Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Da
77
39%
Ne
122
61%
 
Total votes: 199

User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1126 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by uglavnomja »

iz zadnje klupe wrote: 30/04/2023 16:14 Evo probacu biti sto nepristrajniji i distanciraniji pa kočiko uspijem
Bosanski muslimani tokom osmanske vladavine su bili NEPOJMLjIVO BAHATI, taj zakljucak sam donio ne preko noci,citanjem i izucavanjem literature koju su sami muslimani pisali, ne Srbi i Hrvati, ta bahatost i oholost svoje korjene je vukla iz uvjerenja o svojo nezabiljezenoj posebnosti jer su bastenici JEDINE PRAVE ISPRAVNE MONOTEISTICKE RELIGIJE, dok su hriscani u velikoj zabludi, te samim tim jedan mudliman vrijedi bar 5 hriscana
Ako neko smatra da pretjerujem, neka nadje knjigu NARODNE UMOTVORINE MUSLIMANA,, ostace zasupnut u kojoj mjeri sumuslimani, ili kako su sebe zvali Turci, smatrali raju nizim stvorenjima od sebe,
Ali vrlo vazno, nisuih mucili i ubijali, ako ni zbog ceg drugog, onda sto im je bila potrebna trecina ili desetina sahriscanskih polja
S druge strane, kada citate Andriceva djela, za nekog ko nije upoznat sa situacijom u Bosni, rekao bi da su ti tamo muslimabi bili ko da du potomci FREDIJA CRUGERA, liseni bilo kakvih ljudskih kvaliteta, jedino im je bilo na pameti da nabijaju hriscanska dupeta na kolac
E to vam je, titovi pioniri, NAJCR NJA PROPAGANDA, inace poznata u svijdtu da se kao takva sastavlja kada se sprema pokolj neke vjerske ili etnicke grupacije

i danas su isti, samo pogledati nastupe sda-ovaca i pogotovo hodza :roll:

i jos su imisljeni da sve znaju, sa 4 osnovna - pametniji od svakog prof dr
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1127 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by dale cooper »

uglavnomja wrote: 30/04/2023 16:19
iz zadnje klupe wrote: 30/04/2023 16:14 Evo probacu biti sto nepristrajniji i distanciraniji pa kočiko uspijem
Bosanski muslimani tokom osmanske vladavine su bili NEPOJMLjIVO BAHATI, taj zakljucak sam donio ne preko noci,citanjem i izucavanjem literature koju su sami muslimani pisali, ne Srbi i Hrvati, ta bahatost i oholost svoje korjene je vukla iz uvjerenja o svojo nezabiljezenoj posebnosti jer su bastenici JEDINE PRAVE ISPRAVNE MONOTEISTICKE RELIGIJE, dok su hriscani u velikoj zabludi, te samim tim jedan mudliman vrijedi bar 5 hriscana
Ako neko smatra da pretjerujem, neka nadje knjigu NARODNE UMOTVORINE MUSLIMANA,, ostace zasupnut u kojoj mjeri sumuslimani, ili kako su sebe zvali Turci, smatrali raju nizim stvorenjima od sebe,
Ali vrlo vazno, nisuih mucili i ubijali, ako ni zbog ceg drugog, onda sto im je bila potrebna trecina ili desetina sahriscanskih polja
S druge strane, kada citate Andriceva djela, za nekog ko nije upoznat sa situacijom u Bosni, rekao bi da su ti tamo muslimabi bili ko da du potomci FREDIJA CRUGERA, liseni bilo kakvih ljudskih kvaliteta, jedino im je bilo na pameti da nabijaju hriscanska dupeta na kolac
E to vam je, titovi pioniri, NAJCR NJA PROPAGANDA, inace poznata u svijdtu da se kao takva sastavlja kada se sprema pokolj neke vjerske ili etnicke grupacije

i danas su isti, samo pogledati nastupe sda-ovaca i pogotovo hodza :roll:

i jos su imisljeni da sve znaju, sa 4 osnovna - pametniji od svakog prof dr
SDA-ovci jesu, ali nisu SDA=Muslimani/Bošnjaci. :roll:
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1128 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 12:07
John Cleese wrote: 29/04/2023 22:50

