Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
Thorgerson
Posts: 8590
Joined: 15/04/2015 11:26

#101 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by Thorgerson »

drag_gost wrote: Taj objekt ne sluzi svojoj svrsi vec dugo, i sada kada eto neko hoce da nesto napravi, pa bio to i nargila bar, fgr se pobunio. Eto bolje je da stoji razrusen, kao leglo zmija, nego da bude nargila bar. Mada tom istom fgr-u ni iz dzepa ni u dzep, i 20 godina se nisu sjetili tog objekta.

Kakvo licemjerstvo.
To je javni objekat. Ko ga je trebao popraviti ccc. Ja? Ti? Ko? Pa ja odvajam indiretkno pare i za to. Je li do mene sto nije obnovljen i sto predstavlja opasnost za gradjane? Zasto opstina 20 i kusur godina se nije udostojila i ocistila to, sanirala koliko moze i ogradila?

Ne. Nego su nasli foru i dali ga drustvu za 130 KM mjesecno i eto ...ono, sad se vi s tim bakcite, vase je sad. Dali im rusevinu. Pa gdje to ima jebote zivot. I ovi iz drustva su se vjerovatno ponadali, ajd bice nesto, javit ce se neko...

:-)

I ne mozes nikako porediti jednog vlasnika kafane i nekakvo neprofitno drustvo gdje ljudi vjerovatno volonterski rade. Naravno da ce kafandzija imati u steku stotine hiljada da uleti u ovako nesto.
splinter
Posts: 7526
Joined: 08/10/2011 12:28

#102 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by splinter »

Thorgerson wrote:
drag_gost wrote: Taj objekt ne sluzi svojoj svrsi vec dugo, i sada kada eto neko hoce da nesto napravi, pa bio to i nargila bar, fgr se pobunio. Eto bolje je da stoji razrusen, kao leglo zmija, nego da bude nargila bar. Mada tom istom fgr-u ni iz dzepa ni u dzep, i 20 godina se nisu sjetili tog objekta.

Kakvo licemjerstvo.
To je javni objekat. Ko ga je trebao popraviti ccc. Ja? Ti? Ko? Pa ja odvajam indiretkno pare i za to. Je li do mene sto nije obnovljen i sto predstavlja opasnost za gradjane? Zasto opstina 20 i kusur godina se nije udostojila i ocistila to, sanirala koliko moze i ogradila?

Ne. Nego su nasli foru i dali ga drustvu za 130 KM mjesecno i eto ...ono, sad se vi s tim bakcite, vase je sad. Dali im rusevinu. Pa gdje to ima jebote zivot. I ovi iz drustva su se vjerovatno ponadali, ajd bice nesto, javit ce se neko...

:-)

I ne mozes nikako porediti jednog vlasnika kafane i nekakvo neprofitno drustvo gdje ljudi vjerovatno volonterski rade. Naravno da ce kafandzija imati u steku stotine hiljada da uleti u ovako nesto.
Nije tačno. Objekat je prvobitno bio dodijeljen društvu Orion bez ikakve naknade, međutim u međuvremenu je usvojena nova općinska odluka po kojoj se svi poslovni prostori u vlaništvu općine moraju fakturisati i tad je krenula naplata. Piše u prilogu na Klixu. Lično bih volio da se observatorija obnovi ali vidjećemo.I ovi iz ovog društva su nekakvi nesposobnjakovići očito. A politika ko politika, svak traži tal.
Last edited by splinter on 31/05/2018 15:57, edited 1 time in total.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#103 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by amar1994 »

Image

:lol:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#104 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by Connaisseur Karlin »

O'zone wrote:Koliko sam upratio za renoviranje opservatorija potrebno je oko pola miliona maraka. Fino je to cifra i veoma teško da se donacijama mogla prikupiti prvenstveno što živimo u društvu u kome nauka nema nikakav značaj.
ja sma poslala, i puno nas van Blkana smo poslali donacije prije nekoliko ogdina, a sto se deislo sa parama :D otisle nekome za godisnji domor :D
_Scarlett_
Posts: 804
Joined: 26/05/2018 15:51

#105 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by _Scarlett_ »

Najsmijesnije je da bi vjerovatno samo nekih 10% ovih branitelja Opservatorije islo u Opservatoriju kad bi se rekonstruisala :-D Ono, na otvorenju, dok vlada euforija.

