Trenutno najbolji gastroeneterolog u Sarajevu?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#201 Re: Trenutno najbolji gastroeneterolog u Sarajevu?

Post by Altsa »

Naslovnica wrote: 28/03/2024 11:00 Nisam nikada radio gastroskopiju, zar je to toliko neugodan/bolan pregled?
Šta je u pitanju pa se gura anestezija?
Mozda tebi nebi ni bilo tesko ali ja sma vidio more ljudi koji su odustali u pola pregleda. Svako podnosi to na drugaciji nacin. Neko ni ne podrigne a neko hoce dušu da izbaci. Medutim to je najmanji problem. Problem je jer se usljed tog nagona na povracanje, podrigivanje pacijent nonstop pomjera i pritom steze zeludac i ljekar moze vrlo lako da previdi nesto tj.nema miran pregled.
Naslovnica
Posts: 27936
Joined: 20/03/2013 15:38

#202 Re: Trenutno najbolji gastroeneterolog u Sarajevu?

Post by Naslovnica »

:thumbup:
Hvala na pojašnjenju.
User avatar
dzejkej
Posts: 752
Joined: 16/03/2011 16:17

#203 Re: Trenutno najbolji gastroeneterolog u Sarajevu?

Post by dzejkej »

Naslovnica wrote: 28/03/2024 11:00 Nisam nikada radio gastroskopiju, zar je to toliko neugodan/bolan pregled?
Šta je u pitanju pa se gura anestezija?
radila dva puta bez anestezije. opis je "kao krme na klanju". moj dojam. jedina je sreca sto kratko traje.
ove pameti isla bih sa anestezijom pa neka lijepo pregledaju sta treba.
MMM1977
Posts: 4621
Joined: 15/07/2009 12:56

#204 Re: Trenutno najbolji gastroeneterolog u Sarajevu?

Post by MMM1977 »

Jbg svako je drugačiji. Ja sam kolono radio bez sedacije i moram reći da je praktično nisam ni osjetio. Ok, upuhivanje zraka nije ugodno ali ne boli, ja sam cijelo vrijeme očekivao da krene da neka strašna bol ali ništa. Pitam Gornjakovica kad će da krene bol kaže on ja završio :D Uglavnom, koliko mi je on rekao, ako nema upala na crijevima onda ne boli.

Sa sedacijom ili bez, kontrolišite se ljudi.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#205 Re: Trenutno najbolji gastroeneterolog u Sarajevu?

Post by banjaluka078 »

Radi li neki baš jako dobar ljekar fibroscan jetre privatno u Sarajevu?
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#206 Re: Trenutno najbolji gastroeneterolog u Sarajevu?

Post by zubi »

banjaluka078 wrote: 05/04/2024 14:06 Radi li neki baš jako dobar ljekar fibroscan jetre privatno u Sarajevu?
Je li to isto sto i elastografija?

2D shear wave elastografija jetre ( fibroelastografija )

https://drsmajlovic.ba/
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#207 Re: Trenutno najbolji gastroeneterolog u Sarajevu?

Post by banjaluka078 »

zubi wrote: 05/04/2024 15:53

Je li to isto sto i elastografija?

2D shear wave elastografija jetre ( fibroelastografija )

https://drsmajlovic.ba/
Slično, malo modernije. Hvala.
Znaš li je li ovo dobra klinika? Ja se malo razumijem u doktore u Sarajevu.
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#208 Re: Trenutno najbolji gastroeneterolog u Sarajevu?

Post by zubi »

banjaluka078 wrote: 05/04/2024 21:02
zubi wrote: 05/04/2024 15:53

Je li to isto sto i elastografija?

2D shear wave elastografija jetre ( fibroelastografija )

https://drsmajlovic.ba/
Slično, malo modernije. Hvala.
Znaš li je li ovo dobra klinika? Ja se malo razumijem u doktore u Sarajevu.
Da, dr. Fahrudin Smajlovic je najbolji za UZV u Sarajevu, ovo je njegova ordinacija.

Ako budes radila ovaj pregled, napisi utiske, i ja bih trebala na elastografiju...
MMM1977
Posts: 4621
Joined: 15/07/2009 12:56

#209 Re: Trenutno najbolji gastroeneterolog u Sarajevu?

Post by MMM1977 »

banjaluka078 wrote: 05/04/2024 21:02
zubi wrote: 05/04/2024 15:53

Je li to isto sto i elastografija?

