TREBINJE

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#1 TREBINJE

Post by lmo »

e, čuj nema tema o trebinju...netje da može, no, no

po mom mišljenju najljepši, prostorno najuređeniji i grad sa super atmosferom u hercegovini..
Geografski gledano, ovaj grad nalazi se na jugu Bosne i Hercegovine. Graniči sa Hrvatskom i Crnom Gorom. Od davnina ovaj položaj ima veliki značaj za Trebinje, posebno u trgovačkom aspektu. Za Trebinje ćete čuti da je mediteranski grad, što je jasno s obzirom da je more prilično blizu. Dubrovnik je udaljen 27 km, a Herceg Novi 37 km. Nije ni čudo što je miris soli u vazduhu, kao ni to ako imate osjećaj da je more tu iza brda. Zbog ovakvog položaja klima je nešto na što se neće požaliti stanovnici ovog grada.

Poznato je da je Trebinje grad sunca i grad platana. Platani su simbol Trebinja, a u ovom gradu postoji nepisano pravilo da Trebinjci i Trebinjke moraju znati koliko platana ima, u suprotnom, ne znati je sramota. Naime, ima ih 16, a stanovnici kažu da se u ljetnoj bašti Platani saznaju prve informacije, dok se ispija tradicionalno jutarnja kafa. U ljetnom periodu ovo mjesto je oaza i za mnogobrojne turiste.

Ljeti grad živi, ali zimi kao da umire oblačeći neko sivilo. Tada u jedanaest, kako se kaže u narodu, na ulici nema žive ni duše. Možda ćete sresti nekog psa kako umorno korača, kao da ni njemu nije drago što je grad utihnuo i prazan. Tako biva sve tamo negdje do januara kada dođu studenti da proslave praznike sa svojom porodicom. Onda grad polako i malo zaživi, ali ubrzo do aprila sve se vrati na staro. Trebinje u tom periodu nosi, ne baš slavnu titulu grada penzionera. Pijačnim danima čuje se žamor ljudi i raspravljanje oko cijena mesa, sira, voća i ostalih domaćih proizvoda. Svašta tu čovjek može da čuje, korisne i one potpuno beskorisne informacije. Na primjer, ko se udao za koga itd..

Trebinje je grad sa najviše nacionalnih spomenika u BiH.
Dejana Bratić, Prometej.ba





U razgovoru sa prijateljem o Trebinju upitah ga:

„Pa dobro, reci mi kako ti se dopao moj grad“?

„Ma gdje god stanem da fotografišem, ispadne razglednica“.


:thumbup:

nekoliko mojih sličica...


ulaz u grad iz pravca bileće

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#2 Re: TREBINJE

Post by lmo »

Image

Image

Image

Image
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#3 Re: TREBINJE

Post by lmo »

Image

Image
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#4 Re: TREBINJE

Post by lmo »

Image

Image

Image
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#5 Re: TREBINJE

Post by lmo »

Image
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#6 Re: TREBINJE

Post by lmo »

Image

Image
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#7 Re: TREBINJE

Post by lmo »

Image
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#8 Re: TREBINJE

Post by milejovic1971 »

moj grad moje Trebinje...biser
winpin
Posts: 849
Joined: 16/05/2020 17:08

#9 Re: TREBINJE

Post by winpin »

fals
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#10 Re: TREBINJE

Post by vanjki »

Nema ljepseg grada po meni u BiH i idem tamo 2-3 puta godinje...jednom sam se razocarao kada je bila neka godisnjica pobjede na Trebinjem i oko Platana na platou je bilo cetnika...Ali kada odem tamo iskljucim se i samo gledam njegove ljepote
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#11 Re: TREBINJE

Post by milejovic1971 »

da, def najljepsi srpski gradic :bih: :bih: :bih:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#12 Re: TREBINJE

Post by Rockefeller »

lmo wrote: 10/08/2019 13:30
Jako lijep grad. Mnogo puta prolazio ali nikad pravo dozivio. Izgleda da cu iduce godine obavezno do Stoca i Trebinja.

