Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
to je to
Posts: 323
Joined: 13/07/2008 00:45

#1 Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by to je to »

Dragi forumaši-pravnici treba mi vaš savjet

Stan kupljen 2005.g. U kupoprodajnom ugovoru jasno navedeno da sve dugove za komunalne usluge treba da izmiri dotadašnji vlasnik stana (napomena: stan kupljen i uknjižen prije nego je stupila na snagu odredba po kojoj nije moguće uknjižiti stan dok se ne izmire dugovi za komunalne usluge). Još 2005.g. kupoprodajni ugovor uredno predat svim komunalnim firmama što znači da jasno piše datum od kada je stan u našem vlasnistvu.

Jučer dođe tužba za neplaćene račune za održavanje zgrade iz 2003, 2004 i 2005.g.

Imam 30 dana na odgovorim na tužbu pa me interesuje šta mogu uraditi po ovom pitanju?

Hvala puno!
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by Bloo »

to je to wrote:Dragi forumaši-pravnici treba mi vaš savjet

Stan kupljen 2005.g. U kupoprodajnom ugovoru jasno navedeno da sve dugove za komunalne usluge treba da izmiri dotadašnji vlasnik stana (napomena: stan kupljen i uknjižen prije nego je stupila na snagu odredba po kojoj nije moguće uknjižiti stan dok se ne izmire dugovi za komunalne usluge). Još 2005.g. kupoprodajni ugovor uredno predat svim komunalnim firmama što znači da jasno piše datum od kada je stan u našem vlasnistvu.

Jučer dođe tužba za neplaćene račune za održavanje zgrade iz 2003, 2004 i 2005.g.

Imam 30 dana na odgovorim na tužbu pa me interesuje šta mogu uraditi po ovom pitanju?

Hvala puno!

računi su još uvijek na starog vlasnika?

i svakako nabavi advokata :) uz kupoprodajni ugovor i račune koji su na starog vlasnika ne vjerujem da će biti problema dokazati da dugovanje pripada njemu kao fizičkom licu
User avatar
superpile
Posts: 97
Joined: 12/06/2009 18:30

#3 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by superpile »

zar se ne bi moglo ici sa zastarom? za ove stvari rok je godina dana, a potrazivanja su od 03-05
to je to
Posts: 323
Joined: 13/07/2008 00:45

#4 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by to je to »

Računi nisu na starog vlasnika. Kada smo kupili stan i račune smo preveli na nas.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by Bloo »

to je to wrote:Računi nisu na starog vlasnika. Kada smo kupili stan i račune smo preveli na nas.

da ali pretpostavljam da mozete dobiti "izvode2 tih starih racuna ...i pomocu njih i kupoprodajnog ugovora dokazati da niste bili u posjedu stana u tom periodu

al i dalje mislim da treba da nabavis advokata :D
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#6 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by drndalo »

Ako ti u ugovoru jasno pise kada si ti preuzeo, a oni imaju tu kopiju, sa izvodom da si ti sve od tada uredno platio, na*eri se ti njima pismeno uzduz i poprijeko i priprijeti protuzbom zbog ometanja i gubljenja vremena na trazenje papira za dokazivanje da si "prav"...

Salu sa strane, prvo ih nazovi telefonom i trazi nekoga viseg, nek' nadju tebi tvoje papire, a ne od prethodnog vlasnika opet tebi... Ako nece verbalno to odmah da zavrse, fino im reci da saljes kontra tuzbu sutra... To bi trebalo biti samo po sebi dovoljno...

Ako ne odgovore na to, posalji obavezno kopije svega sudu, pa nek placaju troskove suda...
to je to
Posts: 323
Joined: 13/07/2008 00:45

#7 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by to je to »

Imamo izvode (u prilogu tužbe se nalaze i računi).

I ja razmišljam o advokatu ali nisam sigurna koliko se sve to isplati. Ukupan dug iznosi oko 500 KM a vjerujem da bi troškovi advokata bili možda i viši. A opet sa druge strane, iz principa ne želim platiti tuđe dugove......

