Trofazna struja (pitanje za elektricare)

User avatar
mk ultra
Posts: 19479
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#676 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

bilic wrote: 21/10/2021 21:54
mk ultra wrote: 21/10/2021 10:17 gdje mu ide onda G3 plc modul? ispod priključnog poklopca? :roll: jbt modularno brojilo koje nema mjesto za modul, osim kod kablova
kakav je poklopac ako je tu sklopka za isključenje? nedavno su tražili takva brojila u ERSu

sim kartice su meni debilna opcija koja je dugoročno najskuplja, a ima milion drugiih načina koji su i od g3 plc bolji i stabilniji...

al nisu iskrini :lol:
Ide U Trafo stanicu koncetrator , na odlaz kabla prema mreži u naselju .
I kroz kablove idu signali i komunikacija sa daljinskim brojilima .. PLC ili DLC signalom
Na satovima na ekanu se pojavi . plc ili dlc .
Ake nema komukacije pojavi se FF.
-
Tada ide jedna sim kartica u koncetrator i preko nje se očitavaju sva brojila
Nekad i tri puta dnevno . Tako da na kraju mjeseca imaš od stranke 90 tak oćitanja . hahha
-
Onda ako se raštima vrijeme na nekom brojilu preko 3 sekunde , Koncetrator ga uštima.
.
Daljinski iz Sarajeva isključiš brojilo na Bjelašnici , pa i uključiš -
-
Daljinski provjeriš koja je limitacija i mjenjaš je .
-
I ako neko skida poklopac na brojilu dolazi signal u EL distribuciju kad je skinut i kad je vračen poklopac.
.
E sad prva ta brojila su bila Mt(e)371 a novija su Mt(e )381 sa NOVOM ELEKTRONIKOM
i boljom komunikacijom
, :izet:
Na teren se nose parametri koji se sa blutut povezuju sa brojilima i isto radimo na licu mjesta.
Ako ne ide komunikacija sa koncetratorom .
.
U Sarajevu su postavljena i Landis Gir brojila Simens .. Pa AITRON
Ali su 90 % ISKRA i oni su se bolje pokazala
Mislis bolje se pokazala na Iskrinom AMM sistemu... Sa iskrinim fazonima

I dan danas sve tendere kljucaju na iskru
A njemacki EON radi kineza
Budale vjerovatno

A i to sa koncentratorom postaje problematicno gdje god je mjerno mjesto duze od 1km od koncentratora
Ima boljih radio tehnologija za ove stvari :skoljka:
Last edited by mk ultra on 21/10/2021 22:21, edited 1 time in total.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#677 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bilic »

-Chesterfield- wrote: 21/10/2021 22:12 Pričao sam danas sa bivšim radnikom Elektroprivrede.
Kažem mu da ništa od onog što je on meni pričao nije tačno. :D
Ljudi tvrde suprotno. Štaa! Ko ti je to rekao! Reci im da oni veze nemaju oko struje! Ja to spajao. Samo nas 7 - 8 je moglo blombirati sat.
I onda mi krenuo nabrajati sela gdje je daljinsko očitanje - samo svi moraju biti uvezani... :-D

Uspio sam ga ubijediti da oko cijene struje, ono što je @Chloe postavila. Kaže da je bila jeftinija srednja tarifa i da su povećali cijenu.

A za ostalo on stoji pri svojim tvrdnjama...
AHAHAHHAAAAAAAA-
Cijena struje u Federaciji nije povečavana odavno . :D
Očigledno dobar neki radnik . :lol: :lol: :lol: :lol:
:kiss: :lol: :lol: :-) :-) :-) :-) :-)
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#678 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bilic »

[
Mislis bolje se pokazala na Iskrinom AMM sistemu... Sa iskrinim fazonima
,
Na terenu ako ima problema ovdje je fabrika ISKRA i dobra komunikacija između nas .
.
Podrška je super . :thumbup:
.
Kod ostalih nema niko da ti pomogne ne postoji nikakva podrška . :roll:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71805
Joined: 03/10/2011 20:11

#679 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Chloe »

