Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post Reply
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#226 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by triconja »

supercali wrote:Ja kad bi ljudima spajao struju ginuli bi ko cigani na ringispilu
Uzmes ommetar i semu i spajas, nema teorije da zajebes :lol:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#227 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by supercali »

Dzaba mi ommetar kad ne znam sta bi s njim
User avatar
mk ultra
Posts: 19470
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#228 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

Dino79 wrote: Moze ovako kao kad pravis duplu utičnicu.
Na kvalitetnijim uticnicama imas na prikljucnicama po dva mjesta za provodnik , po dva i za fazu i za nulu i za uzemljenje . Tj odlazi i dolazi.

https://image.ibb.co/g4nbax/Screenshot_ ... 212021.png

https://image.ibb.co/byZWax/Screenshot_ ... _211931.pn
da za modularne utičnice za računare gdje je opterećenje ukupno do 3-4A... za parapetne kanale uglavnom i idu 3-4 utičnice skupa po radnom mjestu, tako i dvije duple u zid gdje je i predviđeno.

Znači ja uključim grijalicu od 2kW, u tvoju zadnju naklemanu utičnicu, jbg kuća zima, i sve utičnice do zadnje tvoje naklemane su opterećene

jeli to bolje ili 63A quick connect sabirnica na koju sam direktno nakačio utičnicu i kad uključim grijalicu samo je taj vod opterećen... i nijedna utičnica prije...

a već sam ti rekao za prelazni otpor na utičnici

ne radiš svaki dan renoviranje nit kuću, a šanse za zagrijavanja, bespotrebna opterećenja vodova i utičnica radi 10m kabla više... i zabranjeno i ne isplati se...

a ti po svome
pozz
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#229 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bitanga_sa_otesa »

mk ultra wrote: a već sam ti rekao za prelazni otpor na utičnici

ne radiš svaki dan renoviranje nit kuću, a šanse za zagrijavanja, bespotrebna opterećenja vodova i utičnica radi 10m kabla više... i zabranjeno i ne isplati se...

a ti po svome
pozz
jbga svi se uvijek cigane da ih sto manje dodje ,skup kabl jbga,a nece da im se vide razvodne kutije....sminkerski stanovi ,kuce i tako to...
ja nekad i kad sam radio instalacije ugradjivao sam duboke kutije i napravim u njoj razvodnu i izvod za tu uticnicu tako da ne ide preko uticnica prolaz...
User avatar
mk ultra
Posts: 19470
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#230 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

Ima jedno 2 mjeseca, u jednom elitnom naselju, renovira se stan
Arhitekte su tu, razrovljeno sve, a ja ispitujem kabal po kabal može li se koristiti :lol:

Ko da razvodi dalekovode u pm

Ne pravis instalaciju za godinu da radi vec za dosta duze. Kad se uradi danas kako treba, ma ko dosao za 5 godina, ja, mali jomu, bitanga, snaci ce se za 5 minuta, dograditi nesto ako treba...
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#231 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mali jomu »

Dino79 wrote:
Image

Moze, tako se uticnice uduplavaju....... samo pazi na serijska ogranicenja. :thumbup:


Kad ih je vise ides paraleno i bit ce OK :thumbup:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#232 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bitanga_sa_otesa »

ovako ih mozes uduplati ako su jedna do druge u kutiji , kratki provodnici...
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#233 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mali jomu »

mk ultra wrote:
da za modularne utičnice za računare gdje je opterećenje ukupno do 3-4A... za parapetne kanale uglavnom i idu 3-4 utičnice skupa po radnom mjestu, tako i dvije duple u zid gdje je i predviđeno.

