Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Da
77
39%
Ne
122
61%
 
Total votes: 199

User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1151 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by uglavnomja »

bio dobar zabavnik, imao super stvari

rubrike ripley - vjerovali ili ne
sa stvarima koje su za doba bez interneta bile fakat paf :shock:

zatim obavezno naucno-fantasticna prica :thumbup: (prvi susret sa imenom isak asimov :oops: )

strip fantom :thumbup:

a bilo je svega ostalog, uglavnom vrlo kvalitetan uradak, zanimljiv, obrazovan, zabavan ... moderan i prilagodjen djeci i omladini, a mogli su i stariji stagod novo i pametno naci
Last edited by uglavnomja on 30/04/2023 17:15, edited 1 time in total.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1152 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by uglavnomja »

Osmi Socrates wrote: 30/04/2023 16:41 I kakve veze ima kakvi su muslimani bili prema kršćanima u vrijeme otomanske vladavine?

Zar nije postojala moderna federacija svih naroda i narodnosti, koja je trebala rješavati sve nacionalne probleme, a pogotovo ovako ozbiljan problem, kao što su "historical grievances"? Zar nije bilo bratstvo i jedinstvo? Bilo je i takozvanih "mješovitih brakova".
:-)
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#1153 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by piupiu »

John Cleese wrote: 30/04/2023 17:10
piupiu wrote: 30/04/2023 16:51 To je Politika i štampala, pretpostavljam? Moj neki utisak o Politici je da je i za Jugoslavije to bila novinska kuća koja je šiljila, Borba mi se uvijek činila novinom sa puno više integriteta. Doduše, nisam imala vremena da to protabirim kao odrasla osoba. Ja nikad nisam čitala Zabavnik. Bio mi nezanimiljiv. Radije sam čitala "Velikog Bleka" i "Kapetana Marka" :D
Eh to je bilo jako lose crtano, a i scenarij u pravilu krajnje naivan :|
Jesi li citala Kena Parkera, na primjer?
To je vec bilo posve drugacije, doduse skoro iskljucivo u izvedbi tandema Berardi & Milazzo, a bilo je osim njih i par podnosljivih autora :D
To sam krala od mladjeg brace. I "Alan Forda". Ken Parker - to je onaj što je ličio na mog tada omiljenog glumca Roberta Redforda? Sve što se moglo kupiti u trafici. Inače sam čitala sabrana djela Dostojevskog, Turgenjeva i Tolstoja, bukvalno i bez zezanja. Bolest, ono kad hoćeš nazor biti star i 'pametan' :|

Da mi je ova pamet! :D :lol: :run:
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1154 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

uglavnomja wrote: 30/04/2023 17:11 bio dobar zabavnik, imao super stvari

rubrike ripley - vjerovali ili ne
sa stvarima za koje za doba bez interneta bile fakat paf :shock:

zatim obavezno naucno-fantasticna prica :thumbup: (prvi susret sa imenom isak asimov :oops: )

strip fantom :thumbup:

a bilo je svega ostalog, uglavnom vrlo kvalitetan uradak, zanimljiv, obrazovan, zabavan ... moderan i prilagodjen djeci i omladini, a mogli su i stariji stagod novo i pametno naci
A Veliki vezir Iznogud - kalif umjesto kalifa? :D
Dikan i stari Sloveni? :D
Flas Gordon vs Ming? :lol:
Bilo je samo iritantno sto su stripove stampali u nastavcima, a izdanja su bila sedmicna :|
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1155 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by uglavnomja »

John Cleese wrote: 30/04/2023 17:18
uglavnomja wrote: 30/04/2023 17:11 bio dobar zabavnik, imao super stvari

rubrike ripley - vjerovali ili ne
sa stvarima za koje za doba bez interneta bile fakat paf :shock:

zatim obavezno naucno-fantasticna prica :thumbup: (prvi susret sa imenom isak asimov :oops: )

strip fantom :thumbup:

a bilo je svega ostalog, uglavnom vrlo kvalitetan uradak, zanimljiv, obrazovan, zabavan ... moderan i prilagodjen djeci i omladini, a mogli su i stariji stagod novo i pametno naci
A Veliki vezir Iznogud - kalif umjesto kalifa? :D
Dikan i stari Sloveni? :D
Flas Gordon vs Ming? :lol:
Bilo je samo iritantno sto su stripove stampali u nastavcima, a izdanja su bila sedmicna :|
jao jao jao
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

svaka cast
:kakoste:

a to u nastavcima - tad to nije tako tesko padalo, zivot je bio sporiji, i serije su bile jednom sedmicno, ono porodicno gledanje dinastije i sl.
toska
Posts: 2990
Joined: 26/09/2016 14:08

#1156 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by toska »

Mi smo imali neka mega, giga radnička odmarališta :-) fino, fino.

