Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#251 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by kuli1961 »

Ta rijec RJESENJE je u stvari prijedlog trazioca izvrsenja da sud donese RJESENJE.
Iskreno, 30-tak godina sam u ovoj bransi, ali jos nisam vidio da se u ovoj vrsti izvrsnih postupaka izvrseniku/duzniku salje samo prijedlog za dozvolu izvrsenja, a ne i rjesenje.
A moze biti i ovo- a vrlo je vjerovatno, kao rezultat aljkavosti sudova (nista novo) da su ti poslali primjerak prijedloga za dozvolu izvrsenja, na kome su ZABORAVILI da stave pecat RJESENJE.
Ako bas hoces da se zezas, th ako imas vremena i zivaca- napisi sudu podnesak (vidi broj spisa na koverti, ako je sacuvana)-ovog teksta u sustini- "poslali ste mi prijedlog za dozvolu izvrsenja, bez rješenja o dozvoli izvrsenja, bez izvoda iz poslovnoih knjiga na koje se trazilac poziva, pa NE ZNAM zasto mi saljete to, NE ZNAM dal iste dozvolili izvrsnje i na osnovu cega, NISTE MI DALI POUKU O PRAVNOM LIJEKU"....
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#252 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by hekaton »

kuli1961 wrote:Ta rijec RJESENJE je u stvari prijedlog trazioca izvrsenja da sud donese RJESENJE.
Iskreno, 30-tak godina sam u ovoj bransi, ali jos nisam vidio da se u ovoj vrsti izvrsnih postupaka izvrseniku/duzniku salje samo prijedlog za dozvolu izvrsenja, a ne i rjesenje.
A moze biti i ovo- a vrlo je vjerovatno, kao rezultat aljkavosti sudova (nista novo) da su ti poslali primjerak prijedloga za dozvolu izvrsenja, na kome su ZABORAVILI da stave pecat RJESENJE.
Ako bas hoces da se zezas, th ako imas vremena i zivaca- napisi sudu podnesak (vidi broj spisa na koverti, ako je sacuvana)-ovog teksta u sustini- "poslali ste mi prijedlog za dozvolu izvrsenja, bez rješenja o dozvoli izvrsenja, bez izvoda iz poslovnoih knjiga na koje se trazilac poziva, pa NE ZNAM zasto mi saljete to, NE ZNAM dal iste dozvolili izvrsnje i na osnovu cega, NISTE MI DALI POUKU O PRAVNOM LIJEKU"....
Posiljalac ovog dokumenta kojeg sam prilozio je Komos, na koverti je njihov pecat i to je sve (da je u pitanju sudsko rjesenje kontam zar ne bi sud trebao biti taj koji ce poslati i da tu ima neki broj osim ovog ).
Postupiti cu kako si me savjetovao, uplatiti zadnju godinu jer mi to svakako ne gine, platiti je svakako...
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#253 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by hekaton »

hekaton wrote:
kuli1961 wrote:Ta rijec RJESENJE je u stvari prijedlog trazioca izvrsenja da sud donese RJESENJE.
Iskreno, 30-tak godina sam u ovoj bransi, ali jos nisam vidio da se u ovoj vrsti izvrsnih postupaka izvrseniku/duzniku salje samo prijedlog za dozvolu izvrsenja, a ne i rjesenje.
A moze biti i ovo- a vrlo je vjerovatno, kao rezultat aljkavosti sudova (nista novo) da su ti poslali primjerak prijedloga za dozvolu izvrsenja, na kome su ZABORAVILI da stave pecat RJESENJE.
Ako bas hoces da se zezas, th ako imas vremena i zivaca- napisi sudu podnesak (vidi broj spisa na koverti, ako je sacuvana)-ovog teksta u sustini- "poslali ste mi prijedlog za dozvolu izvrsenja, bez rješenja o dozvoli izvrsenja, bez izvoda iz poslovnoih knjiga na koje se trazilac poziva, pa NE ZNAM zasto mi saljete to, NE ZNAM dal iste dozvolili izvrsnje i na osnovu cega, NISTE MI DALI POUKU O PRAVNOM LIJEKU"....
Posiljalac ovog dokumenta kojeg sam prilozio je Komos, na koverti je njihov pecat i to je sve (da je u pitanju sudsko rjesenje kontam zar ne bi sud trebao biti taj koji ce poslati i da tu ima neki broj osim ovog ).
Postupiti cu kako si me savjetovao, uplatiti zadnju godinu jer mi to svakako ne gine, platiti je svakako...
Ovako izgleda koverta u kojoj je stigao ovaj dokument, ono sto nema na koverti niti na dokumentu ili ja ne vidim je broj rijesenja koje je donio sud, sve sto ima je u gornjem lijevom uglu broj koji je valjda neki Komosov broj... (pogledaj sliku na prethodnoj stranici)
Izvini sto peglam sa ovim ali totalno je nejasno meni kao laiku...zbog njih ispadam nepismen :skoljka:
Image
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#254 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by hekaton »

