Trcanje...

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply

Trchite li?!

Da - obozavam da se muchim :)
209
62%
NE - jesi li normalna?
128
38%
 
Total votes: 337

merk030
Posts: 679
Joined: 30/06/2018 18:31

#4501 Re: Trcanje...

Post by merk030 »

https://gymbeam.ba/carbosnack-bag-50-g-nutrend.html

Ja sam ove u zadnje vrijeme koristio, jabuka okus, meni se sviđa što ne "grknu" kao neki drugi, već su kao bomboni od jabuke. Sa stomakom nisam imao problema ni prije baš pa ni sa ovim gelovima.

Sad izgleda nema, valjda će doći, i ja namjeravam naručivati, mislim da je oko 40KM paket od 18 gelova.
User avatar
yoda82
Posts: 1632
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#4502 Re: Trcanje...

Post by yoda82 »

zongo wrote: 29/04/2024 22:01 gdje bi mogao nabaviti energetskih gelova, nesto sto ste testirali da je provjereno, i sta predlazete kako je najbolje nadomjestiti gubitak soli prilikom znojenja.
Ja sam ove naručivao, i meni su ok. Posebno za ceste jer ih mogu začepiti ako ne popijem sve.

https://gymbeam.ba/carbosnack-55-g-nutrend.html

To je i najjeftinije što sam našao da uzmem. Osim toga, uzmem u Decathlonu ako idem vani.

Što se tiče soli, uzeo sam neke tablete soli, i njih nosim na neki duži trail. Kažu da su dobre i one zezancije kao rehidromix
https://www.dietpharm.com/proizvodi/rehidromiks/

Mada uvijek možeš u bocu sa vodom ubaciti šećer i so i to piti.
kB27
Posts: 1255
Joined: 17/02/2016 17:46

#4503 Re: Trcanje...

Post by kB27 »

Super preporuke, ovo je bas povoljno. U poredjenju sa InterSport, Polleo Sport i slicnim gdje je 4-5KM gel od 40g. :roll: Hajd da je nekog kvaliteta pa u redu...

Ko ima priliku vani naruciti ili nabaviti, pogledajte "HIGH5 Energy Gels", ja sam probao i meni su odlicni.

P.S. kod gelova je vazan parametar koliko g secera ima u porciji/pakovanju, cesto znaju zavaravati ljude pa prodavati gelove mase 60g koji imaju isto secera kao oni od 40g. Takodjer, bitna stavka je i od cega su sacinjeni ti seceri - ima cijela nauka koliko se koje vrste secera moze apsorbovati u jedinici vremena, a dodatno povecanje apsorpcije moze se postici kombiniranjem secera iz vise razlicitih izvora (maltodekstrin, glukoza, fruktoza, itd. - tacne smjernice ne znam ali kome treba moze proguglati). Takodjer ima se kupiti maltodekstrin u prahu, pa ko nosi ili sebi organizuje okrepe moze ga razmutiti u tecnosti i tako unositi. Nisam probao ali kazu da je totalno bez ukusa, dakle idealna opcija sa minimalnom sansom da iritira stomak.


Vezano za unos soli, mislim da je so bespotrebno demonizirana i nadoknaditi je u toku aktivnosti mozda ima smisla ako je aktivnost duza od 4-5 sati, relativno visokog intenziteta i/ili na visokoj temperaturi.
Marli_2014
Posts: 18
Joined: 10/10/2023 12:33

#4504 Re: Trcanje...

Post by Marli_2014 »

Mislim da je najvaznije da ne smatras provjerenim nista sto nisi probao sam.Na trci nista novo u svakom slucaju.
User avatar
trimi68
Posts: 1593
Joined: 11/03/2004 00:00
Location: East Sarajevo
Grijem se na: Plin
Horoskop: Stirjelac

#4505 Re: Trcanje...

Post by trimi68 »

April 2024 istrčano 145 kilometara
User avatar
nepass1
Posts: 9857
Joined: 06/07/2017 07:35

#4506 Re: Trcanje...

