Trcanje...

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Trchite li?!

Da - obozavam da se muchim :)
209
62%
NE - jesi li normalna?
130
38%
 
Total votes: 339

liyf
Posts: 1313
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#4626 Re: Trcanje...

Post by liyf »

kB27 wrote: 14/05/2024 00:01 Malo se slegli utisci. :mrgreen:

Od mene sve pohvale za organizaciju, sve u svemu bilo je odlicno iskustvo. Stranci komentarisu kako je staza prelijepa i kako po tome moze konkurisati puno ozbiljnijim maratonima. Neke od observacija:
- na nekim okrepama volonteri malo nespretni/nespremni, posebno na okrepama blize startu (savjet organizatoru, najiskusniji volonteri najblize startu jer je tu broj trkaca u minuti najveci); stolovi sa okrepom predaleko od trkaca, volonteri nose u rukama case i kada potrose idu do stola (15-20m udaljenog) sto traje jako dugo i mnogi ostanu bez okrepe
- vec sam pisao ali ne skodi jos jednom, startnu zonu po mom misljenju nije pametno "zapecatiti" sa bocnih strana jer se trkaci ne mogu adekvatno pozicionirati u odnosu na svoje ocekivano vrijeme; ako nisi jako rano usao u startnu zonu, na kraju imas opciju da krenes ili medju prvim ili medju zadnjim - velika je sansa da na oba mjesta "pravis problem" koji ne moras praviti (velika je sansa da ili moras prestici 500 ljudi za 500m, ili ce tebe prestici isto toliko)
- policajci i gradjani u automobilima puno civiliziraniji u I. Sarajevu; niko mrzovoljno nije ni pogledao trkace a ne nesto vise poput nasilnog pokusaja da se prodje uprkos zabrani, svadje sa policijom, i slicno :skoljka:
- hvala momku u I. Sarajevu negdje 500m prije Binga, koji je samostalno kupio dvije velike kese sa flasama vode i trcao prema trkacima da im dijeli okrepu :thumbup:
- hvala i djeci na Tranzitu koja su na slican nacin organizovala stolic sa okrepom, sjecanje na tom dijelu staze ne ne sluzi bas najbolje ali cini mi se negdje oko Aneksa :thumbup:
- lijepo je bilo vidjeti i ogroman broj volontera duz staze (crveni kriz, cini mi se izvidjaci u Hrasnici, i slicno) - cisto ako se nekome nesto desi da najbliza pomoc nije tek na okrepnoj stanici

Drago mi je cuti i da se trazio cevap vise na Bascarsiji. :mrgreen: Realno, nedjeljom popodne u maju sumnjam da Bascarsija vrvi od stranaca koji trose pare, izgleda da je ove nedjelje tako bilo zahvaljujuci trcanju. 8-)
Ja sam isto primjetio na Grbavici da je par auta prošlo kroz zabranu, čak dok se trčalo kroz kružni prema Stadionu, ljudi bukvalno ignorišu zabranu i policajca koji STOJI ondje i zaustavlja saobraćaj, pa je neki lik sa Škodom morao da se okreće dok su ljudi trčali oko njega.
kB27
Posts: 1324
Joined: 17/02/2016 17:46

#4627 Re: Trcanje...

Post by kB27 »

liyf wrote: 16/05/2024 23:56 Ja sam isto primjetio na Grbavici da je par auta prošlo kroz zabranu, čak dok se trčalo kroz kružni prema Stadionu, ljudi bukvalno ignorišu zabranu i policajca koji STOJI ondje i zaustavlja saobraćaj, pa je neki lik sa Škodom morao da se okreće dok su ljudi trčali oko njega.
Policajci pizde obicne, zamisli nosis uniformu policajca i balavac iz Golfa cetvorke se dere na tebe, psuje ti sve po spisku, a ti nista stojis mirno na mjestu. :roll: Na 2-3 mjesta slicna situacija; raskrsnica Nedzarici na glavnoj cesti, raskrsnica sa Pejtonom na Ilidzi, i jos negdje. Jedino drugacije je bilo na Skenderiji gdje se neki idiot pokusao provuci izmedju policijskog auta i policajca, nekako uspio ali kako je ovaj zagalamio na njega instant je stao i dobio bukvicu. 8-)

