Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post Reply
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#276 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by belfy »

da li je moguce da se...wait for it:
Smrcak15 wrote:.
kao strucno lice nije nikada i niti jednom javio na polju na kojem kaze da je diplomirao!?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#277 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Smrcak15 »

belfy wrote:da li je moguce da se...wait for it:
Smrcak15 wrote:.
kao strucno lice nije nikada i niti jednom javio na polju na kojem kaze da je diplomirao!?
nisam elektricar nego elektroinzinjer

elektricari razvode kablove dok elektroinzinjeri projektuju crtajuci i opisujuci neki projekat sto treba da se uradi. uostalom vidim temu tek ovih zadnjih dana.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#279 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by славянин »

sodi33 wrote:Pozdrav forumasi potreban mi je savijet ili preporuka pa evo me. Trenutno imam monofazni prikljucak 7.5KW na kuci (prizemlje i sprat) i zadovoljan sam prilicno rijetko se desi neko opterecenje pa iskoci osigurac veoma rijetko. Sada izradjujem stan u potkrovlju pa razmisljam dali novi prikljucak posebno za stan ili trofazna struja za cijelu kucu. Malo me danas ovaj u elektricnom zbunio pa nisam nista skontao sta mi je rekao, kaze mi placas samo razliku kilowata a imas trofaznu od 10kw, 12.5kw,15 i 20kw pa ata ti je volja. Ja odmah isprve ta od 10Kw kontam najeftinija medjutim kaze mi on to ti je malo preko 3kw po fazi. Dali to sad znaci da ce svaki sprat dobiti to malo preko 3kw jer imam komsiju koji ima neki slabiji prikljucak 4,2kw i kaze nije zadovoljan. Dali to ispada da je bolje imati dva monofazna prikljucka od po 7,5kw nego trofazni od 10kw ili 12.5kw. Ako moze neki elektricar ili netko ko se razumije u struju da mi pojasni malo sta zasto i kako???
Eh da ne pomijesas zabe babe i ostalo. :D monofazna i trofazna struja ti nema puno veze sa potrosnjom tj. kWh - tebi daju “pravo” da u jednom momentu eto mozes vuci
10 kw - sad ti mozes sebi postaviti osigurace i zice jace itd .. pa i duplo - pa kad dodje racun pa kazna za prekoracenje vucne snage - onda jao :D .Znaci kW su ti limit koliko mozes vuci struje u momentu.asto se tice monofazna trofazna - e tu ti amperi igraju ulogu jer ima uredjaja koji traze veliku amperazu a na monofaznoj rijetko se izvodi da amperaza visoka se postigne a a imas i masu uredjaja koji traze trofaznu struju (ne znam kako vec nemas trofaznu) trofazna uvijek bolja a cijena prikljucka trofazne bi trebala biti ista (?) ti ako vec imas 7,5 kw prikljucne i oces da ides na 10 platit ces 2,5 kW dodatnih i kao fizicko lice (kuca) kW ti je oko 250 maraka sa pdvom. Sad kada bi isao 2x 7.5 monofazni onda ces dobiti 15 kw i automatski znaci placas 7,5 kW pa ti skontaj :D


Ps: sto ti je malo tri kw po fazi? To zavisi od elektricara koji ti razvodi struju - objasni mu gdje su sporeti bojleri itd covjek ce ti spojiti ako nadjes dobrog da radi bez problema - a i on ce ti preferirati trofaznu jer onda moze lakse da manipulira i na sve vece potrosacence ti staviti trofaznu struju - monofaza na uticnice svjetla itd... problem rijesen :)
Last edited by славянин on 25/08/2018 09:39, edited 1 time in total.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#280 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by славянин »

