49

#3 Re: Troskovi gradnje kuce u Sarajevu

Post by ljevoruki »

zijancer wrote: 29/06/2020 16:08 Građevinska cijena izgradnje ti je cca. 1.300 - 1.400 KM/m2 neto površine, za rušenje bi trebalo da je manja, ali ne znam pouzdano pa da ne nagađam.

Za bilo kakvu novu izgradnju treba i nova građevinska, dok recimo za krečenje i izmjenu oluka i tako
te sitnice na starom objektu ne treba.

Ako kuća ima sve uredne papire, odnosno ako je izgrađena sa odobrenjem, kod novog odobrenja za građenje,
prilikom obračuna naknada (uređenje, renta, sklonište) odbijaju ti uknjiženu kvadraturu i plaćaš samo za eventualne
nove kvadrate koji se pojave.

Firme će te oguliti, a pojedinačni fazeri raspametiti, to moraš sam promozgati (ako si neiskusan idi na varijantu sa firmom ali angažuj
kakav nadzor da to pretambura - najbolje građevinac stare škole u penziji) :P

I ne zaboravi najvažnije prije upuštanja u cijelu priču, a to je da provjeriš da li je taj tvoj objekat uopšte predviđen za zadržavanje na tom mjestu. Od toga ti otprilike sve zavisi. Ne mora biti loša vijest, nekada se desi da je planiran i veći objekat, ali nemoj zbog toga silovati arhitektu da siluje parcelu. Stay normal.
Hvala na odgovoru zijanceru jedan :D :thumbup:

Mozes li mi molim te objasniti sta znaci “neto povrsine” i sta je uracunato u 1,300-1,400 km/m2?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40719
Joined: 29/06/2011 23:39

#4 Re: Troskovi gradnje kuce u Sarajevu

Post by dječak sa šibicama »

Ako hoces kljuc u ruke, skuplje je.

Kako god okrenes, nemoguce ti je reci tacnu cifru.

Mi smo prije nekih 15 godina na temeljima stare kuce 8x8 metara, napravili sprat, staru kucu tj prizemlje renovirali totalno, stavili novi krov na dvije vode, dogradili stepeniste, fasada nova itd itd, stolarija, centralno grijanje... nema tu racunice prijatelju, samo cifre lete, procjena je da smo ulupali sigurno do 100 hiljada dok se to sve uradilo. Trebalo je renovirati stari donji sprat, a opet je jeftinije od rusenja i gradnje novog. Mada, da smo rusili sve, vjerovatno bi imali pomicanje dva tri metra lijevo desno sto se tice temelja i dobilo bi se neko efikasnije rjesenje ali skuplje je.

Samo primjer centralno grijanje, dobijes cijenu bojlera, instalacija i radijatora recimo 5-6-7 hiljada na jednom spratu, ali kad monter krene sa poslom svaki dan ti naruci nove ventile, ne valja ovaj daj novi, daj cijevi po podu ovako, daj onako. Tu se izvuce dodatnih par stotina km. Onda ide estrih, daj ovako daj onako, uvijek nesto novo. Sa majstorima je tako, svaki dan ides kupovati nesto.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#5 Re: Troskovi gradnje kuce u Sarajevu

Post by allem_77 »

ljevoruki wrote: 29/06/2020 15:41 Mislim da je bila slicna tema ali ne mogu je naci.


Zanima me sljedece:

- Koliko bi kostalo rusenje stare kuce i pravljenja nove kuce u Sarajevu? U pitanju je kuca 10 x10, prizemlje i sprat, mozda i potkrovlje u maloj uskoj ulici.

- Da li se i to racuna po m2 kao za kupovinu stana ili je neka druga racunica u pitanju?

- Ako kuca koja se rusi ima sve uredne papire treba li mi nova gradjevinska dozvola ako bi nova kuca bila istih dimenzija?

- Sta bi bilo bolje, unajmiti gradjevinsku firmu ili invidiualno majstore za svaku fazu gradnje?

Ako neko ima iskustva bio bih zahvalan na savjetima.
koliko-kosta-izgradnja-kuce-t108848.html
User avatar
kabal1337
Posts: 8067
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#6 Re: Troskovi gradnje kuce u Sarajevu

Post by kabal1337 »

Napravi je od siporeksa
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#7 Re: Troskovi gradnje kuce u Sarajevu

Post by PRO165 »

Da ne ulazim u preveliku raspravu, moji su gradili kuću u zadnje tri godine. Neki dan su finalno postavili fasadu. Kada se nađu pravi timovi i dovoljno involvira, gradnja nije 1400/m2, nego pola od toga. A da je moglo i 2000/m2, moglo j,e pri ćemo mislim na isti kvalitet.
Dakle ne žuri nego zovni više ljudi i pogledaj više opcija pa ćeš vidjeti da su rasponi cijena više od 2:1.
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#8 Re: Troskovi gradnje kuce u Sarajevu

Post by starii »

nemoj samo da ti rade firme iz sarajeva, jer je ona daleko skuplje, raspitaj se o firmama iz manjih mjesta a da su dobre...
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#9 Re: Troskovi gradnje kuce u Sarajevu

