Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post Reply
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#526 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by triconja »

mk ultra wrote:Image

Jel vako, busimo pod naponom :lol:
Sta je tu fazon bio?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#527 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bitanga_sa_otesa »

slab kontakt :-D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#528 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by славянин »

Reklamiram se 8-) tj. momke sto rade elektriku.
Image

Stavit cu jos slika od 1600 Amp GMROa :D
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#529 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by kuli1961 »

славянин wrote:Imam ja fid sklopku otpisanu (ispravna) dat cu ti ne znam odgovara li ti 63 amp ?
ne vjerujem da ce mi ta odgovarati, kod mene su panceri 3 x 35 A, vjerovatno je prejaka
vidjecu sa elektricarom, "pravim, dobrim"- ne smijem ovdje pitati koja mi treba, mali jomu ce me opet popljuvati!

hvala na ponudi, u svakom slucaju
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#530 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bitanga_sa_otesa »

славянин wrote:Reklamiram se 8-)
evo i ja sebe

Image
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#531 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by славянин »

bitanga_sa_otesa wrote:
славянин wrote:Reklamiram se 8-)
evo i ja sebe

Image
dje letva sa upozorenjem ili lanac ispred trafoa :oops:
Fina hiljadarka - Minel ?

PS: Sta je to ispod... dje kada sa sljunkom onim i to ne oblutkom :oops: :lol:
Last edited by славянин on 23/02/2019 20:35, edited 2 times in total.
User avatar
mk ultra
Posts: 19221
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#532 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

kuli1961 wrote:
славянин wrote:Imam ja fid sklopku otpisanu (ispravna) dat cu ti ne znam odgovara li ti 63 amp ?
ne vjerujem da ce mi ta odgovarati, kod mene su panceri 3 x 35 A, vjerovatno je prejaka
vidjecu sa elektricarom, "pravim, dobrim"- ne smijem ovdje pitati koja mi treba, mali jomu ce me opet popljuvati!

hvala na ponudi, u svakom slucaju

Nema prejake FID sklopke
FiD sklopka ne reaguje na preopterecenje, nego samo na diferencijalnu struju kvara, a 63A ti je njena nominalna struja sabirnice... koliko sad na prvu se sjrcam tad dostigne oko 90°C pri vanjskoj temp 25°C
Tako da ako imas 35A po fazi prije toga ne brini, mada bih ja uvijek stavio jos jedan C32/40 prije sklopke...
User avatar
B6Redhell
Posts: 5857
Joined: 25/12/2010 04:56

#533 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by B6Redhell »

bitanga_sa_otesa wrote:
славянин wrote:Reklamiram se 8-)
evo i ja sebe

Image
Uljni
evo jedan suhi od prosle godine iskopa sliku. Zamijenu komplet trafo stanice radili
Image
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#534 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bitanga_sa_otesa »

славянин wrote: dje letva sa upozorenjem ili lanac ispred trafoa :oops:
Fina hiljadarka - Minel ?

PS: Sta je to ispod... dje kada sa sljunkom onim i to ne oblutkom :oops: :lol:
letva je sa strane ,ovo je u fazi radova,jos nije bio tehnicki prijem ,a lupetas,ovo je 630 kVA,vidis kolisni su bolcnovi na sekundaru i dvije zile po fazi,na 1000kVA idu 3 zile po fazi :D
uljna jama je duboka,ne vidi se kazan sa sljunkom na slici,ali tu je ispod :thumbup:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#535 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bitanga_sa_otesa »

B6Redhell wrote: evo jedan suhi od prosle godine iskopa sliku. Zamijenu komplet trafo stanice radili
slabo ovde ima suhih ,samo u vodovodima i pumpnim stanicama,al ne u svim...na bacevu su svi suhi :thumbup:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#536 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by славянин »

bitanga_sa_otesa wrote:
славянин wrote: dje letva sa upozorenjem ili lanac ispred trafoa :oops:
Fina hiljadarka - Minel ?