Šipad 62k radnika, Energoinvest i Unis, jedno 55k, drugo 52k itd. i svi "moraju 15 dana na more" u ta 2,3 ljetna mjeseca.

teško sa tim brojevima, ali to je manji problem, gdje su tu supružnici i djeca, dvoje, troje, koliko je već bio prosjek? malo matematike?

nema tog odmarališta ni tog Tite koji bi ih izgradio.
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1157 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

piupiu wrote: 30/04/2023 17:17
John Cleese wrote: 30/04/2023 17:10

Eh to je bilo jako lose crtano, a i scenarij u pravilu krajnje naivan :|
Jesi li citala Kena Parkera, na primjer?
To je vec bilo posve drugacije, doduse skoro iskljucivo u izvedbi tandema Berardi & Milazzo, a bilo je osim njih i par podnosljivih autora :D
To sam krala od mladjeg brace. I "Alan Forda". Ken Parker - to je onaj što je ličio na mog tada omiljenog glumca Roberta Redforda? Sve što se moglo kupiti u trafici. Inače sam čitala sabrana djela Dostojevskog, Turgenjeva i Tolstoja, bukvalno i bez zezanja. Bolest, ono kad hoćeš nazor biti star i 'pametan' :|

Da mi je ova pamet! :D :lol: :run:
Da, da, to je Parker :D
I Alan Ford je bio sjajan - dok su ga radili Raviola i Secchi (Magnus i Bunker), a prevodio Nenad Brixy :D
Mene su u uzrastu od 6 godina zatekli kako citam (da, znao sam citati) Lagerkvistovog Krvnika - ne sjecam se da sam pritom ista htio biti, nego eto...:| :lol:
Osmi Socrates
Posts: 8108
Joined: 19/10/2020 15:33

#1158 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Osmi Socrates »

uglavnomja wrote: 30/04/2023 17:12
Osmi Socrates wrote: 30/04/2023 16:41 I kakve veze ima kakvi su muslimani bili prema kršćanima u vrijeme otomanske vladavine?

Zar nije postojala moderna federacija svih naroda i narodnosti, koja je trebala rješavati sve nacionalne probleme, a pogotovo ovako ozbiljan problem, kao što su "historical grievances"? Zar nije bilo bratstvo i jedinstvo? Bilo je i takozvanih "mješovitih brakova".
:-)
Šta prevrćeš očima? Ako bratstvo i jedinstvo nije bila samo parola, onda je država trebala imati detaljan program kako da to bratstvo i jedinstvo ostvari, pogotovo nakon građanskog rata kroz koji je Jugoslavija prošla u Drugom Svjetskom Ratu.

Svaka država je eksperiment. Federalna država je najkompliciraniji eksperiment i mora se ozbiljno raditi na problemima.

Nažalost, izgleda da je sve bilo samo parola, i niko ništa nije ozbiljno radio, jer ne bi se Drugi Svjetski Rat završavao devedesetih godina u SFRJ.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#1159 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by uglavnomja »

Osmi Socrates wrote: 30/04/2023 17:30
uglavnomja wrote: 30/04/2023 17:12

:-)
Šta prevrćeš očima? Ako bratstvo i jedinstvo nije bila samo parola, onda je država trebala imati detaljan program kako da to bratstvo i jedinstvo ostvari, pogotovo nakon građanskog rata kroz koji je Jugoslavija prošla u Drugom Svjetskom Ratu.

Svaka država je eksperiment. Federalna država je najkompliciraniji eksperiment i mora se ozbiljno raditi na problemima.

