Travnik / 7 Korpus A RBiH

Post Reply
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#426 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by exliberal-ex »

Boskero wrote:
exliberal-ex wrote:
Boskero wrote:
U Sarajevu se borila 102 Slavna Pravoslavna, generali, pukovnici, komandanti. U Tuzli ista prica

Istina znatno manje ih je bilo nego li Bošnjaka u cjeloj ARBiH ali ih treba spominjati kao i svakog covjeka koji je dao zivot da bi mi danas mogli zivjeti tu gdje smo i rođeni....
De matereti neserendaj....ja sam bio pripadnik te "slavne pravoslavne" gdje je 90% srba koji cinili aktivni sastav bilo nasilno mobilisano I gurnuto u tu brigadu da alija moze prodavat multietnicnost....pa jos povede radeta u zenevu...jos mi reci da to nije istina :evil:
Idi u dnevnu sobu i ko ti prvi naidje reci mu to sto si meni rekao "neserendaj".

Što se tog drugog tice, da svakako i Divjak, Šiber, Vikic, Cegar, Petrovic i ko zna koliko još drugih su po tvojoj logici bili nasilno mobilisani.....

slusaj ja sam bio pripadnik te jebene brigade pa imam pravo da kazem ko je bio u njoj I kako se nasao...zato pricu o multikulturi ostavi nekom drugom
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#427 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by PM72 »

De matereti neserendaj....ja sam bio pripadnik te "slavne pravoslavne" gdje je 90% srba koji cinili aktivni sastav bilo nasilno mobilisano I gurnuto u tu brigadu da alija moze prodavat multietnicnost....pa jos povede radeta u zenevu...jos mi reci da to nije istina :evil:
Ex-liberal,

Ne branim Aliju (ne mogu ga ni na slici) ali nisi u pravu.Ako je bio rat i proglašeno ratno stanje,SVI vojnosposobni muškarci su trebali biti vojno angažovani.Bez obzira zvao se on Mujo,Gavro ili Ivica. Pa jebem ga,nije bio moj rat nego svih nas.Ako neko od njih nije otišao na početku rata u četnike,šta je trebalo?Da ga nosamo kao bebu da podrigne? To što su mobilisani - neka su.Ako nećeš pušku,uzmi lopatu.Ako nećeš ni to - šta si onda? Sudija ili čekaš oslobodioce? Ja i ostali da truhnemo po rovovima a oni da piju kafu po Malti,nosaju rejbanke i bare trebe? To što je u Prvoj slavnoj bio veći broj Srba nego u drugim brigadama nije neka Alijina strategija multietičnosti nego ih je na području opštine Novo Sarajevo bilo najviše a zna se da je 95% vojnika Prve slavne upravo iz te opštine.

Moj prvi rođak je srao što su ga mobilisali.Mati mu je bila srpkinja,on "mješanac" i stanovnik oficirske zgrade.Kad su ga pokupili prilikom šetnje po Marka Marulića - ja sam kiptio od sreće.Ko biva,gdje će njega??? A kad sam mu ja pričao kako nam je na Trgu Pere Kosorića on mi je rekao "Ko te jebe kad si budala i sam se prijavio".Onda ga poslalo na Stup gdje je prve večeri skoro dobio proljev od straha.Ja se previjao od smjeha i krvnički ga zezao.Dajdža tj.ujak to baš i nije blagonaklono gledao ali kad sam mu rekao da sam i ja skoro dobio proljev od straha samo pola godine prije ...

Da rezimiramo.Bili smo brutalno napadnuti i borili smo se za opstanak.Kad su moj otac,brat i ja bez ikakve prisile,mobilizacije i hapšenja stali da branimo svoje porodice,komšije,prijatelje,neka onda idu svi.Pa neko nije za pušku-nađi mu mjesto i poziciju da pruži neki dobrinos.Neka pravi hljeb,onaj ratni eurokrem ili cigare - hvala mu kao da je još jedan vod sa nama na liniji.Neka obezbjedi vodu,bravi barikade,kopa tranšeje i rovove,previja ranjenike ili šije uniforme.Sve je to način da se pruži otpor agresoru.


P.S.Bio je jedan rezervista sa nama na liniji.Zvao se Bogdan.Kad je prvi put zagustilo i došlo do situacije biti ili ne biti,moj Bogdan ruksak na rame i još me pita gdje je tranše prema Stupskom brdu."Gdje ćeš to ti - majke ti" upitam ga a on blijed kao kreč,kaže da hoće da bježi." E nećeš Boki života mi mog,ako ću ja poginut i ti ćeš".On me gleda i ne može da vjeruje."Bil' pucao na mene"pita me."Bih i ne samo na tebe nego i na svog rođenog babu ako bi pošao da bježi a da mene ostavi četnicima".Kaže ti on meni kako ima djecu a ja kao iz topa- ti si ih bar napravio a ja neću imati ni priliku ako ovi sa tenkovima jutros krenu prema nama.Nije pobjegao ali samnom više nikad nije ni cigaru zapalio,ja sam za njega bio valjda neki ekstrem.Zaboli me,ni prvi ni zadnji što okreće glavu.
User avatar
argyle
Posts: 1840
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#428 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by argyle »

Vezano za temu prije jedno desetak godina spominjao se projekat dokumentarca (ili drame) "Mihajlo medju sehidima", neznam da li je ikad realizovan.



