Travnik

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
coaa04
Posts: 4
Joined: 18/04/2013 13:25

#326 Re: Vlašicki sir

Post by coaa04 »

Prema tome ti kupujes sir od Trgovaca koji kupuju od nas po 6 KM
i placas duplo skuplje.
Last edited by coaa04 on 18/04/2013 21:28, edited 1 time in total.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#327 Re: Vlašicki sir

Post by sokkia »

coaa04 wrote:Prema tome ti kupujes sir od Trgovaca koji kupuju od nas po 6 KM
i placas duplo skuplje.

Koricani.
imaš pp.
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#328 Re: Vlašicki sir

Post by udrch »

coaa04 wrote:Vrhunski VLASICKI SIR ,fantasticni higijenski uslovi ... http://www.pik.ba/artikal/6491687/vlasi ... avlji-sir/
Moze se posjetiti i farma.
Postoji i mogucnost dostave.
može zamjena za: Gradjevinski materijal ili nesto drugo...

koji građevinski materijal primaš :lol: ?

ne stvarno, jel ovaj oglas zajebancija ili stvarno se baviš ovim poslom..posebno ako ima mogućnost dostave u Sarajevo..
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#329 Re: Travnik

Post by Ivo Lola »

bio sam neki dan u travniku i primjetio sam jednog starijeg gospodina sa vrlo zivopisnim "automobilom", djeluje mi kao da ga je sam napravio
onda sam cuo da je on ustvari neki lokalni ratni heroj koji je navodno zivio u svicarskoj kad se zaratilo i onda se vratio sa gomilom oruzja, bio strasan borac...
kao sto sam reko radi se o starijem gospodinu (55-65 god) krupan, sijeda brada, fes na glavi...

uglavnom, ko je covjek, da li je istina ovo o njegovoj ratnoj prici itd. ?
User avatar
Ivo Lola
Posts: 820
Joined: 18/04/2009 19:59

#330 Re: Travnik

Post by Ivo Lola »

a ja sam bas bio siguran da ce po mom opisu svi travnicani znat o kome se radi :)
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#331 Re: Vlašicki sir

Post by karanana »

hehe, uzeo prije par dana poljoradovog travnickog sira. posolio vodu u zdjeli i stavio ga i ostavio u frizider. maloprije uzimam zdjelu hocu da jedem, otvaram poklopac, i imas sta vidjeti, odnosno nemam sta vidjeti: nigdje sira. samo razmucena bijela voda. hehe, evo im novi slogan: carolija iz poljorada.
User avatar
Mustang1
Posts: 28717
Joined: 29/12/2010 17:31

#332 Re: Vlašicki sir

Post by Mustang1 »

Ma nista to dok ne kupis fino u kesi zamotan :D
motorola01
Posts: 4147
Joined: 28/04/2011 13:27

#333 Re: Vlašicki sir

Post by motorola01 »

karanana wrote:hehe, uzeo prije par dana poljoradovog travnickog sira. posolio vodu u zdjeli i stavio ga i ostavio u frizider. maloprije uzimam zdjelu hocu da jedem, otvaram poklopac, i imas sta vidjeti, odnosno nemam sta vidjeti: nigdje sira. samo razmucena bijela voda. hehe, evo im novi slogan: carolija iz poljorada.
Ma to je neko pojeo sir dok tebe nije bilo :D
h-a-r-u-n
Posts: 53
Joined: 09/11/2012 23:58

#334 Re: Travnik

Post by h-a-r-u-n »

ljuspica wrote:Molim one koji znaju...koliko km ima izmedju Travnika i Novog Travnika.Na interentu sam pronasla "kalkulator za kilometre" koji mi izracuna tacno 15 km ali mi trebaju bas bas tacne informacije jel 15km ili je to 16km ili 17km??? Drugi online racunac za udaljenost izmedju gradova racuna vazdusnu udaljenost izmedju ta dva grada od 5,5 kilometara,pa me onak zanima da li izmedju ta dva grada postoji neki put/makadam/kozija staza koja je bas toliko udaljena?

I jos jedno pitanje je:kad zadnji bus vozi iz Travnika za Novi Travnik? Ili gdje da pogledam red voznje na internetu?Ili mozda neko slucajno zna.Tenkju veri mač :)

-mislim da ima izmedju 16-tak kilometara .... (ako ides po magistrali) , a ako ides preko Slimena (ako znas dje je) ima manje definitivno kilometara
-nazoves autobusku stanicu i pitas kad ima bus zadnji >.<
h-a-r-u-n
Posts: 53
Joined: 09/11/2012 23:58

#335 Re: Travnik

Post by h-a-r-u-n »

swarley_s wrote:Stvarno, ima li neko da zna sta bi sa drvecem???