Takodjer, na drugoj raskrsnici ka Pejtonu, izuzetno bezobrazan mladji policajac, doslovno u METAR tempira prolazak auta od trkaca, pusta da auta prolaze sve dok trkac ne pridje na par metara pa tek onda zaustavi saobracaj. Dovoljan je bio neciji trenutak nepaznje ili bezobrazluk nekog vozaca, da nastane ozbiljna nesreca.

U Istocnom Sarajevu potpuno druga prica, apsolutno nigdje konfliktne situacije, policajci nasmijani pokazuju trkacima kuda se treba skrenuti, ljudi pored puta stoje i gledaju, jedan momak sa dvije ogromne kese flasirane vode i trci ususret trkacima dodaje im vodu. :thumbup:
User avatar
nepass1
Posts: 10009
Joined: 06/07/2017 07:35

#4628 Re: Trcanje...

Post by nepass1 »

Jes na ilidzi neko htio da prodje, policajac pisti ovaj sa autom nista ide i govori policajcu da mora provi.
I jos ona cesta prema crkvi neko je sa sporednog puta izasao i vozio prema crkvi. Izasao 5m ispred mene
ramizovstrasni388
Posts: 331
Joined: 18/10/2021 21:15

#4629 Re: Trcanje...

Post by ramizovstrasni388 »

nepass1 wrote: 16/05/2024 13:03 Ja idem stolacki cener trcati, ne znam kakva je staza, moze li pb se trcati :D
puno brda ima
User avatar
yoda82
Posts: 1640
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#4630 Re: Trcanje...

Post by yoda82 »

ramizovstrasni388 wrote: 17/05/2024 09:51
nepass1 wrote: 16/05/2024 13:03 Ja idem stolacki cener trcati, ne znam kakva je staza, moze li pb se trcati :D
puno brda ima
Ja kad pročitam ima puno brada, uvijek u glavi zamislim bar 1.000 kumulativnog uspona :D
Tabijat
Posts: 1302
Joined: 25/12/2013 15:29

#4631 Re: Trcanje...

Post by Tabijat »

Ja ću biti u publici i derat se "trči istrčo ga dabogda" :D :D :D :D
ramizovstrasni388
Posts: 331
Joined: 18/10/2021 21:15

#4632 Re: Trcanje...

Post by ramizovstrasni388 »

hajmo raport ko je bio u Stocu, kako je bilo? :D
Tabijat
Posts: 1302
Joined: 25/12/2013 15:29

#4633 Re: Trcanje...

Post by Tabijat »

Kazu, neki sarajlija svo vrijeme bario neke tri cure :lol:
Deder priznaj, koji je :lol: :lol: :lol:
kB27
Posts: 1324
Joined: 17/02/2016 17:46

#4634 Re: Trcanje...

Post by kB27 »

Ja sam jos uvijek "obaren" od prosle nedjelje, tako da ja nisam. :mrgreen:
User avatar
nepass1
Posts: 10009
Joined: 06/07/2017 07:35

#4635 Re: Trcanje...

Post by nepass1 »

ramizovstrasni388 wrote: 18/05/2024 22:50 hajmo raport ko je bio u Stocu, kako je bilo? :D
Jebeno vrijeme, pred kisu. Nema kisika. Pade kisa kad smo zavrsili. I staza vala zeznuta ili uzbrdo ili nizbrdo. Nikako ravnice.
Nisam se ni priblizio pb. Na kraju 48:07 po stravi 10k.
Tabijat
Posts: 1302
Joined: 25/12/2013 15:29

#4636 Re: Trcanje...

