Tražim jednu stariju temu, iz "područja" filma

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
Kornjacon47
Posts: 39
Joined: 23/08/2014 13:04

#1 Tražim jednu stariju temu, iz "područja" filma

Post by Kornjacon47 »

Prije par godina čitao sam jednu zanimljivu temu, mislim baš na "Klix.ba". Predmet film, naslov je bio nešto tipa "Svi crnjaci Ex-yu", ne sjećam se točno. Raspravljalo se o tome kako su mnogi jugoslavenski filmovi bili dosta mračni i depresivni, čak i dosta uznemirujući. Spomenuti su bili "Pejzaži u magli" i "Bit će skoro propast sveta", i još mnogi čijih se naslova ne sjećam. Bila je to dosta zanimljiva tema sa mnogo zanimljivih postova, ali sada je ne mogu naći. Možda i nije bila na Klix.ba nego na nekom sličnom forumu, ali mislim da je bilo ovdje. Je li izbrisana? Ima li neki link ako je još na Internetu, ili možda kopiju ako je izbrisana? Znam, mogao bih započeti novu temu o tome ako ove više nema, ali bila je dosta zanimljiva. Unaprijed hvala.
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#2 Re: Tražim jednu stariju temu, iz "područja" filma

Post by Nierika »

Sad i mene zanima o kojoj je temi riječ. :D
Nierika
Posts: 4118
Joined: 17/03/2020 00:41

#3 Re: Tražim jednu stariju temu, iz "područja" filma

Post by Nierika »

Na ovom linku:

sam našla ovaj post:
water wrote:E evo ovako. Ja sam zadnji "jugoslovenski" film pogledao 1991, (ako ne racunam ovaj oskarovac Nicija Zemlja. Posto je Anaiss predlozila da ovi starohani kazu koju o proslim filmovima, evo ja sam se odlucio na malu rekapitulaciju filmova koje sam najvise volio. Naravno da sjecanja blijede, mnogih filmova se slabo sijecam, i ova ocijena je bazirana na znacenju koji su ovi filmovi imali na mene u trenucima kada sam ih gledao. Bilo bi lijepo kada bih mogao ponovo pregledat i vidjeti kako bi me se sada dojmili. Filmove cu izlistatio hronoloski, i za svaki film cu postaviti ocjenu uz mali komentar. Napominjem da ovo nisu jedini filmovi koje sam gledao, vec samo oni koji su u mom sistemu vrednovanja zasluzili ocjene 7 i vise:

Diverzanti 8
Drugi najbolji "domaci" ratni film. Gledao sam ga ko zna koliko puta. "Pobro pucacu". "Pucaj pobro". Scene u Ahatovicima u dzamiji sam se sjetio u ratu kada su cetnici ubijali neduzne Ahatovicane; kako sam pozelio tada da je "Pilot" nas covjek, a ne cetnik u sluzbi Slobodana Milosevica

Breza 7.5
Breze se sjecam kao necega lirskog, vrlo suptilna rezija Ante Babaje.

Budjenje Pacova 7
Ne sjecam se bog zna kako ovog filma, ali se sjecam da sam ga prvi put vidio na nekoj opskurnoj projekciji u Kinoteci, cini mi se da je tada jos uvijek bio zabranjen kao i ostali Pavlovicevi filmovi.

Skupljaci Perja 8
Prvi put kad sam gledao skupljace mislio sam ovo je sranje zesce; nagrade i sve to nista nije radilo za mene. Negdje osamdesetih kad sam ga ponovo pogledao, odjednom je dobio sasvim drugacije znacenje, i znam da sam tada pomislio kako to da Bekim Fehmiu nije napravio vecu karijeru na zapadu.

Jutro 7
Cini mi se da je ovo debitantski film Milene Dravic. Rezija Purisa Djordjevic. Jedan od onih koji mi je ostao u sjecanju kao nesto lijepo, poeticno.

Kada budem mrtav i beo 7
Jos jedan Zika Pavlovic. Dugo mi je trebalo da konacno vidim ovaj film. Za ove mladje samo da ih podsjetim da u ta doba nisi bas mogao reci ili snimiti nista sto tvoj politicki komesar nebi odobrio. Ovaj je dugo bio "u bunkeru"; naravno kada ga pogledas nije ti jasno zasto ali eto...

Valter brani Sarajevo 9
Vazduh trepti kao da zemlja gori. Da, sprema se oluja.

Majstor i Margarita 7.5
Nevjerovatno da je nas reziser uzeo da napravi film prema jednom od najvecih literarnih dijela. I ovaj film sam vidio tek kasnije, kada je izvadjen iz bunkera, hajd skontaj zasto? Jos jedan Aleksandar Petrovic gem.

