Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post Reply
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#601 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

nisi ti dojnji samo su sad limitatori drugačiji :mrgreen:

ps.
standardna vrijednost napona je 230V, fali ti i cosfi 0.95 :mrgreen:
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#602 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by allem_77 »

mk ultra wrote: 09/12/2020 11:45 nisi ti dojnji samo su sad limitatori drugačiji :mrgreen:

ps.
standardna vrijednost napona je 230V, fali ti i cosfi 0.95 :mrgreen:
Ma kod mene je slab napon. Ako ćemo tako računati ja nemam više od 210 V, a možda ne i toliko. Slaba trafostanica u naselju.

Šta bi mi ti preporučio? Dva trofazna ili jedan trofazni a jedan monofazni? S tim da ovi limitatori ne budu 16 nego veći, da mi ne izbacuje kada uključim bojler, sporet i peglu zajedno. :D

Sada je ovako

Image

Kaže brat da je on ugradio ovo što sam zaokružio.
Nešto po 32 a elektroprivreda je postavila 35

On je to uradio da ne zove elektroprivredu kada izbaci. Par puta se desilo da izbaci i ja samo podignem ove osigurače što sam zaokružio.
Last edited by allem_77 on 24/12/2020 18:37, edited 1 time in total.
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#603 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

allem_77 wrote: 09/12/2020 12:29
mk ultra wrote: 09/12/2020 11:45 nisi ti dojnji samo su sad limitatori drugačiji :mrgreen:

ps.
standardna vrijednost napona je 230V, fali ti i cosfi 0.95 :mrgreen:
Ma kod mene je slab napon. Ako ćemo tako računati ja nemam više od 210 V, a možda ne i toliko. Slaba trafostanica u naselju.

Šta bi mi ti preporučio? Dva trofazna ili jedan trofazni a jedan monofazni? S tim da ovi limitatori ne budu 16 nego veći, da mi ne izbacuje kada uključim bojler, sporet i peglu zajedno. :D

Sada je ovako

Image

Kaže brat da je on ugradio ovo što sam zaokružio.
Nešto po 32 a elektroprivreda je postavila 35

Kaže brat, da je to uradio da ne zove elektroprivredu kada izbaci. Par puta se desilo da izbaci i ja samo podignem ove osigurače što sam zaokružio.
16A je limitator za 10kW trofazni
to ti je bolja opcija, sa 2 trofazna
ovako gubis placenu snagu

nađi električara neka ti rasporedi opterećenje po fazama, to je sigurno bolja opcija nego bilo kakav monofazni...

ako su ti ove uklopne koliko vidim 40A stavili sa starim tipom brojila, to ti je OK... :thumbup:
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#604 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by allem_77 »

mk ultra wrote: 09/12/2020 13:34
allem_77 wrote: 09/12/2020 12:29
mk ultra wrote: 09/12/2020 11:45 nisi ti dojnji samo su sad limitatori drugačiji :mrgreen:

ps.
standardna vrijednost napona je 230V, fali ti i cosfi 0.95 :mrgreen:
Ma kod mene je slab napon. Ako ćemo tako računati ja nemam više od 210 V, a možda ne i toliko. Slaba trafostanica u naselju.

Šta bi mi ti preporučio? Dva trofazna ili jedan trofazni a jedan monofazni? S tim da ovi limitatori ne budu 16 nego veći, da mi ne izbacuje kada uključim bojler, sporet i peglu zajedno. :D

Sada je ovako

Image

Kaže brat da je on ugradio ovo što sam zaokružio.
Nešto po 32 a elektroprivreda je postavila 35

Kaže brat, da je to uradio da ne zove elektroprivredu kada izbaci. Par puta se desilo da izbaci i ja samo podignem ove osigurače što sam zaokružio.
16A je limitator za 10kW trofazni
to ti je bolja opcija, sa 2 trofazna
ovako gubis placenu snagu

nađi električara neka ti rasporedi opterećenje po fazama, to je sigurno bolja opcija nego bilo kakav monofazni...

ako su ti ove uklopne koliko vidim 40A stavili sa starim tipom brojila, to ti je OK... :thumbup:
Brat je električar, mislim završio SSS, i on je ovo sve i uradio. Od razvodenja po kući do postavljanja ove velike kutije za dva sata plus uklopni.

Jedan sprat svakako nema ni jedne trofazne utičnice. Dok drugi ima.

