Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#176 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by putokaz1 »

Nazovi tužitelje,zapamti sudski broj,reci im da si platio zamoli da povuku tužbu,ako je sve čisto trebali bi povući
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#177 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by julisiz es grant »

putokaz1 wrote:Nazovi tužitelje,zapamti sudski broj,reci im da si platio zamoli da povuku tužbu,ako je sve čisto trebali bi povući
Upravo sam to uradio danas, zvao sam upravitelje, i tako su mi i rekli, da će povući tužbu, a ja samo treba da platim sudske troškove (koji iznose nešto više od polovice iznosa za koji sam tužen, a koji, na moju sreću, nije velik).
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#178 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by putokaz1 »

julisiz es grant wrote:
putokaz1 wrote:Nazovi tužitelje,zapamti sudski broj,reci im da si platio zamoli da povuku tužbu,ako je sve čisto trebali bi povući
Upravo sam to uradio danas, zvao sam upravitelje, i tako su mi i rekli, da će povući tužbu, a ja samo treba da platim sudske troškove (koji iznose nešto više od polovice iznosa za koji sam tužen, a koji, na moju sreću, nije velik).
taksu na tužbu,te taksu na odluku suda,ostali troškovi ako ih ima.
Zar su toliko troškovi više od poovice iznosa....
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#179 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by julisiz es grant »

putokaz1 wrote:
julisiz es grant wrote:
putokaz1 wrote:Nazovi tužitelje,zapamti sudski broj,reci im da si platio zamoli da povuku tužbu,ako je sve čisto trebali bi povući
Upravo sam to uradio danas, zvao sam upravitelje, i tako su mi i rekli, da će povući tužbu, a ja samo treba da platim sudske troškove (koji iznose nešto više od polovice iznosa za koji sam tužen, a koji, na moju sreću, nije velik).
taksu na tužbu,te taksu na odluku suda,ostali troškovi ako ih ima.
Zar su toliko troškovi više od poovice iznosa....
Iznos je 49 KM, sudski troškovi 28...tako mi reče njihov pravnik preko telefona.
Kad sam plaćo tužbu za vodu, troškovi su iznosili marku-dvije, bukvalno. Ne znam kako to određuju.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#180 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by putokaz1 »

Postoji kantonalni zakon o taksama.
Ima tarifa sudskih taksi
određuje se po vrijednosti spora
Svaki kanton ima svoj zakon npr do 500 Km 20 Km taksa i slično.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#181 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by seoBIH »

Sve mi je jasno, osim toga da on mora platiti troskove suda? Pa oni su krivi, ne ti koji si uredno platio. Zasto da placas sud?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#182 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by julisiz es grant »

seoBIH wrote:Sve mi je jasno, osim toga da on mora platiti troskove suda? Pa oni su krivi, ne ti koji si uredno platio. Zasto da placas sud?
Jer su me već tužili, prije nego sam platio. Samo što je tužba podnesena 2008, a ja sam 2009. platio. E sad, jesu li oni mogli odmah obustaviti tužbu, i da li bi to šta promijenilo, ne znam.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#183 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by putokaz1 »

Tužitelj plaća troškove unaprijed,te ih potražuje nakon što dobije spor.Ako si primio tužbu nisi odgovorio,izgubio si,plaćaš troškove.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#184 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by julisiz es grant »

putokaz1 wrote:Tužitelj plaća troškove unaprijed,te ih potražuje nakon što dobije spor.Ako si primio tužbu nisi odgovorio,izgubio si,plaćaš troškove.
Ma platiću, neće me tih 28 KM osiromašiti. Zanima me šta je sa onima koji duguju stotine i hiljade, a realno i nemaju odakle to platiti (većina u mome ulazu)? Kako se ti dugovi na kraju istjeraju?
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#185 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by putokaz1 »