Post by Tabijat »

nepass1 wrote: 18/05/2024 23:25
ramizovstrasni388 wrote: 18/05/2024 22:50 hajmo raport ko je bio u Stocu, kako je bilo? :D
Jebeno vrijeme, pred kisu. Nema kisika. Pade kisa kad smo zavrsili. I staza vala zeznuta ili uzbrdo ili nizbrdo. Nikako ravnice.
Nisam se ni priblizio pb. Na kraju 48:07 po stravi 10k.
Po ovakvom danu je Kuduz ubio Bademu. Tacno uzas.
Evo ti zvanicni rezultati:
https://app.gb3timing.com/4_stolacki_c ... paint_by=1
ramizovstrasni388
Posts: 331
Joined: 18/10/2021 21:15

#4637 Re: Trcanje...

Post by ramizovstrasni388 »

nepass1 wrote: 18/05/2024 23:25
ramizovstrasni388 wrote: 18/05/2024 22:50 hajmo raport ko je bio u Stocu, kako je bilo? :D
Jebeno vrijeme, pred kisu. Nema kisika. Pade kisa kad smo zavrsili. I staza vala zeznuta ili uzbrdo ili nizbrdo. Nikako ravnice.
Nisam se ni priblizio pb. Na kraju 48:07 po stravi 10k.
rekoh ja brda ima xD
generalno, sve staze u Hercegovini su baš valovite osim Mostarskog polumaratona
liyf
Posts: 1313
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#4638 Re: Trcanje...

Post by liyf »

Da spomenem za ovaj maraton u Sa jedno eto lijepo zapažanje što se tiče MUPa, policajac na motoru ide i galami na trkače da ubrzaju i da se malo aktiviraju i to mi je baš bilo fino za vidjeti
kB27
Posts: 1324
Joined: 17/02/2016 17:46

#4639 Re: Trcanje...

Post by kB27 »

Mozda policajac misli da se mi zajebavamo i samo trckaramo iako mozemo brze, pa ljut galami da pozurimo da sto prije oslobodimo cestu. 8-)
liyf
Posts: 1313
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#4640 Re: Trcanje...

Post by liyf »

kB27 wrote: 19/05/2024 18:26 Mozda policajac misli da se mi zajebavamo i samo trckaramo iako mozemo brze, pa ljut galami da pozurimo da sto prije oslobodimo cestu. 8-)
ma nijeee, fin je neki milicajac bio
User avatar
nepass1
Posts: 10009
Joined: 06/07/2017 07:35

#4641 Re: Trcanje...

Post by nepass1 »

Tabijat wrote: 18/05/2024 23:27
nepass1 wrote: 18/05/2024 23:25
ramizovstrasni388 wrote: 18/05/2024 22:50 hajmo raport ko je bio u Stocu, kako je bilo? :D
Jebeno vrijeme, pred kisu. Nema kisika. Pade kisa kad smo zavrsili. I staza vala zeznuta ili uzbrdo ili nizbrdo. Nikako ravnice.
Nisam se ni priblizio pb. Na kraju 48:07 po stravi 10k.
Po ovakvom danu je Kuduz ubio Bademu. Tacno uzas.
Evo ti zvanicni rezultati:
https://app.gb3timing.com/4_stolacki_c ... paint_by=1
Kazu prvi km uzbrdo pa onda ravno. :D jbg zadao se prvi km kad kasnije samo uz niz nigdje ravnice, jos zadnji km lagana uzbrdica. 4 i 5km nisam mogao ispod 5 pejs spustiti
Da sam krenuo sa 4:50 pejsom bolje bi prosao
Tabijat
Posts: 1302
Joined: 25/12/2013 15:29

#4642 Re: Trcanje...

