Trojstvo

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

ebu_lejs
Posts: 77
Joined: 19/04/2004 19:49

#26

Post by ebu_lejs »

sta kazes na ovo

Luka 3:22 siđe na nj Duh Sveti u tjelesnom obličju, poput goluba, a glas se s neba zaori: "Ti si Sin moj, Ljubljeni! U tebi mi sva milina!" Zakonsko porijeklo Isusovo


ovdje s vidi da je duh sveti jedna osoba

a evo jos jedan primjer

djela apostolska: 13:2 Dok su jednom obavljali službu Božju i postili, reče Duh Sveti: "De mi odlučite Barnabu i Savla za djelo na koje sam ih pozvao."

jos jednom te pitam da li je sveti duh jedna osoba ili nije?
ebu_lejs
Posts: 77
Joined: 19/04/2004 19:49

#27

Post by ebu_lejs »

munafik
imaj malo sabura (strpljenja) i nemoj je izazivati pusti je ja sam vas pozvao da ljepo jedni prema drugima postupamo
a uzviseni Allah d.s voli one koji sabure pa saburaj iti
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#28

Post by sojka »

Chini mi se da dotichni gospodin ne trpi ....hriscanstvo, ali hajde..Poznati su mi vec ti ratoborni vjernici...ne chudi me..ne postoji nijedna sura u Kur`anu koja nije primjenjiva za Hriscane, kao ni obratno.

Ebu lejs..a shta on to ima trpiti u ovom sluchaju?Tudje misljenje, pa chak ni to, samo puko objashnjenje. Ja bih rekla da je to odraz neposhtovanja i nevaspitanosti.


Otac je obichno simbol za Boga,
sin za Isusa Hrista.


(Ja sam ateista.;))
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#29

Post by sojka »

A da ne zaboravim :)
Duh Sveti je glas bozhji..nije osoba..to je veza i povezanost sa Bogom.

Da interpretiram tu prichicu..nije sishao Bog u njega, vec se glas Bozhji kroz tijelo javio.

Rezume: Bog je jedno, ali u hriscanstvu se razlikuje izmedju Oca, kao kreatora, Sina- tijelo i Duha-glas presvete mudrosti.
ebu_lejs
Posts: 77
Joined: 19/04/2004 19:49

#30

Post by ebu_lejs »

sojka wrote:A da ne zaboravim :)
Duh Sveti je glas bozhji..nije osoba..to je veza i povezanost sa Bogom.

Da interpretiram tu prichicu..nije sishao Bog u njega, vec se glas Bozhji kroz tijelo javio.

Rezume: Bog je jedno, ali u hriscanstvu se razlikuje izmedju Oca, kao kreatora, Sina- tijelo i Duha-glas presvete mudrosti.
dobro
a de mi reci onda ako duh nema tjelo kako to da ovo evandjelje tvrdi da ima

Luka 3:22 siđe na nj Duh Sveti u tjelesnom obličju, poput goluba, a glas se s neba zaori: "Ti si Sin moj, Ljubljeni! U tebi mi sva milina!" Zakonsko porijeklo Isusovo

ovde striktno pise u tjelosnom oblicju poput goluba
a i u ovom slucaju glas sa neba dolazi a ne iz tjela njekog
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#31

Post by sojka »

Mislim da sam ti vec objasnila.Ne silazi sam Bog i ne utjelovljuje, nego Duh sveti ...dakle kroz Sveti Duh komuniciramo >>a glas se s neba zaori:<<

Da bi neshto pravilno interpretirali, moramo razmisliti malo o znachenju simbola-simbolika. Ni Kur´an, ni Bibiliju ne mozhesh uzimati doslovice tj. bukvalno.;)

Golub je simbol mira, cistoce(nevinosti), leta i poletnosti, ideja...

