Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post Reply
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#551 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bitanga_sa_otesa »

triconja wrote: Jesil to ti na slici? :mrgreen:
nisam,to je jedan PK majstor ,vidis kako mu je drago sto je popularan :lol:
User avatar
mk ultra
Posts: 19445
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#552 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

kuli1961 wrote:
vjerovatno ne znam precizno objasniti- nije nista nanovo- sva instalacija je u funkciji i radI OK, hocu da DODAM tu sklopku. Ne shvatam, ako su mi panceri 35 A, kucni osiguraci klase B 10,16 i 20 A (zavisno od kruga koji stite, a "bojerksi" je 16 A, da li taj C klase uopste ima funkciju, obzirom na svoju klasu i snagu?
gG sporije reaguje od C karakterustije

Neces nista znacajno puno dobiti ako to pitas
dennyell
Posts: 51
Joined: 01/02/2018 12:39

#553 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by dennyell »

bilic wrote:
dennyell wrote:Hvala puno. Još samo da odem do elektroprivrede :)

Nadam se da to nije velika procedura i da ne košta puno. U svakom slučaju podijelit ću na po 10kW jer hoću trofaznu struju i bit će dovoljno po stanu.
Čim budem imao više informacija postat ću ovdje u slučaju da nekome zatreba.
Treba potrošać.. vlasnik da podnosi zahtjev. Zk izvadak
Izlazak tehničara 58 KM
Doplata za materijal ormar novi i novo trof. brojilo oko 600 KM
Atest instalacije 60 tak KM .
Prije sam predvidio ormar koji poskupljuje trošak ...
.
Kad se sve to uradi moras u stanovima ravnomjerno rasporediti opterečenja po fazama . Jer ces imati 10 kw na tri faze.
Za to je bolje mult. funkcisko brojilo
( digitalno ) . Ali ih u SAR. trenutno nema
tomhagen wrote:
Druze, hajd molim te kad budes imao vise informacija podijeli s rajom :)

I kod mene je slicna situacija i za nekih pola godine bih trebao krenuti u neke radove i htio bih uz to da razdvajam i brojila, pa me zanima i procedura i koliko je para. Hvala ti unaprijed.
Danas sam bio u EP i za ED Mostar mi treba lična od osobe na kojoj je struja, atest instalacija i 58KM izlazak tehničara.
Poslije se plaćaju stvarni troškovi za koje mi službenik nije znao reći koliko dođu jer ovise od puno faktora. Nakon što sam objasnio svoju situaciju gdje je sve već spremno za drugo brojilo samo mi je rekao da u tom slučaju neće koštati puno. Šta to znači ne znam.
dennyell
Posts: 51
Joined: 01/02/2018 12:39

#554 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by dennyell »

.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#555 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bilic »

dennyell wrote:.
Stvarni troskovi to sam ti i ja gore napisao -
Znaci ako imas mjesta za novo brojilo u ormaru ... NE TREBA ORMAR PLAČAT
Samo brojilo placas i ugradnju ..
Rasporedzujes 20 kw na dva po 10 kw - I placas stvarne troskove a ne kilovate .
Ako se treba ormar dogradzivat oko 600 KM
A ako ne duplo manje oko 300 KM
dennyell
Posts: 51
Joined: 01/02/2018 12:39

#556 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by dennyell »

bilic wrote:
dennyell wrote:.
Stvarni troskovi to sam ti i ja gore napisao -
Znaci ako imas mjesta za novo brojilo u ormaru ... NE TREBA ORMAR PLAČAT
Samo brojilo placas i ugradnju ..
Rasporedzujes 20 kw na dva po 10 kw - I placas stvarne troskove a ne kilovate .
Ako se treba ormar dogradzivat oko 600 KM
A ako ne duplo manje oko 300 KM
Ne treba ormar. Treba samo brojilo, limitatori (ako se oni plaćaju), montaža i prespajanje svega toga. Znaš li slučajno cijenu brojila?
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#557 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bilic »

dennyell wrote:
bilic wrote:
dennyell wrote:.
Stvarni troskovi to sam ti i ja gore napisao -
Znaci ako imas mjesta za novo brojilo u ormaru ... NE TREBA ORMAR PLAČAT
Samo brojilo placas i ugradnju ..
Rasporedzujes 20 kw na dva po 10 kw - I placas stvarne troskove a ne kilovate .
Ako se treba ormar dogradzivat oko 600 KM
A ako ne duplo manje oko 300 KM
Ne treba ormar. Treba samo brojilo, limitatori (ako se oni plaćaju), montaža i prespajanje svega toga. Znaš li slučajno cijenu brojila?
Oko 300 mislim sa je trofazno.
Limitatori ako nema digitalnih brojila.
dennyell
Posts: 51
Joined: 01/02/2018 12:39

