Travnik / 7 Korpus A RBiH

Post Reply
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#526 Re: Travnik / 7 Korpus A RBiH

Post by decembar2017 »

SimkeA wrote:
Otto_13 wrote:Babanovac 1995 godine oslobođen u toku operacije Domet 95
Prema ovom izvoru i zadnjoj pokazanoj karti sa ucrtanom oslobodjenom teritorijom, Babanovac je bar djelimicnon nakon marta 95 ostao pod kontrolom VRS
http://bosnae.info/index.php/oslobodenj ... kih-akcija

U tom tekstu pise ovo:
U novi napad snage ARBiH kreću 3. aprila 1995. godine na pravcu: Bukovačko brdo – Šešići i Sečevo – Potkraj – Dželilovac, kao i na nekoliko pomoćnih pravaca. Ipak, novu inicijativu nisu uspjele u potpunosti pratiti snage koje su tek pridošle, tako da su snage ARBiH izvučene na početne položaje. Dva dana kasnije glavni napad se ponovo preusmjerava na Vlašić, tačnije prema Babanovcu. Ipak, ni ovaj napad kao ni naredni napad 7. aprila nije donio zacrtane rezultate.
jeste, ostali su gore dok im nisu pali D.Vakuf i Jajce pa su se onda da bi izbjegli da padnu u okruzenje povukli skroz na drugu stranu Ugra gore prema Skender Vakufu.
Last edited by decembar2017 on 13/03/2019 11:57, edited 1 time in total.
User avatar
undefined007
Posts: 1084
Joined: 13/05/2014 16:37

#527 Re: Travnik / 7 Korpus A RBiH

Post by undefined007 »

20.3.1995-20.3.2019

24 godine od brilijantne vojne pobjede Armije RBiH i oslobođenja Vlašića.



:bih: :thumbup:
djes_ba
Posts: 665
Joined: 25/08/2009 17:22

#528 Re: Travnik / 7 Korpus A RBiH

Post by djes_ba »

bach wrote:Kako su pali u zarobljeništvo?

bitnije je sta je poslije bilo
nazalost nisu prezivili a niko nije nikad odgovarao,
mislim da se neciji sin javljao u vzi ovoga ili je pokrenuo tužbu
jedan od ovih je bio prijeratni rukometas u Bugojnu (ako sam dobro procitao ) i neko sa ovog snimka ga je prepoznao i pričao sa njim
........
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#529 Re: 12 godina od pokolja u Ahmićima

Post by emric »

Image
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#530 Re: Travnik / 7 Korpus A RBiH

Post by Repetitor »

djes_ba wrote:
bach wrote:Kako su pali u zarobljeništvo?

bitnije je sta je poslije bilo
nazalost nisu prezivili a niko nije nikad odgovarao,
mislim da se neciji sin javljao u vzi ovoga ili je pokrenuo tužbu
jedan od ovih je bio prijeratni rukometas u Bugojnu (ako sam dobro procitao ) i neko sa ovog snimka ga je prepoznao i pričao sa njim
........
Svi su prezivjeli sa snimka. I vratili se na svoja ognjista nakon rata. Jesu prosli kroz torture i dobro prebijeni bili ali su prezivjeli.

Drugi put provjeri nesto prije nego napises :)
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#531 Re: Travnik / 7 Korpus A RBiH

Post by decembar2017 »

Repetitor wrote:
djes_ba wrote:
bach wrote:Kako su pali u zarobljeništvo?

bitnije je sta je poslije bilo
nazalost nisu prezivili a niko nije nikad odgovarao,
mislim da se neciji sin javljao u vzi ovoga ili je pokrenuo tužbu
jedan od ovih je bio prijeratni rukometas u Bugojnu (ako sam dobro procitao ) i neko sa ovog snimka ga je prepoznao i pričao sa njim
........
Svi su prezivjeli sa snimka. I vratili se na svoja ognjista nakon rata. Jesu prosli kroz torture i dobro prebijeni bili ali su prezivjeli.

Drugi put provjeri nesto prije nego napises :)
U pravu si.

I nisu ostali zivi jer su cetnici postali merhametli vec sto je i Armiji u isto vrijeme palo u ruke nekoliko cetnika pa su se ovi prepali da ih nece dobiti nazad ako pobiju nase.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#532 Re: Travnik / 7 Korpus A RBiH

Post by славянин »

Pa imali su zarobljenih koliko su htjeli po logorima... nisu morali ove da razmjenjuju.Ne kazem da su bili "merhametli" ali bio je i pokoji koji je imao trunku obraza jel.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#533 Re: Travnik / 7 Korpus A RBiH

Post by bingov buraz »

Ova dvojica su ubijeni nakon zarobljavanja,trojica sa drugog snimka na kojem je i Arkan su preživjeli.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#534 Re: Travnik / 7 Korpus A RBiH

Post by decembar2017 »

bingov buraz wrote:Ova dvojica su ubijeni nakon zarobljavanja,trojica sa drugog snimka na kojem je i Arkan su preživjeli.
Onda je do mene jer pravo da ti kazem nisam ni gledao ovaj snimak, znam da je bio snimak sa onim zlocincem i zarobljenicima i da su ti prezivjeli.

