Travnik

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
amazon
Posts: 609
Joined: 26/10/2012 14:28

#276 Re: Travnik

Post by amazon »

Grad u kom sve sto visi i otpada. slabo se ista gradi..prija rata je bio puno ljepsi...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#277 Re: Travnik

Post by PipiDugaDevetka »

Mene interesuje ima li garderoba na bus stanici u Travniku gdje bi turisti ostavili svoj prtljag i krenuli na Tvrđavu da pogledaju Muzej ili šta već tamo ima za vidjeti?
User avatar
dee_dee_90
Posts: 12
Joined: 13/11/2012 12:18

#278 Re: Travnik

Post by dee_dee_90 »

Nema garderoba na stanici,ali sam se ja ljetos zadesila tu kad su stigla dva Francuza za pozamasnim prtljagom,isto dosli samo na par sati da vide sta su htjeli.I ljudi sa saltera su im izasli u susret,i ostavili su stvari kod njih.E sad,ne znam da li im je to praksa inace,i koliko je to uopce dobra ideja...
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#279 Re: Travnik

Post by blesava »

Dragi moji forumasi molila bih da mi pomognete. Treba mi hitno stan u Travniku (iznajmljivanje) i to ako je moguce u dolcu na lastvi, ili negdje uokolo. Trazim garsonjeru ili jednostoban stancic.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#280 Re: Travnik

Post by PipiDugaDevetka »

dee_dee_90 wrote:Nema garderoba na stanici,ali sam se ja ljetos zadesila tu kad su stigla dva Francuza za pozamasnim prtljagom,isto dosli samo na par sati da vide sta su htjeli.I ljudi sa saltera su im izasli u susret,i ostavili su stvari kod njih.E sad,ne znam da li im je to praksa inace,i koliko je to uopce dobra ideja...
Hvala na informaciji, odoh da dojavim Tajwanki što se interesovala.
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#281 Re: Travnik

Post by blesava »

POtreban stan u Travniku ili Dolcu na Lasvi, namjesten po mogucnosti,hajde ljudi mala pomoc mi treba,sta je ovo vec danima ne mogu da nista nadjem :)
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#282 Re: Travnik

Post by PipiDugaDevetka »

blesava wrote:POtreban stan u Travniku ili Dolcu na Lasvi, namjesten po mogucnosti,hajde ljudi mala pomoc mi treba,sta je ovo vec danima ne mogu da nista nadjem :)
Rečeno ti je na drugoj temi da je u Travniku glavno sredstvo oglašavnja Radio-TNT. gOOgle majka.
:-D :-D
User avatar
bosanceros_
Posts: 241
Joined: 24/12/2012 19:13

#283 Re: Vlašicki sir

Post by bosanceros_ »

Haaahaha dobro me nasmija ovaj sto kaze da kupuje ove samo zapakovane zbog bolesti....Vidimo sta se desava sa mlijekom iz Hrvatske ali mi glupi Bosanci volimo vise uvoz nego nase,,pa sad ovaj skandal koji potresa tu "famoznu " Evropsku Uniju u kojoj je sve "cakum pakum" oko govedjeg mesa gdje su ljudi pakovali konjetinu,a nama samo nek je zapad i odmah je dobro...Ljudi moji Vlasicki sir je extra proizvod i nazalost mi ga slabo cjenimo ima ga zaista dobrog 10-12 KM 1 kg pecenje je nula,ali zaista tako mislim....VOLIM TE BOSNO I HERCEGOVINO sto imas ovakve bisere od ljudi koji sve sto je tudje misle da je bolje :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#284 Re: Vlašicki sir

Post by Eborg »

Ja sam govorio o bosansko-hercegovačkom zapakovanom travničkom siru filozofe. Razlika između tog i onog koji se prodaje pored puta je da je prvi vjerovatno prošao neku vrstu kontrole, drugi nije sigurno.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#285 Re: Vlašicki sir

Post by sokkia »

Eborg wrote:Ja sam govorio o bosansko-hercegovačkom zapakovanom travničkom siru filozofe. Razlika između tog i onog koji se prodaje pored puta je da je prvi vjerovatno prošao neku vrstu kontrole, drugi nije sigurno.
nije tako,
cak šta više, ako hoceš savjet:uvijek prije kupi onaj direkt iz kace što ga prodaju pored puta nego zapakovani jer je boljeg kvaliteta.
obješnjenje je vrlo prosto:ovaj iz kace možeš odmah probat i uvjerit se u kvalitet, dok se pakuje većinom II. i III. klasa. :bih: :bih: :bih:
User avatar
bosanceros_
Posts: 241
Joined: 24/12/2012 19:13