Znači ja uključim grijalicu od 2kW, u tvoju zadnju naklemanu utičnicu, jbg kuća zima, i sve utičnice do zadnje tvoje naklemane su opterećene

jeli to bolje ili 63A quick connect sabirnica na koju sam direktno nakačio utičnicu i kad uključim grijalicu samo je taj vod opterećen... i nijedna utičnica prije...

a već sam ti rekao za prelazni otpor na utičnici

ne radiš svaki dan renoviranje nit kuću, a šanse za zagrijavanja, bespotrebna opterećenja vodova i utičnica radi 10m kabla više... i zabranjeno i ne isplati se...

a ti po svome
pozz


Nemaju ovi pojma o cemu ti pises...... serijska uticnica, google, youtube i intrenet je njima plafon.


Pici ba "mk"...... :thumbup:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#234 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by triconja »

mk ultra wrote:Ima jedno 2 mjeseca, u jednom elitnom naselju, renovira se stan
Arhitekte su tu, razrovljeno sve, a ja ispitujem kabal po kabal može li se koristiti :lol:

Ko da razvodi dalekovode u pm

Ne pravis instalaciju za godinu da radi vec za dosta duze. Kad se uradi danas kako treba, ma ko dosao za 5 godina, ja, mali jomu, bitanga, snaci ce se za 5 minuta, dograditi nesto ako treba...
Treba standard postovat ali nije uvijek ni do majstora, ima i vlasnika koji cigance, za marku ustedjenu sad platice 20 kasnije :izet:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#235 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by triconja »

mali jomu wrote:
mk ultra wrote:
da za modularne utičnice za računare gdje je opterećenje ukupno do 3-4A... za parapetne kanale uglavnom i idu 3-4 utičnice skupa po radnom mjestu, tako i dvije duple u zid gdje je i predviđeno.

Znači ja uključim grijalicu od 2kW, u tvoju zadnju naklemanu utičnicu, jbg kuća zima, i sve utičnice do zadnje tvoje naklemane su opterećene

jeli to bolje ili 63A quick connect sabirnica na koju sam direktno nakačio utičnicu i kad uključim grijalicu samo je taj vod opterećen... i nijedna utičnica prije...

a već sam ti rekao za prelazni otpor na utičnici

ne radiš svaki dan renoviranje nit kuću, a šanse za zagrijavanja, bespotrebna opterećenja vodova i utičnica radi 10m kabla više... i zabranjeno i ne isplati se...

a ti po svome
pozz


Nemaju ovi pojma o cemu ti pises...... serijska uticnica, google, youtube i intrenet je njima plafon.


Pici ba "mk"...... :thumbup:
Da znaju prvi kirhofov zakon ne bi tako radili :izet: :izet: :izet:
Hakiz
Posts: 40397
Joined: 30/07/2015 20:01

#236 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Hakiz »

Molim za savjet:

Stambena zgrada iz 1960-ih. Nema uzemljenje, nulovane instalacije. Dakle, kroz stan ide kabl samo sa dvije žice. I to obje crne boje, tako da nema teorije po boji prepoznati koja je žica faza, a koja nula. Originalne utičnice nisu bile šuko (nisu uopšte imale kontakt za uzemljenje, bile su ovakve: https://i.imgur.com/Kajln9n.jpg?1). A uz to su dva velika potrošača (grijna tijela) na istom osiguraču!!!!! Pa se mora paziti da se ne uključuju oba uređaja u isto vrijeme.

Ja bih da to uradim po PS-u. Dakle, dovesti uzemljenje, promjena (novo razvođenje) svih kablova u stanu, nove utičnice, prekidači, rasvjetna tijela, naravno nova razvodna kutija i FID barem za bojler u kupatilu (ako ne i dvije, jedna za bojler od <=10 mA ako nije preosjetljiva, druga za ostatak stana od <=30 mA ili <=50 mA ili <=500 mA, nisam stručnjak pa ne znam koja osjetljivost FID sklopke je dobra za koju namjenu).

Koje su opcije, da li je uopšte moguće samo u jedan stan u stambenoj zgradi da se dovede uzemljenje i koliko bi koštalo otprilike da se sve uradi, dvosoban stan, 5. sprat.