Nažalost, izgleda da je sve bilo samo parola, i niko ništa nije ozbiljno radio, jer ne bi se Drugi Svjetski Rat završavao devedesetih godina u SFRJ.
a sto ti izvrces sve zivo

tema je zapoceta sa mantrom da je andric islamofob


i ti na to reagujes - kakve veze ima sta su turci radili hriscanima u doba turske okupacije

i onda jos pitas sto kolutam :-)


kakvo bratstvo i jedinstvo, nije andric pisao o jugi nego o tamnom vilajetu pod turcima
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1160 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by KraljicaIzJajca »

¤ jelena ¤ wrote: 26/04/2023 00:15 A Mažuranić? Šta ćete s njim?

pa'i sad...

"Ajte, krsti, dijeliti dare,
Štono sam vi Turčin pripravio,
Vam i vašijem Brdam kamenijem;
Vi bo kako, sva će Brda tako.


Turčin reče, al mrijeti
Za Hristovu vjeru svetu
Teško nije, tko se za nju bije.

Krcnu kolac nekoliko puta...


🤮🤮


nači...

Ivan Mažuranić 🎯
Pa nije Andrić negativac zbog kolca i Osmanlija.

Impalament history:

https://www.kabbos.com/en/32/articles/i ... way-to-die

Whoever brought the impalement with him, it certainly was not an Ottoman invention as people imagine, nor were the Ottomans the first to use it, It is most likely that it did not appear until the Mamluk era (1250–1517 AD).
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#1161 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by piupiu »

John Cleese wrote: 30/04/2023 17:29 Da, da, to je Parker :D
I Alan Ford je bio sjajan - dok su ga radili Raviola i Secchi (Magnus i Bunker), a prevodio Nenad Brixy :D
Mene su u uzrastu od 6 godina zatekli kako citam (da, znao sam citati) Lagerkvistovog Krvnika - ne sjecam se da sam pritom ista htio biti, nego eto...:| :lol:
Biblioteka "Reč i Misao" :D

E, tačno te tako zamišljam. Kao šestogodišnju Wednesday. :D :lol: :kiss:
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1162 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by sehohari »

uglavnomja wrote: 30/04/2023 17:34
Osmi Socrates wrote: 30/04/2023 17:30

Šta prevrćeš očima? Ako bratstvo i jedinstvo nije bila samo parola, onda je država trebala imati detaljan program kako da to bratstvo i jedinstvo ostvari, pogotovo nakon građanskog rata kroz koji je Jugoslavija prošla u Drugom Svjetskom Ratu.

Svaka država je eksperiment. Federalna država je najkompliciraniji eksperiment i mora se ozbiljno raditi na problemima.

Nažalost, izgleda da je sve bilo samo parola, i niko ništa nije ozbiljno radio, jer ne bi se Drugi Svjetski Rat završavao devedesetih godina u SFRJ.
a sto ti izvrces sve zivo

tema je zapoceta sa mantrom da je andric islamofob


i ti na to reagujes - kakve veze ima sta su turci radili hriscanima u doba turske okupacije

i onda jos pitas sto kolutam :-)


kakvo bratstvo i jedinstvo, nije andric pisao o jugi nego o tamnom vilajetu pod turcima
I? Šta sad?

Treba podržati i širiti njihove pozive na klanje?
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#1164 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by piupiu »

toska wrote: 30/04/2023 17:23 Mi smo imali neka mega, giga radnička odmarališta :-) fino, fino.

Šipad 62k radnika, Energoinvest i Unis, jedno 55k, drugo 52k itd. i svi "moraju 15 dana na more" u ta 2,3 ljetna mjeseca.

teško sa tim brojevima, ali to je manji problem, gdje su tu supružnici i djeca, dvoje, troje, koliko je već bio prosjek? malo matematike?

nema tog odmarališta ni tog Tite koji bi ih izgradio.
Pa nisu odmarališta bila ogromne spavaonice. Često je 'odmaralište' bio samo koncept - zakupljena menza, naveče muzika i taj rad. A raja su spavala po privatnim kućama. Često i po kampovima.
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1165 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

piupiu wrote: 30/04/2023 17:47
John Cleese wrote: 30/04/2023 17:29 Da, da, to je Parker :D
I Alan Ford je bio sjajan - dok su ga radili Raviola i Secchi (Magnus i Bunker), a prevodio Nenad Brixy :D
Mene su u uzrastu od 6 godina zatekli kako citam (da, znao sam citati) Lagerkvistovog Krvnika - ne sjecam se da sam pritom ista htio biti, nego eto...:| :lol:
Biblioteka "Reč i Misao" :D

E, tačno te tako zamišljam. Kao šestogodišnju Wednesday. :D :lol: :kiss:
:lol: :kiss: :D

Da, to je ta biblioteka - izvanredan i raznolik izbor i cesta nova i aktuelna izdanja.
Naoko neugledne knjizice, ali pravo blago za ljubitelje pisane rijeci :D
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1166 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by sehohari »

uglavnomja wrote: 30/04/2023 17:50:-)
Ne, ti ne razumiješ.