PS: Sta je to ispod... dje kada sa sljunkom onim i to ne oblutkom :oops: :lol:
letva je sa strane ,ovo je u fazi radova,jos nije bio tehnicki prijem ,a lupetas,ovo je 630 kVA,vidis kolisni su bolcnovi na sekundaru i dvije zile po fazi,na 1000kVA idu 3 zile po fazi :D
uljna jama je duboka,ne vidi se kazan sa sljunkom na slici,ali tu je ispod :thumbup:
Ne znam tesko mi je procijeniti jer ne vidi se na osnovu slike prave dimenzije ( koliko sam ja strucan da vidim :D - nisam obracao paznju na zile) Zavrsio sam ja u prosloj godini za jedno postrojenje 2x1000 i 2x630 u dvije trafo stanice (tj. nisam ja ali sam koordinirao :D :D )

Tehnicki prijem.... obozavam to.Vidis zaboravili smo bili kloc staviti pod tocak - odmah onaj bla bla bla.Jos rece visoko mu steka na stanici :oops: pa natjera i da ogradu uzemljimo pored stanice :oops: al ajd
User avatar
B6Redhell
Posts: 5857
Joined: 25/12/2010 04:56

#537 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by B6Redhell »

bitanga_sa_otesa wrote:
B6Redhell wrote: evo jedan suhi od prosle godine iskopa sliku. Zamijenu komplet trafo stanice radili
slabo ovde ima suhih ,samo u vodovodima i pumpnim stanicama,al ne u svim...na bacevu su svi suhi :thumbup:
Ovdje koriste vani uljne. Obicno unutra ili ako je zasticeno vremenski su suhi. Opet zavisi ko ga koristi i ko plaća
Image
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#538 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by kuli1961 »

mk_ultra:

ja pojma nemam koliko STVARNO imam amperaze po fazi, znam samo to da su mi ti panceri te snage. Instalacija je klasicna kucna(kuca je strukture 4-sobnog stana, podijeljeno na 2 etaze), dakle, standardni potrosaci, plus poseban vod za elektrokotao centralnog grijanja, kotao je snage 18 kW (neposredno pred ulazom voda u kotao stavljeni su dodatni klasicni topljivi osiguraci od 24 ili 25 A- sve redi kako treba.)
Moja pitanja oko FID se svode na to da se zelim dodatno obezbijediti mogucim sr...em oko bojlera. Namjeravam ga postaviti u osiguracku kutiju na spratu, gdje mi se nalazi i osigurac za bojler ,klasa B, 16 A. Taj ormar sluzi za napajanje ostalih potrosaca sprata- u kupatilu grijalica, te nekoliko strujnih krugova rasvjete i uticnica po prostorijama, nema drugih potrosaca.
Danas sam malo cunjao po radnjama- Schneider i Hager FID sklopke od 25, 40 i 63 A, osjetljivost je pocev od 30mA, 300 mA pa do 0,5 A. Iz video priloga ovdje, shvatio sam da se za kucnu varijantu preporucuje sklopka osjetljivosti 30 mA.

Eto, to je to. Da li po tvom misljenu i kod ovakvog stanja stvari treba jos taj "osigurac" C32/40, (ako je to osigurac)?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#539 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bitanga_sa_otesa »

славянин wrote:

Tehnicki prijem.... obozavam to.Vidis zaboravili smo bili kloc staviti pod tocak - odmah onaj bla bla bla.Jos rece visoko mu steka na stanici :oops: pa natjera i da ogradu uzemljimo pored stanice :oops: al ajd
los si sa komisijom,kad vide gradjevinski dnevnik i moje ime ,slabo su nalazili mane,kazu znamo da je kod tebe sve po ps-u :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#540 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bitanga_sa_otesa »