U tom kontextu ;)
ebu_lejs
Posts: 77
Joined: 19/04/2004 19:49

#32

Post by ebu_lejs »

sojka wrote:Mislim da sam ti vec objasnila.Ne silazi sam Bog i ne utjelovljuje, nego Duh sveti ...dakle kroz Sveti Duh komuniciramo >>a glas se s neba zaori:<<

Da bi neshto pravilno interpretirali, moramo razmisliti malo o znachenju simbola-simbolika. Ni Kur´an, ni Bibiliju ne mozhesh uzimati doslovice tj. bukvalno.;)

Golub je simbol mira, cistoce(nevinosti), leta i poletnosti, ideja...

U tom kontextu ;)
hahaha
znaci ti sade tvrdis da mi nemozemo bukvalno uzeti to onako kako to sade biblija opisiva
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#33

Post by sojka »

Zar i Kur`an mozhesh ? Zbog tog uzimanja doslovice i nerazumijevanja nastaju ratovi i silne zloupotrebe.

:-)


Ovo su razlozi zbog chega sam zakleti ateista.
ebu_lejs
Posts: 77
Joined: 19/04/2004 19:49

#34

Post by ebu_lejs »

sojka wrote:Zar i Kur`an mozhesh ? Zbog tog uzimanja dolsovice i nerazumijevanja nastaju ratovi i silne zloupotrebe.

:-)


Ovo su razlozi zbog chega sam zakleti ateista.
moje pitanje nije glaslo kuran ratovi ili zbog cega si ti ateista

nego pitanje je bilo hocemo li mi ili necemo uzeti bibliju onako kako je u njoj sve opisano?
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#35

Post by sojka »

1)Problem nije u mojim odgovorima, vec tvom nerazumijevanju sa ciljem da dokazhesh neku superioznost (koju ne posjedujesh ni ti, a ni bilo koja vjera).

2) Na tebi je da odluchish shta uzimash doslovice,a shta ne.

3) Nauchi se pravlino chitati i pravilno tumachiti i dobicesh odgovor.

4) Za mene je trchanje i udruzhivanje u chopore, institucije dokaz nemoci. Ne razmisljati svojom glavom, prebacivati odgovornost u ruke Allaha ili Boga.

Josh jednom za neukog i polupismenjaka: Bog je jedan, samo se razlikuju oblici kroz koje se javlja.Tu treba diferencirati.

Dakle, gospodine bilo mi je ugodno objasniti vam neke stvari. Imajte moje razumijevanje da ne zhelim da troshim svoje vrijeme.
ebu_lejs
Posts: 77
Joined: 19/04/2004 19:49

#36

Post by ebu_lejs »

hahaha
znaci ja po tvojoj ocjeni nemam razuma ali dobro toje tvoje

de samo procitaj u svojim postovima sta si ti meni pisala i sta si mi objasnjavala u vezi svetog duha.
Po tvojoj tvrdnji on nije osoba vec znanje ili njeka mudrost
mada sam ti ja naveo evandjelje koje protuvrjeci to sto si ti pisala da je sceti duh u tjelosnom obliku dosao a ne da je bog njekome znanje ili njeku mudrost dao.

Medjutim si onda navela da se biblija u tom slucaju nemoze bukvalno uzeti i jos na to si mi pisala da je do mene sta cu ja iz knjige bukvalno uzimati a sta ne.

To znaci da ja sade fakticki mogu ono sto mi se svidja iz biblije uzeti onako kako je opisano a ono sto mi se nesvidja necu to bas tako bukvalno opisano uzeti nego cu poceti izmisljati ili sebi na njeki nacin tumaciti.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#37

Post by sojka »

Izvini ,ali ti faktichki morash od pochetka...od Bukvara...pravopis obgrlish i chitamo se nekad ;)


Sretno ! :)
ebu_lejs
Posts: 77
Joined: 19/04/2004 19:49

#38

Post by ebu_lejs »

moje misljenje je da si u zabludi a navescu ti i dokaze za to
jer je biblija ta koja zabluduje ima tu prtivrjecnosti da je cak i vama kojima pokusavate da zivite po bibliji nemoguce.

napr.
knijga izlazka 32:30 Onda zapita Jakov: "Reci mi svoje ime!" Odgovori onaj: "Za moje me ime ne smiješ pitati!" I tu ga blagoslovi. 31 Onom mjestu Jakov nadjene ime Penuel jer - reče - "Vidjeh Boga licem u lice, i na životu ostadoh."