:thumbup:
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#13 Re: TREBINJE

Post by black_adrian »

Zna li ko stanje Stolac - Trebinje s obzirom na ovu situaciju?

https://www.klix.ba/vijesti/bih/vatra-u ... /210810144
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2802
Joined: 14/01/2019 04:56

#14 Re: TREBINJE

Post by Porodice Foht »

lmo wrote: 10/08/2019 13:30 e, čuj nema tema o trebinju...netje da može, no, no

po mom mišljenju najljepši, prostorno najuređeniji i grad sa super atmosferom u hercegovini..
Geografski gledano, ovaj grad nalazi se na jugu Bosne i Hercegovine. Graniči sa Hrvatskom i Crnom Gorom. Od davnina ovaj položaj ima veliki značaj za Trebinje, posebno u trgovačkom aspektu. Za Trebinje ćete čuti da je mediteranski grad, što je jasno s obzirom da je more prilično blizu. Dubrovnik je udaljen 27 km, a Herceg Novi 37 km. Nije ni čudo što je miris soli u vazduhu, kao ni to ako imate osjećaj da je more tu iza brda. Zbog ovakvog položaja klima je nešto na što se neće požaliti stanovnici ovog grada.

Poznato je da je Trebinje grad sunca i grad platana. Platani su simbol Trebinja, a u ovom gradu postoji nepisano pravilo da Trebinjci i Trebinjke moraju znati koliko platana ima, u suprotnom, ne znati je sramota. Naime, ima ih 16, a stanovnici kažu da se u ljetnoj bašti Platani saznaju prve informacije, dok se ispija tradicionalno jutarnja kafa. U ljetnom periodu ovo mjesto je oaza i za mnogobrojne turiste.

Ljeti grad živi, ali zimi kao da umire oblačeći neko sivilo. Tada u jedanaest, kako se kaže u narodu, na ulici nema žive ni duše. Možda ćete sresti nekog psa kako umorno korača, kao da ni njemu nije drago što je grad utihnuo i prazan. Tako biva sve tamo negdje do januara kada dođu studenti da proslave praznike sa svojom porodicom. Onda grad polako i malo zaživi, ali ubrzo do aprila sve se vrati na staro. Trebinje u tom periodu nosi, ne baš slavnu titulu grada penzionera. Pijačnim danima čuje se žamor ljudi i raspravljanje oko cijena mesa, sira, voća i ostalih domaćih proizvoda. Svašta tu čovjek može da čuje, korisne i one potpuno beskorisne informacije. Na primjer, ko se udao za koga itd..

Trebinje je grad sa najviše nacionalnih spomenika u BiH.
Dejana Bratić, Prometej.ba





U razgovoru sa prijateljem o Trebinju upitah ga:

„Pa dobro, reci mi kako ti se dopao moj grad“?

„Ma gdje god stanem da fotografišem, ispadne razglednica“.


:thumbup:




Nedavno bio prvi put u zivotu. Fakat, mozda medju 3-4 najljepsa grada u BiH. Tako lijepe arhitekture i s mjerom uradjeno da je to primjer gradnje. One kamene zgrade uz ljetne baste Platana su bas za razglednice, pa oni prolazi do dzamija. Predivno. Znam da je grohnula privreda, je li ono Energoinvest nesto imao pa propalo tokom rata, pa se covjek pita, od cega zive ljudi tamo. Ducandzije se snadju, ali ostali?
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#15 Re: TREBINJE

Post by milejovic1971 »

a bgm rekordna sezona, jul i avg razbili sa turistima...Aqua park takodje...pored standardnih ekavaca, dosta gostiju iz Slovenije, HRV, naravno BiH...bilo i kosookih, Turaka..ma milina...od oktobra do juna mrtvaja nastupa..navikli smo mi na to..
User avatar
sehohari
Posts: 7965
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#16 Re: TREBINJE

Post by sehohari »

Porodice Foht wrote: 08/09/2021 12:41
lmo wrote: 10/08/2019 13:30 e, čuj nema tema o trebinju...netje da može, no, no

po mom mišljenju najljepši, prostorno najuređeniji i grad sa super atmosferom u hercegovini..


