Trezor i placanje: RS vs FBiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#1 Trezor i placanje: RS vs FBiH

Post by braca »

Radite posao/business, vaš partner/kupac je vladina institucija i mora placanje biti preko Trezora.

Trezor Republike Srpske: uplate vam danas, novac na racunu sutra.

Trezor FBiH: uplate vam danas, novac na racunu za dva, tri, nekada i vise mjeseci.

Sta reci? Federacija je cisto zlato, a Republika Srpska je opci bauk, po horizontali i po vertikali, al' kad bi se zahebavali.

Ima i mnogih drugih parametara, ali ne bih sada o tome.
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#2 Re: Trezor i placanje: RS vs FBiH

Post by Utokkha »

braca wrote:Radite posao/business, vaš partner/kupac je vladina institucija i mora placanje biti preko Trezora.

Trezor Republike Srpske: uplate vam danas, novac na racunu sutra.

Trezor FBiH: uplate vam danas, novac na racunu za dva, tri, nekada i vise mjeseci.

Sta reci? Federacija je cisto zlato, a Republika Srpska je opci bauk, po horizontali i po vertikali, al' kad bi se zahebavali.

Ima i mnogih drugih parametara, ali ne bih sada o tome.
U FBiH integrišu sistem tih uplata (softwaresko rješenje). Mislim da se radi toga duže čeka, i nije do njih nego do firme koja ga implementira. I mi čekamo da nam legne jedna uplata na Trezor.
User avatar
karanana
Posts: 47260
Joined: 26/02/2004 00:00

#3 Re: Trezor i placanje: RS vs FBiH

Post by karanana »

jah, ali velika je razlika izmedju jednog dana i 3 mjeseca da bi se sve moglo svaliti na neintegrisano softwersko rjesenje.
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#4 Re: Trezor i placanje: RS vs FBiH

Post by Utokkha »

karanana wrote:jah, ali velika je razlika izmedju jednog dana i 3 mjeseca da bi se sve moglo svaliti na neintegrisano softwersko rjesenje.
Sistem je prestao raditi sredinom decembra. Mislim da je autor pretjerao kada je napisao 3 mjeseca.
Uostalom, u FBiH imaju kantoni, pa to dodatno usložnjava stvar kod funkcionisanja trezora.
Uglavnom se čeka 48h da legne uplata.
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#5 Re: Trezor i placanje: RS vs FBiH

Post by braca »

Ah prijatelju, o cemu ti govoris, kakav decembar, pa ne bih trosio svoje vrijeme i tipkanje za nekakav "decembar", ovako je "od uvijek" (uslovno receno), godinama.....dobijamo redovno dokaze o nalozma Trezoru za placanje, RS placa odmah, ovi nasi tako kako sam rekao.....kada je business u pitanju, ostaje ti situacija "uzmi ili ostavi", odnosno, trebas u FBiH poplacati sve, PDV, robu, transport robe, PDV i carinu na granici, i sve ostale troskove sto iz ove obligacije proizilaze, a novac dobijas na svetog nikad....odnosno - nekad. Kupac nije problem, on ima "svoje" pare i daje nalog za placanje Trezoru jer mu treba roba, no "drzava", odnosno Feceracija, odnosno Trezor pare - ne da. A hoce robu. Katastrofa i nemojte ni slucajno probati da minimizirate realno stanje i situaciju. Ostavite to politicarima neka pricaju da je RS smece, a da smo mi zlato.

Takodjer, dozvolite da pojasnim ideju moje teme, a to svakako NIJE Trezor, Trezor je samo povod i primjer za uslovno receno raspad sistema i da mi se vise povraca od svega toga. A moglo bi se bolje. Moglo bi se.
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#6 Re: Trezor i placanje: RS vs FBiH

Post by Utokkha »

Da je stanje u FBiH katastrofalno slažemo se. Međutim, i u RS je podjednako katastrofalno tako da ne vidim razloga da patim od toga da radim u RS-u. Sve su to nijanse. U nekim stvarima je FBiH bolja od RS posmatrano u kontekstu poslovnog okruženja.
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#7 Re: Trezor i placanje: RS vs FBiH

Post by Utokkha »

Sad kad vidim, izgleda da je kod tebe problem u vezi s Jedinstvenim računom za uplatu carina i PDV-a. Taj je na državnom nivou, u okviru Centralne banke.
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#8 Re: Trezor i placanje: RS vs FBiH

Post by braca »

Nisam ni mislio, niti sam rekao da zelim ici u RS da radim, ako bih negdje isao, to ne bi bila RS. To NIJE tema.