Uglavnom burazer mi tvrdi da bi moglo biti problema sa 16 A
Nije mu to primarno zanimanje, ali eto zna ponešto... razvesti struju, postaviti bojler...

On meni neku formulu za izračun spominje, objašnjava... bla, bla... :D

Nek on odluči, Ja sam samo htio čuti i drugo mišljenje - savjet.
Hvala ti na odgovoru.
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#605 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

Pa nece biti problema
Jedna faza (R) ves masina i uticnica u klozetu cca 2kW
Druga faza bojler (S) 2kW
Tri faze dovesti do šporeta (2 faze na platu za pecenje kola su od 1kW max do 1.5kW ekspres jedna na rerni (T))

Ostalo spoji kako ti volja, nece nista iskociti da si pita

Prema karakteristici osiguraca imas 13% prekoracenje u sat vremena da ne iskoci
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#606 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by allem_77 »

mk ultra wrote: 09/12/2020 14:46 Pa nece biti problema
Jedna faza (R) ves masina i uticnica u klozetu cca 2kW
Druga faza bojler (S) 2kW
Tri faze dovesti do šporeta (2 faze na platu za pecenje kola su od 1kW max do 1.5kW ekspres jedna na rerni (T))

Ostalo spoji kako ti volja, nece nista iskociti da si pita

Prema karakteristici osiguraca imas 13% prekoracenje u sat vremena da ne iskoci
Mislim da je ovaj čovjek dobro objasnio.
bilic wrote: 31/12/2017 16:18

Trofazni priključak je minimum 10.Kw x 228 KM = 2.280 KM plus PDV .
Ako ti stave digitalno brojilo . Ono je limitirano na 10 kw sa tim da ide 10 % preko ( svaki Priključak )znaći kad dođe do 11 kilovata iskoći...
U stanu sabereš potrošače .
Bojler ............................................. 1,5 kw .
Veš mašina ............................................ 2 kW
Šporet ........................................... 4 kw
usisivač ........................................... 1,5 kw prosjek
TV . Kompjuter rasvjeta i ostali manji potrošači 1 kw
ZBIR JE KAD SVE POPALIMO 10 kw . Ali vjerovatno nečemo baš sve popaliti u stanu.
.
Što se tiće mono i trof priključka... To su tri različite faze koje dolaze iz Trafo stanica
... Otprilike kao jedan ili tri čovjeka ....
Ako opteretite jednu od tri faze više .. Na prvoj R Fazi 6 kw a na drugo S 2 i trečoj 2 kw = 10 kw
Isto kao da prvi čovjek nosi 60 kilograma . A druga dva po 20 kilograma .
Ovo sam laički pokušao objasniti da lakše neko shvati .
.
Što se tiće brzih protočnih bojlera ima ih i mono i oni su ispod 10 KW . Ali trebate obratiti pažnju i pod kojim minimalnim pritiskom vode rade 1,5 bar ili neznam 2 BARA
AKO NEMA DOBROG PRITISKA NEMA NI TOPLE VODE .. USTVARI NEČE GA NI UPALITI ..
Slučajno radim kao električar u EDS .
Ne mogu ja sada ponovo po kući prespajati.
Ja samo želim da razdvojim i da pri tome nemam problema.
Mislim da je bolje jedan trofazni od 12+
I jedan monofazni od 7+
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#607 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

Ako na jednom stanu nahajcas bez grijanja preko 10kW da iskoci limitator u sat vremena, ja ti cestitam :mrgreen:

12.5kW sad rade trosoban stan sa inverter grijanjem...
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#608 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bilic »