julisiz es grant wrote:
putokaz1 wrote:Tužitelj plaća troškove unaprijed,te ih potražuje nakon što dobije spor.Ako si primio tužbu nisi odgovorio,izgubio si,plaćaš troškove.
Ma platiću, neće me tih 28 KM osiromašiti. Zanima me šta je sa onima koji duguju stotine i hiljade, a realno i nemaju odakle to platiti (većina u mome ulazu)? Kako se ti dugovi na kraju istjeraju?
Eh ide se po Zakonu ide tužba,dobije tužitelj spor,pa izvršenje,pa sudski izvršitelj dolazi kući,zavisi i od onoga koji nije platio od njegovog imovnog stanja,išlo bi popis procjena i prodaja imovine ako ima šta vrijedno,Neko ko je srednje stojeći ima platu taj da bi izbjegao sudske probleme plati sve odmah,Neki se izvuku,neki ne,nema pravila,od onog koji stvarno nema imovine ne možeš se naplatit,od onog ko ima pllijenilo bi se u normalnoj državi,a kod nas sve ide kako ''ne treba'',Zakon postoji ali praksa zavisi od suda do suda od kantona do kantona,nažalost. Često dugovi stoje u sudovima po 10 godina i dužnik umre,iako imaju prioritet.
Moj prijedlog ako imate nekakva primanja platite na vrijeme,čuvajte račune.
U svakom slučaju ako dođe do tužbe nemojte se bojat u zatvor nećete,pročitajte tužbu-odgovorite na tužbu,razgovarajte s komunalnom službom,predložite naknadno plaćanje,ipak nije lijepo da kod vas dođu izvršitelji kući,nedaj Bože uz asistenciju policije.
Ako neko nema imovine,to izvršitelji utvrde,pokušat će se ponovo ako nekad budu imali.
Kod mene u kraju je u jednoj nekad velikoj firmi izvršen popis ali ne i prodaja jer stvari su bezvrijedne.
User avatar
motorna_pila
Posts: 1422
Joined: 24/09/2013 04:00

#186 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by motorna_pila »

Joj meni su jednom poslali tuzbu zbog neplacenih 7,70 KM vode, jos dodje onaj papiric i kaze da se plati jos 1,50 KM sudskih troskova. :D

Sega, pa vise ih je kostalo sto su potrosili papira i kucanje nego sam iznos duga. ma seru fakat. 8-)
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#187 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by putokaz1 »

motorna_pila wrote:Joj meni su jednom poslali tuzbu zbog neplacenih 7,70 KM vode, jos dodje onaj papiric i kaze da se plati jos 1,50 KM sudskih troskova. :D

Sega, pa vise ih je kostalo sto su potrosili papira i kucanje nego sam iznos duga. ma seru fakat. 8-)
SUDSKI TROŠKOVI SE NE ODNOSE NA PAPIR VEĆ NA TAKSE DA NIJE 15 KM?
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#188 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by putokaz1 »

Nisam znao ,hvala.
kajakas
Posts: 1
Joined: 21/07/2014 11:33

#189 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by kajakas »

Treba mi pravni savjet za koliki je vremenski rok za bazdarenje vodovoda i strujomjera u RS?
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#190 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by Drinski »

Eurosa wrote:
Sudska taksa je 5% na iznos duga,s tim da ne moze biti manja od 1,50 pa ti sad uklopi tih 7,70 u to :-)
U kom je kantonu 5 %?
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#191 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by putokaz1 »

Drinski wrote:
Eurosa wrote:
Sudska taksa je 5% na iznos duga,s tim da ne moze biti manja od 1,50 pa ti sad uklopi tih 7,70 u to :-)
U kom je kantonu 5 %?
Koliko ja znam u TK i SA nije,već ide po vrijednosti spora taksa na prijedlog i na rješenje po 10KM.
...
Domy31
Posts: 822
Joined: 08/06/2011 18:37

#192 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by Domy31 »

Trebam pravni savjet ili uputu na advokata koji vlada pitanjima o zaostalum dugovanjima prilikom kupivine stana?Svaki savjet dobrodosao.Hvalaaa
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#193 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by hladan.preminger »

Domy31 wrote:Trebam pravni savjet ili uputu na advokata koji vlada pitanjima o zaostalum dugovanjima prilikom kupivine stana?Svaki savjet dobrodosao.Hvalaaa
Haj da to ovdje rjesimo.
Na sta se odnose dugovanja?
Domy31
Posts: 822
Joined: 08/06/2011 18:37

#194 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by Domy31 »

Na sve :(Mi smo bili upuceni na dugovanja koja koja se odnose na odrzavanje zajednckih stambenih prostora ili kako se to vec zove,kao i za odvoz smeca sto je navedeno i u kupoprodajnom ugovoru pod pojmom komunalije.Nista nije precizirano.Medjutimmm juce se pojave na vratima cikice iz toplana trazeci prethodnog vlasnika usput spomenuvsi da dugovanja prelaze 10 hilj.Otisli smo danas do pravne sluzbe koja se nalazi na Alipasinom,cini mi se(inace nismo iz Sa pa bas ni ne baratamo kvartovima).Gospodja je spomenula da uz tih 10tak hilj ima isto toliko i kamate,koju ona kao eto moze zanemariti ako pristanemo potpisati ugovor sa toplanama i preuzeti taj dug na sebe te za pocetak im uplatiti 5 hilj kao izraz dobre volje,a ostatak mozemo i obrocno.Ugl.nazovemo vodovod i tamo takodje postoje dugovanja.:(((((
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#195 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by hladan.preminger »

