Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post Reply
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#26 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Euridika »

wewa wrote:
Matzan wrote:
wewa wrote:molim za iskustva

htjela bih ugraditi protocni bojler u kupatilo, pa mi je receno da je neophodna trofazna struja za taj poduhvat.
iskreno sumnjam da imam trofazni prikljucak, stara je gradnja u pitanju, pa me zanima je li iko imao slicnih iskustava i kako je rijesio problem

hvala unaprijed!

Iz nekog mog iskustva, tačno je da je neophodna trofazna struja.

Postoje neki mali protočni bojleri na monofaznu struju, ali oni ne mogu zadovoljiti potrebe kupanja - najčešće se ugrađuju u kuhinju.

Ne znam je li u pitanju zgrada ili kuća, ako je kuća onda bi morali EP podnijeti zahtjev za trofazni priključak, a to bi onako baš ugrubo lupam, bilo investicija od nekih 2.000 KM i više.

Za zgrade ne znam kako je i je li moguće.
zgrada je u pitanju
znaci, mrka kapa, sve su sanse.
hvala za info, u svakom slucaju :)
Može se i u zgradama ugraditi trofazni priključak, samo relativno je skupa investicija. Pošto već imaš monofazni priključak, plaćala bi razliku cijene kilovata priključne snage (pretpostavljam da imaš priključak od 6.7 kW, najmanji trofazni ti je 10 kW, znači minimalna razlika je 3.3 kW, cjenovno je to 750+ KM), s tim da bi morala mijenjati i unutarnje instalacije u stanu, jer su ti sad sve instalacije monofazne. Bilo bi tu troškova. Pa sad skontaj isplati li ti se to raditi. :|
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#27 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Tomahawk11 »

Euridika wrote: Može se i u zgradama ugraditi trofazni priključak, samo relativno je skupa investicija. Pošto već imaš monofazni priključak, plaćala bi razliku cijene kilovata priključne snage (pretpostavljam da imaš priključak od 6.7 kW, najmanji trofazni ti je 10 kW, znači minimalna razlika je 3.3 kW, cjenovno je to 750+ KM), s tim da bi morala mijenjati i unutarnje instalacije u stanu, jer su ti sad sve instalacije monofazne. Bilo bi tu troškova. Pa sad skontaj isplati li ti se to raditi. :|
Vidim razumiješ se u struju....hoćeš mi zamijeniti onaj taster za kupatilo, sto nekih tipki na njemu, ispod žica milion :? :mrgreen:
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#28 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Euridika »

Tomahawk11 wrote:
Euridika wrote: Može se i u zgradama ugraditi trofazni priključak, samo relativno je skupa investicija. Pošto već imaš monofazni priključak, plaćala bi razliku cijene kilovata priključne snage (pretpostavljam da imaš priključak od 6.7 kW, najmanji trofazni ti je 10 kW, znači minimalna razlika je 3.3 kW, cjenovno je to 750+ KM), s tim da bi morala mijenjati i unutarnje instalacije u stanu, jer su ti sad sve instalacije monofazne. Bilo bi tu troškova. Pa sad skontaj isplati li ti se to raditi. :|
Vidim razumiješ se u struju....hoćeš mi zamijeniti onaj taster za kupatilo, sto nekih tipki na njemu, ispod žica milion :? :mrgreen:
:lol: :lol:
I da ti oduzmem to zadovoljstvo prčkanja po instalacijama? Nikad. :oops: :D :D
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#29 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Tomahawk11 »