Mislim da je ovaj čovjek dobro objasnio.
bilic wrote: 31/12/2017 16:18

Trofazni priključak je minimum 10.Kw x 228 KM = 2.280 KM plus PDV .
Ako ti stave digitalno brojilo . Ono je limitirano na 10 kw sa tim da ide 10 % preko ( svaki Priključak )znaći kad dođe do 11 kilovata iskoći...
U stanu sabereš potrošače .
Bojler ............................................. 1,5 kw .
Veš mašina ............................................ 2 kW
Šporet ........................................... 4 kw
usisivač ........................................... 1,5 kw prosjek
TV . Kompjuter rasvjeta i ostali manji potrošači 1 kw
ZBIR JE KAD SVE POPALIMO 10 kw . Ali vjerovatno nečemo baš sve popaliti u stanu.
.
Što se tiće mono i trof priključka... To su tri različite faze koje dolaze iz Trafo stanica
... Otprilike kao jedan ili tri čovjeka ....
Ako opteretite jednu od tri faze više .. Na prvoj R Fazi 6 kw a na drugo S 2 i trečoj 2 kw = 10 kw
Isto kao da prvi čovjek nosi 60 kilograma . A druga dva po 20 kilograma .
Ovo sam laički pokušao objasniti da lakše neko shvati .
.
Što se tiće brzih protočnih bojlera ima ih i mono i oni su ispod 10 KW . Ali trebate obratiti pažnju i pod kojim minimalnim pritiskom vode rade 1,5 bar ili neznam 2 BARA
AKO NEMA DOBROG PRITISKA NEMA NI TOPLE VODE .. USTVARI NEČE GA NI UPALITI ..
Slučajno radim kao električar u EDS .
Ne mogu ja sada ponovo po kući prespajati.
Ja samo želim da razdvojim i da pri tome nemam problema.
Mislim da je bolje jedan trofazni od 12+
I jedan monofazni od 7+
[/quote]
DA MENI TREBA JA BIH ISTO
TAKO JEDAN TROFAZNI 12,5 kw ( 13,8 kw ) I MONO 6,7 KW ( 7,4 kw da iskoči )
,
10 % dodaš više da iskoči
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#609 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by allem_77 »

bilic wrote: 09/12/2020 22:23
DA MENI TREBA JA BIH ISTO
TAKO JEDAN TROFAZNI 12,5 kw ( 13,8 kw ) I MONO 6,7 KW ( 7,4 kw da iskoči )
,
10 % dodaš više da iskoči
Tako ću i tražiti 6,7 KW i 15 KW ako budu htjeli dati?
Jer ako uzmem trofazni 12,5 KW opet sam donji. :D
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#610 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bilic »

allem_77 wrote: 11/12/2020 17:13
bilic wrote: 09/12/2020 22:23
DA MENI TREBA JA BIH ISTO
TAKO JEDAN TROFAZNI 12,5 kw ( 13,8 kw ) I MONO 6,7 KW ( 7,4 kw da iskoči )
,
10 % dodaš više da iskoči
Tako ću i tražiti 6,7 KW i 15 KW ako budu htjeli dati?
Jer ako uzmem trofazni 12,5 KW opet sam donji. :D
možeš sve samo onda doplatis par kilovata
oko 1000 te izadze i atest
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#611 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by allem_77 »

dennyell wrote: 06/06/2020 09:21 Jesam,
potrebno je prvo odraditi atest instalacija za razdvajanje brojila u kojem mora biti navedeno na koliko kW se razdvajaju brojila. Za atest ti mora biti spojena struja i u novom dijelu kuće za koji stavljaš novo brojilo. Ja sam atest odradio kada je sva struja bila gotova (svi osigurači, utičnice i rasvjetna tijela spojena).
Zatim sa atestom podneseš zahtjev koji platiš 58KM i izađe ti komisija koja pregleda stanje i ako nešto treba raditi ti o svom trošku to praviš. Kod mene je bio ormar za dva brojila u koji su dolazila dva kabla od dva stana tako da nisam tu imao troška.
Nakon pregleda stanja kontaktiraju te iz elektroprivrede da je sve ok, i daju ti predračun po kojem plaćaš razdvajanje brojila/dodatno brojilo. Mene je koštalo oko 260KM. Onda dođu monteri i montiraju još jedno brojilo i stavljaju limitatore 3xC16A na oba brojila, s tim da su meni ostavili one osigurače 3x35A, a u elektroenergetskoj saglasnosti su ih nazvali kao glavni osigurači. Dakle, kabal sa stuba ide na glavne osigurače zatim na jedno i drugo brojilo i poslije brojila na limitatore i dalje u stanove.
Sve bude dosta brzo gotovo, mislim da su meni za 7 dana sve završili.
Onda te zovnu iz elektroprivrede da dođeš, potpišeš hrpu papira (ugovore, nove el.en. saglasnosti i sl).
Nadam se da sam bio od pomoći.
Obzirom da si imao 3x35A
Znaš li možda koliko ti je pisalo da imaš kw u elektro energetskoj saglasnosti, prije nego si pokrenuo postupak razdvajanja?
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#612 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by allem_77 »