#558 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by dennyell »

bilic wrote: Oko 300 mislim sa je trofazno.
Limitatori ako nema digitalnih brojila.
Drug, hvala puno :thumbup:
User avatar
mk ultra
Posts: 19445
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#559 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

Image

Tanki ste
Ormar je pod naponom , brojilo regularno unutra :lol:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#560 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Maraschino »

:jbt:
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#561 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by allem_77 »

dennyell wrote: 27/02/2019 14:27
bilic wrote:
dennyell wrote:Hvala puno. Još samo da odem do elektroprivrede :)

Nadam se da to nije velika procedura i da ne košta puno. U svakom slučaju podijelit ću na po 10kW jer hoću trofaznu struju i bit će dovoljno po stanu.
Čim budem imao više informacija postat ću ovdje u slučaju da nekome zatreba.
Treba potrošać.. vlasnik da podnosi zahtjev. Zk izvadak
Izlazak tehničara 58 KM
Doplata za materijal ormar novi i novo trof. brojilo oko 600 KM
Atest instalacije 60 tak KM .
Prije sam predvidio ormar koji poskupljuje trošak ...
.
Kad se sve to uradi moras u stanovima ravnomjerno rasporediti opterečenja po fazama . Jer ces imati 10 kw na tri faze.
Za to je bolje mult. funkcisko brojilo
( digitalno ) . Ali ih u SAR. trenutno nema
tomhagen wrote:
Druze, hajd molim te kad budes imao vise informacija podijeli s rajom :)

I kod mene je slicna situacija i za nekih pola godine bih trebao krenuti u neke radove i htio bih uz to da razdvajam i brojila, pa me zanima i procedura i koliko je para. Hvala ti unaprijed.
Danas sam bio u EP i za ED Mostar mi treba lična od osobe na kojoj je struja, atest instalacija i 58KM izlazak tehničara.
Poslije se plaćaju stvarni troškovi za koje mi službenik nije znao reći koliko dođu jer ovise od puno faktora. Nakon što sam objasnio svoju situaciju gdje je sve već spremno za drugo brojilo samo mi je rekao da u tom slučaju neće koštati puno. Šta to znači ne znam.
Da li si razdvojio brojilo i koliko te koštalo?
dennyell
Posts: 51
Joined: 01/02/2018 12:39

#562 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by dennyell »

Jesam,
potrebno je prvo odraditi atest instalacija za razdvajanje brojila u kojem mora biti navedeno na koliko kW se razdvajaju brojila. Za atest ti mora biti spojena struja i u novom dijelu kuće za koji stavljaš novo brojilo. Ja sam atest odradio kada je sva struja bila gotova (svi osigurači, utičnice i rasvjetna tijela spojena).
Zatim sa atestom podneseš zahtjev koji platiš 58KM i izađe ti komisija koja pregleda stanje i ako nešto treba raditi ti o svom trošku to praviš. Kod mene je bio ormar za dva brojila u koji su dolazila dva kabla od dva stana tako da nisam tu imao troška.
Nakon pregleda stanja kontaktiraju te iz elektroprivrede da je sve ok, i daju ti predračun po kojem plaćaš razdvajanje brojila/dodatno brojilo. Mene je koštalo oko 260KM. Onda dođu monteri i montiraju još jedno brojilo i stavljaju limitatore 3xC16A na oba brojila, s tim da su meni ostavili one osigurače 3x35A, a u elektroenergetskoj saglasnosti su ih nazvali kao glavni osigurači. Dakle, kabal sa stuba ide na glavne osigurače zatim na jedno i drugo brojilo i poslije brojila na limitatore i dalje u stanove.
Sve bude dosta brzo gotovo, mislim da su meni za 7 dana sve završili.
Onda te zovnu iz elektroprivrede da dođeš, potpišeš hrpu papira (ugovore, nove el.en. saglasnosti i sl).
Nadam se da sam bio od pomoći.
User avatar
mk ultra
Posts: 19445
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#563 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

