TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#76 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Bumerang »

BIH

Ispred Vijećnice u Sarajevu predstavljena gondola Trebevićke žičare

Piše: E. S. H./Klix.ba prije 1h 52 min

Ispred Vijećnice u Sarajevu predstavljena gondola Trebevićke žičare 746
Ispred gradske Vijećnice u Sarajevu je predstavljena kabina Trebevićke žičare u kojoj će se građani Sarajeva i turisti provozati 6. aprila naredne godine, na Dan Grada Sarajeva.

Image

Foto: Nedim Grabovica/Klix.ba
Prije dvije sedmice potpisan je ugovor s Italijanskom firmom u vrijednosti od sedam miliona KM, a ukupna vrijednost projekta je blizu 13 miliona KM.

"Ovo je svečani dan za grad Sarajevo, ovo je nastavak realne priče koja traje nekoliko mjeseci. Prvo smo srušili polaznu, pa dolaznu stanicu, objavili tender, izabrali izvođača i danas prisustvujemo trenutku kada smo i dobili prvu novu gondolu za žičaru. Ja sam rođen u neposrednoj blizini Trebevićke žičare i za mene je ovo emotivan trenutak", rekao je Abdulah Skaka, dogradonačelnik Grada Sarajeva.

Skaka je kazao da su dopremljene nove gondole i da je sva oprema u potpunosti nova.

"Svako obećanje koje smo do sada dali smo ispunili. Mi smo obavezali proizvođača da u narednih 15 mjeseci žičara mora biti gotova, a mi ćemo sve uraditi da otvorenje bude na Dan Grada Sarajeva 6. aprila", kazao je Skaka.

Italijanska firma Leitner koja je izabrana za gradnju žičare isporučila je jednu gondolu koja će danas biti izložena kako bi se građani Sarajeva mogli upoznati o njenom izgledu i tehničkim karakteristikama.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/ispred-v ... /160919042
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#77 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Hadzi Lojo »

Sad meni nije jasno, gore u Miljevicima na okupiranom dijelu BiH grade onu bob stazu za djecu da je tako nazovem, a za zicaru kmece godinama da nema para. Pa bolje bi bilo da su pare preusmjerili za izgradnju zicare, a ne u onu lansirnu rampu za krmace.
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#78 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by shake69 »

Hadzi Lojo wrote:Sad meni nije jasno, gore u Miljevicima na okupiranom dijelu BiH grade onu bob stazu za djecu da je tako nazovem, a za zicaru kmece godinama da nema para. Pa bolje bi bilo da su pare preusmjerili za izgradnju zicare, a ne u onu lansirnu rampu za krmace.
Meni nije jasno kako je rijeseno pitanje gradnje silazne stanice zicare na Trebevicu s hotelom kad je to neki komad okupiranog dijela BiH koji se zove RS, a o cemu je Sidran govorio? Kako su to ovi dopustili iz Istocnog Sarajeva, zna li neko?
User avatar
Romeo 80
Posts: 4374
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#79 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Romeo 80 »

Okupirani dijelovi?! :roll: :?: Koje paćeništvo jebote...
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#80 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by shake69 »

Romeo 80 wrote:Okupirani dijelovi?! :roll: :?: Koje paćeništvo jebote...
Drž' se teme, junače ili razguli na temu politike!
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#81 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by aurora313 »

Bumerang wrote:Ispred Vijećnice u Sarajevu predstavljena gondola Trebevićke žičare
Iskreno, jedva čekam. To treba da bude divno ali...

... ko će sada da policijski obezbijeđuje šetnice oko uspinjače kao i puteve? Svakih par nedjelja neki bi automobilista ostao bez para, mobitela ili auta. Trebević dakle nije siguran za posjetitelja i to će biti najveći problem u posjeti i prihodima. Ako dnevno bude stotinjak hrabrih, to neće biti dovoljno za ekonomsko održavanje uspižnjače.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4374
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#82 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Romeo 80 »

shake69 wrote:
Romeo 80 wrote:Okupirani dijelovi?! :roll: :?: Koje paćeništvo jebote...
Drž' se teme, junače ili razguli na temu politike!
A jesi zajeban jebote! Tema je Trebević i njegove prirodne ljepote. Budući da sam skoro pa svaki dan gore jer na Trebeviću imam vikendicu, začudilo me da svaki put prelazim u nekakvu okupiranu teritoriju dugi niz godina, a da nikad nisam to primijetio :roll:
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#83 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Bumerang »

PUTOVANJA

Studio Zec i Hotel Pino nominovani za prestižnu nagradu za arhitekturu

Klix.ba prije 4h 40 min

Studio Zec sa projektom Hotel Pino Nature na Trebeviću nominovan je za nagradu Evropske unije za savremenu arhitekturu Mies van der Rohe 2017.