bilic wrote: 11/12/2020 23:16
allem_77 wrote: 11/12/2020 17:13
bilic wrote: 09/12/2020 22:23
DA MENI TREBA JA BIH ISTO
TAKO JEDAN TROFAZNI 12,5 kw ( 13,8 kw ) I MONO 6,7 KW ( 7,4 kw da iskoči )
,
10 % dodaš više da iskoči
Tako ću i tražiti 6,7 KW i 15 KW ako budu htjeli dati?
Jer ako uzmem trofazni 12,5 KW opet sam donji. :D
možeš sve samo onda doplatis par kilovata
oko 1000 te izadze i atest
Slaba mi matematika. Kako god da izračunam - donji sam. :D

Po vašem ja sada imam 3 faze po 6,7 kw
To je 20,1 kw

Ako dijelim na trofazni 12,5 ( koliko sam vidio ne postoji priključak od 13,4 kw) i monofazni 6,7 kw u minusu sam malo manje od 1 kw.

Ja sam u budućnosti, ako budem živ, planirao i ovaj trofazni od 12,5 jer nema 13,4 kw razdvojiti na dva monofazna od 6,7 kw. I u tom slučaju opet moram kupiti 1 kw.

Jel tako?

Image
maskota
Posts: 37
Joined: 18/10/2012 14:22

#613 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by maskota »

Pozdravljam
Moje pitanje nije vezano za trofaznu struju i nadam se da nećete zamjerit. Naime radim elektroinstalacije na spratu kuće i od majstora sam zahtjevao da za svaku utičnicu ide poseban kabl od razvodne kutije. Dok sam ja bio na poslu on je tako uradio za velike potrošače a za par utičnicica je doveo samo kabl od susjednih utičnica gdje sam planirao tv i tako neke slabe uredjaje. Zanima me Jel to problem jer ne razumijem se puno uu struju.
Hvala
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#614 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Snake Eyes »

Samo postojanje mogućnosti da se to uradi u vidu kutija i utičnica svjedoči da je to uredu.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#615 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by studiorum_tuzlaensis »

Nije u redu ako je već zahtjevao poseban strujni krug za svakog potrošača. Trebao je tako uraditi i naplatiti kako mu je rečeno.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#616 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Snake Eyes »

Sa te strane nije uredu :lol: ali njega sada brine sa strane sigurnosti i funkcionalnosti da li je uredu i sa te strane je uredu.
Zapravo, to što je on tražio nije uredu :D , samo mu je električar trebao objasniti kako je ispravno a ne uraditi po svom kako je ispravno :D
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#617 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by allem_77 »

Kupio pametnu utičnicu. Uključio mobitel da isprobam.
Da li je ovo malo - samo 201.4 V

Image
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#618 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by kuli1961 »

maskota wrote: 19/12/2020 21:06 Pozdravljam
Moje pitanje nije vezano za trofaznu struju i nadam se da nećete zamjerit. Naime radim elektroinstalacije na spratu kuće i od majstora sam zahtjevao da za svaku utičnicu ide poseban kabl od razvodne kutije. Dok sam ja bio na poslu on je tako uradio za velike potrošače a za par utičnicica je doveo samo kabl od susjednih utičnica gdje sam planirao tv i tako neke slabe uredjaje. Zanima me Jel to problem jer ne razumijem se puno uu struju.
Hvala
Sa elektricarskim zanatom nemam nikakve veze, ali evo da nesto "doprinesem":
Tvoj zahtjev- svaka uticnica (pretpostavljam monofoazna, šuko)- kabl direktno sa rasteretnog ormara (kutija sa osiguracima) mozda ima opravdanje u namjeri da budes 100% siguran da nece doci do preopterecenja. Da ne bude zabune, laik sam, apsolutno se drzim stava da se na struji ne stedi, ali mi tvoj zahtjev lici na bacanje para. Kao laik mislim da to nije potrebno. Ako se za tu monofaznu uticnicu (gledaj da bude kvalitetna, dakle, skuplja) stavi kabl PGP, 3 x 2,5 kv.mm poprecnog presjeka, vise njih se moze obezbijediti osiguracem od npr. 10 A, klase B i savrseno si miran.
Pretpostavljam da je elektricar uradio sljedece- za taj drugi set uticnica je doveo zaseban kabl do razvodne kutije i onda vukao posebni kabl za svaku uticnicu, a sa druge strane- odgovarajuci osigurac u ormaricu. Mislim da te majstor nije zeznuo.
User avatar
MeanMachine
Posts: 1175
Joined: 09/03/2011 20:47