#286 Re: Vlašicki sir

Post by bosanceros_ »

Damirr wrote:Vidi temu pa posto dolazim bas iz ti krajeva pa da malo pojasnim.
Sto se tice naziva Vlasicki ili travnicki tu se prvenstveno misli na sir od ovcijeg mlijeka, ne moze Vlasicki ili travnicki sir bit od kravljeg mlijeka i ako je pravljen recimo u Tr.U zadnje vrijem se forsira naziv Travnicki i da se zastiti pod ti nazivom posto sam valjda cuo da u neki susjedni drzavama ima neki planina koje se zivo Vlasic pa iz tog razloga.Drugo sto se tice bruceloze?
Bruceloze je kod nas bilo i prije rata i uvjek ce je bit, mnogo razvijenije zemlje od nase i dan danas se bore sa brucelozom.Da je se neko zarazio brucelozom jeduci travnicki sir to jos nisma cuo jer je taj sir ima jako visok pH u kojme bakterija Brucela ne moze prezivjet.So je oduvjek bila najbolji konzervans i zbog toga taj sir prije konzumacije treba staviti u obicnu vodu da izvuce tu so da nije preslan.
Svaka cast na ovom komentaru ,posto i ja dolazim sa tog podrucja i znam dosta o tom prekvalitetnom siru(govorim naravno o ovcijem,kravlji nije to to) i istog sam misljenja za brucelozu. Mnogi ce reci da sam LOKALPATRIOTA ali neka misle ponosan sam na to ....PONOSNI SAM BOSANAC..
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#287 Re: Vlašicki sir

Post by Eborg »

sokkia wrote:nije tako,
cak šta više, ako hoceš savjet:uvijek prije kupi onaj direkt iz kace što ga prodaju pored puta nego zapakovani jer je boljeg kvaliteta.
obješnjenje je vrlo prosto:ovaj iz kace možeš odmah probat i uvjerit se u kvalitet, dok se pakuje većinom II. i III. klasa. :bih: :bih: :bih:
Pa naravno da je sir iz kace 5 puta kvalitetniji i ukusniji od onog zapakovanog ali to ovdje nije poenta price.

Naglasak je na zdravstvenoj ispravnosti koja se, uz najbolju namjeru jedne i druge strane, ne vidi bas golim okom.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#288 Re: Vlašicki sir

Post by sokkia »

kontam ja tebe druže,samo sam htjeo da kažem da se prave i jedan i drugi u istim uslovima i da su po pitanju zdravstvene sigurnosti na istom nivou.
pažljivijim pregledom kriške sira i probom okusa možeš se na licu mjesta uvjeriti šta kupuješ.
a da me neko pogrešno ne shvati, može se kupit jako dobar i zapakovan, isto tako se može "podrepit" i onaj koji kupiš direkt iz kace.
User avatar
MoSa LjoŽe
Posts: 125
Joined: 18/02/2013 12:32

#289 Re: Vlašicki sir

Post by MoSa LjoŽe »

Ja sam uzimao kod jednog čike iznad Vlašićke kuće, Prvi put kupiš onu kacu (ako se tako zove, a mislim da jeste) i u nju stane nekih 5kg sira :) Cijena po kg je 12KM.
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#290 Re: Vlašicki sir

Post by karanana »

mislim da cu uskoro ici tamo pa cu kupiti. znaci imamo toga ciku i imamo u turbetu kod besta. valja li gore u onom selu pa kilometara prije babanovca?
i moze li se jesti bez potapanja u vodu? kako to ide?
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55633
Joined: 15/12/2008 16:53

#291 Re: Vlašicki sir

Post by ultima_palabra »

Može se jesti, ali vjerovatno će ti biti prejakog okusa. Drži sir u vodi kojoj si dodao soli, pošto sama voda zna izvući svu sol iz njega, pa postane bezukusan.

Ima i u jednoj radnjici na travničkoj zelenoj pijaci odličan sir.
User avatar
MoSa LjoŽe
Posts: 125
Joined: 18/02/2013 12:32

#292 Re: Vlašicki sir

Post by MoSa LjoŽe »

ultima_palabra wrote:Može se jesti, ali vjerovatno će ti biti prejakog okusa. Drži sir u vodi kojoj si dodao soli, pošto sama voda zna izvući svu sol iz njega, pa postane bezukusan.

