Treba li stati u kraj potpunoj slobodi govora na internetu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

erni3

Treba li stati u kraj potpunoj slobodi govora na internetu

Post by erni3 » 01/09/2011 00:10

Švedska uvodi stroža pravila komentiranja na internetu

Da li bi trebali i ostali postupiti isto kako bi se konacno stalo u kraj sirenju svakog oblika mrznje na internetu?
Cinjenica je da nigdje nemamo takvu slobodu kao na internetu:
1. zato sto nas nista ne sprecava u tome
2. zato sto nitko ne zna tko smo i tu mozemo reci svasta bez obzira da nas osobno trpimo neke posljedice bez toga ili da budemo kaznjeni
3. sve sto je napisano, bit ce procitano

Evo, trenutno vam dajem samo jedan primjer, koji je i vise nego dovoljan da se vidi o cemu govorim i protiv cega se treba boriti:
Upozorenje: nije za one slabog srca i zeluca KLIKNI OVDJE

amrica

Re: Treba li stati u kraj potpunoj slobodi govora na internetu

Post by amrica » 01/09/2011 00:15

cenzura je dvosjekli mac, ako se nesto zabrani, ne zna se sta ljudi ili "ljudi" misle, ako se ne zabrani pojave se neki istomisljenici....

Mada, moje osobno misljenje, velika vecina ovih sto laju po forumima su maloljetni i malo nepamtni i slabointiligentni... i u real life bi se pokopili usima i ne bi smjeli zucnuti nista od svega sto laprdaju po forumu.
Danas se zivi od "like" i klik i slicnih gluposti. Ako ne napise nesto bombasticno, niko nece ni procitati niti zapamtiti nick, a ove budalastine... pun ih portal sa-x...

fatamorgana

Post by fatamorgana » 01/09/2011 00:17

Netreba ...

vs84sa

Post by vs84sa » 01/09/2011 11:52

nije to do foruma, nego do moderatora :D, evo vidis sa-x forum je jedan od pozitivnijih primjera, cim predjes granicu normalnog dijaloga slijedi ti ban i dovidjenja ;)

alcho

Post by alcho » 01/09/2011 12:13

Iskreno mislim da trazenje da se neko registruje prije nego sto pocne da prica sasvim OK i da ne gusi slobodu govora. Ako nesto mislis i pises treba i da stojis iza svojih rijeci. Anonimnost samo odgovara huskacima i pljuvacima, da sire mrznju i netoleranciju.

USAblues

Post by USAblues » 01/09/2011 12:22

alcho wrote:Iskreno mislim da trazenje da se neko registruje prije nego sto pocne da prica sasvim OK i da ne gusi slobodu govora. Ako nesto mislis i pises treba i da stojis iza svojih rijeci. Anonimnost samo odgovara huskacima i pljuvacima, da sire mrznju i netoleranciju.
:thumbup: :thumbup:

amrica

Post by amrica » 01/09/2011 12:35

alcho wrote:Iskreno mislim da trazenje da se neko registruje prije nego sto pocne da prica sasvim OK i da ne gusi slobodu govora. Ako nesto mislis i pises treba i da stojis iza svojih rijeci. Anonimnost samo odgovara huskacima i pljuvacima, da sire mrznju i netoleranciju.
Kako ce se provjeriti podaci?
prijavim se kao, recimo, jakalica jakalic i sta? Adresa, jmbg, cips, broj pasosa....fiksni tel, mob :-)

Jedini uslov da se registrujes je da imas e-mail adresu, i da upises neke rijeci koje odgovaraju broju karaktera i caoooo

Collector604

Post by Collector604 » 01/09/2011 13:54

Naravno da treba.

Treba se uvesti strozija kontrola interneta...

Nema tu potpune slobodne.Slobodan si da pricas ono sto je normalno,psovanje majke i negiranje genocida nije normalan govor,nego devijacija.Ne treba filozofirati oko toga....

Trebaju se uvesti standardi,jer ovako svaka budala otvara forum i svaka budala vrijedja koga hoce,i to na uzasan nacin,tipa "jedva cekam jos jednu srebrenicu da koljem" :?

Treba se brate uvesti pravila gdje moras cekati 6 mjeseca prije nego sto dobijes dopustenje da koristis odredjenu domenu.Tu ISP (Internet servis provajder) imaju ogromnu ulogu,ne postujes pravila ukida ti se pristup internetu na 10 godina 8-)

Prebrzo je internet dosao na scenu,u toj brzini policija,tuzilastvo a i citave drzave se nisu prilagodile novoj situaciji,jer nisu mogle.

Danas imamo situaciju gdje mozes negirati genocid ili holokaust nista ti se nece desiti....

Gdje nema kontrole tu nastaje haos..... :sad:

To ce se tek moci kontrolisati nakon 10-15 godina.Milijarde i milijarde eura se trebaju uloziti u kontrolu interneta,ogroman je to posao

kojeime

Post by kojeime » 01/09/2011 18:50

Ne treba.