atest možeš uraditi i na jednu utičnicu i sijalicu, ako ti je baš hića :mrgreen:
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#564 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by allem_77 »

dennyell wrote: 06/06/2020 09:21 Jesam,
potrebno je prvo odraditi atest instalacija za razdvajanje brojila u kojem mora biti navedeno na koliko kW se razdvajaju brojila. Za atest ti mora biti spojena struja i u novom dijelu kuće za koji stavljaš novo brojilo. Ja sam atest odradio kada je sva struja bila gotova (svi osigurači, utičnice i rasvjetna tijela spojena).
Zatim sa atestom podneseš zahtjev koji platiš 58KM i izađe ti komisija koja pregleda stanje i ako nešto treba raditi ti o svom trošku to praviš. Kod mene je bio ormar za dva brojila u koji su dolazila dva kabla od dva stana tako da nisam tu imao troška.
Nakon pregleda stanja kontaktiraju te iz elektroprivrede da je sve ok, i daju ti predračun po kojem plaćaš razdvajanje brojila/dodatno brojilo. Mene je koštalo oko 260KM. Onda dođu monteri i montiraju još jedno brojilo i stavljaju limitatore 3xC16A na oba brojila, s tim da su meni ostavili one osigurače 3x35A, a u elektroenergetskoj saglasnosti su ih nazvali kao glavni osigurači. Dakle, kabal sa stuba ide na glavne osigurače zatim na jedno i drugo brojilo i poslije brojila na limitatore i dalje u stanove.
Sve bude dosta brzo gotovo, mislim da su meni za 7 dana sve završili.
Onda te zovnu iz elektroprivrede da dođeš, potpišeš hrpu papira (ugovore, nove el.en. saglasnosti i sl).
Nadam se da sam bio od pomoći.
Kod mene je već sa stuba kroz bužir ubačen njihov crni kabal, direktno do ormara. Ormar ima ona tri otvora, jer smo planirali nekada ubaciti dva sata.

Problem je što oni ubacivanje dodatnog sata, računaju kao novi priključak.
Jedina opcija da pređem kod druge elektroprivrede...?

ImageImage

Iz druge elektroprivrede mi nisu tačno rekli koliko bi sve to koštalo.

Image
User avatar
mk ultra
Posts: 19445
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#565 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

Novi sat jeste novi prikljucak
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#566 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by allem_77 »

mk ultra wrote: 09/06/2020 17:11 Novi sat jeste novi prikljucak
Meni ovo razdvajanje nije hitno. Tako da ću odabrati elektroprivredu koja je jeftinija. A razlika u cijeni je oko 2000 km.
User avatar
mk ultra
Posts: 19445
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#567 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

allem_77 wrote: 09/06/2020 19:19
mk ultra wrote: 09/06/2020 17:11 Novi sat jeste novi prikljucak
Meni ovo razdvajanje nije hitno. Tako da ću odabrati elektroprivredu koja je jeftinija. A razlika u cijeni je oko 2000 km.
Da si imao 20kW i dijelio na 2x10 ne bi doplacivao...
Jer ovako realno i imas 2x10kW dostupno, i ne mislim da bi kod hzhb jeftinije prosao, mozda u ERS

Iz druge ep, platio bi 20kW ne 10kW, s tim da bi ti generalno cijena struje bila dosta veca radi mrezarine, provjerim ti veceras...
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#568 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by allem_77 »

mk ultra wrote: 09/06/2020 19:33
allem_77 wrote: 09/06/2020 19:19
mk ultra wrote: 09/06/2020 17:11 Novi sat jeste novi prikljucak
Meni ovo razdvajanje nije hitno. Tako da ću odabrati elektroprivredu koja je jeftinija. A razlika u cijeni je oko 2000 km.
Da si imao 20kW i dijelio na 2x10 ne bi doplacivao...
Jer ovako realno i imas 2x10kW dostupno, i ne mislim da bi kod hzhb jeftinije prosao, mozda u ERS

Iz druge ep, platio bi 20kW ne 10kW, s tim da bi ti generalno cijena struje bila dosta veca radi mrezarine, provjerim ti veceras...
Ok, hvala.

