Travnički muftija

User avatar
Mx
Posts: 1073
Joined: 17/07/2003 00:00

#1 Travnički muftija

Post by Mx »


Izvor priloga: http://www.oslobodjenje.ba/index.php?op ... &Itemid=46

Piše: Vildana Selimbegović

Image

02/02/09

Travnički muftija

Pred kraj prošle godine u Danima je objavljena ispovijest trinaestogodišnje djevojčice iz sela Gluha Bukovica, nadomak Travniku. Već tri godine gotovo je ekskomunicirana iz svoga sela, ne samo ona - već i majka joj i nena - a sve zato što je još kada je imala deset godina, u kući priznala “šta joj je radio hodža“.

Djevojčica je, kao i četiri njezine drugarice, zlostavljana u džamiji i sve su to evidentirali i policijski inspektori. Kada je trebalo podići tužbu, tri porodice su odlučile zaboraviti, a njezina i komšije deminera odlučile su istrajati. Istrajnost se ne isplati, pa su danas tragači za pravdom neželjeni svjedoci seoske bruke i hodžinih šejtanluka, te predmet hodžine tužbe za klevetu - uz pozamašan zahtjev za odštetu. Seljani su, osim na susjede, ljuti i na novinare: ekipu Aletrnativne televizije iz Banje Luke su otjerali i time se ponose. Novinarima Dana su odlučili ponuditi argumente: “ne bi hodža, žena mu je k’o avion“, te “sve je to nena izmislila jer hoće od mudžahedina da naplati 50 maraka, a nije mogla dobiti potvrdu da mala ide redovno u mekteb“. Otac djevojčice je poginuo u borbama za Vlašić, pa je zato nena na meti, no zato otac druge djevojčice, koji također nije odlučio zaboraviti nemili incident, ima strašnu manu: “radi k’o deminer, da valja - našao bi kakav čestit posao“.

No, hodžu brane ne samo oni već i ostali imami iz muftiluka koji potpisuju sljedeću rečenicu: “Jedinstveni smo u stajalištu da su iznijete nečasne tvrdnje zlonamjerne, a sve u cilju osvete našem kolegi od strane osoba niskog morala.” I seljanima i efendijama krunski je svjedok muftija travnički - Nusret-efendija Avdibegović. U Travnik je i stigao s ratom u kome je njegova karijera krunisana izborom za muftiju. Kako tad, tako i danas. Davne 1993. travničku je Šarenu džamiju - jedan od najvrednijih spomenika islamske arhitekture ne samo u BiH već i na Balkanu - dao oplatom pregraditi da fizički razdvoji muškarce od žena. Sa njegovim vaktom, mudžahedini su Travnikom počeli provoditi svoju vjersku politiku: sjedili su u Donjoj čaršiji, kilometrima daleko od linije fronte, i borili se šibama protiv šliceva na ženskim suknjama. U Gornjoj čaršiji, pak, suprotstavili su se agresiji: mladića i djevojku, koji su se ljubili u parku, puškom su potjerali.

Akcija pretvaranja gučegorskog samostana u džamiju propala im je (srećom), no nakon rata, poučen valjda mudžahedinskim iskustvima, upravo je muftija poveo saobraćajno prevaspitavanje grada i građana i naređivao koliko daleko trebaju biti automobili od džamije. Ambiciozni muftija Avdibegović ubilježio se i u akcije na nivou cijele zemlje - prije nekoliko godina, kao član Komisije za fetve Rijaseta IZBiH, zagovarao je uvođenje šerijata u domaći zakon i vlastitim elaboratima pravdao pravo Bošnjaka da imaju, ako žele, četiri žene.

Taj i takav Avdibegović prošlog je petka, iza džume, poslao u ime Travničkog muftiluka saopćenje za javnost, a “povodom učestalih napada Federalne televizije na Islamsku zajednicu i reisul-ulemu“. U tom saopćenju, koje vrvi uređivačkim opaskama muftije Avdibegovića, travnička ulema i imami Muftiluka “dižu svoj glas“ protiv dovođenja gostiju na televiziju koji ocjenjuju rad Islamske zajednice “između ostalog i zbog toga što je naplativost RTV takse kod bošnjačkog naroda izuzetno visoka“.