-Chesterfield- wrote: 21/10/2021 22:12 Pričao sam danas sa bivšim radnikom Elektroprivrede.
Kažem mu da ništa od onog što je on meni pričao nije tačno. :D
Ljudi tvrde suprotno. Štaa! Ko ti je to rekao! Reci im da oni veze nemaju oko struje! Ja to spajao. Samo nas 7 - 8 je moglo blombirati sat.
I onda mi krenuo nabrajati sela gdje je daljinsko očitanje - samo svi moraju biti uvezani... :-D

Uspio sam ga ubijediti da oko cijene struje, ono što je @Chloe postavila. Kaže da je bila jeftinija srednja tarifa i da su povećali cijenu.

A za ostalo on stoji pri svojim tvrdnjama...

Opaska za plombiranje brojila nigdje veze sa cijelom pričom. Ne moraš biti ovlašten za plombiranje, a niti uposlenik elektroprivrede da bi znao o brojilima, iole pametan električar u privatnom sektoru educira se na tom području, pa i o brojilima koja se pojavljuju na našem terenu, a svaki građanin koji je zainteresovan za isplativost uklopnog sata, može napraviti računicu i vidjeti, kamo li neko čiji kruh zavisi o toj istoj struji.
Područja koja su pokrivena brojilima na daljinsko očitavanje i sami građani znaju, nije tabu tema.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#680 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by -Chesterfield- »

Chloe wrote: 22/10/2021 08:33
Područja koja su pokrivena brojilima na daljinsko očitavanje i sami građani znaju, nije tabu tema.
Ima li negdje mapa pokrivenosti?
I da li je prije 5 - 10 godina cijena srednje tarife bila jeftinija?
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71805
Joined: 03/10/2011 20:11

#681 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Chloe »

-Chesterfield- wrote: 22/10/2021 11:06
Chloe wrote: 22/10/2021 08:33
Područja koja su pokrivena brojilima na daljinsko očitavanje i sami građani znaju, nije tabu tema.
Ima li negdje mapa pokrivenosti?
I da li je prije 5 - 10 godina cijena srednje tarife bila jeftinija?
Srazmjer cijena jeste bio nešto manji, nekad - davno je bilo, ali oduvijek je potrošnja 50:50 bila isplatnija nego srednja,
jer sam od onih koji koriste ukopni sat, iako radim ( naglasak zbog onih kojih koji kažu kako je teško pratiti skupu i jeftinu).
ne znam da imaju mape dostupne javnosti, al' znam da ljudi znaju ( bar kod nas) područja koja se očitavaju daljinski,
jednostavno se priča o tome.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#682 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by -Chesterfield- »

Chloe wrote: 22/10/2021 11:24
-Chesterfield- wrote: 22/10/2021 11:06

Ima li negdje mapa pokrivenosti?
I da li je prije 5 - 10 godina cijena srednje tarife bila jeftinija?
Srazmjer cijena jeste bio nešto manji, nekad - davno je bilo, ali oduvijek je potrošnja 50:50 bila isplatnija nego srednja,
jer sam od onih koji koriste ukopni sat, iako radim ( naglasak zbog onih kojih koji kažu kako je teško pratiti skupu i jeftinu).
ne znam da imaju mape dostupne javnosti, al' znam da ljudi znaju ( bar kod nas) područja koja se očitavaju daljinski,
jednostavno se priča o tome.
Chloe wrote: 22/10/2021 08:33
Područja koja su pokrivena brojilima na daljinsko očitavanje i sami građani znaju, nije tabu tema.
Počela si i ti da bacaš kašikare kao i ovaj moj električar. :D
Znači srednja tarifa je bila nekada jeftinija?