Zivjeti od ljubavi 7
Ovo je mozda prvi pravi domaci ljubavni film koji sam gledao. Bas negdje u doba najranijeg puberteta. I jah, pod jorgan i mastaj o Vlasti Knezovic. Mladi Rade Serbedjija

Predstava Hamleta u Mrdusi Donjoj 7
Film Krste Papica koji sam stavio ispred njegovih Lisica.

Muke po Mati 7.5
U godini kad su nagradjeni Kuca Bogdana Zizica i Atentat u Sarajevu; ovo je bio najbolji film. Nagovijestaj velikih filmova Lordana Z.

Kuca 7
Zlatna Arena za film koji dok ovo pisem nisam siguran bih li ostavio na ovoj listi.

Idealist 7.5
Jedan od rijetkih slovenackih filmova koje cete naci na mojoj listi. Pamcenje blijedi, ali feeling da sam uzivao u ovom filmu je tu.

Izbavitelj 7
Ja sam se odusevio idejom o nasem main stream horror filmu. Ljudi pacovi i slicno. Solidno.

Cuvar plaze u zimskom periodu 8
Izvrstan prvijenac Gorana Paskaljevica, i ujedno njegov daleko najbolji film. Ljubavna scena u buretu - priceless.

Specijalno Vaspitanje 8
Jos jedan odlican prvijenac, Goran Markovic. Kasnije sam zavolio covjeka zbog njegove mudrosti i beskompromisnih politickih stavova. "Gde si Violeta, kuco stara"

Ljubavni zivot Budimira Trajkovica 8
Ovo je generacijski film, i ja sam ovdje prilicno subjektivan. Goncic je bio moj omiljeni glumac te generacije.

Hajka 7.5
Jos jedan Zika Pavlovic. Po scenariju Mihajla Lalica ako se ne varam. What's not to like?

Okupacija u 26 slika 9.5
Prvi veliki jugoslovenski film. Poetican, a uzbudljiv. Intelektualno izazovan a gledljiv u najsirem smislu rijeci.

Kvar 7
Znam da sam volio ovaj film. Miso Radivojevic. Ah Neda.

Zivi bili pa vidjeli 7
Ovo manje vise zbog muzike Buldozera. 'Stari druze, stari druze lakih nogu, nocas neces stati...

Jovana Lukina 8.5
Dvije stvari: Slab sam prema filmovima Zivka Nikolica. I oh najljepsa zena svih vremena: prelijepa Merima Isakovic.

Snovi, zivot i smrt Filipa Filipovica 8
Jos jedan Miso Radivojevic. (i bercek cetnik), ali ovaj sam film posebno volio. Ovo je bio "drugaciji" film, vrlo poetican, fantasticna rezija, vrlo spor ali prelijep.

Ko to tamo peva 9.5
Jah, ovaj manje vise svi vole. Ah Neda.

nastavice se

---------

Splav Meduze 8
Pomalo nadrealan, na granici bizarnosti ali vrlo dobar, pogotvu ko voil dada i cijeli nadrealizam.

Samo jednom se ljubi 8.5
Mozda najbolja klasicna domaca melodrama ikada napravljena. Miki Manojlovic kao i obicno izvrstan.

Sjecas li se Dolly Bell 9.5
Nikada necu zaboraviti Kustu u SMB uniformi, u Beogradu, u isto vrijeme kad i ja u redu za karte na Festu; kud ne ubih cigana onda. Al'onda ne bi imali Otac na sluzbenom putu.

Decko koji obecava 8.5
Ime mu je Slobodan Milosevic. "Hocu da sam slobodan. Pisam se na sve. Tako mi je ime". Tako je pjevao Slobo. Coming of age film, sa novovalnom tematikom. Ja sam jako volio ovaj film

Ritam zlocina 7
Pokusaj trilera u nasim uslovima. Nije remek dijelo, ali je vrijedno liste. Ivica Vidovic i Fabijan Sovagovic, pa uzivajte.

Pad Italije 7.5
Uvijek je tesko slijediti remek dijelo sa necim istovrijednim. Pad Italije je jos uvijek dobar film, iako me uvijek nervirao onaj zuti Poljak, nisam ga mogao podnijeti ni ujednom filmu.

Maratonci trce pocasni krug 8.5
Nesreca ovog izvrsnog filam je da cu ga uvijek porediti sa Ko to tamo peva, i smatrati ga kao podbacaj. Ma svi znamo kako je dobar.

Smrt gospodina Goluze 8
Opet Zivko Nikolic. Ima nesto magicno u njegovom skoro naturalistickom pristupu. Mjesavina primtivnog i civiliziranog, sukob sa tragicnim posljedicama.