Smrcak15 wrote:
belfy wrote:da li je moguce da se...wait for it:
Smrcak15 wrote:.
kao strucno lice nije nikada i niti jednom javio na polju na kojem kaze da je diplomirao!?
nisam elektricar nego elektroinzinjer

elektricari razvode kablove dok elektroinzinjeri projektuju crtajuci i opisujuci neki projekat sto treba da se uradi. uostalom vidim temu tek ovih zadnjih dana.
Radis li projekte trafostanica 10/20kV - 0,4 ?
User avatar
-storm-
Posts: 1881
Joined: 05/04/2018 15:06

#281 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by -storm- »

Sva je mudrost trofaznog prikljucka, samo rasporediti snagu potrosaca ravnomjerno po fazama...
Sto mnogim elektricarima jest problem :mrgreen: pa valja popravljati za njima...
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#282 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by славянин »

-storm- wrote:Sva je mudrost trofaznog prikljucka, samo rasporediti snagu potrosaca ravnomjerno po fazama...
Sto mnogim elektricarima jest problem :mrgreen: pa valja popravljati za njima...
Ma imas promjere moze se to debljinom pf-a,osigruracima i sklopkama kako oces napraviti - sad jedino ako ti je elektricar kreten pa optereti jednu fazu na trofaznoj - kada dodju iz elektrodistribucije mogu ti odbiti “prijem” jednopolne seme jer im pravis debalans na trafou... uredu je to 1 kuca 10 kuca ,ali 100 kuca onda oni imaju problem.. pa je generalno praksa da izadje uvijek njihov tim da ti pogleda semu jednopolnu da se nije nasao kakav “majstor” koji pokupi sve sa jedne faze na trofaznoj struji da ustedi malo para na RO...
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#283 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

славянин wrote:
sodi33 wrote:Pozdrav forumasi potreban mi je savijet ili preporuka pa evo me. Trenutno imam monofazni prikljucak 7.5KW na kuci (prizemlje i sprat) i zadovoljan sam prilicno rijetko se desi neko opterecenje pa iskoci osigurac veoma rijetko. Sada izradjujem stan u potkrovlju pa razmisljam dali novi prikljucak posebno za stan ili trofazna struja za cijelu kucu. Malo me danas ovaj u elektricnom zbunio pa nisam nista skontao sta mi je rekao, kaze mi placas samo razliku kilowata a imas trofaznu od 10kw, 12.5kw,15 i 20kw pa ata ti je volja. Ja odmah isprve ta od 10Kw kontam najeftinija medjutim kaze mi on to ti je malo preko 3kw po fazi. Dali to sad znaci da ce svaki sprat dobiti to malo preko 3kw jer imam komsiju koji ima neki slabiji prikljucak 4,2kw i kaze nije zadovoljan. Dali to ispada da je bolje imati dva monofazna prikljucka od po 7,5kw nego trofazni od 10kw ili 12.5kw. Ako moze neki elektricar ili netko ko se razumije u struju da mi pojasni malo sta zasto i kako???
Eh da ne pomijesas zabe babe i ostalo. :D monofazna i trofazna struja ti nema puno veze sa potrosnjom tj. kWh - tebi daju “pravo” da u jednom momentu eto mozes vuci
10 kw - sad ti mozes sebi postaviti osigurace i zice jace itd .. pa i duplo - pa kad dodje racun pa kazna za prekoracenje vucne snage - onda jao :D .Znaci kW su ti limit koliko mozes vuci struje u momentu.asto se tice monofazna trofazna - e tu ti amperi igraju ulogu jer ima uredjaja koji traze veliku amperazu a na monofaznoj rijetko se izvodi da amperaza visoka se postigne a a imas i masu uredjaja koji traze trofaznu struju (ne znam kako vec nemas trofaznu) trofazna uvijek bolja a cijena prikljucka trofazne bi trebala biti ista (?) ti ako vec imas 7,5 kw prikljucne i oces da ides na 10 platit ces 2,5 kW dodatnih i kao fizicko lice (kuca) kW ti je oko 250 maraka sa pdvom. Sad kada bi isao 2x 7.5 monofazni onda ces dobiti 15 kw i automatski znaci placas 7,5 kW pa ti skontaj :D