Problem oko jeftinije tarife je taj, što komšija, da bi malo uštedio, uključi mašinu za veš poslije 23:00 a ja zaspao. To kada počne lupati, probudi me - sve kontam da nije zemljotres bio?
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71805
Joined: 03/10/2011 20:11

#683 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Chloe »

-Chesterfield- wrote: 22/10/2021 11:36
Chloe wrote: 22/10/2021 11:24

Srazmjer cijena jeste bio nešto manji, nekad - davno je bilo, ali oduvijek je potrošnja 50:50 bila isplatnija nego srednja,
jer sam od onih koji koriste ukopni sat, iako radim ( naglasak zbog onih kojih koji kažu kako je teško pratiti skupu i jeftinu).
ne znam da imaju mape dostupne javnosti, al' znam da ljudi znaju ( bar kod nas) područja koja se očitavaju daljinski,
jednostavno se priča o tome.
Chloe wrote: 22/10/2021 08:33
Područja koja su pokrivena brojilima na daljinsko očitavanje i sami građani znaju, nije tabu tema.
Počela si i ti da bacaš kašikare kao i ovaj moj električar. :D
Znači srednja tarifa je bila nekada jeftinija?

Problem oko jeftinije tarife je taj, što komšija, da bi malo uštedio, uključi mašinu za veš poslije 23:00 a ja zaspao. To kada počne lupati, probudi me - sve kontam da nije zemljotres bio?
Ako se neko sjeća koje godine je ukuinuto ljetno i zimsko obračunavanje el. Energije, onda zna i kad je bilo zadnje poskupljenje, vala ja se ne sjećam. :oops:
Dr_Help
BHTelecom podrška
Posts: 530
Joined: 01/02/2015 13:38
Location: Bosna i Hercegovina

#684 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Dr_Help »

Raja ,

Meni su neki dan postavili brojilo MT 143 iskra , i izgleda da nije tačan datum ? Da li ja mogu podesiti datum ili moram zvati EP
kuli1961
Posts: 2428
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#685 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by kuli1961 »

U struju se razumijem kao magarac u kantar, pa ne znam nista oko tih brojila. Na netu ne nadjoh brojilo M 143, samo M 173:
https://pdfslide.net/documents/iskra-mt-173.html
vidi stranu 8, tacke 2.4.1 i 2.4.2- izgleda da ne mozes sam, moguce je samo preko nekog optickog kabla sa sondom....
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#686 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bilic »

Dr_Help wrote: 19/12/2021 23:05 Raja ,

Meni su neki dan postavili brojilo MT 143 iskra , i izgleda da nije tačan datum ? Da li ja mogu podesiti datum ili moram zvati EP
Zovi poslovnicu svoju - Mora se doci sa parametrom da ga parametrira . I tacno vrijeme ubaci ..
Mi u Sar koristimo samo MT 173
Dr_Help
BHTelecom podrška
Posts: 530
Joined: 01/02/2015 13:38
Location: Bosna i Hercegovina

#687 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Dr_Help »

bilic wrote: 20/12/2021 22:23
Dr_Help wrote: 19/12/2021 23:05 Raja ,

Meni su neki dan postavili brojilo MT 143 iskra , i izgleda da nije tačan datum ? Da li ja mogu podesiti datum ili moram zvati EP
Zovi poslovnicu svoju - Mora se doci sa parametrom da ga parametrira . I tacno vrijeme ubaci ..
Mi u Sar koristimo samo MT 173
Upravu si taj je model 173 , ne znam kako mi upade taj broj :)
Hvala
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#688 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bilic »

Dr_Help wrote: 21/12/2021 09:37
bilic wrote: 20/12/2021 22:23

Zovi poslovnicu svoju - Mora se doci sa parametrom da ga parametrira . I tacno vrijeme ubaci ..
Mi u Sar koristimo samo MT 173
Upravu si taj je model 173 , ne znam kako mi upade taj broj :)
Hvala
Ako si u Novom Sarajeviu . Meni posalji privatnu poruku -
Doletim ti ja . Pa razmjenimo telefone ... :thumbup:
Almir_
Posts: 457
Joined: 13/04/2013 17:46

#689 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Almir_ »