@kuli1961 mislim da sam te skapirao sada.
Nena i dedo nisu dobili ovakav dokument:
(primjer sa slike je sa opcinskog suda u Konjicu ali vjerujem da je i za sud u Mostaru slican)
Image

Ono sto su dobili je dokument poslan od strane Komosa sudu, njima.
Dobili su ga u ovoj koverti sa slike koju sam prethodno postavio...
Moje pitanje finalno glasi da li da podnosim prigovor i da li je to moguce (na sta da podnesem prigovor ako nemam broja rjesenja i ako rjesenje nije doslo jos uvijek) ili da sacekam RJESENJE sa suda pa da onda reagujem na nacin kako si me savjetovao (Uplatim iznos za zadnju 1 godinu ostalo kazem zalim se). Uplatu cu izvrsiti vec sutra i onda sacekati rjesenje :?
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#255 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by kuli1961 »

Prema fotografiji koverte, ona je DEFINITIVNO poslana od KOMOS-a, a ne od suda. Moze se smatrati da je to neka vrsta upozorenja pred utuzenje.
Prema tome, nema rjesenja, pa sva prica oko prigovora otpada.
Moj prijeldog je- otidji u njihovu sluzbu sutra, pitaj koliko mjesecno dugujem od sept 16 do sept 17 i to plati. i GOTOVO.Il ividi u uplanticama, ako je odvoz smeca rijesen tako da gradjanin dobije uplatnice sa fiksnim mjesecnim iznosom.
Nemoj pristajati ni na kakve kamate, troskove ili bilo sta drugo- samo "suhi"period od sept 16 o sept 17.

Ako su pak pored slanja tvojima, poslali i sudu, pa kad i ako od suda dobijes to isto sa pecatom- "dozvoljava se izvrsenje.." ili "baska" rjesenjem o dozvoli izvrsenja, tada svakako podnesi onaj gore opisani prigovor: "zastarjelo, a nezastarjelog duga- nema"!
zivim u Banjaluci, vidjao sam svasta i od suda i od davalaca komunalnih usluga- voda, struja, cistoca RTV taksa, itd.. ali ovakvo "upozorenje"- nisam. Mada, prakticno je, priznajem :)
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#256 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by kuli1961 »

Jos nesto, vrlo vazno, ako se odlucis da im platis period sept 2016-sept 2017- na uplatnici/priznanici MORA biti naznaceno za koji vremenski period placas!
Ako ne pise, mogu te ganjati prijedlogom za izvrsenje za cijeli period, pa ce se tada uplata smatrati placanjem najstarijeg perioda koji su obuhvatili prijedlogom!
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#257 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by hekaton »

kuli1961 wrote:Jos nesto, vrlo vazno, ako se odlucis da im platis period sept 2016-sept 2017- na uplatnici/priznanici MORA biti naznaceno za koji vremenski period placas!
Ako ne pise, mogu te ganjati prijedlogom za izvrsenje za cijeli period, pa ce se tada uplata smatrati placanjem najstarijeg perioda koji su obuhvatili prijedlogom!
hvala puno :)
monte1
Posts: 4
Joined: 29/08/2012 12:50

#260 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by monte1 »

dobio rješenje od suda za naplatu rn za utrošak vode iz 2012 godine..
na redovnim računima koje dobijam mjesečno nemam prikazan da imam ikakav dug..
i još na povratnici ili koverti napisano pogrešno moje ime sa dva prezimena ali je tačna moja adresa stanovanja..
slučajno vidio rješenje od suda nigdje nema ime oca ili moj matični broj ali stoji pogrešno ime i prezime..
šta uraditi..oglušiti se o tome..
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#261 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by Haris.ba »

monte1 wrote: 09/04/2022 11:37 dobio rješenje od suda za naplatu rn za utrošak vode iz 2012 godine..
na redovnim računima koje dobijam mjesečno nemam prikazan da imam ikakav dug..
i još na povratnici ili koverti napisano pogrešno moje ime sa dva prezimena ali je tačna moja adresa stanovanja..
slučajno vidio rješenje od suda nigdje nema ime oca ili moj matični broj ali stoji pogrešno ime i prezime..
šta uraditi..oglušiti se o tome..
Nazovi vodovod, vidi sto su tuzili. Ako su pogrijesili povucice tuzbu.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5499
Joined: 04/08/2020 19:22