Generalno mi smo nezahvalan i lako zaboravan narod. Nije nista bolja situacija sa ostalim herojima rata. Sve je to svedeno na jedan lokalni nivo.

Proteklih dana je bila godisnjica pogibije Nesiba Malkica, a ovih dana je pocelo obiljezavanje pogibije Hajre Mesica. Svake godine su tu isti ljudi (za prvog opcina Zivinice, za Hajru Teocak i Sapna i udruzenja boraca kao PLBiH Sjeveroistocne Bosne).

Image

Kladim se da vise omladine zna imena ucesnika Velikog brata ili pobjednika Zvijezda Granda (ili kako god se zvale te emisije) nego imena heroja odbrambeno oslobodilackog rata.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#429 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by PM72 »

Kladim se da vise omladine zna imena ucesnika Velikog brata ili pobjednika Zvijezda Granda (ili kako god se zvale te emisije) nego imena heroja odbrambeno oslobodilackog rata.
Ovo je tačno ali ja prvi ne ispiram mozak svom djetetu kako mu je babo linafo ratovao.Ja mu sad kažem,uči i gledaj da školovanje nastaviš vani da ne ispadneš bekan ko tvoj babo.

P.S.da je u Titin vakat bio internet,mobiteli,"vajber",klinac bi moja generacija obilazila spomenike NOB-a,pamtila narodne heroje i priče kako je Tito kao mali skuhao krmeću glavušu pa dobio proljev...nego bi i mi pratili kojekave Grandove,farme i rijalitije na koje se ježim...svako vrijeme donosi nešto svoje.Generacija mojih roditelja je za moju generaciju govorila kako smo nikakvi pa mi na svojim leđima iznjesmo rat.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#430 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by Fudo387 »

exliberal-ex wrote:slusaj ja sam bio pripadnik te jebene brigade pa imam pravo da kazem ko je bio u njoj I kako se nasao...zato pricu o multikulturi ostavi nekom drugom
Pa sto se nisi bunio kad su te mobilisali? :D
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#431 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by exliberal-ex »

PM72 wrote:
De matereti neserendaj....ja sam bio pripadnik te "slavne pravoslavne" gdje je 90% srba koji cinili aktivni sastav bilo nasilno mobilisano I gurnuto u tu brigadu da alija moze prodavat multietnicnost....pa jos povede radeta u zenevu...jos mi reci da to nije istina :evil:
Ex-liberal,

Ne branim Aliju (ne mogu ga ni na slici) ali nisi u pravu.Ako je bio rat i proglašeno ratno stanje,SVI vojnosposobni muškarci su trebali biti vojno angažovani.Bez obzira zvao se on Mujo,Gavro ili Ivica. Pa jebem ga,nije bio moj rat nego svih nas.Ako neko od njih nije otišao na početku rata u četnike,šta je trebalo?Da ga nosamo kao bebu da podrigne? To što su mobilisani - neka su.Ako nećeš pušku,uzmi lopatu.Ako nećeš ni to - šta si onda? Sudija ili čekaš oslobodioce? Ja i ostali da truhnemo po rovovima a oni da piju kafu po Malti,nosaju rejbanke i bare trebe? To što je u Prvoj slavnoj bio veći broj Srba nego u drugim brigadama nije neka Alijina strategija multietičnosti nego ih je na području opštine Novo Sarajevo bilo najviše a zna se da je 95% vojnika Prve slavne upravo iz te opštine.

Moj prvi rođak je srao što su ga mobilisali.Mati mu je bila srpkinja,on "mješanac" i stanovnik oficirske zgrade.Kad su ga pokupili prilikom šetnje po Marka Marulića - ja sam kiptio od sreće.Ko biva,gdje će njega??? A kad sam mu ja pričao kako nam je na Trgu Pere Kosorića on mi je rekao "Ko te jebe kad si budala i sam se prijavio".Onda ga poslalo na Stup gdje je prve večeri skoro dobio proljev od straha.Ja se previjao od smjeha i krvnički ga zezao.Dajdža tj.ujak to baš i nije blagonaklono gledao ali kad sam mu rekao da sam i ja skoro dobio proljev od straha samo pola godine prije ...

Da rezimiramo.Bili smo brutalno napadnuti i borili smo se za opstanak.Kad su moj otac,brat i ja bez ikakve prisile,mobilizacije i hapšenja stali da branimo svoje porodice,komšije,prijatelje,neka onda idu svi.Pa neko nije za pušku-nađi mu mjesto i poziciju da pruži neki dobrinos.Neka pravi hljeb,onaj ratni eurokrem ili cigare - hvala mu kao da je još jedan vod sa nama na liniji.Neka obezbjedi vodu,bravi barikade,kopa tranšeje i rovove,previja ranjenike ili šije uniforme.Sve je to način da se pruži otpor agresoru.