Da li ce poskupiti prikljucak na distributivnu mrezu i narednom periodu, sada je 195 KM bez pdv po kw.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#690 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by GAU8 »

bilic wrote: 21/10/2021 21:54
mk ultra wrote: 21/10/2021 10:17 gdje mu ide onda G3 plc modul? ispod priključnog poklopca? :roll: jbt modularno brojilo koje nema mjesto za modul, osim kod kablova
kakav je poklopac ako je tu sklopka za isključenje? nedavno su tražili takva brojila u ERSu

sim kartice su meni debilna opcija koja je dugoročno najskuplja, a ima milion drugiih načina koji su i od g3 plc bolji i stabilniji...

al nisu iskrini :lol:
Ide U Trafo stanicu koncetrator , na odlaz kabla prema mreži u naselju .
I kroz kablove idu signali i komunikacija sa daljinskim brojilima .. PLC ili DLC signalom
Na satovima na ekanu se pojavi . plc ili dlc .
Ake nema komukacije pojavi se FF.
-
Tada ide jedna sim kartica u koncetrator i preko nje se očitavaju sva brojila
Nekad i tri puta dnevno . Tako da na kraju mjeseca imaš od stranke 90 tak oćitanja . hahha
-
Onda ako se raštima vrijeme na nekom brojilu preko 3 sekunde , Koncetrator ga uštima.
.
Daljinski iz Sarajeva isključiš brojilo na Bjelašnici , pa i uključiš -
-
Daljinski provjeriš koja je limitacija i mjenjaš je .
-
I ako neko skida poklopac na brojilu dolazi signal u EL distribuciju kad je skinut i kad je vračen poklopac.
.
E sad prva ta brojila su bila Mt(e)371 a novija su Mt(e )381 sa NOVOM ELEKTRONIKOM
i boljom komunikacijom
, :izet:
Na teren se nose parametri koji se sa blutut povezuju sa brojilima i isto radimo na licu mjesta.
Ako ne ide komunikacija sa koncetratorom .
.
U Sarajevu su postavljena i Landis Gir brojila Simens .. Pa AITRON
Ali su 90 % ISKRA i oni su se bolje pokazala
LoRa?
Dr_Help
BHTelecom podrška
Posts: 530
Joined: 01/02/2015 13:38
Location: Bosna i Hercegovina

#691 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Dr_Help »

Raja
Izvršio sam priključak struje 18.12.2021 , to je građevinski objekat ( kuća) u kojoj niko ne živi niti se koristi struja osim jednog modema (12v.1a) i kamere ( 12v1.5a).

Danas sam obilazio objekat i na satu piše 105 kwh skupe tarife i 88 kwh jeftine tarife a unazad 5 dana bilo je 6 kwh skupe struje i 4 kwh jeftine struje.

Prošlo je tačno mjesec dana od priključka. Prvi račun još nisam dobio . Šta mi je činiti. Imal neka skrivena tarifa za koju ja ne znam. ???
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#692 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by -Chesterfield- »

Dr_Help wrote: 18/01/2022 18:52 Raja
Izvršio sam priključak struje 18.12.2021 , to je građevinski objekat ( kuća) u kojoj niko ne živi niti se koristi struja osim jednog modema (12v.1a) i kamere ( 12v1.5a).

Danas sam obilazio objekat i na satu piše 105 kwh skupe tarife i 88 kwh jeftine tarife a unazad 5 dana bilo je 6 kwh skupe struje i 4 kwh jeftine struje.

Prošlo je tačno mjesec dana od priključka. Prvi račun još nisam dobio . Šta mi je činiti. Imal neka skrivena tarifa za koju ja ne znam. ???
Nešto nije u redu. Ovo su moji računi. Radi zamrzivac, grijač od klime, zajednička trošila.

Image

Image
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#693 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bilic »

Dr_Help wrote: 18/01/2022 18:52 Raja
Izvršio sam priključak struje 18.12.2021 , to je građevinski objekat ( kuća) u kojoj niko ne živi niti se koristi struja osim jednog modema (12v.1a) i kamere ( 12v1.5a).

Danas sam obilazio objekat i na satu piše 105 kwh skupe tarife i 88 kwh jeftine tarife a unazad 5 dana bilo je 6 kwh skupe struje i 4 kwh jeftine struje.