Ne moze tek tako nestati?!?
Ko stoji iza svega, i zasto? :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x

jao jeste i vi zapeli za to drvece.... Bog zna radi cega je to uradjeno , a vrbe ko vrbe , narastu za 2 godine u visinu 7-15metara zavisi gdje se nalaze a u ovom slucaju je pored rijeke tako da ... bili su ti nekakvi prosvjedi za vrbe , bilo oko 2.000 ljudi ... bezveze nesto
User avatar
ad3l
Posts: 4
Joined: 07/05/2013 12:55

#336 Re: Travnik

Post by ad3l »

kebaba wrote:Travnik je jedno obično selo.
e ovako ja sam iz Travnika...
I potpuno se slažem sa tobom da je Travnik jedno obično selo, na žalost ali je tako, gdje god vladaju seljaci općinom to i postane selo...
Travnik je poznat po mnogočemu: siru, ćevapima, plava voda, stari grad, kuća nobelovca i t d...
Ono što se radi u Travniku je smiješno mjesto da se te stvari po kojima je Travnik poznat zaštite one se sve više i više uništavaju... od kuće nobelovca napravi se pivnica ruglo i sramota, od Travnićkog sira kvaliteta je na minimumu starije osobe koje su prije jele sir kažu da se današnji ne može uporediti sa starim sirom jer nema nikakve kontrole i radi svako šta oče, onda plava voda ostali smo bez vrba starih 110 godina da se građani Travnik ne pobuniše nebi se posadile nove vrbe za naredni 110 godina a ako su predstavljale opasnost mogle su se skratiti ili urediti kako treba, onda kino koje obećavaju vlasti nekih 5 godina da će se napraviti a o tome ni traga ni glasa a pare su par puta dolazile i od Lepziga ne samo za kino ali ne bih ulazio u to, dalje gradimo u Travniku srednju školu od 2003 godine ako se ne varam tada su trebali počet radovi ali ona se počela graditi ovako 2008 ili 2009 ne sjećam se tačno, evo 2013 napravilo se nešto od te škole a služi za drogiranje omladine u njoj jer nije osvjetljena navece i može se ući sa svih strana jer nije ograđena i bog zna kada će se to napraviti, i dvorana na piroti se pravi već duže nego škola, Travnik nema ni bazen ima ali nije u funkciji i još puno neki stvari koje mi nisu mogle past na pamet...
Ja bi volio da se mnoge stvari promijene ovdje ali izgleda dok je lopova na vlasti neće nikad... Travnik je jedno obično selo na žalost nas stanovnika Travnika... :sad: :sad:
User avatar
travnik
Posts: 1863
Joined: 05/02/2008 18:30
Location: multietničarim uzduž i poprijeko

#337 Re: Travnik

Post by travnik »

Grad Travnik se pretvara u selendru, a sve zbog dugogodišnjeg lošeg vladanja, a što je opet uzrokovano Karaulama, Mehurićima, Han Bilama, Mudrikama, Đelilovcima, Kokošarima i sličnim dijelovima općine.
User avatar
ad3l
Posts: 4
Joined: 07/05/2013 12:55

#338 Re: Travnik

Post by ad3l »

travnik wrote:Grad Travnik se pretvara u selendru, a sve zbog dugogodišnjeg lošeg vladanja, a što je opet uzrokovano Karaulama, Mehurićima, Han Bilama, Mudrikama, Đelilovcima, Kokošarima i sličnim dijelovima općine.
Ko ne živi u Travniku i ne zna šta se radi po njemu i koji chobani vode ovaj grad baš sa ovi gore navedenih sela je došlo u grad i preuzelo gospodska posla, a građani Travnika odlaze ili na ta njihova sela ili bježe dalje iz SBK. :run:
Žao mi je stvarno što ovo moram pisati i ružno se osjećam ali tako vam je u Travniku. :(
Stari
Posts: 6795
Joined: 10/10/2003 00:00

#339 Re: Vlašicki sir

Post by Stari »

sinuhe wrote:Plivit-trade firma naseg covjeka iz Banjaluke u Norveskoj.
A ne prodaje se u cijeloj EU vec u malim turskim i arapskim prodavnicama u EU. :D