I ja sam negdje pročitala da je zastara godinu dana.
to je to
Posts: 323
Joined: 13/07/2008 00:45

#8 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by to je to »

drndalo wrote:Ako ti u ugovoru jasno pise kada si ti preuzeo, a oni imaju tu kopiju, sa izvodom da si ti sve od tada uredno platio, na*eri se ti njima pismeno uzduz i poprijeko i priprijeti protuzbom zbog ometanja i gubljenja vremena na trazenje papira za dokazivanje da si "prav"...

Salu sa strane, prvo ih nazovi telefonom i trazi nekoga viseg, nek' nadju tebi tvoje papire, a ne od prethodnog vlasnika opet tebi... Ako nece verbalno to odmah da zavrse, fino im reci da saljes kontra tuzbu sutra... To bi trebalo biti samo po sebi dovoljno...

Ako ne odgovore na to, posalji obavezno kopije svega sudu, pa nek placaju troskove suda...
Ma sve smo to već uradili. Još 2006.g. otisli i fino odnijeli papire i oni tada rekli da nema problema i da će pokrenuti tužbu protiv starog vlasnika. Valjda se promjenili oni u računovodstvu.

Zaboravih napomenuti da imamo sličan slučaj sa Vodovodom. Razlika je u tome da još nije došla tužba već nas, s vremena na vrijeme, nazovu i pitaju da li mislimo platiti dug koji je nastao prije 2005.g. i prijete tužbom.
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#9 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by drndalo »

Za pocetak nazovi i budi na granici neugodnosti... Fino, smireno, kulturno, ali odlucno, da osjete da se ne za*ebavas, i da ti ne pada na pamet placati nesto sto nije tvoj dug, a oni imaju papir o tome...

Obicno je APP sistem u pitanju, pa ako das koji dinar dobro im je... Moje iskustvo sa tim nivoom zaposlenih je da kad si fina=slaba, pa te mogu zaje***... Kad se postavis drugacije, valjda proradi oprez, pa su normalniji...

Sa RADom sam imao problem tuzbe zbog duga, koji je nastao jer su oni fin. godinu podvukli 15 dec. a ja platio racun 23-eg dec... I stize tuzba/presuda i 1 KM troskova... Aha, sve se rijesilo telefonom za 5-6 minuta, zena je bila i ljubazna, ali sam ja na startu rekao da mi ne pada na pamet placati nesto sto je neko drugi zgrijesio, pa ni tu 1 KM troskova...
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#10 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by poznanik »

to je to wrote:...Stan kupljen 2005.g. U kupoprodajnom ugovoru jasno navedeno da sve dugove za komunalne usluge treba da izmiri dotadašnji vlasnik stana (napomena: stan kupljen i uknjižen prije nego je stupila na snagu odredba po kojoj nije moguće uknjižiti stan dok se ne izmire dugovi za komunalne usluge). Još 2005.g. kupoprodajni ugovor uredno predat svim komunalnim firmama što znači da jasno piše datum od kada je stan u našem vlasnistvu.

Jučer dođe tužba za neplaćene račune za održavanje zgrade iz 2003, 2004 i 2005.g.

Imam 30 dana na odgovorim na tužbu pa me interesuje šta mogu uraditi po ovom pitanju?
Održavanje zajedničkih dijelova zgrada jesu javni poslovi, ali nisu "komunalni poslovi", tj. poslovi komunalne djelatnosti, bar u sarajevskom Kantonu, tako da, prema odredbama tvog ugovora, i da si ranije dobio zahtjev za plaćanje računa za održavanje zajedničkih dijelova zgrada, ne bi bilo smetnji u prenosu vlasništva nakon kupoprodaje stana.

Pročitaj iz tužbe datum kojim je tužitelj zatražio sudsko odlučivanje - datum kad je podnio tu tužbu.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#11 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by JThomas »

ma ne treba ti advokat za to. sad je bitno da ti daš bilo kakav odgovor na tužbu da ti ne bi donijeli presudu zbog propuštanja. u principu, ti lijepo napiši isto ovo što si nama napisao, priloži taj ugovor i druge papire koje imaš, na vrhu napiši sudski broj predmeta i odnesi na sud. sve to predaš u dva primjerka za sud i drugu stranu, a sebi ostaviš treći da ti udare pečat (ako se slučajno zagubi da imaš dokaz da si predao) a onda ćeš se načekati dok ti zakažu raspravu...oni kad vide to možda i povuku tužbu, jer oni imaju desetine hiljada predmeta i štancaju to serijski. kad i ako ti zakažu raspravu, javi se opet. i nemoj se plaho sekirati, ne mogu te utužiti za tuđi dug.
to je to
Posts: 323
Joined: 13/07/2008 00:45