Domy31 wrote:Na sve :(Mi smo bili upuceni na dugovanja koja koja se odnose na odrzavanje zajednckih stambenih prostora ili kako se to vec zove,kao i za odvoz smeca sto je navedeno i u kupoprodajnom ugovoru pod pojmom komunalije.Nista nije precizirano.Medjutimmm juce se pojave na vratima cikice iz toplana trazeci prethodnog vlasnika usput spomenuvsi da dugovanja prelaze 10 hilj.Otisli smo danas do pravne sluzbe koja se nalazi na Alipasinom,cini mi se(inace nismo iz Sa pa bas ni ne baratamo kvartovima).Gospodja je spomenula da uz tih 10tak hilj ima isto toliko i kamate,koju ona kao eto moze zanemariti ako pristanemo potpisati ugovor sa toplanama i preuzeti taj dug na sebe te za pocetak im uplatiti 5 hilj kao izraz dobre volje,a ostatak mozemo i obrocno.Ugl.nazovemo vodovod i tamo takodje postoje dugovanja.:(((((
Moj Vam je savjet da platite samo ono sto Vam se mozes fizički iskljuciti. Struja i evetulano voda ako je kuca u pitanju.
Duznik je uvijek fizicko lice, a nikad to ne moze biti objekat kao sto je stan ili kuca.
Oni su tuzili bivseg vlasnika i neka od njega ganjaju naplatu. Vama pravno ne mogu nista. Slobodno im prenesite ovo sto sam ovdje ja napisao.
Predocite im notarski obrađen ugovro i podnesite zahtjev za novog korisnika. Nemojte dozvoliti da na vase ime kao novog korisnika "nalijepe" i dug bivseg vlasnika. to je nezakonito.

Ako imas jos pitanaj slobodno pitaj.

NI U KOM SLUČAJU NE POTPISUJTE NIAKAKV UGOVOR O PREUZIMANJU OBAVEZA BIVSEG VLASNIKA.
Domy31
Posts: 822
Joined: 08/06/2011 18:37

#196 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by Domy31 »

Hvala vam.Totalno sam izbezumljena ovom spoznajom stanarskih dugovanja.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#197 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by hladan.preminger »

Domy31 wrote:Hvala vam.Totalno sam izbezumljena ovom spoznajom stanarskih dugovanja.
Slobodno pitaj.
User avatar
raskopusa
Posts: 706
Joined: 24/01/2012 12:42

#198 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by raskopusa »

seoBIH wrote:Sve mi je jasno, osim toga da on mora platiti troskove suda? Pa oni su krivi, ne ti koji si uredno platio. Zasto da placas sud?
zakasnila sam sa zalbom jedan dan i sud je dosudio da moram da platim sest mjeseci iako sam uredno donijela uplatnice.smijesno ili ne, po njima moram da platim vec placeno. ja sam se na to oglusila.platila sudske troskove da se ne sporim sa drzavaom,a placenu stanarinu iz principa necu da platim.
User avatar
raskopusa
Posts: 706
Joined: 24/01/2012 12:42

#199 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by raskopusa »

hladan.preminger wrote:.
Duznik je uvijek fizicko lice, a nikad to ne moze biti objekat kao sto je stan ili kuca.
Oni su tuzili bivseg vlasnika i neka od njega ganjaju naplatu. Vama pravno ne mogu nista. Slobodno im prenesite ovo sto sam ovdje ja napisao.
Predocite im notarski obrađen ugovro i podnesite zahtjev za novog korisnika. Nemojte dozvoliti da na vase ime kao novog korisnika "nalijepe" i dug bivseg vlasnika. to je nezakonito.

Ako imas jos pitanaj slobodno pitaj.

NI U KOM SLUČAJU NE POTPISUJTE NIAKAKV UGOVOR O PREUZIMANJU OBAVEZA BIVSEG VLASNIKA.
a kako je kod nasljedjivanja? ja sam nasljedila stan od majke.tuzili su me za neke rate iz 2oo1,2oo2 godine.sad je bilo deset godina da je majka umrla.slucajno sam nasla neke uplatnice(bile zakacene uz neke spise) al zbog kasnjenja na zalbu, sud presudjuje u korist sarajevostana.znam da je majka uredno izmirivala svoje obaveze,nazalost vecinu uplatnica smo bacili.
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#200 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by laly »

Dobili smo sa suda Rjesenje o izvrsenju zbog neplacenih racuna za odvoz smeca. Ukupno je 7 neplacenih racuna iz 2012 g. u iznosu 55,30 KM. U rjesenju pise da smo duzni platiti taj iznos zajedno sa zateznom kamatama u roku od 8 dana, ali nigdje nisu naveli koliki je iznos tih zateznih kamata. Nemam pojma koliko da platim?
Post Reply