Image

Ova nagrada se dodjeljuje svake dvije godine od 1987., a pobjednik osvaja 60.000 dolara i skulpturu koja evocira Paviljon Mies van der Roghe u Barceloni.

U opisu projekta Hotela Pino Nature navedeno je da u Sarajevu uz kult ispijanja kafe postoji tradicija rekreacije na okolnim planinama koje su prava "pluća grada". Izgled hotela Pino oslanja se na strme krovove i iskustva narodnih arhitekata, prirodnu geometriju planinskog ambijenta, taktilnost i toplinu planinarskog doma.

Projekt Studija Zec, čiji je osnivač i vlasnik Amir Vuk Zec, jedan je od 365 arhitektonskih radova iz svih krajeva svijeta, a nominovalo ga je Udruženje arhitekata u Bosni i Hercegovini.

Uz BiH još jedino Malta i Ukrajina imaju po jednog nominovanog, dok ih je najviše iz Francuske i Španije - po 28, 19 iz Velike Britanije, 17 iz Njemačke i Italije, 16 iz Danske, a 15 iz Austrije. Hrvatska ima osam nominovanih projekata, a Srbija četiri, dok su dva iz Albanije.

Za nominovane radove rečeno je da su stimulišući, inovativni, da su unaprijedili postojeće uslove te pomakli granice i postavili nove standarde.

Žiri će u januaru objaviti skraćenu listu sa 40 projekata, a u aprilu će izabrati pet finalista. Dodjela nagrada bit će upriličena 26. maja u Paviljonu Mies van der Rohe.

http://www.klix.ba/lifestyle/putovanja/ ... /161227065
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#84 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Bumerang »

BiH / Vratio se simbol grada: Sarajevska žičara otvorena nakon više od 26 godina

06. 04. 2018. u 11:24:00 A. B.

Image

Ljepotica iznad glavnoga grada Bosne i Hercegovine - sarajevska žičara, danas, 6. aprila 2018. je nakon više od 26 godina svečano otvorena.

Tačno 26 godina se čekalo da žičara iznad šehera ponovo poveže starogradsko naselje Bistrik s Vidikovcem na Trebeviću. Prije ceremonije otvaranja žičare, na dolaznoj stanici su gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka i glavni donator Edmund Offerman otkrili ploču posvećenu Rami Biberu, čuvaru prve sarajevske Trebevićke žičare.

Žičara je povezivala Bistrik na 583 metra nadmorske visine s Vidikovcem, smještenim na 1.160 metara na Trebeviću, a projektirali su je i sagradili Česi. Žičara je potpuno uništena tokom agresije na BiH od 1992. do 1995. godine.

Prilikom današnjeg svečanog otvaranja gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka je zahvalio porodici Hofferman, koja je donirala značajna sredstva za Sarajevo i žičaru te također zahvalio građanima glavnoga grada BiH što su dio svečanog programa pod nazivom Trebević ponovo silazi u grad.

"Dobrodošli u Sarajevo! Danas je Sarajevo centar regije", rekao je na početku svog govora gradonačelnik Grada Sarajeva Abdulah Skaka koji je naveo kako nije pripremio govor i kako će govoriti emotivno, iz srca.

Skaka se u uvodnom obraćanju zahvalio gradonačelnicima Beča, Skoplja, Dubrovnika i Ankare.

Rekao je i kako se ovaj projekt ne bi mogao realizirati da nije bilo Maje i Edmona Offermana, te da je ovaj projekat spomenik njihovoj ljubavi, nakon čega je Maja zaplakala.

"San je bio da jednog dana se opet provozamo ovom žičarom. Danas ćemo uživati u Sarajevu, danas je veliki dan - jer ovdje skidamo jednu nevidljivu granicu. Ovdje smo da pokažemo da smo sposobni da ovo možemo napraviti i izgraditi", rekao je Skaka.

