TREBAM SAVJET-ZA VLASNIKE MACAKA

Za sve koji vole ta divna stvorenja...
Lara-sa

Post by Lara-sa » 10/11/2006 13:47

Pozdrav svima!
Dugo sam trazila po netu al ne nadjoh nista pa reko da vas pitam...
Ovako, imam macka, starog godinu i pol. Prije nekoliko dana je pobjegao od kuce, al sreca, nasli smo ga. Eh sada, kada se vratio, nakon svoje dvodnevne avanture u slobodi primjetila sam da tesko dise, kao da je prehladjen i ispusta neke cudne zvukove pri disanju. Odvela sam ga veterinaru u Novo Sarajevo, dobio je injekciju i sve to. Teta kaze da ce biti ok, ali ono sto je meni bilo malo cudno jeste da je teta veterinarka malo gruba. Mislim, nemam bas puno iskustva sa veterinarima, nisam ga cesto vodila, ali teta uopste nema taj neki odnos prema zivotinjama koji bi ja ocekivala od veterinara. Iduce sedmice je rekla da trebamo doci na jos jednu injekciju, a nakon toga cemo pricati o kastraciji. Imam nekoliko pitanja.
Da li je normalno da veterinari budu tako grubi?
Da li imate nekog veterinara za preporuciti, buduci da moramo otici jos nekoliko puta, a bas mi se ne daje moja maca na kastraciju kod takve tete?
Ne mogu to objasniti, ali jednostavno nemam neko povjerenje u tu zenu. Koliko je ozbiljan taj postupak kastracije?
Kako se to radi?
Eto, molim sviju koji nesto znaju o macama, da mi daju savjet ili mozda preporuku.
Hvala

debela

Post by debela » 10/11/2006 13:56

kako mislis gruba? sta je konkretno uradila, a tebi izgledalo grubo?

ne smijes zaboraviti da ti svog macka dozivljavas drugacije i mazis ga i pazis pa samim tim smatras da niko drugi ne moze biti takav prema njemu kao sto si ti.

veterinarima je to rutina. mozda djeluje grubo ali ne vjerujem da ce ijedan uraditi nesto sto ce povrijediti zivotinju. to ti je isto kad posmatras ljekare i babice koji se bakcu bebama. sve ti se cini da ce je prelomiti kad je uhvati bacakati, a bebi nista.

nisam nikad vodila macka na kastraciju tako da ne znam previse o tome. znam da se preporucuje kako bi se mace smirile i ne bi odlutale u doba parenja.

da me ubijes ne mogu se sjetiti imena vetarinara koji radi u stanici na stupu. mirci ce vjerovatno znati. super ciko.

Bajko

Post by Bajko » 10/11/2006 14:03

dr. Krasni :roll: kako bih zaboravila :roll:

vlasnicima je obično teško dati svog ljubimca na kastraciju, ali jednoj mači/mačku je još teže patiti se u stanu kada ima potrebu za parenjem ... to je zapravo smrt za svaku životunju, a ujedno i za vlasnika jer ja nisam mogla izdržati mjaukanje po cijelu noć kod moje mace a mačci obično cijelu kući zapišaju, da prostite :D

alternativa kastraciji su one neke injekcije, koštaju negdje 18 KM, i moraš ih svakih 3-4 mjeseca davati ...

ja sam za kastraciju :D moja je prohodala 2 sata nakon operacije, nije se poslje udebljala a nije se baš ni smirila ... hoću reć, ostala je podjednako luda :D

debela

Post by debela » 10/11/2006 14:08

Bajko wrote:alternativa kastraciji su one neke injekcije, koštaju negdje 18 KM, i moraš ih svakih 3-4 mjeseca davati ...

ovo zaboravi. izaziva rak.

dr. krasni. bravo bajko :)