#619 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by MeanMachine »

allem_77 wrote: 24/12/2020 18:45 Kupio pametnu utičnicu. Uključio mobitel da isprobam.
Da li je ovo malo - samo 201.4 V

Image
S obzirom da je dozvoljena tolerancija napona (ako se nije nešto promijenilo) ±10% to jeste nisko, ali svakako nije mjerodavna pametna utičnica za pravo kvalitativno utvrđivanje naponskog nivoa već baždareni mjerni instrument odgovarajuće klase tačnosti.
dennyell
Posts: 51
Joined: 01/02/2018 12:39

#620 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by dennyell »

allem_77 wrote: 12/12/2020 19:31
dennyell wrote: 06/06/2020 09:21 Jesam,
potrebno je prvo odraditi atest instalacija za razdvajanje brojila u kojem mora biti navedeno na koliko kW se razdvajaju brojila. Za atest ti mora biti spojena struja i u novom dijelu kuće za koji stavljaš novo brojilo. Ja sam atest odradio kada je sva struja bila gotova (svi osigurači, utičnice i rasvjetna tijela spojena).
Zatim sa atestom podneseš zahtjev koji platiš 58KM i izađe ti komisija koja pregleda stanje i ako nešto treba raditi ti o svom trošku to praviš. Kod mene je bio ormar za dva brojila u koji su dolazila dva kabla od dva stana tako da nisam tu imao troška.
Nakon pregleda stanja kontaktiraju te iz elektroprivrede da je sve ok, i daju ti predračun po kojem plaćaš razdvajanje brojila/dodatno brojilo. Mene je koštalo oko 260KM. Onda dođu monteri i montiraju još jedno brojilo i stavljaju limitatore 3xC16A na oba brojila, s tim da su meni ostavili one osigurače 3x35A, a u elektroenergetskoj saglasnosti su ih nazvali kao glavni osigurači. Dakle, kabal sa stuba ide na glavne osigurače zatim na jedno i drugo brojilo i poslije brojila na limitatore i dalje u stanove.
Sve bude dosta brzo gotovo, mislim da su meni za 7 dana sve završili.
Onda te zovnu iz elektroprivrede da dođeš, potpišeš hrpu papira (ugovore, nove el.en. saglasnosti i sl).
Nadam se da sam bio od pomoći.
Obzirom da si imao 3x35A
Znaš li možda koliko ti je pisalo da imaš kw u elektro energetskoj saglasnosti, prije nego si pokrenuo postupak razdvajanja?
ES je bila na 20kw, a sada sam dobio dvije po 10kw.
Mogu ti prenijeti moje iskustvo sa limitatorima od C16A x 3. Vrlo je bitno da su ti potrošači dobro raspoređeni da ne bi dolazilo do nepotrebnog iskakanja limitatora. Neko je već pisao o tome. Potrošače možeš raspodjeliti u kutiji sa osiguračima, al to prepusti nekome ko ima dosta iskustva u suradnji sa tobom gdje ćeš ga ti navodotiti šta ti najčešće zajedno radi, a i u buduće ćeš znati šta ti je sa čim vezano. Grijem se na struju i do sada mi se samo par puta desilo da iskoči opterećena faza. S obzirom da su mi ostavili prostor da mogu dignuti limitator kada god iskoči to i nije neki problem. Budući da sam sam sebi raspoređivao potrošače i znam šta je s kojom fazom spojeno, malo pripazim i do sada mi se samo par puta desilo da izbaci fazu ako ne pazim (npr. uključim kuhalo, a istovremeno radi bojler, mašina za sude).
Ovi eti c16A limitatori koje su meni ugradili će u unutar sat vremena iskočiti na opterećenju od 145% (16*1,45*230=5300w) i bez ikakvih problema možeš vući 5kw po fazi do sat vremena i stvarno neće iskočiti, .dok npr. 5,8kw izbaci za 10ak min opterećenja (isprobao), a 6kw izbaci za par minuta.
Jučer sam, npr. u jednom momentu sračunao da trošim skoro 14kw i ništa nije izbacilo:
1. faza: kovektor 1,5kw+sušilica 2,7kw+grijanje poda u wc-u 0,5kw + ostali mali potrošači oko 4,9kw ukupno
2. faza: kovektor 1,5kw+bojler 2,1kw+ostali mali potrošači = 3,8kw
3. faza: 2 konvektora po 1,5kw+mašina za veš 2kw+ostali sitni potrošači 5,2kw
Kod svih ovih velikih potrošača termostati rade svoj posao pa i rasterete limitator na određen period.
Poslije kada sam htio fen uključiti pauzirao sam sušilicu i uključio fen (2kw) da ne bi silazio da dižem limitator.
Možda vremenom i dokupim još kw jer se grijem na struju, a ako se ne griješ na struju, uz fin raspored po fazama i uz malo pažnje ne bi trebalo biti problema.
Last edited by dennyell on 04/01/2021 17:37, edited 1 time in total.
dennyell
Posts: 51
Joined: 01/02/2018 12:39

