Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Da
77
39%
Ne
122
61%
 
Total votes: 199

Škobo Habu
Posts: 9050
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1176 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

piupiu wrote: 30/04/2023 18:51

Dragi Boško, ovo je jedno stota tema ovog tipa, za ovih 15 godina na forumu, ko zna koliko smo puta vrtili istu priču ukrug. Što se mene tiče - sve stane u jednu rečenicu - Andrić je bio proizvod svog vremena, oni koji ga instrumentalizirali proizvod svog. Čitati ga treba, odricati ga se ne treba, on je više bosanski pisac nego što će ikad, uz sve vratolomije da bude nešto treće, biti i srpski i hrvatski. Bosna je njegova književnost.
Ne bih se složio sa tobom. Ja sam prije petnaest godina bio zagrženi fan Andrića. Danas nisam.

Ja prije petnaest godina nisam znao da je intervenisao kod komunističkog establišmenta da na jednoj od izložbi, koja je tematizirala Andrićev lik i djelo, sklone slike iz doba njegova ambasadorskog službovanja u nacističkoj Njemačkoj. Bio je ljut zašto se to uopšte mora potencirati.

Andrić je cijelo vrijeme života vodio računa o svom javnom imageu.

Moram priznati da mi je i M.Martensova knjiga o životu Ive Andrića, "U požaru svijetova", u mnogo čemu otvorila oči.
Ja je ne bih sigurno ni pročitao da ga nije Bazdulj frontalno napao...
Škobo Habu
Posts: 9050
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1177 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

John Cleese wrote: 30/04/2023 18:39

Vecinu ciljne grupe srbijanske propagande devedesetih ili barem ono sto je u toj grupi bilo najbitnije u smislu konkretne zlocinacke akcije cinili su primitivni idioti koji u zivotu skoro nista osim propagandnih parola nisu zaista ni procitali.

Njima je bila mnogo blize i stimulativnije "narodno predanje" u desetercu i ratnicki turbofolk nego bilo sta sto je ikad napisao neko vrijedan paznje.

Osim toga i to bi zapravo bio i kljucni element uspjesnosti te propagande i dalekoseznosti i obimnosti zlocina kojim je rezultirala - oni su svjesno ignorirali i laz i zlocine i bili podsticani, cak i javno obavezivani da upravo to cine.
Nikakvo opravdanje vise nije bilo neophodno, nikakav razlog, a pogotovo ne uporiste u knjizevnosti.

Ilustracije radi - gledao sam nekad, negdje, nemam pojma sta je to tacno bilo, dulji isjecak iz neke tadasnje kontakt emisije u kojoj je izmedju ostalih gostovao izvjesni "major" Pelevic, inace "oficir" u Arkanovoj paravojnoj bandi (inace, u organizaciji srbijanske DB, ako ko slucajno ne zna taj detalj).
Ako se dobro sjecam, javila im se gledateljka koja se kriticki osvrnula na neke postupke te "vojske", a prozvani je odvratio u eter da je "njena duznost kao Srpkinje" da to ignorira, a pogotovo da o tome ne govori.

I vecina se zaista toga i drzala.
Implikacije su poznate.
Matija Bečković, Dobrica Čosić, Rajko Petrov Nogo, Radovan Karadžić, Milorad Ekmečić, Biljana Plavšić...
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1178 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

piupiu wrote: 30/04/2023 18:51
Škobo Habu wrote: 30/04/2023 18:30 Ova tema je imala kvalitet da preraste u ozbiljnu raspravu, koja bi polučila određene rezultate pro at contra Andrića i Njegoša, međutim otišla je u potpuno krivom smjeru. Svako propitivanje lika i djela oba književnika ili je obesmišljeno, ili je izvrnuto ruglu, ili se vrli pitac proglasi za neznalicu.
Dragi Boško, ovo je jedno stota tema ovog tipa, za ovih 15 godina na forumu, ko zna koliko smo puta vrtili istu priču ukrug. Što se mene tiče - sve stane u jednu rečenicu - Andrić je bio proizvod svog vremena, oni koji ga instrumentalizirali proizvod svog. Čitati ga treba, odricati ga se ne treba, on je više bosanski pisac nego što će ikad, uz sve vratolomije da bude nešto treće, biti i srpski i hrvatski. Bosna je njegova književnost.
:thumbup:
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#1179 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by piupiu »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 18:59 Ne bih se složio sa tobom. Ja sam prije petnaest godina bio zagrženi fan Andrića. Danas nisam.