A godinu, dvije poslije... pfff.

Stotine njih na forumima zale za kulturom, naukom i umjetnoscu a nisu bili u muzeju od skolskog izleta tamo.
User avatar
konektovan
Posts: 41314
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#106 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by konektovan »

_Scarlett_ wrote:Najsmijesnije je da bi vjerovatno samo nekih 10% ovih branitelja Opservatorije islo u Opservatoriju kad bi se rekonstruisala :-D Ono, na otvorenju, dok vlada euforija.

A godinu, dvije poslije... pfff.

Stotine njih na forumima zale za kulturom, naukom i umjetnoscu a nisu bili u muzeju od skolskog izleta tamo.
:thumbup:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#107 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by Connaisseur Karlin »

_Scarlett_ wrote:Najsmijesnije je da bi vjerovatno samo nekih 10% ovih branitelja Opservatorije islo u Opservatoriju kad bi se rekonstruisala :-D Ono, na otvorenju, dok vlada euforija.

A godinu, dvije poslije... pfff.

Stotine njih na forumima zale za kulturom, naukom i umjetnoscu a nisu bili u muzeju od skolskog izleta tamo.
to pises o sebi u ime stotinu drugih :D :lol:
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20571
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#108 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by Bullet Tooth Tony »

konektovan wrote:
_Scarlett_ wrote:Najsmijesnije je da bi vjerovatno samo nekih 10% ovih branitelja Opservatorije islo u Opservatoriju kad bi se rekonstruisala :-D Ono, na otvorenju, dok vlada euforija.

A godinu, dvije poslije... pfff.

Stotine njih na forumima zale za kulturom, naukom i umjetnoscu a nisu bili u muzeju od skolskog izleta tamo.
:thumbup:
Sjeca li se ko Arhiva BH .... nakon onih protesta ...hiljade hipstera po fejsbuku hajku dizalo kako se unisti arhiv ... 99 % ih nije znalo sta je arhiv a kamoli gdje se nalazio da ne pricam o znanju sta se tamo ustvari moze procitati :D :D

btw ja sam za opservatorij i naravno nisam za to da se unistava arhiv :) :thumbup: ...
User avatar
Edin H.
Posts: 47328
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#109 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by Edin H. »

Connaisseur Karlin wrote:
O'zone wrote:Koliko sam upratio za renoviranje opservatorija potrebno je oko pola miliona maraka. Fino je to cifra i veoma teško da se donacijama mogla prikupiti prvenstveno što živimo u društvu u kome nauka nema nikakav značaj.
ja sma poslala, i puno nas van Blkana smo poslali donacije prije nekoliko ogdina, a sto se deislo sa parama :D otisle nekome za godisnji domor :D
Tvoje je da saljes, a ne da postavljas pitanja :oops:
User avatar
drag_gost
Posts: 5619
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#110 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by drag_gost »

Logovan wrote:
drag_gost wrote: Koliko si puta bio u Zemaljskom muzeju? Koliko si puta bio na Bijeloj Tabiji? Koliko si puta bio na nekropoli stecaka na Mociocima? Koliko si na kraju krajeva bio u observatorijumu na Trebevicu? U Despica kuci? Sumnjam da si ijednom, a i da jesi, neko te je poveo.