#12 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by to je to »

Hvala puno!
User avatar
nineinchnails
Posts: 1667
Joined: 24/02/2009 12:09

#13 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by nineinchnails »

...
Last edited by nineinchnails on 10/08/2012 11:11, edited 1 time in total.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#14 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by JThomas »

to je nekad bilo jedno vrijeme dok su se ogovori ovjeravali na sudu. sad više nema, notar te upozori na to kad ti pravi ugovor, al' ako ti hoćeš da kupiš stan bez dokaza da su dugovi izmireni, široko ti polje, a sud to više ne gleda.
User avatar
nineinchnails
Posts: 1667
Joined: 24/02/2009 12:09

#15 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by nineinchnails »

JThomas wrote:to je nekad bilo jedno vrijeme dok su se ogovori ovjeravali na sudu. sad više nema, notar te upozori na to kad ti pravi ugovor, al' ako ti hoćeš da kupiš stan bez dokaza da su dugovi izmireni, široko ti polje, a sud to više ne gleda.
Pa kaze da je stan kupljen 2005. Notari su preuzeli odgovornosti te vrste prije par godina.
Ja sam stan kupio 2007 i tada sam morao sve preko suda i advokata.
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#16 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by drndalo »

Mislim da komplikujete, ako je 2005 dostavila kopiju ugovora npr. Sarajevostanu, da je od tog dana ona placacica racuna, potpuno je jasno da je za dugove iz 2003, 2004 odgovoran onaj stari vlasnik... Da ih nije pismeno obavijestila o tome, rekao bih *ebiga... :cry:
Last edited by drndalo on 10/03/2011 10:41, edited 1 time in total.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#17 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by JThomas »

ja ti samo kažem da sada na sudu više ne traže ništa osim ugovora. ako ti hoćeš na svoju odgovornost da kupiš stan bez dokaza da su izmirene komunalije - možeš. a bilo je jedno vrijeme kada nisi mogao.
to je to
Posts: 323
Joined: 13/07/2008 00:45

#18 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by to je to »

Ma pokušat ću sa odgovorom na tužbu pa cemo vidjeti. Nema nikakve logike da plaćam obaveze nastale prije preuzimanja vlasništa (a koje nisam prihvatila kao svoje).

Za svaki slučaj - šta je sa zastarom?
to je to
Posts: 323
Joined: 13/07/2008 00:45

#19 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by to je to »

A nema teorije tražiti od starog vlasnika da izmiri dugove (niti bih to radila - neka ga ganjaju oni sto im duguje). Da je htio plaćati ne bi ostavio dugove.
User avatar
vozač
Posts: 1731
Joined: 19/02/2010 11:46

#20 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by vozač »

otiđi kod tog ko te tužio ponovo, ponesi sve te papire i traži da se riješi
ako su normalni i nemaju namjeru da te prave budalom, riješiće ti to odmah na licu mjesta, pokrenuti postupak za povlačenje tužbe i to bi se trebalo završiti
i meni su tražili da platim račune za period i prije nego sam se uselio, odnio papire od kada sam prijavljen i riješeno, stopirano, mada me još uvijek imaju u bazi kao nešto se vodi, spominje se taj period koji nisam uopšte bio u stanu, ali u analitičkoj kartici nema nikakvog duga i to mi je najvažnije
riješi to kod upravitelja, nema potrebe da ideš na sud
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#21 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by JThomas »

moraš dati odgovor na tužbu pa makar i dvije rečenice, jer će ti u protivnom donijeti presudu zbog propuštanja. a onda čekaš da ti zakažu raspravu...što na sporovima male vrijednosti može potrajati godinama. nemoj se sekirati. ti tu nisi pasivno legitimisana i to nisu tvoji dugovi. i vrlo je moguće da oni povuku tužbu kad to vide, jer k'o što rekoh, to se radi đuture po hiljade tužbi.