Nije se, istina, Avdibegović ponudio da saučestvuje u kreiranju čitavog programa, ali je priznao zabrinutost “zbog nedostatka nastavno-odgojnih programa“. Nije preporučio ni svog kolegu, odgajatelja iz Gluhe Bukovice, da nastupi, no jeste se potrudio da na više od dvije kartice teksta izrazi svoju i podršku cijelog muftiluka napadima koji na Federalnu televiziju kontinuirano pristižu i oko koje se koplja lome po Federalnom parlamentu. Avdibegovićeva je politika jasna k’o dan - gdje god može iskoristit će priliku da ustane protiv novinara. Još je bolje ako “njegova borba“ može proći kao tobožnje zalaganje za odbranu reisa, Rijaseta i cijele Islamske zajednice. No, neće mu se omaknuti da odgovori na jedino pitanje oko kojeg se nepodijeljeno slažu branitelji Avdibegovićevog hodže iz Gluhe Bukovice: po kom to principu Islamska zajednica Gluhe Bukovice izdaje potvrde o prisustvu djece u mektebu da bi onda mudžahedini redovnim polaznicima dali 50 KM? I ko su uopće ti mudžahedini kada je Rijaset pouzdano utvrdio da njih zapravo nema u BiH?
O cemu se ovdje radi i sta se desava unutar Bosnjacke IZ BiH i njihovog osoblja? Vas komentar?
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#2 Re: Travnički muftija

Post by Jazz_Junkie »

Pazi, sad ce ti se pojaviti njihovi ambasadori na ovom forumu i okriviti te da siris islamofobiju.
almin-78
Posts: 308
Joined: 21/01/2009 09:05

#3 Re: Travnički muftija

Post by almin-78 »

O cemu se ovdje radi i sta se desava unutar Bosnjacke IZ BiH i njihovog osoblja? Vas komentar?


FTV,DANI I Oslobodjenje godinama aktivno sire islamofobiju,u zadnjih par mjeseci ta islamofobija je postala agresivnjija tako da je rijaset odlucio da reaguje,ovo je samo jedna od mnogih reakcija,,,a oslobodjenje normalno da odgovara na to,jer moraju se braniti od islamske zajednice koja ih optuzuje za islamofobiju.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#4 Re: Travnički muftija

Post by Jazz_Junkie »

Jesam rek´o. :lol:
splavar šime
Posts: 299
Joined: 12/10/2008 21:41

#5 Re: Travnički muftija

Post by splavar šime »

Jazz_Junkie wrote:Jesam rek´o. :lol:
:thumbup: Bravo majstore,uze mi rječ iz usta.
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#6 Re: Travnički muftija

Post by Compact »

Đankić kako bi bilo da neko nešto uvredljivo napiše o tvojim najmilijima i da na kraju doda, sad ćeš vidjeti kad se javi Đankić i njegova familija da se buni. Nije fer, pogotovo ako se uzme u obzir da je Vildana izdašno plaćena da širi islamofobiju. Pametnije bi joj bilo da obrije dlake ispod pazuha, jer na poslu je zezaju da nosi šiške ispod miške!
splavar šime
Posts: 299
Joined: 12/10/2008 21:41

#7 Re: Travnički muftija

Post by splavar šime »

Compact wrote:Đankić kako bi bilo da neko nešto uvredljivo napiše o tvojim najmilijima i da na kraju doda, sad ćeš vidjeti kad se javi Đankić i njegova familija da se buni. Nije fer, pogotovo ako se uzme u obzir da je Vildana izdašno plaćena da širi islamofobiju. Pametnije bi joj bilo da obrije dlake ispod pazuha, jer na poslu je zezaju da nosi šiške ispod miške!
:oops: Vidiš kako ti kulturno govoriš, ti neznaš uvrjediti.Stvarno si inteligentan da se brineš imali ko dlake ispod pazuha ili nema a ne brineš se imaju li ovi demobilisani ili radnici na čekanju od čega da prehrane svoje porodice.Znam da se neki plaše više grafita nego ovaj sirotinjski narod gladi i bijede ali doći će pravda kad tad jer i u Kuranu se kaže da smo svi isti i da nema manjeg i većeg samo je dragi Bog najveći i samo se njega plašim.Meni ne treba vođa ni politički a ni vjerski,ja znam da smo samo Božiji robovi i ničiji više pa ni Reisovi ni Tihićevi ni Lagumdžijini ni Silajdžićevi niti ničiji drugi, izuzev Božji. :!: Dosta nas ovolike godine trpaju u nacionalne torove da nas mogu tretirati kao stoku i davati pomalo koju mrvicu i da im budemo zahvalni. :x
Bejtic
Posts: 209
Joined: 13/07/2007 18:46

