Treba li ukinuti komentare?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#1 Treba li ukinuti komentare?

Post by Henry Chinaski »

U posljednje vrijeme sve više stičem utisak da bi ukidanje komentara na portalima kao što je Klix donijelo nevjerovatno pozitivan učinak na formiranje percepcije javnosti u našoj zemlji.
Činjenica je da kometariše ograničen broj judi, od toga većinom zlonamjernih, nekompetentnih, neobrazovanih, a dijelom vjerovatno i plaćenih botova. S druge strane, komentare čita puno više ljudi i uglavnom stiču prilično iskrivljenu sliku stvarnosti. Komentari na svakoj vijesti uglavnom završavaju nacionalističkim blebetanjem i stvara se slika apsolutne mržnje, a koja u stvarnosti nije sasvim tačna. Ako odete negdje i upoznate ljude, shvatate da ta mržnja ne izgleda tako u pravom životu i da su ljudi mahom dobronamjerni i spremni na suživot. U komentarima, šačica ljudi raspiruje ogromnu mržnju, manipulira emocijama i navodi većinu da pomisli da na suprotnoj strani nema niko normalan i dobronamjeran.

Ja lično mislim da, sudeći prema pismenosti većine komentatora, komentari nemaju nikakvog smisla jer u stvarnosti mi ništa ne bi značilo mišljenje ljudi tog nivoa obrazovanja i opšte kulture. Većinom nemaju nikakvu vrijednost u smislu argumentovanog debatovanja, a o istinitosti i provjerenosti informacija koje se koriste u argumentovanju, ne treba govoriti.

Par ljudi se kroz komentare oslobodi svojih frustracija koje onda prenesu na većinu drugih koji čitaju.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#2 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by DaffyDuck »

Treba. Mozda onda ljudi svoje frustracije istresu negdje drugo. Na uici npr.
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#3 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by kica »

sva sreca, ko ne zeli da cita smece od komentara, jednostavno ne cita.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#4 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by JThomas »

komentari su mrak ljudske duše :mrgreen:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#5 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by JThomas »

ko god misli da je čovjek inherentno dobar a ne loš preporučujem komentare :mrgreen:
Seyfo
Posts: 4337
Joined: 23/08/2011 14:12

#6 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by Seyfo »

Vezano za nacionalističke bljuvotine, prvi post potpisujem. Najgori su u isto vrijemei najglasniji, tj.najviše piskaraju.
S druge strane, najviše se ismijem komentarima nevezanim za gore navedeno, tipa muzičarima, poznatim osobama, testovima automobila, ljepoticama, svakodnevnim događajima. Komentari znaju predstavljati nepresušan izvor provala i zajebancije.

Iz čega zaključujem da bi dozvoljavanje komentara trebalo biti selektivno; međutim, ne treba zaboraviti da se broje klikovi, lajkovi, pregledi a to donosi pare, tako da je malo vjerovatno da će biti veće zabrane komentara nego sad.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#7 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by wewa »

a od cega onda da zive SDA botovi?!

vazda po dobrim bosnjacima :twisted: :mrgreen:
User avatar
W0rM
Posts: 2367
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#8 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by W0rM »

Apsolutno ih treba ukinut, manipulise se brojevima, nekad je to bilo sve u dure kad nije bilo ovih stranackih botova, kako su se oni pojavili komentari su izgubili svaki smisao i ne pokazuju relevantnu situaciju.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#9 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by Henry Chinaski »

Dosljedna provedba zakona o zabrani govora mržnje bi dijelom riješila problem ali nikad u potpunosti.
Ja isto čitam komentare zbog nekolicine šaljivih ali omda upadnem u zamku i pročitam i još neke. Siguran sam da čitanje tog smeća loše utiče na mene.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#10 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by JThomas »

osjetiš kako postaješ lošiji čovjek dok čitaš :mrgreen:
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#11 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by Henry Chinaski »

JThomas wrote:osjetiš kako postaješ lošiji čovjek dok čitaš :mrgreen:
Ne osjetim tada ali u nekom trenutku shvatim da sam ismanipulisan da razmišljam kako ne bih htio, baš zbog komentara. A takvi komentari takođe produbljuju osjećaj beznađa i stvara se mišljenje da napredak neće nikad doći i da stalno idemo prema dnu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#12 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by Sanjarko »

Protiv toga sam. Imam evo ideju kako taj problem rijesiti i jednostavno je. Sad mi naumpala ideja u vezi ovoga upravo cim sam procitao naslov teme.