aktuelni stav kantonalnog suda je da se tu primjenjuje rok zastare od tri godine za povremena potraživanja. s tim da se to računa od dana dospijeća računa (kad si ih morala platiti) do dana kad su oni podnijeli tužbu (znači nije bitan datum kad si ti primila tužbu, nego kad su oni podnijeli, a to ti mora pisati na dopisu suda koji si dobila sa tužbom - dostavlja vam se na odgovor tužba od tog i tog dana). al' ovo i nije tebi bitno, jer to nije tvoj dug.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#22 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by poznanik »

to je to wrote:Ma pokušat ću sa odgovorom na tužbu pa cemo vidjeti. Nema nikakve logike da plaćam obaveze nastale prije preuzimanja vlasništa (a koje nisam prihvatila kao svoje).

Za svaki slučaj - šta je sa zastarom?
@Thomas ti je dao najbolji savjet - da pravovremeno odgovoriš na tužbu. U tvom slučaju nastupilo je zastarijevanje, jer je proteklo tri godine od dana dospijeća svakog od tih računa. Firme koje održavaju zgrade na ovakav način "love u mutnom", pa ako im prođe, pretpostavljajući neuk građana i nepoznavanje pravila i propisa. Mnogi propuste rok za odgovor na tužbu i budu presuđeni zbog propuštanja.
A svakako ovaj dug za održavanje zajedničkih dijelova zgrade nije nastao na tvoje ime, jer u to vrijeme nisi bila etažni vlasnik stana.
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#23 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by Zovem se Zelena »

Mi smo imali potpuno isti problem... Upravo sa upraviteljem, ali nismo odgovarali na tužbu nego isti dan intervenisali kod upravitelja. Tata nije htio izaći iz kancelarije, havariju im napravio dole, dok njihov pravnik nije nešto otipkao... Uglavnom, povukli su tužbu :)) Mi sa suda poslije par mjeseci dobili da je tužba povučena.

U principu, sa svim tim komunalijama je uvijek pravna borba. A te ugovore što im odneseš kada se mijenja vlasnik stana, to niko i ne pogleda!
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#24 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by poznanik »

Zovem se Zelena wrote:Mi smo imali potpuno isti problem... Upravo sa upraviteljem, ali nismo odgovarali na tužbu nego isti dan intervenisali kod upravitelja. Tata nije htio izaći iz kancelarije, havariju im napravio dole, dok njihov pravnik nije nešto otipkao... Uglavnom, povukli su tužbu :)) Mi sa suda poslije par mjeseci dobili da je tužba povučena.
Prošlo je bez posljedica, ali opisan način nije put do rješavanja ovakvih problema, tvoj tata je čak mogao dobiti i prekršajnu prijavu...
User avatar
Zovem se Zelena
Posts: 3461
Joined: 23/09/2010 13:17

#25 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by Zovem se Zelena »

poznanik wrote:
Zovem se Zelena wrote:Mi smo imali potpuno isti problem... Upravo sa upraviteljem, ali nismo odgovarali na tužbu nego isti dan intervenisali kod upravitelja. Tata nije htio izaći iz kancelarije, havariju im napravio dole, dok njihov pravnik nije nešto otipkao... Uglavnom, povukli su tužbu :)) Mi sa suda poslije par mjeseci dobili da je tužba povučena.
Prošlo je bez posljedica, ali opisan način nije put do rješavanja ovakvih problema, tvoj tata je čak mogao dobiti i prekršajnu prijavu...
Havariju, ne u smislu da je polupao kancelariju, nego malo glasniju prepirku :) Pa nismo ni mi ludi. A urađeno je tako jer su nas par godina vukli za nos tim tužakanjem. Te izgubili ugovor, te premještali arhivu, bla bla. Na kraju, kada vidiš da je neko bezobrazan i da te voza kako želi, odreaguješ i ti bezobrazno.

Treba li napomenuti da od tada nema više "slučajnih" tužbi?
Shvatite da se komunalna preduzeća ponašaju bahato i da love u mutnom. Koliko god to zvučalo nemoguće ;-)
Post Reply