Ja sam već bio kod jednih, pa prešao kod drugih. Nije mi problem se ponovo vratiti kod onih prvih. :D

Faktički sam na ničijoj zemlji, odnosno ne hebe nas niko ni 2% ( od struje, vode, puteva...)
User avatar
mk ultra
Posts: 19445
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#569 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

allem_77 wrote: 09/06/2020 19:54
mk ultra wrote: 09/06/2020 19:33
allem_77 wrote: 09/06/2020 19:19

Meni ovo razdvajanje nije hitno. Tako da ću odabrati elektroprivredu koja je jeftinija. A razlika u cijeni je oko 2000 km.
Da si imao 20kW i dijelio na 2x10 ne bi doplacivao...
Jer ovako realno i imas 2x10kW dostupno, i ne mislim da bi kod hzhb jeftinije prosao, mozda u ERS

Iz druge ep, platio bi 20kW ne 10kW, s tim da bi ti generalno cijena struje bila dosta veca radi mrezarine, provjerim ti veceras...
Ok, hvala.

Ja sam već bio kod jednih, pa prešao kod drugih. Nije mi problem se ponovo vratiti kod onih prvih. :D

Faktički sam na ničijoj zemlji, odnosno ne hebe nas niko ni 2% ( od struje, vode, puteva...)
Ahaa, ja sam mislio da si u SA, ako je neka granicno podrucje gdje imaju vlastitu mrezu onda nemas problema
Samo ce ti drugi naplatiti 20kW sigurno, kolika je cijena ne znam... u EP bih je 195KM/kW, i u to je uracunato sve, mpzes i podzemno, stavljaju i stubove do 300m ako treba, radova kakvih ti bog hoce ukljuceno u tu cijenu, ali ako ti to ne treba izgleda skupo, a kad bi naplacivali svima koliko treba i radove, onda bi belaja bilo :mrgreen:
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#570 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by allem_77 »

mk ultra wrote: 09/06/2020 20:56
allem_77 wrote: 09/06/2020 19:54
mk ultra wrote: 09/06/2020 19:33
Da si imao 20kW i dijelio na 2x10 ne bi doplacivao...
Jer ovako realno i imas 2x10kW dostupno, i ne mislim da bi kod hzhb jeftinije prosao, mozda u ERS

Iz druge ep, platio bi 20kW ne 10kW, s tim da bi ti generalno cijena struje bila dosta veca radi mrezarine, provjerim ti veceras...
Ok, hvala.

Ja sam već bio kod jednih, pa prešao kod drugih. Nije mi problem se ponovo vratiti kod onih prvih. :D

Faktički sam na ničijoj zemlji, odnosno ne hebe nas niko ni 2% ( od struje, vode, puteva...)
Ahaa, ja sam mislio da si u SA, ako je neka granicno podrucje gdje imaju vlastitu mrezu onda nemas problema
Samo ce ti drugi naplatiti 20kW sigurno, kolika je cijena ne znam... u EP bih je 195KM/kW, i u to je uracunato sve, mpzes i podzemno, stavljaju i stubove do 300m ako treba, radova kakvih ti bog hoce ukljuceno u tu cijenu, ali ako ti to ne treba izgleda skupo, a kad bi naplacivali svima koliko treba i radove, onda bi belaja bilo :mrgreen:

Ja mislim da samo treba još jedno brojilo? I par sitnica koje forumaš iznad spominje.

I oni koriste moju kuću kao banderu. Možda mi bude to kao neka olakšica? I ovaj tanji crni kabal ide direktno u kutiju sa satom. Ja sada ne znam mora li se mijenjati kabal?
Last edited by allem_77 on 09/12/2020 11:42, edited 1 time in total.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#571 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Maraschino »

EPBiH je teski monopolista i boga molim da se pojavi neko od konkurencije.
Znam da ih ima ali se to nekako opstruira i ucjenjuje jer je EP vlasnik infrastrukture.
Oni naplacuju koliko zele i sta zele a nemas se kome zaliti, rade sta hoce i kako hoce.
Koriste tvoju kucu kao bandijeru i ako hoces da se rijesis toga moras sve platiti ili ako zelis da renoviras kucu i krov, moras platiti to izmijestanje.
User avatar
mk ultra
Posts: 19445
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#572 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