Lara-sa

Post by Lara-sa » 10/11/2006 14:11

Pa evo recimo...
ja sam sa svojom macom cekala van ordinacije jer sam vidjela da unutra ima jednog psa. Teta me fino zove i kaze "Ma udjite, nece nista biti, samo polako..." Ja sam uvela macka u kosari i cuko je, naravno, poludio. Moj macak se prestravio cuko oko kosare, a ja ga ne mogu ni stici ni obuzdati, a njoj sega sto sam se ja prepala, ko ono, ma nece nista, hajde bogati, nista strasno. Rusvaj nastao u ordinaciji bez ikakve potrebe. Ja joj lijepo objasnim kad je cuko otisao da moj macak ne izlazi iz kuce i nije navikao na cuke, a ni na druge ljude, uostalo, i da cu ga ja drzati dok ona pregleda. Kaze zena da nema potrebe i safata mi macku, mislila sam da ce ga ugusiti, on cvili jadan izbezumljen i gleda me ono "Sta mi se to desava?"
Teta kaze kako je prehladjen i u isto vrijeme mu mjeri temperaturu i daje dvije injekcije...STRAVA...ja se isplakala na kraju...evo ga jadan skupio se sav i drhti otkako smo dosli kuci. Sad ja ga moram voditi opet u srijedu na injekciju, a nemam pojma kako cu to izvesti...
Ma mozda sam i ja malo osjetljiva...razumijem ja da je to zeni rutina i da se ona toga nagleda preko dana, ali samo sam mislila da se neke stvari mogu izbjeci, maci je to i tako stresno, pa zasto ga jos i patiti bez potrebe...ne znam...

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 10/11/2006 14:19

oj, dr. Jadranka iz Novog Sarajeva je sve samo ne gruba prema zivotinjama. Kad se daje potkozna inekcija, ona mora da zategne to mjesto da dobro ubode, i ti imas osjecaj da ce da ti zavrne siju macki :D ali nece :D

dr. Krasni ti na Stupu bude obicno iza 4, ali savjetujem ti toplo da, cim ti macak ozdravi od prehlade koju je ocigledno fasova, nazoves i zakazes termin za kastraciju. Inekcije se daju zenkama i predstavljaju kontracepciju sto znaci da ona i dalje ima nagon za parenjem, ali je mala vjerovatnoca trudnoce.

Za inekcije koje se daju muzjacima nisam cula.

Kastracija ti je bolna prvih par sati...tebi kao mami tog macka (ipak je macak tvoj vlasnik ne ti njegov :D) jer mu daju anesteziju, i onda on bude paralizovan i samo te gleda telecim pogledom .... tvoje je da ga odneses na operaciju, i budes s njim nakon operacije. Fino ga stavis u svoj krevet i potrudi se da zamracis sobu malo, jer macke vole u takvim trenucima da se osame...
dva do tri dana ce on da ti sepa i izigrava bolesnika (mene je sestrin macak zezao, kad je sam skace cim ja dodjem prenmaze se) i onda ce poceti naglo da se deblja i bice jedna sretna debela lijena maca....

patnja ti je dusho draga, osim ako ne planiras uzgajati macice, i tebi i macku...jer on ce otici...i vratice se par puta dok jednog dana ne ode zauvijek, a ti onda dumaj sta i kako i razmisljaj onda EH DA SAM BOGDOM....

ja jednu macku ne mogu stici odnijeti na sterilizaciju, jer cim se macici odvoje od sise, on je vec skotna mjesec i po :D i tako u krug...

Lara-sa

Post by Lara-sa » 10/11/2006 14:29

Hvala Mirci za savjete...
trebalo mi je da mi neko kaze da je to normalno jer sam se ja prestravila kada sam vidjela sta mu radi...
Ma joj, nije on samo moj vlasnik nego i moj i sviju u kuci, sve nas vrti oko malog prsta :D
Ovih dana svi ludimo jer je malom frajeru ocito vrijeme za parenje pa luduje po kuci. Zato moramo sto prije zalijeciti ovu prehladu pa na kastraciju da rijesimo taj problem. Ne znam, ja se nekako nadam da ce on, buduci da ne izlazi napolje, zivjeti sretno i biti debeo i sladak bar nekih 15 godina. All nikad se ne zna :( ...
Uglavnom, hvala na savjetu...

Bajko

Post by Bajko » 10/11/2006 14:31

ma ja sam prolupala, nema injekcija za mačkove samo za mace :D

ja svoju 'novu' isto planiram kastrirati ... samo još ne znam kada, tek joj je 5. mjesec ... pa ću sačekati još barem 3-4 mjeseca, ako macanija ne krene ranije :D
ranije sam išla kod nekog doktora na vet. fax ... jel rade kastracije oni na stupu isto??

Lara-sa

Post by Lara-sa » 10/11/2006 14:34

A ako nema injekcije za muske macke, sta onda njima rade??? :roll: :roll: :(
Kako to ide...Teta veterinarka mi je rekla kako je jednostavan postupak, da ide pod anesteziju, ali nije ulazila u detalje...

mIRCerka

Re: TREBAM SAVJET-ZA VLASNIKE MACAKA

Post by mIRCerka » 10/11/2006 14:37

Lara-sa wrote:A ako nema injekcije za muske macke, sta onda njima rade??? :roll: :roll: :(
Kako to ide...Teta veterinarka mi je rekla kako je jednostavan postupak, da ide pod anesteziju, ali nije ulazila u detalje...