Post by zijancer »

ljevoruki, neto se odnosi na korisnu površinu - bez zidova, recimo ta tvoja postojeća kuća u osnovi ima 10 x 10 m što znači da bruto površina etaže iznosi 100 m2, dok je neto otprilike za 20% manja, odnosno oko 80 m2. Ali da ne zbunjujem, u projektu i kod bilo kakve kupovine stana je uvijek iskazana korisna/neto površina.
U tu cijenu od 1.300-1.400 KM ulaze svi radovi (od zemljanih do zanatskih i instalaterskih ) prikazana je u predmjeru i predračunu radova iz glavnog projekta, a taj projekat sadrži sve faze od arhitekture do elektroinstalacija. Ustvari ne samo da sadrži sve faze, nego vrstu, broj i cijenu potrebnih cijevi, ventila, cigle, prozora, armature, betona, prekidača, koji se ugrađuju, tako da nema od čibuka.
Dječače sa šibicama, dobro ste to pregurali :-D

PRO165 je u pravu, ovo je okvirna cijena koja može ići dosta niže ako se radi u vlastitoj režiji, ali u svakom slučaju ne bi smjela ići više od 1.400 osim ako se ugrađuje neka bijesna oprema (zanatski radovi najviše variraju u cijeni).

Edit:
- u cijenu izgradnje je uključen dovoz i ugradnja/ruke
- rušenje objekta bi trebalo biti max. oko 100KM/m2 sa uključenim odvozom na deponiju
Last edited by zijancer on 01/07/2020 08:36, edited 3 times in total.
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#10 Re: Troskovi gradnje kuce u Sarajevu

Post by gidra »

kabal1337 wrote: 29/06/2020 22:25 Napravi je od siporeksa
siporeks skuplji od betonskog i ciglenog bloka, plus ljepilo za siporeks isto tako puno skuplje od malte, u konačnici bi to bilo haman pa i duplo više para u odnosu na zidanje blokom.
najbolja kombinacija gradnje za naše podneblje je betonski pa cigleni. To jeste sa zemlje (mrtve ploče) krenuti betonskim blokom, naravno sa prekidom sa lepenkom (zbog vode i vlage), i onda od prvog sprata krenuti sa ciglenim.
User avatar
kabal1337
Posts: 8067
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#11 Re: Troskovi gradnje kuce u Sarajevu

Post by kabal1337 »

Naravno da je skuplje. Skupa je i kamena vuna ali je najbolja. Jos da ne pricamo kolika je usteda na finim radovima. Jos dobija bolju izolaciju, ako nece da mu je kuca bunker tokom nekog rata.
User avatar
ljevoruki
Posts: 4753
Joined: 20/05/2011 22:49

#12 Re: Troskovi gradnje kuce u Sarajevu

Post by ljevoruki »

Hvala dobri ljudi na savjetima.
Vjecita dilema kuca ili stan, mislim da sam blizi gradnji kuce.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#13 Re: Troskovi gradnje kuce u Sarajevu

Post by Dope_Man »

To uopste ne bi trebalo da ti je dilema. Kuca je tvoja, imas nekakvu okucnicu pa makar bilo i dva kvadrata. Ne slusas kroz zidove, pod i plafon kako komsija tambura zenu il ljubavnicu, nit tebi poplavi soba kad komsiji pukne cijev.

Obicno je i sigurnije i bolje mjesto za podizanje djece. Jedina prednost stana koju ja mogu vidjeti je blizina gradu, ali to je sitnica, a koja opet sa sobom nosi potrebu da kupujes parking mjesto itd.m
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#14 Re: Troskovi gradnje kuce u Sarajevu

Post by bingov buraz »

Pripremi se za puno sijedih i nek ti je Manitu na pomoći.
silver_testelone
Posts: 116
Joined: 19/12/2013 15:24

#15 Re: Troskovi gradnje kuce u Sarajevu

Post by silver_testelone »

ljevoruki wrote: 30/06/2020 15:50 Hvala dobri ljudi na savjetima.
Vjecita dilema kuca ili stan, mislim da sam blizi gradnji kuce.
Jesi li napravio kuću?
Ako jesi, koliko je koštala izgradnja?
ibizza
Posts: 4577
Joined: 05/06/2008 00:46

#16 Re: Troskovi gradnje kuce u Sarajevu

Post by ibizza »

Brat digo ruke, otišao u Švabiju, kakva kuća u Sarajevu :D
User avatar
ljevoruki
Posts: 4753
Joined: 20/05/2011 22:49

#17 Re: Troskovi gradnje kuce u Sarajevu

Post by ljevoruki »

silver_testelone wrote: 15/02/2022 10:50
ljevoruki wrote: 30/06/2020 15:50 Hvala dobri ljudi na savjetima.
Vjecita dilema kuca ili stan, mislim da sam blizi gradnji kuce.
Jesi li napravio kuću?
Ako jesi, koliko je koštala izgradnja?
Nisam nigdje otisao, vratio se iz US prije godinu i pol.
Kupio stan, renovirao, lijepo mi je.
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#18 Re: Troskovi gradnje kuce u Sarajevu

Post by Truba »

ibizza wrote: 15/02/2022 11:55 Brat digo ruke, otišao u Švabiju, kakva kuća u Sarajevu :D
:mrgreen: pametan
što bi on gradio a neko da je ruši :arrow: :run:
Post Reply