Travnik

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#251 Re: Vlašicki sir

Post by Eborg »

Što se tiče ovog prvog, prvi val je bio prije dvije-tri godine kada je dosta stada moralo biti eutanizirano (pa je izbio onaj skandal o nepravilnom odlaganju tih leševa). I sada se svako malo javljaju ti problemi samo kod nas se baš i ne vodi previše računa o tome. Glede zaraza, itekako ih ima, popričaj sa bilo kojim doktorom koji radi u javnoj ustanovi.

Naziv sira je sporan među samim proizvođačima. Vala u mojoj sredini je vazda i bio travnički sir a nikad vlašićki, vjerovatno zato jer se u stara vremena i prodavao po travničkim magazama i iz istih "izvozio" diljem BiH. Nije prije bilo automobila pa da se tako lahko zaputi u planinu u "shopping".
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#252 Re: Vlašicki sir

Post by sokkia »

Naziv sira je sporan među samim proizvođačima. Vala u mojoj sredini je vazda i bio travnički sir a nikad vlašićki, vjerovatno zato jer se u stara vremena i prodavao po travničkim magazama i iz istih "izvozio" diljem BiH. Nije prije bilo automobila pa da se tako lahko zaputi u planinu u "shopping"

taj se sir nikad nije proizvodio u Travniku jer su ovce uvjek pasle na vlašickim pašnjacim a gore se sir i proizvodio po vlašickim katunima pa je i logicnije da se sir zove vlašicki, a što se mene tice svejedno mi je kako ga ko zove samo nek je pravi :D
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#253 Re: Vlašicki sir

Post by karanana »

otvorili ste mi apetit priucajuci ovdje o siru pa sam za vikend otiso i kupio malo da obnovim gradivo jer ga nisam dugo jeo.
medjutim, fakat nista posebno, svaki feta sir je isti kao i ovaj travnicki. nema nikakav specifichan shmek za razliku od recimo livanjskog ili pashkog tvrdog sira.
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#254 Re: Vlašicki sir

Post by prilagodjena »

karanana wrote:otvorili ste mi apetit priucajuci ovdje o siru pa sam za vikend otiso i kupio malo da obnovim gradivo jer ga nisam dugo jeo.
medjutim, fakat nista posebno, svaki feta sir je isti kao i ovaj travnicki. nema nikakav specifichan shmek za razliku od recimo livanjskog ili pashkog tvrdog sira.
ako si kupio na pijaci na otoci ili grbavici razumijem.ni nalik pravom vlašićkom siru...fakat ni slično :-)
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55588
Joined: 15/12/2008 16:53

#255 Re: Vlašicki sir

Post by ultima_palabra »

Za pravi vlašićki oliti travnički sir ćete morati potegnuti on the face of the place :D

Ko pomenu travnički kravlji sir? :-) Takvo nešto ne postoji... to je možda neki mladi sir koji je napravio neko s Vlašića, ali to nije real deal :)
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#256 Re: Vlašicki sir

Post by prilagodjena »

ultima_palabra wrote:Za pravi vlašićki oliti travnički sir ćete morati potegnuti on the face of the place :D

Ko pomenu travnički kravlji sir? :-) Takvo nešto ne postoji... to je možda neki mladi sir koji je napravio neko s Vlašića, ali to nije real deal :)
:thumbup: ili kupiti od ljudi koji ga nabavljaju gore
a kravlji postoji samo ni po čemu nema razlike između travničkog kravljeg i bilo kojeg drugog kravljeg :-)
User avatar
plain vanilla
Posts: 66781
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#257 Re: Vlašicki sir

Post by plain vanilla »

prilagodjena wrote:
ultima_palabra wrote:Za pravi vlašićki oliti travnički sir ćete morati potegnuti on the face of the place :D

Ko pomenu travnički kravlji sir? :-) Takvo nešto ne postoji... to je možda neki mladi sir koji je napravio neko s Vlašića, ali to nije real deal :)
:thumbup: ili kupiti od ljudi koji ga nabavljaju gore
a kravlji postoji samo ni po čemu nema razlike između travničkog kravljeg i bilo kojeg drugog kravljeg :-)
ili da ti neko kupi originalni pa posalje :trep trep: :D

ono iz prodavnice je parodija na travnicki sir (mi smo ga uvijek zvali travnicki)
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#258 Re: Vlašicki sir