P.S.Bio je jedan rezervista sa nama na liniji.Zvao se Bogdan.Kad je prvi put zagustilo i došlo do situacije biti ili ne biti,moj Bogdan ruksak na rame i još me pita gdje je tranše prema Stupskom brdu."Gdje ćeš to ti - majke ti" upitam ga a on blijed kao kreč,kaže da hoće da bježi." E nećeš Boki života mi mog,ako ću ja poginut i ti ćeš".On me gleda i ne može da vjeruje."Bil' pucao na mene"pita me."Bih i ne samo na tebe nego i na svog rođenog babu ako bi pošao da bježi a da mene ostavi četnicima".Kaže ti on meni kako ima djecu a ja kao iz topa- ti si ih bar napravio a ja neću imati ni priliku ako ovi sa tenkovima jutros krenu prema nama.Nije pobjegao ali samnom više nikad nije ni cigaru zapalio,ja sam za njega bio valjda neki ekstrem.Zaboli me,ni prvi ni zadnji što okreće glavu.
PM
Znas kako su mene I moj komsiluk mobilisali, dosli po nas kuci, odveli nas u muriju, tamo izdegenecili pa dali pozive ...prvo kopali mjesec pa onda ponovo u muriju gdje su nam rekli da nema vise kopanja nego puska.
Znas kako je meni bezbjednjak rekao, znam koga imas u gradu , ako budes bjezao kad je napad , metak ti je u celo ako budes bjezao "svojima" metak ti je u potiljak , ako uspijes onda halali famiju sto je ostala.
Eto moj PM zasto ja kazem da mi je pun kurac multikulture...I jos nesto..na pocetku svi potrcali da uzmu puske, sad cemo mi cetnike lahko preko drine, kad se pocelo ginut, gubit ruke I noge onda je bilo bjez te noge fataj se staba a onda mobilisi nepodobne...nemoj PM , znas I sam kako je bilo necemo se lagat....necemo o hapsenjima kad sam odbijao ici u samoubilacke akcije samo da bi pojedinci mogli da se kurce pred sehovicem ili u prvom korpusu kako su "razvalili cetnike" dok smo mi ostajali desetkovani....
Nigdje drugo nisu srbi mobilisani kao sto su po sarajevu...samo da bi se moglo prikazivat eto mi smo multikulturni...I nakraju sta se desi...ja sam jednom napisao kako su nas srbe izdvojili pred odlazak na treskavicu I fino rekli vi ostajete ovdje vama nevjerujemo...popljuvase me pojedinci tvrdeci da lazem, kad sam rekao da je dosla naredba da nemogu biti dva srbina I jedan bosnjak u rovu, pa im onda zafalilo podobnih , fataj po ulici malte ne da se popravi omjer...nakraju nas sve gurnuse na ekonomiju na otoci opet je bilo lazes pseto cetnicko petokolonasko ....eno ti primjer sa Divjakom, vratio cinove I jos ga pljuju kad kaze kad se treba obiljezavat godisnjica pozvani su oni koji tu nisu ni bili a mene niko ni da spomene....nemoj mi kvarit dan PM ti si bio u istim govnima ko I ja al nedam da mi junose govore kako je bilo a oni u pelenama bili tad...ili negdje u svabij...
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#432 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by Fudo387 »

exliberal-ex wrote:PMZnas kako su mene I moj komsiluk mobilisali, dosli po nas kuci, odveli nas u muriju, tamo izdegenecili pa dali pozive
Sta je to cudno?
Tako to rade sve vojske svijeta prema vojnim obaveznicima koji se ne odazivaju pozivu.
User avatar
argyle
Posts: 1840
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#433 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by argyle »

Last edited by argyle on 29/10/2015 20:30, edited 1 time in total.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#434 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by PM72 »