Kome se obratiti da se to uradi i po pravilima struke i kvalitetno i potrebne dozvole itd? Preporuke proizvođača materijala ako može (Da li je Schneider dobar izbor (razvodna kutija, osigurači, FID)) koji proizvođač kablova, utičnica i prekidača itd?

Ja bih kupovao materijal, ali ne na svoju ruku nego samo po preporuci, dakle od kvalitetnih proizvođača materijala. Na primjer, neko mi kaže treba 300 metara kabla 3-žilnog ili 5-žilnog tog prečnika tog proizvođača i ja to odem i kupim.

Ja se razumijem u instalacije toliko da sam mijenjao indikator u kupatilu i slične stvari. Završio sam srednju školu elektrotehničkog smjera, hobi mi je bila elektronika, bio sam radioamater, samo to je bilo davno. Ne bih se usudio raditi instalacije, ako ništa drugo znam koliko ne znam. Nikada nisam radio u struci, život me je odveo u druge poslove, pa nemam potrebno ni znanje ni iskustvo za tako veliki poduhvat. A sve i da mislim da znam, neću da rizikujem, neka to uradi stručna osoba.

Hvala.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#237 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bilic »

Hakiz wrote:Molim za savjet:

Stambena zgrada iz 1960-ih. Nema uzemljenje, nulovane instalacije. Dakle, kroz stan ide kabl samo sa dvije žice. I to obje crne boje, tako da nema teorije po boji prepoznati koja je žica faza, a koja nula. Originalne utičnice nisu bile šuko (nisu uopšte imale kontakt za uzemljenje, bile su ovakve: https://i.imgur.com/Kajln9n.jpg?1). A uz to su dva velika potrošača (grijna tijela) na istom osiguraču!!!!! Pa se mora paziti da se ne uključuju oba uređaja u isto vrijeme.

Ja bih da to uradim po PS-u. Dakle, dovesti uzemljenje, promjena (novo razvođenje) svih kablova u stanu, nove utičnice, prekidači, rasvjetna tijela, naravno nova razvodna kutija i FID barem za bojler u kupatilu (ako ne i dvije, jedna za bojler od <=10 mA ako nije preosjetljiva, druga za ostatak stana od <=30 mA ili <=50 mA ili <=500 mA, nisam stručnjak pa ne znam koja osjetljivost FID sklopke je dobra za koju namjenu).

Koje su opcije, da li je uopšte moguće samo u jedan stan u stambenoj zgradi da se dovede uzemljenje i koliko bi koštalo otprilike da se sve uradi, dvosoban stan, 5. sprat.

Kome se obratiti da se to uradi i po pravilima struke i kvalitetno i potrebne dozvole itd? Preporuke proizvođača materijala ako može (Da li je Schneider dobar izbor (razvodna kutija, osigurači, FID)) koji proizvođač kablova, utičnica i prekidača itd?

Ja bih kupovao materijal, ali ne na svoju ruku nego samo po preporuci, dakle od kvalitetnih proizvođača materijala. Na primjer, neko mi kaže treba 300 metara kabla 3-žilnog ili 5-žilnog tog prečnika tog proizvođača i ja to odem i kupim.

Ja se razumijem u instalacije toliko da sam mijenjao indikator u kupatilu i slične stvari. Završio sam srednju školu elektrotehničkog smjera, hobi mi je bila elektronika, bio sam radioamater, samo to je bilo davno. Ne bih se usudio raditi instalacije, ako ništa drugo znam koliko ne znam. Nikada nisam radio u struci, život me je odveo u druge poslove, pa nemam potrebno ni znanje ni iskustvo za tako veliki poduhvat. A sve i da mislim da znam, neću da rizikujem, neka to uradi stručna osoba.