Prošlo je tačno mjesec dana od priključka. Prvi račun još nisam dobio . Šta mi je činiti. Imal neka skrivena tarifa za koju ja ne znam. ???
Možda si pogrešno očitao ..
Digitalno brojilo iza . tačke ne očitavaj ...
User avatar
mk ultra
Posts: 19479
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#694 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

GAU8 wrote: 03/01/2022 20:41
bilic wrote: 21/10/2021 21:54
Ide U Trafo stanicu koncetrator , na odlaz kabla prema mreži u naselju .
I kroz kablove idu signali i komunikacija sa daljinskim brojilima .. PLC ili DLC signalom
Na satovima na ekanu se pojavi . plc ili dlc .
Ake nema komukacije pojavi se FF.
-
Tada ide jedna sim kartica u koncetrator i preko nje se očitavaju sva brojila
Nekad i tri puta dnevno . Tako da na kraju mjeseca imaš od stranke 90 tak oćitanja . hahha
-
Onda ako se raštima vrijeme na nekom brojilu preko 3 sekunde , Koncetrator ga uštima.
.
Daljinski iz Sarajeva isključiš brojilo na Bjelašnici , pa i uključiš -
-
Daljinski provjeriš koja je limitacija i mjenjaš je .
-
I ako neko skida poklopac na brojilu dolazi signal u EL distribuciju kad je skinut i kad je vračen poklopac.
.
E sad prva ta brojila su bila Mt(e)371 a novija su Mt(e )381 sa NOVOM ELEKTRONIKOM
i boljom komunikacijom
, :izet:
Na teren se nose parametri koji se sa blutut povezuju sa brojilima i isto radimo na licu mjesta.
Ako ne ide komunikacija sa koncetratorom .
.
U Sarajevu su postavljena i Landis Gir brojila Simens .. Pa AITRON
Ali su 90 % ISKRA i oni su se bolje pokazala
LoRa?
Kakva lora
Nema toga, a mislim da iskra to ni ne nudi
Samo sim ili g3plc
Dr_Help
BHTelecom podrška
Posts: 530
Joined: 01/02/2015 13:38
Location: Bosna i Hercegovina

#695 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Dr_Help »

bilic wrote: 18/01/2022 22:36
Dr_Help wrote: 18/01/2022 18:52 Raja
Izvršio sam priključak struje 18.12.2021 , to je građevinski objekat ( kuća) u kojoj niko ne živi niti se koristi struja osim jednog modema (12v.1a) i kamere ( 12v1.5a).

Danas sam obilazio objekat i na satu piše 105 kwh skupe tarife i 88 kwh jeftine tarife a unazad 5 dana bilo je 6 kwh skupe struje i 4 kwh jeftine struje.

Prošlo je tačno mjesec dana od priključka. Prvi račun još nisam dobio . Šta mi je činiti. Imal neka skrivena tarifa za koju ja ne znam. ???
Možda si pogrešno očitao ..
Digitalno brojilo iza . tačke ne očitavaj ...
Nisam pogrešno očitao evo danas došao odgovor iz EP.
Moj taj tek postavljeni sat nije imao mogučnost očitanja daljinskog. Pa je neko dolazio u mom ne znanju izvršio zamjenu sata i postavili su neki sat koji ima tu mogučnost međutim taj sat je radio kod nekog korisnika gdje je potrošeno 105 VT I 88 MT a oni to nisu resetovali . uglavnom sad su to riješili i sad je sve ok. Zamisli da nisam bezveze pogledao na sat na objektu koji se ne koristi i da dođe račun da moram platiti. šta bi.?? vjerojatno bi morao platiti.... nemam riječi
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#696 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bilic »