Post by prilagodjena »

može i da ti ga neko kupi i donese dok si u gostima :treptrep: :lol: :lol:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66781
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#259 Re: Vlašicki sir

Post by plain vanilla »

prilagodjena wrote:može i da ti ga neko kupi i donese dok si u gostima :treptrep: :lol: :lol:
to nije lose, ali to je proslost :roll: :kiss:
ja pricam o buducnosti :trep trep: :lol:
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#260 Re: Vlašicki sir

Post by prilagodjena »

plain vanilla wrote:
prilagodjena wrote:može i da ti ga neko kupi i donese dok si u gostima :treptrep: :lol: :lol:
to nije lose, ali to je proslost :roll: :kiss:
ja pricam o buducnosti :trep trep: :lol:
ima kačicu da nabavimo sa sve sirom unutra :lol: :kiss:
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#261 Re: Vlašicki sir

Post by sokkia »

karanana wrote:otvorili ste mi apetit priucajuci ovdje o siru pa sam za vikend otiso i kupio malo da obnovim gradivo jer ga nisam dugo jeo.
medjutim, fakat nista posebno, svaki feta sir je isti kao i ovaj travnicki. nema nikakav specifichan shmek za razliku od recimo livanjskog ili pashkog tvrdog sira.
greška :? to mora da ti je neko podvalio,kupi u Turbetu,u neposrednoj blizini novog BESTa ,mala kolibica u dvorištu pa se uvjeri šta je orginal VLAŠICKI SIR
Damirr
Posts: 9
Joined: 08/06/2011 13:24

#262 Re: Vlašicki sir

Post by Damirr »

Vidi temu pa posto dolazim bas iz ti krajeva pa da malo pojasnim.
Sto se tice naziva Vlasicki ili travnicki tu se prvenstveno misli na sir od ovcijeg mlijeka, ne moze Vlasicki ili travnicki sir bit od kravljeg mlijeka i ako je pravljen recimo u Tr.U zadnje vrijem se forsira naziv Travnicki i da se zastiti pod ti nazivom posto sam valjda cuo da u neki susjedni drzavama ima neki planina koje se zivo Vlasic pa iz tog razloga.Drugo sto se tice bruceloze?
Bruceloze je kod nas bilo i prije rata i uvjek ce je bit, mnogo razvijenije zemlje od nase i dan danas se bore sa brucelozom.Da je se neko zarazio brucelozom jeduci travnicki sir to jos nisma cuo jer je taj sir ima jako visok pH u kojme bakterija Brucela ne moze prezivjet.So je oduvjek bila najbolji konzervans i zbog toga taj sir prije konzumacije treba staviti u obicnu vodu da izvuce tu so da nije preslan.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#263 Re: Vlašicki sir

Post by sokkia »

Bruceloze je kod nas bilo i prije rata i uvjek ce je bit, mnogo razvijenije zemlje od nase i dan danas se bore sa brucelozom.Da je se neko zarazio brucelozom jeduci travnicki sir to jos nisma cuo jer je taj sir ima jako visok pH u kojme bakterija Brucela ne moze prezivjet.So je oduvjek bila najbolji konzervans i zbog toga taj sir prije konzumacije treba staviti u obicnu vodu da izvuce tu so da nije preslan.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
integral
Posts: 19
Joined: 24/09/2008 19:12

#264 Re: Travnik

Post by integral »

manijak1 wrote:Volim Travnik ne zbog sira ili Ive Andrića ili konfekcijske industrije Borac ili zbog nogometnog kluba koji je poderao pitare na Koševu :D već zbog ljudi , Travničana :oops: .
Kažu da je kasaba :D ali ja mislim da je velegrad :D
manijak1 pasa !! uvodni text ti je mrakaca !! :faraon1: si
Ja bih se odrekao i S. Memica Vajte i J. Pejakovica i mnogo sto sta...., ali bitno je da smo "poderali" pitare na Kosevu :thumbup: .