Sto se tice objekta na Trebevicu, i meni smeta sto je situacija takva kakva je, ali je morao neko da se sjeti da hoce da napravi kupleraj, nargilhanu ili sta god vec, pa da se takvi licemjeri kao ti pobune i eto pocnu boriti za 'rajvosa'. I to naravno preko interneta. Neka prave sta god hoce, koristice ljudima. Ovako je koristila hajvanima samo.
Koliko sam puta gdje bio je nebitno, ali ako već hoćeš odgovor, nisam redovan posjetilac tim mjestima iako sam znao otići. A ovo je nebitno zato što znam da ima ljudi koji više puta od mene posjećuju ova mjesta i redovno negdje idu, tako da sa jedne strane ovo govorim za njih. Ne mislim samo na sebe. Naravno, pored toga što mi je ljepše i bolje vidjeti opservatorij, muzej i ostalo, nego kafić, restoran, itd.
drag_gost wrote: Niko sretniji od mene da se to desi... ali da su htjeli napravili bi.
Misliš da ne postoje razno razne prepreke i kočenja, napravili bi. Lakše je bahatom vlasniku kafane napraviti objekat, nego nekome ko želi napraviti nešto što će koristiti društvu. Ovo je BiH.
Naravno ad je bitno, znam da nisi redovan posjetilac, cak sumnjam da si na nekim ikada bio, ali hajde... Vidis, ja sam cesto gore, i ne samo tu. Pa kada se moljakalo da se nesto uradi, nista se nije htjelo uraditi. Sada kada neko nesto hoce da napravi sto ce opet insani koristiti, to je problem. A nije bio problem kada je propadalo i kada su se legla zmija i sprice mogle naci na takvim mjestima?

Na primjer uzmi Skakavac. Sumski put su pretvorili su uzas, posuli ga nekakvim sitnim kamenjem, hoce da asfaltiraju... Pa evo vam asfalt u gradu, sto se toliko plasite sume i drveca...Bio sam prije mjesec i pol, ne daj Boze sada biciklom proci, na ledjima bi ga vracao. Ali sada kada o tome mpricam ja i mnogi koji tamo idu, svi sute. A sutra kada se otvori nargilhana podno Skakavca (karikiram), onda ce biti - ee ne damo mi nas Skakavac i to najglasnija fina gradska raja koja bi eto svake subote gore da ide, ali valja ustati u 7. Kasno je, neka grade sta god hoce da grade. Kada bolje razmislim i jesmo za okupljanje narkomana i leglo hajvana.
User avatar
drag_gost
Posts: 5619
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#111 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by drag_gost »

Thorgerson wrote:
drag_gost wrote: Taj objekt ne sluzi svojoj svrsi vec dugo, i sada kada eto neko hoce da nesto napravi, pa bio to i nargila bar, fgr se pobunio. Eto bolje je da stoji razrusen, kao leglo zmija, nego da bude nargila bar. Mada tom istom fgr-u ni iz dzepa ni u dzep, i 20 godina se nisu sjetili tog objekta.

Kakvo licemjerstvo.
To je javni objekat. Ko ga je trebao popraviti ccc. Ja? Ti? Ko? Pa ja odvajam indiretkno pare i za to. Je li do mene sto nije obnovljen i sto predstavlja opasnost za gradjane? Zasto opstina 20 i kusur godina se nije udostojila i ocistila to, sanirala koliko moze i ogradila?

Ne. Nego su nasli foru i dali ga drustvu za 130 KM mjesecno i eto ...ono, sad se vi s tim bakcite, vase je sad. Dali im rusevinu. Pa gdje to ima jebote zivot. I ovi iz drustva su se vjerovatno ponadali, ajd bice nesto, javit ce se neko...