Dejana Bratić, Prometej.ba





U razgovoru sa prijateljem o Trebinju upitah ga:

„Pa dobro, reci mi kako ti se dopao moj grad“?

„Ma gdje god stanem da fotografišem, ispadne razglednica“.


:thumbup:




Nedavno bio prvi put u zivotu. Fakat, mozda medju 3-4 najljepsa grada u BiH. Tako lijepe arhitekture i s mjerom uradjeno da je to primjer gradnje. One kamene zgrade uz ljetne baste Platana su bas za razglednice, pa oni prolazi do dzamija. Predivno. Znam da je grohnula privreda, je li ono Energoinvest nesto imao pa propalo tokom rata, pa se covjek pita, od cega zive ljudi tamo. Ducandzije se snadju, ali ostali?
Prije rata je se većinom živjelo od Industrije alata. Kako je ona propala - ostala je neka fabrika keksa u kojoj ljudi rade za 400 maraka - grad je manje-više ekonomski mrtav. Ima turizma, ali nije dovoljno, niti su dovoljne platežne moći.
Uglavnom se živi od šverca svega i svačega, elektrane, a zadnjih godina se malo više ide u Dubrovnik zaraditi.
User avatar
Josip321
Posts: 674
Joined: 22/12/2011 10:42

#17 Re: TREBINJE

Post by Josip321 »

Centar, žiža, je "pod platnima". I uvodni tekst kaže da ajde to grad platana. Ali možda je danas više grad kestena.
Jer drvoredi su od kestena.
Fin grad.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2802
Joined: 14/01/2019 04:56

#18 Re: TREBINJE

Post by Porodice Foht »

Izgleda bas fino i uredjeno a tuzno je da ga smori ta mrtvaja do proljeca naredne godine.
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#19 Re: TREBINJE

Post by Hajvan »

Genocidni gradic
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#20 Re: TREBINJE

Post by _BataZiv_0809 »

milejovic1971 wrote: 12/09/2021 10:37 a bgm rekordna sezona, jul i avg razbili sa turistima...Aqua park takodje...pored standardnih ekavaca, dosta gostiju iz Slovenije, HRV, naravno BiH...bilo i kosookih, Turaka..ma milina...od oktobra do juna mrtvaja nastupa..navikli smo mi na to..
Zivis u Tr?
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#21 Re: TREBINJE

Post by milejovic1971 »

_BataZiv_0809 wrote: 19/09/2021 17:13
milejovic1971 wrote: 12/09/2021 10:37 a bgm rekordna sezona, jul i avg razbili sa turistima...Aqua park takodje...pored standardnih ekavaca, dosta gostiju iz Slovenije, HRV, naravno BiH...bilo i kosookih, Turaka..ma milina...od oktobra do juna mrtvaja nastupa..navikli smo mi na to..
Zivis u Tr?
[/quot

dio godine, da...
ni po cemu genocidan grad, ne znam na osnovu cega ???
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#22 Re: TREBINJE

Post by ¤ jelena ¤ »

Obavezno u Underground
na pivo i živu svirku. ;-)

I ona "mobilna" pijaca im je cool.

Lijep grad.
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#23 Re: TREBINJE

Post by milejovic1971 »

mobilna pijaca ili TRG pijaca, odlicna, da...
grad koji je prije rata imao najveci broj kafica po glavi stanovnika :izet: :izet:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#24 Re: TREBINJE

Post by _BataZiv_0809 »

milejovic1971 wrote: 19/09/2021 22:12 dio godine, da...
ni po cemu genocidan grad, ne znam na osnovu cega ???
Ja konto ti u dijasporama
milejovic1971
Posts: 1766
Joined: 09/08/2018 08:13

#25 Re: TREBINJE

Post by milejovic1971 »

jook...dio godine TB, dio godine BGD
Post Reply