#8 Re: Travnički muftija

Post by Bejtic »

Compact wrote:Đankić kako bi bilo da neko nešto uvredljivo napiše o tvojim najmilijima i da na kraju doda, sad ćeš vidjeti kad se javi Đankić i njegova familija da se buni. Nije fer, pogotovo ako se uzme u obzir da je Vildana izdašno plaćena da širi islamofobiju. Pametnije bi joj bilo da obrije dlake ispod pazuha, jer na poslu je zezaju da nosi šiške ispod miške!
:lol:
to je sada u modi
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#9 Re: Travnički muftija

Post by Jazz_Junkie »

Compact wrote:Đankić kako bi bilo da neko nešto uvredljivo napiše o tvojim najmilijima i da na kraju doda, sad ćeš vidjeti kad se javi Đankić i njegova familija da se buni. Nije fer, pogotovo ako se uzme u obzir da je Vildana izdašno plaćena da širi islamofobiju. Pametnije bi joj bilo da obrije dlake ispod pazuha, jer na poslu je zezaju da nosi šiške ispod miške!
Vildanofobija. :x

Vidis, sa siskama ispod miske si postavio argument s kojim si sve rasvijetlio. Nije bitno sto rade neke travnicke lokalne kabadahije (kao npr. zlostavljanje maloljetnice) nego svi drustveni problemi BiH svoj korijen imaju u siskama ispod miske gopodje Vildane Selimbegovic i njoj slicnih koji vjerojatno takodjer imaju siske ispod miske. Ja sam doduse svjesno pustio dlake ispod pazduha da se grijem preko zime, a posebno oko muda.
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#10 Re: Travnički muftija

Post by Compact »

splavar šime wrote:
Compact wrote:Đankić kako bi bilo da neko nešto uvredljivo napiše o tvojim najmilijima i da na kraju doda, sad ćeš vidjeti kad se javi Đankić i njegova familija da se buni. Nije fer, pogotovo ako se uzme u obzir da je Vildana izdašno plaćena da širi islamofobiju. Pametnije bi joj bilo da obrije dlake ispod pazuha, jer na poslu je zezaju da nosi šiške ispod miške!
:oops: Vidiš kako ti kulturno govoriš, ti neznaš uvrjediti.Stvarno si inteligentan da se brineš imali ko dlake ispod pazuha ili nema a ne brineš se imaju li ovi demobilisani ili radnici na čekanju od čega da prehrane svoje porodice.Znam da se neki plaše više grafita nego ovaj sirotinjski narod gladi i bijede ali doći će pravda kad tad jer i u Kuranu se kaže da smo svi isti i da nema manjeg i većeg samo je dragi Bog najveći i samo se njega plašim.Meni ne treba vođa ni politički a ni vjerski,ja znam da smo samo Božiji robovi i ničiji više pa ni Reisovi ni Tihićevi ni Lagumdžijini ni Silajdžićevi niti ničiji drugi, izuzev Božji. :!: Dosta nas ovolike godine trpaju u nacionalne torove da nas mogu tretirati kao stoku i davati pomalo koju mrvicu i da im budemo zahvalni. :x
Ja ti moj Šime pripadam vjerskom toru, kako se to moderno kaže na ovom forumu, i uvijek ću stati u odbranu vjerskih institucija od likova koji komotno mogu glumiti u planeti majmuna. Notings se sikirati. Svako ima svoju nafaku, i kako kažu novac je svugdje samo se treba sagnuti i uzeti ga, a ne druge kriviti za svoju nesposobnost. Dok ljudi kukaju, korumpirani levati uzimaju, pošteni zarađuju. Budimo pošteni i zaradićemo.
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#11 Re: Travnički muftija

Post by Compact »

