"Trazimo osobu sa radnim iskustvom"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Malazujalica

"Trazimo osobu sa radnim iskustvom"

Post by Malazujalica » 13/05/2011 12:39

Jedna stvar mi nije jasna i mozda nikad nece biti. Ako svi poslodavci traze osobe sa radnim iskustvom kako onda da ja steknem to iskustvo, kad mi ne daju priliku:(

Pasiflora

Re: "Trazimo osobu sa radnim iskustvom"

Post by Pasiflora » 13/05/2011 12:41

Jako, jako tesko :-)

sorry, nisam mogla ododoliti

Malazujalica

Post by Malazujalica » 13/05/2011 12:46

sitno wrote:Jako, jako tesko :-)

sorry, nisam mogla ododoliti
Pa naravno da je tesko, jedino sto nakon diplome imam su dvije godine staza na birou

headbanger

Post by headbanger » 13/05/2011 12:54

u nasem drustvu, mislim na BiH drustvo
ova diskusija lici na diskusiju sta je starije kokos ili jaje

ma kada vidis da traze osobu sa iskustvom a dobra je firma odma znas da tu na toj poziciji vec neko radi
ili je neko otisao u peMziju i sada dolazi neko ko vec radi njegov posao zanjih godinu dana
ili nekoga unaprijedjuju, pa se onda trazi pozicija na kojoj je ovaj prvi radio i dolazimo do trece opcije
gdje se dovodi neciji mali ili mala

lotnem

Post by lotnem » 13/05/2011 12:56

Ja sam npr. radno iskustvo sticala radeci prakse (citaj volontiranje) u nekim firmama tokom studija, tj. makar 1-2 mjeseca ljetnog raspusta. A nakon zavrsenog fakulteta sam opet volontirala dok se nije ukazala prilika, i onda sam imala potrebno iskustvo.

Sam volonterski rad nije problem, moze se raditi, jedino si opet zavisna o roditeljma a ti daju novac za prevoz, za dorucak i sl. Mada se sendvic moze uvijek od kuce ponijeti.

Nije lako, treba se na to sve navici, ali se isplati..

Puno srece zelim

Sookie McSue

Post by Sookie McSue » 13/05/2011 12:57

jedino da pokušaš sa volontiranjem, tako ćeš barem steći nešto iskustva u struci.

Malazujalica

Post by Malazujalica » 13/05/2011 13:02

Sookie McSue wrote:jedino da pokušaš sa volontiranjem, tako ćeš barem steći nešto iskustva u struci.
Hvala, malo je tesko u mom gradu i volontirati sa skolom koju sam ja zavrsila

Malazujalica

Post by Malazujalica » 13/05/2011 13:05

headbanger wrote:u nasem drustvu, mislim na BiH drustvo
ova diskusija lici na diskusiju sta je starije kokos ili jaje

ma kada vidis da traze osobu sa iskustvom a dobra je firma odma znas da tu na toj poziciji vec neko radi
ili je neko otisao u peMziju i sada dolazi neko ko vec radi njegov posao zanjih godinu dana
ili nekoga unaprijedjuju, pa se onda trazi pozicija na kojoj je ovaj prvi radio i dolazimo do trece opcije
gdje se dovodi neciji mali ili mala
Ma ja, um klade valja stela caruje, fuj odvratno. Bitno je da se babini sinovi zaposle a mi obicni smrtnici na birou mozemo umrijeti

headbanger

Post by headbanger » 13/05/2011 13:07

Sookie McSue wrote:jedino da pokušaš sa volontiranjem, tako ćeš barem steći nešto iskustva u struci.
a ide li volonterski rad u radnu knjizicu

zli_hordas

Post by zli_hordas » 13/05/2011 13:13

to dzehenem

Malazujalica

Post by Malazujalica » 13/05/2011 13:15

chengaba wrote:Dobrodošao

;-)
:-?

strawberry66

Post by strawberry66 » 13/05/2011 13:32

Volonterski rad, nazalost, ne ide u knjizicu...

