Tri historijska dogadjaja

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#51 Re: Tri historijska dogadjaja

Post by Jazz_Junkie »

E ovako, da vidimo sto bi ja ucinio:

1. Otisao unazad 35.000 godina kada su pocele prva saranja u pecinjama od strane covjeka, sto znaci pocetak covjekove kompetentnosti da fantazira, i nadgledao tok kako bi ga sprijecio u razvijanju bilo kakvih vjera i vjerovanja u bogove i ostale hokus pokus maskote. To su glavne kocnice covjekova napretka i izvori mrznje. Nakon toga bi vjerovatno vec u srednjem vijeku bili na mjesecu. Mozda bi ipak izazvao neku drugu katastrofu, ali ne moza biti gora od ove u kojoj se svijet nalazi.
2. Odletio bi do ranog pocetka stvaranja "civilizacija" i sprijecio razvoj autoritarnih kultura odnosno hijerarhija. Tako ne bi bilo feudo-sistema i modernih drzava koje su kao tvorine nastale iz tog procesa. Nebi bilo rasizma, nebi bilo vjerske zatucanosti, nebi bilo nacionalizma. Covjek bi se isticao kao pojedinac sa svojim vrijednostima i doprinosom siroj ljudskoj zajednici.
3. Otisao bi dan nazad u slasticarnu gdje sam zaboravio kisobran i vidio koku sa mocnim cicama. :lol:
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#52 Re: Tri historijska dogadjaja

Post by Jazz_Junkie »

Sliver wrote:
Jazz_Junkie wrote:
Sliver wrote:
hmmm. posljednja 2 su OK, ali prvo bih prokomentarisao. Zasto ti smeta glavni grad BiH, Sarajevo?! Grehota bi bila da ga Osmanlije nisu osnovale. Zasto ti smeta Bosanska Krajina u sastavu BiH?! Osmanlije je pripojise BiH. Zasto ti smeta kupatilo ili banja?! Osmanlije mi omogucise da se jutros lakse osjecam nakon tusiranja. Zasto ti smeta trgovina?! Osmanlije ucinise BiH nekadasnjim vrlo vaznim, ako ne i najvaznijim trgovackim centrom u regiji. Na kraju, zasto ti smeta neovisna BiH?! Da ne bi Osmanlija bili bismo danas na EURU 2008, naravno kao reprezentativci Hrvatske.
Sarajevo nisu Osmanlije osnovale nego 1262. godine madjarski vojskovodja Kotroman koji je gradu dao ime Bosnavar. Domace stanovnistvo ce mu promijeniti ime u Vrhbosnu. Sarajevo je nakon turske okupacije samo prosireno. Bosanska Krajina nije bila u sastavu Bosne, ali zato jest pola Dalmacije, ali bez Dubrovnika. Kulturu kupanja i ciscenja ti nisu donijeli Turci i mozda si nekada procitao da su Rimljani na nasim prostorima osnivali banje. Bosna je i prije bila trgovacki centar o cemu najvise svjedoci povelja Kulina Bana. I odakle ti zakljucak da "bismo na EURU 2008 bili reprezentativci Hrvatske"? Bezveze lupetanje. Upravo su Osmanlije unistile Bosnu i napravili raskol medju bh. narodom.
Bravo majstore... Ima to smisla sto pricas, ali je to bajka. Nakon sto je izgradio Novi pazar Isa-beg Isakovic je izgradio i Sarajevo, barem tako kazu historicari i knjiski ljudi. Ne lupetam ja drug moj, nego je historija tako zabiljezila. A Vrhbosna je prije toga postojala, a Isa je podigao dvor(saray) po cemu je Sarajevo i dobilo ime. to sto ti kazes je istina samo da je sarajevo nastalo na nekadasnjem prostoru bosanske zupe Vrhbosna.
Na tlu danasnjeg Sarajeva su postojali Vrhbosna i Hodidjed. Bilo je naselje Vrhbosna i istoimeni siri region kao sto su bili grad Soli (Tuzla) i region Soli. Ishakovic je napravio dvor, ali ga to ne cini osnivacem Sarajeva. Jest da su udareni temelji danasnjeg Sarajeva, ali ni moj grad Bec nisu osnovali Austrijanci nego Rimljani pod imenom Vindobona.
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#53 Re: Tri historijska dogadjaja

Post by Van Halen »

Na mjestu današnjeg Sarajeva je postojalo naselje Vrhbosna na području današnje Baščaršije. Ali njega sigurno nije osnovao nekakav "Mađar Kotroman". Mađarski kralj Bela II nakon osvajanja Bosne u ratu protiv bosanskog bana Ninoslava, osvaja i Vrhbosnu i to je njen prvi pomen, ali je sigurno da je postojala i prije toga. To je bilo početkom 13. vijeka.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#54 Re: Tri historijska dogadjaja

Post by PipiDugaDevetka »

Van Halen wrote:Na mjestu današnjeg Sarajeva je postojalo naselje Vrhbosna na području današnje Baščaršije. Ali njega sigurno nije osnovao nekakav "Mađar Kotroman". Mađarski kralj Bela II nakon osvajanja Bosne u ratu protiv bosanskog bana Ninoslava, osvaja i Vrhbosnu i to je njen prvi pomen, ali je sigurno da je postojala i prije toga. To je bilo početkom 13. vijeka.
@Van Halene,
Šta su to grad, naselje, trgovište,...za ono vrijeme?
Vrhbosna, Kotorac, Kovači, Hodidjed, Nova Varoš,....Da li je ovo isto što i Saraj-ovasi Ishakov?
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#55 Re: Tri historijska dogadjaja

Post by Sezam »

Evo bez da chitam shto je prije mene napisano...

1) Sletanje na Mjesec. Mene ni do dana danashnjeg nisu uspjeli ubijediti da je chovjek korachao po mjesecu. Bash bi bilo zanimljivo naci se pored Armstronga &co dok su chinili tzv "mali korak za chovjeka".

2) Barcelona 1936, nikad odrzhana 'Narodna Olimpijada', organizovana kao kontra berlinskoj 'nazi' olimpijadi. Pochetak gradjanskog rata u Spaniji, no passaran, ljudi koji su vjerovali i ginuli za pravu stvar.

3) London 1977. Year PUNK broke out. Anarchy in the UK!
Post Reply