Ps: sto ti je malo tri kw po fazi? To zavisi od elektricara koji ti razvodi struju - objasni mu gdje su sporeti bojleri itd covjek ce ti spojiti ako nadjes dobrog da radi bez problema - a i on ce ti preferirati trofaznu jer onda moze lakse da manipulira i [b]na sve vece potrosacence ti staviti ... la itd[/b]... problem rijesen :)
jedino što zahtjeva trofazni priključak su malo jači protočni bojleri
ostalo sve bez problema ide monofazno, evenutalno dvofazno plate za kuhanje, trofazno da će ostaviti na šporetu, mada i to sve polahko izbacaju.

koliko sam ga ja razumio želi sa monofaznog priključka preći na trofazni, tako da nema nekog naročitog odvajanja
novi kabal, novi češalj, možda još par izmjena, ali u suštini ništa posebno
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#284 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mali jomu »

hajde youtube majstori ne barckajte sa strujom....... :mrgreen:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#285 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by славянин »

Ma ja sam u dodiru sa tim kroz posao... nisam elektricar al eto znam zamjeniti osigurace u Sf6 bloku 10 000 v :D
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#286 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mali jomu »

славянин wrote: Ma ja sam u dodiru sa tim kroz posao... nisam elektricar al eto znam zamjeniti osigurace u Sf6 bloku 10 000 v :D

Vidim...... mada dobro kontas to sto si napisao :thumbup:

Trofazna je radi trofaznog potrosaca, ne radi raspodjela faza.

a ovo sto si gore napisao je u redu, tako se i radi ako je dovod trofazni...... pa rasporedis mono gdje je potreban mono. :thumbup:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#287 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by славянин »

mali jomu wrote:
славянин wrote: Ma ja sam u dodiru sa tim kroz posao... nisam elektricar al eto znam zamjeniti osigurace u Sf6 bloku 10 000 v :D

Vidim...... mada dobro kontas to sto si napisao :thumbup:

Trofazna je radi trofaznog potrosaca, ne radi raspodjela faza.

a ovo sto si gore napisao je u redu, tako se i radi ako je dovod trofazni...... pa rasporedis mono gdje je potreban mono. :thumbup:
Da upravu si nisam naglasio - mislio sam na dovod sam do objekta ili stana (ja sam blizi industriji pa oko toga) sada se ivijek radi 3 fazni dovod - pa posle se dijeli iz RO na monofazne potrosace ili trofazne.Prednost naravno sa trofaznim dovodom mozes uvijek spojiti i monofazne i trofazne potrosace dok mono , ne moze trofazne naravno.A i stedi se tim na skopkama :D
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#288 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

Image

evo ti štednje :mrgreen:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#289 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by славянин »

mk ultra wrote:Image

evo ti štednje :mrgreen:
Vidim i gorilo je :D moji stavljaju plexiglas oko bakerenih sabirnica, markiraju sarafe plomb masom a spojevi i vece stopice se podmazu karbon-srebrenom pastom. Dalje sa ti ne pricam ... sklopke u pitanju su 400 do 1600 ampera po fazi :wink: pa rastavne letve , slaganje bakrenih sabirnica u slojevima , sve se steze do pecata pa rajcham preko ... pokazem ti sliku :D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#290 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by славянин »

8)
Image
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#291 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

mora plasticna zastita preko pa kako god, napon je isti :mrgreen:

ne viđam toliko često Hager na većim sklopovima, sad guraju OEZ jer je prilicno jefitn, koliko je dobar ne znam
struju i razvedu, ali gromobrane mogu možda do broja 8 nabrojati objekte koji imaju ispravno urađene, planirane itd :mrgreen:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#292 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by славянин »

mk ultra wrote:mora plasticna zastita preko pa kako god, napon je isti :mrgreen:

ne viđam toliko često Hager na većim sklopovima, sad guraju OEZ jer je prilicno jefitn, koliko je dobar ne znam
struju i razvedu, ali gromobrane mogu možda do broja 8 nabrojati objekte koji imaju ispravno urađene, planirane itd :mrgreen:
Ma ovako kad je uradjeno ne stavlja se preko nego iza plexi - naprijed se ostavlja dostupno , stavlja se gdje su vece sabirnice vidljive tipa gdje sa trafoa dolaze dovodi do GMROa.
OEZ je dobar - oni su zapravo SIEMENS samo malo jeftiniji (kupio ih je siemens). ABB je king naravno :D
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#293 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by pirmin »