Euridika wrote: :lol: :lol:
I da ti oduzmem to zadovoljstvo prčkanja po instalacijama? Nikad. :oops: :D :D
A ne, ne....ja ono ne diram :-)
Može obična utičnica ili grlo od sijalice, al ono...unutra milion nekih kablova :run:
Jesi neka :mrgreen:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#30 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mali jomu »

sodi33 wrote:Pozdrav forumasi potreban mi je savijet ili preporuka pa evo me. Trenutno imam monofazni prikljucak 7.5KW na kuci (prizemlje i sprat) i zadovoljan sam prilicno rijetko se desi neko opterecenje pa iskoci osigurac veoma rijetko. Sada izradjujem stan u potkrovlju pa razmisljam dali novi prikljucak posebno za stan ili trofazna struja za cijelu kucu. Malo me danas ovaj u elektricnom zbunio pa nisam nista skontao sta mi je rekao, kaze mi placas samo razliku kilowata a imas trofaznu od 10kw, 12.5kw,15 i 20kw pa ata ti je volja. Ja odmah isprve ta od 10Kw kontam najeftinija medjutim kaze mi on to ti je malo preko 3kw po fazi. Dali to sad znaci da ce svaki sprat dobiti to malo preko 3kw jer imam komsiju koji ima neki slabiji prikljucak 4,2kw i kaze nije zadovoljan. Dali to ispada da je bolje imati dva monofazna prikljucka od po 7,5kw nego trofazni od 10kw ili 12.5kw. Ako moze neki elektricar ili netko ko se razumije u struju da mi pojasni malo sta zasto i kako???

Struja je matematika..... u tvom slucaju KW koju sabiras sa potrosacima koje imas i koje ces ubaciti u nadogradnji.....

Trofazna je industrijska struja ( u KW jacina struje potrosaca koja im je potrebna... u faznoj ili faznim dovodnim strujnim snagama )


Za kucu ti nije potrebna trofazna, vec monofazna, ili pojacaj monofazni ili stavi jos jedan sat sa istim KW i u redu je.... :thumbup:


(sve zavisi sta ces koristiti u potkrovlju)
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#31 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mali jomu »

wewa wrote:molim za iskustva

htjela bih ugraditi protocni bojler u kupatilo, pa mi je receno da je neophodna trofazna struja za taj poduhvat.
iskreno sumnjam da imam trofazni prikljucak, stara je gradnja u pitanju, pa me zanima je li iko imao slicnih iskustava i kako je rijesio problem

hvala unaprijed!

Za kucne bojlere ne treba trofazna, vec monofazna, zovni elektricara i bit ce u redu. :thumbup:
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#32 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

mali jomu wrote:
wewa wrote:molim za iskustva

htjela bih ugraditi protocni bojler u kupatilo, pa mi je receno da je neophodna trofazna struja za taj poduhvat.
iskreno sumnjam da imam trofazni prikljucak, stara je gradnja u pitanju, pa me zanima je li iko imao slicnih iskustava i kako je rijesio problem

hvala unaprijed!

Za kucne bojlere ne treba trofazna, vec monofazna, zovni elektricara i bit ce u redu. :thumbup:
Ovo što želi je brzi protočni bojler, kod nas najčešće 9kW (ja što sam vidio da se ugrađuje, Vaillant)
Uglavnom, procedura je ako imaš trofazni priključak, samo zovni električara da to ugradi, vodoinstalatera i šta već želiš

Ako si u zgradi (i imaš monofazni priključak), onda će te pitati koji ti kabal dolazi do RT. Ako ti je monofazno, i ako ti je trožilni kabal došao (ili dvožilni kao na pola AP), onda moraš dovući ti do sata novi kabal

Ako si u kući moraš isto

Zna se desiti (recimo na Grbavici) ima starogradnje da je dovučen 5x6 mm2 (za tri faze, ali se samo jedna priključuje) do stana, pa onda te spoje za sekundu
ako nije, onda je belaj, jer moraš od svog stana do brojila koja su u prizemlju dovući taj kabal, a to znači rovljenje pola zgrade

Kad to sve ugradiš, onda odeš u EDS Sarajevo
tražit će ti atest za priključni kabal
atest elektroinstalacija u stanu/kući
FID sklopku i uzemljenje na lokaciji ako je kuća u pitanju
FID ti preporučujem u svakom slučaju radi protočnog bojlera

ako te šta zanima pitaj
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#33 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Tesla Edison »