Post by nepass1 »

trimi68 wrote: 03/05/2024 08:31 April 2024 istrčano 145 kilometara
156

Danas zamalo da kupim nike fly5, ali skupe u pm, zao mi bi para. Opet cini mi se da nikad bolje patike nisam imao na nogama. Inace slabo snizenja, opcenito slabo patika za trcanje.
User avatar
Logovan
Posts: 94615
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#4507 Re: Trcanje...

Post by Logovan »

Jeste li spremni za naredni vikend? 5k, 21k ili 42k? :mrgreen:
kB27
Posts: 1255
Joined: 17/02/2016 17:46

#4508 Re: Trcanje...

Post by kB27 »

Pa valjda 42(.2)km, sve ostalo je sramota zbog cinjenice da je nizbrdo. :P Nadati se da ne upekne sunce i da prognoza ostane barem kao trenutno.
User avatar
nepass1
Posts: 9857
Joined: 06/07/2017 07:35

#4509 Re: Trcanje...

Post by nepass1 »

kB27 wrote: 04/05/2024 16:39 Pa valjda 42(.2)km, sve ostalo je sramota zbog cinjenice da je nizbrdo. :P Nadati se da ne upekne sunce i da prognoza ostane barem kao trenutno.
21 je nizbrdo a 42 bgm nije :mrgreen:

Ja konto 5k jer je fakat dosadno trcati u sarajevu, jedini navijaci su oni u autima sto navijaju da crknes. U ljubuskom u onoj divljini vise ekipe ima da te podrzi
Ali premuntase me na 21, sve ispod 1:50 ce biti ok, nisam puno trcao dec, jan i feb.
kB27
Posts: 1255
Joined: 17/02/2016 17:46

#4510 Re: Trcanje...

Post by kB27 »

Pa ja, na 21k svi ce ti kad zavrsis govoriti "lahko je kad je bilo nizbrdo". :P

Kako to izgleda sto se tice saobracaja, pretpostavljam prvi dio utrke gdje je mnostvo trkaca saobracaj je obustavljen, a u drugom dijelu povremene obustave i trcanje pored auta? Cestom ili trotoarom?
User avatar
nepass1
Posts: 9857
Joined: 06/07/2017 07:35

#4511 Re: Trcanje...

Post by nepass1 »

kB27 wrote: 04/05/2024 17:10 Pa ja, na 21k svi ce ti kad zavrsis govoriti "lahko je kad je bilo nizbrdo". :P

Kako to izgleda sto se tice saobracaja, pretpostavljam prvi dio utrke gdje je mnostvo trkaca saobracaj je obustavljen, a u drugom dijelu povremene obustave i trcanje pored auta? Cestom ili trotoarom?
Obustavljen je potpuno saobracaj, pustaju kad nema nikog. Raja trubi, svadja se sa policijom i jebe ti mater. Cestom se trci.
kB27
Posts: 1255
Joined: 17/02/2016 17:46

#4512 Re: Trcanje...

Post by kB27 »

:lol: :lol: :lol:

Hvala, zvuci uzbudljivo i jedinstveno iskustvo. :mrgreen:

Ok, prepoznat cete me po majici sa natpisom "I JA TEBI". :mrgreen:
User avatar
nepass1
Posts: 9857
Joined: 06/07/2017 07:35

#4513 Re: Trcanje...

Post by nepass1 »

kB27 wrote: 04/05/2024 17:19 :lol: :lol: :lol:

Hvala, zvuci uzbudljivo i jedinstveno iskustvo. :mrgreen:

Ok, prepoznat cete me po majici sa natpisom "I JA TEBI". :mrgreen:
Prosle godine u gorazdu posle utrke pitaju pobjednicu ili drugoplasiranu kako je bilo.
Kaze djevojka teska utrka, bilo je vruce, ali bar mi niko nije psovao iz auta kao u sarajevu
kB27
Posts: 1255
Joined: 17/02/2016 17:46

#4514 Re: Trcanje...