#621 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by dennyell »

MeanMachine wrote: 28/12/2020 23:20
allem_77 wrote: 24/12/2020 18:45 Kupio pametnu utičnicu. Uključio mobitel da isprobam.
Da li je ovo malo - samo 201.4 V

Image
S obzirom da je dozvoljena tolerancija napona (ako se nije nešto promijenilo) ±10% to jeste nisko, ali svakako nije mjerodavna pametna utičnica za pravo kvalitativno utvrđivanje naponskog nivoa već baždareni mjerni instrument odgovarajuće klase tačnosti.
Kod mene je napon na dvije faze po oko 238V, dok je na trećoj oko 228V i rijetko kada se dešava da pada, ali je u naselju postavljena nova trafo i novi kablovi razvučeni, dok kod prijatelja u drugom naselju u momentu kada se upali radijator sijalica samo što se ne ugasi :D
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#622 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by allem_77 »

dennyell wrote: 04/01/2021 17:27
allem_77 wrote: 12/12/2020 19:31
dennyell wrote: 06/06/2020 09:21 Jesam,
potrebno je prvo odraditi atest instalacija za razdvajanje brojila u kojem mora biti navedeno na koliko kW se razdvajaju brojila. Za atest ti mora biti spojena struja i u novom dijelu kuće za koji stavljaš novo brojilo. Ja sam atest odradio kada je sva struja bila gotova (svi osigurači, utičnice i rasvjetna tijela spojena).
Zatim sa atestom podneseš zahtjev koji platiš 58KM i izađe ti komisija koja pregleda stanje i ako nešto treba raditi ti o svom trošku to praviš. Kod mene je bio ormar za dva brojila u koji su dolazila dva kabla od dva stana tako da nisam tu imao troška.
Nakon pregleda stanja kontaktiraju te iz elektroprivrede da je sve ok, i daju ti predračun po kojem plaćaš razdvajanje brojila/dodatno brojilo. Mene je koštalo oko 260KM. Onda dođu monteri i montiraju još jedno brojilo i stavljaju limitatore 3xC16A na oba brojila, s tim da su meni ostavili one osigurače 3x35A, a u elektroenergetskoj saglasnosti su ih nazvali kao glavni osigurači. Dakle, kabal sa stuba ide na glavne osigurače zatim na jedno i drugo brojilo i poslije brojila na limitatore i dalje u stanove.
Sve bude dosta brzo gotovo, mislim da su meni za 7 dana sve završili.
Onda te zovnu iz elektroprivrede da dođeš, potpišeš hrpu papira (ugovore, nove el.en. saglasnosti i sl).
Nadam se da sam bio od pomoći.
Obzirom da si imao 3x35A
Znaš li možda koliko ti je pisalo da imaš kw u elektro energetskoj saglasnosti, prije nego si pokrenuo postupak razdvajanja?
ES je bila na 20kw, a sada sam dobio dvije po 10kw.
Mogu ti prenijeti moje iskustvo sa limitatorima od C16A x 3. Vrlo je bitno da su ti potrošači dobro raspoređeni da ne bi dolazilo do nepotrebnog iskakanja limitatora. Neko je već pisao o tome. Potrošače možeš raspodjeliti u kutiji sa osiguračima, al to prepusti nekome ko ima dosta iskustva u suradnji sa tobom gdje ćeš ga ti navodotiti šta ti najčešće zajedno radi, a i u buduće ćeš znati šta ti je sa čim vezano. Grijem se na struju i do sada mi se samo par puta desilo da iskoči opterećena faza. S obzirom da su mi ostavili prostor da mogu dignuti limitator kada god iskoči to i nije neki problem. Budući da sam sam sebi raspoređivao potrošače i znam šta je s kojom fazom spojeno, malo pripazim i do sada mi se samo par puta desilo da izbaci fazu ako ne pazim (npr. uključim kuhalo, a istovremeno radi bojler, mašina za sude).
Ovi eti c16A limitatori koje su meni ugradili će u unutar sat vremena iskočiti na opterećenju od 145% (16*1,45*230=5300w) i bez ikakvih problema možeš vući 5kw po fazi do sat vremena i stvarno neće iskočiti, .dok npr. 5,8kw izbaci za 10ak min opterećenja (isprobao), a 6kw izbaci za par minuta.
Jučer sam, npr. u jednom momentu sračunao da trošim skoro 14kw i ništa nije izbacilo:
1. faza: kovektor 1,5kw+sušilica 2,7kw+grijanje poda u wc-u 0,5kw + ostali mali potrošači oko 4,9kw ukupno
2. faza: kovektor 1,5kw+bojler 2,1kw+ostali mali potrošači = 3,8kw
3. faza: 2 konvektora po 1,5kw+mašina za veš 2kw+ostali sitni potrošači 5,2kw
Kod svih ovih velikih potrošača termostati rade svoj posao pa i rasterete limitator na određen period.
Poslije kada sam htio fen uključiti pauzirao sam sušilicu i uključio fen (2kw) da ne bi silazio da dižem limitator.
Možda vremenom i dokupim još kw jer se grijem na struju, a ako se ne griješ na struju, uz fin raspored po fazama i uz malo pažnje ne bi trebalo biti problema.
I kod mene je ta od 20 kW.
Image
Kaže mi ako imaš nekakav dokaz, papir da imaš više mi ćemo uvažiti. Ja nemam nikakvih papira. Brat tvrdi da smo imali više, ali šta se može.
Ja odlučio, odnosno već sam podnio zahtjev za monofazni 7,5 kW i 12,5 kW
Čekam da dođu, uplatio sam onih 58,5 KM.