Ja prije petnaest godina nisam znao da je intervenisao kod komunističkog establišmenta da na jednoj od izložbi, koja je tematizirala Andrićev lik i djelo, sklone slike iz doba njegova ambasadorskog službovanja u nacističkoj Njemačkoj. Bio je ljut zašto se to uopšte mora potencirati.

Andrić je cijelo vrijeme života vodio računa o svom javnom imageu.

Moram priznati da mi je i M.Martensova knjiga o životu Ive Andrića, "U požaru svijetova", u mnogo čemu otvorila oči.
Ja je ne bih sigurno ni pročitao da ga nije Bazdulj frontalno napao...
To što se tebi ne svidja njegov karakter ne znači da mu djelo bezvrijedno, niti da ga ne treba čitati. Kao što rekoh, možeš Andrića čitav semestar proučavati - i treba. Isto k'o i Picassa. Ja ga smislit' ne mogu, jer je bio zlostavljač žena. A nije mi mrsko što je radio poster za "Neretvu" i neću se prestati zanimati za njegova djela. Umjetnik nije obavezan da bude svetac. Štaviše, većina ih to nije.
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1180 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 19:03
John Cleese wrote: 30/04/2023 18:39

Vecinu ciljne grupe srbijanske propagande devedesetih ili barem ono sto je u toj grupi bilo najbitnije u smislu konkretne zlocinacke akcije cinili su primitivni idioti koji u zivotu skoro nista osim propagandnih parola nisu zaista ni procitali.

Njima je bila mnogo blize i stimulativnije "narodno predanje" u desetercu i ratnicki turbofolk nego bilo sta sto je ikad napisao neko vrijedan paznje.

Osim toga i to bi zapravo bio i kljucni element uspjesnosti te propagande i dalekoseznosti i obimnosti zlocina kojim je rezultirala - oni su svjesno ignorirali i laz i zlocine i bili podsticani, cak i javno obavezivani da upravo to cine.
Nikakvo opravdanje vise nije bilo neophodno, nikakav razlog, a pogotovo ne uporiste u knjizevnosti.

Ilustracije radi - gledao sam nekad, negdje, nemam pojma sta je to tacno bilo, dulji isjecak iz neke tadasnje kontakt emisije u kojoj je izmedju ostalih gostovao izvjesni "major" Pelevic, inace "oficir" u Arkanovoj paravojnoj bandi (inace, u organizaciji srbijanske DB, ako ko slucajno ne zna taj detalj).
Ako se dobro sjecam, javila im se gledateljka koja se kriticki osvrnula na neke postupke te "vojske", a prozvani je odvratio u eter da je "njena duznost kao Srpkinje" da to ignorira, a pogotovo da o tome ne govori.

I vecina se zaista toga i drzala.
Implikacije su poznate.
Matija Bečković, Dobrica Čosić, Rajko Petrov Nogo, Radovan Karadžić, Milorad Ekmečić, Biljana Plavšić...
Daj Bosko, nauci barem citati :D
Zar nabrojani spadaju u ciljnu grupu srbijanske propagande devedestih?
I onda se jos indirektno zalis kako te nepravedno "proglasavaju neznalicom"...
Škobo Habu
Posts: 9050
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1181 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

piupiu wrote: 30/04/2023 19:05
To što se tebi ne svidja njegov karakter ne znači da mu djelo bezvrijedno, niti da ga ne treba čitati. Kao što rekoh, možeš Andrića čitav semestar proučavati - i treba. Isto k'o i Picassa. Ja ga smislit' ne mogu, jer je bio zlostavljač žena. A nije mi mrsko što je radio poster za "Neretvu" i neću se prestati zanimati za njegova djela. Umjetnik nije obavezan da bude svetac. Štaviše, većina ih to nije.
Nije ništa bio bolji ni Gaudi. Pri tome je bio i okorjeli materijalista. Kao takvog me ne intresuje ni on, niti njegova umjetnost.

No, mizoginija i vječita servilnost spram različitih režima su dvije posve odvojene moralne kategorije.
Škobo Habu
Posts: 9050
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1182 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

John Cleese wrote: 30/04/2023 19:08
Škobo Habu wrote: 30/04/2023 19:03

Matija Bečković, Dobrica Čosić, Rajko Petrov Nogo, Radovan Karadžić, Milorad Ekmečić, Biljana Plavšić...
Daj Bosko, nauci barem citati :D
Zar nabrojani spadaju u ciljnu grupu srbijanske propagande devedestih?
I onda se jos indirektno zalis kako te nepravedno "proglasavaju neznalicom"...
Hajd' ti barem pokušaj nekad razmisliti o napisanom?