Post by kB27 »

:lol: :lol: :lol:

Stid me rodnog grada. :mrgreen: U nekom paralelnom univerzumu bismo se mi trkaci skupili i svaki drugi vikend psovali kad se sve obustavi da navijaci proparadiraju na Kosevo ili Grbavicu. :mrgreen:


Helem, strancima ce biti ekstra. Mislit ce da su ljudi zaustavili auta, izasli vani i iz sveg glasa im uputili podrsku. :bih:
User avatar
Logovan
Posts: 94615
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#4515 Re: Trcanje...

Post by Logovan »

kB27 wrote: 04/05/2024 16:39 Pa valjda 42(.2)km, sve ostalo je sramota zbog cinjenice da je nizbrdo. :P Nadati se da ne upekne sunce i da prognoza ostane barem kao trenutno.
Haha :D Ja cu na 21k, nisam na nivou za 42k.
User avatar
nepass1
Posts: 9857
Joined: 06/07/2017 07:35

#4516 Re: Trcanje...

Post by nepass1 »

kB27 wrote: 04/05/2024 17:25 :lol: :lol: :lol:

Stid me rodnog grada. :mrgreen: U nekom paralelnom univerzumu bismo se mi trkaci skupili i svaki drugi vikend psovali kad se sve obustavi da navijaci proparadiraju na Kosevo ili Grbavicu. :mrgreen:


Helem, strancima ce biti ekstra. Mislit ce da su ljudi zaustavili auta, izasli vani i iz sveg glasa im uputili podrsku. :bih:
Bice sigurno tema negdje na forumu kako smo citavom gradu pokvarili vikend. Dvadeset ljudi trci i svi ispastaju bla bla, bas svi htjeli negdje u 9h ali zli trkaci im pokvarise planove
User avatar
Logovan
Posts: 94615
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#4517 Re: Trcanje...

Post by Logovan »

NA PLANINE PA TRČITE!
kB27
Posts: 1255
Joined: 17/02/2016 17:46

#4518 Re: Trcanje...

Post by kB27 »

Hit potez bi bio da se organizator narednog izdanja sjeti prikupiti "motivacione poruke" poput Na planine pa trcite! i po principu slucajnog odabira trkacima u startnom paketu dijeliti majice sa tim natpisima. Brendirajmo ono sto imamo i po cemu smo prepoznatljivi. :mrgreen:


Ocekujem izjave kako dedo nije mogao nani u posjetu u bolnicu, ovaj nije mogao djecu izvesti na izlet, onaj nije mogao kod punice na Bistrik, i tako dalje. Polako, za 50ak godina, ako ne postanemo grad duhova, mozda bude drugacije. Pojedini dijelovi Londona 5 dana bili blokirani zbog maratona. A ja, pa oni nemaju planine, da idu na planine da trce. :mrgreen:

Na stranu to da, zbog tolike razudjenosti utrke, niti jedna lokacija u gradu, osim mozda startne/ciljne zone, nece biti "blokirana" duze od 2 sata. Pod "blokirana" mislim zaustavi sve na 5-10-15 minuta da trkaci prodju. Inace nedjeljom do 11 nigdje ziva roba na ulici, dok se ustane, ali narednu nedjelju ce vjerovatno svi negdje vec u 8:15.


Da se razumijemo, komentari u vezi toga uopce me ne pogadjaju. Svi znamo da je nakon analize rezultata utrke prva naredna najzanimljivija stvar komentari na klix vijesti/forumu vezano za teroriste-trkace koji su zaustavili zivot u metropoli. :mrgreen:



Mostar je isto prolazio, i dobrim dijelom prosao, iznad Sarajeva su 28 stepenica po tom pitanju. A ko je bio prosle godine na konferenciji uoci utrke u Mostaru, cika-organizator DuMotion-a (trkacka manifestacija u Dubrovniku) je objasnio kakve su oni probleme imali po ovom pitanju, i na koji nacin su ih rijesili. Rijesili do mjere da sad Dubrovcani ljube patike trkacima.
User avatar
nepass1
Posts: 9857
Joined: 06/07/2017 07:35

#4519 Re: Trcanje...