A prije par dana su nam u kompletnom naselju zamijenili satove. Nadam se da će i još jednu trafostanicu napraviti?

Pitao sam za cijenu sata. Monofazni nešto manje od 100 KM. A trofazni koliko se sjećam 115 KM.

Ne znam koliko će me sve to koštati?
dennyell
Posts: 51
Joined: 01/02/2018 12:39

#623 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by dennyell »

Znam da kod mene nije nikakvih limitatora bilo do unazad 4-5 godina kada su stavili ove NV 3x35A. Što znači da se moglo trošiti koliko si htio.
Mislim i da nisi mogao imati više od 20kw jer na stranici EP za domaćinstva stoji da je max 20kw, a sve preko se posebno ugovara.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#624 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by allem_77 »

dennyell wrote: 04/01/2021 18:06 Znam da kod mene nije nikakvih limitatora bilo do unazad 4-5 godina kada su stavili ove NV 3x35A. Što znači da se moglo trošiti koliko si htio.
Mislim i da nisi mogao imati više od 20kw jer na stranici EP za domaćinstva stoji da je max 20kw, a sve preko se posebno ugovara.
Ma kod njih na stranici nema ni 7,5 kW
Meni čovjek kada sam išao reče da može, nadam se da neće slagati.
Može se uzeti i preko 20 kW za domaćinstva.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#625 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by allem_77 »

allem_77 wrote: 04/01/2021 18:52
dennyell wrote: 04/01/2021 18:06 Znam da kod mene nije nikakvih limitatora bilo do unazad 4-5 godina kada su stavili ove NV 3x35A. Što znači da se moglo trošiti koliko si htio.
Mislim i da nisi mogao imati više od 20kw jer na stranici EP za domaćinstva stoji da je max 20kw, a sve preko se posebno ugovara.
Ma kod njih na stranici nema ni 7,5 kW
Meni čovjek kada sam išao reče da može, nadam se da neće slagati.
Može se uzeti i preko 20 kW za domaćinstva.
Odobreno 12,5 i 7,5

Nisu još odradili. Sve sam platio i koštalo je oko 270 KM
-Monofazni sat
-Rad
-EES
-Atest (bacanje para ni za šta)
Last edited by allem_77 on 25/01/2021 14:30, edited 1 time in total.
Post Reply