Ako neko na internetu uradi nesto sto je protivno zakonu zemlje ciji je drzavljanin ili u kojoj boravi, onda policija i drugi organi te zemlje trebaju da reaguju prema toj osobi. Ali da se sam internet cenzurise i stavljaju razne zabrane, to ne treba.

Medjutim u zadnjih 10 godina je sloboda govora na internetu uvelike smanjena. I bice smanjivana i dalje, u to sam siguran.

slobodni armirach

Post by slobodni armirach » 01/09/2011 19:32

ebem li ga pa zar ta nije Švecka, primjer demokratije, slobode govora, država koja je neutralna u ratovima, medju prvim proizvodžaćima oružja u evropi, daje nagrade za mir u svijetu po covjeku koji se obogatio explozivom,....

a nije zbog toga nego sto je komsiji Breviku pao mrak na oči

amrica

Post by amrica » 01/09/2011 21:58

slobodni armirach wrote:ebem li ga pa zar ta nije Švecka, primjer demokratije, slobode govora, država koja je neutralna u ratovima, medju prvim proizvodžaćima oružja u evropi, daje nagrade za mir u svijetu po covjeku koji se obogatio explozivom,....

a nije zbog toga nego sto je komsiji Breviku pao mrak na oči
Nobel za mir se dodjeljuje u Oslu :run:

slobodni armirach

Post by slobodni armirach » 01/09/2011 22:29

amrica wrote: Nobel za mir se dodjeljuje u Oslu :run:
ko bi reko :lol: :lol: :lol:

Zox

Post by Zox » 01/09/2011 22:59

Ne treba. Ovako barem znamo na cemu smo, i ko zivi oko nas. 92 nije bilo interneta, ali sam ubijedjen da su mnogi isto ovako pricali u uskom krugu prijatelja, joj sta cemo im raditi (balijama, ustasama, cetnicima). a mi, kad se zaratilo, kao FRAPIRANI, otkud ova bagra medju nama ovolike godine? isto kao sto je nedavno mom drugu dosao komsija i rekao mu u facu, a ne preko interneta, joj, komsija, da se hoce opet zaratiti pa da idemo klati (necu reci koga). sloboda govora na internetu je tu najmanji problem.

Collector604

Post by Collector604 » 01/09/2011 23:20

Zox wrote:Ne treba. Ovako barem znamo na cemu smo, i ko zivi oko nas. 92 nije bilo interneta, ali sam ubijedjen da su mnogi isto ovako pricali u uskom krugu prijatelja, joj sta cemo im raditi (balijama, ustasama, cetnicima). a mi, kad se zaratilo, kao FRAPIRANI, otkud ova bagra medju nama ovolike godine? isto kao sto je nedavno mom drugu dosao komsija i rekao mu u facu, a ne preko interneta, joj, komsija, da se hoce opet zaratiti pa da idemo klati (necu reci koga). sloboda govora na internetu je tu najmanji problem.
:thumbup:

Jeste,ko uzivo siri mrznju,negira genocid to ce raditi i na internetu,barem su velike sanse da ce to raditi.

Kakav si mimo interneta,velike su sanse da ces biti i takav na internetu.

Vrlo je tesko biti jedna licnost na internetu,a druga mimo interneta.Skoro pa nemoguce

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 01/09/2011 23:30

Ne treba. Oduvijek sam želio reći političarima ono što je pjevač Edo Majka rekao u jednoj svojoj poznatoj pjesmi, ali nisam imao gdje i nisam smio pisati grafite po zidovima.

Sad sam došao na svoje, i ministru, i premijeru (za kojega sam glasao). Sve im kažem u crnobijele pixele, a ima i ova k-da ''Font colour'', pa mogu i u ''colouru''!

Šta je rješenje? Policija da ima svoje odjeljenje za internet prekršaje i krivična djela, pa da na dojave čitalaca procjenjuju o kojem se nedjelu radi, ja ne znam? Vjerovatno je to u tehnološki naprednijim zemljama riješeno na dobar način, pa samo prepisati od njih te zakone o Elektronskoj vladi.
Last edited by PipiDugaDevetka on 01/09/2011 23:35, edited 1 time in total.

Collector604

Post by Collector604 » 01/09/2011 23:33

PipiDugaDevetka wrote:Ne treba. Oduvijek sam želio reći političarima ono što je pjevač Edo Majka rekao u jednoj svojoj poznatoj pjesmi, ali nisam imao gdje i nisam smio pisati grafite po zidovima.

Sad sam došao na svoje, i ministru, i premijeru (za kojega sam glasao). Sve im kažem u crnobijele pixele, a ima i ova k-da ''Font colour'', pa mogu i u ''colouru''!
Dobro hajde to eto moze proci.Ali sta sa sirenjem mrznje,pozivanje na rat,genocid,silovanja i ostale uzasne stvari,kako sa time se boriti na internetu

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 01/09/2011 23:36

Collector604 wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Ne treba. Oduvijek sam želio reći političarima ono što je pjevač Edo Majka rekao u jednoj svojoj poznatoj pjesmi, ali nisam imao gdje i nisam smio pisati grafite po zidovima.