Post by nepass1 »

Ja stvarno nisam bio na velikim manifestacijama, mostar do sad najveci half pa ne mogu iz prve ruke pricati, ali ovo u sarajevu je smjesno. Zainteresovanost grada, ljudi, kantona nepostojeca. Kad vidis sta se desava po svijetu a sta u sarajevu stvarno je zalosno.
Ovdje te ljudi fakat mrze, vidis na onom policajcu da te mrzi :D a kamo li na vozacima. Meni je to fenomen.

Moram se opet vratiti na ljubuski jebote vatrogasci postavili vozila, napravili tus. Kupali nas, zajebavali se, na okrepnim stanicama zajebancija, ljudi na biciklima voze za tobom i bodre te...
Pa u rami jebenoj gdje nas je mozda 100 trcalo ljudi na terasama sjede i bodre te. Cak jedna teta napravila neoficijalnu okrepu, sa terase sipala vodu i davala nam
kB27
Posts: 1255
Joined: 17/02/2016 17:46

#4520 Re: Trcanje...

Post by kB27 »

nepass1 wrote: 04/05/2024 19:54 Ja stvarno nisam bio na velikim manifestacijama, mostar do sad najveci half pa ne mogu iz prve ruke pricati, ali ovo u sarajevu je smjesno. Zainteresovanost grada, ljudi, kantona nepostojeca. Kad vidis sta se desava po svijetu a sta u sarajevu stvarno je zalosno.
Ovdje te ljudi fakat mrze, vidis na onom policajcu da te mrzi :D a kamo li na vozacima. Meni je to fenomen.

Moram se opet vratiti na ljubuski jebote vatrogasci postavili vozila, napravili tus. Kupali nas, zajebavali se, na okrepnim stanicama zajebancija, ljudi na biciklima voze za tobom i bodre te...
Pa u rami jebenoj gdje nas je mozda 100 trcalo ljudi na terasama sjede i bodre te. Cak jedna teta napravila neoficijalnu okrepu, sa terase sipala vodu i davala nam
Nazalost tako je: prosjecan "prototip" Sarajlije ti nece oprostiti uspjeh, odnosno ne mora ni biti uspjeh, dovoljno je da je nesto sto on ne moze (odnosno i tu Sarajlija ubaci "mogu i ja ali mi se ne da"). Tuzno je kad to kazes za svoj grad, ali tako je. Ima ona anegdota koju cu lose prepricati, a mozda i fuliti ko je u pitanju ali mislim Goran Ivanisevic, kad su ga pitali gdje bi volio zivjeti kad zavrsi karijeru - kaze on u Sarajevu, svi se sokirali zasto? Kaze, gdje god u svijetu se pojavim, 200 ljudi oko mene hoce da se slikaju hoce autogram; u Sarajevu kad sjednes na kafu ne da ti niko nece prici, nego mozes cuti kako se dosaptavaju "vidi onog supka"... :mrgreen:

Ovo cudo koje je naredne nedjelje ranije nisam trcao, ali jesam vise puta SA half i 10k i nisam nikad nikakvih neugodnosti imao. Cak bude i nesto raje koja pruza podrsku. Mozda utjecaja ima i to sto su ta dva dogadjaja skoro u potpunosti u samom centru grada, a ovaj maraton zalazi u (khm khm) svakakve dijelove grada. :mrgreen: Nista licno, ali naravno da ce ti jebati majku prije neko iz Kasindolske ili iz Hrasnice nego sa M. Dvora. :mrgreen:


Super je cuti da ta manja mjesta "zive" utrke, onda stvarno zasluzuju i puno veci broj ucesnika. Ljubuski je LJOF (half maraton dva slapa, tako nesto)?



Kako god, kad sve ovo cujem trail utrke mi postaju jos draze. 8-)
kB27
Posts: 1255
Joined: 17/02/2016 17:46

#4521 Re: Trcanje...