Andrićeva djela imaju opasnost da se tumače u pogrešnom smislu u svrhu islamofobije, što je se vidjelo 90-ih.

I ne znam čime "dahije" pravdaju mržnju prema muslimanima u 20. stoljeću?
Koja je razlika između pravdanja mržnje prema bh. muslimanima (i ne samo prema njima, već i onima na Kosovu) i pravdanju zločina 30-40 godina poslije?
Ili još bolje, zločina nad Bošnjacima u periodu 1941-1945?

Haj da je pisac rođen 1805. i živio do 1880, ali ne za čovjeka koji je došao na svijet kada je BiH već 15 godina dio A-U.
Osmi Socrates
Posts: 8108
Joined: 19/10/2020 15:33

#1167 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Osmi Socrates »

uglavnomja wrote: 30/04/2023 17:34
Osmi Socrates wrote: 30/04/2023 17:30

Šta prevrćeš očima? Ako bratstvo i jedinstvo nije bila samo parola, onda je država trebala imati detaljan program kako da to bratstvo i jedinstvo ostvari, pogotovo nakon građanskog rata kroz koji je Jugoslavija prošla u Drugom Svjetskom Ratu.

Svaka država je eksperiment. Federalna država je najkompliciraniji eksperiment i mora se ozbiljno raditi na problemima.

Nažalost, izgleda da je sve bilo samo parola, i niko ništa nije ozbiljno radio, jer ne bi se Drugi Svjetski Rat završavao devedesetih godina u SFRJ.
a sto ti izvrces sve zivo

tema je zapoceta sa mantrom da je andric islamofob


i ti na to reagujes - kakve veze ima sta su turci radili hriscanima u doba turske okupacije

i onda jos pitas sto kolutam :-)


kakvo bratstvo i jedinstvo, nije andric pisao o jugi nego o tamnom vilajetu pod turcima
Pa, jbt, federacije i postoje da pomire neke različite interese u jednu državu. Ako je Andrić bio Jugosloven, a jeste, onda je trebao podrazumijevati i muslimane u tu naciju. Međutim, njemu to i nije padalo napamet, barem ne u prvoj Jugoslaviji.

U drugoj je morao šutiti, jer više nije bio politički faktor, ali, ne vjerujem da se promjenio. Bio je, recimo, izrazito protiv ozvaničavanja nacionalnosti Muslimana. O tom su neki komunisti pisali, ne sjećam se da li je bio u pitanju Đilas ili Rodoljub Čolaković, a možda i onaj Slovenac (?).
Last edited by Osmi Socrates on 30/04/2023 18:31, edited 1 time in total.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#1168 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Piaty »

U knjizi Davora Kristića stoji da je Andrić tokom rata podržavao malo jednu, malo drugu, a malo petnaestu suprostavljenu stranu (prethodno podržavao Stojadinovića i bio član radikala, pa kada je bio jaran sa Nedićem onda je njemu govorio da je izašao iz masonerije, opet prije toga bio dobar sa Švabama koji su mu dali Veliki križ Reda njemačkog orla, pa se ložio i na Italiju, malo na Dražu Mihajlovića i NDH, da bi 1945 ko svaki pametan čovjek posto dobar i sa najvećim sinom naših naroda i narodnosti
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1169 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by KraljicaIzJajca »

Osmi Socrates wrote: 29/04/2023 21:27 .

Sad, možete vi argumentirati da su ga oni pogrešno tumačili, ali to je šuplji argument. Oni su ga tumačili upravo onako kako je tadašnji školski sistem nametao da se Andrić tumači, neobjektivno, jednostrano, plitko.