Pa dobije anesteziju, jednim rezom razrezu kesice mosnji, odstrane yayca i voila :D dobijes evnuha :D
Lakse ide sa muzjacima, kod zenki im naprave rez, podvezu jajnike, i zasiju, i onda maca ima bolove ili osjeca nelagodu kad je vrijeme parenja...

Lara-sa

Post by Lara-sa » 10/11/2006 14:41

:( :( :( :( :( joooj.....
Nadam se da se to isplati...tih bolova i patnji...
Hajd tjesi me da ce biti sretniji kasnije...
Da, moj nije pokusavao piskiti po kuci, to obiljezavanje teritorije, to nismo iskusili...
On samo stoji kraj ulaznih vrata i cvili, cvili, covjeka dovodi do ludila...
Ja ga tako, naivka, izvela vani prije nekoliko dana, kontam mozda da malo protegne noge i udahne zraka. Na povodcu, sve regularno, poslije toga ozbiljno razmisljamo da iselimo iz stana i ostavimo ga maci... :-D :-D
Totalno je poludio, a i mi s njim...

debela

Post by debela » 10/11/2006 14:44

ama bona laro bice on dobro. smiri se :) ovo ti je prvi macak, zar ne?

mIRCerka

Re: TREBAM SAVJET-ZA VLASNIKE MACAKA

Post by mIRCerka » 10/11/2006 14:45

Lara-sa wrote::( :( :( :( :( joooj.....
Nadam se da se to isplati...tih bolova i patnji...
Hajd tjesi me da ce biti sretniji kasnije...
Da, moj nije pokusavao piskiti po kuci, to obiljezavanje teritorije, to nismo iskusili...
On samo stoji kraj ulaznih vrata i cvili, cvili, covjeka dovodi do ludila...
Ja ga tako, naivka, izvela vani prije nekoliko dana, kontam mozda da malo protegne noge i udahne zraka. Na povodcu, sve regularno, poslije toga ozbiljno razmisljamo da iselimo iz stana i ostavimo ga maci... :-D :-D
Totalno je poludio, a i mi s njim...

Macak ti je star godinu i po, do druge godine oni pocnu obiljezavati svoj teritorij tako sto spricaju po zidovima kuce (strcne svoj miris i ne pomaze ni OUST)...
isplati se...em njega boli dupe za zenkama u tom smislu, em se ti ne sekiras gdje je sta kako je :D

mIRCerka

Post by mIRCerka » 10/11/2006 14:47

debela wrote:ama bona laro bice on dobro. smiri se :) ovo ti je prvi macak, zar ne?

ja mislim da ce macak biti ok, ali trebamo organizovati pomoc lari :D

debela

Post by debela » 10/11/2006 15:06

pa sta drugo radimo :D nego mi simpaticna kako se sva nasekirala :)

mIRCerka

Post by mIRCerka » 10/11/2006 15:13

debela wrote:pa sta drugo radimo :D nego mi simpaticna kako se sva nasekirala :)

i predstavlja dokaz da su macke NASI vlasnici, a ne mi njihovi :D

LAra fakat, cim ti se macak oporavi, jer se nikakvi zahvati ne rade dok ima prehladu, trk kod dr. Krasnog, stric stric i za 3 dana ko nov :D

Lara-sa

Post by Lara-sa » 10/11/2006 15:49

Samo vi mene zezajte... :D :D :D
Ma prezivjet ce se i to...sto je nagore nije mi prva maca, imala sam jednog prije, al sam ja bila mala imama je brinula o tim stvarima... :D :D
A i taj macak je isao vani pa nije bilo potrebe za ovakvim postupcima...i uvijek se uredno vracao kuci...
Hvala vam puno stvarno...sad mi je lakse...
Javit cu vam kako prodjose nase putesestvije :-D :-D
pozz

EI Presidente

Post by EI Presidente » 10/11/2006 15:53

Ma Krasni je k'o sto mu prezime i samo kaze. Dok sam zivio u Sarajevu, a i u Mostaru, uvijek sam mu vodio svoje dvije macke. 100% recommended!

mIRCerka

Post by mIRCerka » 10/11/2006 16:05

Bajko wrote:ma ja sam prolupala, nema injekcija za mačkove samo za mace :D

ja svoju 'novu' isto planiram kastrirati ... samo još ne znam kada, tek joj je 5. mjesec ... pa ću sačekati još barem 3-4 mjeseca, ako macanija ne krene ranije :D
ranije sam išla kod nekog doktora na vet. fax ... jel rade kastracije oni na stupu isto??