Post by kB27 »

Glede ovog sto sam spomenuo za Dubrovnik i DuMotion, ukratko cu. Kod njih je isto bio haos, zatvori se cini mi se izmedju ostalog Stradun i zidine i taj dan bude samo za trkace, pa su se lokalci zalili u fazonu ja se ovdje rodio, kao i moj cukun-dedo, i neko ce meni doci zabraniti da taj dan prosetam Stradunom; i jos mnogo drugih stvari slicno kao sto nabrajate da se u Sarajevu desava. Prvo izdanje te manifestacije je imalo tipa jednocifren broj ucesnika iz Dubrovnika. Onda je manifestacija porasla po broju ucesnika, a organizatori su najvise od svega radili na VIDLJIVOSTI TRKACA u danima oko utrke. Svi su dobili ogromne akreditacije da budu prepoznatljivi, besplatne neke stvari po gradu uz tu akreditaciju, popuste na sve strane ako se pojave sa njom, itd. a sve sa ciljem da obici gradjani vide koliko zapravo ljudi u jebenom aprilu dodje u Dubrovnik samo zbog trcanja, koliko grad zazivi u pred-predsezoni zahvaljujuci toj manifestaciji, itd. Cak su im izvukli i prezentirali statistike koliko bude ucesnika, koliko bude pratnje, koliko prosjecan ucesnik ostavi novca u Dubrovniku, i kada su lokalci vidjeli (a dole svako na neki nacin zivi od turista) zamantalo im se. Posljednjih godina ih ljube u patike i docekuju rasirenih ruku. 8-)

Ali za takvo nesto trebaju sposobni ljudi.
kB27
Posts: 1255
Joined: 17/02/2016 17:46

#4522 Re: Trcanje...

Post by kB27 »

Meni je iskreno zao sto niko od nasih organizatora (prvenstveno vecih gradskih trka: Decki u Plavom, NGO Marathon, moze i vecih trail trka: PD Zeljeznicar, OC Jahorina) nema zelju, ideju, kapacitet, ili sta vec nedostaje, da ugrubo uradi neku slicnu analizu i prezentira rezultate. Posebno jer mnogi od njih vec pokusavaju raditi na tome da trcanje ne bude omrazeno "jer svijet stane u Sarajevu na dan utrke" (npr. Decki u Plavom su jedno vrijeme forsirali izjave kako njihove utrke ne obustavljaju saobracaj, osim jednom godisnje ili tako nesto). Iskreno se nadam da neko od njih cita forum, ako cita i ako nema ideju neka se posavjetuje sa ekipom iz Dubrovnika, a koji su koliko znam ekipi iz Mostara pomogli oko tih stvari.

Evo, ne bi mi mrsko, naredne nedjelje ce trcati 2000 trkaca + 300 djece (recimo da su sve prijave kompletne). Koji to sportski dogadjaj u Sarajevu, ili generalno u BiH privuce 2300 ucesnika? UCESNIKA. Navijaci na tribini nisu ucesnici.

Od toga, redom, za 42k, 21k, 5k, broj ucesnika iz BiH je 169/446, 383/756, 609/797. Ugrubo, pola su stranci (van BiH), a od onih iz BiH sigurno je debelo preko 50% onih koji nisu iz Sarajeva. 1500 ljudi treba negdje makar prespavati, a nemaju svi tetku u Sarajevu. Ko god dolazi na duze od dan u Sarajevo, sa njim dolazi u prosjeku barem jos jedan netrkac (mislim da je iz Dubrovnika statistika reda 1.8 netrkaca prati svakog trkaca). Dakle 3000 ljudi treba makar prespavati i 3 obroka pojesti u Sarajevu. A to je pesimisticna kalkulacija (mislim da je iz Dubrovnika statistika reda 2.5 nocenja u prosjeku). Reference radi, u Kantonu Sarajevu u prosjeku dnevno bude oko 4000 turistickih nocenja (a u ovoj statistici su i Nova godina i SFF i mnogi drugi dogadjaji). Dakle, narednog vikenda ce u grad po osnovu trcanja doci vise turista nego po apsolutno svakom drugom osnovu zajedno.