Znas kako su mene I moj komsiluk mobilisali, dosli po nas kuci, odveli nas u muriju, tamo izdegenecili pa dali pozive ...prvo kopali mjesec pa onda ponovo u muriju gdje su nam rekli da nema vise kopanja nego puska.
Znas kako je meni bezbjednjak rekao, znam koga imas u gradu , ako budes bjezao kad je napad , metak ti je u celo ako budes bjezao "svojima" metak ti je u potiljak , ako uspijes onda halali famiju sto je ostala.
Eto moj PM zasto ja kazem da mi je pun kurac multikulture...I jos nesto..na pocetku svi potrcali da uzmu puske, sad cemo mi cetnike lahko preko drine, kad se pocelo ginut, gubit ruke I noge onda je bilo bjez te noge fataj se staba a onda mobilisi nepodobne...nemoj PM , znas I sam kako je bilo necemo se lagat....necemo o hapsenjima kad sam odbijao ici u samoubilacke akcije samo da bi pojedinci mogli da se kurce pred sehovicem ili u prvom korpusu kako su "razvalili cetnike" dok smo mi ostajali desetkovani....
Nigdje drugo nisu srbi mobilisani kao sto su po sarajevu...samo da bi se moglo prikazivat eto mi smo multikulturni...I nakraju sta se desi...ja sam jednom napisao kako su nas srbe izdvojili pred odlazak na treskavicu I fino rekli vi ostajete ovdje vama nevjerujemo...popljuvase me pojedinci tvrdeci da lazem, kad sam rekao da je dosla naredba da nemogu biti dva srbina I jedan bosnjak u rovu, pa im onda zafalilo podobnih , fataj po ulici malte ne da se popravi omjer...nakraju nas sve gurnuse na ekonomiju na otoci opet je bilo lazes pseto cetnicko petokolonasko ....eno ti primjer sa Divjakom, vratio cinove I jos ga pljuju kad kaze kad se treba obiljezavat godisnjica pozvani su oni koji tu nisu ni bili a mene niko ni da spomene....nemoj mi kvarit dan PM ti si bio u istim govnima ko I ja al nedam da mi junose govore kako je bilo a oni u pelenama bili tad...ili negdje u svabij...
Ovo podvučeno ti ne vjerujem kad bi sjeo golom guzicom na vrelu peć.Ne znam kakva je to murija bila što je ljude tukla pa im davala pozive.Imenuj te "drotove" ili jedinicu.

Odrastao sam sa trojcom svojih komšija i drugova- Srba.Mi smo ih na početku rata zvali da idu sa nama ali oni ni da čuju.Negdje u junu 1992 dođe ona prva mobilizacija i pokupe skoro sve komšije koji nisu bili vojno angažovani.Svima im uruče lopate pa na Mojmilo da kopaju rovove.Njih par je odmah uzelo puške (Bošnjaci) jer ih je bilo stid proći kroz C fazu sa lopatama i krampama.Ostali su uzimali pušku u narednim danima a ona moja trojca Srba su ostali tvrdi i nepopustljivi.Niko im nije čvoku opalio.Na kraju su našli štelu u HVO-u pa tamo prešli i onda nakon godinu preko Miljacke...

Znam još prijatelja Srba koji su kopali ili bili mobilisani i niko od njih nije dobijao batine (sem ako je kopao kod Cace) tako da u tvoju priču ne mogu da vjerujem.Mislim,glupo je to da nekog odvedeš sa kućnog praga,dobro namlatiš pa mu daš pušku??? To je prosto nevjerovatno kao i tvoja priča o bezbjednjaku koji te tjerao na juriš a ako nećeš onda ti je familiji metak u čelo.Nisu kod nas bili ruski komesari što su sa zviždaljkama i dobošarima ubijali one koji ne jurišaju...izvini jarane ali tu priču pričaj nekom drugom.

Sa svim ostalim se slažem!
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#435 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by exliberal-ex »

PM72 wrote:
Znas kako su mene I moj komsiluk mobilisali, dosli po nas kuci, odveli nas u muriju, tamo izdegenecili pa dali pozive ...prvo kopali mjesec pa onda ponovo u muriju gdje su nam rekli da nema vise kopanja nego puska.
Znas kako je meni bezbjednjak rekao, znam koga imas u gradu , ako budes bjezao kad je napad , metak ti je u celo ako budes bjezao "svojima" metak ti je u potiljak , ako uspijes onda halali famiju sto je ostala.
Eto moj PM zasto ja kazem da mi je pun kurac multikulture...I jos nesto..na pocetku svi potrcali da uzmu puske, sad cemo mi cetnike lahko preko drine, kad se pocelo ginut, gubit ruke I noge onda je bilo bjez te noge fataj se staba a onda mobilisi nepodobne...nemoj PM , znas I sam kako je bilo necemo se lagat....necemo o hapsenjima kad sam odbijao ici u samoubilacke akcije samo da bi pojedinci mogli da se kurce pred sehovicem ili u prvom korpusu kako su "razvalili cetnike" dok smo mi ostajali desetkovani....
Nigdje drugo nisu srbi mobilisani kao sto su po sarajevu...samo da bi se moglo prikazivat eto mi smo multikulturni...I nakraju sta se desi...ja sam jednom napisao kako su nas srbe izdvojili pred odlazak na treskavicu I fino rekli vi ostajete ovdje vama nevjerujemo...popljuvase me pojedinci tvrdeci da lazem, kad sam rekao da je dosla naredba da nemogu biti dva srbina I jedan bosnjak u rovu, pa im onda zafalilo podobnih , fataj po ulici malte ne da se popravi omjer...nakraju nas sve gurnuse na ekonomiju na otoci opet je bilo lazes pseto cetnicko petokolonasko ....eno ti primjer sa Divjakom, vratio cinove I jos ga pljuju kad kaze kad se treba obiljezavat godisnjica pozvani su oni koji tu nisu ni bili a mene niko ni da spomene....nemoj mi kvarit dan PM ti si bio u istim govnima ko I ja al nedam da mi junose govore kako je bilo a oni u pelenama bili tad...ili negdje u svabij...
Ovo podvučeno ti ne vjerujem kad bi sjeo golom guzicom na vrelu peć.Ne znam kakva je to murija bila što je ljude tukla pa im davala pozive.Imenuj te "drotove" ili jedinicu.