2D shear wave elastografija jetre ( fibroelastografija )

https://drsmajlovic.ba/
Slično, malo modernije. Hvala.
Znaš li je li ovo dobra klinika? Ja se malo razumijem u doktore u Sarajevu.
Čovjek je najbolji UZV dijagnostičar u Sarajevu a i šire. Koliko je dobar najbolje oslikava činjenica da je samom sebi našao karcinom od par mm na prelazu između tankog i debelog crijeva koristeći UZV. To mi je lično pričao
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#210 Re: Trenutno najbolji gastroeneterolog u Sarajevu?

Post by banjaluka078 »

Odlično. Hvala puno. Pretpostavljam da se kod zakazivanja može tražiti termin baš kod njega?

Potrebno je drugo mišljenje, pa mi je bitno da je najstručnije moguće.
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#211 Re: Trenutno najbolji gastroeneterolog u Sarajevu?

Post by zubi »

banjaluka078 wrote: 06/04/2024 17:31 Odlično. Hvala puno. Pretpostavljam da se kod zakazivanja može tražiti termin baš kod njega?

Potrebno je drugo mišljenje, pa mi je bitno da je najstručnije moguće.
Kad sam se ja raspitivala za elastografiju kod Smajlovica, rekli su mi da je radi dr.Aladin Čarovac, ali u svakom slucaju nazovi pa saznaj iz prve ruke...

A imas i ovu novu ASA bolnicu, sto se danas otvorila, nisam nasla da rade elastografiju, ali ima biopsija jetre... tu je dr.Nenad Vanis, kojeg isto hvale da je jako dobar.

https://asabolnica.ba/nase-osoblje/nenad-vanis

https://asabolnica.ba/gastroenterologij ... sija-jetre
Naslovnica
Posts: 27936
Joined: 20/03/2013 15:38

#212 Re: Trenutno najbolji gastroeneterolog u Sarajevu?

Post by Naslovnica »

Stari Smajlovic je vala pegla sa shupljom pricom, ja jednom bio i gledacu da ga izbjegavam...
Svaka njemu cast na strucnosti
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#213 Re: Trenutno najbolji gastroeneterolog u Sarajevu?

Post by banjaluka078 »

Pokušava se izbjeći biopsija, jer ipak spada u invazivne pretrage. Fibroscan jetre u BL rade, po mom saznanju, samo tri osobe. Pokušaće se i ovdje dobiti mišljenje drugog ljekara, ali ako bude potrebe, dobro je da znamo da imamo Sarajevo kao opciju.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#214 Re: Trenutno najbolji gastroeneterolog u Sarajevu?

Post by banjaluka078 »

zubi wrote: 05/04/2024 22:37 Da, dr. Fahrudin Smajlovic je najbolji za UZV u Sarajevu, ovo je njegova ordinacija.

Ako budes radila ovaj pregled, napisi utiske, i ja bih trebala na elastografiju...
Obavila sam, ali u Zagrebu. Bilo mi je bliže, a i "operater" je gastroenterolog-hepatolog, pa sam imala i pregled aparatom i tumačenje tog nalaza i mojih nalaza.

Sama elastografija je sličnija ultrazvuku nego fibroskenu, sonda za fibrosken je valjkasta i radi na principu nekoliko "udara" u području ispod rebara, a ova za elastografiju je poput one za obični uzv. S tim da nema pokreta njome, ne "voza" je po području jetre, nego je samo prisloni na par različitih tačaka, zatraži da se pacijent umiri i ne diše (položa je: desna ruka pod glavom, desna noga preko lijeve, da se dobije oblik banane, da se istegne desna strana tijela i jetra "pokaže").
Dan prije je zadnji obrok oko 18, na dan pregleda se ne jede ništa, ne smije se piti kafa, voda smije i dali su mi kao pripremu neke tablete za eliminaciju gasova iz crijeva. 10-15 minuta i sve gotovo.
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#215 Re: Trenutno najbolji gastroeneterolog u Sarajevu?

Post by zubi »

banjaluka078 wrote: 22/04/2024 21:37
zubi wrote: 05/04/2024 22:37 Da, dr. Fahrudin Smajlovic je najbolji za UZV u Sarajevu, ovo je njegova ordinacija.

Ako budes radila ovaj pregled, napisi utiske, i ja bih trebala na elastografiju...
Obavila sam, ali u Zagrebu. Bilo mi je bliže, a i "operater" je gastroenterolog-hepatolog, pa sam imala i pregled aparatom i tumačenje tog nalaza i mojih nalaza.

Sama elastografija je sličnija ultrazvuku nego fibroskenu, sonda za fibrosken je valjkasta i radi na principu nekoliko "udara" u području ispod rebara, a ova za elastografiju je poput one za obični uzv. S tim da nema pokreta njome, ne "voza" je po području jetre, nego je samo prisloni na par različitih tačaka, zatraži da se pacijent umiri i ne diše (položa je: desna ruka pod glavom, desna noga preko lijeve, da se dobije oblik banane, da se istegne desna strana tijela i jetra "pokaže").
Dan prije je zadnji obrok oko 18, na dan pregleda se ne jede ništa, ne smije se piti kafa, voda smije i dali su mi kao pripremu neke tablete za eliminaciju gasova iz crijeva. 10-15 minuta i sve gotovo.
Hvala ti za info.