Dr_Help wrote: 20/01/2022 14:11
bilic wrote: 18/01/2022 22:36
Možda si pogrešno očitao ..
Digitalno brojilo iza . tačke ne očitavaj ...
Nisam pogrešno očitao evo danas došao odgovor iz EP.
Moj taj tek postavljeni sat nije imao mogučnost očitanja daljinskog. Pa je neko dolazio u mom ne znanju izvršio zamjenu sata i postavili su neki sat koji ima tu mogučnost međutim taj sat je radio kod nekog korisnika gdje je potrošeno 105 VT I 88 MT a oni to nisu resetovali . uglavnom sad su to riješili i sad je sve ok. Zamisli da nisam bezveze pogledao na sat na objektu koji se ne koristi i da dođe račun da moram platiti. šta bi.?? vjerojatno bi morao platiti.... nemam riječi
Ne resetuje se ništa .
Postoji zapisnik o zamijeni sata .
I na njemu je onda Vama početno stanje VT 105 MT 88 .
Nemoguče je iste kilovate dva puta naplatiti . :D
Dr_Help
BHTelecom podrška
Posts: 530
Joined: 01/02/2015 13:38
Location: Bosna i Hercegovina

#697 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Dr_Help »

Raja jedno brzinsko pitanje , danas mi je ELEKTROPRIVREDA izvršila zamjenu starog brojila na novo "smart".
Da li se ta zamjena sata plaća. Staro brojilo je baš bilo staro.

Sad je dvotarifno brojilo :)
Last edited by Dr_Help on 06/07/2022 21:16, edited 1 time in total.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71805
Joined: 03/10/2011 20:11

#698 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Chloe »

Dr_Help wrote: 06/07/2022 18:09 Raja jedno brzinsko pitanje , danas mi je ELEKTROPRIVREDA izbršila zamjenu starog brojila na novo "smart".
Da li se ta zamjena sata plaća. Staro brojilo je baš bilo staro.

Sad je dvotarifno brojilo :)
Ne. Plaćaš mjerno mjesto u mjesečnom obračunu, i s tim je EP BiH obavezna održavati to isto mjerno mjesto, što podrazumjeva i zamjenu brojila.

Ako si imao jednotarifno brijilo, zamjenom ti ugradili dvotarifno i dalje ostaješ na D1 tj. jednoj tarifi, srednjoj cijeni.
Ako želiš obje tarife, visoka- niska / skupa - jeftina onda odi u PJD kojoj pripadaš i podnesi zahtjev za D2.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#699 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bilic »

Chloe wrote: 06/07/2022 18:31
Dr_Help wrote: 06/07/2022 18:09 Raja jedno brzinsko pitanje , danas mi je ELEKTROPRIVREDA izbršila zamjenu starog brojila na novo "smart".
Da li se ta zamjena sata plaća. Staro brojilo je baš bilo staro.

Sad je dvotarifno brojilo :)
Ne. Plaćaš mjerno mjesto u mjesečnom obračunu, i s tim je EP BiH obavezna održavati to isto mjerno mjesto, što podrazumjeva i zamjenu brojila.

Ako si imao jednotarifno brijilo, zamjenom ti ugradili dvotarifno i dalje ostaješ na D1 tj. jednoj tarifi, srednjoj cijeni.
Ako želiš obje tarife, visoka- niska / skupa - jeftina onda odi u PJD kojoj pripadaš i podnesi zahtjev za D2.
Dobio si digitalno brojilo
Sa ugradženim uklopnim satom u njemu.
I za D2 ( domacinstvo dvotarifna kategorija )
Ponijet obavezno ličnu kartu na kome se vodi račun el. Energije .
brkox
Posts: 187
Joined: 16/08/2013 21:54

#700 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by brkox »

Pozdrav, trenutno imam 14 radijatora sve je na zid, nemam podno grijanje i razmišljam o solarima. Imam mali problem. Kuća (prizemlje i kat) je priključena na monofaznu struju. Kad sam pitao za opremu koju mi preporučuje izvođač konkretno električni termoblok elloBlock Valliant prodavač
mi otvori stranicu i tamo piše - Za rad uređaja neophodan je trofazani priključak, osim za modele od 6 i 9 kW, kod kojih je moguće izvest monofazni priključak uz odgovarajući presjek električnih kablova.
On veli ovo da 9 kW ne treba trofazno jest ali on osobno ne bi preporučio obzirom da je u pitanju kuća gdje su 2 stana, 2 perilice, 2 bojlera itd..i njegov prijedlog je da se ide na trofazni priključak.
Hoće li mi biti to problem?
Post Reply