Odrastao sam sa trojcom svojih komšija i drugova- Srba.Mi smo ih na početku rata zvali da idu sa nama ali oni ni da čuju.Negdje u junu 1992 dođe ona prva mobilizacija i pokupe skoro sve komšije koji nisu bili vojno angažovani.Svima im uruče lopate pa na Mojmilo da kopaju rovove.Njih par je odmah uzelo puške (Bošnjaci) jer ih je bilo stid proći kroz C fazu sa lopatama i krampama.Ostali su uzimali pušku u narednim danima a ona moja trojca Srba su ostali tvrdi i nepopustljivi.Niko im nije čvoku opalio.Na kraju su našli štelu u HVO-u pa tamo prešli i onda nakon godinu preko Miljacke...

Znam još prijatelja Srba koji su kopali ili bili mobilisani i niko od njih nije dobijao batine (sem ako je kopao kod Cace) tako da u tvoju priču ne mogu da vjerujem.Mislim,glupo je to da nekog odvedeš sa kućnog praga,dobro namlatiš pa mu daš pušku??? To je prosto nevjerovatno kao i tvoja priča o bezbjednjaku koji te tjerao na juriš a ako nećeš onda ti je familiji metak u čelo.Nisu kod nas bili ruski komesari što su sa zviždaljkama i dobošarima ubijali one koji ne jurišaju...izvini jarane ali tu priču pričaj nekom drugom.

Sa svim ostalim se slažem!
PM
Stanovnistvo Pofalica, odvedeni u stanicu koja je bila u samackom hotelu u Humskoj, komandant policije Terzo i njegova ekipa koja je pravila belaj cijeli rat, jel mi sad vjerujes ( usput doticni je poslije rata istjeran iz policije jer je krijumcario sa srbima preko vraca...)
Tu nam uruceni pozivi koje je donio kurir iz staba koji je bio kod one nove skole ...kad krenes od C.Vile starom cestom par stotina metara, zaboravio sam ime skole...dali je sipad bio tu nesto se nesjecam najbolje.
Kod nas nije bila opcija necu, ja ti govorim sta sam ja prezivio dali mi ti vjerujes do tebe ali ako pratis moje pisanje uvijek isto pricam...
ja sam imao skroz korektan odnos sa ljudima sa kojima sam djelio rovove, rijetko ko je od obicne vojske pravio problem jer smo svi mi bili bez stele....oni sto su imali stelu su se udomili ili u hvo ( koji je pobjegao preko miljacke) ili su se prijavili u druge jedinice po gradu, znam par koji su isli kod puske jer su znali neke lopove odozgo pa su bili sklonjeni ali bezbednjaci I vojna policija ( sve go sandjak matere im se naj***) su pravili belaj
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#436 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by KENJAC »

Sva prica o ucescu "nas" u "njihovoj" vojsci je subjektivnog karaktera. Bio je rat ! Gradjanski ! Supljak o nekoj agresiji ostavite za Haga i za jos neke koji nisu nosa pomolili 92-95 ! I u toj makljazi svako je imao svoju ideju. Neko na brdo sa bradom neko pod brdo sa gradom a nekom (kao meni) je bilo samo da prodje ! Samo konj nije mogao predpostavit da ti jedan dan nece zakucati na vrata sa pozivom. To je jos i bolja varijanta , bila je i ona druga , bez ikakvog poziva ! Ja sam se prijavio da me nebi prijavili. Konto sam , kad se ja prijavim , ja odlucujem gdje cu i s kim cu. I bi tako. Prvo vrijeme sam bio sa rajom koju poznajem i kojima nisam morao objesnjavat ko sam i sto sam tu. Nisam mogao ocima smislit varijantu da se ispenjem na cuvik i "otolen" bombardujem moj grad. Odma mi je pocelo "smrdit" sto su moj grad svojim zvali i oni sto nikad nisu nogu svoju stavili na Grbavicu. Kad se moglo "njiha" nije bilo. Sadenake kad se ne more oni su sljegli! I tako se nadjoh (ne samo ja , nego mnogi kao ja) u situaciji "nit majci nit u djevera" Ostadosmo bez svoje strane. Mislim da su Bosnjacke vlasti trebale cijenit tu cinjenicu sto nismo otisli da ih ubijamo i nikako nisu smjeli dopustiti nasilnu mobilizaciju. Ko moze imati koristi od nasilno mobilizovanog sto treba da puca na mozda nekog rodjaka svog ??? Sta se postiglo ? Znao sam mnogo Srba sto su iz dna duse mrzili ono sto radi Karadzic. Poslje odvodjenja na razna kopanja , zavaljivanja a da ne pricam o Kazanima svih vrsta , prica tih Srba se skroz promijenila. Bilo je u stilu "ako vec moram birat da me jebu moji ili njihovi .... e onda cu da me jebu moji" Da su Sarajevski Srbi pusteni na miru , bilo bi ih mnogo vise 95' u redovima ABiH. Ovako se mogu svi pod sljivu stavit ! Ali sad je sve suplja prica ! Bilo je kako je bilo i bitno je da vise ne puca. U , gluho bilo, nekom drugom ratu , bas me interesuje koliko bi sad Srba bilo u ABiH ?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#437 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by julisiz es grant »