:-)

I ne mozes nikako porediti jednog vlasnika kafane i nekakvo neprofitno drustvo gdje ljudi vjerovatno volonterski rade. Naravno da ce kafandzija imati u steku stotine hiljada da uleti u ovako nesto.
Drzava, Federacija, Kanton, Grad, Opstina, nijedno od ovih nakaradnih nivoa vlasti nije shvatilo zasto je taj objekat bitan. Privatizuj i nece vise biti drzavni, ili makar daj u zakup.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#112 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by Connaisseur Karlin »

Edin H. wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
O'zone wrote:Koliko sam upratio za renoviranje opservatorija potrebno je oko pola miliona maraka. Fino je to cifra i veoma teško da se donacijama mogla prikupiti prvenstveno što živimo u društvu u kome nauka nema nikakav značaj.
ja sma poslala, i puno nas van Blkana smo poslali donacije prije nekoliko ogdina, a sto se deislo sa parama :D otisle nekome za godisnji domor :D
Tvoje je da saljes, a ne da postavljas pitanja :oops:
:D :lol:

a da i si i ti dao , pa ispao budala kao ja :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#113 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by Bloo »

drag_gost wrote:
Drzava, Federacija, Kanton, Grad, Opstina, nijedno od ovih nakaradnih nivoa vlasti nije shvatilo zasto je taj objekat bitan. Privatizuj i nece vise biti drzavni, ili makar daj u zakup.
Daj u zakup ruševinu i onda neka taj koji zakupljuje uradi kompletnu restauraciju objekta (btw astronomsko društvo prije rata ga je i pretvorilo u observatorij uz pomoć države, a ne sami...spomenuti Muhameda Muminovića i Milorada Stupara i status koji su imali u SFRJ )? Tako će se moliti ljude i građane da nešto uplate (bila je indiegogo kampanja koju je počela Tea Temim) da se uopšte društvo održi aktivnimi započne obnova Astronomske opservatorije.

Alan Catovic je jedan od rijetkik pojedinaca koji pokušava da približi astronomiju indolentnim Bosancima i ovoj jebenoj državi kojoj problem nije svake godine davati novac za postavljanje novih ploča na Ferhadiji, ali jeste problem obnoviti nešto od značaja poput Bistričke kule! u lijepu materinu...

I daj ga onda u zakup BILO KOME da od toga napravi ŠTA HOĆE?
Dobro je da onda od Vijećnice nisu napravili striptiz klub.

Ima ljudi koji posjeduju i znanje i dovoljno opreme da drže edukacije i skoro sve što se prije radilo na Kuli, ali očekuješ još i da oni kao građani urade restauraciju kompletnog objekta. Uozbilji se.
User avatar
Logovan
Posts: 94838
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#114 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by Logovan »

drag_gost wrote: Naravno ad je bitno, znam da nisi redovan posjetilac, cak sumnjam da si na nekim ikada bio, ali hajde... Vidis, ja sam cesto gore, i ne samo tu. Pa kada se moljakalo da se nesto uradi, nista se nije htjelo uraditi. Sada kada neko nesto hoce da napravi sto ce opet insani koristiti, to je problem. A nije bio problem kada je propadalo i kada su se legla zmija i sprice mogle naci na takvim mjestima?

Na primjer uzmi Skakavac. Sumski put su pretvorili su uzas, posuli ga nekakvim sitnim kamenjem, hoce da asfaltiraju... Pa evo vam asfalt u gradu, sto se toliko plasite sume i drveca...Bio sam prije mjesec i pol, ne daj Boze sada biciklom proci, na ledjima bi ga vracao. Ali sada kada o tome mpricam ja i mnogi koji tamo idu, svi sute. A sutra kada se otvori nargilhana podno Skakavca (karikiram), onda ce biti - ee ne damo mi nas Skakavac i to najglasnija fina gradska raja koja bi eto svake subote gore da ide, ali valja ustati u 7. Kasno je, neka grade sta god hoce da grade. Kada bolje razmislim i jesmo za okupljanje narkomana i leglo hajvana.
Nije bitno i rekao sam zašto, a ti nastavi dalje sa svojom pričom. :wink: A i sumnjaj u šta god hoćeš. I ovo ako ti je najozbiljniji argument, onda stvarno nemam riječi.