:thumbup:

Procitaj njegovu Travnicku Hroniku.
Škobo Habu
Posts: 9048
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1170 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

Ova tema je imala kvalitet da preraste u ozbiljnu raspravu, koja bi polučila određene rezultate pro et contra Andrića i Njegoša, međutim otišla je u potpuno krivom smjeru. Svako propitivanje lika i djela oba književnika ili je obesmišljeno, ili je izvrnuto ruglu, ili se vrli pitac proglasi za neznalicu.

Na koncu, potonulo se u dubok san jugo-nostalgije. Takva vrsta nostalgije nije ništa do eufemizam za tapkanje u mjestu.

Zaboravlja se da su i Njegoš, i Andrić, osim književnika, bili i političari, diplomate i ideolozi. To što neko misli, pogotovo forumski eksperti za književnost i jezik, kako je to nešto posve efemerno po pitanju njihovog književnog stila i ambicija, meni je potpuno djetinjasto.

Sjetimo se samo Grasove autobiografije "Ljuštenje luka", u kojoj iznosi priznanje da je bio pripadnik SS trupa. To je izazvalo globalne reakcije u književnom svijetu. Pisane su peticije da mu se oduzme Nobel za književnost. Jedan Leh Valensa je čak tražio da mu ukine priznanje počasnog građanina Gdanjska.
Da skratim: nakon priznanja da je bio pripadnik SS, Ginter Gras gubi svoj ugled u svjetskoj javnosti, bez obzira što je jedan Saramago, recimo, stao u odbranu njegove časti. Izrael mu zabranjue ulazak u zemlju kao bivšem nacisti.

Eh, mene živo interesuje kako vi, koji zagovarate da se dijelo mora oduvijek posmatrati odvojeno od pisca, komantarišete slučaj Gintera Grasa i sve ono što je proizašlo iz njegovog priznanja da bi umirio vlastitu svijest?
Last edited by Škobo Habu on 30/04/2023 18:51, edited 2 times in total.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1171 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by KraljicaIzJajca »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 16:28
piupiu wrote: 30/04/2023 16:16

Pošto kupila, po to prodala, on je čovjek dobro zagazio u 70.-e, i nemam razloga da ne vjerujem šta mi je čovjek ispričao - radio je tamo. Drugo, sad smo prešli s teme 'nisu išli na more' na 'išli su, ali zato što im odmarališta pravila gubitke'. Mislim, ono. Suštinski, išli su, da se ne lažemo.
Ne sporim da nisu išli. Ali nisu išli - masovno.

Nisu sva preduzeća ni imala svoja odmarališta na Jadranu. Jedno su činjenice, sasvim drugo mit.

Iz perspektive novobeogradskih, novozagrabačkih i novosarajevskih soc-realistički blokova, možda to jeste tako. Nije to jedina perspektiva kada je Jugoslavija u pitanju. Nisu mogli svi čak ni na đačke ekskurzije. Pogotovo djeca sa sela.
Ja sam bila ljubomorna na djecu jer su im roditelji radili u JAT-u. :evil:
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1172 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

sehohari wrote: 30/04/2023 17:56 Andrićeva djela imaju opasnost da se tumače u pogrešnom smislu u svrhu islamofobije, što je se vidjelo 90-ih.
Vecinu ciljne grupe srbijanske propagande devedesetih ili barem ono sto je u toj grupi bilo najbitnije u smislu konkretne zlocinacke akcije cinili su primitivni idioti koji u zivotu skoro nista osim propagandnih parola nisu zaista ni procitali.

Njima je bila mnogo blize i stimulativnije "narodno predanje" u desetercu i ratnicki turbofolk nego bilo sta sto je ikad napisao neko vrijedan paznje.

Osim toga i to bi zapravo bio i kljucni element uspjesnosti te propagande i dalekoseznosti i obimnosti zlocina kojim je rezultirala - oni su svjesno ignorirali i laz i zlocine i bili podsticani, cak i javno obavezivani da upravo to cine.
Nikakvo opravdanje vise nije bilo neophodno, nikakav razlog, a pogotovo ne uporiste u knjizevnosti.

Ilustracije radi - gledao sam nekad, negdje, nemam pojma sta je to tacno bilo, dulji isjecak iz neke tadasnje kontakt emisije u kojoj je izmedju ostalih gostovao izvjesni "major" Pelevic, inace "oficir" u Arkanovoj paravojnoj bandi (inace, u organizaciji srbijanske DB, ako ko slucajno ne zna taj detalj).
Ako se dobro sjecam, javila im se gledateljka koja se kriticki osvrnula na neke postupke te "vojske", a prozvani je odvratio u eter da je "njena duznost kao Srpkinje" da to ignorira, a pogotovo da o tome ne govori.