Ko je usmjeravao te koji su bili cilje ratne propagande? Ljudi sa bibliotekama veličine omanjeg granapa.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1183 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by KraljicaIzJajca »

piupiu wrote: 30/04/2023 19:05
Škobo Habu wrote: 30/04/2023 18:59 Ne bih se složio sa tobom. Ja sam prije petnaest godina bio zagrženi fan Andrića. Danas nisam.

Ja prije petnaest godina nisam znao da je intervenisao kod komunističkog establišmenta da na jednoj od izložbi, koja je tematizirala Andrićev lik i djelo, sklone slike iz doba njegova ambasadorskog službovanja u nacističkoj Njemačkoj. Bio je ljut zašto se to uopšte mora potencirati.

Andrić je cijelo vrijeme života vodio računa o svom javnom imageu.

Moram priznati da mi je i M.Martensova knjiga o životu Ive Andrića, "U požaru svijetova", u mnogo čemu otvorila oči.
Ja je ne bih sigurno ni pročitao da ga nije Bazdulj frontalno napao...
To što se tebi ne svidja njegov karakter ne znači da mu djelo bezvrijedno, niti da ga ne treba čitati. Kao što rekoh, možeš Andrića čitav semestar proučavati - i treba. Isto k'o i Picassa. Ja ga smislit' ne mogu, jer je bio zlostavljač žena. A nije mi mrsko što je radio poster za "Neretvu" i neću se prestati zanimati za njegova djela. Umjetnik nije obavezan da bude svetac. Štaviše, većina ih to nije.
Ma ljudi su cudna bica, npr. mnogi se klanjaju Budi, a Buda je pisao grozote o zenama. :-)

Umjetnici nisu sveci, ali ih se ne treba tretirati kao svecima. :)
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1184 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 19:12
John Cleese wrote: 30/04/2023 19:08

Daj Bosko, nauci barem citati :D
Zar nabrojani spadaju u ciljnu grupu srbijanske propagande devedestih?
I onda se jos indirektno zalis kako te nepravedno "proglasavaju neznalicom"...
Hajd' ti barem pokušaj nekad razmisliti o napisanom?

Ko je usmjeravao te koji su bili cilje ratne propagande? Ljudi sa bibliotekama veličine omanjeg granapa.
Da, da, vjerojatno sam ti opet ja kriv :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1185 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Bloo »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 16:07
Bloo wrote: 30/04/2023 15:58

Ja sam rođena 1983. i u školu sam krenula sa generacijom rođenom 1982. godine.
Ne sjećam se Njegoša kroz obrazovanje, a vala nešto ni kroz Politikin zabavnik. Tu sam čitala stripove i crtice vezano za nauku.
Hoćeš da kažeš kako nisi u "Politikinom zabavniku" čitala o Karađorđu, mauzoleju na Cetinju,Prvom srpskom ustanku, janjičarima, danku u krvi... :roll:
Vjerovatno jesam, ali očito to na mene nije ostavilo tako duboku traumu jer se ne sjećam. :D Sjećam se stripova, Tesle, svijeta nauke, interesantnih činjenica...ali opet moja indoktrinacija je prekinuta početkom rata...u onim formativnim godinama...stoga se ništa nije primilo i nekako se izbrisalo iz memorije.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#1186 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by piupiu »

KraljicaIzJajca wrote: 30/04/2023 19:25 Ma ljudi su cudna bica, npr. mnogi se klanjaju Budi, a Buda je pisao grozote o zenama. :-)

Umjetnici nisu sveci, ali ih se ne treba tretirati kao svecima. :)
Nit mu se klanjamo, niti mu ikonu ljubimo. :D
Škobo Habu
Posts: 9050
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1187 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

John Cleese wrote: 30/04/2023 19:31

Da, da, vjerojatno sam ti opet ja kriv :D
Čudno je tvoje rezonovanje.

Kao da su bili pametni knjiški ljudi sigurno bi se propaganda o njihov mozak odbila kao rikoše.

Sad druge strane, sve sami pametni knjiški ljudi, od kojih su neki i drugovali sa Andrićem.