Hvala.
Najbolje ako nečeš sam radit instalaciju.
Da zovneš električara na lice mjesta.
Saberete sve .. Koliko 3 x 1.5 mm za rasvetu . Koliko 3x2.5 mm. Koliko 5 x 2.5 mm. Utičnica osigurača itd.
Zavisi od kvadrata stana zavisi jel zgrada sa jačim betonskim zidovima .
I onda zajedno odete kupit materijal
Ako ne znaš majstora .
Večina ih ima sporazum sa prodavnicama oko 10 % povrata novca . Tako da te i tu malo uzme ....
A ima takođe mogučnost povrata materijala. Naprimjer uzme 350 metara kabla i poslije vrati 50 metara ...
Sretno
made_in_sarajevo
Posts: 5579
Joined: 06/05/2013 23:05

#238 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by made_in_sarajevo »

Image

Image

eto dva primjera kako ljudi rade poslovne objekte gdje se vrte najvise kompjuteri, printeri i slicno, te stanovi ili u ovom slucaju apartmani.

dakle gledao sam seme raznih projektanata i firmi sto projektuju, sve je u 5 deka i "najveca" razlika je kako ko nacrta nesto. eto sad uzmite materijal i radite :D
Hakiz
Posts: 40397
Joined: 30/07/2015 20:01

#239 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Hakiz »

bilic wrote:
Hakiz wrote:Molim za savjet:

Stambena zgrada iz 1960-ih. Nema uzemljenje, nulovane instalacije. Dakle, kroz stan ide kabl samo sa dvije žice. I to obje crne boje, tako da nema teorije po boji prepoznati koja je žica faza, a koja nula. Originalne utičnice nisu bile šuko (nisu uopšte imale kontakt za uzemljenje, bile su ovakve: https://i.imgur.com/Kajln9n.jpg?1). A uz to su dva velika potrošača (grijna tijela) na istom osiguraču!!!!! Pa se mora paziti da se ne uključuju oba uređaja u isto vrijeme.

Ja bih da to uradim po PS-u. Dakle, dovesti uzemljenje, promjena (novo razvođenje) svih kablova u stanu, nove utičnice, prekidači, rasvjetna tijela, naravno nova razvodna kutija i FID barem za bojler u kupatilu (ako ne i dvije, jedna za bojler od <=10 mA ako nije preosjetljiva, druga za ostatak stana od <=30 mA ili <=50 mA ili <=500 mA, nisam stručnjak pa ne znam koja osjetljivost FID sklopke je dobra za koju namjenu).

Koje su opcije, da li je uopšte moguće samo u jedan stan u stambenoj zgradi da se dovede uzemljenje i koliko bi koštalo otprilike da se sve uradi, dvosoban stan, 5. sprat.

Kome se obratiti da se to uradi i po pravilima struke i kvalitetno i potrebne dozvole itd? Preporuke proizvođača materijala ako može (Da li je Schneider dobar izbor (razvodna kutija, osigurači, FID)) koji proizvođač kablova, utičnica i prekidača itd?

Ja bih kupovao materijal, ali ne na svoju ruku nego samo po preporuci, dakle od kvalitetnih proizvođača materijala. Na primjer, neko mi kaže treba 300 metara kabla 3-žilnog ili 5-žilnog tog prečnika tog proizvođača i ja to odem i kupim.

Ja se razumijem u instalacije toliko da sam mijenjao indikator u kupatilu i slične stvari. Završio sam srednju školu elektrotehničkog smjera, hobi mi je bila elektronika, bio sam radioamater, samo to je bilo davno. Ne bih se usudio raditi instalacije, ako ništa drugo znam koliko ne znam. Nikada nisam radio u struci, život me je odveo u druge poslove, pa nemam potrebno ni znanje ni iskustvo za tako veliki poduhvat. A sve i da mislim da znam, neću da rizikujem, neka to uradi stručna osoba.