Imam i ja usput pitanje. Živim u kući i do stuba sa kojeg primam struju došao je monofazni kabal (faza i nula) tj. sa samo dvije žice. Da li bi ja mogao i na koji način imati trofazni priključak ako mi nekad zatreba?
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#34 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by triconja »

Tomahawk11 wrote:
Euridika wrote: :lol: :lol:
I da ti oduzmem to zadovoljstvo prčkanja po instalacijama? Nikad. :oops: :D :D
A ne, ne....ja ono ne diram :-)
Može obična utičnica ili grlo od sijalice, al ono...unutra milion nekih kablova :run:
Jesi neka :mrgreen:
To se sanerski zove indikator :lol: a evo ti sema kako se prispaja

Image

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Dead Man Walking
Posts: 6372
Joined: 28/05/2004 21:49

#35 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Dead Man Walking »

Jel ovo prekidaci na neutralnoj? Hoces da ga posaljes u vjecna lovista? :mrgreen:
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#36 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by nagibSA »

Dead Man Walking wrote:Jel ovo prekidaci na neutralnoj? Hoces da ga posaljes u vjecna lovista? :mrgreen:
To iznad su tinjalice, ispod su prekidaci. Kad se ukljuci prekidac (prespoji L prema potrosacu), dovede se L na tinjalicu i svijetli. N je stalno prisutna. :)
Dead Man Walking
Posts: 6372
Joined: 28/05/2004 21:49

#37 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Dead Man Walking »

nagibSA wrote:
Dead Man Walking wrote:Jel ovo prekidaci na neutralnoj? Hoces da ga posaljes u vjecna lovista? :mrgreen:
To iznad su tinjalice, ispod su prekidaci. Kad se ukljuci prekidac (prespoji L prema potrosacu), dovede se L na tinjalicu i svijetli. N je stalno prisutna. :)
:thumbup: Ima vise smisla.
User avatar
B6Redhell
Posts: 5911
Joined: 25/12/2010 04:56

#38 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by B6Redhell »

Eh dobra tema,
Meni interesantna pravo. odnosno moje profesionalno polje. Ali nazalost u drugoj drzavi. (Slaba pomoc od mene) Gdje se jacina prikljucka mjeri u amperima. Moze i KW za rezidencije u kojima skoro da i nema trofazne.
User avatar
B6Redhell
Posts: 5911
Joined: 25/12/2010 04:56

#39 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by B6Redhell »

triconja wrote:
Tomahawk11 wrote: :lol: :lol:
I da ti oduzmem to zadovoljstvo prčkanja po instalacijama? Nikad. :oops: :D :D
A ne, ne....ja ono ne diram :-)
Može obična utičnica ili grlo od sijalice, al ono...unutra milion nekih kablova :run:
Jesi neka :mrgreen:
To se sanerski zove indikator :lol: a evo ti sema kako se prispaja

Image

Lahko ti je ovo toma ba. Vidis skoro pa ko nasa formacija BBC u realu kad ih zizu postavi tri faze L1 L2 i L3. I to fercera.
Ali izgubili smo jednu fazu real nam osto monofazan. Slabo skroz.
Sad ti ovaj diagram prenesi u praksu. Ako ti je monofazni sistem zaboravi L3 (to ti je bale).
:D :D :thumbup:
User avatar
svilenjak
Posts: 64
Joined: 21/01/2016 09:18

#40 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by svilenjak »

wewa wrote:molim za iskustva

htjela bih ugraditi protocni bojler u kupatilo, pa mi je receno da je neophodna trofazna struja za taj poduhvat.
iskreno sumnjam da imam trofazni prikljucak, stara je gradnja u pitanju, pa me zanima je li iko imao slicnih iskustava i kako je rijesio problem

hvala unaprijed!
Ja sam imao monofazni Ariston protocni bojler od 7kw koji je bio namijenjen i koristio se za tuširanje. Radio ko zmaj. Raspitaj se malo, ima i monofaznih protocnih koji bi mogli zadovoljiti tvoje potrebe.
Seawolf
Posts: 7728
Joined: 14/06/2012 22:59