Da ne trubim dalje, nije tesko doci do iznosa koliko novca se donese i potrosi u Sarajevu za jedan ovakav dogadjaj. A realno, kakve dogadjaje od utrka ljudi vani prave, ovo kod nas je "zakurac". Trkac i trka treba biti centralni dogadjaj, ali kada si vec privukao tolike ljude u grad, mozes organizirati jos 18 pratecih dogadjaja dan-dva pred utrku i na dan utrke. Dovoljno je pogledati kako to izgleda u Mostaru, pa mislim i u Banja Luci iako tamo nisam trcao, da se ne poredimo sa nekim drugim gradovima koji su nam nedostizni.


Pa kad ti neko kao organizatoru nabija na nos da "terorises grad", istreses mu ove podatke pod nos i objavis ih u svim medijima. A ne "znate kako to je svugdje normalno" - jeste, ali kod bosnje to ne pije vode.
User avatar
nepass1
Posts: 9857
Joined: 06/07/2017 07:35

#4523 Re: Trcanje...

Post by nepass1 »

kB27 wrote: 04/05/2024 20:13
nepass1 wrote: 04/05/2024 19:54 Ja stvarno nisam bio na velikim manifestacijama, mostar do sad najveci half pa ne mogu iz prve ruke pricati, ali ovo u sarajevu je smjesno. Zainteresovanost grada, ljudi, kantona nepostojeca. Kad vidis sta se desava po svijetu a sta u sarajevu stvarno je zalosno.
Ovdje te ljudi fakat mrze, vidis na onom policajcu da te mrzi :D a kamo li na vozacima. Meni je to fenomen.

Moram se opet vratiti na ljubuski jebote vatrogasci postavili vozila, napravili tus. Kupali nas, zajebavali se, na okrepnim stanicama zajebancija, ljudi na biciklima voze za tobom i bodre te...
Pa u rami jebenoj gdje nas je mozda 100 trcalo ljudi na terasama sjede i bodre te. Cak jedna teta napravila neoficijalnu okrepu, sa terase sipala vodu i davala nam
Nazalost tako je: prosjecan "prototip" Sarajlije ti nece oprostiti uspjeh, odnosno ne mora ni biti uspjeh, dovoljno je da je nesto sto on ne moze (odnosno i tu Sarajlija ubaci "mogu i ja ali mi se ne da"). Tuzno je kad to kazes za svoj grad, ali tako je. Ima ona anegdota koju cu lose prepricati, a mozda i fuliti ko je u pitanju ali mislim Goran Ivanisevic, kad su ga pitali gdje bi volio zivjeti kad zavrsi karijeru - kaze on u Sarajevu, svi se sokirali zasto? Kaze, gdje god u svijetu se pojavim, 200 ljudi oko mene hoce da se slikaju hoce autogram; u Sarajevu kad sjednes na kafu ne da ti niko nece prici, nego mozes cuti kako se dosaptavaju "vidi onog supka"... :mrgreen:

Ovo cudo koje je naredne nedjelje ranije nisam trcao, ali jesam vise puta SA half i 10k i nisam nikad nikakvih neugodnosti imao. Cak bude i nesto raje koja pruza podrsku. Mozda utjecaja ima i to sto su ta dva dogadjaja skoro u potpunosti u samom centru grada, a ovaj maraton zalazi u (khm khm) svakakve dijelove grada. :mrgreen: Nista licno, ali naravno da ce ti jebati majku prije neko iz Kasindolske ili iz Hrasnice nego sa M. Dvora. :mrgreen:


Super je cuti da ta manja mjesta "zive" utrke, onda stvarno zasluzuju i puno veci broj ucesnika. Ljubuski je LJOF (half maraton dva slapa, tako nesto)?



Kako god, kad sve ovo cujem trail utrke mi postaju jos draze. 8-)
Prosle godine na nocnom ceneru je neko iz auta psovao i jebavao majke, sa mosta na skenderiji.
Manjim mjestima je to dogadjaj, haman nikakva desavanja i nemaju. Ako nista okupe se popiju pivu.
User avatar
nepass1
Posts: 9857
Joined: 06/07/2017 07:35

#4524 Re: Trcanje...