Tvoje rezonovanje, tvoj problem.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#1188 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by KraljicaIzJajca »

piupiu wrote: 30/04/2023 19:35
KraljicaIzJajca wrote: 30/04/2023 19:25 Ma ljudi su cudna bica, npr. mnogi se klanjaju Budi, a Buda je pisao grozote o zenama. :-)

Umjetnici nisu sveci, ali ih se ne treba tretirati kao svecima. :)
Nit mu se klanjamo, niti mu ikonu ljubimo. :D
Svetogrđe :lol:
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1189 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

piupiu wrote: 30/04/2023 19:35
KraljicaIzJajca wrote: 30/04/2023 19:25 Ma ljudi su cudna bica, npr. mnogi se klanjaju Budi, a Buda je pisao grozote o zenama. :-)

Umjetnici nisu sveci, ali ih se ne treba tretirati kao svecima. :)
Nit mu se klanjamo, niti mu ikonu ljubimo. :D
Cak sam ga koji put i krajnje nereligiozno opsovao :| :D :lol:
Škobo Habu
Posts: 9050
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1190 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

Bloo wrote: 30/04/2023 19:32
Vjerovatno jesam, ali očito to na mene nije ostavilo tako duboku traumu jer se ne sjećam. :D Sjećam se stripova, Tesle, svijeta nauke, interesantnih činjenica...ali opet moja indoktrinacija je prekinuta početkom rata...u onim formativnim godinama...stoga se ništa nije primilo i nekako se izbrisalo iz memorije.
Ko govori o traumi?

Ako ćemo o traumi, jedna od prvih je scena iz serija "Vuk Karadžić": sječa knezova. Glave na kolcima. Kasnije "Leptirica".
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1191 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 19:40
John Cleese wrote: 30/04/2023 19:31

Da, da, vjerojatno sam ti opet ja kriv :D
Čudno je tvoje rezonovanje.

Kao da su bili pametni knjiški ljudi sigurno bi se propaganda o njihov mozak odbila kao rikoše.

Sad druge strane, sve sami pametni knjiški ljudi, od kojih su neki i drugovali sa Andrićem.

Tvoje rezonovanje, tvoj problem.
Vidi, posto tebi izgleda povremeno treba crtati :D
Nisam komentirao to sto si dopisao nego to nekakvo verbalno koprcanje do iznemoglosti kao tvoju ocitu sklonost.
Ako zelis nesto reci, onda bi upravo to i trebao napisati, a kad ti to (sto se precesto desava, pogotovo za nekoga ko bi htio da ga ozbiljno shvate) ne podje za rukom, onda ti je kriv neko ko je, zaboga, trebao razmisliti o tome sta si ti htio reci ili cak i sta si ti mislio, kao da komunicira s kakvim dvogodisnjakom koji ispruzi prstic i kaze "to", na sta bi se prisutni trebali polomiti da pogode sta "to" jeste.
I sve to jos pod, prilicno neuvjerljivim, uvjetom da si zaista nesto smisleno i povezano htio reci i da nije u pitanju puko neznanje.
Ukratko - ne davi, molim te :D
Škobo Habu
Posts: 9050
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1192 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

John Cleese wrote: 30/04/2023 19:54

Vidi, posto tebi izgleda povremeno treba crtati :D
Nisam komentirao to sto si dopisao nego to nekakvo verbalno koprcanje do iznemoglosti kao tvoju ocitu sklonost.
Ako zelis nesto reci, onda bi upravo to i trebao napisati, a kad ti to (sto se precesto desava, pogotovo za nekoga ko bi htio da ga ozbiljno shvate) ne podje za rukom, onda ti je kriv neko ko je, zaboga, trebao razmisliti o tome sta si ti htio reci ili cak i sta si ti mislio, kao da komunicira s kakvim dvogodisnjakom koji ispruzi prstic i kaze "to", na sta bi se prisutni trebali polomiti da pogode sta "to" jeste.
I sve to jos pod, prilicno neuvjerljivim, uvjetom da si zaista nesto smisleno i povezano htio reci i da nije u pitanju puko neznanje.
Ukratko - ne davi, molim te :D
Onda me zaobiđi. Nije teško.

Ukažem da ti je glup rezon, ti se nađeš uvrijeđen kao seoska mlada. Očito da nisi toliko tolerantan kad ti se to podvuče. Ego, šta li?

Na koncu, kad smo kod same teme, ali činjenice od koga je započela prva optužba za islamofobiju kod Andrića, i ko je u pitanju, siguran sam da nemaš pojma.