Evo besplatno Klix-u i drugima, tipa Facebuk-a i drugih, ta ideja ovdje od strane mene napisana i data.

Ideja:

Napraviti softver posebno programiran koji bi lajk-ove na komentarima clanaka, postova, objava, sher-ovanja itd., zbrajao. Pozitivne i negativne lajk-ove tako kada komentar, post, objava, sher-ovanje itd., dobije vise negativnih lajk-ova, vise minus lajk-ova, taj se komentar automatski od strane softvera programirano sakrije, ukloni, brise privremeno ili zastalno u zavisnosti kako se odluci, od strane kompanija tipa Klix portala, Facebuk-a i drugih.

Dok komentari, post-ovi, objave, sher-ovanja itd., koja dobiju vise pozitivnih lajk-ova, plus lajk-ova nego negativnih lajk-kova, minus lajk-ova bi se ostavili objavljeni na stranicama ovih kompanija itd., od Klix portala, Facebuk-a pa nadalje, do drugih.

Komentari, post-ovi, objave, sher-ovanja itd., koja nisu ni u negativnom, minus ni u pozitivnom, plus stanju sto se tice lajk-ova bi se isto ostavili.

Znaci samo bi se automatski filtrirali komentari, post-ovi, objave, sher-ovanja itd., i automatski bi se filtriranjem sakrili, uklonili, brisali da li privremeno ili zastalno.

Budemo vidjeli hoce li ko napraviti ovaj i ovakav nekakav softver i hoce li ga primjeniti negdje.

Od mene ideja za ovaj i ovakav softver besplatno da se zna da imam ideja, razmisljanja i drugoga i da nije to sve glupo, ludo, da ne pije vode, da nije djetinjasto, smijesno itd., sta mi je se sve govorilo od strane mnogih.

PS. Mozda ova ideja u vezi ovog softvera jeste upravo to sve nabrojano na kraju jer ja nikad ne tvrdim za sebe da sam ja upravu.

Pozdrav. :kakoste:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#13 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by seoBIH »

Treba, ali kako je ovo privatno vlasništvo možemo svirati kurcu.

Da je moj portal, nikada ih ne bih ukinuo, jer donose keš, a zbog toga ovaj portal i postoji. Da nema keša, ne bi bilo ni komentara, postova, tema, članaka...

Eh da, klixu nije problem ni uvesti moderaciju, niti "pametog bota" da briše komentare, ali NEĆE, jer sam naveo gore zbog čega. Kao što rekoh, ne bih ni ja drugačije postupio.
zoomba
Posts: 44810
Joined: 19/12/2013 14:11

#14 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by zoomba »

Sloboda govora :D :izet:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#15 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by JThomas »

W0rM wrote:Apsolutno ih treba ukinut, manipulise se brojevima, nekad je to bilo sve u dure kad nije bilo ovih stranackih botova, kako su se oni pojavili komentari su izgubili svaki smisao i ne pokazuju relevantnu situaciju.
SDP BALIJANERI i ostali sestoperci da vam malo pojasni Diplomatic: znaci, dogovor je vec sklopljen i on glasi SBB ulazi u vlast sa SDA i dobit ce mjesto Ministra Sigurnost za Scepu, a zauzvrat SBB ce podrzati SDA da se srusi i uspostavi nova vlast u Kantonu Sarajevo. Plan je sljedeci,da u pocetku se formira Vijece Ministara i Vlada FBiH, a ona malo kasnije da se ne dosjete Komunjare, Konakovicevi i Pedjini Balijasi, SBB napusta tu koaliciju i uspostavlja vlast sa SDA na svim nivioma.
737 lajkova u vrijeme kopiranja za 34 minute. nemaju svi drugi komentari zajedno toliko lajkova i dislajkova. to ne mogu biti ni živi botovi iz institucija nego mora biti skripta. što, pretpostavljam, da žele riješiti mogu za tri minute...
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#16 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by Dope_Man »

Komentari su prije svega izvor prihoda. Portali zaradjuju prikazivanjem reklama, sto ih vise puta prikazu, vise zarade. Sto je vise raje koja komentira, vise je onih koji se vrate da im odgovore, i stoga vise posjeta, dakle bolja statistika za predstaviti kada prodajes reklame. Nista vise - nista manje.