Nadalje, tema nema nikakve veze sa Jedinstvenim računom za uplatu carina i PDV-a (to je bilo sam za primjer sta se sve mora platiti, a novac nisi dobio, a racun si izdao), situcija je cista kao suza: dogovoris posao sa firmom u RS (razni instituti, zavodi i sl.) koja placa na racun TVOJE firme ili firme za koju radis putem Trezora RS i dobijas novac na racun dan poslije, idemo dalje, dogovoris posao sa firmom u FBiH (razni instituti, zavodi i sl.) koja placa na racun TVOJE firme ili firme za koju radis putem Trezora FBiH i dobijas novac na racun nakon mjesec, dva ili tri.

Ovo sa PDV-om i carinom sam naveo SAMO da ilustriram da u RS dobijas novac odmah i mozes od novca DOBIJENOG od posla/business da podmiris SVE fiskalne i ostale obaveze, pa i PDV, logicno, dok u FBiH kada dogovoris posao/business, trosis SVOJ novac za milion troskova vezano za taj isti posao, izmedju ostalog moras platiti i PDV po izdatom racunu (!!!) - znaci moras se svega NAPLACATI, a novac, i onaj koji si potrosio i onaj koji si zaradio dobijas nakon mjesec, dva ili tri, znaci summa summarum, mi finansiramo FBiH cak i na ovan nacin, a FBiH UNISTAVA posao jer TJERA firme da rade na nacin "daj robu i poplacaj sve fiskalne i ostale obaveze, a ja (Trezor FBiH) cu ti dati novac onda kada se meni ćefne", a to svakako nece biti uskoro.
Last edited by braca on 10/01/2012 13:49, edited 2 times in total.
miki.ba
Posts: 4595
Joined: 11/02/2011 19:45

#9 Re: Trezor i placanje: RS vs FBiH

Post by miki.ba »

braca wrote:Nisam ni mislio, niti sam rekao da zelim ici u RS da radim, ako bih negdje isao, to ne bi bila RS. To NIJE tema.

Nadalje, tema nema nikakve veze sa Jedinstvenim računom za uplatu carina i PDV-a, situcija je cista kao suza: dogovoris posao sa firmom u RS (razni instituti, zavodi i sl.) koja placa na racun TVOJE firme ili firme za koju radis putem Trezora RS i dobijas novac na racun dan poslije, idemo dalje, dogovoris posao sa firmom u FBiH (razni instituti, zavodi i sl.) koja placa na racun TVOJE firme ili firme za koju radis putem Trezora FBiH i dobijas novac na racun nakon mjesec, dva ili tri.

Ovo sa PDV-om i carinom sam naveo SAMO da ilustriram da u RS dobijas novac odmah i mozes od novca DOBIJENOG od posla/business da podmiris SVE fiskalne i ostale obaveze, pa i PDV, logicno, dok u FBiH kada dogovoris posao/business, trosis SVOJ novac za milion troskova vezano za taj isti posao, izmedju ostalog moras platiti i PDV po izdatom racunu (!!!) - znaci moras se svega NAPLACATI, a novac, i onaj koji si potrosio i onaj koji si zaradio dobijas nakon mjesec, dva ili tri, znaci summa summarum, mi finansiramo FBiH cak i na ovan nacin, a FBiH UNISTAVA posao jer TJERA firme da rade na nacin "daj robu i poplacaj sve fiskalne i ostale obaveze, a ja (Trezor FBiH) cu ti dati novac onda kada se meni ćefne", a to svakako nece biti uskoro.
Upravo se zbog toga mali broj firmi prijavljuje na tendere u fbih, a ovi koji se prijave su preskupi.
Dosta ljudi mi je govorilo o ovoj problematici u fbih.
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#10 Re: Trezor i placanje: RS vs FBiH

Post by braca »

Uglavnom, da skratim, nasa firma je iz Sarajeva i nema nikakvih problema sa naplatom poslova u RS (ako dobije posao, naravno), no u FBiH sve puca po šavovima, a ako dobijes posao ne znas da li je bolje sto si ga dobio ili da ga nisi ni dobio (ovdje u oba slucaja govorim o vladinim institucijama, institutima, zavodima i sl, znaci, ono sto se "veže" za Trezore RS i FBiH). I opet naglasavam da Trezori nisu tema, nego samo primjer i povod za ilustraciju situacije u privredi i politici. Jasno, o losoj situaciji znamo svi, no pricam o ONIMA koji bi trebali da "POGURAJU" privredu, a ne da je blokiraju i unistavaju. Sistematski. No, nece moci jos dugo, udaraju mrtvog konja koji je vec na zemlji i jos samo malo trza, ali i njemu je duša vec na nosu..... :D :roll:
Post Reply