Nedobrovoljac wrote:Sigurno da je vama dvojici baš bilo jebeno, ali ja samo ne kontam šta ste očekivali? Šta mislis pod tim da vas nisu trebali dirati?
Pa kao čiča Draža, da na divanu ležeći i lulu pušeći dočekaju oslobodioce, u ovom slučaju "rođake" koji su kad se zakuhavalo otišli "kod tetke u Novi Sad".
Pri tom ne mislim konkretno na njih dvojicu, sviđa mi se čitati njihove postove, ex-liberal mi je dao korisne savjete oko puta za Izrael...ali vjerujem da ih je bilo koji su tako razmišljali.
Last edited by julisiz es grant on 29/10/2015 23:25, edited 1 time in total.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#438 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by julisiz es grant »

.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#439 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by KENJAC »

Nedobrovoljac wrote:Sigurno da je vama dvojici baš bilo jebeno, ali ja samo ne kontam šta ste očekivali? Šta mislis pod tim da vas nisu trebali dirati?
Sta sta smo ocekivali. Jesi li procito sta sam napisao. Ne ulazi u temu kao padobranac. Ja sam rat prezivio. Zivim daleko i fino mi je. Sarajevu bi bilo bolje da lojalne Srbe niko nije zajebavo. Cuj tjerat Srbina na Zuc ! Da je htio na Zuc peo bi se gore iz pravca Vogosce ! Nije htio gore i pustite ga na miru. Jel sad malo jasnije ? Ne diram te , ne diraj me ! Al jok. Ne do' djavo mira. Hajmo mi petu kolonu na kopanje. Na Zuc ! Na Djevojacke Stijene. na Kazane. Problem Srba u Bosanskoj vojsci je sto za njih " brinu" svi i svako a njih niko ne pita kako je to bilo iz njihovog ugla. Desilo se , ne ponovilo se !
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#440 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by exliberal-ex »

Nedobrovoljac wrote:Sigurno da je vama dvojici baš bilo jebeno, ali ja samo ne kontam šta ste očekivali? Šta mislis pod tim da vas nisu trebali dirati?
Ma razumjem sta kazes ali nemozes ocekivat da prvo kazes svi srbi cetnici...al eto samo nasi nisu ...a onda te pitaju a sto si ti ostao sto nisi otisao sa svojima...pa te onda maltretiraju, neke cak i ubiju al i dalje ocekuju od tebe da ides da branis tu drzavu.... zamisli bosnjak ostao u BL ovi ga prvo izmaltretiraju pa ga onda posalju ne neko jebeno ratiste...a ti sjedis u rovu i kontas jel ti familija sa druge strane...zamisli meni se to desilo da mi je familija sa ilidje bila preko puta...to saznao poslije rata...

al da nespamamo temu , ovo je o Mihajlu koji je ostao da se bori , to su njegovi ideali bili..
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#441 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by Drinski »

KENJAC wrote:Sva prica o ucescu "nas" u "njihovoj" vojsci je subjektivnog karaktera. Bio je rat ! Gradjanski !
Ovo je bila agresija kojoj su se pridruzili, ono sto se nekada nazivalo, kvislinzi, domaći izdajnici i sluge okupatora. Uostalom, upravo tvoje učešće u ARBIH dokazuje da nije bio građanski rat.
Ostatak posta, tu i tamo se slažem, negdje se pak ne slažem.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#442 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by PM72 »

Kenjac,

Mnogo više Muslimana nego Srba je kopalo rovove.Kad nas a tako je bilo i kod onih na brdu,više Muslimana kopalo rovove oko Sarajeva.To je li bila agresija,građanski rat ili seljačka buna,ja bih se opredjelio za kombinaciju agresije i seljačke bune.Sve operacije su planirane u Beogradu,svi oficiri VRS su imenovani u generalštabu susjedne zemlje,imali su 13 kadrovski centar gdje im se vodio staž,dobijali su plate iz Srbije...tako da nemoj pominjati Hag bez potrebe.Nas je na Trgu 21 aprila napala jedinica u kojoj su bili šešeljevi dobrovoljci iz Sarajeva i Srbije.Lično je Šešelj zvao Radovana da mu pomogne oko izvlačenja njegovih ljudi.Toliko o karakteru rata.