Pa dovoljno je da procitas djelo da bi o tom konkretnom djelu stekao nekakav dojam, nesto dozivio ili nesto zakljucio ili sta vec, ovisno o tome kako citateljski funkcioniras :D

I nije iskljuciva svrha knjizevnosti da bude "edukativna" (mada ima i takvih pisanija koja, eto, spadaju u knjizevnost - socrealizam u cjelosti, na primjer) - ako bi to bio kriterij, onda kompletni knjizevni pravci uopce ne bi dosli u obzir.
Možeš li mi reći kakva je svrha književnosti bila u sistemu u kojem sam ja obrazovan? U ex - Jugoslaviji?

Volio bih čuti tvoje mišljenje.
Iskreno, nisam siguran da poznajem sistem u kojem si ti obrazovan :D
Škobo Habu
Posts: 9049
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1129 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

piupiu wrote: 30/04/2023 16:16

Pošto kupila, po to prodala, on je čovjek dobro zagazio u 70.-e, i nemam razloga da ne vjerujem šta mi je čovjek ispričao - radio je tamo. Drugo, sad smo prešli s teme 'nisu išli na more' na 'išli su, ali zato što im odmarališta pravila gubitke'. Mislim, ono. Suštinski, išli su, da se ne lažemo.
Ne sporim da nisu išli. Ali nisu išli - masovno.

Nisu sva preduzeća ni imala svoja odmarališta na Jadranu. Jedno su činjenice, sasvim drugo mit.

Iz perspektive novobeogradskih, novozagrabačkih i novosarajevskih soc-realistički blokova, možda to jeste tako. Nije to jedina perspektiva kada je Jugoslavija u pitanju. Nisu mogli svi čak ni na đačke ekskurzije. Pogotovo djeca sa sela.
Last edited by Škobo Habu on 30/04/2023 16:30, edited 2 times in total.
Škobo Habu
Posts: 9049
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1130 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

John Cleese wrote: 30/04/2023 16:25
Škobo Habu wrote: 30/04/2023 12:07

Možeš li mi reći kakva je svrha književnosti bila u sistemu u kojem sam ja obrazovan? U ex - Jugoslaviji?

Volio bih čuti tvoje mišljenje.
Iskreno, nisam siguran da poznajem sistem u kojem si ti obrazovan :D
Nisi išao Titovim stazama revolucije?
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#1131 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by piupiu »

Seawolf wrote: 30/04/2023 16:13
Bloo wrote: 30/04/2023 15:58

Ja sam rođena 1983. i u školu sam krenula sa generacijom rođenom 1982. godine.
Ne sjećam se Njegoša kroz obrazovanje, a vala nešto ni kroz Politikin zabavnik. Tu sam čitala stripove i crtice vezano za nauku.
I "Cicin kutak" .... Obucite Njegoša.
Toga u "Veseloj svesci" nije bilo. Zašto ste preferirali drugorepubličke časopise? :D
Osmi Socrates
Posts: 8108
Joined: 19/10/2020 15:33

#1132 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Osmi Socrates »

Ne mogu vjerovati da raspravljate SFRJ vs. današnja BiH. :-)

Da li mislite da ste imali izbor, bez obzira koje ste nacionalnosti?
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1133 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