Ovo ti je neko morao debelo slagati ...ili ti mozda svijesno siris neistine


Kako god ...konzerva sa slike se u Svedskoj prodaje u samoposlugama Willy:s i CityGross u (moguce i u nekim drugim ali za ove sam siguran jer se licno tu snabdijevam ).... a te trgovine niti su turske niti arapske ... a bogme niti male ...
User avatar
typeOnegative
Posts: 4851
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#340 Re: Travnik

Post by typeOnegative »

:thumbup:
Travnik je nista nego jedna obicna turbo folk kasaba .To je bio grad za pozelit do prije nekih ajmo rec osam-devet godina,mada je i tad pocelo da se osjeca da brdjani polako ali sigurno preuzimaju kontrolu(da se razumijemo nemam nista protiv ljudi sa sela,nego onih sto su seljaci u glavu,a takvih je nazalost sve vise i rodjenih Travnicana od uglednih roditelja)
Potpisujem ova dva posta iznad,seljacici sad vladaju,a ne tako davno su imali rampu na ulazu i kupovali cigle... valjda nam se osvecuju.Sve sto je bilo urbano i normalno ugaseno je pocev od Alter Art-a ,pozorista pa nadalje (ovo sad Malicevicevo pozoriste i Centar za ``kulturu``ne zelim ni komentirati).Ugl. prije sam se ponosio sto sam iz Travnika,sad se stidim reci odakle sam kad me neko pita.. najobicnija sporet mahala... fuj sta sadasnja vlast i razni Terzici i ostali uradise od onakvog grada....kako stvari stoje bice :run:
User avatar
bosnianidiot
Posts: 1187
Joined: 23/09/2007 17:57
Contact:

#341 Re: Travnik

Post by bosnianidiot »

Super, hajmo svi samo pljuvati po Travniku :roll:
Mogu misliti kakvu sliku o gradu stvore ljudi koji dodju na ovaj pdf da potraze informacije u zelji da posjete Travnik.
Cinjenica je, stanje u Travniku nije kakvo je nekad bilo, ali citava drzava je otisla u neku stvar, a jedino mi Travnicani konstantno pljujemo po svom gradu i predstavljamo ga u najgorem mogucem svjetlu svakome ko o Travniku pozeli cuti bilo sta.
Ako nista, ovakvo ponasanje Travnicana, pljuvanje svog grada i svega sto se u njemu desava, uz jutarnju kaficu, sa 0% truda da se bilo sta promijeni, je jedna od rijetkih stvari koja se nije promijenila jos od Andricevih dana, pa eto, budimo ponosni na to ;-)
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#342 Re: Travnik

Post by rasuta_riza »

Ivo Lola wrote:a ja sam bas bio siguran da ce po mom opisu svi travnicani znat o kome se radi :)
Mislim da se dotični zove Kasim, inače je i bajker.
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#343 Re: Travnik

Post by rasuta_riza »

bosnianidiot wrote:Super, hajmo svi samo pljuvati po Travniku :roll:
Mogu misliti kakvu sliku o gradu stvore ljudi koji dodju na ovaj pdf da potraze informacije u zelji da posjete Travnik.
Cinjenica je, stanje u Travniku nije kakvo je nekad bilo, ali citava drzava je otisla u neku stvar, a jedino mi Travnicani konstantno pljujemo po svom gradu i predstavljamo ga u najgorem mogucem svjetlu svakome ko o Travniku pozeli cuti bilo sta.
Ako nista, ovakvo ponasanje Travnicana, pljuvanje svog grada i svega sto se u njemu desava, uz jutarnju kaficu, sa 0% truda da se bilo sta promijeni, je jedna od rijetkih stvari koja se nije promijenila jos od Andricevih dana, pa eto, budimo ponosni na to ;-)
Ili što bi rekao također Travničanin, Josip Pejaković- "znaš ti nas-jebo ti nas"
User avatar
typeOnegative
Posts: 4851
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#344 Re: Travnik