Jazz_Junkie wrote: Vildanofobija. :x

Vidis, sa siskama ispod miske si postavio argument s kojim si sve rasvijetlio. Nije bitno sto rade neke travnicke lokalne kabadahije (kao npr. zlostavljanje maloljetnice) nego svi drustveni problemi BiH svoj korijen imaju u siskama ispod miske gopodje Vildane Selimbegovic i njoj slicnih koji vjerojatno takodjer imaju siske ispod miske. Ja sam doduse svjesno pustio dlake ispod pazduha da se grijem preko zime, a posebno oko muda.
Dobar si sa šiškama, nego možeš li isplesti pletenicu? Ja Hajro, a ti Bajro. Da je neko drugi izašao u javnost sa tom informacijom, a ne Vildana, pa hajde. Ako se redovnim putem ista tvrdnja dokaže, prvi ću od kuće otići pred muftiluk i vratiti se ispred muftiluka kući!
splavar šime
Posts: 299
Joined: 12/10/2008 21:41

#12 Re: Travnički muftija

Post by splavar šime »

Compact wrote:
splavar šime wrote:
Compact wrote:Đankić kako bi bilo da neko nešto uvredljivo napiše o tvojim najmilijima i da na kraju doda, sad ćeš vidjeti kad se javi Đankić i njegova familija da se buni. Nije fer, pogotovo ako se uzme u obzir da je Vildana izdašno plaćena da širi islamofobiju. Pametnije bi joj bilo da obrije dlake ispod pazuha, jer na poslu je zezaju da nosi šiške ispod miške!
:oops: Vidiš kako ti kulturno govoriš, ti neznaš uvrjediti.Stvarno si inteligentan da se brineš imali ko dlake ispod pazuha ili nema a ne brineš se imaju li ovi demobilisani ili radnici na čekanju od čega da prehrane svoje porodice.Znam da se neki plaše više grafita nego ovaj sirotinjski narod gladi i bijede ali doći će pravda kad tad jer i u Kuranu se kaže da smo svi isti i da nema manjeg i većeg samo je dragi Bog najveći i samo se njega plašim.Meni ne treba vođa ni politički a ni vjerski,ja znam da smo samo Božiji robovi i ničiji više pa ni Reisovi ni Tihićevi ni Lagumdžijini ni Silajdžićevi niti ničiji drugi, izuzev Božji. :!: Dosta nas ovolike godine trpaju u nacionalne torove da nas mogu tretirati kao stoku i davati pomalo koju mrvicu i da im budemo zahvalni. :x
Ja ti moj Šime pripadam vjerskom toru, kako se to moderno kaže na ovom forumu, i uvijek ću stati u odbranu vjerskih institucija od likova koji komotno mogu glumiti u planeti majmuna. Notings se sikirati. Svako ima svoju nafaku, i kako kažu novac je svugdje samo se treba sagnuti i uzeti ga, a ne druge kriviti za svoju nesposobnost. Dok ljudi kukaju, korumpirani levati uzimaju, pošteni zarađuju. Budimo pošteni i zaradićemo.
:-) Nek je tebi hairli u tom toru i pazi da ne odeš dalje od svoga tora jer mogao bi gdje zalutati, a za preventivu neka vam zakače zvona da vas mogu pratiti ako zalutate. :-D
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#13 Re: Travnički muftija

Post by Compact »

splavar šime wrote: :-) Nek je tebi hairli u tom toru i pazi da ne odeš dalje od svoga tora jer mogao bi gdje zalutati, a za preventivu neka vam zakače zvona da vas mogu pratiti ako zalutate. :-D
Hvala ti na receptima. Nego, bojim se da me nisi dobro shvatio, ali nema veze. Bolje bi bilo da se vjeruje tekstovima koji imaju argumente, nego da nam Viladana kojoj na zapadu ne bi dali ni da piše grafite, kroji stavove. Šime iznenadio si me! :roll:
splavar šime
Posts: 299
Joined: 12/10/2008 21:41

#14 Re: Travnički muftija

Post by splavar šime »