a u evandjelju po ivanu 1:18 Boga nitko nikada ne vidje

ili u prvoj poslanici timoteju 6:16 koji jedini ima besmrtnost, prebiva u svjetlu nedostupnu, koga nitko od ljudi ne vidje niti ga vidjeti može. Njemu čast i vlast vjekovječna! Amen. Bogati kršćani

a tako i u prvoj ivanovoj poslanici 4:12 Boga nitko nikada ne vidje. Ako ljubimo jedni druge, Bog ostaje u nama, i ljubav je njegova u nama savršena

to je jedan mali djelic protuvrjecnosti koji u zabludu vodi

pa cak u bibliji isus prihvata samo zidove kao prave krscane
napr

matej 15:22 I gle: žena neka, Kanaanka iz onih krajeva, iziđe vičući: "Smiluj mi se, Gospodine, Sine Davidov! Kći mi je teško opsjednuta!" 23 Ali on joj ne uzvrati ni riječi. Pristupe mu na to učenici te ga moljahu: "Udovolji joj jer viče za nama." 24 On odgovori: "Poslan sam samo k izgubljenim ovcama doma Izraelova.

ili ovo gdje isus se sam sa sobom neslaze
5:31 "Ako ja svjedočim sam za sebe, svjedočanstvo moje nije istinito.

u istom evandjelju 8:14 Odgovori im Isus: "Ako ja i svjedočim sam za sebe, svjedočanstvo je moje istinito jer znam odakle dođoh i kamo idem. A vi ne znate ni odakle dolazim ni kamo idem

sta je sade jedno ili drugo

a ovo je kontra diktornost LJUBI SVOGA BLIZNJEG ili NE MRZI

14:25 S njim je zajedno putovalo silno mnoštvo. On se okrene i reče im: 26 "Dođe li tko k meni, a ne mrzi svog oca i majku, ženu i djecu, braću i sestre, pa i sam svoj život, ne može biti moj učenik! 27 I tko ne nosi svoga križa i ne ide za mnom, ne može biti moj učenik!"

ko zeli postati pravi krscanin trebao bi vako postupiti ili onako
a mozda je to ono sto ti sojka tvrdis da je do tebe sta ces bukvalno uzeti a sta ne
a to je cista zabluda jer zasto bi vas bog htio zbuniti pa da u njege neistinito vjerujete ?
ebu_lejs
Posts: 77
Joined: 19/04/2004 19:49

#39

Post by ebu_lejs »

sojka wrote:Izvini ,ali ti faktichki morash od pochetka...od Bukvara...pravopis obgrlish i chitamo se nekad ;)


Sretno ! :)
haha zar je to sve sto tvoje znanje obuhbvata bukvar i pravopis
ja sam se ndao da ces sade njesto u vezi vjere pisati ili malo razmisliti koliko si daleko zalutala sa onim u-sta i sta vjerujes
ebu_lejs
Posts: 77
Joined: 19/04/2004 19:49

#40

Post by ebu_lejs »

sojka sta je bilo jeli sve u redu sa tobom nije valjda da si se toliko zbunila i nemas vise komentara na ovo
ali me interesuje kako bi ti ovo sebi protumacila ova evandjelja koja sam naveo i kojih od njih su sade tacni ako ji ne milim koje cemo odbaciti a koje ne.
Jonatan
Posts: 246
Joined: 25/10/2003 00:00
Contact:

#41

Post by Jonatan »

ebu_lejs wrote:
hahaha
znaci ti sade tvrdis da mi nemozemo bukvalno uzeti to onako kako to sade biblija opisiva
Zar ti zaista Bibliju čitaš bukvalno :shock:

"Tako se ispunja na njima proroštvo Izaijino koje govori: Slušat ćete, slušati - i nećete razumjeti; gledat ćete, gledati - i nećete vidjeti! Jer usalilo se srce naroda ovoga: uši začepiše, oči zatvoriše da očima ne vide, ušima ne čuju, srcem ne razumiju te se ne obrate pa ih izliječim.
Jonatan
Posts: 246
Joined: 25/10/2003 00:00
Contact:

#42

Post by Jonatan »

Što se tiče Duha Svetoga, ovako kaže najmudriji kralj Izraela:

Pohvala mudrosti

(22) Jer u nje je duh razborit, svet, jedinstven, mnogostran, tanan, okretan, pronicav, neoskvrnjen, jasan, nepristran, dobrohotan, oštar,

(23) nezaprečiv, dobrotvoran, čovjekoljubiv, postojan, pouzdan, bezbrižan, svemoćan, svenadzoran, što prodire kroza sve duše, mudre, čiste i najtanje.

(24) Jer je mudrost gibljivija od svakog gibanja, ona proniče i prožima sve svojom čistoćom.

(25) Jer je ona dah sile Božje i čist odvir slave Svemogućeg; zato je ništa nečisto ne može oskvrnuti.

(26) Ona je odsjev vječne svjetlosti i zrcalo čisto djela Božjeg, i slika dobrote njegove
Jonatan
Posts: 246
Joined: 25/10/2003 00:00
Contact:

#43

Post by Jonatan »

ebu_lejs wrote:m

knijga izlazka 32:30 Onda zapita Jakov: "Reci mi svoje ime!" Odgovori onaj: "Za moje me ime ne smiješ pitati!" I tu ga blagoslovi. 31 Onom mjestu Jakov nadjene ime Penuel jer - reče - "Vidjeh Boga licem u lice, i na životu ostadoh."

a u evandjelju po ivanu 1:18 Boga nitko nikada ne vidje

ili u prvoj poslanici timoteju 6:16 koji jedini ima besmrtnost, prebiva u svjetlu nedostupnu, koga nitko od ljudi ne vidje niti ga vidjeti može. Njemu čast i vlast vjekovječna! Amen. Bogati kršćani
A jesi li ovo ikada čitao:


(13) Nato Mojsije reče Bogu: "Ako dođem k Izraelcima pa im kažem: 'Bog otaca vaših poslao me k vama', i oni me zapitaju: 'Kako mu je ime?' - što ću im odgovoriti?"

(14) "Ja sam koji jesam", reče Bog Mojsiju.





pa cak u bibliji isus prihvata samo zidove kao prave krscane
napr

matej 15:22 I gle: žena neka, Kanaanka iz onih krajeva, iziđe vičući: "Smiluj mi se, Gospodine, Sine Davidov! Kći mi je teško opsjednuta!" 23 Ali on joj ne uzvrati ni riječi. Pristupe mu na to učenici te ga moljahu: "Udovolji joj jer viče za nama." 24 On odgovori: "Poslan sam samo k izgubljenim ovcama doma Izraelova.
A zašto nisi dalje napisao:

Ali ona priđe, pokloni mu se ničice i kaže: "Gospodine, pomozi mi!"

(26) On odgovori: "Ne priliči uzeti kruh djeci i baciti ga psićima."

(27) A ona će: "Da, Gospodine! Ali psići jedu od mrvica što padaju sa stola njihovih gospodara!"

(28 Tada joj Isus reče: "O ženo! Velika je vjera tvoja! Neka ti bude kako želiš." I ozdravi joj kći toga časa.

Ti zaista sve bukvalno shvataš :?
ili ovo gdje isus se sam sa sobom neslaze
5:31 "Ako ja svjedočim sam za sebe, svjedočanstvo moje nije istinito.

u istom evandjelju 8:14 Odgovori im Isus: "Ako ja i svjedočim sam za sebe, svjedočanstvo je moje istinito jer znam odakle dođoh i kamo idem. A vi ne znate ni odakle dolazim ni kamo idem

sta je sade jedno ili drugo
Isus Krist -- Pravi Bog i pravi čovjek.
a ovo je kontra diktornost LJUBI SVOGA BLIZNJEG ili NE MRZI

14:25 S njim je zajedno putovalo silno mnoštvo. On se okrene i reče im: 26 "Dođe li tko k meni, a ne mrzi svog oca i majku, ženu i djecu, braću i sestre, pa i sam svoj život, ne može biti moj učenik! 27 I tko ne nosi svoga križa i ne ide za mnom, ne može biti moj učenik!"

ko zeli postati pravi krscanin trebao bi vako postupiti ili onako
a mozda je to ono sto ti sojka tvrdis da je do tebe sta ces bukvalno uzeti a sta ne
a to je cista zabluda jer zasto bi vas bog htio zbuniti pa da u njege neistinito vjerujete ?
Na ovo sam ti već odgovorio.