A ovo da su imali zarobljenike po logorima, pa bilo je i njihovih na stotine po nasim zatvorima pa pobise na hiljade oko Srebrenice, koliko ih je bilo samo sa Lisce u Tuzli ? Tako da to nema veze sa obrazom jer znam da ovi sto su slikani sa arkanom da su ih spasili jer su za one zarobljene cetnike trazeni oni.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#535 Re: Travnik / 7 Korpus A RBiH

Post by bingov buraz »

Ova dvojica nesretnika su iz Bugojna ili Donjeg Vakufa nisam siguran,teško mi je gledati taj snimak ponovo, jedan od četnika je komšija njegov,ovaj naš mu govori pićemo kafu kad ovo završi a dobri komšo kaže nećemo,to znači da im se već znala sudbina.
Sin jednog od ove dvojice je kasnije prepoznao na snimku tog komšiju a ovaj se pravio da to nije on.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#537 Re: Travnik / 7 Korpus A RBiH

Post by 90minut »

E cuj tu je tužilaštvo joj da ja znam ko mi je imenom i prezimenom ocev krvnik još i adresu zna.

Inace Hazim u vrijeme ovog videa imao 28 godina znaci covjek bi rekao bez problema 40.
djes_ba
Posts: 665
Joined: 25/08/2009 17:22

#538 Re: Travnik / 7 Korpus A RBiH

Post by djes_ba »

Repetitor wrote:
Svi su prezivjeli sa snimka. I vratili se na svoja ognjista nakon rata. Jesu prosli kroz torture i dobro prebijeni bili ali su prezivjeli.

Drugi put provjeri nesto prije nego napises :)
@Repetitor dobar si ti covjek volio bih da je to istina ali....

U Tužilaštvu Bosne i Hercegovine nalazi se predmet ratnog zločina nad dvojicom bivših pripadnika 707. brigade Armije R BiH koji su strijeljani početkom oktobra 1995. godine u Mrkonjić Gradu.

Naime, Bugojanci Hazim Memić i Velagić Suad su zarobljeni 2. oktobra 1995. godine od strane pripadnika Vojske Republike Srpske i Specijalne brigade policije RS. Zarobljeni su u mjestu Sitnica u blizini Ključa. Nakon što su zarobljeni oni su odvedeni u Mrkonjić Grad gdje su bili zatočeni nekoliko dana. Sa Hazimom Memićem i Suadom Velagićem bili su zarobljeni još trojica Bošnjaka iz Donjeg Vakufa.

Oni su kasnije oslobođeni zahvaljujući pomoći komšije Srbina iz Donjeg Vakufa koji se zove Željko Nenad. Nažalost, Hazim i Suad nisu bili te sreće, oni su strijeljani ispred škole u Mrkonjić Gradu. Njihova tijela pronađena su kada su HV i HVO ušli u Mrkonjić Grad.

Već duže vrijeme na internetu se vrti video snimak zarobljavanja Hazima Memića i Velagić Suada. Na tom snimku se jasno vidi ko ih je zarobio, ispitivao i odveo prema Mrkonjić Gradu. Također, na snimku se vidi kako Hazim Memić razgovara sa jednim od onih koji su ga zarobili, vidi se da se znaju.

Porodica Hazima Memića tvrdi je riječ o poznatom Bugojancu koji je danas rukometni trener u Republici Srpskoj. I pored ovog snimka koji je jasan dokaz ko je odgovoran za zločin nad Hazimom Memićem i Suadom Velagićem, tužiteljica Olivera Đurić godinama drži ovaj predmet u ladici i ne čini ništa da se odgovorni zločinci sa spomenutog snimka privedu pravdi.

Tužiteljica Đurić ovaj slučaj vodi pod oznakom “Nepoznati počinilac”. Porodice ubijenih pripadnika Armije R BiH su ogorčene ovakvim ponašanjem Tužilaštva BiH, te pozivaju da se konačno procesuiraju odgovorni za ubistvo njihovih najmilijih.
sylvester
Posts: 39
Joined: 05/10/2015 21:18

#539 Re: Travnik / 7 Korpus A RBiH

Post by sylvester »

da li ima tko ovdje iz 7 korpusa a da je učestvovao u akciji oslobađanaj Kupresa ?
Heraklit
Posts: 140
Joined: 01/10/2021 10:52

#540 Re: Travnik / 7 Korpus A RBiH

Post by Heraklit »

Kad smo bili uzeli Babanovac ovdje mi nekako lijepo vrijeme
[media] https://youtu.be/J8UKJdBWrrI[/media]
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#541 Re: Travnik / 7 Korpus A RBiH

Post by ultima_palabra »

Babanovac je oslobodjen u septembru 1995., nije bio dio one akcije iz marta 1995.
Post Reply