Ali si znalac na temu. :roll:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50452
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1193 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Bloo »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 19:44
Bloo wrote: 30/04/2023 19:32
Vjerovatno jesam, ali očito to na mene nije ostavilo tako duboku traumu jer se ne sjećam. :D Sjećam se stripova, Tesle, svijeta nauke, interesantnih činjenica...ali opet moja indoktrinacija je prekinuta početkom rata...u onim formativnim godinama...stoga se ništa nije primilo i nekako se izbrisalo iz memorije.
Ko govori o traumi?

Ako ćemo o traumi, jedna od prvih je scena iz serija "Vuk Karadžić": sječa knezova. Glave na kolcima. Kasnije "Leptirica".
Pa očito ti je ostavilo traume ako se i danas sjećaš toga. :D
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#1194 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by konoplja »

broj dva wrote: 29/04/2023 10:52
konoplja wrote: 29/04/2023 02:14 Ne treba izbaciti nista. Dajte nam da citamo Mein Kampf.
Ko ti ga je zabranio ?
Nije ga meni niko zabranio, ali si valjda shvatio poantu. :D
Škobo Habu
Posts: 9050
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1195 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

Bloo wrote: 30/04/2023 20:27
Pa očito ti je ostavilo traume ako se i danas sjećaš toga. :D
Rekoh već šta mi je trauma iz tog doba.

Ostalo što se urezalo u pamćenje je većinom znatiželja i usvajanje znanja. Normalno je da ti tek kao formiranom teenageru neke slike ostanu zauvjek urezane u pamćenje i prate te cio život.

U doba prve Intifade, Dnevnik 1 na JRT je u udarnom terminu davao snimak na kom pripadnici IDF-a lome kamenjem ruke palestinskim mladićima. To je, recimo. vrlo rano formiralo moje političke stavove po pitanju Palestine.
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1196 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 20:14
John Cleese wrote: 30/04/2023 19:54

Vidi, posto tebi izgleda povremeno treba crtati :D
Nisam komentirao to sto si dopisao nego to nekakvo verbalno koprcanje do iznemoglosti kao tvoju ocitu sklonost.
Ako zelis nesto reci, onda bi upravo to i trebao napisati, a kad ti to (sto se precesto desava, pogotovo za nekoga ko bi htio da ga ozbiljno shvate) ne podje za rukom, onda ti je kriv neko ko je, zaboga, trebao razmisliti o tome sta si ti htio reci ili cak i sta si ti mislio, kao da komunicira s kakvim dvogodisnjakom koji ispruzi prstic i kaze "to", na sta bi se prisutni trebali polomiti da pogode sta "to" jeste.
I sve to jos pod, prilicno neuvjerljivim, uvjetom da si zaista nesto smisleno i povezano htio reci i da nije u pitanju puko neznanje.
Ukratko - ne davi, molim te :D
Onda me zaobiđi. Nije teško.

Ukažem da ti je glup rezon, ti se nađeš uvrijeđen kao seoska mlada. Očito da nisi toliko tolerantan kad ti se to podvuče. Ego, šta li?

Na koncu, kad smo kod same teme, ali činjenice od koga je započela prva optužba za islamofobiju kod Andrića, i ko je u pitanju, siguran sam da nemaš pojma.

Ali si znalac na temu. :roll:
Ko pise o gluposti...
I o rezonu k tome...

Ukazes mi uglavnom na to da si neznalica, da se nisi u stanju jasno izraziti na maternjem jeziku i da ne razumijes mnogo toga, pa tako ni prirodu mog komentara, koja je inace vrlo jasna, kao sto je i razlog ocit ili bi trebao biti ocit nekome ko ima i trunku mozga i mrvu integriteta i ko ne bi nastojao izgledati blesaviji nego sto jeste i nastavlja tupiti o cemu zeli u nadi da ce razlog biti zaboravljen ili magicno nestati umjesto da prosto prizna kad sta lupi - sebi samom, prije svih ostalih :D

I uzgred, ti si ovaj put komentirao moj post - kako bi onda, cisto tehnicki, trebalo izgledati to "zaobilazenje"? Da ignoriram tvoje stupidarije cak i kad mi dosadjujes? :D
Škobo Habu
Posts: 9050
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1197 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Škobo Habu »

John Cleese wrote: 30/04/2023 20:43

Ko pise o gluposti...
I o rezonu k tome...