"Bila je to 1998. godina kada sam napravio jedan važan poziv. Nazvao sam osobu koja je bila zainteresirana za rekonstrukciju sarajevske žičare, profesora Antuna Domazeta sa Ekonomskog fakulteta. On je rekao da je važno da napravimo rekonstrukciju žičare", ispričao je na početku razgovora Edmon Offerman navodeći kako je sutradan nazvao i rekao da će pomoći rekonstrukciju.

"Da, mi možemo", poručio je, "Evo nas deset godina od tog poziva ovdje."

Žičarom se prvi provozao Edmon Offerman, koji je donirao oko četiri miliona eura, a društvo mu je pravila i supruga Maja, te gradonačelnikova djeca i njegov brat Halid Skaka. Tokom prve vožnje uz pratnju gitare djeca iz vrtića Slavuj su pjevala pjesmu Kemala Montena "Sarajevo, ljubavi moja", nakon čega je žičara puštena u rad.

Od 14 sati svi građani će moći uživati u besplatnoj vožnji.

Među brojnim zvanicama koje su se našle na ceremoniji otvaranja žičare su i selektor fudbalske bh. reprezentacije Robert Prosinečki, te Adem Zolj, Asim Sarajlić, Ismir Jusko itd.

Poseban poklon dodijeljen je bivšem radniku sarajevske žičare Muhamedu Hamamdžiću koji je rekao kako mu je ovo drugi rođendan.

S dužinom od 2.100 metara, Trebevićka žičara u to vrijeme bila je najveća u regionu. Svečanim ruhom žičara je posebno zasjala 1984. godine kada je Sarajevo bio domaćin Zimskih olimpijskih igara.

Ideja o ponovnoj izgradnji Trebevićke žičare dugo godina poslije rata bila je nerealizirana zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa između Grada Sarajeva i vlasnika žičare Kantonalnog javnog komunalnog preduzeća GRAS koje je prošle godine dalo saglasnost da Gradska uprava preuzme brigu o žičari.

U pogonu žičare su 33 kabine, svaka sa po deset mjesta, kapaciteta 1.200 putnika na sat. Umjesto nekadašnjih 12 minuta, novom žičarom će se stizati na Trebević za sedam minuta i 15 sekundi.

Danas je također najavljeno i otvaranje izložbe Uspomene u ulici Sarači te Prvo ulično bijenale grafike Grafičko proljeće u Sarajevu ispred Gradske tržnice. Dugo očekivanim otvorenjem Sarajevske žičare, održavanjem svečane sjednice Gradskog vijeća te brojnim kulturnim i sportskim manifestacijama i ove godine bit će obilježen 6. april Dan grada Sarajeva.

Večeras će na sjednici Gradskog vijeća biti uručene i Šestoaprilske nagrade, Plakete Grada Sarajeva, nagrade za izuzetno sportsko zalaganje te za hrabrost.

Javno preduzeće BH Pošta u okviru obilježavanja Dana Grada Sarajeva predstavilo je poštansku marku Obnovljena Sarajevska žičara koja je odštampana u tiražu od 10.000 primjeraka.


https://www.radiosarajevo.ba/vijesti/lo ... ina/296081

https://www.facebook.com/RadioSarajevo/ ... 0890611300
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#85 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Bumerang »

Image


Na prvom spratu objekta dolazne stanice Trebevićke žičare danas je otvoren ugostiteljski objekat s fantastičnim pogledom na Sarajevo.

Image

Objekat na stanici "Ramo Biber" je građen nekoliko mjeseci, a sada se Sarajlijama i turistima nakon vožnje žičarom pruža idealna lokacija za bijeg iz gradske vreve.

Vlasnik objekta Coffee2Go Mesud Pašić za Klix.ba je kazao da se cijeli objekat prostire na 300 kvadrata sa skoro 150 sjedećih mjesta. Kao posebno mjesto izdvaja se terasa s panoramskim pogledom na Grad na Miljacki.

Moderno dizajnirani objekat gostima će pružati usluge snack bara, odnosno toplih i hladnih napitaka te sendviča.

Image

Među prvima koji su popili jutarnju kafu u novootvorenom objektu je gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka.

https://www.klix.ba/biznis/na-trebevicu ... /191225049
Post Reply