I vecina se zaista toga i drzala.
Implikacije su poznate.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#1173 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by piupiu »

Piaty wrote: 30/04/2023 18:12 U knjizi Davora Kristića stoji da je Andrić tokom rata podržavao malo jednu, malo drugu, a malo petnaestu suprostavljenu stranu (prethodno podržavao Stojadinovića i bio član radikala, pa kada je bio jaran sa Nedićem onda je njemu govorio da je izašao iz masonerije, opet prije toga bio dobar sa Švabama koji su mu dali Veliki križ Reda njemačkog orla, pa se ložio i na Italiju, malo na Dražu Mihajlovića i NDH, da bi 1945 ko svaki pametan čovjek posto dobar i sa najvećim sinom naših naroda i narodnosti
Pa da, plivač kroz turbulentna vremena, oportunista. Kusturicin šablon, od cvijeta do cvijeta, gdje već ima mjesta za život i love za njegove fantazmagorije i Potemkinova sela.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#1174 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by piupiu »

John Cleese wrote: 30/04/2023 18:39
sehohari wrote: 30/04/2023 17:56 Andrićeva djela imaju opasnost da se tumače u pogrešnom smislu u svrhu islamofobije, što je se vidjelo 90-ih.
Vecinu ciljne grupe srbijanske propagande devedesetih ili barem ono sto je u toj grupi bilo najbitnije u smislu konkretne zlocinacke akcije cinili su primitivni idioti koji u zivotu skoro nista osim propagandnih parola nisu zaista ni procitali.

Njima je bila mnogo blize i stimulativnije "narodno predanje" u desetercu i ratnicki turbofolk nego bilo sta sto je ikad napisao neko vrijedan paznje.

Osim toga i to bi zapravo bio i kljucni element uspjesnosti te propagande i dalekoseznosti i obimnosti zlocina kojim je rezultirala - oni su svjesno ignorirali i laz i zlocine i bili podsticani, cak i javno obavezivani da upravo to cine.
Nikakvo opravdanje vise nije bilo neophodno, nikakav razlog, a pogotovo ne uporiste u knjizevnosti.

Ilustracije radi - gledao sam nekad, negdje, nemam pojma sta je to tacno bilo, dulji isjecak iz neke tadasnje kontakt emisije u kojoj je izmedju ostalih gostovao izvjesni "major" Pelevic, inace "oficir" u Arkanovoj paravojnoj bandi (inace, u organizaciji srbijanske DB, ako ko slucajno ne zna taj detalj).
Ako se dobro sjecam, javila im se gledateljka koja se kriticki osvrnula na neke postupke te "vojske", a prozvani je odvratio u eter da je "njena duznost kao Srpkinje" da to ignorira, a pogotovo da o tome ne govori.

I vecina se zaista toga i drzala.
Implikacije su poznate.
To je ono što je Srjdan Sušnica rekao o šutnji - gledala sam ga jednom na TV-u kad je rekao nešto u fazonu kako srpsko stanovništvo pored Drine ne jede ribu iz rijeke jer znaju šta je unutra.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#1175 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by piupiu »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 18:30 Ova tema je imala kvalitet da preraste u ozbiljnu raspravu, koja bi polučila određene rezultate pro at contra Andrića i Njegoša, međutim otišla je u potpuno krivom smjeru. Svako propitivanje lika i djela oba književnika ili je obesmišljeno, ili je izvrnuto ruglu, ili se vrli pitac proglasi za neznalicu.
Dragi Boško, ovo je jedno stota tema ovog tipa, za ovih 15 godina na forumu, ko zna koliko smo puta vrtili istu priču ukrug. Što se mene tiče - sve stane u jednu rečenicu - Andrić je bio proizvod svog vremena, oni koji ga instrumentalizirali proizvod svog. Čitati ga treba, odricati ga se ne treba, on je više bosanski pisac nego što će ikad, uz sve vratolomije da bude nešto treće, biti i srpski i hrvatski. Bosna je njegova književnost.
Post Reply