#262 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by -Chesterfield- »

monte1 wrote: 09/04/2022 11:37 dobio rješenje od suda za naplatu rn za utrošak vode iz 2012 godine..
na redovnim računima koje dobijam mjesečno nemam prikazan da imam ikakav dug..
i još na povratnici ili koverti napisano pogrešno moje ime sa dva prezimena ali je tačna moja adresa stanovanja..
slučajno vidio rješenje od suda nigdje nema ime oca ili moj matični broj ali stoji pogrešno ime i prezime..
šta uraditi..oglušiti se o tome..
Ne znam može li ti šta pomoći slučaj rahmetli Eseda?
U pitanju je bilo jedno slovo imena.

https://ba.n1info.com/vijesti/a121562-K ... zvao-Esed/
kasnas
Posts: 349
Joined: 25/02/2022 16:28

#263 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by kasnas »

@kuli1961

Hvala Bogu, nemam problema kakve ljudi ovdje imaju, pišem samo da ti se zahvalim za vrijeme i znanje koje si uložio da im pomogneš. Svaka ti čast.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#264 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by kuli1961 »

kasnas wrote: 09/04/2022 12:21 @kuli1961

Hvala Bogu, nemam problema kakve ljudi ovdje imaju, pišem samo da ti se zahvalim za vrijeme i znanje koje si uložio da im pomogneš. Svaka ti čast.
sve ok, drago mi je ako bilo kome pomoglo
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#265 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by kuli1961 »

monte1 wrote: 09/04/2022 11:37 dobio rješenje od suda za naplatu rn za utrošak vode iz 2012 godine..
na redovnim računima koje dobijam mjesečno nemam prikazan da imam ikakav dug..
i još na povratnici ili koverti napisano pogrešno moje ime sa dva prezimena ali je tačna moja adresa stanovanja..
slučajno vidio rješenje od suda nigdje nema ime oca ili moj matični broj ali stoji pogrešno ime i prezime..
šta uraditi..oglušiti se o tome..
Ajmo redom:
1. "dobio rjesenje od suda"- kakovo rjesenje da li npr. "dozvoljava se izvrsenje radi naplate iznosa..."
2. ako DA, rijec je o izvrsnom postupku,mora biti dat rok za prigovor- 8 dana od dana urucenja rjesenja
2A- obavezno napisi prigovor- u njemu navedi da je tebi uruceno, ali da to nisi ti, jer su navedena dva prezimena
2 B. u vezi sa tvojom tvrdnjom da na racunima nema prikazanog dugovanja, u prigovoru jos napisi upravo to i prilozi npr, koju kopiju placenog racuna
2C. bez obzira na ovo, obavezno navedi da prigovaras zastarjelosti potrazivanja, u smislu člana 378.stav 1. tačka 1 ZOO (Zakon o obligacionim odnosima), "jer se potrazuje navodni dug iz 2012, a prijedlog za dozvolu izvrsenja je podnijet sudu dana XY (taj datum bi trebalo da negdje pise u tom rjesenju), sto je svakako ucinjeno po istkeu 1-godisnjeg roka zastarjelosti iz ove odredbe.
Dakle, niposto se NEMOJ oglusiti na uruceno jesenje

Forma prigovora je jednostavna:
Opcinskom sudu u...
Na broj spisa- prepisi broj iz zaglavlja rjesenja
PRIGOVOR
dalji tekst- sve ovo sto sam ti napisao
Datum i tvoj vlastorucni potpis
Prilog: kopije placenih priznanica
monte1
Posts: 4
Joined: 29/08/2012 12:50

#266 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by monte1 »

hvala na odgovoru..otpilike to tako ide ,ali sam ja ispustio detalj..kada sam vidio na pošti da na koverti stoje dva prezimena..što zapravo značu po Zakonu nisam to ja nisam ni preuzeo kovertu ali sam uspio da pogledam rješenje nigdje ima oca ili jbbg..ali rješenje sa dva prezimena..
danas bio i provjerio imam samo jedan zadnji račun ne plaćen..da ima ikakav dug bio bi prikazan na računu prema tome neka traže ko je zapalio žito ..ja nisam..
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#267 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by kuli1961 »

"Malčice" mi je mutno- bio na posti, vidio kovertu sa 2 prezimena, nisi preuzeo posiljku a vidio rješenje????
Kako si ga vidio ako je u koverti, a nisi preuzeo?
Da li je makar jedno od prezimena tvoje, da li je tvoje ime i tvoja adresa?
Blizu si situaciji da je teta na salteru na povratici napisala "odbio prijem", a to ti se "pika" kao urucenje!
Alkos
Posts: 2718
Joined: 08/10/2007 14:12
Location: Sarajevo;Centar

#268 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by Alkos »

...
Post Reply