A što se tiče toga što to Bog dopušta, odgovori na ovo:

Zašto Bog dopušta da se Isus naziva Bogom ako to nije. Ako mu to nije po volji zašto to nije uništio, a ne pustio da živi evo već 2000.god?
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#44

Post by sojka »

:-) :lol:


Rekoh ti ateista sam. :P
:zzzz:
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#45

Post by sekiracija »

Sojka za tebe se nese sekiram :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#46

Post by sojka »

Brinem se za kolegu :zzzz: :-?
ebu_lejs
Posts: 77
Joined: 19/04/2004 19:49

#47

Post by ebu_lejs »

Jonatan wrote:
ebu_lejs wrote:
hahaha
znaci ti sade tvrdis da mi nemozemo bukvalno uzeti to onako kako to sade biblija opisiva
Zar ti zaista Bibliju čitaš bukvalno :shock:

"Tako se ispunja na njima proroštvo Izaijino koje govori: Slušat ćete, slušati - i nećete razumjeti; gledat ćete, gledati - i nećete vidjeti! Jer usalilo se srce naroda ovoga: uši začepiše, oči zatvoriše da očima ne vide, ušima ne čuju, srcem ne razumiju te se ne obrate pa ih izliječim.
ok
znaci li to sade jonatane da mi nebi trebali bibliju da bukvalno citamo razlazemo ili gledamo

pa ces dobiti odgovor na ovo evandjelje koje si naveo
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#48

Post by sekiracija »

Ebu -lejs ebem te usta!!!
GOOGlE,al,popta,jos te ednom u sta ti volis :lol:
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#49

Post by sojka »

Ebutane, :roll:
ni Kur`an ne chitash bukvalno..simbolika, poznavanje istorije kao pozadina, zatim retorichka sredstva :metafore, prenesena znachenja... O tom se radi !

Evo primjer nek ti bude onaj moj citat >>Znanje i mudrost uzmite gdje god nadjete, jer je ono vasha izgubljena sreca<<..Kako ovo bukvalno shvatiti: mudrost i znanje gdje se nalaze, mozhesh li ih kupiti na buvljaku...dakle samo steci..o tom se radi.

(Ja ne znam kako drugachije da ti objasni chovjek neke stvari)
Jonatan
Posts: 246
Joined: 25/10/2003 00:00
Contact:

#50

Post by Jonatan »

ebu_lejs wrote:
Jonatan wrote:
ebu_lejs wrote:
hahaha
znaci ti sade tvrdis da mi nemozemo bukvalno uzeti to onako kako to sade biblija opisiva
Zar ti zaista Bibliju čitaš bukvalno :shock:

"Tako se ispunja na njima proroštvo Izaijino koje govori: Slušat ćete, slušati - i nećete razumjeti; gledat ćete, gledati - i nećete vidjeti! Jer usalilo se srce naroda ovoga: uši začepiše, oči zatvoriše da očima ne vide, ušima ne čuju, srcem ne razumiju te se ne obrate pa ih izliječim.
ok
znaci li to sade jonatane da mi nebi trebali bibliju da bukvalno citamo razlazemo ili gledamo

pa ces dobiti odgovor na ovo evandjelje koje si naveo
Ne shvaćaš. Bibliji treba prići sa svih mogućih strana, jer ona nije obična Knjiga.

I nisi odgovorio, ako Isus nije Bog zašto je Svemogući dopustio evo već 2000.god da se On naziva tako? Zašto to nije uništio?

Zašto to Bog dopušta?
Locked