uglavnomja wrote: 30/04/2023 16:19
iz zadnje klupe wrote: 30/04/2023 16:14 Evo probacu biti sto nepristrajniji i distanciraniji pa kočiko uspijem
Bosanski muslimani tokom osmanske vladavine su bili NEPOJMLjIVO BAHATI, taj zakljucak sam donio ne preko noci,citanjem i izucavanjem literature koju su sami muslimani pisali, ne Srbi i Hrvati, ta bahatost i oholost svoje korjene je vukla iz uvjerenja o svojo nezabiljezenoj posebnosti jer su bastenici JEDINE PRAVE ISPRAVNE MONOTEISTICKE RELIGIJE, dok su hriscani u velikoj zabludi, te samim tim jedan mudliman vrijedi bar 5 hriscana
Ako neko smatra da pretjerujem, neka nadje knjigu NARODNE UMOTVORINE MUSLIMANA,, ostace zasupnut u kojoj mjeri sumuslimani, ili kako su sebe zvali Turci, smatrali raju nizim stvorenjima od sebe,
Ali vrlo vazno, nisuih mucili i ubijali, ako ni zbog ceg drugog, onda sto im je bila potrebna trecina ili desetina sahriscanskih polja
S druge strane, kada citate Andriceva djela, za nekog ko nije upoznat sa situacijom u Bosni, rekao bi da su ti tamo muslimabi bili ko da du potomci FREDIJA CRUGERA, liseni bilo kakvih ljudskih kvaliteta, jedino im je bilo na pameti da nabijaju hriscanska dupeta na kolac
E to vam je, titovi pioniri, NAJCR NJA PROPAGANDA, inace poznata u svijdtu da se kao takva sastavlja kada se sprema pokolj neke vjerske ili etnicke grupacije
i danas su isti, samo pogledati nastupe sda-ovaca i pogotovo hodza :roll:

i jos su imisljeni da sve znaju, sa 4 osnovna - pametniji od svakog prof dr
Rekao bih da jako pretjerujete i ti i citirani.

Zar je ispravno po pisanju ili ponasanju pojedinaca ili i nekakve podgrupe zakljucivati o velikoj grupi ljudi? :D
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1134 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

Seawolf wrote: 30/04/2023 16:13
Bloo wrote: 30/04/2023 15:58

Ja sam rođena 1983. i u školu sam krenula sa generacijom rođenom 1982. godine.
Ne sjećam se Njegoša kroz obrazovanje, a vala nešto ni kroz Politikin zabavnik. Tu sam čitala stripove i crtice vezano za nauku.
I "Cicin kutak" .... Obucite Njegoša.
:lol:
patriot_bih
Posts: 743
Joined: 28/12/2020 17:03

#1135 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by patriot_bih »

Andrića ne treba izbaciti iz školskih programa nego ubaciti pojedine komentare stručnjaka pored njegovih radova pa možda i upozorenje da njegovi radovi sadrže mržnju.

Andrić je Bošnjake nazivao "lokalni Turci" i pjevanje sevdalinki da je arlaukanje.

Srbi obožavaju Andrića.

Mladić kad je ušao u Srebrenicu izjavio je da je to "osveta (lokalnim) Turcima".
Osmi Socrates
Posts: 8108
Joined: 19/10/2020 15:33

#1136 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Osmi Socrates »

I kakve veze ima kakvi su muslimani bili prema kršćanima u vrijeme otomanske vladavine?

Zar nije postojala moderna federacija svih naroda i narodnosti, koja je trebala rješavati sve nacionalne probleme, a pogotovo ovako ozbiljan problem, kao što su "historical grievances"? Zar nije bilo bratstvo i jedinstvo? Bilo je i takozvanih "mješovitih brakova".
Last edited by Osmi Socrates on 30/04/2023 16:48, edited 1 time in total.
Škobo Habu
Posts: 9049
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1137 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

piupiu wrote: 30/04/2023 16:30
Seawolf wrote: 30/04/2023 16:13
I "Cicin kutak" .... Obucite Njegoša.
Toga u "Veseloj svesci" nije bilo. Zašto ste preferirali drugorepubličke časopise? :D
Zato što je "Politikin zabavnik" bio namjenjen "deci i omladini" na saveznom nivou. Mislim da je izlazio u broju od preko 450.000 primjeraka.

Suštinski, bio je nadomjestak obrazovnom sistemu. Naašao sam na netu i istraživanje nekog hrvatskog historičara na tu temu.