Veću glupost nisam odavno pročitao od one kako smo trebali ostaviti sarajevske Srbe na miru.Mi ostali ćemo ginuti i braniti grad a oni će sa nama djeliti samo humanitarnu? E malo morgen.Brani i svoj kućni prag.Pa nije rat kao jelovnik da probereš.Što se tiče pominjanja zločina nad njima,toga je bilo i svjedok sam tome.Ali,više nađeno u jednoj masovnoj grobnici na Romaniji mrtvih Bošnjaka nego u svim "sarajevskim" pobijenih Srba.Što se tiče "poštenja i moralnosti" sarajevskih Srba,konkretno Pofalića,nešto ne znam da je ijedan uzeo pušku pa učestvovao u čuvenoj pofalićkoj bici.Jest ali da puca na TO BiH.Neće na "svoje" a možeš na mene? :-) i onda bi da uzmu godišnji odmor do kraja rata - bez da ih iko dira.Gdje to ima?

Da rezimiram.Ko god nije puškom branio grad i zemlju,neka je kopao rovove.Milom ili silom.Bio on Mujo ili Momir.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#443 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by Woody »

PM72 wrote:Kenjac,

Mnogo više Muslimana nego Srba je kopalo rovove.Kad nas a tako je bilo i kod onih na brdu,više Muslimana kopalo rovove oko Sarajeva.To je li bila agresija,građanski rat ili seljačka buna,ja bih se opredjelio za kombinaciju agresije i seljačke bune.Sve operacije su planirane u Beogradu,svi oficiri VRS su imenovani u generalštabu susjedne zemlje,imali su 13 kadrovski centar gdje im se vodio staž,dobijali su plate iz Srbije...tako da nemoj pominjati Hag bez potrebe.Nas je na Trgu 21 aprila napala jedinica u kojoj su bili šešeljevi dobrovoljci iz Sarajeva i Srbije.Lično je Šešelj zvao Radovana da mu pomogne oko izvlačenja njegovih ljudi.Toliko o karakteru rata.

Veću glupost nisam odavno pročitao od one kako smo trebali ostaviti sarajevske Srbe na miru.Mi ostali ćemo ginuti i braniti grad a oni će sa nama djeliti samo humanitarnu? E malo morgen.Brani i svoj kućni prag.Pa nije rat kao jelovnik da probereš.Što se tiče pominjanja zločina nad njima,toga je bilo i svjedok sam tome.Ali,više nađeno u jednoj masovnoj grobnici na Romaniji mrtvih Bošnjaka nego u svim "sarajevskim" pobijenih Srba.Što se tiče "poštenja i moralnosti" sarajevskih Srba,konkretno Pofalića,nešto ne znam da je ijedan uzeo pušku pa učestvovao u čuvenoj pofalićkoj bici.Jest ali da puca na TO BiH.Neće na "svoje" a možeš na mene? :-) i onda bi da uzmu godišnji odmor do kraja rata - bez da ih iko dira.Gdje to ima?

Da rezimiram.Ko god nije puškom branio grad i zemlju,neka je kopao rovove.Milom ili silom.Bio on Mujo ili Momir.
E, jebi ga @paša, ti znaš koliko ja tebe volim :kiss: ali ti prosto moram dati "repliku" na ovo tvoje izlaganje.

Predlažem da skratimo, pa da mi odgovoriš na sljedeća pitanja:

1. Ko se mog'o lakše "izvući" od vojske - Bošnjak ili Srbin?

2. Ko je imao više rodbine/poznanika u vojsci da ga "izvadi" iz rova - Bošnjak ili Srbin?

3. Koliko Bošnjaka je pobijeno na Kazanima?

4. Ako se nije htjelo "dijeliti" humanitarnu, ako Srbi nisu htjeli braniti svoj kućni prag, ako su tražili da ih niko ne dira - što nisu pušteni da idu?

5. Jesu li Srbi mogli kroz tunel navući hrane za djecu, ko što smo mogli ja i ti?

Nemoj zajebavati, jebi ga. Eto, samo pet pitanja - neće ti biti teško odgovoriti, jer znam kako ćeš ;-) I ne zahateri, ne bi ja ovo, al' moram zbog đece.

Pozdrav domovini :thumbup:
Last edited by Woody on 30/10/2015 09:02, edited 1 time in total.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#444 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by Woody »

.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#445 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by ultima_palabra »

Nije u redu na ovoj temi pisati o dezerterima i nasilno mobilisanim.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#446 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by PM72 »

E, jebi ga @paša, ti znaš koliko ja tebe volim :kiss: ali ti prosto moram dati "repliku" na ovo tvoje izlaganje.

Predlažem da skratimo, pa da mi odgovoriš na sljedeća pitanja:

1. Ko se mog'o lakše "izvući" od vojske - Bošnjak ili Srbin?

2. Ko je imao više rodbine/poznanika u vojsci da ga "izvadi" iz rova - Bošnjak ili Srbin?

3. Koliko Bošnjaka je pobijeno na Kazanima?

4. Ako se nije htjelo "dijeliti" humanitarnu, ako Srbi nisu htjeli braniti svoj kućni prag, ako su tražili da ih niko ne dira - što nisu pušteni da idu?