sto se veterine tice, oni do daljnjeg ne smiju raditi nikakve zahvate...
bilo je problema oko sjebavanja neka dva sampionska psa, i dok se to ne sredi, imaju zabranu intervencija, a kastraciju i sterilizaciju sam svojim macketinama radila na stupu :D

btw Bajko, sacekaj da napuni godinu dana, rano ti je sa 8 mjeseci :D

debela

Post by debela » 10/11/2006 16:12

a vidjela sam neki kratki prilog na tv-u za te pse. njihov vlasnik je lik koji drzi zoo centar. dva buldoga koja navodno kostaju oko 10.000 necega. nisam cula zbog cega su bili na intervenciji ali su im navodno ovi tamo bez odobrenja odsjekli nekakvu kozu. a cuke su mi super. uvijek su u zoo centru i ignorisu sve posjetioce :D

melb26sa

Post by melb26sa » 10/11/2006 16:12

Sta cekati?? Sad je vrijeme za sterilizaciju - ja sam svoje sa 4 mjeseca fino na proceduru. Od prije par godina pocela je praksa rane kastracije/sterilizacije - vise se ne ceka da macku uhvati luda pa da se kastrira ili, kao sto se nekad mislilo, da se macka okoti jednom pa tek onda. Najbolje dok su jos male i onda se oporave za 2 dana. Moj je Tommy vec drugi dan po kuci skakao k'o da se nista nije desilo...
:D

mIRCerka

Post by mIRCerka » 10/11/2006 16:17

melb26sa wrote:

Sta cekati?? Sad je vrijeme za sterilizaciju - ja sam svoje sa 4 mjeseca fino na proceduru. Od prije par godina pocela je praksa rane kastracije/sterilizacije - vise se ne ceka da macku uhvati luda pa da se kastrira ili, kao sto se nekad mislilo, da se macka okoti jednom pa tek onda. Najbolje dok su jos male i onda se oporave za 2 dana. Moj je Tommy vec drugi dan po kuci skakao k'o da se nista nije desilo...

ma meni su uvijek govorili NE OMETAJ DIJET U RAZVOJU tj cekaj da napuni godinu dana starosti... niko nikad da kaze ZATO I ZATO...

Bajko

Post by Bajko » 10/11/2006 16:19

uh, ja se tama obradovah da imam još fore 6 mjeseci :D
i ja sam čitala da ih treba što ranije kastrirati, ali ovi naši doktori ovdje ne prate trendove :roll:

a ona dvojica pasa u zoo centru su vjerovatno poludila od kreštanja papagaja direkt iznad njihove glave pa zato ignorišu narod :D

melb26sa

Post by melb26sa » 10/11/2006 16:24

mIRCerka wrote:
melb26sa wrote:

ma meni su uvijek govorili NE OMETAJ DIJET U RAZVOJU tj cekaj da napuni godinu dana starosti... niko nikad da kaze ZATO I ZATO...

Ja sam se prvo raspitala, pa istrazila na netu, pa onda odlucila da ih ranije "srede" :D
Helem, evo clanak - inace ova Franny ima odlicnih informacija o macama, preporucujem svim ljubiteljima da posjete web site a imaju i newsletter
:-D

Early Spay and Neuter of Cats
From Franny Syufy,
Your Guide to Cats.

The Need for Early Spay and Neuter
Although the concept of early spaying and neutering of both cats and dogs is not new, its use by veterinarians in the mid-20th century was limited because of a number of misconceptions:

That for some reason, it was better to let a female cat give birth to one litter of kittens before spaying.
That a female cat should not be neutered until after her first oestrus period.
That growth metabolism might be stunted as a result.
That the eventual urethral diameter might be constricted, particularly in male cats, causing eventual urinary problems.
That female cats in particular, might later develop incontinence as a result.
That certain behavioral problems might result.
Most people should know by now that failure to spay/neuter is the number one cause of the pet population explosion.

One unspayed female cat and her offspring, can be responsible for the birth of 73,000 kittens in six years. Indeed, female cats barely kittens themselves commonly give birth, and male cats as young as four months have been known to impregnate willing queens. Cat caregivers who wait the traditional six to eight months for the surgery are playing a game of Russian Roulette, and only serving to exacerbate the problem.