Ja sam ga čak i sakupljao do rata. Nije to bio uopšte loš list, ali je, isto tako, bio u skladu sa zvaničnom politikom. Devedeseti postaje već vlastita parodija.
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1138 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

piupiu wrote: 30/04/2023 16:30
Seawolf wrote: 30/04/2023 16:13
I "Cicin kutak" .... Obucite Njegoša.
Toga u "Veseloj svesci" nije bilo. Zašto ste preferirali drugorepubličke časopise? :D
Ni u "Modroj lasti", iako je takodje drugorepublicki casopis :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1139 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by uglavnomja »

dale cooper wrote: 30/04/2023 16:22
uglavnomja wrote: 30/04/2023 16:19


i danas su isti, samo pogledati nastupe sda-ovaca i pogotovo hodza :roll:

i jos su imisljeni da sve znaju, sa 4 osnovna - pametniji od svakog prof dr
SDA-ovci jesu, ali nisu SDA=Muslimani/Bošnjaci. :roll:
nazalost znam dosta pravih muslimana, arapa - to je taj mentalitet, svi smatraju da imaju veca prava od drugih

e sad sto je u bosni vecina musimana to samo deklarativno - to je plus :)

svaki onaj koji je uredno na dzumi misli da ima pravo da izadje sa posla i da mu bude placeno, da se parkira na trotoaru ili na ulici, ...
i uopste taj stav ubermancha je prisutniji sto je veca posvecenost vjeri i visa pozicija u hijerarhiji, nekakav ni na cem zasnovan autoritet i trazenje bespogovorne poslusnosti i stav ja znam da sam ja u pravu - a supalj kao svicarski sir sto se tice i pameti i znanja i obrazovanja
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#1140 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by piupiu »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 16:41
piupiu wrote: 30/04/2023 16:30

Toga u "Veseloj svesci" nije bilo. Zašto ste preferirali drugorepubličke časopise? :D
Zato što je "Politikin zabavnik" bio namjenjen "deci i omladini" na saveznom nivou. Mislim da je izlazio u broju od preko 450.000 primjeraka.

Suštinski, bio je nadomjestak obrazovnom sistemu. Naašao sam na netu i istraživanje nekog hrvatskog historičara na tu temu.

Ja sam ga čak i sakupljao do rata. Nije to bio uopšte loš list, ali je, isto tako, bio u skladu sa zvaničnom politikom. Devedeseti postaje već vlastita parodija.
To je Politika i štampala, pretpostavljam? Moj neki utisak o Politici je da je i za Jugoslavije to bila novinska kuća koja je šiljila, Borba mi se uvijek činila novinom sa puno više integriteta. Doduše, nisam imala vremena da to protabirim kao odrasla osoba. Ja nikad nisam čitala Zabavnik. Bio mi nezanimiljiv. Radije sam čitala "Velikog Bleka" i "Kapetana Marka" :D
Škobo Habu
Posts: 9049
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1141 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

John Cleese wrote: 30/04/2023 16:38
Seawolf wrote: 30/04/2023 16:13
I "Cicin kutak" .... Obucite Njegoša.
:lol:
Ne znam za Njegoša, ali su se u Cicinom kutku oblačili Lepa Brena i Pavle Vujisić.
Last edited by Škobo Habu on 30/04/2023 16:55, edited 2 times in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#1142 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by piupiu »

John Cleese wrote: 30/04/2023 16:43
piupiu wrote: 30/04/2023 16:30

Toga u "Veseloj svesci" nije bilo. Zašto ste preferirali drugorepubličke časopise? :D
Ni u "Modroj lasti", iako je takodje drugorepublicki casopis :D
Čija je "Modra lasta"? :oops:
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1143 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

piupiu wrote: 30/04/2023 16:53
John Cleese wrote: 30/04/2023 16:43

Ni u "Modroj lasti", iako je takodje drugorepublicki casopis :D
Čija je "Modra lasta"? :oops:
Hrvatska :D
Škobo Habu
Posts: 9049
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1144 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

piupiu wrote: 30/04/2023 16:53
John Cleese wrote: 30/04/2023 16:43

Ni u "Modroj lasti", iako je takodje drugorepublicki casopis :D
Čija je "Modra lasta"? :oops:
Izvorno hrvatska.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#1145 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by piupiu »