Hvala.
Najbolje ako nečeš sam radit instalaciju.
Da zovneš električara na lice mjesta.
Saberete sve .. Koliko 3 x 1.5 mm za rasvetu . Koliko 3x2.5 mm. Koliko 5 x 2.5 mm. Utičnica osigurača itd.
Zavisi od kvadrata stana zavisi jel zgrada sa jačim betonskim zidovima .
I onda zajedno odete kupit materijal
Ako ne znaš majstora .
Večina ih ima sporazum sa prodavnicama oko 10 % povrata novca . Tako da te i tu malo uzme ....
A ima takođe mogučnost povrata materijala. Naprimjer uzme 350 metara kabla i poslije vrati 50 metara ...
Sretno
Zato bih sam kupovao materijal :)

Meni treba postavljanje uzemljenja prije svega ostaloga.

Pretpostavljam da je Elektroprivreda adresa za obraćanje.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#240 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mali jomu »

Hakiz wrote: Molim za savjet:

Stambena zgrada iz 1960-ih. Nema uzemljenje, nulovane instalacije. Dakle, kroz stan ide kabl samo sa dvije žice. I to obje crne boje, tako da nema teorije po boji prepoznati koja je žica faza, a koja nula. Originalne utičnice nisu bile šuko (nisu uopšte imale kontakt za uzemljenje, bile su ovakve: https://i.imgur.com/Kajln9n.jpg?1). A uz to su dva velika potrošača (grijna tijela) na istom osiguraču!!!!! Pa se mora paziti da se ne uključuju oba uređaja u isto vrijeme.

Ja bih da to uradim po PS-u. Dakle, dovesti uzemljenje, promjena (novo razvođenje) svih kablova u stanu, nove utičnice, prekidači, rasvjetna tijela, naravno nova razvodna kutija i FID barem za bojler u kupatilu (ako ne i dvije, jedna za bojler od <=10 mA ako nije preosjetljiva, druga za ostatak stana od <=30 mA ili <=50 mA ili <=500 mA, nisam stručnjak pa ne znam koja osjetljivost FID sklopke je dobra za koju namjenu).

Koje su opcije, da li je uopšte moguće samo u jedan stan u stambenoj zgradi da se dovede uzemljenje i koliko bi koštalo otprilike da se sve uradi, dvosoban stan, 5. sprat.

Kome se obratiti da se to uradi i po pravilima struke i kvalitetno i potrebne dozvole itd? Preporuke proizvođača materijala ako može (Da li je Schneider dobar izbor (razvodna kutija, osigurači, FID)) koji proizvođač kablova, utičnica i prekidača itd?

Ja bih kupovao materijal, ali ne na svoju ruku nego samo po preporuci, dakle od kvalitetnih proizvođača materijala. Na primjer, neko mi kaže treba 300 metara kabla 3-žilnog ili 5-žilnog tog prečnika tog proizvođača i ja to odem i kupim.

Ja se razumijem u instalacije toliko da sam mijenjao indikator u kupatilu i slične stvari. Završio sam srednju školu elektrotehničkog smjera, hobi mi je bila elektronika, bio sam radioamater, samo to je bilo davno. Ne bih se usudio raditi instalacije, ako ništa drugo znam koliko ne znam. Nikada nisam radio u struci, život me je odveo u druge poslove, pa nemam potrebno ni znanje ni iskustvo za tako veliki poduhvat. A sve i da mislim da znam, neću da rizikujem, neka to uradi stručna osoba.

Hvala.
Hakiz wrote:
Pretpostavljam da je Elektroprivreda adresa za obraćanje.




:thumbup: :thumbup: :thumbup:




(Mada ne vjerujem da ce te odvojiti od drugih stambenih jedinica u zgradi, tebe kao pojedinca u sistemskom rijesenju zgrade. Teoretski je izvodljivo, prakticno moze doci do komplikacija sa drugim stanarima...... iz raznoraznih razloga. Trazit ce veci poduhvat za cijelu zgradu, ali raspitaje se...... mogucnosti vazda ima.)