Post by nepass1 »

kB27 wrote: 04/05/2024 20:38 Meni je iskreno zao sto niko od nasih organizatora (prvenstveno vecih gradskih trka: Decki u Plavom, NGO Marathon, moze i vecih trail trka: PD Zeljeznicar, OC Jahorina) nema zelju, ideju, kapacitet, ili sta vec nedostaje, da ugrubo uradi neku slicnu analizu i prezentira rezultate. Posebno jer mnogi od njih vec pokusavaju raditi na tome da trcanje ne bude omrazeno "jer svijet stane u Sarajevu na dan utrke" (npr. Decki u Plavom su jedno vrijeme forsirali izjave kako njihove utrke ne obustavljaju saobracaj, osim jednom godisnje ili tako nesto). Iskreno se nadam da neko od njih cita forum, ako cita i ako nema ideju neka se posavjetuje sa ekipom iz Dubrovnika, a koji su koliko znam ekipi iz Mostara pomogli oko tih stvari.

Evo, ne bi mi mrsko, naredne nedjelje ce trcati 2000 trkaca + 300 djece (recimo da su sve prijave kompletne). Koji to sportski dogadjaj u Sarajevu, ili generalno u BiH privuce 2300 ucesnika? UCESNIKA. Navijaci na tribini nisu ucesnici.

Od toga, redom, za 42k, 21k, 5k, broj ucesnika iz BiH je 169/446, 383/756, 609/797. Ugrubo, pola su stranci (van BiH), a od onih iz BiH sigurno je debelo preko 50% onih koji nisu iz Sarajeva. 1500 ljudi treba negdje makar prespavati, a nemaju svi tetku u Sarajevu. Ko god dolazi na duze od dan u Sarajevo, sa njim dolazi u prosjeku barem jos jedan netrkac (mislim da je iz Dubrovnika statistika reda 1.8 netrkaca prati svakog trkaca). Dakle 3000 ljudi treba makar prespavati i 3 obroka pojesti u Sarajevu. A to je pesimisticna kalkulacija (mislim da je iz Dubrovnika statistika reda 2.5 nocenja u prosjeku). Reference radi, u Kantonu Sarajevu u prosjeku dnevno bude oko 4000 turistickih nocenja (a u ovoj statistici su i Nova godina i SFF i mnogi drugi dogadjaji). Dakle, narednog vikenda ce u grad po osnovu trcanja doci vise turista nego po apsolutno svakom drugom osnovu zajedno.

Da ne trubim dalje, nije tesko doci do iznosa koliko novca se donese i potrosi u Sarajevu za jedan ovakav dogadjaj. A realno, kakve dogadjaje od utrka ljudi vani prave, ovo kod nas je "zakurac". Trkac i trka treba biti centralni dogadjaj, ali kada si vec privukao tolike ljude u grad, mozes organizirati jos 18 pratecih dogadjaja dan-dva pred utrku i na dan utrke. Dovoljno je pogledati kako to izgleda u Mostaru, pa mislim i u Banja Luci iako tamo nisam trcao, da se ne poredimo sa nekim drugim gradovima koji su nam nedostizni.


Pa kad ti neko kao organizatoru nabija na nos da "terorises grad", istreses mu ove podatke pod nos i objavis ih u svim medijima. A ne "znate kako to je svugdje normalno" - jeste, ali kod bosnje to ne pije vode.
Kao prvo kod nas u sa bi to trrbalo biti sve jedno udruzenje, ali po pricama tu niko niskim nije dobar. Trebalo bi da bude sve u jednom danu. Da nemaju dva halfa i dvije 5k utrke. Onda da grad stane iza toga i da se napravi vikend u znaku trcanja.
Prepisati od drugih, 50% na posjetu muzeju, gratis zicara, malo grad izreklamirati i napraviti pravi event.
Ali nema sanse da se udruzenja oko bilo cega dogovore tako da nista od toga
merk030
Posts: 679
Joined: 30/06/2018 18:31

#4525 Re: Trcanje...