Čuj sada kada neko nešto hoće da napravi. :lol: Ne pravi Bog zna šta, pravi nekakvu kafanu kakvih ima na svakom uglu Sarajeva. Isto kao neka velika stvar.... Sada kada neko nešto hoće da napravi.... :lol: Hvala im, zadivljen sam idejom. :oops: Problem je što se kafane nasade na svako mjesto. Mora se znati red gdje može biti kafana, gdje ne može i to bez obzira je li ruševina na tom mjestu ili ne, ima li zmija ili ne i slično. Kontaš?

Pričalo se i oko Skakavca na ovom forumu i nisam bio za uređivanja šumskog puta na onakav način kao što su uradili. Samo su ga uništili. Naši ljudi sve rade naopako.
User avatar
drag_gost
Posts: 5619
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#115 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by drag_gost »

Logovan wrote:
drag_gost wrote: Naravno ad je bitno, znam da nisi redovan posjetilac, cak sumnjam da si na nekim ikada bio, ali hajde... Vidis, ja sam cesto gore, i ne samo tu. Pa kada se moljakalo da se nesto uradi, nista se nije htjelo uraditi. Sada kada neko nesto hoce da napravi sto ce opet insani koristiti, to je problem. A nije bio problem kada je propadalo i kada su se legla zmija i sprice mogle naci na takvim mjestima?

Na primjer uzmi Skakavac. Sumski put su pretvorili su uzas, posuli ga nekakvim sitnim kamenjem, hoce da asfaltiraju... Pa evo vam asfalt u gradu, sto se toliko plasite sume i drveca...Bio sam prije mjesec i pol, ne daj Boze sada biciklom proci, na ledjima bi ga vracao. Ali sada kada o tome mpricam ja i mnogi koji tamo idu, svi sute. A sutra kada se otvori nargilhana podno Skakavca (karikiram), onda ce biti - ee ne damo mi nas Skakavac i to najglasnija fina gradska raja koja bi eto svake subote gore da ide, ali valja ustati u 7. Kasno je, neka grade sta god hoce da grade. Kada bolje razmislim i jesmo za okupljanje narkomana i leglo hajvana.
Nije bitno i rekao sam zašto, a ti nastavi dalje sa svojom pričom. :wink: A i sumnjaj u šta god hoćeš. I ovo ako ti je najozbiljniji argument, onda stvarno nemam riječi.

Čuj sada kada neko nešto hoće da napravi. :lol: Ne pravi Bog zna šta, pravi nekakvu kafanu kakvih ima na svakom uglu Sarajeva. Isto kao neka velika stvar.... Sada kada neko nešto hoće da napravi.... :lol: Hvala im, zadivljen sam idejom. :oops: Problem je što se kafane nasade na svako mjesto. Mora se znati red gdje može biti kafana, gdje ne može i to bez obzira je li ruševina na tom mjestu ili ne, ima li zmija ili ne i slično. Kontaš?

Pričalo se i oko Skakavca na ovom forumu i nisam bio za uređivanja šumskog puta na onakav način kao što su uradili. Samo su ga uništili. Naši ljudi sve rade naopako.
Sto je najgore u nasem diskursu uopste nije ni bilo ozbiljnih argumenata, vec pokazivanja prstima. Tako si zapoceo, tako si i dobio. Sta god da prave, bolje je od napustenog objekta, kontas li ti?
User avatar
drag_gost
Posts: 5619
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#116 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by drag_gost »

Bloo wrote:
drag_gost wrote:
Drzava, Federacija, Kanton, Grad, Opstina, nijedno od ovih nakaradnih nivoa vlasti nije shvatilo zasto je taj objekat bitan. Privatizuj i nece vise biti drzavni, ili makar daj u zakup.
Daj u zakup ruševinu i onda neka taj koji zakupljuje uradi kompletnu restauraciju objekta (btw astronomsko društvo prije rata ga je i pretvorilo u observatorij uz pomoć države, a ne sami...spomenuti Muhameda Muminovića i Milorada Stupara i status koji su imali u SFRJ )? Tako će se moliti ljude i građane da nešto uplate (bila je indiegogo kampanja koju je počela Tea Temim) da se uopšte društvo održi aktivnimi započne obnova Astronomske opservatorije.