Compact wrote:
splavar šime wrote: :-) Nek je tebi hairli u tom toru i pazi da ne odeš dalje od svoga tora jer mogao bi gdje zalutati, a za preventivu neka vam zakače zvona da vas mogu pratiti ako zalutate. :-D
Hvala ti na receptima. Nego, bojim se da me nisi dobro shvatio, ali nema veze. Bolje bi bilo da se vjeruje tekstovima koji imaju argumente, nego da nam Viladana kojoj na zapadu ne bi dali ni da piše grafite, kroji stavove. Šime iznenadio si me! :roll:
;-) Naj vjerovatnije ni ti mene nisi shvatio,ali nema veze.A to što spomenu grafite,nemoj da te čuje Branković mogao bi se prepasti a i život bi mu bio u opasnosti.Nadam se da si me razumio kada sam napisao da ja kao vođu priznajem samo dragoga Boga i nikoga drugoga,a svi smo pred njim jednaki i neka svako odgovara za svoja djela i na ovom i na onom svjetu. ;-)
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#15 Re: Travnički muftija

Post by Jazz_Junkie »

Compact wrote:
Jazz_Junkie wrote: Vildanofobija. :x

Vidis, sa siskama ispod miske si postavio argument s kojim si sve rasvijetlio. Nije bitno sto rade neke travnicke lokalne kabadahije (kao npr. zlostavljanje maloljetnice) nego svi drustveni problemi BiH svoj korijen imaju u siskama ispod miske gopodje Vildane Selimbegovic i njoj slicnih koji vjerojatno takodjer imaju siske ispod miske. Ja sam doduse svjesno pustio dlake ispod pazduha da se grijem preko zime, a posebno oko muda.
Dobar si sa šiškama, nego možeš li isplesti pletenicu? Ja Hajro, a ti Bajro. Da je neko drugi izašao u javnost sa tom informacijom, a ne Vildana, pa hajde. Ako se redovnim putem ista tvrdnja dokaže, prvi ću od kuće otići pred muftiluk i vratiti se ispred muftiluka kući!
Ljudi koji se otvoreno usudjuju pisati i govoriti o kriminalu bh. hohstaplera cine saku jada, tako da ti se cini da svaka kritika dolazi uvijek od Vildane. To je medju ostalom ujedno i portret danasnje BiH u kojoj vladaju zakoni iz filma Mad Max gdje se zbog par rijeci moras brinuti da li ces se sutra vratiti ziv kuci. To sto ti branis te klerikalne institucije je tvoja stvar i imas pravo na to (jebo radnicka, studentska i gradjanska prava, sta je to uopce?), ali se moras snositi i sa osnovnim segmentima demokratskog drustva, a to jeste sloboda rijeci. Kada vec branis svog Kacavendu, iznesi relevantnije argumente, jer vjecito laprdanje o islamofobiji sto me podsjeca na "belosvetsku zaveru protiv Nebeskog naroda" ne pije vode.
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#16 Re: Travnički muftija

Post by Compact »

splavar šime wrote:
Compact wrote:
splavar šime wrote: :-) Nek je tebi hairli u tom toru i pazi da ne odeš dalje od svoga tora jer mogao bi gdje zalutati, a za preventivu neka vam zakače zvona da vas mogu pratiti ako zalutate. :-D
Hvala ti na receptima. Nego, bojim se da me nisi dobro shvatio, ali nema veze. Bolje bi bilo da se vjeruje tekstovima koji imaju argumente, nego da nam Viladana kojoj na zapadu ne bi dali ni da piše grafite, kroji stavove. Šime iznenadio si me! :roll:
;-) Naj vjerovatnije ni ti mene nisi shvatio,ali nema veze.A to što spomenu grafite,nemoj da te čuje Branković mogao bi se prepasti a i život bi mu bio u opasnosti.Nadam se da si me razumio kada sam napisao da ja kao vođu priznajem samo dragoga Boga i nikoga drugoga,a svi smo pred njim jednaki i neka svako odgovara za svoja djela i na ovom i na onom svjetu. ;-)
Kaže Uzvišeni Allah:
" Svi se Allahovog užeta čvrsto držite, i nipošto se ne razjedinjujte". Kur'an III 105;
"0 vjernici pokoravajte se Allahu i pokoravajte se Njegovu poslaniku i predstavnicima vašim". Kur'an IV, 59
Pošto kažeš da vjeruješ u Dragog Allaha, mislim da je dovoljno. Vjernik na ovo nema šta niti dodati niti oduzeti.
Vildana da potvara vjernika, a da je mi podržavamo. Mislim da ja i ti to bar ne bi trebali! ;-)
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#17 Re: Travnički muftija

Post by Compact »