I ja bih volio da se neko od konkufencije ubaci, volio bih vidjeti da li bi dzabe kopali podzemni bez naknade... kazem opet, nije sve tako crno kako mnogi zele predstaviti
Maraschino wrote: 09/06/2020 21:24 EPBiH je teski monopolista i boga molim da se pojavi neko od konkurencije.
Znam da ih ima ali se to nekako opstruira i ucjenjuje jer je EP vlasnik infrastrukture.
Oni naplacuju koliko zele i sta zele a nemas se kome zaliti, rade sta hoce i kako hoce.
Koriste tvoju kucu kao bandijeru i ako hoces da se rijesis toga moras sve platiti ili ako zelis da renoviras kucu i krov, moras platiti to izmijestanje.
To je tacno, ali da nisi pristao na to oni ne bi tako ni spojili, tako si na saglasnost pristao. Nova izmjena saglasnosti, placas ti jer prekrajas postojeće...
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#573 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Snake Eyes »

Ljudi imam jedno pitanjce :-D , danas sam imao jednu konfuznu situaciju...fazu i nulu na jednom izlazu kada testiram sa zujalicom na unimetru dobijam zvuk kao da su u kratkom spoju, pustim struju radi sve normalno. Namjerno kratko spojim te dvije žice (fazu i nulu), iskoči osigurač.
Unimetar kaže da su u kratkom spoju ali što onda osigurač ne iskače nego sve radi normalno :?
Zna li iko o čemu se radi?
User avatar
mk ultra
Posts: 19445
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#574 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by mk ultra »

Snake Eyes wrote: 19/10/2020 19:28 Ljudi imam jedno pitanjce :-D , danas sam imao jednu konfuznu situaciju...fazu i nulu na jednom izlazu kada testiram sa zujalicom na unimetru dobijam zvuk kao da su u kratkom spoju, pustim struju radi sve normalno. Namjerno kratko spojim te dvije žice (fazu i nulu), iskoči osigurač.
Unimetar kaže da su u kratkom spoju ali što onda osigurač ne iskače nego sve radi normalno :?
Zna li iko o čemu se radi?
Jeli na dovodnom kablu bilo sta spojeno? Ja obicno spojim fazu sa zemljom ili sve tri faze sa zemljom i onda ovamo da se ispita na ormaru i iza ormara

Jeli ti izbacio bilo kakav otpor ili samo zujanje?

Ako nije ovo prvo, onda su ti osiguraci bili dugnuti i bilo je nesto spojeno bilo gdje na tabli na toj fazi
Npr sijalica da je uvrnuta u grlo dobit ces zujanje jer ti je mali otpor
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#575 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Snake Eyes »

mk ultra wrote: 19/10/2020 19:44
Snake Eyes wrote: 19/10/2020 19:28 Ljudi imam jedno pitanjce :-D , danas sam imao jednu konfuznu situaciju...fazu i nulu na jednom izlazu kada testiram sa zujalicom na unimetru dobijam zvuk kao da su u kratkom spoju, pustim struju radi sve normalno. Namjerno kratko spojim te dvije žice (fazu i nulu), iskoči osigurač.
Unimetar kaže da su u kratkom spoju ali što onda osigurač ne iskače nego sve radi normalno :?
Zna li iko o čemu se radi?
Jeli na dovodnom kablu bilo sta spojeno? Ja obicno spojim fazu sa zemljom ili sve tri faze sa zemljom i onda ovamo da se ispita na ormaru i iza ormara

Jeli ti izbacio bilo kakav otpor ili samo zujanje?

Ako nije ovo prvo, onda su ti osiguraci bili dugnuti i bilo je nesto spojeno bilo gdje na tabli na toj fazi
Npr sijalica da je uvrnuta u grlo dobit ces zujanje jer ti je mali otpor
I ja spajam kratko kako bi pronašao kabal, za utičnice, ako su postavljene, napravim "U" od kabla pa ubodem ili napravim kratko spojen utikač a za gole žice koristim žicu sa dvije aligator žabice na krajevima.
U dobro si :thumbup: , na jedan Hager osigurač od 10A sam spojio dvije žice (dva svjetla) i to na način da sam ih "uvrnuo" jer inače osigurač ne ostvari jednak pritisak na žice pa se jedna izvlači tj. bude labava. Iako je osigurač bio ugašen krug se zatvarao preko sijalica sa ovog drugog izlaza zato sam imao zvuk na unimetru.
Hvala drug :thumbup:
Post Reply