Traženje posla vani

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
imim
Posts: 97
Joined: 20/08/2013 14:16

#1 Traženje posla vani

Post by imim »

Kako naći posao u struci izvan BiH?
Ako imate preporuke, savjete, lična iskustva, korisne linkove... Bila bih zahvalna.
Sonron
Posts: 129
Joined: 23/06/2010 15:03

#2 Re: Traženje posla vani

Post by Sonron »

Ako znaš Njemački ili ga ućiš trenutno, napravi profil na Xing, to je aplikacija za traženje posla. Imaš i stranice Jobs.de i stepstone.de za Njemačko tržište.
Sretno
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3 Re: Traženje posla vani

Post by victom »

imim wrote: 27/06/2020 23:11 Kako naći posao u struci izvan BiH?
Ako imate preporuke, savjete, lična iskustva, korisne linkove... Bila bih zahvalna.
de ti nama prvo reci koliko godina imaš sta znaš i želiš raditi ?
Bil zastalno ili "sezonski"
Last edited by victom on 01/03/2021 02:34, edited 2 times in total.
User avatar
lethalthreat
Posts: 532
Joined: 22/07/2010 19:34

#4 Re: Traženje posla vani

Post by lethalthreat »

U par navrata sam bio blizu, ali ono osnovno: obavezno LinkedIn i Xing profili, prijavi se na stepstone.de, hays.com, jobrack.com i sl. ima dosta tih portala. I sam sam trenutno u toj fazi s time što mi je engleski dosta stabilan a njemački prosječan/B1. Jezik pravi razliku. Fokusiraj se na poslove koje možeš raditi sa engleskim (pod pretpostavkom da ga pričaš). Ja pucam na takve oglase po Njemačkoj, ako ne uspije, plan B je pregristi ponos i raditi niže poslove ili ići na Ausbildung ako treba dok se ne savlada jezik do dovljnog nivoa sa kojim se može aplicirati rame uz rame sa švabom. U svakom slučaju radi na jeziku intenzivno. To je neki plan pa vidjet ćemo ... Sretno u svakom slučaju, javi.
konami666
Posts: 2505
Joined: 11/05/2015 21:57

#5 Re: Traženje posla vani

Post by konami666 »

Ne razumijem ljude ovdje kao da je Njemačka jedina zemlja na svijetu u koju se može emigrirati. Samo LinkedIn i jedno 100 aplikacija sedmicno slati pa gdje se vrata prvo otvore. Ne ciljati jednu određenu lokaciju. Moj savjet
User avatar
lethalthreat
Posts: 532
Joined: 22/07/2010 19:34

#6 Re: Traženje posla vani

Post by lethalthreat »

Njemačka je ljudima privlačna jer je jedna od top 5 zemalja u svijetu a na samo par sati leta od kuće. To igra bitnu ulogu. Svakako sam i ja otvoren za prekookeanske zemlje ali sama pomisao na toliku razdaljinu me u startu odvraća. Plus tu je i jezik, ja lično želim da znam 2 strana jezika, to mi je dodatna motivacija. Naravno da DE nije med i mlijeko ali je svakako istorijski izuzetno poželjna destinacija, barem većini ljudi sa ovih prostora.
dah
Posts: 33
Joined: 18/10/2014 20:02

#7 Re: Traženje posla vani

Post by dah »

Pozdrav. Ima li ko prijedloga na ovu temu zbog corone. hvala
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#8 Re: Traženje posla vani

Post by vjesticanametli »

Dosta firmi trenutno u de ima zabranu zaposljavanja osim externi itOvci
Qwertz84
Posts: 104
Joined: 26/11/2019 02:31

#9 Re: Traženje posla vani

Post by Qwertz84 »

Pošto su već drugi dali savjet da se traži posao na njemačkim vebstranicama Jobs.de i stepstone.de to mo mome znanju jedino ima smisla ako se ima već radna dozvola za Njemačku jer ako se nema u 50% slučajeva će se dobiti ignorisanje od poslodavaca u drugih 50% slučajeva će se dobiti odgovor "Ihr Lebenslauf wurde gelöscht, sie sind nicht in die engere Auswahl gekommen."
Profile po mome iskustvu na LinkedIn i Xing ima jedino napraviti ako je osoba završila Fakultet, može se prestaviti kao visoko kvalificirana radna snaga i ostavljati dokaze da je ona na dobrom putu prema perfekciji i da bi bilo poslodavcu od koristi tu osobu u firmi imati, za ljude sa srednjom školom, koji ne pričaju tri jezika odlično i nemaju radnog iskustva na tim vebstranicama ćeš biti vidljiva kao ptica koja ne može da leti.
Po mome znanju najbolje je u svojoj struci potražiti posao(u inostranstvu) je na domaćim vebstranicama https://www.mojposao.ba/#!home i drugim i saznati šta se tačno mora znati raditi da se posao može dobiti, pokušati onda to iskustvo nekako dobiti i onda slati na buduće poslodavce životopis. Isto je pametno gledati da se novac nekako može u BiH zaraditi jer meni se je već dogodilo da su mi poslodavci nudili posao a ja nisam ima novca da putujem do Konzulata ili Ambasade, niti sam imao novca da platim za dokumente da se radna viza može izvaditi, isto nisam znao kao da stignem u strane zemlje bez novca i da tamo plaćam makar za hranu i za stan.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#10 Re: Traženje posla vani

Post by Ajatolah_ »

lethalthreat wrote: 29/06/2020 15:33 Njemačka je ljudima privlačna jer je jedna od top 5 zemalja u svijetu a na samo par sati leta od kuće. To igra bitnu ulogu. Svakako sam i ja otvoren za prekookeanske zemlje ali sama pomisao na toliku razdaljinu me u startu odvraća. Plus tu je i jezik, ja lično želim da znam 2 strana jezika, to mi je dodatna motivacija. Naravno da DE nije med i mlijeko ali je svakako istorijski izuzetno poželjna destinacija, barem većini ljudi sa ovih prostora.
Ima još zemalja u EU gdje se dobro živi, Skandinavija, Irska gdje se kao bonus priča engleski, zemlje Beneluksa, Francuska. Radi li se samo o našoj tradicionalnoj naklonosti i povjerenju u Švabu, ili ljudi traže Njemačku zato što je tamo lakše emigrirati? Vjerovatno kombinacija oba faktora.
Qwertz84
Posts: 104
Joined: 26/11/2019 02:31

#11 Re: Traženje posla vani

Post by Qwertz84 »

Šta sam u zadnjem postu zaboravio da objasnim za radno tržište Evropske Unije nije lako dobiti radno mjesto ako je osoba bh državljanik i nema papire ko radnu dozvolu i boravak u EU, to se to jedino izdaje ako se za to radno mjesto ne može naći stanovnik EUa i to stanovništvo broji nekoliko stotina miljuna ljudi, ko hoće da radi u SADu neka sada u dv lutiji pokuša svoju sreću na zelenu karticu, ko hoće da radi i živi u Kanadi ili Australiji i nije uspio svoju sreću naći u EU onda ne treba ni da tamo pokuša jer je još teže doći do bilo kojeg rezultata. Sretno svima. 
Post Reply