Jazz_Junkie wrote:
Compact wrote:
Jazz_Junkie wrote: Vildanofobija. :x

Vidis, sa siskama ispod miske si postavio argument s kojim si sve rasvijetlio. Nije bitno sto rade neke travnicke lokalne kabadahije (kao npr. zlostavljanje maloljetnice) nego svi drustveni problemi BiH svoj korijen imaju u siskama ispod miske gopodje Vildane Selimbegovic i njoj slicnih koji vjerojatno takodjer imaju siske ispod miske. Ja sam doduse svjesno pustio dlake ispod pazduha da se grijem preko zime, a posebno oko muda.
Dobar si sa šiškama, nego možeš li isplesti pletenicu? Ja Hajro, a ti Bajro. Da je neko drugi izašao u javnost sa tom informacijom, a ne Vildana, pa hajde. Ako se redovnim putem ista tvrdnja dokaže, prvi ću od kuće otići pred muftiluk i vratiti se ispred muftiluka kući!
Ljudi koji se otvoreno usudjuju pisati i govoriti o kriminalu bh. hohstaplera cine saku jada, tako da ti se cini da svaka kritika dolazi uvijek od Vildane. To je medju ostalom ujedno i portret danasnje BiH u kojoj vladaju zakoni iz filma Mad Max gdje se zbog par rijeci moras brinuti da li ces se sutra vratiti ziv kuci. To sto ti branis te klerikalne institucije je tvoja stvar i imas pravo na to (jebo radnicka, studentska i gradjanska prava, sta je to uopce?), ali se moras snositi i sa osnovnim segmentima demokratskog drustva, a to jeste sloboda rijeci. Kada vec branis svog Kacavendu, iznesi relevantnije argumente, jer vjecito laprdanje o islamofobiji sto me podsjeca na "belosvetsku zaveru protiv Nebeskog naroda" ne pije vode.
Slabo si učio osnove demokratije. Moj ti, pa valjda je na tebi da izneseš argumente da je Mustafa Cerić, (u tvojoj verziji zloupotrebe slobode govora, Mustafa Kačavenda), za nešto kriv. Kontare??? Ne kontare, dobro. Slušaj, niko se ne treba braniti da je prav, jer je to osnova, nego se treba braniti kada mu se dokaže krivnja! U islamskom zakonodavstvu ima jedno pravilo koje glasi:"Sve je dozvoljeno osim onoga što je zabranjeno"! Smiješno jelde. Nije smiješno jer je u osnovi sve dozvoljeno dok se ne dokaže da je zabranjeno!
MokeQc
Posts: 429
Joined: 29/06/2007 18:17
Location: Quebec City / Rajvosa

#18 Re: Travnički muftija

Post by MokeQc »

Fobija je strah, a islam mislim da ne moramo prevoditi.

Ja nemam strah od islama, ali od ekstremista bilo koje fele definitivno imam, ako ne strah, onda sigurno vrlo izrazenu netrpeljivost.
To sto se mnogi danas osjecaju pogodjeni stavovima novinara Dana ili Oslobodjenja, bespravno nazivaju islamofobijom. To na sta ti novinari ukazuju su manipulacije koje eksrtemisti bez imalo stida pred Bogom upraznjavaju na narodu.

@ Jazz:
"vjecito laprdanje o islamofobiji sto me podsjeca na "belosvetsku zaveru protiv Nebeskog naroda" ne pije vode"
:bih: potpisujem
User avatar
vee-jay
Posts: 8643
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#19 Re: Travnički muftija

Post by vee-jay »

splavar šime wrote:
Jazz_Junkie wrote:Jesam rek´o. :lol:
:thumbup: Bravo majstore,uze mi rječ iz usta.
sad :( but true :thumbup:
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#20 Re: Travnički muftija

Post by Compact »

MokeQc wrote:Fobija je strah, a islam mislim da ne moramo prevoditi.

Ja nemam strah od islama, ali od ekstremista bilo koje fele definitivno imam, ako ne strah, onda sigurno vrlo izrazenu netrpeljivost.
To sto se mnogi danas osjecaju pogodjeni stavovima novinara Dana ili Oslobodjenja, bespravno nazivaju islamofobijom. To na sta ti novinari ukazuju su manipulacije koje eksrtemisti bez imalo stida pred Bogom upraznjavaju na narodu.