Ukazes mi uglavnom na to da si neznalica, da se nisi u stanju jasno izraziti na maternjem jeziku i da ne razumijes mnogo toga, pa tako ni prirodu mog komentara, koja je inace vrlo jasna, kao sto je i razlog ocit ili bi trebao biti ocit nekome ko ima i trunku mozga i mrvu integriteta i ko ne bi nastojao izgledati blesaviji nego sto jeste i nastavlja tupiti o cemu zeli u nadi da ce razlog biti zaboravljen ili magicno nestati umjesto da prosto prizna kad sta lupi - sebi samom, prije svih ostalih :D

I uzgred, ti si ovaj put komentirao moj post - kako bi onda, cisto tehnicki, trebalo izgledati to "zaobilazenje"? Da ignoriram tvoje stupidarije cak i kad mi dosadjujes? :D
Čuj, stari, tebi postove kao da pišu savjetnici Komšića.

Ovu ponjavu si mogao strpati u jednu prosto-proširenu rečenicu.

Napišeš: glup si, i to je to. Opet, vidiš, nisam baš toliko da ne shvatam da mi to kroz svoju ponjavu, između redova, poručuješ.

Onako, snobovski. Sa visine.
Afro_japanac
Posts: 8
Joined: 03/04/2023 19:13

#1198 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Afro_japanac »

uglavnomja wrote: 30/04/2023 16:45
dale cooper wrote: 30/04/2023 16:22

SDA-ovci jesu, ali nisu SDA=Muslimani/Bošnjaci. :roll:
nazalost znam dosta pravih muslimana, arapa - to je taj mentalitet, svi smatraju da imaju veca prava od drugih

e sad sto je u bosni vecina musimana to samo deklarativno - to je plus :)

svaki onaj koji je uredno na dzumi misli da ima pravo da izadje sa posla i da mu bude placeno, da se parkira na trotoaru ili na ulici, ...
i uopste taj stav ubermancha je prisutniji sto je veca posvecenost vjeri i visa pozicija u hijerarhiji, nekakav ni na cem zasnovan autoritet i trazenje bespogovorne poslusnosti i stav ja znam da sam ja u pravu - a supalj kao svicarski sir sto se tice i pameti i znanja i obrazovanja
Nažalost znam i ja dosta papaka poput tebe al šta ćeš, jel ‘ treba ponovo da ti objašnjavamo zakon o radu i odlazak na dzumu posto vidim da nisi shvatio nakon zadnje teme na kojoj si bio najglasniji, ne vidim da se žališ odlazak na pauze za cigaretu vise puta u toku radnog vremena.
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#1199 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

Škobo Habu wrote: 30/04/2023 20:52
John Cleese wrote: 30/04/2023 20:43

Ko pise o gluposti...
I o rezonu k tome...

Ukazes mi uglavnom na to da si neznalica, da se nisi u stanju jasno izraziti na maternjem jeziku i da ne razumijes mnogo toga, pa tako ni prirodu mog komentara, koja je inace vrlo jasna, kao sto je i razlog ocit ili bi trebao biti ocit nekome ko ima i trunku mozga i mrvu integriteta i ko ne bi nastojao izgledati blesaviji nego sto jeste i nastavlja tupiti o cemu zeli u nadi da ce razlog biti zaboravljen ili magicno nestati umjesto da prosto prizna kad sta lupi - sebi samom, prije svih ostalih :D

I uzgred, ti si ovaj put komentirao moj post - kako bi onda, cisto tehnicki, trebalo izgledati to "zaobilazenje"? Da ignoriram tvoje stupidarije cak i kad mi dosadjujes? :D
Čuj, stari, tebi postove kao da pišu savjetnici Komšića.

Ovu ponjavu si mogao strpati u jednu prosto-proširenu rečenicu.

Napišeš: glup si, i to je to. Opet, vidiš, nisam baš toliko da ne shvatam da mi to kroz svoju ponjavu, između redova, poručuješ.

Onako, snobovski. Sa visine.
:lol: To bi bilo u suprotnosti sa temeljnim pravilima Foruma :D

A zapravo i ne mislim da si glup, ali jesi brzoplet i cini mi se da te katkad obuzme sujeta.
I ako je to istina, to nije dobro, za tebe prije svega.

Uspori malo, razmisli prije nego sta napises i provjeri znacenja ako nisi siguran.
A kad nisi u pravu ili pogrijesis, priznaj - nema u tome sramote, bas naprotiv.
I bit ce to bolje, mnogo bolje :)
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4879
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#1200 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by ¤ jelena ¤ »

"Glup si" je baš prosto.

Klot imenski predikat, nema čak ni subjekta, a kamoli nečega što bi je svrstalo u proširene rečenice. :cry:

'nači, nije to dovoljno ni po osnovnim pravilima gramatike. :|
Post Reply