Alan Catovic je jedan od rijetkik pojedinaca koji pokušava da približi astronomiju indolentnim Bosancima i ovoj jebenoj državi kojoj problem nije svake godine davati novac za postavljanje novih ploča na Ferhadiji, ali jeste problem obnoviti nešto od značaja poput Bistričke kule! u lijepu materinu...

I daj ga onda u zakup BILO KOME da od toga napravi ŠTA HOĆE?
Dobro je da onda od Vijećnice nisu napravili striptiz klub.

Ima ljudi koji posjeduju i znanje i dovoljno opreme da drže edukacije i skoro sve što se prije radilo na Kuli, ali očekuješ još i da oni kao građani urade restauraciju kompletnog objekta. Uozbilji se.
Sto volim kada neko misli da je poentirao. Ne bi se ti ni javila da nisi procitala da neko nesto hoce da napravi ovdje, ali eto, cim se nesto radi, ne dajmo nase Sarajevo.

Zaozbilji se.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#117 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by Connaisseur Karlin »

Bloo wrote:
drag_gost wrote:
Drzava, Federacija, Kanton, Grad, Opstina, nijedno od ovih nakaradnih nivoa vlasti nije shvatilo zasto je taj objekat bitan. Privatizuj i nece vise biti drzavni, ili makar daj u zakup.
Daj u zakup ruševinu i onda neka taj koji zakupljuje uradi kompletnu restauraciju objekta (btw astronomsko društvo prije rata ga je i pretvorilo u observatorij uz pomoć države, a ne sami...spomenuti Muhameda Muminovića i Milorada Stupara i status koji su imali u SFRJ )? Tako će se moliti ljude i građane da nešto uplate (bila je indiegogo kampanja koju je počela Tea Temim) da se uopšte društvo održi aktivnimi započne obnova Astronomske opservatorije.

Alan Catovic je jedan od rijetkik pojedinaca koji pokušava da približi astronomiju indolentnim Bosancima i ovoj jebenoj državi kojoj problem nije svake godine davati novac za postavljanje novih ploča na Ferhadiji, ali jeste problem obnoviti nešto od značaja poput Bistričke kule! u lijepu materinu...

I daj ga onda u zakup BILO KOME da od toga napravi ŠTA HOĆE?
Dobro je da onda od Vijećnice nisu napravili striptiz klub.

Ima ljudi koji posjeduju i znanje i dovoljno opreme da drže edukacije i skoro sve što se prije radilo na Kuli, ali očekuješ još i da oni kao građani urade restauraciju kompletnog objekta. Uozbilji se.
Collected $ 16,911 for the salvation of astronomy in Bosnia and observatories on Trebević

Fund-raising campaign to keep the Astronomical Society Orion was successfully completed . Through the website IndieGoGo to raise funds , collected 16,911 U.S. dollars. The campaign lasted two months, and your donation is given 308 individuals and groups .

" The whole campaign was accompanied only positive reactions of the citizens of Bosnia and Herzegovina and abroad , as well as friends and fans of astronomy from around the world . Likewise , we had great support from the media from all over Bosnia and Herzegovina . All began with the launch of a global campaign via the website and only some days it was necessary that almost the whole of BiH know about this initiative . this is only confirmed our belief that we will achieve the set goal , "said Tea Tamim , astrophysicist from Mostar employed at NASA .

Such actions are common throughout the world and are a way to raise money for a good cause , but also to demonstrate unity and commitment of citizens to jointly engage in an issue .

" That is the greatest success of this action , as citizens of their support practically cast their vote for Reconstruction Observatory , showed a willingness and desire to be involved , and most importantly , they gave us a new motivation and approval for continued operation ," she said Tamim .