@ Jazz:
"vjecito laprdanje o islamofobiji sto me podsjeca na "belosvetsku zaveru protiv Nebeskog naroda" ne pije vode"
:bih: potpisujem
Sumnjam da si sa takvim stavovima išta u životu potpisao. Imaju likovi poput Usame bin Ladena, Ejmena Džavahirija, Nedžada Balkana alias ebu Muhamed, Nusret Imamović pa ih prozivajte do mile volje. Normalan svijet ostavite. Veoma je intersantno da javno niko ne smije iskazati tvoje potpise osim "šiške ispod miške" i "frustriranog Bakira"! Bojim se kretenofobije!
User avatar
vee-jay
Posts: 8643
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: virtual reality

#21 Re: Travnički muftija

Post by vee-jay »

@compact

ako smijem primjetiti, za jednog vijernika ti je jezik veoma zloban i prljav. mozda ti nije u prirodi ali si se onda podosta asimilirao na forumu...
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#22 Re: Travnički muftija

Post by Compact »

vee-jay wrote:@compact
ako smijem primjetiti, za jednog vijernika ti je jezik veoma zloban i prljav. mozda ti nije u prirodi ali si se onda podosta asimilirao na forumu...
Ja sam ovdje nebitan! Kada primjetiš spojeno"je" i "be" onda ću se postiditi, ovako mi je drago što si to primjetio. Bitno je da se svako usuđuje blatiti muslimane, serijske hajke na sve nivoe IZ-a, a kada neko stane u njihovu odbranu, navode mu se ti šuplji argumenti.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#23 Re: Travnički muftija

Post by Ahmmed »

Cijela me ova priča podsjetila na jednu drugu priču, doduše mnogo benigniju nego što je ova....

Moja tetka, kao curica od 11-12 godina, a sve se desilo prije nekoliko decenija u Sarajevu,vidjela kako mlad i zdrav insan, uz sve to hodža, usred bijela ramazanskog dana, pije vode na mahalskoj česmi....I dijete, ko dijete,ispriča šta je vidjela ....bilo joj ibret i zabremedet što hodža mrsi usred dana i usred mahale....Ali, ne lezi vraže.....Digla se mahala da je bije, jerbo gdje će efendija takav haram činiti, a tek mu 20 i koje ljeto.....I dan-danas je neke stare hanume mrko poprijeko pogledaju, što "potvori" efendiju, koji je, elhamdulillah i dan -danas živ i zdrav I koji tetki nije plaho zamjerio :) ....

Nisam siguran da je Islamska zajednica u ovom slučaju ispravno postupila....Ovaj je slučaj trebalo dobrano ispitati.....Nisam nešto ubjeđenja, da bi jedna starica, majka šehida,u sredini u kakvoj živi,skovala u svojoj glavi zavjeru ovakve vrste.....Ipak, dozvoljavam da griješim....Ali, zbog svega, ovo se moralo detaljno ispitati, bez zakrivanja u veo tajne, ovo se moralo istjerati na čistac, upravo zbog svih onih sjajnih imama, hodža, pred kojima smo sricali prve harfove, koji su nas učili lijepim stvarima, koji su nas poučavali islamu....Upravo zbog velikog broja imama, ubijenih u agresiji na BiH, zbog njihove časne uloge u našoj povijesti, zbog mudrih glava na kojima je ponosno stajala i stoji lijepa i časna ahmedija....

A islam je pravda....Jedno od imena Uzvišenog je el-Adlu....Pravedni...I On od robova svojih traži da budu pravedni.....


„O vjernici, budite uvijek pravedni, svjedočite Allaha radi, pa i na svoju štetu ili na štetu roditelja i rođaka, bio on bogat ili siromašan..." (En-Nisa, 135)
"O vjernici, dužnosti prema Allahu izvršavajte, i pravedno svjedočite! Neka vas mržnja koju prema nekim ljudima nosite nikako ne navede da nepravedni budete! Pravedni budite, to je najbliže čestitosti, i bojte se Allaha, jer Allah dobro zna ono što činite!" (El- Ma`ida, 8 )
Dakle,pravda je na prvom mjestu...
Svjedočiti i protiv rođene majke, ako je u krivu,ispravno je.
Svjedočiti u korist najvećeg neprijatelja, ako je u pravu, ispravno je.