Nula ti je uzemljena, tako da se to ne mora tako uraditi kako si zamislio..... ima i drugih nacina sa samo nulom da se to sve dovede u red. Nije nikakav problem, u stvari toliko je jednostavno da ce ti biti smijesno kad ti dodje pravi elektricar i pokaze o cemu se radi...... nego mijenjanje citave elektro instalacije u zgradi. :thumbup:
Last edited by mali jomu on 28/02/2018 16:29, edited 1 time in total.
Hakiz
Posts: 40397
Joined: 30/07/2015 20:01

#241 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Hakiz »

mali jomu wrote:...
Nula ti je uzemljena, tako da se to ne mora tako uraditi kako si zamislio..... ima i drugih nacina sa samo nulom da se to sve dovede u red. Nije nikakav problem i manje kosta...... od mjenjanja citave elektro instalacije u zgradi. :thumbup:
Hvala.

Dakle, bolje ne poušavati tražiti uzemljenje samo za stan. Osim ako se svi stanari ne dogovore da se uzemljenje uradi cijeli ulaz . Teoretski to bi se možda i mogli dogovoriti, ali vidjećemo.

Pretpostavljam da će se sa te nule u zgradi nekako izvesti uzemljenje za sam stan.

To takođe znači i da korištenje uređaja kojima je šasija kopčana na uzemljenje (cijevna pojačala i slična) neće biti problematična, opasna za korištenje?
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#242 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mali jomu »

Hakiz wrote:
mali jomu wrote:...
Nula ti je uzemljena, tako da se to ne mora tako uraditi kako si zamislio..... ima i drugih nacina sa samo nulom da se to sve dovede u red. Nije nikakav problem i manje kosta...... od mjenjanja citave elektro instalacije u zgradi. :thumbup:
Hvala.

Dakle, bolje ne poušavati tražiti uzemljenje samo za stan. Osim ako se svi stanari ne dogovore da se uzemljenje uradi cijeli ulaz . Teoretski to bi se možda i mogli dogovoriti, ali vidjećemo.

Pretpostavljam da će se sa te nule u zgradi nekako izvesti uzemljenje za sam stan.

To takođe znači i da korištenje uređaja kojima je šasija kopčana na uzemljenje (cijevna pojačala i slična) neće biti problematična, opasna za korištenje?

Nula ti je i uzemljenje....... radi se samo o spajanju, nikakav problem, zovi pravog elektricara i bit ce sve u redu. :thumbup:
Hakiz
Posts: 40397
Joined: 30/07/2015 20:01

#243 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Hakiz »

mali jomu wrote:
Hakiz wrote:
mali jomu wrote:...
Nula ti je uzemljena, tako da se to ne mora tako uraditi kako si zamislio..... ima i drugih nacina sa samo nulom da se to sve dovede u red. Nije nikakav problem i manje kosta...... od mjenjanja citave elektro instalacije u zgradi. :thumbup:
Hvala.

Dakle, bolje ne poušavati tražiti uzemljenje samo za stan. Osim ako se svi stanari ne dogovore da se uzemljenje uradi cijeli ulaz . Teoretski to bi se možda i mogli dogovoriti, ali vidjećemo.

Pretpostavljam da će se sa te nule u zgradi nekako izvesti uzemljenje za sam stan.

To takođe znači i da korištenje uređaja kojima je šasija kopčana na uzemljenje (cijevna pojačala i slična) neće biti problematična, opasna za korištenje?

Nula ti je i uzemljenje....... radi se samo o spajanju, nikakav problem, zovi pravog elektricara i bit ce sve u redu. :thumbup:
OK. Hvala.