B6Redhell wrote: Opet zavisi ko ga koristi i ko plaća
suhi su duplo skuplji jbga,ali gdje su vodozastitne zone ne smije biti rizika...mada nije pravilo ,nalazio sam suhe gdje ne bi trebali nikad biti :lol:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#541 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by славянин »

bitanga_sa_otesa wrote:
славянин wrote:

Tehnicki prijem.... obozavam to.Vidis zaboravili smo bili kloc staviti pod tocak - odmah onaj bla bla bla.Jos rece visoko mu steka na stanici :oops: pa natjera i da ogradu uzemljimo pored stanice :oops: al ajd
los si sa komisijom,kad vide gradjevinski dnevnik i moje ime ,slabo su nalazili mane,kazu znamo da je kod tebe sve po ps-u :D
Ja u zivotu nisam imao vecih... scena kao sa tim stanicama... Trebaju sf6 da dovuku- jedva ih natjerao :oops: Dosao sf6 - onaj sto ga je dovukao iz elektrodistribucije "zaboravio" one bakarne cijevi (tj. mislio da ide na otpis sf6 pa ih probao ukrasti) cekaj da se vrati.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#542 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bitanga_sa_otesa »

славянин wrote: one bakarne cijevi
kakve cijevi ,nije to voda,valjda sabirnice?
User avatar
mk ultra
Posts: 19221
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#543 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

Ogradu moras uzemljiti bez zajebancije, radi iznosenja potencijala

Sta sam ih mjerio bokte :lol:

Haj na 10kV TS, al sto telekomu traze da uzemlji ogradu oko dzamije radi bazne stanice na munari :mrgreen:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#544 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by славянин »

bitanga_sa_otesa wrote:
славянин wrote: one bakarne cijevi
kakve cijevi ,nije to voda,valjda sabirnice?
Cuj stvarno nije voda... Cijevi dobro si cuo - cijev bakarna debela (zapravo vise njih) koje povezuju vodna polja :oops:\

Evo - nije isti blok ali koncept isti.
Image
Last edited by славянин on 23/02/2019 21:05, edited 1 time in total.
User avatar
mk ultra
Posts: 19221
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#545 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

kuli1961 wrote:mk_ultra:

ja pojma nemam koliko STVARNO imam amperaze po fazi, znam samo to da su mi ti panceri te snage. Instalacija je klasicna kucna(kuca je strukture 4-sobnog stana, podijeljeno na 2 etaze), dakle, standardni potrosaci, plus poseban vod za elektrokotao centralnog grijanja, kotao je snage 18 kW (neposredno pred ulazom voda u kotao stavljeni su dodatni klasicni topljivi osiguraci od 24 ili 25 A- sve redi kako treba.)
Moja pitanja oko FID se svode na to da se zelim dodatno obezbijediti mogucim sr...em oko bojlera. Namjeravam ga postaviti u osiguracku kutiju na spratu, gdje mi se nalazi i osigurac za bojler ,klasa B, 16 A. Taj ormar sluzi za napajanje ostalih potrosaca sprata- u kupatilu grijalica, te nekoliko strujnih krugova rasvjete i uticnica po prostorijama, nema drugih potrosaca.
Danas sam malo cunjao po radnjama- Schneider i Hager FID sklopke od 25, 40 i 63 A, osjetljivost je pocev od 30mA, 300 mA pa do 0,5 A. Iz video priloga ovdje, shvatio sam da se za kucnu varijantu preporucuje sklopka osjetljivosti 30 mA.