Post by Tabijat »

nepass1 wrote: 20/05/2024 12:30
Kazu prvi km uzbrdo pa onda ravno. :D jbg zadao se prvi km kad kasnije samo uz niz nigdje ravnice, jos zadnji km lagana uzbrdica. 4 i 5km nisam mogao ispod 5 pejs spustiti
Da sam krenuo sa 4:50 pejsom bolje bi prosao
Nisi pitao koga treba :lol:
Ma ne možeš u stocu dva kilometra po ravnom sastaviti, a ne cenera.
caffeinefreak
Posts: 222
Joined: 13/03/2013 23:53

#4643 Re: Trcanje...

Post by caffeinefreak »

Trebam savjet od iskusnijih..
Prije nekog vremena dijagnosticiran mi je petni trn, lijecenje manje vise neuspjesno..shockwave i prirodni lijekovi, slabo
da su pomogli.. bolovi mi se javljaju samo prilikom trcanja na terminu recimo, dok prilikom nekog obicnog pravolinijskog trcanja nemam problema, vecinom sam trcao po betonu..
eh sad, obzirom da sam zbog toga prestao sa bilo kakvim trckaranjem, planiram ponovno krenuti ali po tartanu..razmisljam jeli to pametno, jeli imao neko slicno iskustvo? ili jos da mirujem i nastavljam traziti medicinsko rjesenje i dalje pa tek nakon toga..
kB27
Posts: 1324
Joined: 17/02/2016 17:46

#4644 Re: Trcanje...

Post by kB27 »

Ja jos nisam upoznao nikoga ko je "medicinskim putem" (potpuni odmor, terapija ovim ili onim talasima, i slicno) uspio izlijeciti. Najprije napominjem da nemam nikakvog znanja na ovu temu, osim iskustava nekoliko ljudi koji su imali isti problem. Redovne vjezbe istezanja, vjezbe snage i opterecenja problematicne zone, potpuno izbjegavanje hodanja bez obuce - sto je najvaznije ni po stanu, vecu stetu napravi 20 koraka na bosim petama ujutro iz kreveta do WC-a nego trening trcanja na mekoj podlozi, i naravno puno strpljenja. Takvih 20 koraka ponisti svo lijecenje koje se eventualno desilo preko noci.

Ono sto pogorsava bol izbjegavaj, ono sto je u redu mozes raditi. Iako vrijedi i za zdrave osobe, za plantar fasciitis pogotovo - nista sto u obimu i/ili intenzitetu ne povecavaj naglo. Ako je za zdrave osobe preporuka 10% povecanje sedmice kilometraze, ti povecavaj 3%.

Vecini ljudi koje poznajem ovakav pristup je pomogao da uspiju "zivjeti sa problemom", kod nekih da potpuno nestane ("pokusao sam sve, nije pomoglo, kad sam digao ruke od svega proslo za par mjeseci"). Poznato je da se svako tkivo u tijelu moze remodelirati, ali da je osnovni pokretac za remodeliranje tkiva aktivnost, opterecenje, istezanje i adekvatna ishrana. Zato potpuno odmor, led, ibuprofen, i slicni pristupi ne rade. Odnosno rade sve dok ne dodje vrijeme da se vratis aktivnostima - onda problem bude dvostruko gori.


Ako nisi bas "lud za trcanjem", neko vrijeme kardio zamijeni drugim aktivnostima koje su non-impact, poput plivanja ili bicikla. Ubaci vjezbe opterecenja i vjezbe istezanja specificne za taj problem po nekom programu sa interneta, kada se uhodas s tim i kada bol bude podnosljiva, postepeno navedene kardio treninge malo po malo mijenjaj za trcanje i prati reakciju tijela.


Ne dajem savjet, samo pisem kako bih ja pristupio istom problemu sa znanjem koje je stiglo do mene od ljudi koji su imali isti problem. Doktorima ako nastavis ici jos pola godine i stanje bude isto, vjerovatno ces dobiti preporuku za operaciju. O tome, khm, dobro razmisli i dobro istrazi.
caffeinefreak
Posts: 222
Joined: 13/03/2013 23:53

#4645 Re: Trcanje...