Ima i u jednoj radnjici na travničkoj zelenoj pijaci odličan sir.
:thumbup: Upravo... Sir se treba čuvati u slanoj vodi, i mislim čak da se ta voda treba mijenjati s vremena na vrijeme.
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#293 Re: Vlašicki sir

Post by karanana »

a u tom je fazon. znaci u vec posoljenu vodu stavim sir. aha.
jer desavalo mi se da ga stavim u obicnu vodu i onda postane bezukusan pa mi bude krivo stavljati ga u vodu pa ga jedem onako, ali bude prejak.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55633
Joined: 15/12/2008 16:53

#294 Re: Vlašicki sir

Post by ultima_palabra »

MoSa LjoŽe wrote:
ultima_palabra wrote:Može se jesti, ali vjerovatno će ti biti prejakog okusa. Drži sir u vodi kojoj si dodao soli, pošto sama voda zna izvući svu sol iz njega, pa postane bezukusan.

Ima i u jednoj radnjici na travničkoj zelenoj pijaci odličan sir.
:thumbup: Upravo... Sir se treba čuvati u slanoj vodi, i mislim čak da se ta voda treba mijenjati s vremena na vrijeme.
Pa ako imaš neke veće količine koje nećeš pojesti za 5-6 dana, onda nije loše promijeniti vodu.
User avatar
MoSa LjoŽe
Posts: 125
Joined: 18/02/2013 12:32

#295 Re: Vlašicki sir

Post by MoSa LjoŽe »

karanana wrote:a u tom je fazon. znaci u vec posoljenu vodu stavim sir. aha.
jer desavalo mi se da ga stavim u obicnu vodu i onda postane bezukusan pa mi bude krivo stavljati ga u vodu pa ga jedem onako, ali bude prejak.
Pa obična voda samo izvuče iz njega svu sol i sir postane nekako kao kašast, mljecav po krajevima (po vanjskoj strani) ne znam kako da se pravilo odrazim, ali shvatit ćeš poentu :D.
User avatar
arte.fakt
Posts: 903
Joined: 28/02/2010 19:30

#296 Re: Vlašicki sir

Post by arte.fakt »

Image

"travnicki sir " iz danske :D ... firma pravi sir u danskoj i distribuira ga sirom eu ... sve je ok samo sto to nije ni nalik travnickom siru ... ljudi misle ako imaju recept da jednostavno samo tako mogu da proizvedu travnicki sir ... upravo mlijeko sa vlasica daje travnickom siru specifican okus , jer samo na tim nadmorskim visinama rastu trave koje utjecu na sami okus mlijeka. pravi travnicki sir je lako prepoznati i testirati , jednostavno mora da skripi pod zubima ...
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#297 Re: Vlašicki sir

Post by sokkia »

SIR se ćuva u dobro slanoj vodi .
onaj koji planirate jesti sutradan stavite u obićnu vodu nek prenoći i to je to.
a provjereno vam mogu reći da je u Turbetu iza BESTA daleko najbolji koji možete naći 100% sigurno
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#298 Re: Vlašicki sir

Post by sokkia »

još nešto,
ako ste dobro posolili vodu i sir stoji duže pa se voda ono ko zamuti, postane gusta i javi se onaj kajmak na površini nema je potrebe mjenjat, to on sebi sam stvori salamuru i to ga štiti.
mada ne izgleda baš lijepo ne mjenjajte je .
User avatar
dee_dee_90
Posts: 12
Joined: 13/11/2012 12:18

#299 Re: Vlašicki sir

Post by dee_dee_90 »

Evo posto sam ja iz Travnika,da kazem gdje mi kupujemo sir :) U maloj sirari,prekoputa parka kod Opcine,jedno 50-tak metara od Konzuma.Preeedobar sir :) Kome se na da ici do Turbeta ili na Vlasic ;)
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#300 Re: Vlašicki sir

Post by dustaban »

dee_dee_90 wrote:Evo posto sam ja iz Travnika,da kazem gdje mi kupujemo sir :) U maloj sirari,prekoputa parka kod Opcine,jedno 50-tak metara od Konzuma.Preeedobar sir :) Kome se na da ici do Turbeta ili na Vlasic ;)
Prijatelju, rijec je o SIRU, ne o drogi!

DOBAR TRAVNICKI SIR TREBA DA SE U BIH PRODAJE NA SVAKOM MJESTU a ne samo u Travniku "u maloj sirari, prekoputa parka kod Opcine, jedno 50-tak metara od Konzuma!"
:shock:

Procitaj ovo sto sam upravo metnuo na temi o domacim proizvodima, bas je rijec o siru:
http://www.klix.ba/forum/najbolji-bh-pr ... l#p8280411
Post Reply