Eto, to je to. Da li po tvom misljenu i kod ovakvog stanja stvari treba jos taj "osigurac" C32/40, (ako je to osigurac)?
Iz tih razloga sto fid ne reaguje na preopterecenje, schneider je imao te blokove osigurac + diferencijalna sklopka
30mA je jedina dozvoljena prema DIN za kucnu upotrebu

Nije pod obavezu osigurac, ali ako vec pravis sve nanovo i ako ima mjesta u kutiji, sto da ne...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#546 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bitanga_sa_otesa »

славянин wrote: Cuj stvarno nije voda... Cijevi dobro si cuo - cijev bakarna debela (zapravo vise njih) koje povezuju vodna polja :oops:
cijev nije sigurno,vec puna sipka bakrena zove se sabirnica :thumbup:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#547 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by славянин »

bitanga_sa_otesa wrote:
славянин wrote: Cuj stvarno nije voda... Cijevi dobro si cuo - cijev bakarna debela (zapravo vise njih) koje povezuju vodna polja :oops:
cijev nije sigurno,vec puna sipka bakrena zove se sabirnica :thumbup:
Nekako mi je lagana bila za punu al vjerovatno si bolje upucen. Meni je uglavnom izgledala kao cijev... koju su pokusali da mahnu :D
Image
Last edited by славянин on 23/02/2019 21:10, edited 1 time in total.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#548 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bitanga_sa_otesa »

славянин wrote: Nekako mi je lagana bila za punu al vjerovatno si bolje upucen. Meni je uglavnom izgledala kao cijev... koju su pokusali da mahnu :D
18 godina su me upucivali svaki dan :lol:
Image
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#549 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by kuli1961 »

mk ultra wrote:
kuli1961 wrote:mk_ultra:

ja pojma nemam koliko STVARNO imam amperaze po fazi, znam samo to da su mi ti panceri te snage. Instalacija je klasicna kucna(kuca je strukture 4-sobnog stana, podijeljeno na 2 etaze), dakle, standardni potrosaci, plus poseban vod za elektrokotao centralnog grijanja, kotao je snage 18 kW (neposredno pred ulazom voda u kotao stavljeni su dodatni klasicni topljivi osiguraci od 24 ili 25 A- sve redi kako treba.)
Moja pitanja oko FID se svode na to da se zelim dodatno obezbijediti mogucim sr...em oko bojlera. Namjeravam ga postaviti u osiguracku kutiju na spratu, gdje mi se nalazi i osigurac za bojler ,klasa B, 16 A. Taj ormar sluzi za napajanje ostalih potrosaca sprata- u kupatilu grijalica, te nekoliko strujnih krugova rasvjete i uticnica po prostorijama, nema drugih potrosaca.
Danas sam malo cunjao po radnjama- Schneider i Hager FID sklopke od 25, 40 i 63 A, osjetljivost je pocev od 30mA, 300 mA pa do 0,5 A. Iz video priloga ovdje, shvatio sam da se za kucnu varijantu preporucuje sklopka osjetljivosti 30 mA.

Eto, to je to. Da li po tvom misljenu i kod ovakvog stanja stvari treba jos taj "osigurac" C32/40, (ako je to osigurac)?
Iz tih razloga sto fid ne reaguje na preopterecenje, schneider je imao te blokove osigurac + diferencijalna sklopka
30mA je jedina dozvoljena prema DIN za kucnu upotrebu

Nije pod obavezu osigurac, ali ako vec pravis sve nanovo i ako ima mjesta u kutiji, sto da ne...
vjerovatno ne znam precizno objasniti- nije nista nanovo- sva instalacija je u funkciji i radI OK, hocu da DODAM tu sklopku. Ne shvatam, ako su mi panceri 35 A, kucni osiguraci klase B 10,16 i 20 A (zavisno od kruga koji stite, a "bojerksi" je 16 A, da li taj C klase uopste ima funkciju, obzirom na svoju klasu i snagu?
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#550 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by triconja »

bitanga_sa_otesa wrote:
славянин wrote: Nekako mi je lagana bila za punu al vjerovatno si bolje upucen. Meni je uglavnom izgledala kao cijev... koju su pokusali da mahnu :D
18 godina su me upucivali svaki dan :lol:
]
Jesil to ti na slici? :mrgreen:
Post Reply