#41 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Seawolf »

Euridika wrote:
wewa wrote: zgrada je u pitanju
znaci, mrka kapa, sve su sanse.
hvala za info, u svakom slucaju :)
Može se i u zgradama ugraditi trofazni priključak, samo relativno je skupa investicija. Pošto već imaš monofazni priključak, plaćala bi razliku cijene kilovata priključne snage (pretpostavljam da imaš priključak od 6.7 kW, najmanji trofazni ti je 10 kW, znači minimalna razlika je 3.3 kW, cjenovno je to 750+ KM), s tim da bi morala mijenjati i unutarnje instalacije u stanu, jer su ti sad sve instalacije monofazne. Bilo bi tu troškova. Pa sad skontaj isplati li ti se to raditi. :|
U našem stanu, u zgradi iz 2005-e je trofazna električna instalacija.

Imamo i dva trofazna priključka, jedan u kuhinji (iskorišten) i jedan u kupatilu (neiskorišten).
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#42 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by triconja »

Seawolf wrote:
Euridika wrote:
wewa wrote: zgrada je u pitanju
znaci, mrka kapa, sve su sanse.
hvala za info, u svakom slucaju :)
Može se i u zgradama ugraditi trofazni priključak, samo relativno je skupa investicija. Pošto već imaš monofazni priključak, plaćala bi razliku cijene kilovata priključne snage (pretpostavljam da imaš priključak od 6.7 kW, najmanji trofazni ti je 10 kW, znači minimalna razlika je 3.3 kW, cjenovno je to 750+ KM), s tim da bi morala mijenjati i unutarnje instalacije u stanu, jer su ti sad sve instalacije monofazne. Bilo bi tu troškova. Pa sad skontaj isplati li ti se to raditi. :|
U našem stanu, u zgradi iz 2005-e je trofazna električna instalacija.

Imamo i dva trofazna priključka, jedan u kuhinji (iskorišten) i jedan u kupatilu (neiskorišten).
I kolko ti bogati dodje imaginarne a koliko realne struje?
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#43 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mali jomu »

B6Redhell wrote:Eh dobra tema,
Meni interesantna pravo. odnosno moje profesionalno polje. Ali nazalost u drugoj drzavi. (Slaba pomoc od mene) Gdje se jacina prikljucka mjeri u amperima. Moze i KW za rezidencije u kojima skoro da i nema trofazne.

Svugdje u svijetu je jacina struje u Amperima......

ovdje je predstavljena u KW (potrosnja) radi lakseg razumijevanja,


za amperazu treba zavrsena skola.............. (SA NE KUPLJENOM DIPLOMOM)
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#44 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mali jomu »

TESLA_EDISON wrote:Imam i ja usput pitanje. Živim u kući i do stuba sa kojeg primam struju došao je monofazni kabal (faza i nula) tj. sa samo dvije žice. Da li bi ja mogao i na koji način imati trofazni priključak ako mi nekad zatreba?

Ne mozes od monofazne napraviti trofaznu..... trebas dovesti trofaznu.


Za struju ako vam nesto treba Zovite prave elektricare ne vodoinstalatere, zidare, prodavace..... itd jer za struju treba zavrsena skola bez kupljene diplome.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#45 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mali jomu »

Image


ako neznate ovo procitat..... tacno i ispravno, onda se nagrabusili kad prikljucite po svom misljenju :mrgreen:
User avatar
B6Redhell
Posts: 5911
Joined: 25/12/2010 04:56

#46 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by B6Redhell »

mali jomu wrote:
B6Redhell wrote:Eh dobra tema,
Meni interesantna pravo. odnosno moje profesionalno polje. Ali nazalost u drugoj drzavi. (Slaba pomoc od mene) Gdje se jacina prikljucka mjeri u amperima. Moze i KW za rezidencije u kojima skoro da i nema trofazne.