Post by caffeinefreak »

Nisam nista posebno lud za trcanjem, nekad ranije redovno jutarnje trcanje prije posla par puta sedmicno i tako par mjeseci pa zatim pauza i opet ispocetka, nista ozbiljnije, najvise kao kardio cisto rekreativno radi regulisanja tjelesne tezine, uz malo korigovanu ishranu, sa naglaskom na ovo "malo korigovano".
Upravo kako kazes vezano za bolove, ujutro po ustajanju su najintenzivniji, zato sam i skeptican na to jutarnje trcanje da ne pogorsam stanje ako bas ne moram.
Vjerovatno cu zato jos neko vrijeme kao neki kardio izabrati bicikl, eventualno steper..
kB27
Posts: 1324
Joined: 17/02/2016 17:46

#4646 Re: Trcanje...

Post by kB27 »

Super, onda bih ja dnevnu dozu kardio treninga radio na neki drugi nacin, idealno non-impact activity. Dok ne vidim kako ce mi stopalo reagovati na vjezbe opterecenja i fleksibilnosti. U suprotnom neces znati sta pomaze, sta odmaze, od cega vise ili manje boli.


Kao i za skoro sve sto se tice sportskih povreda, dobit ces dijametralno suprotne savjete i upute ovisno o tome da li odes doktoru ili fizioterapeutu: doktor ce ici u smjeru da ti umanji bol (led, ibuprofen, sto manje se oslanjati na problematicni dio noge); fizioterapeut ce ici u smjeru da ti rijesi problem, makar i kroz bol (vjezbe progresivnog opterecenja problematicnog tkiva i vjezbe fleksibilnosti). Ti najbolje znas je li ti cilj da te sutra manje boli makar se morao odreci aktivnosti koje volis, ili da probas rijesiti problem i po cijenu visemjesecnog odricanja (bol, redovne vjezbe).

Ako je ovo drugo, trazi dobrog sportskog fizioterapeuta, ili obzirom da imas dijagnozu zarovi se na internetu da nadjes protokol po kojem ces raditi vjezbe.


Petni trn ili plantar fasciitis je upala ligamenta (vezivnog tkiva) koji se proteze od vrha pete do pocetka prstiju. Suprotno starijim medicinskim "uvjerenjima", vezivna tkiva se mogu obnavljati i remodelirati bez fizicke intervencije (operacije). Samo sto je to proces koji, zbog slabe prokrvljenosti vezivnih tkiva, traje jako dugo, mnogo duze nego ostecenja misica. Vezivna tkiva za ozdravljenje i remodeliranje traze trening progresivnog optrecenja (osim u slucaju kada je tkivo potpuno pokidano, sto kod tebe nije), i to tkivo treba opteretiti sa barem 70-80% opterecenja koje maksimalno moze podnijeti. Naravno, to treba da bude finalni cilj ka kojem se ide tokom sedmica ili mjeseci oporavka, ne na prvom treningu.

Neke od vjezbi, narodski objasnjeno, su: "propinjanje na prste", "valjanje flase", "valjanje loptice", "guzvanje peskira", "guranje zida", te druge vjezbe istezanja ahilove tetive i misica zadnje strane potkoljenice (list, soleus). Ukoliko je potrebno, vjezbe se rade i do razumne granice boli, recimo 4 ili 5 na skali do 10.

Sve ovo ispratiti sa adekvatnim unosom kolagena i hidriranjem organizma.
caffeinefreak
Posts: 222
Joined: 13/03/2013 23:53

#4647 Re: Trcanje...