In this action were included members of AD Orion , who had worked for years to popularize astronomy in BiH . So far they have done a great number of activities , and in his work focused mainly on working with young high school and college age . It's their work , and the many difficulties they face due to the lack of minimal funds , was the inspiration for the Tea Tamim to encourage members of the associations that go into this campaign alone .

" The members of this society we have to thank for astronomy in BiH in general there . 'm Glad that in recent times , thanks to a bit and this campaign , enjoying the great support of the citizens of Bosnia and Herzegovina . Sincerely hope that their government and the responsible institutions to provide the same support, but we certainly do not mean to wait for that to happen , but we will continue to ourselves that we are working on . we have created a space for serious work on the renovation of observatories , and proved that we have public support . our plan is to go with this initiative in this year and we will do everything to 2014th be remembered as the year of the beginning of the renewal Observatory on Trebević " emphasized Tamim .

This type of specialized projects require significant resources , and in the world there are funds that can compete if there is basic infrastructure , which does not have.

" This is so because due to lack of basic infrastructure , by which I mean the most to building infrastructure , themselves eliminated from the race to apply for funds and funds that exist , and that the observatory could TREBEVIĆKA supplied her equipment for astronomical research , especially after the for this action, the whole world learned scientific astronomical community . 'm aware of the fact that no investment in infrastructure construction are not insignificant , but I want to believe that we as a society willing to make the effort that is missing , and that is not unattainable , "said Tamim and thanked all citizens who have helped in this first action that is called a victory .

Gdje su pare ?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#118 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by JThomas »

napuštene su i nekropole sa stećcima, hajmo i od njih radije napraviti bilo šta što će služiti insanima.

i još to prikazujete k'o da će se tamo napraviti postrojenje koje će otkriti hladnu fuziju i riješiti potrebe čovječanstva za energijom. a ne nešto što se može napraviti i apsolutno bilo gdje drugo gdje nije spomenik kulture i apsolutno isto tako služiti insanima. zna se kako se renoviraju spomenici kulture. ako ne može kako treba, nije bolje bilo šta.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#119 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by Bloo »

Connaisseur Karlin wrote: Gdje su pare ?
Kao što je i navedeno u samoj kampanji,novac se skupljao za rad ORION-a, i u konačnici obnova opservatorija, odnosno:
"Preko stranice "Indiegogo" pokrenuli smo kampanju čiji je cilj prikupljanje sredstava za osnovni rad Astronomskog društva u naredne dvije godine. Time bismo se mogli koncentrirati na traženje sredstava (EU i slično) za konačnu obnovu opservatorija. Odziv naših prijatelja, poštovalaca astronomije iz svijeta, je za sada zadovoljavajući" - istakao je Muhamed Muminović, predsjednik "Oriona".
Edit: kampanja je završena u januaru 2014. godine
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#120 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by Connaisseur Karlin »

Bloo wrote:
Connaisseur Karlin wrote: Gdje su pare ?
Kao što je i navedeno u samoj kampanji,novac se skupljao za rad ORION-a, i u konačnici obnova opservatorija, odnosno:
"Preko stranice "Indiegogo" pokrenuli smo kampanju čiji je cilj prikupljanje sredstava za osnovni rad Astronomskog društva u naredne dvije godine. Time bismo se mogli koncentrirati na traženje sredstava (EU i slično) za konačnu obnovu opservatorija. Odziv naših prijatelja, poštovalaca astronomije iz svijeta, je za sada zadovoljavajući" - istakao je Muhamed Muminović, predsjednik "Oriona".
Edit: kampanja je završena u januaru 2014. godine
sebi su osigurali dvije godine redovne plate , dzabana novac :D koa sto sma rekla, nema nista od projekta, ode sve u rad drustva i privante dzepove :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#121 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by Bloo »