Svugdje u svijetu je jacina struje u Amperima......

ovdje je predstavljena u KW (potrosnja) radi lakseg razumijevanja,


za amperazu treba zavrsena skola.............. (SA NE KUPLJENOM DIPLOMOM)
Aha znaci zbog toga se koristi kw kao velicina prikljucka. Mada potroseni kw i prikljucak snage u kw i nemaju neke veze jedno sa drugim.
Za svaki profesionalni prikljucak postoji matematicka formula. I ohm zakon. Kojim racunas kvadraturu stambene povrsine, broj kucanskih potrosnih aparata koji iznosi u wattima koje podijelis s voltazom dobijes ampere. Preko kojih odlucujes profil instalacijske žice. Meni puno lakse baratati sa amperazom.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#47 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by triconja »

mali jomu wrote:
TESLA_EDISON wrote:Imam i ja usput pitanje. Živim u kući i do stuba sa kojeg primam struju došao je monofazni kabal (faza i nula) tj. sa samo dvije žice. Da li bi ja mogao i na koji način imati trofazni priključak ako mi nekad zatreba?

Ne mozes od monofazne napraviti trofaznu..... trebas dovesti trofaznu.


Za struju ako vam nesto treba Zovite prave elektricare ne vodoinstalatere, zidare, prodavace..... itd jer za struju treba zavrsena skola bez kupljene diplome.
More se od jednofazne napravit trofazna, cak i od istosmjerne je moguce napraviti jednofaznu pa onda u trofaznu. :izet:
User avatar
B6Redhell
Posts: 5911
Joined: 25/12/2010 04:56

#48 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by B6Redhell »

triconja wrote:
mali jomu wrote:
TESLA_EDISON wrote:Imam i ja usput pitanje. Živim u kući i do stuba sa kojeg primam struju došao je monofazni kabal (faza i nula) tj. sa samo dvije žice. Da li bi ja mogao i na koji način imati trofazni priključak ako mi nekad zatreba?

Ne mozes od monofazne napraviti trofaznu..... trebas dovesti trofaznu.


Za struju ako vam nesto treba Zovite prave elektricare ne vodoinstalatere, zidare, prodavace..... itd jer za struju treba zavrsena skola bez kupljene diplome.
More se od jednofazne napravit trofazna, cak i od istosmjerne je moguce napraviti jednofaznu pa onda u trofaznu. :izet:
Haha ovaj prvi upitnik nam ima pogresno korisnicko ime.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#49 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by triconja »

B6Redhell wrote:
triconja wrote:
mali jomu wrote:

Ne mozes od monofazne napraviti trofaznu..... trebas dovesti trofaznu.


Za struju ako vam nesto treba Zovite prave elektricare ne vodoinstalatere, zidare, prodavace..... itd jer za struju treba zavrsena skola bez kupljene diplome.
More se od jednofazne napravit trofazna, cak i od istosmjerne je moguce napraviti jednofaznu pa onda u trofaznu. :izet:
Haha ovaj prvi upitnik nam ima pogresno korisnicko ime. Tu ni tesla sa svojim transformerima ne pomaze. Cak ni prevarant edison.
Moras imat transformator (belesi namotaje) kod struje koja mijenja smjer a to je jednofazna ili trofazna. A u elektrotehnici je sve moguce ;-)
User avatar
B6Redhell
Posts: 5911
Joined: 25/12/2010 04:56

#50 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by B6Redhell »

Dobro si trconja kasnije kad napisa. Skonta. Ne znam kako kod nas to se zove. Ali konekcija transformera wye-wye naziv gdje moras imati dostupnu nulu.
Post Reply