Humane Societies to the Forefront

Because of the exponentially increasing feline overpopulation problems, with humane societies and other shelters bearing the brunt of the consequences, these groups rose to the forefront in taking positive action.

People who run shelters know that the kittens they adopt out today can spawn descendents who will refill the shelters in short order. In the past, in an effort to prevent this, shelters have tried a number of tactics, from contracts (which run stastically to between 10% and 50% noncompliance), deposits for later spay/neutering (which are readily forfeited), and other equally non-productive incentives.

A number of shelters decided to stop relying on the adoptive "parents" and to guarantee spay/neutering of kittens by having it performed prior to adoption, either with veterinary staff or by cooperating veterinarians. In the twenty or so years of research that followed, in both the U.S. and Canada, shelter operators and veterinarians were able to dismiss the previous misconceptions one by one. It was found that in cats altered as early as six to twelve weeks, compared to cats neutered at six to twelve months, there was the:

Same metabolic rate
Same type of growth
Same urethral diameter at adulthood
Same behavioral patterns.

Unexpected Benefits
Notwithstanding the most obvious (and most critical) benefit, that of helping to diminish the population growth, certain side benefits of early spay and neuteraccrued to the cats themselves, such as less traumatic surgery, quicker recovery, and fewer complications.

I viewed a video produced by the U.C.Davis School of Veterinary Medicine in conjunction with AVAR, on the benefits of early spay and neuter of cats. This video was intended for veterinary use, to demonstrate the comparative ease of the technique with young kittens, as well as the collateral benefits. At the same time, I also viewed a video produced by the American Humane Association, in which surgeries (both spay and neuter) were shown in both young kittens and cats at the traditional appropriate ages.The criteria used for the suitability of kittens was a clear health check, at least two pounds in weight, and two descended testicles for male kittens.

The Surgery

In preparation for the surgery, because of kittens' predisposition to hypoglycemia, they were not fasted as long as older cats prior to surgery, but actually were given a small meal.

They were also well-swaddled in toweling and placed on a heated pad, because of the possibility for hypothermia. Other than those preparations, the surgeries were basically the same, including the kind of anesthetics used for inducement and maintenance. There were two important differences, however:

The surgeries went much quicker and with less trauma for the kittens because there were no extra layers of fat to cut through. For the same reason, closure was a relatively simple process of one stitch through the one-centimeter incision for the spay.
Because of the delicate nature of the organs at that young age, gentle tissue handling was important.

Recovery

Kittens shed the anesthesia much quicker than the adult cats. In a video comparing neutering surgery at two different ages, fifteen minutes after the surgery the kitten was awake and starting to move around. The one year old cat was still out cold. Within an hour, the kittens were moving around, playing, and eating. They didn't show the adult cat at an hour later, but from my recollections, my own cats were still pretty groggy when we brought them home several hours later.

Conclusion

The evidence seems clear that early spay and neuter is not only safe for the youngsters, but that the procedure produces less tissue trauma, is less stressful, provides a shorter recovery period, with a lower risk of complications. On the other hand, no working studies are available to support the appropriateness of waiting the traditional period.

The concept has been slow to enter into the mainstream of small animal practice. However the fact that it is being taught in more and more veterinary colleges, coupled with the endorsements of such august groups as the AVMA with 64,000 members; The Canadian Veterinary Medical Association, with over 8,000 members; The state veterinary associations in California, Nevada, Massachusetts, Rhode Island, Oregon, and Wisconsin; and numerous humane societies, promises that new ground is being gained every day. One fact is for certain: people who run shelters can attest that their NBA (Neuter Before Adoption) programs have contributed to increased morale in shelter workers.

That's a real plus, in my book.

http://cats.about.com/cs/spayneuter/a/earlyneuter_2.htm

Lara-sa

Post by Lara-sa » 11/11/2006 02:13

Eh evo mene opet sa jos jednom tuznom vjescu :roll:
Da li iko zna ima li neki prasak ili neko sredstvo za skidanje krpelja osim mazanja jestivim uljem i stare dobre pincete?
Ovaj moj hadzija je pokupio krpelje i to ne nekoliko njih, nego hrpu. Veceras sam to otkrila pri redovnom mazanju pred spavanje...
Pun ih je...ja sam namazala one koje sam nasla jestivim uljem, ali ne znam sta da radim jer garant nisam sve nasla...
A i ne znam da li ce to pomoci jer je on poceo lizati to ulje sa sebe :sad:
Da li postoji neki prasak ili nesto za malo siru upotrebu od jednog krpelja?
POMOZITE :( :(

Post Reply