5. Jesu li Srbi mogli kroz tunel navući hrane za djecu, ko što smo mogli ja i ti?

Nemoj zajebavati, jebi ga. Eto, samo pet pitanja - neće ti biti teško odgovoriti, jer znam kako ćeš ;-) I ne zahateri, ne bi ja ovo, al' moram zbog đece.
Woody,

Ja se na tebe ne mogu naljutiti niti šta zamjeriti.Na brzinu ću ti odgovoriti.

1.Bošnjak
2.Bošnjak
3.nijedan
4.Trebali su kao ikebana.
5.Nisu.

Fino sam rekao,svjedok sam maltretiranja nebošnjaka a vidio sam i tijela pobijenih tako da mi niko ne može reći da toga nije bilo.Samo,pusti me da se rahat patim...moglo je negdje drugo,gdje je linija fronta bila daleko.U sarajevskom džehenemu smo bili svi zajedno.Ako si samnom,daj i ti neki doprinos. :bih:
User avatar
greatful_and_dead
Posts: 422
Joined: 15/07/2015 13:17

#447 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by greatful_and_dead »

Tema o jednom velikom čovjeku, na koju su se učesnici posrali.

Majore, od svih travničana ti vječna slava i veliko hvala. Travničani su ga i ukopali u po grada, pored džamije, što je papcima bilo ravno veleizdaji. Ovi što mu danas ne daju ulicu ionako nemaju veze s Travnikom.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#448 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by PM72 »

Slava i hvala - poštovanom majoru.I neka se ostali učesnici diskusije mnogo ne ljute na ova naša sarajevska "bockanja",neke stvari se ipak ne mogu prešutjeti a ko zna,možda ljudi namjerno skreću pažnju da je među srpskim narodom bilo i onih koji nisu iz interesa i silom uzeli pušku i pošteno se borili.Mnogo je tih primjera a mnogi se trude da to minimiziraju.

Pozdrav domovini! :bih:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#449 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by exliberal-ex »

PM72 wrote:Slava i hvala - poštovanom majoru.I neka se ostali učesnici diskusije mnogo ne ljute na ova naša sarajevska "bockanja",neke stvari se ipak ne mogu prešutjeti a ko zna,možda ljudi namjerno skreću pažnju da je među srpskim narodom bilo i onih koji nisu iz interesa i silom uzeli pušku i pošteno se borili.Mnogo je tih primjera a mnogi se trude da to minimiziraju.

Pozdrav domovini! :bih:
Vidis ja vjerujem da je bilo takvih na pocetku, koji su vjerovali da se bore na pravoj strani ...u to nema sumnje ali isto tako vjerujem da je ogromna vecina ralizovala nakon izvjesnog vremena da su da izvines "pojeli govno" ,da su nakraju izdani od vlasti i drzave za koju su krenuli da se bore... uostalom to mozes da osjetis i na Divjakovim istupima...(njega uzimam za primjer je je ako se nevaram jedini koji je bio na generalskom nivou)
Sta bi se desio da je Petrovic ostao ziv, kako bi se prema njemu ponasali ostaje nepoznanica ali ako idemo istom matricom kako su se odnosili prema drugima vrlo vjerovatno da bi i on sad bio razocaran.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#450 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by KENJAC »

exliberal-ex wrote:
PM72 wrote:Slava i hvala - poštovanom majoru.I neka se ostali učesnici diskusije mnogo ne ljute na ova naša sarajevska "bockanja",neke stvari se ipak ne mogu prešutjeti a ko zna,možda ljudi namjerno skreću pažnju da je među srpskim narodom bilo i onih koji nisu iz interesa i silom uzeli pušku i pošteno se borili.Mnogo je tih primjera a mnogi se trude da to minimiziraju.

Pozdrav domovini! :bih:
Vidis ja vjerujem da je bilo takvih na pocetku, koji su vjerovali da se bore na pravoj strani ...u to nema sumnje ali isto tako vjerujem da je ogromna vecina ralizovala nakon izvjesnog vremena da su da izvines "pojeli govno" ,da su nakraju izdani od vlasti i drzave za koju su krenuli da se bore... uostalom to mozes da osjetis i na Divjakovim istupima...(njega uzimam za primjer je je ako se nevaram jedini koji je bio na generalskom nivou)
Sta bi se desio da je Petrovic ostao ziv, kako bi se prema njemu ponasali ostaje nepoznanica ali ako idemo istom matricom kako su se odnosili prema drugima vrlo vjerovatno da bi i on sad bio razocaran.
Od A do Z ono sto ja mislim :thumbup: Sto , ponavljam, ne znaci nebi pojeo jos vece govno da sam otiso sa "mojima". Mihajlo je izabrao svoju stranu i na tome mu svaka cast. Ja sam nakon 3 mjeseca skonto da nema moje strane. Puno vise Alijinih Srba danas razmislja kao ja nego kao Mihajlo. A vidim i da je @ex u pet deka ko i ja.
Post Reply