Connaisseur Karlin wrote:
Bloo wrote:
Connaisseur Karlin wrote: Gdje su pare ?
Kao što je i navedeno u samoj kampanji,novac se skupljao za rad ORION-a, i u konačnici obnova opservatorija, odnosno:
"Preko stranice "Indiegogo" pokrenuli smo kampanju čiji je cilj prikupljanje sredstava za osnovni rad Astronomskog društva u naredne dvije godine. Time bismo se mogli koncentrirati na traženje sredstava (EU i slično) za konačnu obnovu opservatorija. Odziv naših prijatelja, poštovalaca astronomije iz svijeta, je za sada zadovoljavajući" - istakao je Muhamed Muminović, predsjednik "Oriona".
Edit: kampanja je završena u januaru 2014. godine
sebi su osigurali dvije godine redovne plate , dzabana novac :D koa sto sma rekla, nema nista od projekta, ode sve u rad drustva i privante dzepove :D
Možda čak i 4 godine redovne plate :D
Zapravo su oni čak i aktivni uz neka druga društva, te čak i organiziraju neka dešavanja.
http://adorion.ba/category/vijesti-iz-ad-orion/
User avatar
drag_gost
Posts: 5619
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#122 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by drag_gost »

JThomas wrote:napuštene su i nekropole sa stećcima, hajmo i od njih radije napraviti bilo šta što će služiti insanima.

i još to prikazujete k'o da će se tamo napraviti postrojenje koje će otkriti hladnu fuziju i riješiti potrebe čovječanstva za energijom. a ne nešto što se može napraviti i apsolutno bilo gdje drugo gdje nije spomenik kulture i apsolutno isto tako služiti insanima. zna se kako se renoviraju spomenici kulture. ako ne može kako treba, nije bolje bilo šta.
Imas li pare za to? Ili ces se, ako ne daj Boze dodje do toga, tek onda zaliti, jer eto mislis da moze bolje sluziti insanima i sjetiti da je eto moglo biti nesto drugo?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#123 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by Connaisseur Karlin »

Bloo wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Bloo wrote: Kao što je i navedeno u samoj kampanji,novac se skupljao za rad ORION-a, i u konačnici obnova opservatorija, odnosno:
"Preko stranice "Indiegogo" pokrenuli smo kampanju čiji je cilj prikupljanje sredstava za osnovni rad Astronomskog društva u naredne dvije godine. Time bismo se mogli koncentrirati na traženje sredstava (EU i slično) za konačnu obnovu opservatorija. Odziv naših prijatelja, poštovalaca astronomije iz svijeta, je za sada zadovoljavajući" - istakao je Muhamed Muminović, predsjednik "Oriona".
Edit: kampanja je završena u januaru 2014. godine
sebi su osigurali dvije godine redovne plate , dzabana novac :D koa sto sma rekla, nema nista od projekta, ode sve u rad drustva i privante dzepove :D
Možda čak i 4 godine redovne plate :D
Zapravo su oni čak i aktivni uz neka druga društva, te čak i organiziraju neka dešavanja.
http://adorion.ba/category/vijesti-iz-ad-orion/
dio o obnavljanju opservatorija je obicna laz :)

naravno da rade, imaju dio za doniranje i na stranici, prose novac za volontersku dnevnicu :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#124 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by Bloo »

Connaisseur Karlin wrote:
dio o obnavljanju opservatorija je obicna laz :)
naravno da rade, imaju dio za doniranje i na stranici, prose novac za volontersku dnevnicu :D
Kako bi ti to onda praktično i pragmatično riješila :mrgreen: ?
Natjerala KS da nešto iscijedi iz budžeta?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#125 Re: Trebevic, Opservatorijo, Bob Staza, Vidikovac

Post by Connaisseur Karlin »

Bloo wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
dio o obnavljanju opservatorija je obicna laz :)
naravno da rade, imaju dio za doniranje i na stranici, prose novac za volontersku dnevnicu :D
Kako bi ti to onda praktično i pragmatično riješila :mrgreen: ?
Natjerala KS da nešto iscijedi iz budžeta?
pa upravo radi birokratskih nesposobonosti i nepsotjoanja volje nisu trbeali pisati da je novac za opesvatorij :D
Locked