Post by typeOnegative »

bosnianidiot wrote:Super, hajmo svi samo pljuvati po Travniku :roll:
Mogu misliti kakvu sliku o gradu stvore ljudi koji dodju na ovaj pdf da potraze informacije u zelji da posjete Travnik.
Cinjenica je, stanje u Travniku nije kakvo je nekad bilo, ali citava drzava je otisla u neku stvar, a jedino mi Travnicani konstantno pljujemo po svom gradu i predstavljamo ga u najgorem mogucem svjetlu svakome ko o Travniku pozeli cuti bilo sta.
Ako nista, ovakvo ponasanje Travnicana, pljuvanje svog grada i svega sto se u njemu desava, uz jutarnju kaficu, sa 0% truda da se bilo sta promijeni, je jedna od rijetkih stvari koja se nije promijenila jos od Andricevih dana, pa eto, budimo ponosni na to ;-)
Sta ocekujes,da pisem kako je sve divno i krasno...nazalost nije...Nekom je mozda i lijepo u Travniku..super, neka uziva.Kao sto sam gore napisao prije sam se ponosio svojim porijeklom,i na sva zvona sam hvalio svoj grad ma gdje da odem,a ovo sad Boze sacuvaj..GADI MI SE ovo sve,gadi mi se prikriveni nacionalizam,gadi mi se sto pojedinci uzimaju za pravo da me kritikuju na ulici sto preko mjeseca Ramazana pijem pivu iako ne znaju ni koje sam vjeroispovjesti(sto je apsolutno nebitno u krajnjoj liniji i stvar mog licnog izbora) i gledaju me kao da sam ratni zlocinac,gadi mi se sadasnja vlast koja konstantno potkopava sve sto je iole normalno i civilizovano i jednostavno ne dopusta napredak grada kojeg volim i u kojem sam odrastao...A u vezi 0% truda...reci cu samo ovo....Ljudi koje poznajem,moj brat,moji prijatelji s kojim sam svaki dan,i mnogi znani i neznani, a i ja licno kad vec moram da kazem su uradili vise nego sto mozes i pomisliti. Je li ti poznata prica o Alter Art-u koji je doveo Travnik na kulturnu kartu Evrope i svijeta ,desetine koncerata godisnje,raznoraznih festivala, itd?I sta je sad s Alter Art-om?...stopiran pojekat vrijedan pun k....c hiljada km zato sto gospode iz vlasti nema u talu i istjerivanje na ulicu ko da su zadnji klosari i narkomani,i na kraju gasenje organizacije..Sta sad imamo u Travniku?Plava voda koja ne lici ni na sta i pijaca u blizini, jedan koncert godisnje na trgu Lajpcig i svira Extra 2000 i sund preko Drine na svakom koraku...ma daj molim te. Izvinjavam se, ali znam za bolje,puno bolje i zelim bolje od ovoga sto je sad.Bez uvrede i ljutnje :-D lp
User avatar
bosnianidiot
Posts: 1187
Joined: 23/09/2007 17:57
Contact:

#345 Re: Travnik

Post by bosnianidiot »

Nisi shvatio poentu.
Dobro mi je poznata prica o Alter artu, jer sam u onom prostoru u sklopu bivseg Doma armije bio na vise koncerata nego sto mogu prebrojati, pogledao i filmova i utakmica u prostoru preko puta gdje je AA preselio da bi onaj mazlum Malicevic mogao otvoriti "restoran" koji ama bas nicemu ne sluzi.
Poznata mi je i situacija "prikrivenog nacionalizma", ali dodji u Sarajevo i otvori pivu na Bascarsiji za Ramazan, garantujem ti da ce ti neko prici i opomenuti te, bez obzira sto Sarajevo vazi za multikulturan grad, i svojevrsnu "metropolu" za nase prostore. Bar sa nacionalizmom Travnik nema veliki problem (prosetaj do Novog Travnika, Viteza i Mostara pa ces shvatiti razliku).
Djelujes mi dovoljno inteligentan da shvatis da je problem vlasti u Travniku jednak kao problem u svakom gradu u BiH, a to je sto niti jedan normalan projekat ne moze proci, jer ce stranka koja nije zacetnik tog projekta uvijek potkopavati onu koja jeste, tako da smo vjecito u pat poziciji. Kad pogledas raspored vijecnika u Travniku po strankama, vidjet ces da niko nema vecinu, tako da je haos neminovan. Jos kad ubrojis sveprisutne talove i malverzacije, dobro iko ima ista da jede. Ali ponavljam, situacija ista u citavoj BiH.
U pricu oko Plave vode necu da ulazim jer ne dijelim "popularno misljenje" o tome sta se tamo desilo.