Kada bolje razmislim, uređaje tog tipa kopčam na razvodni kabl koji je na mrežu (u utičnicu) spojen preko ovoga: https://www.brennenstuhl.com/de-DE/prod ... e&set=TRUE ili bez razvodnog kabla na ovo: https://www.brennenstuhl.com/de-DE/prod ... e&set=TRUE

i onda sam koliko-toliko siguran :)
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#244 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mali jomu »

Pici ba, kupi nove uticnice i sta jos vec hoces...... i stavi sta god hoces, zovni pravog elektricara i bit ce to ko bombona. :thumbup:
Hakiz
Posts: 40397
Joined: 30/07/2015 20:01

#245 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Hakiz »

Neću sam raditi, ali je li ovo ispravan način postavljanja kutije sa osiguračima/FID sklopkom?

User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#246 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by triconja »

supercali wrote:Dzaba mi ommetar kad ne znam sta bi s njim
Pazder ovaj video gore kako covjek rastura sa ommetrom :D
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#247 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mali jomu »

Hakiz wrote: Neću sam raditi, ali je li ovo ispravan način postavljanja kutije sa osiguračima/FID sklopkom?



Necu ti nista odgovorit jer te odgovor moze prvariti kao mnoge youtube majstore, koji nemaju osnove za razumijevanje odgovora.

Radi se o drugim "stvarima...." koji se ne odnose na nikakav pozitivan ili negativan odgovor.


Najlakse je postaviti kutiju i u nju ubaciti sta god hoces..... samo ako znas sta radis, zato se majstor zove majstor,


i zato svi drugi koji ne znaju sta rade nisu majstori...... i ne zovu se majstori.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#248 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by supercali »

triconja wrote:
supercali wrote:Dzaba mi ommetar kad ne znam sta bi s njim
Pazder ovaj video gore kako covjek rastura sa ommetrom :D
Ma ovo je super sto on radi ja bih volio kad bi ja sam sebi ovako ovu tablu sastavio sve uredno to sproveo i sl a ne znam koji kabal ide gdje koji ulazi koji izlazi sta je plus sta minus kako to sprovesti do uticnica do saltera i sl
Hakiz
Posts: 40397
Joined: 30/07/2015 20:01

#249 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Hakiz »

mali jomu wrote:Pici ba, kupi nove uticnice i sta jos vec hoces...... i stavi sta god hoces, zovni pravog elektricara i bit ce to ko bombona. :thumbup:
Mah... Treba sve mijenjati, kablovi u zidovima stari oko 50 godina, izolacija se sigurno osušila i počela kidati, dva velika potrošača (bojler i mašina za veš) idu na isti osigurač pa se dobro pazi da se slučajno oba ne uključe u isto vrijeme, stara zgrada pravljena kada ljudi nisu imali puno električnih uređaja, pa u sobi samo jedna utičnica itd. Treba sve promijeniti, kompletnu instalaciju u stanu, nova tablu sa osiguračima, FID, iskopati nove puteve za dodatne utičnice, ma kao da se prvi put razvodi struja u stanu.

Da su samo utičnice i prekidači, ni po jada :).

Da se ja držim Nijemaca što se proizvođača materijala tiče, ili? Kako naši (Bivša SFRJ) stoje što se kvaliteta tiče? Turci i Kinezi su mi nekako sumnjivi.
Hakiz
Posts: 40397
Joined: 30/07/2015 20:01

#250 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Hakiz »

supercali wrote:
triconja wrote:
supercali wrote:Dzaba mi ommetar kad ne znam sta bi s njim
Pazder ovaj video gore kako covjek rastura sa ommetrom :D
Ma ovo je super sto on radi ja bih volio kad bi ja sam sebi ovako ovu tablu sastavio sve uredno to sproveo i sl a ne znam koji kabal ide gdje koji ulazi koji izlazi sta je plus sta minus kako to sprovesti do uticnica do saltera i sl
I ja taj snimak proučio samo da imam nekakvog pojma o čemu se tu radi. A praktičnu izvedbu neću raditi ja nego neko ko je stručan.

Ja imam običaj kada mi majstor dođe ostaviti ga da radi i ne petljati mu se u posao. Nekada to i ne valja, nekada valja.
Post Reply