Variola Vera 8
Jedan od onih dobrih nepretencioznih filmova. Goran Markovic.

Direktan Prenos 8
Odlican film Darka Bajica. Pomalo generacijski, definitivno pomaknuta svakodnevnica.

Ziveti kao sav normalni svijet 9
Mnogi se vjerovatno ne bi slozili sa mnom, ali meni je ovo jedan od najboljih domacih filmova svih vremena. Vjerovatno generacijski sentimentalno vezan. Goncic, Sonja Savic, i Olivera Jezina. Loved it.

Nesto izmedju 8
Jaranska melodrama. Happy end. What's not to like. Dragan Nikolic i Miki Manojlovic.

Balkan Express 7
Onako, pomalo smijesno, pomalo iscaseno, ali u svakom slucaju vrijedno liste. ( Mrzio sam TV seriju)

Zadah Tela 7.5
Koliko se sjecam ostavio me je sa osjecajem gorcine i mucnine. Jos jedan Zika Pavlovic na mojoj listi

Kako sam sistematski unisten od idiota 7
Dvije rijeci: Bata Stojkovic. Nije najbolji Sijanov film.

Ujed Andjela 7.5
Jedan od malih Lordanovih filmova, sa ukusem mora i strasti. Marina Nemet sta bi od nje?

Varljivo ljeto 68 7.5
Coming of age klasicna prica. Nikad dosta tih prica. Jos jedan razlog da mrzim studentske pokrete.

Balkanski Spijun 8
Osmica zbog Bate.

Davitelj protiv davitelja 7.5
Sijan ponovo. Prisjecam se Sapera na rolama.

Kraj Rata 7.5
Dobar film sa vjecnom dilemom: Da li je rat bio bolji?

Otac na sluzbenom putu 9
Malik, Malik na govno nalik. Sta li je sad sa Malikom?

Tajvanska Kanasta 7.5
Meni drag film, onako nas gradski, Ah Neda.

Jagode u grlu 8
Osmica samo zbog serije. Naravno TV serija bi bila cista desetka.

Vecernja Zvona 8.5
Ovako: Lordan Zafranovic po scenariju Mirka Kovaca i Filipa Davida sa Radetom Serbedzijom i Nedom Arneric. Uh, ustvari film iako dobar, vrlo dobar nikada nije ispunio ono sto je mogao biti.

Lepota Poroka 7.5
Vidi sve iznad pod Zivko Nikolic.

Srecna Nova 49 7.5
Tezak, tragican film. Cvetkovic izvrstan. Informbiro i te teske godine. Kako nas historija uvijek kara. Kako razvaljuje ljdske sudbine.

U ime naroda 7.5
Ovaj je malo drugaciji Zivko Nikolic. Ali svakako vrlo dobar film. Mracne strane ljudske duse cini mi se da se lik zvao Milutin.

Vec Vidjeno 8.5
Goran Markovic je uradio dosta razlicitih filmova, ovaj je vjerovatno najbolji. Domaci horror?! Anica Dobra i Mustafa nadarevic izvrsni.

Oficir sa Ruzom 8
Ja volim melodrame. Ova je bila klasicna. Ljubavni trougao. Gradska naspram seljacke. Zarko Lausevic. Joj sto bih volio da znam sta je sa njim.

Haloa Praznik Kurvi 7.5
Neda, Neda, Neda, Neda, Neda.........

Zivot sa stricem 7
Dobar film. Cini mi se prva uloga Davora Janjica.

Zaboravljeni 7.5
Darko Bajic jos jedna urbana prica, o mladim izgubljenim dusama.

Djavolji raj 8.5
Ovo je mozda jedan od najboljih Grlicevih filmova, o okojem se malo zna. Uzitak za gledanje.

Iskusavanje djavola 7
Vidi pod Zivko Nikolic

Zena sa krajolikom 9
Definitivno Top 5. Prelijepi bosanski film.

Kuduz 7
Bosanska trgedija?! Kad ce snimiti Hasanaginicu?

Dom za vesanje7.5
Nikad se nisam mogao priblizit ovom filmu kao prethodna dva.

Ovo malo duse 9
Smijesno, ali ovaj film mi se poceo svidjati tek nakon drugog treceg gledanja, da bi me kasnije totalno kupio.

To bi bilo to. Ja sam pomalo izvan trenutnih sema, i dok sam ovo kucao pomislio sam Boze sta bi sa ovim ljudima; npr. Zarko Lausevic. Valjda cu kasnije kad uhvatim malo vremena zaguglati pa da vidim sta ima novo.
Idem redom pa dokle stignem. :D
Post Reply