headbanger

Post by headbanger » 13/05/2011 13:36

strawberry66 wrote:Volonterski rad, nazalost, ne ide u knjizicu...
e pa onda kis gud baj javljanje na oglas gdje se trazi osoba sa radnim iskustovm
kao sto rece na zalost, djaba meni 100000 preporuka kada u knjizici nista ne pise

strawberry66

Post by strawberry66 » 13/05/2011 13:51

Volontirati je zaista lijepo i humano, ali dok se ti razgulis od volontiranja, neko ovamo ko nije ni cuo za termin 'volontiranje' a kamo li ikad dzabe radio, bez ikakve brige, a i pameti- cast izuzecima, sjedi u udobnoj fotelji (zahvaljujuci nekome, a ne sebi) s podobrom placom i radnim odnosom zasnovanim 'na neodredjeno'... a ima skole k'o i ti, u vecini slucajeva- i manje! :x

Eleonora

Post by Eleonora » 13/05/2011 14:08

Nikada vise ne bih volontirala!

Sookie McSue

Post by Sookie McSue » 13/05/2011 14:26

headbanger wrote:
strawberry66 wrote:Volonterski rad, nazalost, ne ide u knjizicu...
e pa onda kis gud baj javljanje na oglas gdje se trazi osoba sa radnim iskustovm
kao sto rece na zalost, djaba meni 100000 preporuka kada u knjizici nista ne pise
ne ide u radnu knjižicu, ali se priznaje kao stručno iskustvo. kao da bi toliki ljudi teglili džabe kod advokata, notara ili na sudu (govorim o pravnicima), a da poslije nemaju baš nikakvu korist od toga. kao volonter nemaš pravo na penziono i zdravstveno osiguranje, ali ti se iskustvo u smislu struke priznaje.

lotnem

Post by lotnem » 13/05/2011 14:28

strawberry66 wrote:Volontirati je zaista lijepo i humano, ali dok se ti razgulis od volontiranja, neko ovamo ko nije ni cuo za termin 'volontiranje' a kamo li ikad dzabe radio, bez ikakve brige, a i pameti- cast izuzecima, sjedi u udobnoj fotelji (zahvaljujuci nekome, a ne sebi) s podobrom placom i radnim odnosom zasnovanim 'na neodredjeno'... a ima skole k'o i ti, u vecini slucajeva- i manje! :x
Nazalost u cijelom svijetu ti je tako: All animals are equal but some animals are more equal than others

Ne kazem da neke lose stvari treba prihvatiti kao fakt, ali nekad ih ne mozemo promijeniti, koliko god se mi ljutili po forumima uvijek ce biti onih koji za svoj hljeb nikad nece morat raditi.

Volontiranje ili praksa nije stalno rjesenje, to je samo prelazno. Znam nekoliko osoba koje su volontirale, tokom par mjeseci se upoznaju neki ljudi, cuje se gdje kome ko treba, i sl. Jer mnoge manje privatne firme nemaju volje i vremena raspisivati konkurs za prijem radnika (jer po zakonu nisu obavezne) nego traze ljude po preporukama od prijatelja, poslovnih saradnika i sl. A ako se sjedi u kuci nece niko cuti za tu osobu...

eluna

Post by eluna » 13/05/2011 14:28

vrlo često firme traže i pripravnike - to je upravo ono što ti trebaš postati, najprije pripravnik, pa radnik ..... tako to ide i to upravo zato što to što je neko dobio diplomu nikako ne znači da zna da radi

ja nemam diplomu uopšte, radim u privatnoj firmi pa još malo na poziciji koja zahtijeva fakultet, ali godine staža, a pripravnički odradila kod stranaca još krajem 90-tih, iskustvo koje imam i znanje koje sam usput "pokupila" pokrili su nedostatak diplome ...... prije mene na ovoj je funkciji radila djevojka koja je magistrirala u norveškoj - i bila je tu samo par mjeseci, pa onda djevojka sa diplomom našeg fakulteta - isto, samo par mjeseci ...... ja radim već 7-mu godinu

dakle, volontiranje, pripravnički, praksa, rad i zalaganje ......... tako se počinje, ali ovo dvoje zadnjih je bogami najbitnije ........... niti jednom kapitalisti ne vrijedi nikakva diploma ako mu ne donosi profit, a radnik koji utiče na profit ne mora ni školu da završi ....... bitno je samo htjeti i znati raditi

samo, ako ti nećeš da volontiraš 1 godinu dana zato što ti se ne upisuje radni staž - teško da si poletan radnik kakve žele kapitalisti :lol: :lol:

Sookie McSue

Post by Sookie McSue » 13/05/2011 14:31

strawberry66 wrote:Volontirati je zaista lijepo i humano, ali dok se ti razgulis od volontiranja, neko ovamo ko nije ni cuo za termin 'volontiranje' a kamo li ikad dzabe radio, bez ikakve brige, a i pameti- cast izuzecima, sjedi u udobnoj fotelji (zahvaljujuci nekome, a ne sebi) s podobrom placom i radnim odnosom zasnovanim 'na neodredjeno'... a ima skole k'o i ti, u vecini slucajeva- i manje! :x
ovdje ne govorimo o volontiranju kakvo je napr. za humanitarna udruženja ( što je sasvim druga priča i to radiš iz vlastite želje i zadovoljstva), već o volonterskom radu u institucijama ili firmama s ciljem da se uputiš u samo zanimanje, a ne da bi nešto njima "pomagao" i pritom ne vidio ništa od toga.

headbanger

Post by headbanger » 13/05/2011 14:36

Sookie McSue wrote:
ovdje ne govorimo o volontiranju kakvo je napr. za humanitarna udruženja ( što je sasvim druga priča i to radiš iz vlastite želje i zadovoljstva), već o volonterskom radu u institucijama ili firmama s ciljem da se uputiš u samo zanimanje, a ne da bi nešto njima "pomagao" i pritom ne vidio ništa od toga.
je li se ovo boldirano vilontiranje pise u radnu knjizicu
ako ne kako onda dokazes staz, ako ti poslodavac trazi ispis sa biroa ili kopiju knjizice
je li se to izdaje nakakva potvrda

eluna

Post by eluna » 13/05/2011 14:38

headbanger wrote:
Sookie McSue wrote:
je li se ovo boldirano vilontiranje pise u radnu knjizicu
ako ne kako onda dokazes staz, ako ti poslodavac trazi ispis sa biroa ili kopiju knjizice
je li se to izdaje nakakva potvrda
dobiješ pismenu preporuku - sa svim kontakt podacima osobe i firme kod koje si volonitala ..... na taj način dokazuješ rad i iskustvo ...... obično u preporuci navedu tačno vještine koje si savladala i poslove koje si obavljala, te ocjene tvoje sposobnosti i znanja koja posjeduješa ali i koja si stekla

headbanger

Post by headbanger » 13/05/2011 14:41

eluna wrote: dobiješ pismenu preporuku - sa svim kontakt podacima osobe i firme kod koje si volonitala ..... na taj način dokazuješ rad i iskustvo ...... obično u preporuci navedu tačno vještine koje si savladala i poslove koje si obavljala, te ocjene tvoje sposobnosti i znanja koja posjeduješa ali i koja si stekla
aha a vazi li ta preporuka kada apliciras za drzavnu firmu

eluna

Post by eluna » 13/05/2011 14:48

headbanger wrote:
eluna wrote: dobiješ pismenu preporuku - sa svim kontakt podacima osobe i firme kod koje si volonitala ..... na taj način dokazuješ rad i iskustvo ...... obično u preporuci navedu tačno vještine koje si savladala i poslove koje si obavljala, te ocjene tvoje sposobnosti i znanja koja posjeduješa ali i koja si stekla
za rad u državnoj firmi moraš polčagati Stručni ispit za rad u organima uprave - ako su organi vlasti, za elektroprivrede telekome i ine nisam baš sigurna ..... to valjda zavisi od firme do firme

ali pripravnike obično i primaju organi uprave ili državne firme - oni su obavezni po zakonu ...... privatnici nisu obavezni uzimati pripravnike

headbanger

Post by headbanger » 13/05/2011 14:52

eluna wrote:
headbanger wrote:
za rad u državnoj firmi moraš polčagati Stručni ispit za rad u organima uprave - ako su organi vlasti, za elektroprivrede telekome i ine nisam baš sigurna ..... to valjda zavisi od firme do firme

ali pripravnike obično i primaju organi uprave ili državne firme - oni su obavezni po zakonu ...... privatnici nisu obavezni uzimati pripravnike
ok jasmo ni je za strucne ispite
znacni drzavnim firmam i organima uprave, kao dokaz o radnom iskustvu mozes dostaviti tu protvrdu i oni te ne smiju odbiti, ono fol nemas staza

Post Reply