Nemogu ti reci kakav je grad, nepoznajem ga...nazalost, iako u mom rodnom listu pise, mjesto rodjena: Travnik, Sose Mazara. Vjerujem da su ljudi predivni.
Kazu da se da popiti dobra kafa tamo? :shock:

"..sa guzom u Frankfurt-u, ali srcem u Travniku-u"
User avatar
anthraxQ
Posts: 1936
Joined: 14/07/2010 11:26
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#265 Re: Travnik

Post by anthraxQ »

Cuo sam da neko vozi iz Travnika za Klagenfurt u Austriji, ali ne znam koja je agencija u pitanju, pa ako neko zna, koristilo bi mi da i napise to. :)
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#266 Re: Travnik

Post by Toto »

sorei
Posts: 27435
Joined: 03/11/2010 13:38

#267 Re: Travnik

Post by sorei »

jedno od dva mjesta u BiH na kojim bih mogla živjeti pored Sarajeva. :thumbup:
Tirkiz
Posts: 1758
Joined: 16/11/2009 14:53

#268 Re: Travnik

Post by Tirkiz »

vdivna wrote:jedno od dva mjesta u BiH na kojim bih mogla živjeti pored Sarajeva. :thumbup:
eh da si se ranije izjasnila :) :) :)
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#269 Re: Travnik

Post by iceman ze »

Da ne otvaram temu, samo zbog jednog pitanja. Interesuje me kakav je ugodaj za 1.maj na planini Vlasic. Meni je uvijek gore lijepo, jer sam kao skolarac cesto isao na skijanje. Evo vidim na stranci Pahuljica nudi neke sadrzaje za taj dan itd. :-D
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#270 Re: Travnik

Post by ljuspica »

Molim one koji znaju...koliko km ima izmedju Travnika i Novog Travnika.Na interentu sam pronasla "kalkulator za kilometre" koji mi izracuna tacno 15 km ali mi trebaju bas bas tacne informacije jel 15km ili je to 16km ili 17km??? Drugi online racunac za udaljenost izmedju gradova racuna vazdusnu udaljenost izmedju ta dva grada od 5,5 kilometara,pa me onak zanima da li izmedju ta dva grada postoji neki put/makadam/kozija staza koja je bas toliko udaljena?

I jos jedno pitanje je:kad zadnji bus vozi iz Travnika za Novi Travnik? Ili gdje da pogledam red voznje na internetu?Ili mozda neko slucajno zna.Tenkju veri mač :)
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55588
Joined: 15/12/2008 16:53

#271 Re: Travnik

Post by ultima_palabra »

Imaš 14 km čini mi se. Ima prečica koja je nešto kraća, ali put puno gori.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#272 Re: Travnik

Post by respo »

travnik fin gradic a sto se tice travnicana poznajem ih dvojicu i imam podijeljeno misljenje o njima (govorim na osnovu ove dvojice)
jedan ok drugi nije
h-a-r-u-n
Posts: 53
Joined: 09/11/2012 23:58

#273 Re: Travnik

Post by h-a-r-u-n »

ja zivim u travniku .... i to pored kuce ive andrica ;)
travnik je poznat po cevapima,kuci ive andrica,plava voda,tornjaci,planina vlasic itd.

http://www.sutra.ba/slike/kultura/zavic ... ravnik.jpg

slika kuce nobelovca ive andrica ;)
Ko to smat
Posts: 438
Joined: 13/05/2011 22:04

#274 Re: Travnik

Post by Ko to smat »

Bio hipter puta savrsena carsijica,fin korzo se opali,pa cevapi kod Ajle cini mi se,pa plava voda pa one kucice na ulazu u grad,sto rece neko bas jedini gradic koji bi mogo izabrat nakon Sarajeva,nek se niko ne uvrjedi ali meni je Travnik 10 puta ljepsi i ugodniji nego Zenica.Pozdrav i vidimo se opet dragi mojiTravnicani.
User avatar
kebaba
Posts: 35
Joined: 22/11/2012 22:30

#275 Re: Travnik

Post by kebaba »

Travnik je jedno obično selo.
Post Reply