Post by caffeinefreak »

Hvala puno na iscrpnom odgovoru, pokusavao sam sa razlicitim "narodnim" lijekovima, sa medikamentima za ublazavanje boli i slicno, i djeluju mi medjutim kad bih ponovio recimo termin malog fudbala, poslije su bolovi bas jaki toliko da je vidljivo "sepanje" pa sam zbog toga potpuno izbacio sve rekreacije koje ukljucuju trcanje i promjene pravaca...
Trcao sam poslije i po betonu, bolovi poslije toga nisu ni blizu, medjutim sve je to bilo prije par mjeseci u kojima sam sa svime potpuno prestao i sad razmisljam o ponovnom uvodjenju kardia..otuda i moje prvo pitanje..
Ipak cu poslusati ovaj zadnji odgovor i dozirano raditi vjezbe, eventualno ubaciti neki kilometar trcanja da ispratim situaciju
merk030
Posts: 688
Joined: 30/06/2018 18:31

#4648 Re: Trcanje...

Post by merk030 »

Pozdrav, ekipa.

Greškom uzeo ženski model, američki 9, po ženskim brojevima je 40.5. Mogao bih malo i spustiti ako imate koga, muškarci obično nose veće brojeve. U klubovima ima djevojaka što trče pa pomozite :D

Patike su dosta skuplje, mislim da se isplati ko hoće ove jastuke pod nogama.

https://olx.ba/artikal/61340680
User avatar
dr_Evil
Posts: 12704
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#4649 Re: Trcanje...

Post by dr_Evil »

caffeinefreak wrote: 22/05/2024 15:17 Trebam savjet od iskusnijih..
Prije nekog vremena dijagnosticiran mi je petni trn, lijecenje manje vise neuspjesno..shockwave i prirodni lijekovi, slabo
da su pomogli.. bolovi mi se javljaju samo prilikom trcanja na terminu recimo, dok prilikom nekog obicnog pravolinijskog trcanja nemam problema, vecinom sam trcao po betonu..
eh sad, obzirom da sam zbog toga prestao sa bilo kakvim trckaranjem, planiram ponovno krenuti ali po tartanu..razmisljam jeli to pametno, jeli imao neko slicno iskustvo? ili jos da mirujem i nastavljam traziti medicinsko rjesenje i dalje pa tek nakon toga..
Evo ti ja jedan savjet, isao doktoru dijagnosticiran mi petni trn, godinu dana sepao, sve probao i na kraju ka*ina zorka. Ne vjerujem da ti je iko slikao nogu pa da vide jel trn(mozda se i varam, onda zanemari tekst).

Poslusam mahniti savjet jednog kolege kaze idi koznom doktUru, ma reko nemoj me handrit kakav bolan kozni. Ali bio sam ocajan pa odem. Kaze hecimka iz prve, bradavica, dvije terapije smrzavanja i neka kiselina koju sam mazao 40 dana, kao nov! Vec sam sedmicu nakon prve terapije osjetio poboljsanje.

Meni je isto izgledalo kao trn, tvrdo pod prstom, malo se zutilo, nista sta lici na bradavicu.
User avatar
shape of despair
Posts: 3172
Joined: 09/04/2008 18:41

#4650 Re: Trcanje...

Post by shape of despair »

Definitivno me pomalo zeza lijevo koljeno. Počelo je prije pola godine, smrilo se, sad čim povećam kilometražu opet se javi. Vjerujem da je prvenstveno od kilaže (100kg okruglo). Ne boli me kada radim dionice npr., odnosno kraće stvari, ali dužinu i to lagani lagani tempo (7min/km) me počne žigati na 5km i nastavi do kraja. Predzadnji trening trčao 6km malo osjetio, zadnji put trčao 7km, na 5km počelo zatezati, držalo idući dan, onda ništa, danas opet malo pri hodu.
Čini mi se da je koljeno kao koljeno upaljeno cijelo, posebno sa strane osjetim bol kad uvrnem slučajno nogu, kao tetiva da je pod opterećenjem, opisujem po osjećaju. Više je nelagoda nego bol.
Podloga je 70% zemljana.
Npr. na 5k. utrci po asfaltu me nije ništa bolilo a derao sam, sad na skoro tempu da hodam zaboli.
Post Reply