Naravno da i pomenuti imam zaslužuje pravdu.
No,to što je imam ne znači da je nedodirljiv i da njegovi( eventulani) loši postupci ne mogu biti predmetom istrage....Šta više.....I po Božijim, ali i po zakonima države u kojoj živimo....
Ne treba imati iluzije da je mnogo nedobronamjernih prema islamu i muslimanima....Svjedočili smo to , najintenzivnije,u proteklom ratu....Ne treba imati iluzije da te nedobronamjernosti ne nedostaje i danas.
Ali, ne možemo i ne smijemo na svaki, pa i najmanji znak ukazivanja na potrebu preispitivanja određenih postupaka u Islamskoj zajednici, iz sveg glasa uzvikivati "Islamofobijaaaaa"....Bojim se da će nas to odvesti u smjeru u kojem zaista više nećemo moći razlučiti dobronamjernost od zlonamjernosti..... I da će nam se, na pogrešnom principu da se "Vlasi" ne sjete,početi dešavati stvari koje će moći definirati samo jednom riječju....Munafikluk....
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#24 Re: Travnički muftija

Post by Compact »

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,3270259,00.html
http://www.ezadar.hr/clanak/papa-sa-zrt ...
Treba sve iznositi na vidjelo! Svaka čast crkvi. Ovim putem trebaju krenuti sve institucije na svijetu, i raskrinkavati svoje pristalice, naravno ne treba izmišljati problem tamo gdje ga nema! Ovo je za mene Ahmmede argument, kada izađu vjerski poglavari pa se ograde od pedofiluka, a nije za mene argument kada Vildana piše svoje dobro naplaćene iščašene islamofobične tekstove. Pa imali smo situaciju nedavno kada je efendija zaglavio, i to bez jakih dokaza. Mislite li da je istina ovo što je "šiška ispod miške" napisala, da bi ef. bio minutu na slobodi! Bojim se Ahmmede da svojim tekstovima više tražiš da ti oni koji napadaju islamske svetinje aplaudiraju, umjesto da tražiš zadovoljstvo njihovog i svog Gospodara!
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#25 Re: Travnički muftija

Post by Ahmmed »

Compact wrote:http://www.dw-world.de/dw/article/0,,3270259,00.html
http://www.ezadar.hr/clanak/papa-sa-zrt ...
Treba sve iznositi na vidjelo! Svaka čast crkvi. Ovim putem trebaju krenuti sve institucije na svijetu, i raskrinkavati svoje pristalice, naravno ne treba izmišljati problem tamo gdje ga nema! Ovo je za mene Ahmmede argument, kada izađu vjerski poglavari pa se ograde od pedofiluka, a nije za mene argument kada Vildana piše svoje dobro naplaćene iščašene islamofobične tekstove. Pa imali smo situaciju nedavno kada je efendija zaglavio, i to bez jakih dokaza. Mislite li da je istina ovo što je "šiška ispod miške" napisala, da bi ef. bio minutu na slobodi! Bojim se Ahmmede da svojim tekstovima više tražiš da ti oni koji napadaju islamske svetinje aplaudiraju, umjesto da tražiš zadovoljstvo njihovog i svog Gospodara!
Ja i rekoh da se stvari ne trebaju izmišljati....Vildanu nigdje ne pomenuh....I ovo"šiška ispod miške"...potpuno nepotrebno...Za bilo koga, pa tako i za ženu čiji je suprug dao život da bismo ti i ja pisali po forumu....
I ne, meni aplauzi nisu potrebni. A zadovoljstvo Gospodara se ne traži tako što se bezrezervno jednom insanu vjeruje, a drugome se ne da ni prilika da progovori.....
Ti, Compact, dobro znaš ko je ili ko su muslimanima uzori, pogotovo ko bi trebali biti uzori alimima i vođama muslimana.
Da za trenutak ne pominjemo Muhammeda a.s.,kao najsavršenije biće od nastanka do nestanka svijeta....
Koliko li danas našim alimima, padne na pamet divni i veliki Omer r.a.Ti dobro znaš odakle su sve ljudi dolazili Omeru r.a. po pravdu i kako je Omer r.a. sudio.....I koliko je onih, koji danas mogu, onako kolajli i rahat, leći pod hurmu, kao nekoć pravedni Omer????
Post Reply