Post by merk030 »

nepass1 wrote: 04/05/2024 20:59
kB27 wrote: 04/05/2024 20:38 Meni je iskreno zao sto niko od nasih organizatora (prvenstveno vecih gradskih trka: Decki u Plavom, NGO Marathon, moze i vecih trail trka: PD Zeljeznicar, OC Jahorina) nema zelju, ideju, kapacitet, ili sta vec nedostaje, da ugrubo uradi neku slicnu analizu i prezentira rezultate. Posebno jer mnogi od njih vec pokusavaju raditi na tome da trcanje ne bude omrazeno "jer svijet stane u Sarajevu na dan utrke" (npr. Decki u Plavom su jedno vrijeme forsirali izjave kako njihove utrke ne obustavljaju saobracaj, osim jednom godisnje ili tako nesto). Iskreno se nadam da neko od njih cita forum, ako cita i ako nema ideju neka se posavjetuje sa ekipom iz Dubrovnika, a koji su koliko znam ekipi iz Mostara pomogli oko tih stvari.

Evo, ne bi mi mrsko, naredne nedjelje ce trcati 2000 trkaca + 300 djece (recimo da su sve prijave kompletne). Koji to sportski dogadjaj u Sarajevu, ili generalno u BiH privuce 2300 ucesnika? UCESNIKA. Navijaci na tribini nisu ucesnici.

Od toga, redom, za 42k, 21k, 5k, broj ucesnika iz BiH je 169/446, 383/756, 609/797. Ugrubo, pola su stranci (van BiH), a od onih iz BiH sigurno je debelo preko 50% onih koji nisu iz Sarajeva. 1500 ljudi treba negdje makar prespavati, a nemaju svi tetku u Sarajevu. Ko god dolazi na duze od dan u Sarajevo, sa njim dolazi u prosjeku barem jos jedan netrkac (mislim da je iz Dubrovnika statistika reda 1.8 netrkaca prati svakog trkaca). Dakle 3000 ljudi treba makar prespavati i 3 obroka pojesti u Sarajevu. A to je pesimisticna kalkulacija (mislim da je iz Dubrovnika statistika reda 2.5 nocenja u prosjeku). Reference radi, u Kantonu Sarajevu u prosjeku dnevno bude oko 4000 turistickih nocenja (a u ovoj statistici su i Nova godina i SFF i mnogi drugi dogadjaji). Dakle, narednog vikenda ce u grad po osnovu trcanja doci vise turista nego po apsolutno svakom drugom osnovu zajedno.

Da ne trubim dalje, nije tesko doci do iznosa koliko novca se donese i potrosi u Sarajevu za jedan ovakav dogadjaj. A realno, kakve dogadjaje od utrka ljudi vani prave, ovo kod nas je "zakurac". Trkac i trka treba biti centralni dogadjaj, ali kada si vec privukao tolike ljude u grad, mozes organizirati jos 18 pratecih dogadjaja dan-dva pred utrku i na dan utrke. Dovoljno je pogledati kako to izgleda u Mostaru, pa mislim i u Banja Luci iako tamo nisam trcao, da se ne poredimo sa nekim drugim gradovima koji su nam nedostizni.


Pa kad ti neko kao organizatoru nabija na nos da "terorises grad", istreses mu ove podatke pod nos i objavis ih u svim medijima. A ne "znate kako to je svugdje normalno" - jeste, ali kod bosnje to ne pije vode.
Kao prvo kod nas u sa bi to trrbalo biti sve jedno udruzenje, ali po pricama tu niko niskim nije dobar. Trebalo bi da bude sve u jednom danu. Da nemaju dva halfa i dvije 5k utrke. Onda da grad stane iza toga i da se napravi vikend u znaku trcanja.
Prepisati od drugih, 50% na posjetu muzeju, gratis zicara, malo grad izreklamirati i napraviti pravi event.
Ali nema sanse da se udruzenja oko bilo cega dogovore tako da nista od toga
Eh ovo, stvarno je glupo što više njih organizuje. Ako ima finansijske dobiti, poznavajući nas, onda ne treba dalje pričati.

Zašto ne imati maraton/polumaraton sa 6/7 hiljada, prošli vikend u Beogradu 13 hiljada ljudi.
Post Reply