John Cleese wrote: 30/04/2023 16:56
piupiu wrote: 30/04/2023 16:53

Čija je "Modra lasta"? :oops:
Hrvatska :D
Je l' bila čemu? :D
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1146 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

piupiu wrote: 30/04/2023 16:56
John Cleese wrote: 30/04/2023 16:56

Hrvatska :D
Je l' bila čemu? :D
:lol: Plavetna i leprsava :D
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#1147 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by piupiu »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 15:41
piupiu wrote: 30/04/2023 15:34

Sve je do perspektive. Zamisli američkog radnika koji sluša o jugoslovenskom radniku kojeg firma vozi na more, džaba, i djecu mu, ako dobro uče, isto tako pošalju džaba na more. Američki radnik odmah dobije poriv da da Trumpiću jedan triliončić u vojni budžet da ide 'gonjati' mrske komuniste po neradničkoj socijalističkoj Evropi. Naravnoučenije: nije se rodio ko je radniku ugodio. :D
Joj, tebe. Pa znaš li ti da je američki radnik pedesetih i šezdesetih godiona prošlog stoljeća, mogao sebi priuštiti kola, kuću i lagodan život za ženu i dvoje djece. Američki san se počinje raspadati sredinom sedamdesetih u smislu standarda.

Gdje bio jugoslovenski radnik, po pitanju standarda, '60 i '70 godina?
Ja ti ovo gore u zezanju napisah, a zaozbilje - jugoslovenski radnik je 60-ih i 70-ih za početak bio radnik u 1960-im i 70-im; za razliku od 1945., kad je haman još bio kmet u feudalizmu. Poredi kruške i kruške, a ne kapitalističku supersilu na čijoj se teritoriji nije vodio ni Prvi, ni Drugi svjetski rat i bivšu koloniju koja 1945. ima 3/4 nepismenog stanovništva i djevojčice kojima očevi još uvijek ne daju u školu. Pa jbt, Jadranska cesta nije postojala do kasnih 50-ih godina prošlog vijeka.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#1148 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by piupiu »

John Cleese wrote: 30/04/2023 16:59
piupiu wrote: 30/04/2023 16:56

Je l' bila čemu? :D
:lol: Plavetna i leprsava :D
:lol: :lol: :lol:

Znači, ništa. :D

Zna se, najbolja literatura (uključujući turkofobičara Ivu i narodni izričaj u vicu) je uvijek dolazila iz zemlje Veselih s(v)e(s)ljaka. :D
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1149 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Bodkin »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 15:57
Bodkin wrote: 30/04/2023 15:49

Zato danas svi mogu i svi idu :D
A pretpostavljam da ovi sto ne mogu, ne mogu jer su neradnici pa ne mogu da priuste :D
Ja u svom komšiluku znam par ljudi koji ne odu svake godine. Ne zato što ne mogu, već što im to nije interesantno.

Odu komšije, pa barem do Neuma - na tri, četiri dana.

Ne možeš me ubjediti da danas porodice više ne ljetuju nego osamdesetih.
Zato sto tvoj uzorak prijatelja nije reprezentativan.
Nije bitno da li ljetuju vise (ja kazem da ne ljetuju), nego cega se odreknu da se zaduze da odu u makarsku
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1150 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

piupiu wrote: 30/04/2023 16:51 To je Politika i štampala, pretpostavljam? Moj neki utisak o Politici je da je i za Jugoslavije to bila novinska kuća koja je šiljila, Borba mi se uvijek činila novinom sa puno više integriteta. Doduše, nisam imala vremena da to protabirim kao odrasla osoba. Ja nikad nisam čitala Zabavnik. Bio mi nezanimiljiv. Radije sam čitala "Velikog Bleka" i "Kapetana Marka" :D
Eh to je bilo jako lose crtano, a i scenarij u pravilu krajnje naivan :|
Jesi li citala Kena Parkera, na primjer?
To je vec bilo posve drugacije, doduse skoro iskljucivo u izvedbi tandema Berardi & Milazzo, a bilo je osim njih i par podnosljivih autora :D
Post Reply