Naravno da nema nikakve ljutnje, ali poenta mog posta gore je da kad pisemo na forumu koji nije iskljucivo travnicki, nego na njega dolaze ljudi iz svih krajeva BiH da se raspitaju o gradu, nema nikakve potrebe da o njemu pljujemo kao da je zadnja kasaba u drzavi, nego bismo umjesto isticanja njegovih mana trebali spominjati njegove dobre strane, kako bi ga sto vise turista posjetilo i uvjerilo se da i dobre stvari zaista postoje. Naravno, svako zeli bolje za svoj grad, pa tako i ja.
Moje misljenje, naravno. :-D
mishic
Posts: 6079
Joined: 28/04/2011 16:29

#346 Re: Travnik

Post by mishic »

Davno sam otisao iz rodnog kraja i nazalost sve rjedje navracam tamo. Ali kad citam ove komentare "travnicana" i nije mi zao sto je tako. Travnicani su poput krompira. Sve sto valja u zemlji je, a cime ni krava nece. Ponos koji se crpi iskljucivo iz bogate proslosti Travnika pretvara se u malogradjanstinu i primitivizam. Nedostojni potomci ponositih i gordih predaka kukaju na sav glas kriveci druge sto su sami sebe sveli na jednu veliku nulu. Puno toga sto danas ne valja u Travniku bilo bi mnogo gore da je kojim slucajem zapalo samim travnicanima da oni cuvaju, uredjuju i brinu o ovom gradu i njegovom bogatom naslijedju. Gdje su i koji su to sinovi cuvenih travnickih porodica koji bi danas trebali davati pecat ovom gradu kao sto su to njihovi preci nekad davali?!! To sto ih nema i sto su oni velike nule sada su krivi Karaula, Mehurici... Etc!!!
Ovo "slijeganje tla poslije velikih potresa" u cijeloj BiH, pa naravno i u Travniku, iz korijena mijenja raniju sliku i imidž i na mikro i na makro planu, ali perspektiva Travnika je sjajna. Hoce li historijsko naslijedje, turisticki i privredni potencijali, prirodna bogatstva i polzaj Travnika biti iskoristeni ili upropasteni zavisi, izmedju ostalog, i od samih travnicana. Ako umjesto da zagrnu rukave i cim prije krenu sa iskoristavanjem tih potencijala nastave sa kukanjem i trazenjem krivca za ono za sto su sami najvise krivi oni ce biti ti koji su Travnik pretvorili u selendru, kako sami vole reci. Od proslosti i slave se ne zivi ali ona moze biti dobar ulog u buducnost ako se znalacki iskoristi. Travnicanima je odavno vakat za budjenje.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#347 Re: Vlašicki sir

Post by dustaban »

karanana wrote:hehe, uzeo prije par dana poljoradovog travnickog sira. posolio vodu u zdjeli i stavio ga i ostavio u frizider. maloprije uzimam zdjelu hocu da jedem, otvaram poklopac, i imas sta vidjeti, odnosno nemam sta vidjeti: nigdje sira. samo razmucena bijela voda. hehe, evo im novi slogan: carolija iz poljorada.
Prve prilike kad mi bude naruku kupit cu pakovanje ovog makedonskog sira (ZDRAVJE RADOVO) i odnijeti ovim shupcima u Travnik da vide kako treba da izgleda Travnicki sir!

Image

Nasao sam samo sliku ovog vakum pakovanja, ali ja preporucujem pakovanje u kutijama sa vodom od 1kg. Cijena oko 13 KM u BINGU. Osim ovcijeg imaju i kravlji i mjesani i jos neke vrste. Meni je ovaj najbolji. Za razliku od Poljoradovog - uvijek isti!
Obavezno probati.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#348 Re: Vlašicki sir

Post by Eborg »

Ma nisam u životu probao "pakovani" sir da se može mjeriti sa ovim što se kupi na pijaci/sirari. Sad je li to do nekog podsvjesnog šmeka ili ga ta plastika toliko ubije ne znam. Ili jednostavno pakuju sir najnižeg kvaliteta kako bi bili konkuretni cijenom.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#349 Re: Vlašicki sir

Post by dustaban »