Zbog te jednostavne cinjenice klix ne bi nikad ukinuo komentare, osim ako se radi o postu koji je vec unaprijed placen naravno, i rijetko kada je nesto iz crne hronike.

Za sve ostalo svi oni cetnici, ustase i balije koji dominiraju sa po 30 komentara po clanku su njima izvor prihoda. Smijesno bi bilo pomisliti da oni ne mogu blokirati neke od najgorih i procistiti stranicu tako. Ali ti, koji su iz nase perspektive najgori, su iz ugla statistike stranice najbolji.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8545
Joined: 15/04/2015 11:26

#17 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by Thorgerson »

Ne treba ukidati komentare.

Treba ukinuti portale.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#18 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by Tomahawk11 »

Uhapšen 29-godišnjak koji je u komentarima na portalu Klix.ba prijetio Tadić i Wigemarku
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#19 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by muha_sa »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/uhapsen ... /190516057


jedan dolijo :thumbup: i nadati se da ce svi idioti na red doc :thumbup:

POZNAT IDENTITET
|
Uhapšen 29-godišnjak koji je u komentarima na portalu Klix.ba prijetio Tadić i Wigemarku
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#20 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by mali jomu »

Ja ne bih nikad ukidao komentare,


ja nemam nista protiv "losih komentara", meni oni odlicno dodju da se ne uspavam "ljudskim medom sto se po jeziku nosa......"
Naslovnica
Posts: 27896
Joined: 20/03/2013 15:38

#21 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by Naslovnica »

Dope_Man wrote:Komentari su prije svega izvor prihoda. Portali zaradjuju prikazivanjem reklama, sto ih vise puta prikazu, vise zarade. Sto je vise raje koja komentira, vise je onih koji se vrate da im odgovore, i stoga vise posjeta, dakle bolja statistika za predstaviti kada prodajes reklame. Nista vise - nista manje.

Zbog te jednostavne cinjenice klix ne bi nikad ukinuo komentare, osim ako se radi o postu koji je vec unaprijed placen naravno, i rijetko kada je nesto iz crne hronike.

Za sve ostalo svi oni cetnici, ustase i balije koji dominiraju sa po 30 komentara po clanku su njima izvor prihoda. Smijesno bi bilo pomisliti da oni ne mogu blokirati neke od najgorih i procistiti stranicu tako. Ali ti, koji su iz nase perspektive najgori, su iz ugla statistike stranice najbolji.
:thumbup:
KLIX živi od mržnje.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#22 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by SaraFina »

Henry Chinaski wrote:Dosljedna provedba zakona o zabrani govora mržnje bi dijelom riješila problem ali nikad u potpunosti.
Ja isto čitam komentare zbog nekolicine šaljivih ali omda upadnem u zamku i pročitam i još neke. Siguran sam da čitanje tog smeća loše utiče na mene.

Definitivno. Komentari su većinom užasni.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#23 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by mali jomu »

Bogami, mene su koliko god nekome bilo "ludo" ovi komentari na klixu vratili u normalu :lol:

"bistra voda muljem zatrpana" treba se zarovit i pronaci bistru vodu.......


HVALA KLIX...... ima bistre vode :thumbup:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21574
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#24 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by MarlboroGold »

Ne treba ukidati jer bi onda dosli ovdje na forum. Svakako vec sad imamo botova na pf politika i ne treba nam vise.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#25 Re: Treba li ukinuti komentare?

Post by Hajvan »

Henry Chinaski wrote:
JThomas wrote:osjetiš kako postaješ lošiji čovjek dok čitaš :mrgreen:
Ne osjetim tada ali u nekom trenutku shvatim da sam ismanipulisan da razmišljam kako ne bih htio, baš zbog komentara. A takvi komentari takođe produbljuju osjećaj beznađa i stvara se mišljenje da napredak neće nikad doći i da stalno idemo prema dnu.

:thumbup:
Post Reply