Vala mogli su i te zice (1.5 ili 2.5?) sto idu na automate malo skockati. :D
I cemu toliki slobodan prostor, instalira li se jos nesto?
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#294 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by славянин »

pirmin wrote:Vala mogli su i te zice (1.5 ili 2.5?) sto idu na automate malo skockati. :D
I cemu toliki slobodan prostor, instalira li se jos nesto?
Stavljene su u parapete male one :D ovo je slika prije zavrsetka :D - odavde se vodi na na razdjeljnike
za potrosace i svaki potrosac ima svoj osigurac na uticnici.
Last edited by славянин on 25/08/2018 17:49, edited 1 time in total.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#295 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by славянин »

pirmin wrote:Vala mogli su i te zice (1.5 ili 2.5?) sto idu na automate malo skockati. :D
I cemu toliki slobodan prostor, instalira li se jos nesto?
2.5 su PF ovi iako bi 1.5 bili sasvim dovoljni sve se radi duplu nosivost radi industrijskih procesa :wink:
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#296 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

meni je najveći problem što je trenutni pravilnik o instalacijama niskog napona onaj iz 1988 :skoljka:
daleko od toga da ima nekih neispravnih stvari, samo fali dosta modernizacije... ne postoji nikakav državni pravilnik o ovome, a moralo bi
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#297 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by pirmin »

@славянин:
I spravno, najs vork :thumbup:

Moram uslikati koji put fuseraj koji se kod mene radi. :D
Last edited by pirmin on 25/08/2018 17:57, edited 1 time in total.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#298 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by славянин »

mk ultra wrote:meni je najveći problem što je trenutni pravilnik o instalacijama niskog napona onaj iz 1988 :skoljka:
Ma kriv je najvise svijet , radi nekih malih para plane ormar,istope se zice ili kablovi.... al znas kako to.... daj da jeftino da prodjem - posle havarija :D jao sta bi.Ti kd otvoris razvodni ormar vidis odmah dali je to uradjeno makar da je ok.... nesmije biti grijanja zica itd... a vidi gore mk ultra sto je stavio.... treba gatara da skontas sta se desava :D
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#299 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by pirmin »

Ne treba gatara samo treba puno vremena da se ono otpetlja.
A koji majstor danas ima vremena na pretek?
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#300 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

славянин wrote:
mk ultra wrote:meni je najveći problem što je trenutni pravilnik o instalacijama niskog napona onaj iz 1988 :skoljka:
Ma kriv je najvise svijet , radi nekih malih para plane ormar,istope se zice ili kablovi.... al znas kako to.... daj da jeftino da prodjem - posle havarija :D jao sta bi.Ti kd otvoris razvodni ormar vidis odmah dali je to uradjeno makar da je ok.... nesmije biti grijanja zica itd... a vidi gore mk ultra sto je stavio.... treba gatara da skontas sta se desava :D
pa pogledaj malo i vidjet ces da dovodi 35A po fazi na ova 3 reda
i onda skine sa svake sa 2.5mm2 ovamo na ovu skupinu osigurača (6xC16 za rashladne uređaje)

ja ga upitam koji ti je osigurač na ovih 2.5mm2
pa neće pa nije pa ovo pa ono... dok se on sabrao dok se i gazda sabrao, 3 mjeseca prošla, 4 puta me u tom periodu zvali da vidim valja li :lol:
Post Reply