Eborg wrote:Ma nisam u životu probao "pakovani" sir da se može mjeriti sa ovim što se kupi na pijaci/sirari. Sad je li to do nekog podsvjesnog šmeka ili ga ta plastika toliko ubije ne znam. Ili jednostavno pakuju sir najnižeg kvaliteta kako bi bili konkuretni cijenom.
Slazem se, sir je najbolje kupovati u ''rinfuzi'' i kad ga probas prije kupovine. Tek tada vidis koja razlika moze biti od komada do komada. Ovaj Poljorad iz Travnika upravo samo pakuje redom sta dobije od seljaka i zato je to lutrija sta ces dobiti u onoj kesici. Jednostavno NEMA STANDARDA i to je najveci problem.
Zato sam ja presao na ovaj makedonski sir (trosim mnogo sir) jer je zaista dobar i, kako rekoh, UVJEK ISTI.
Kad kupujem sir na pijaci onda uzmem onaj dimljeni taj mi je najbolji, samo sto je tad rizik da se zayebes jos veci jer nasi seljaci obicno uzmu losiji sir kontajuci da ce ga dimljenjem lakse zamaskirati.
Posto sam u ovome postao i mali expert, evo par savjeta. Najvazniji je naravno ukus. Obavezno probati. Ali moze se i na opip osjetiti dobar sir (kad kupujes ovaj vakumirani). Ne smije biti tvrd (cest slucaj, valjda dodaju gips :-) ) ali ni premekan (to je ovaj sto se istopi u vodi). Malo mekan sir znaci da je sir dovoljno masan i dovoljno cvrst.
Onomad sam na TV-u gledao dobru emisiju o domacim sirevima i tu su prikazali jos jedan jednostavan fol kako da ocjenis je li travnicki sir dobar. Uzmes malo siri kuhinjski noz, presjeces komad sira (oko 1 cm debljine), okrenes nadole pljostimice i ako kriska ostane priljepljena na nozu - dobar je !

Ma ovo ti je prava nauka
:mrgreen:
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#350 Re: Vlašicki sir

Post by sokkia »

dustaban wrote:
Eborg wrote:Ma nisam u životu probao "pakovani" sir da se može mjeriti sa ovim što se kupi na pijaci/sirari. Sad je li to do nekog podsvjesnog šmeka ili ga ta plastika toliko ubije ne znam. Ili jednostavno pakuju sir najnižeg kvaliteta kako bi bili konkuretni cijenom.
Slazem se, sir je najbolje kupovati u ''rinfuzi'' i kad ga probas prije kupovine. Tek tada vidis koja razlika moze biti od komada do komada. Ovaj Poljorad iz Travnika upravo samo pakuje redom sta dobije od seljaka i zato je to lutrija sta ces dobiti u onoj kesici. Jednostavno NEMA STANDARDA i to je najveci problem.
Zato sam ja presao na ovaj makedonski sir (trosim mnogo sir) jer je zaista dobar i, kako rekoh, UVJEK ISTI.
Kad kupujem sir na pijaci onda uzmem onaj dimljeni taj mi je najbolji, samo sto je tad rizik da se zayebes jos veci jer nasi seljaci obicno uzmu losiji sir kontajuci da ce ga dimljenjem lakse zamaskirati.
Posto sam u ovome postao i mali expert, evo par savjeta. Najvazniji je naravno ukus. Obavezno probati. Ali moze se i na opip osjetiti dobar sir (kad kupujes ovaj vakumirani). Ne smije biti tvrd (cest slucaj, valjda dodaju gips :-) ) ali ni premekan (to je ovaj sto se istopi u vodi). Malo mekan sir znaci da je sir dovoljno masan i dovoljno cvrst.
Onomad sam na TV-u gledao dobru emisiju o domacim sirevima i tu su prikazali jos jedan jednostavan fol kako da ocjenis je li travnicki sir dobar. Uzmes malo siri kuhinjski noz, presjeces komad sira (oko 1 cm debljine), okrenes nadole pljostimice i ako kriska ostane priljepljena na nozu - dobar je !

Ma ovo ti je prava nauka
:mrgreen:
i ja kao "expert" samo se mogu složiti sa tobom :D
standardizacuja skoro pa je nemoguca za proizvodnju travnickog sira.
to što "poljorad" radi dobrim djelom je rušenje ugleda i imena za ovaj , pa rekao bi najpoznatiji BH proizvod :(
oni otkupljuju sir lošeg kvaliteta po niskim cjenama da bi imali bolji profit ( desi se poneka kaca i dobrog :D ) i zato ti je lutrija kupiti njihov vakumirani.
za pravi travnicki sir potrebno je imati dobre pašnjake,dobre prostorije za zrenje sira, i dobru volju za napraviti dobar sir.
Post Reply