Dobro hajde to eto moze proci.Ali sta sa sirenjem mrznje,pozivanje na rat,genocid,silovanja i ostale uzasne stvari,kako sa time se boriti na internetu
Uskočio si dok sam ja editovao svoju diskusiju i dodao nešto, pa pogledaj.

Collector604

Post by Collector604 » 01/09/2011 23:56

PipiDugaDevetka wrote:
Collector604 wrote:

Uskočio si dok sam ja editovao svoju diskusiju i dodao nešto, pa pogledaj.

Yup,moglo bi se tako.Trebalo bi da Internet servis provajderi imaju vecu suradnju sa policijom lakse bi stvari bile.

A i treba se uvesti praksa ukidanja web stranica bez obzira na fizicku lokaciju servera.Danas postoje rupe u zakonu gdje drzava ne moze da sprijeci krsenje autorskih prava jer se server nalazi van te drzave.

Danas mozes dobiti domenu i bez problema siriti mrznju,pozivati se na hitlera kao heroja.

To se radi na stormfront web stranici,neonacistiska web stranica.

Sasvim_Obican

Post by Sasvim_Obican » 02/09/2011 01:10

Treba. Čovjek izgubi vjeru u čovječnosti i dostojanstvo drugog ljudskog bića kad vidi šta je sve u stanju izmisliti ljudski um samo ako ga uvjeriš da je dovoljno anoniman.

Collector604

Post by Collector604 » 02/09/2011 01:21

Sasvim_Obican wrote:Treba. Čovjek izgubi vjeru u čovječnosti i dostojanstvo drugog ljudskog bića kad vidi šta je sve u stanju izmisliti ljudski um samo ako ga uvjeriš da je dovoljno anoniman.
:thumbup:

Nekada ispadne da ljudi ne rade lose stvari samo zato jer mogu odgovarati pred zakonom.

Ja_Ja
Has thanked: 13 times
Been thanked: 4 times

Post by Ja_Ja » 02/09/2011 02:58

APSOLUTNO! Kakve sve ljigavosti izlaze iz ljudi to je cudo jedno. Mnogi lijece svoje frustracije na internetu i nisu u stanju da imaju normalan dijalog. Sigurno da je potrebna bolja kontrola i u potpunosti sam za to.

ladyada

Post by ladyada » 02/09/2011 03:03

ne ....... ima fb pa ljudi valjaju gluposti ipak ...........

slobodni armirach

Post by slobodni armirach » 02/09/2011 16:14

vidi ti novosti iz ovih debilnih nordijskih drzava

Švedska SVT emituje filmove koji negiraju genocid u BiH

http://www.sarajevo-x.com/bih/clanak/110902072

Collector604

Post by Collector604 » 02/09/2011 21:40

Ne znam,ali ja licno imam veliki problem sa glupim i cudnim ljudima.Mene ovakve stvari bas izbace iz kolovoza :razz:

21.vijek je vijek znanja i znanosti.I i dan danas imamo ljude koji vjeruju da je zemlja ravna ploca,da je srebrenica mit,da je 9/11 montiran sa vrha vlade,to jeste da je Amerika sama sebe napala.

Pa sta je problem sa ljudima,jel to problem edukacije ili globalne psihoze ili neke druge psihicke bolesti.Jer ovo nije normalno stanje,nisam pametan da saznam sta je sa ljudima.Pogotovo sa ljudima koji imaju zavrsen fakultet.....

Ne postoji veci dokaz od presude suda da se u Srebrenici desio genocid.Donesena je presuda i tacka.

Ako neko ima dokumente da je srebrenica mit,neka konsultuje medjunarodni sud i neka pokusa da opovrgne presudu.

Takva su pravila,ako tvrdis da je srebrenica mit,to jeste da nema genocida jer zene i djeca su odvajana,pa kao to je razlog sto nije genocid,a sta sa jednom rijecju u definiciji genocida "DJELOMICNO"

Selekcija zrtava govori da je "postupak" bio djelimican,znaci djelomicno se htjelo odredjenu grupu ili grupe od cetiri zasticene grupe,djelomicno jer su zene i djeca odvajana.

I da nisu odvajana i da jesu opet bi se radilo o genocidu,nikakve veze to nema.Potpuno ili djelomicno unistenje.

Definicija genocida je poznata,to sto neko ne voli pravila i definicije eh to je decki moji vas problem 8-) :D

Faza opovrgavanja teze o genocidu je davno prosla,tada su se trebali podici ovi "obrazovani akademici" da opovrgnu da se genocid desio,jer sada na sva zvona tvrde da nije bilo genocida.

Presuda je zvanicna i konacna,tu je kraj.....

Ovo je vise vezano za psihologiju i psihijatriju nego za bilo sta drugo.

Da je Zoran Cegar presjedavajuci razjebo bi ih sve tamo 8-) :D Kur... bi njemu Slavko Slavuj onako pricao o dobrovoljackoj i srebrenici.

Znam ja nas,jebo ti nas....

Post Reply