Ovo za nedisanje i kod obicnog uz mi je peglativno, disi - ne disi...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#216 Re: Trenutno najbolji gastroeneterolog u Sarajevu?

Post by banjaluka078 »

zubi wrote: 22/04/2024 21:53 Hvala ti za info.

Ovo za nedisanje i kod obicnog uz mi je peglativno, disi - ne disi...
Nema na čemu. Mene na običnom uzv ne driblaju s nedisanjem, obično mi to govore na CT i MR.


Sad se moram raspitivati za biopsiju, ipak ću je morati raditi. Ova ekipa u BL mi je totalno...ne ulijeva povjerenje, naročito nakon ove pogrešne dijagnoze koju su mi dali fibroscanom, vidim da nisu baš vični rukovanju s opremom, a nije mi igla u jetri baš za igranje. S druge strane, ovdje sam bar kući, a i ostavljaju u bolnici da se prenoći i da prate, za slučaj komplikacija.
Na stranici ASA bolnice, čini mi se da sam pročitala da se odmah ide kući.
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#217 Re: Trenutno najbolji gastroeneterolog u Sarajevu?

Post by zubi »

banjaluka078 wrote: 22/04/2024 22:06
zubi wrote: 22/04/2024 21:53 Hvala ti za info.

Ovo za nedisanje i kod obicnog uz mi je peglativno, disi - ne disi...
Nema na čemu. Mene na običnom uzv ne driblaju s nedisanjem, obično mi to govore na CT i MR.


Sad se moram raspitivati za biopsiju, ipak ću je morati raditi. Ova ekipa u BL mi je totalno...ne ulijeva povjerenje, naročito nakon ove pogrešne dijagnoze koju su mi dali fibroscanom, vidim da nisu baš vični rukovanju s opremom, a nije mi igla u jetri baš za igranje. S druge strane, ovdje sam bar kući, a i ostavljaju u bolnici da se prenoći i da prate, za slučaj komplikacija.
Na stranici ASA bolnice, čini mi se da sam pročitala da se odmah ide kući.
Meni je gornjakovic prije 2 godine rekao da i on radi biopsiju jetre, ali u bolnici u novoj bili, navodno se ne ostaje preko noci, ali ostanes par sati na posmatranju.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#218 Re: Trenutno najbolji gastroeneterolog u Sarajevu?

Post by banjaluka078 »

zubi wrote: 22/04/2024 22:21 Meni je gornjakovic prije 2 godine rekao da i on radi biopsiju jetre, ali u bolnici u novoj bili, navodno se ne ostaje preko noci, ali ostanes par sati na posmatranju.
Ovdje se valjda prenoći i kontrolišu se parametri/vadi krv na 4-6 sati. Na kliničkom centru rade hepatolog i kolega na uzv i drugi tim su radiolozi uz pomoć CT. Nemam pojma zašto različiti timovi i na osovu čega oduče kako će se kome raditi. To mi je sve na listi pitanja za nekad kasnije.
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#219 Re: Trenutno najbolji gastroeneterolog u Sarajevu?

Post by zubi »

banjaluka078 wrote: 23/04/2024 11:40
zubi wrote: 22/04/2024 22:21 Meni je gornjakovic prije 2 godine rekao da i on radi biopsiju jetre, ali u bolnici u novoj bili, navodno se ne ostaje preko noci, ali ostanes par sati na posmatranju.
Ovdje se valjda prenoći i kontrolišu se parametri/vadi krv na 4-6 sati. Na kliničkom centru rade hepatolog i kolega na uzv i drugi tim su radiolozi uz pomoć CT. Nemam pojma zašto različiti timovi i na osovu čega oduče kako će se kome raditi. To mi je sve na listi pitanja za nekad kasnije.
Sretno ti sta god i gdje god skontas, da dobro prodje i bude dobar nalaz :)

Javi samo kako je protekao pregled, i meni ga predlazu a ja se opirem... :-?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#220 Re: Trenutno najbolji gastroeneterolog u Sarajevu?

Post by banjaluka078 »

zubi wrote: 23/04/2024 12:28
Sretno ti sta god i gdje god skontas, da dobro prodje i bude dobar nalaz :)

Javi samo kako je protekao pregled, i meni ga predlazu a ja se opirem... :-?
Hvala. I tebi.
Post Reply